فیلم و سریال

هیجان انگیزترین فیلمهای تاریخ سینما

۱۰ فیلم تریلر و هیجان انگیز برتر قرن ۲۱ که باید حتما ببینید [قسمت دوم]

در میان ژانرهای سینمایی، ژانر تریلر یکی از ساده ترین ژانرهاست که می توان به راحتی مولفه های آن را تعریف کرد و همانطور که از نام آن (thriller) برمی آید، با به هیجان آوردن مخاطب، هدف خود را به انجام می رساند. فیلم تریلر، جایی بین فیلم اکشن و فیلم ترسناک قرار می گیرد. این گونه فیلم ها هم هیجان انگیزند، هم ضربان قلب مخاطب را به شدت بالا می برند و هم می توانند شوکه کننده و ترسناک باشند. فیلمسازان ژانر تریلر مانند پل گرین گراس برای بلند کردن شما از روی صندلی هایتان در سینما از هیچ تلاش و موضوعی فروگذار نمی کنند. به لطف نوآوری های خارق العاده تکنولوژی استدی کم (Steadicam) و تدوین دیجیتال، از زمان ورود به قرن بیست و یکم، فیلم های تریلر بسیار هیجان انگیزتر و غافلگیر کننده تر از قبل ساخته می شوند.

اما این بدان معناست که توقع مخاطب نیز از یک فیلم تریلر به همان اندازه افزایش یافته است و فیلمسازان نیز ناگزیرند برای راضی نگه داشتن مخاطبان خود هر بار دست به نوآوری های خلاقانه تر و هیجان انگیزتری بزنند تا در میان انبوه فیلم های تریلر جلب توجه نمایند. همچنین، در شرایطی که وضعیت ژئوپلتیک جهان روز به روز بدتر و آشفته تر می شود، به همان میزان بر تعداد فیلم های تریلری که بر اساس اتفاقات و درگیری های واقعی ساخته می شوند نیز افزوده شده است. در چند سال گذشته فیلم های تریلر تاریک، هیجان انگیز و گاه ترسناکی ساخته شده که داستان آن ها از دزدان دریایی سومالی تا مناقشه موجود در مرز ایالات متحده و مکزیک متفاوت بوده است. در ادامه این مطلب می خواهیم شما را با ۱۰ عنوان فیلم تریلر برتر قرن ۲۱ آشنا کنیم که بهترین های ژانر خود در سال های اخیر به شمار می آیند.

۵- کاپیتان فیلیپس (۲۰۱۳)

فیلم تریلر

علاقه شدید پل گرین گراس به استفاده از برداشت های سریع، تصاویر استدی کم و نقطه نظرات اجتماعی در تمام فیلم هایش باعث شده که داستان هایی که وی در فیلم هایش روایت می کند بسیار جذاب و هیجان انگیز باشند. فیلم تریلر «کاپیتان فیلیپس» (Captain Phillips) بازگویی سینماتیک او از داستان واقعی ربوده شدن کشتی مارسک آلاباما در سال ۲۰۰۹ است که می توان آن را بهترین فیلم گرین گراس نیز دانست. تام هنکس همواره در فیلم هایی که بازی کرده بهترین نقش آفرینی ها را داشته و قابل درک بودن و دوست داشتنی بودنش نیز باعث شده که محبوب همه مخاطبان باشد.

فیلم تریلر

وقتی که چنین علاقه ای به شخصیت تام هنکس داشته باشیم بدون شک وقتی که در طول داستان فیلم به گروگان گرفته می شود بیش از حد تصور نگران او خواهیم شد و این اتفاقی است که در واقع رخ می دهد. بازی خاص تام هنکس تاثیر خود را می گذارد به نحوی که واکنش های ظاهراً آرام و همراه با اطمینان او بیننده را نیز مانند همکارانش در درون کشتی آرام می سازد. او نقش کاپیتان فیلیپس را بازی می کند، رهبر شجاع کشتی که در مدیریت بحران بسیار خوب عمل می کند اما در نهایت او نیز یک انسان است. به همین دلیل وقتی که وی در پایان فیلم به گریه می افتد بسیاری از مخاطبان نیز چاره ای جز گریه کردن نمی بینند. یکی از مشکلات فیلم هایی که در مورد یک تهدید خارجی در دنیای واقعی ساخته شده اند این است که این تهدیدها عموماً به شکل شخصیت هایی منفور، بدذات و تماماً منفی نمایش داده می شوند.

فیلم تریلر

آدم بدهای فیلم های هالیوودی نماد کامل و واقعی وحشت و آشوب هستند اما در زندگی واقعی هر کس دیدگاه و نقطه نظر خاص خود را دارد حتی انسان هایی که قرار است نقش آدم بدها را بر عهده داشته باشند. یکی از هوشمندانه ترین دستاوردهای فیلم تریلر «کاپیتان فیلیپس» انجام می دهد این است که چهره ای کاملاً انسانی و قابل درک از دزدان دریایی سومالی ارایه می دهد. شرایط در شاخ آفریقا چنان سخت و دشوار است که دزدی دریایی تنها گزینه پیش روی آن ها محسوب می شود و آن ها نیز مانند ربوده شدگان در ترس و وحشت فرو رفته اند. چشمان تیزبین گرین گراس باعث شده که فیلم «کاپیتان فیلیپس» از ابتدا تا به انتها، هیجان انگیز و پرتنش بوده و شما را روی صندلی میخکوب کند.

۴- شبگرد (۲۰۱۴)

فیلم تریلر

اولین تجربه کارگردانی دن گیلروی با عنوان «شبگرد» (Nightcrawler) مطالعه شخصیتی هیجان انگیز و ترسناک لوییس بلوم است، مردی که شب هایش را در خیابان می گذراند و به مستند سازی جنایات و سپس فروش این ویدیوها به شبکه های خبری می پردازد. جیک جیلنهال بارها نقش شخصیت هایی با بن مایه های تاریک روانشناختی را بازی کرده است و انتخاب او برای این نقش بهترین انتخاب ممکن به نظر می رسد. این فیلم زمانی ساخته شده که هنوز خبری از جنجال «خبرهای کذب» پس از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ نیست اما می توان به خوبی این مولفه و نقد آن را در فیلم گیلروی مشاهده کرد.

فیلم تریلر

شخصیت نینا داستان را تغییر می دهد یا بخشی از جزییات آن را حذف می کند اگر دریابد که این جرح و تعدیل ها باعث هیجان انگیزتر شدن خبر و تاثیرگذاری بیشتر آن بر مخاطب می شود. به عبارت دیگر او بیشتر دوست دارد یک سلبریتی باشد تا یک خبرنگار واقعی. فیلم تریلر «شبگرد» می خواهد همزمان بر روی تمایلات غیرانسانی و شنیع رسانه ها به تولید خوراکی خاص برای مخاطب و وضعیت روحی مختل شده لوییس پرداخته و ارتباطی بین این دو برقرار کند. با فرو رفتن بیشتر لوییس در درون این دنیای خشن و از دست دادن وجدان و مقیاس و معیارهای انسانی و اخلاقیش در به تصویر کشیدن جنایت ها، او رفته رفته انسانیتش را نیز از دست می دهد.

فیلم تریلر

وی به جای کمک کردن به دیگران، تنها و تنها و به گرفتن تصویری بهتری و جنجالی تر که گاه خشن تر و ترسناک تر نیز هست تمایل دارد.از لحاظ بصری، فیلم «شبگرد» یک نئونوآر مطلق و قابل درک اما از لحاظ تُن داستانی یک کمدی سیاه یا حتی فیلمی ترسناک است اما روی هم رفته می توان آن را یک تریلر دانست زیرا در تمام طول داستان می توان هیجان و تنش را حس کرد. خشونت محبوب رسانه ها که در این فیلم به تصویر کشیده می شود بسیار شدید و شوکه کننده است و سوال مهمی که از مخاطب پرسیده می شود این است که دلیل علاقه ما به تماشای خشونت در رسانه ها چیست؟

۳- آرگو (۲۰۱۲)

فیلم تریلر

هیچ کس فکر نمی کرد که بن افلک به عنوان یکی از پسران جذاب هالیوود، یک فیلم تریلر مطلق در مورد ماجرای گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران ساخته، خود در آن نقش اصلی را بازی کرده و البته برنده جایزه اسکار بهترین فیلم سال نیز شود. اما این دقیقاً همان کاری بود که افلک در سال ۲۰۱۲ ا نجام داد. فیلم تریلر «آرگو» (Argo) علیرغم اشکالاتی که داشت و واکنش های منفی که در ایران ایجاد کرد اما همچنان بهترین تجربه کارگردانی افلک به شمار می آید. همچنین افلک در نقش تونی مندز، یکی از بهترین و متعهدانه ترین نقش آفرینی های دوران بازیگری خود را انجام داده است. داستان فیلم که بر اساس یک ماجرای واقعی ساخته شده با وارد کردن جزییاتی داستانی همراه شده است که بر هیجان واقعیت داستان می افزاید.

فیلم تریلر

افلک نیز این موضوع را درک کرده و با ازودن بن مایه های طنز و شوخی بر جذابیت و کشش داستان خود می افزاید اما در موارد لزوم از این حس شوخ طبعی و طنز کاسته و ماجرا را به شکلی جدی دنبال می کند. داستان واقعی فراری دادن ۶ نفر از دیپلمات های آمریکایی در پوشش یک گروه فیلم سازی تا کمتر از یک دهه پیش جزو اسرار و اسناد محرمانه به شمار می آمد که بسیاری از آن بی اطلاع بودند اما ساخت این فیلم باعث شد که این ماجرا بار دیگر بر سر زبان ها بیفتد و البته واکنش هایی منفی را در رسانه های ایران نسبت به تصویرسازی های فیلم در پی داشته باشد. اما در این مطلب بدون توجه به این مسایل سیاسی و تنها از دید سینمایی به بررسی فیلم «آرگو» پرداختیم که تنش و هیجان آن باعث شده در میان سه فیلم برتر فهرست قرار بگیرد.

۲- سیکاریو (۲۰۱۵)

فیلم تریلر

بهترین فیلم های تریلر، اکشن هایی هستند که در دنیایی بسیار واقعی و ترسناک به تصویر کشیده می شوند. فیلم تریلر «سیکاریو» (Sicario) نیز در مورد یکی از جنجالی ترین و داغ ترین موضوعات در سیاست های کنونی آمریکاست: تنش و درگیری در مرز ایالات متحده و مکزیک که باعث درگیری قومیتی و نژادی نیز شده است. دنیس ویلنوو به عنوان یکی از بهترین و موفق ترین کارگردانان عصر حاضر، همواره توانسته بهترین اثرها را در مواقع مناسب خلق کند؛ چه داستان زیبایی از انسانیت در فیلم «ورود» (Arrival ) باشد و چه بازسازی نئونوآر «بلید رانر» ریدلی اسکات.

فیلم تریلر

فیلم «سیکاریو» نیز به هیچ  عنوان از این این قاعده مستثنی نیست. خشونت موجود در این فیلم بسیار ترسناک و برخی از تصویرسازی ها مانند جنازه های عریانی که در صحنه ای از فیلم آویزان شده اند خوفناک جلوه می کند. دیوید ویلنوو و راجر دیکینز، فیلمبردار فیلم، توانسته اند طبیعت داغ و پرحرارت مکزیک را بسیار سرد و ناامید کننده جلوه دهند که برای تاثیرگذاری احساسی فیلم بسیار لازم به نظر می رسد. سناریو تیلور شریدان همراه با بازی های متوازن بازیگران بر تاثیرگذاری این فیلم می افزاید.

فیلم تریلر

امیلی بلانت در نقش کیت میسر نقش یک مامور اف بی آی را بازی می کند که دوست دارد ماموریت خود را بر اساس آموزش ها و رفتار سازمانی تعیین شده انجام دهد اما پس از آشنایی با مت گریور (جاش برولین) و گذشتن از مرز، با واقعیت بیرحم و ترسناک کارتل های مواد مخدر در مکزیک روبرو شده و به کلی تصورات پیشین خود را بیفایده می یابد. وی در می یابد که به دنیای تغییر قوانین و کشتن غیرقانونی انسان ها تعلق ندارد؛ دنیایی که متعلق به شخصیت هایی مانند الخاندرو (با بازی شایسته جایزه اسکار بنیسیو دل تورو) به نظر می رسد. داستان فیلم برخلاف معمول بسیار ساختارمند و سرراست است که همین موضوع مخاطب را درگیر داستان می سازد. همه چیز در فیلم «سیکاریو» بی نقص است؛ از هنر کارگردانی ویلنوو و سناریو خشن و تاثیرگذار شریدان گرفته تا فیلم برداری خیره کننده دیکینز و بازی هایی که بی نقص جلوه می کنند.

۱- راندن (۲۰۱۱)

فیلم تریلر

فیلم تریلر و نئونوآر (راندن) (Drive) همان فیلمی بود که باعث شد رایان گاسلینگ و نیکلاس ویندینگ رفین بتوانند خود را به عنوان چهره هایی بااستعداد در هالیوود به همگان ثابت کنند. سیر داستانی کند فیلم و خشونت بصری موجود در آن شاید برای عامه مخاطبان مورد قبول نباشد اما کسانی که پای داستان بمانند در نهایت از فیلم نهایت لذت را خواهند برد. فیلم «راندن» برای همه جذاب نخواهد بود اما بدون شک فیلمی هوشمندانه است که برای مخاطبان باهوش ساخته شده. جلوه های بصری پرنور این فیلم و موسیقی هیجان انگیز آن باعث شده که حال و هوای دهه ۸۰ در فیلم زنده شود و همزمان شخصیت اصلی فیلم ما را به یاد شخصیت بی نام سه گانه «دلار» سرجیو لئونه با بازی کلینت ایستوود و همچنین شخصیت اصلی فیلم «شین» (Shane) بیندازد.

فیلم تریلر

چیزی که باعث تاثیرگذاری این فیلم تریلر می شود این است که داستان فیلم هیچگاه و ارد بحث ماشین و مسابقه نمی شود. «راندن» فیلمی در مورد انسان ها و موتورهای درونی آن هاست که آن ها را در حال جرکت کردن نگه می دارد. این فیلم به دلیل اشتباه استودیو سازنده آنطور که انتظار می رفت و شایستگی داشت در گیشه موفق نبود زیرا قابلیت های هنری و شخصیت محوری آن نادیده گرفته شد. شاید این فیلم به اندازه «سریع و خشن» (The Fast and the Furious) صحنه های اکشن نداشته باشد اما به عنوان یک فیلم تریلر بسیار پیچیده تر و جذاب تر از بلاک باسترهایی اینچنینی است. این فیلم های بلاک باستر برای مخاطبانی ساخته شده اند که می خواهند برای ساعاتی منطق خود را نادیده بگیرند اما «راندن» برای مخاطبانی ساخته شده که هنر سینمایی را ارج نهاده و می خواهند تریلری ببینند که بتوانند در مورد آن فکر کرده و با آن درگیر شوند.

عاشقانه‌های تلخ: ۱۰ فیلم دردناک و ویرانگری که شما را از درون تکان خواهند داد [قسمت اول]

۱۰ فیلم عاشقانه تاثیرگذاری که تماشای آن‌ها در دوران عشق و عاشقی توصیه می‌شود

۱۵ فیلم شاهکاری که نگاه شما به زندگی را به طور کلی تغییر خواهند داد [قسمت اول]

۱۰ فیلم جنگی جذاب و دیدنی که شاید ندیده باشید [قسمت دوم]

 


10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

معرفی برترین فیلم های تاریخی هالیوودی 

فیلم های تاریخی همیشه در بهبهه جنگ و غیره ساخته میشود و همین امر باعث شده تا تماشاچی بیشتر پیدا کند در ادامه میتوانید با 10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان سایت تالاب را دنبال کنید.

 

درباره این فهرست این نکته قابل توجه است که سهم فیلم های سفارشی و اساسا تولیدشده بر مبنای گرایشات خاص به ویژه لابی های صهیونیستی در آن مشهود است و این واقعیت نشان می دهد فیلم سازی سفارشی برای روایت تاریخی الزاما تضادی با کیفیت سینمایی یک اثر ندارد. این مرور نه به معنای تایید

 

محتوای این آثار بلکه یادآوری این واقعیت است که فیلمسازی تاریخی فراتز از کارکرد قصه گویی و خلق جذابیت از منظر جریان سازی و القاء دیدگاهی خاص هموراه مورد توجه سیاست گذاران پشت پرده سینما بوده است.

 

10- فهرست شیندلر

10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

فهرست شیندلر اولین فیلمی است که اسپیلبرگ برای آن دو اسکار می گیرد: اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم. طبق نظرسنجی سال 2005 مجله تایم، فهرست شیندلر همچنان محبو ترین فیلم اسپیلبرگ است. داستان فیلم از سپتامبر 1939 شروع می شود و تا مارس 1943 ادامه می یابد. فیلم با صراحتی شارعانه به کشتار یهودیان و واقعه آشوویتس می پردازد.

 

9- نجات سرباز رایان

10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

داستان حماسی فیلم جنگی/ تاریخی اسپیلبرگ که با سکانس ساحل اش مشهور شد و دکوپاژی بی نظیر و نمونه را به تاریخ سینما اضافه کرد، از پرشورترین آثاری است که درباره جنگ جهانی دوم ساخته شده است و رشادت سربازان آمریکایی را به تصویر می کشد. فیلم جایزه اسکار را برای اسپیلبرگ به ارمغان می آورد و سرباز رایان فروش خوبی را در سینماهای آمریکا تجربه می کند.

 

8- گلادیاتور

10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

بهترین فیلم های تاریخی جهان

 

فیلمی حماسی ساخته ریدلی اسکات. داستان فیلم مربوط به سال 180 میلادی و درباره مثلث ماکسیموس سردار، سزار مارکوس و کومودوس پسر وی است، زمانی که دامنه امپراتوری رم باستان از صحراهای آفریقا تا مرزهای انگلستان شمالی گسترده است. با فیلم گلادیاتور، امپراتوری روم بعد از غیبتی سی و پنج ساله توسط ریدلی اسکات به پرده سینماها بازگشت.

 

7- لورنس عربستان

10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

برترین فیلم های تاریخی جهان

 

لورنس عربستان محصول 1962 بریتانیاست. فیلم به تجربه های لورنس در عربستان در زمان جنگ جهانی اول میپردازد. فیلم حماسی دیوید لین برنده هفت جایزه اسکار می شود. عمر شریف درباره ساخت لورنس عربستان می گوید: «اگر فردی ثروتمند باشید و شخصی نزد شما بیاید و بگوید می خواهد فیلمی بسازد

 

که زمان آن چهار ساعت باشد. ستاره ای نداشته باشد و داستان آن عاشقانه هم نباشد و همین طور صحنه های اکشن هم نداشته باشد، چه خواهید گفت؟»

 

6- بر باد رفته

10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

معرفی برترین فیلم های تاریخی جهان

 

درام عاشقانه آمریکایی فلمینگ در سال 1939 هنوز بعد از هفتاد سال، مشهورترین اثر سینمایی است که بینندگان بسیار زیادی دارد. این فیلم که حدود 238 دقیقه است، روایت عشق یک دختر جنوبی را در خالال جنگ داخلی آمریکا به تصویر می کشد. برباد رفته از پرفروش ترین فیلم های ساخت هالیوود است که جوایز متعددی را از آن خود کرد، که از میان آن ها می توان چهار جایزه اسکار را نام برد.

 

5- بن هور

10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

معرفی برترین فیلم های تاریخی جهان

 

بن هور فیلم درام- حماسی بیلی وایلدر محصول سال 1959 است و از پرآوازه ترین و باشکوه ترین فیلم های تاریخ سینما به شمار می رود. بن هور نامزد دریافت 12 جایزه اسکار بود و در نهایت موفق به کسب 11 جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد که خود رکوردی در دریافت جوایز اسکار تا سال 1997 برای این فیلم بود.

 

4- شیر در زمستان

10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

معرفی برترین فیلم های تاریخی جهان

 

شیر در زمستان یک درام تاریخی محصول 1968 است. براساس نمایشی در برادوی کار جمیز گولدمن و کارگردان فیلم نیز آنتونی هاروی است. در این فیلم پیتر اوتول، کاترین هپبورن، جان کستل، آنتونی هاپکینز در نقش ریچارد شیردل (در اولین فیلم خود) نقش آفرینی کرده اند. این فیلم برنده سه جایزه اسکار، از جمله بهترین بازیگر نقش اول زن برای هپبورن شد. ماجرای فیلم در سده دوازدهم پس از میلاد و در دژ هنری دوم می گذرد.

 

3- دکتر ژیواگو

10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

دکتر ژیواگو فیلم حماسی تاریخی دیگری از دیوید لین است که براساس رمانی به همین نام از بوریس پاسترناک در سال 1965 با بازی عمر شریف و جولی کریستی ساخته شد. فیلم پنج جایزه اسکار دریافت کرد. دیوید لین، ساخت دکتر ژیواگو را پذیرفت، چون بعد از کارگرداین یک محصول بسیار موفق مثل لورنس عربستان، می ترسید به عنوان سازنده فیلم های مردانه اکشن شناخته شود. پس به سراغ یک پروژه احساسی اساسی رفت.

 

2- اسپارتاکوس

10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

معرفی برترین فیلم های تاریخی جهان

 

اسپارتاکوس فیلمی حماسی محصول سال 1960 با کارگردانی استنلی کوبریک است. در این فیلم کرک داگلاس تهیه کننده بود و در عین حال نقش اصلی فیلم یعنی اسپارتاکوس را نیز بازی میکرد. فیلم براساس زندگی فردی به همین نام ساخته شد. اسپارتاکوس برنده چهار جایزه اسکار شد و هم نزد مردم و هم منتقدان جزو بهترین و ماندگارترین آثار حماسی محسوب می شود.

 

1- مردی برای تمام فصول

10 مورد از بهترین فیلم های تاریخی هیجان انگیز حال حاضر جهان

 به گزارش تالاب اثر تاریخی زندگینامه ای فرد زینه مان درباره توماس مور قاضی فیلسوف و سیاست مدار انسان گرای سده 16 میلادی است.

 

فیلم 6 جایزه اسکار کسب می کند و مورد استقبال منتقدان و مردم قرار می گیرد. پل اسکافیلد و راسن ولز به عنوان بازیگر در فیلم می درخشند و زینه مان و بولت نیز مورد تشویق آکادمی قرار می گیرند.

 


فیلم اکشن یکی از پرطرفدارترین ژانرها در صنعت سینمایی جهان است. این ژانر سرگرم‌کننده است و بیننده را روی صندلی خود میخکوب می‌کند، چرا که صحنه‌هایی در آن به مخاطب نشان داده می‌شود که در زندگی واقعی به این شکل قابل تجربه نیستند. صحنه‌های تعقیب و گریز، تصادف ماشین‌ها، حرکات رزمی، پریدن از پشت بام خانه‌ای به پشت بام خانه دیگر، منهدم کردن کارتل مواد مخدر، دیدن پلیس نفوذی در یک گروه گانگستری و… همگی موضوعات و صحنه‌هایی پرکشش برای مخاطبان هستند.

فیلم‌سازان خوب می‌دانند برای داشتن گیشه‌ای موفق، ژانر اکشن به احتمال زیاد بازگشت سرمایه و سود‌آوری‌شان را تضمین می‌کند. هرچه‌ تکنولوژی، امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بیشتر پیشرفت می‌کنند، فیلم های اکشن هیجان‌انگیزتر می‌شوند و نویسندگان و کارگردانان بیشتر می‌توانند به خلاقیت خود پر و بال دهند. در بسیاری از این فیلم‌ها، ژانر اکشن با یک ژانر دیگر مانند ترسناک، کمدی، معمایی، درام و… ترکیب می‌شود و در هرکدام از این ترکیب‌های منحصربه‌فرد، آثار جذابی خلق می‌شوند.

ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با بهترین انواع فیلم های اکشن در سینمای جهان آشنا کنیم. به احتمال زیاد حتی اگر طرفدار پروپاقرص این ژانر هم نباشید، تعدادی از این فیلم‌ها را دیده‌اید.

سینمای اکشن در کشور ما به اندازه کشورهایی چون آمریکا و هند گسترده نشده است، اما در سال‌های اخیر فیلم های دفاع مقدس که در ژانر فیلم های اکشن جنگی قرار می‌گیرند، از لحاظ سطح اکشن و جلوه‌های ویژه پیشرفت چشم‌گیری داشته‌اند. در بررسی فیلم های جذاب اکشن سینمای جهان با ما همراه باشید.

 

بهترین فیلم های اکشن

با توجه به حجم تولیدات سالانه فیلم اکشن در سراسر جهان، انتخاب بهترین فیلم‌ها دشوار خواهد بود. اما برخی از آن‌ها از لحاظ فیلم‌برداری، طراحی صحنه، جلوه‌های ویژه، داستان جذاب، تعدد صحنه‌های هیجان‌انگیز و… مورد توجه و تحسین بیشتری از سمت مخاطبان قرار می‌گیرند. با پیشرفت تکنولوژی و امکانات سینمایی، سالانه فیلم‌های بهتر و هیجان‌انگیزتری تولید می‌شوند. تعداد زیادی از برترین فیلم های اکشن در مجموعه فیلم‌هایی قرار دارند که هرچند سال یک‌بار، یک قسمت از آن‌ها ساخته و اکران می‌شود، مانند:

 

جیمز باند: کازینو رویال (2006) James Bond: Casino Royale

شاید مجموعه فیلم های جیمز باند طولانی‌ترین و متعددترین مجموعه فیلم اکشن تاریخ سینما باشد. اولین فیلم جیمز باند به نام دکتر نو در سال 1962 با نقش‌آفرینی شان کانری در نقش جیمز باند اکران شد و جدیدترین قسمت جیمز باند با نام زمانی برای مردن نیست، در بهار سال 2020 با نقش آفرینی دنیل کریگ به نمایش در خواهد آمد. در این 58 سال بیش از 25 اثر سینمایی جیمز باند با بازیگران مختلفی در نقش اصلی و خطوط داستانی متعددی ساخته و اکران شده است.

کازینو رویال اولین فیلمی بود که در آن دنیل کریگ در نقش جیمز باند ظاهر شد و حضور او تا جدیدترین فیلم، هنوز هم ادامه دارد. بازیگرانی که پیش از او نقش جیمز باند را بازی کرده‎‌اند شان کانری، پیرس برازنان، راجر مور، تیموتی دالتون و… هستند. بسیاری از طرفداران و منتقدان پس از شان کانری، دنیل کریگ را بهترین بازیگر این مجموعه می‌دانند. شاید یکی از دلایل استقبال از کازینو رویال، انتخاب درست‌ترین گزینه در میان بازیگران کاندید بود. قبل از کریگ، هیو جکمن و کمی قبل از آن هم هیث لجر قرار بود این نقش را ایفا کنند.

کازینو رویال بیست و یکمین فیلم از این مجموعه است و با کسب امتیاز 8 از سایت IMDB در رده بهترین فیلم های اکشن خارجی قرار می‌گیرد. این فیلم بیش از 14 جایزه در جشنواره‌های مختلف بین‌المللی را از جمله بفتا، دریافت کرده است.

در این قسمت مأمور مخفی، جیمز باند، باید یک دلال قدرتمند را که با سازمان‌های تروریستی در ارتباط است، متوقف کرده و گروه او را منهدم کند. در این میان اتفاقات اکشن و هیجان‌انگیزی رخ می‌دهند که بیننده را میخکوب می‌کند.

کریگ در قسمت‌های بعدی این مجموعه یعنی در فیلم ذره‌ای آرامش در سال 2008، اسکای‌فال (سقوط آسمانی) در سال 2012 و اسپکتر در سال 2015 نیز هم‌چنان بازی‌های درخشان و چشم‌گیری را به نمایش گذاشت. هرچند هنوز کازینو رویال از نظر امتیاز مثبت منتقدان و مخاطبان، پیشتاز است.

 

ماتریکس (1999) The Matrix

ماتریکس یک فیلم اکشن علمی – تخیلی است و یکی از پیشروان سبک جدید فیلم های اکشن در هالیوود محسوب می‌شود. با این‌که 20 سال از ساخت این فیلم می‌گذرد، اما با دیدن آن می‌توانید متوجه شوید که جلوه‌های ویژه و هم‌چنین موضوع این فیلم از زمان خود بسیار جلوتر بوده است.

این فیلم را برادران واچوفسکی کارگردانی کرده‌ و کیانو ریوز، لارنس فیش‌برن، کری‌آن ماس، هوگو ویوینگ و… در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند.

ماتریکس باعث شهرت جهانی کیانو ریوز شد و صحنه جاخالی دادن او در مقابل گلوله‌ها یا صحنه‌ای که با گرفتن کف دست خود مقابل گلوله‌ها، آن‌ها را متوقف می‌کند یکی از بدیع‌ترین صحنه‌های سینما در ژانر اکشن بود که سال‌ها ماندگار شد.

ماتریکس فیلم‌نامه پیچیده‌ای دارد و جامعه‌ای را در آینده تصویر می‌کند که ماشین‌آلات هوشمند بر انسان تسلط می‌یابند و انسان‌ها را شبیه‌سازی می‌کنند. در این زمان هکری به نام نئو (کیانو ریوز) متوجه واقعیت می‌شود و به همراه عده‌ای از دوستان خود، به شورش علیه ماشین‌ها و هوش‌ مصنوعی می‌پردازد.

این فیلم اولین قسمت از سه گانه ماتریکس بود و دو فیلم بعدی نیز پس از 4 سال، در ماه مه و ماه نوامبر 2003 اکران شدند. با این‌حال بسیاری از منتقدان و مخاطبان، قسمت اول را بهترین قسمت از این سه گانه می‌دانند. این فیلم برنده 4 جایزه اسکار و تعداد زیادی از جوایز جهانی دیگر شد. وب‌سایت تخصصی IMDB این فیلم را در لیست 250 فیلم برتر تاریخ سینما قرار داده است.

 

اولدبوی (2003) Oldboy

این فیلم اکشن هیجانی و معمایی محصول 2003 کره جنوبی که با نام‌های رفیق قدیمی و پیر پسر هم ترجمه شده است، یکی از فیلم های جذاب در این ژانر است. حتی کسانی که سینمای کره جنوبی را دنبال نمی‌کنند، احتمالاً این فیلم را دیده‌ یا درباره آن شنیده‌اند. این فیلم به حدی جذاب بود که در سال 2013 نسخه هالیوودی آن توسط اسپایک لی ساخته شد. شبکه سی‌ان‌ان اولدبوی را یکی از 10 فیلم برتر آسیا در تاریخ سینما معرفی کرده است.

این فیلم درباره مردی است که در روز تولد دخترش به‌طور ناگهانی و ظاهراً بدون دلیل دزدیده شده و به مدت 15 سال در اتاقی زندانی می‌شود. هربار که اقدام به خودکشی می‌کند توسط افراد ناشناسی نجات داده می‌شود و سپس به همان اتاق بازگردانده می‌شود. او پس از 15 سال آزاد می‌شود و به دنبال این سوال می‌رود که چه کسانی و چرا چنین کاری با زندگی او کرده‌اند.

 

فیلم سینمایی اکشن

یکی از پرطرفدارترین ژانرهای فیلم سینمایی ژانر اکشن است که مخاطبان آن تمامی اقشار و سنین جوامع را تشکیل می‌دهند. تولید این فیلم‌ها معمولاً به نسبت فیلم‌های دیگر به بودجه، تجهیزات و تکنولوژی بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل شاید در بسیاری از کشورها به وفور تولید نشوند. هالیوود، غول فیلم‌سازی جهان، یکی از قطب‌های اصلی فیلم های اکشن است. با این‌حال کشورهای دیگری هم‌چون هند نیز، تولیدات سینمایی اکشن قابل توجهی دارند.

فیلم‌های اکشن زیادی در کشور ما تولید نمی‌شوند، اما در سال‌های اخیر، فیلم‌های دفاع مقدسی که در کشور تولید شده‌اند، از جلوه‌های ویژه و عناصر اکشن چشم‌گیری برخوردار بوده‌اند.

 

اولتیماتوم بورن (2007) The Bourne Ultimatum

اولتیماتوم بورن یکی از قسمت‌های سه گانه بورن و یک فیلم اکشن جاسوسی جذاب و مهیج است. اولین قسمت این فیلم در سال 2002 با نام هویت بورن در سینماها اکران شد و طرفداران زیادی پیدا کرد. قسمت دوم این مجموعه با نام برتری بورن در سال 2004، قسمت سوم یعنی اولتیماتوم بورن در سال 2007، میراث بورن در سال 2012 و جیسون بورن در سال 2016 اکران شدند.

سازندگان این مجموعه امیدوارند که بتوانند قسمت‌های بعدی این فیلم‌ها را نیز تولید کنند. مت دیمن بازیگر محبوب فیلم‌ های اکشن هالیوودی در تمامی این قسمت‌ها نقش جاسوس سابق CIA به نام جیسون بورن را بازی می‌کند. این مأمور بخش‌های مهمی از گذشته خود را به یاد نمی‌آورد و به هویتی که به او القا کرده‌اند، شک کرده است. بورن سراسر جهان را می‌گردد تا نشانه‌هایی از گذشته و زندگی واقعی خود پیدا کند. در همین حال، مأموران سازمان امنیت ملی آمریکا در تعقیب او هستند و او باید فرار کند.

قسمت سوم این فیلم‌ها، یعنی اولتیماتوم بورن، نقطه عطفی در میان این مجموعه محسوب می‌شود و برنده 3 جایزه بهترین ویرایش فیلم، بهترین تنظیم صدا و بهترین صدابرداری در اسکار سال 2007 شد.

 

شوالیه تاریکی (2008) The Dark Knight

اگر فیلم های تخیلی – ابرقهرمانی را با چاشنی اکشن دوست داشته باشید، شوالیه سیاه یکی از فیلم‌هایی است که از دیدن آن لذت خواهید برد. این فیلم را کریستوفر نولان کارگردانی کرده و ادامه فیلم بتمن آغاز می‌کند، است. در این فیلم کریستین بیل در نقش بتمن، هیث لجر در نقش جوکر و بازیگران مشهور دیگری هالیوودی هم‌چون مایکل کین، گری اولدمن، آرون اکهارت، مورگان فریمن، مگی جیلنهال و… ایفای نقش کرده‌اند.

هیث لجر، که به عقیده برخی بهترین بازیگر برای جوکر بود، در سال 2008 درگذشت. او جایزه اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد را برای این نقش پس از مرگ برد و خانواده او این جایزه را دریافت کردند. لجر تنها بازیگری است که پس از مرگ به او اسکار اهدا شده است.

 

فیلم اکشن جدید

با پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی، ساخت تجهیزات پیشرفته‌تر و افزوده شدن به قابلیت‌های جلوه‌های ویژه، هر فیلم‌ اکشن جدیدی از کیفیت بالاتر و خیره‌کننده‌تری برخوردار می‌شود. فیلم‌سازان می‌توانند صحنه‌های هیجان‌انگیزتری را به شکل طبیعی‌تر بسازند. بنابراین منطقی است که با گذر زمان، کیفیت این‌گونه فیلم‌ها بهتر می‌شود.

علاوه بر بلاک‌باستر مأموریت غیرممکن که در ادامه به آن می‌پردازیم، از جدیدترین و جذاب‌ترین فیلم های اکشن می‌توان به مجموعه فیلم‌های انتقامجویان (اونجرز) هم اشاره کرد که جدیدترین قسمت آن در سال 2019 اکران شد. این فیلم را به علت فروش بی‌همتایش در تاریخ سینما، در بخش پرفروش‌ترین‌ها بررسی کرده‌ایم.

 

مأموریت: غیرممکن – فال‌اوت (2018) Mission: Impossible – Fallout

مجموعه فیلم های ماموریت غیرممکن یکی از پرطرفدارترین سری فیلم‌ های اکشن جاسوسی در دنیا است. در تمامی این قسمت‌ها تام کروز نقش ایتن هانت، یک مأمور مخفی سازمان جاسوسی را بازی می‌کند. اولین قسمت این مجموعه فیلم در سال 1996 به نام مأموریت: غیرممکن، دومین قسمت به نام مأموریت: غیرممکن 2 در سال 2000، سومین قسمت به نام مأموریت: غیرممکن 3 در سال 2006، فیلم بعدی به نام مأموریت غیرممکن: پروتکل شبح در سال 2011، بعد از آن مأموریت غیرممکن: ملت یاغی در سال 2015 و در نهایت فیلم مورد نظر ما یعنی مأموریت: غیرممکن – فال ‌اوت ساخته و اکران شدند.

تام کروز نه تنها بیش از 23 سال است که در نقش ایتن هانت نقش‌آفرینی می‌کند، بلکه پس از 23 سال هنوز هم در بیشتر صحنه‌های اکشن این مجموعه بدون بدل‌کار جلوی دوربین ظاهر می‌شود. قسمت‌های هفتم و هشتم این فیلم اکشن در مراحل پیش تولید هستند و اکران آن‌ها برای سال‌های 2021 و 2022 برنامه‌ریزی شده است.

البته که تمامی قسمت‌های این مجموعه، درصد زیادی از مخاطبان را راضی نگه داشته است، اما قسمت فال اوت که در سال 2018 اکران شد نظر مثبت بسیاری از منتقدان را جلب کرد. این قسمت با امتیاز 7.8 بالاترین نمره را در میان قسمت‌های دیگر در سایت IMDB کسب کرده است. این فیلم با بودجه 178 میلیون دلاری ساخته شد و با فروشی نزدیک به 800 میلیون دلار، موفقیت چشم‌گیری کسب کرد.

 

دانلود فیلم اکشن

بر اساس آمار سایت استاتیستا، بیشترین فیلم های دانلود شده در سراسر جهان در ژانرهای ماجراجویی و اکشن هستند، پس از آن‌ها دراما و کمدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. برای دانلود این فیلم‌ها یا تماشای آن به‌صورت قانونی می‌توانید به سایت‌های معتبر تماشای فیلم و سریال ایرانی مراجعه کنید. تقریباً تمام فیلم‌های موجود در این لیست به‌صورت دوبله و برخی از آن‌ها با زیرنویس فارسی برای مخاطبان فارسی‌زبان تهیه شده‌اند، مانند:

 

لئون: حرفه‌ای (1994) Leon: The Professional

فیلم لئون: حرفه‌ ای که با نام لئون هم شناخته می‌شود، یک فیلم اکشن قدیمی ولی ماندگار است که لوک بسون آن را کارگردانی کرده و ژان رنو و ناتالی پورتمن در این فیلم ایفای نقش کرده‌اند. لئون نمونه خوبی از یک فیلم هیجانی با خط داستانی پررنگ‌تر از صحنه‌های اکشن است.

ناتالی پورتمن در این فیلم نوجوانی 12 ساله به نام ماتیلدا است و خانواده او توسط پلیس‌های فاسد قتل عام می‌شوند. او در ساختمان محل سکونت خود با لئون (ژان رنو) که یک آدم‌کش حرفه‌ای است آشنا می‌شود و از او خواهش می‌کند تا به او کمک کند انتقام خانواده‌اش را از قاتلین‌شان بگیرد. بازی‌های خوب و داستان مهیج این فیلم، آن را به اثری دیدنی تبدیل کرده است.

 

فیلم اکشن جنگی

جنگ همیشه جزئی از تاریخ تمامی کشورهای جهان بوده است و این کشورها برای روایت داستان‌های مختلف زمان جنگ و زنده نگه‌داشتن یاد شهیدان جنگ، فیلم‌های متعددی ساخته‌اند. فیلم های جنگی یکی از زیرمجموعه‌های ژانر فیلم اکشن هستند که طرفداران زیادی دارند. تقریباً تنها نوعی از فیلم‌های اکشنی که در کشور ما تولید می‌شوند نیز مربوط به زمان دفاع مقدس هستند و روایت‌های واقعی و گاهی روایت‌های داستانی مختلفی را از آن زمان به تصویر می‌کشند.

 

نجات سرباز رایان (1998) Saving Private Ryan

نجات سرباز رایان یک فیلم اکشن جنگی بسیار قوی و تأثیرگذار به کارگردانی استیون اسپیلبرگ و بازی درخشان تام هنکس، مت دیمن، وین دیزل، آدام گلدبرگ، تام سایزمور، بری پپر و… است.

داستان این فیلم درباره نبرد نرماندی در جنگ جهانی دوم است و اتفاقات این نبرد را در سال 1944 روایت می‌کند. کاپیتان جان میلر (با بازی تام هنکس) به همراه هفت سرباز، مأموریت دارند سربازی به نام فرانسیس رایان را پیدا کنند و به خانه بازگردانند. این فیلم پر از صحنه‌های اکشن و هیجان‌انگیز است که بیننده را میخکوب می‌کند. هم‌چنین صحنه‌های احساسی فیلم نیز، بسیار عمیق و تأثیرگذار هستند.

این فیلم با بودجه 70 میلیون دلاری ساخته شد و 482 میلیون دلار در گیشه فروش داشت که موفقیتی چشم‌گیر محسوب می‌شود. هم‌چنین فروش آن در شبکه نمایش خانگی 44 میلیون دلار بود که رقم بسیار قابل توجهی است.

 

تنگه ابوقریب (1397)

تنگه ابوقریب یک فیلم‌ اکشن ایرانی خوش‌ساخت است. این فیلم در جشنواره فیلم فجر سال 1396 شرکت کرد و موفق به کسب 5 سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی، بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین چهره‌پردازی و بهترین جلوه‌های ویژه میدانی شد. تنگه ابوقریب در سال 1397 به اکران عمومی درآمد و می‌توان آن را یکی از فیلم‌های قابل توجه و تحسین‌برانگیز سینمای اکشن جنگی ایران دانست.

این فیلم را بهرام توکلی کارگردانی کرده و جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ، مهدی پاکدل و… در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. تنگه ابوقریب روایتی واقعی از یک عملیات مهم و حساس در دوران دفاع مقدس است.

 

پرفروش ترین فیلم های اکشن

هرچند لزوماً پرفروش‌ترین فیلم بودن به معنای بهترین فیلم بودن نیست، ولی می‌توان از فروش بالای این فیلم‌ها تخمین زد که در رده‌ بهترین‌های فیلم اکشن قرار می‌گیرند. این سبک از فیلم‌ها به علت مناسب بودن برای اوقات فراغت و سرگرمی، همه روزه مخاطبان زیادی را در سراسر جهان به سالن‌های سینما می‌کشانند.

 

انتقامجویان: پایان بازی (2019) Avengers: Endgame

اگر فیلم های ابرقهرمانی را دوست داشته باشید، به احتمال زیاد تاکنون یکی از قسمت‌های مجموعه فیلم های انتقامجویان یا همان اونجرز را تماشا کرده باشید. ابرقهرمان‌های محبوب مارول در یک فیلم جمع می‌شوند و به نجات جهان می‌شتابند. اولین قسمت از مجموعه اونجرز در سال 2012، قسمت بعدی در سال 2015، قسمت سوم به نام انتقامجویان: جنگ ابدیت در سال 2018 و جدیدترین قسمت آن به نام انتقامجویان: پایان بازی در سال 2019 روی پرده سینماها رفتند. جلوه‌های ویژه این مجموعه را می‌توان از بهترین‌ها در هالیوود خواند.

قسمت‌های جنگ ابدیت و پایان بازی هر دو در سایت IMDB امتیاز 8.5 گرفته‌اند که برای این سبک از فیلم‌ها نمره بسیار خوبی ارزیابی می‌شود. اگر به دنبال تماشای بهترین فیلم اکشن جدید هالیوودی هستید، می‌توانید از تماشای این فیلم، به‌خصوص دو قسمت آخر لذت ببرید.

این فیلم با بودجه 358 میلیون دلاری ساخته شده و عنوان سومین فیلم پرهزینه تاریخ سینما را کسب کرده است. فروش 2.8 میلیارد دلاری فیلم، آن را به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما تبدیل کرده است. قسمت قبلی همین فیلم یعنی جنگ ابدیت با فروش 2 میلیارد دلاری، سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما است.

رابرت داونی جونیور، کریس اوانز، مارک رافلو، کریس همزورث، اسکارلت جوهانسون، جرمی رنر، پل راد، بری لارسون و… از بازیگران این فیلم هستند.

فیلم‌هایی مانند آواتار (2009)، دنیای ژوراسیک (2015)، پلنگ سیاه (2018) و… با فروش‌های بالای 1.5 میلیارد دلار، از پرفروش ترین فیلم‌ های اکشن تاریخ سینما هستند.

 

فیلم اکشن تخیلی

یکی از بهترین عناصری که می‌توان آن را با اکشن و هیجان ترکیب کرد، تخیل است. فیلم های تخیلی مربوط به آینده، آخرالزمان، سوررئال، فانتزی و… دست نویسنده و کارگردان را برای مانور روی داستان باز می‌گذارند. با اضافه کردن چاشنی اکشن، این فیلم‌ها به شکل قابل توجهی جذاب‌تر می‌شوند و مخاطبان بیشتری پیدا می‌کنند.

 

تغییر چهره (1997) Face/Off

تغییر چهره با این‌که یک فیلم اکشن قدیمی محسوب می‌شود، ولی یکی از تحسین‌برانگیزترین فیلم های هیجانی و اکشن سینما است و داستان جالبی دارد. هم‌چنین بازی‌های درخشان نیکلاس کیج و جان تراولتا این فیلم را دیدنی‌تر کرده‌اند.

این فیلم درباره پلیسی به نام شان آرچر (جان تراولتا) است که پسرش توسط گانگستر شروری به نام کاستر تروی (نیکلاس کیج) کشته می‌شود. در طی عملیاتی تروی به کما می‌رود و برادر تروی که اطلاعات محرمانه‌ای دارد، دستگیر می‌شود و به زندان می‌افتند. رییس شان قبول می‌کند که او طی یک عمل جراحی چهره‌اش را با تروی عوض کند تا در یک عملیات کاملاً محرمانه به زندان برود و به برادر تروی نزدیک شود و اطلاعات را به دست بیاورد.

در حین انجام همین عملیات، تروی به هوش می‌آید و جراحی را که این عمل را انجام داده است، مجبور می‌کند تا چهره شان را روی صورتش جراحی کند و او در نقش شان وارد ماجرا می‌شود. اکنون شان آرچر اصلی با چهره یک خلافکار در زندان گیر افتاده است و راه برگشتی ندارد.

در نهایت او به سختی از زندان فرار می‌کند و با تروی که حالا به خانواده‌اش نزدیک شده درگیر می‌شود و صحنه‌‌های درگیری و تعقیب و گریز نفس‌گیری در این میان خلق می‌شود. این فیلم از لحاظ موضوع، جلوه‌های ویژه، موضوع تخیلی، فیلم‌نامه تمیز و ساخت روان در رده فیلم‌های دیدنی و جذاب اکشن قرار می‌گیرد که در یک بعد از ظهر روز تعطیل، ارزش تماشا کردن را دارد.

 

مکس دیوانه: جاده خشم (2015) Mad Max: Fury Road

مکس دیوانه یا مد مکس یکی از مجموعه فیلم های مشهور و پرطرفدار در آمریکا و در جهان است. در واقع آخرین قسمت آن یعنی مکس دیوانه: جاده خشم شهرت و محبوبیت جهانی دارد و به عنوان یکی از بهترین فیلم های اکشن تاریخ سینما شناخته می‌شود. این فیلم اکشن آمریکایی فضا و عناصر مخصوص به خود را دارد و حال و هوای آن به سوررئال نزدیک است.

اولین قسمت از مجموعه فیلم های مکس دیوانه در سال 1979، قسمت دوم در سال 1981 و قسمت سوم در سال 1985 با بازی درخشان مل گیبسون ساخته شدند. در سال 1997 قرار بود قسمت چهارم آن به روال سابق با بازی مل گیبسون ساخته شود که تولید آن به دلایل متعددی تا سال 2010 عقب افتاد و مل گیبسون از همکاری در این فیلم انصراف داد.

در سال 2011 تام هاردی به عنوان بازیگر جدید مد مکس معرفی شد و فیلم‌برداری از اواخر سال 2012 شروع شد. تولید فیلم با وقفه‌های متعددی در سال 2014 به پایان رسید. این فیلم در سال 2015 اکران شد و یکی از جذاب‌ترین فیلم های اکشن هالیوودی نام گرفت.

داستان فیلم درباره مکس روکاتانسکی (تام هاردی) است که به فیوروسا (شارلیز ترون) می‌پیوندد تا از دست یک فرد قدرتمند شرور و افرادش فرار کنند. این فیلم در 10 شاخه اسکار نامزد دریافت جایزه شد و 6 جایزه بهترین تدوین صدا، بهترین صداگذاری، بهترین طراحی صحنه، بهترین تدوین، بهترین گریم و آرایش مو و بهترین طراحی لباس را از آن خود کرد.

 

فیلم خارجی اکشن

معمولاً وقتی نام فیلم اکشن را می‌شنویم ذهن ما ناخودآگاه به سمت هالیوود می‌رود، برخی دیگر ممکن است به بالیوود هم فکر کنند. اما در حقیقت کشورهای زیادی روی صنعت سینمای اکشن خود سرمایه‌گذاری کرده‌اند. کشورهای آسیای شرقی (هنگ‌کنگ، کره جنوبی، چین، ژاپن و…) از جمله کشورهایی هستند که فیلم‌های خوبی را در این ژانر تولید می‌کنند.

 

نوزاد (2015) Baby

فیلم اکشن هندی از دیرباز یک ژانر مورد علاقه بین مردم بوده، اما این ژانر در سال‌های اخیر پیشرفت چشم‌گیری داشته است. فیلم‌هایی که اخیراً در بالیوود تولید می‌شوند از فیلم های هالیوودی چیزی کم ندارند.

برخی از فیلم‌ها، مانند فیلم نوزاد، حتی اگر طرفدار پروپاقرص بالیوود نباشید هم ارزش دیدن را دارند. این فیلم را نیراج پاندی کارگردانی کرده و آکشی کومار، دنی دنزونگپا و… در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند. داستان فیلم حول محور خنثی کردن نقشه عده‌ای تروریست که می‌خواهند در هند حملات تروریستی انجام دهند، شکل گرفته است.

 

تعقیب‌کننده (2008) The Chaser

سینمای کره‌ جنوبی از زوایای بسیاری با هالیوود و بالیوود در رقابت است. انتخاب بهترین فیلم از میان فیلم های اکشن کره جنوبی بسیار سخت است و مانند آن دو غول دیگر فیلم‌سازی جهان، می‌توان در مقاله‌ای جداگانه به معرفی بهترین‌های آن پرداخت. اما اگر بخواهیم یکی از فیلم های اکشن کره ای را در لیست قرار دهیم، فیلم تعقیب‌کننده انتخاب خوبی خواهد بود.

این فیلم عناصر رازآلود، معمایی و روانشناسی زیادی را در کنار صحنه‌های هیجانی خود دارد. فیلم‌نامه و کارگردانی این اثر باعث می‌شوند که تا لحظات آخر در تردید و غافل‌گیری باقی بمانید.

 

دان: تعقیب دوباره آغاز می‌شود (2006) Don: The Chase Begins Again

فیلم دان یک فیلم اکشن بالیوودی محبوب و جذاب است که با وجود گذشت 13 سال از ساخت آن، هنوز هم از دسته فیلم‌هایی محسوب می‌شود که ارزش دیدن را دارند.

این فیلم را فرهان اختر کارگردانی کرده و ستارگانی چون شاهرخ خان، پریانکا چوپرا، آرجول رامپال، کارینا کاپور و… در آن ایفای نقش کرده‌اند. قسمت دوم آن در سال 2011 به نام دان2: تعقیب ادامه می‌یابد ساخته شد و همانند فیلم اول نظر مثبت مخاطبان و منتقدان را به خود جلب کرد.

داستان این فیلم درباره پلیس هند است که می‌خواهد فعالیت یکی از قاچاقیان مواد مخدر را متوقف کند و به این منظور باید به دوست صمیمی او به نام دان (شاهرخ خان) نزدیک شوند. یک پلیس نفوذی (پریانکا چوپرا) با دوز و کلک به گروه او وارد می‌شود و در ادامه اتفاقاتی می‌افتد.

 

گجینی (2008) Ghajini

گجینی یک فیلم اکشن دلهره آور و محصول 2008 هند است. گجینی پروفروش‌ترین فیلم آن سال بود و نام آن به عنوان یکی از فیلم های خوب اکشن در هند ثبت شد.

عامر خان، آسین، جیا خان و… در این فیلم نقش‌آفرینی کرده‌اند. عامر خان برای نقش‌آفرینی در گجینی، یک سال کامل به‌صورت فشرده بدن‌سازی کرد تا بدن ورزیده مورد نظر کارگردان را بسازد.

در این فیلم مردی با ظاهری عجیب (عامر خان) با یک پلیس درگیر می‌شود و پس از تعقیب و گریز، پلیس را به خانه خود می‌برد و او را آن‌جا حبس می‌کند. یک دختر دانشجو این مرد را تعقیب می‌کند، به خانه مرد می‌رود و متوجه مشکل فراموشی او می‌شود. در ادامه اتفاقات هیجان‌انگیزی می‌افتد که تماشای آن بسیار سرگرم‌کننده است.

 

فیلم اکشن تاریخی

تاریخ هم مانند فیلم‌های جنگی، یکی از منابع اصلی الهام برای سازندگان فیلم های اکشن است. بسیاری از وقایع تاریخی و حتی افسانه‌ای ملل، در قالب فیلم‌ اکشن تاریخی ساخته می‌شوند و علاوه بر آشنا کردن مردم و نسل جوان با تاریخ و افسانه‌ها، سرگرم کننده هم هستند.

 

تروآ (2004) Troy

فیلم اکشن تاریخی تروآ که در دسته فیلم های حماسی و جنگی هم قرار می‌گیرد، محصول 2004 هالیوود است. اگر داستان اسب تروآ را شنیده باشید، می‌دانید که فیلم‌های زیادی درباره این داستان یا با الهام گرفتن از این داستان ساخته شده‌اند؛ اما تروآی سال 2004 با بازی برد بیت، یکی از بهترین‌ها در میان آن‌ها است.

این داستان برگرفته از داستان ایلیاد اثر شاعری یونانی به نام هومر است. برد پیت در نقش آشیل و بازیگرانی چون اورلاندو بلوم، دایان کروگر، اریک بانا، شان بین، رز بیرن و… در کنار او نقش‌آفرینی می‌کنند. این داستان جنگ 10 ساله شهر تروآ را به همراه روایت‌های مرتبط با آن به تصویر می‌کشد. اگر می‌خواهید یک فیلم تاریخی – جنگی خوش رنگ‌ولعاب و سرگرم‌کننده تماشا کنید، فیلم تروآ می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد.

 

فیلم اکشن ترسناک

تجربه در فیلم‌سازی ثابت کرده است که اگر دو ژانر به شکل قوی و اصولی با هم ترکیب شوند، در میان مخاطبان محبوب‌تر خواهند شد. برای مثال فیلم‌ اکشن ترسناک معمولاً از فیلم ترسناک بدون صحنه‌های اکشن، فروش بیشتری دارد و مخاطبان بیشتری را جذب می‌کند.

 

قطار بوسان (2016) Train to Busan

سینمای آسیای شرقی یکی از بهترین تولیدکنندگان فیلم های ترسناک است. در این اثر، عناصر دلهره‌آوری مانند زامبی‌ها با وقایع اکشن و هیجانی ترکیب شده‌اند و فیلم اکشن ترسناک دیدنی قطار بوسان را ساخته‌اند.

این فیلم درباره مسافرین قطاری است که از سئول به سمت بوسان حرکت می‌کنند و متوجه حضور یک زامبی در قطار می‌شوند. آن‌ها تلاش می‌کنند که از خود محافظت کنند و تعداد زیادی از مردم در طی این درگیری‌ها به زامبی تبدیل می‌شوند. حتی اگر از دوست‌داران فیلم‌های مربوط به زامبی‌ها نباشید، می‌توانید مطمئن باشید که از این فیلم هیجان‌انگیز لذت خواهید برد.

 

فیلم اکشن کمدی

یکی از محبوب‌ترین ژانرهای سینما در سال‌های اخیر، کمدی اکشن است. این دسته از فیلم‌ها از سرگرم‌کننده‌ترین و پرطرفدارترین فیلم‌ها در میان مخاطبان سنین مختلف هستند. بسیاری از این فیلم‌ها برای تماشای خانوادگی، سرگرمی و اوقات فراغت و… مناسب‌اند. کمتر کسی پیدا می‌شود که ادعا کند فیلم کمدی اکشن را دوست ندارد. از بهترین فیلم‌های این ژانر می‌توان به کمدی ابرقهرمانی ددپول 1 و 2، ساعت شلوغی با بازی جکی چان و ادی مورفی، کینگزمن 1 و 2 و… اشاره کرد. در سال 2019 یک کمدی اکشن کره‌ای سینماهای آسیا و آمریکا را تصاحب کرد:

 

شغل پرخطر (2019) Extreme Job

اگر دو ساعتی زمان دارید و تمایل دارید یک فیلم کمدی جذاب ببینید و می‌خواهید فضای کمدی متفاوتی را نسبت به هالیوود تجربه کنید، توصیه می‌کنیم فیلم شغل پرخطر را که یک فیلم اکشن جدید کره‌ای است، تماشا کنید.

این فیلم درباره یکی از گروه‌های عملیاتی پلیس است که همیشه مأموریت‌هایشان با شکست مواجه می‌شود و قرار است به خاطر عدم کفایت، گروه‌شان به‌زودی منحل شود. آن‌ها به‌عنوان آخرین پرونده، تصمیم می‌گیرند یکی از سرکردگان خطرناک مواد مخدر را به دام بیاندازند.

آن‌ها از هر طریقی که می‌خواهند به این باند مواد مخدر نزدیک شوند به بن‌بست می‌خورند تا این‌که تصمیم می‌گیرند در ساختمان روبه‌رویی محل اقامت باند توزیع مواد، رستوران مرغ سوخاری تأسیس کنند و پس از آن اوضاع بیش از پیش از کنترل خارج می‌شود.

شغل پرخطر با بودجه 5 میلیون دلاری ساخته شد و فروشی بیش از 120 میلیون دلار داشت که برای یک فیلم خارجی در هالیوود، موفقیت عظیمی محسوب می‌شود.

 

فیلم اکشن رزمی

وقتی نام فیلم رزمی می‌آید ممکن است اول از همه به بروس لی و جکی چان فکر کنید. این دو نفر قطعاً از پایه‌گذاران و پیشروان این سبک بوده‌اند. به‌خصوص جکی چان که در عصر جدیدتری زندگی می‌کند و این فرصت را داشته است که به هالیوود برود و از امکانات آن‌جا استفاده کند.

کارهای جکی چان از 2 حیث حائز اهمیت هستند: یکی این‌که او خودش صحنه‌های رزم را طراحی کرده و  بدون بدلکار به ایفای نقش می‌پردازد؛ این توانایی مختص تعداد انگشت‌شماری از بازیگران است. دوم این‌که او در فیلم‌هایش چاشنی کمدی را به عناصر رزمی افزود و پایه‌گذار نوعی جدیدی از فیلم های رزمی در سینما شد.

البته سینمای اکشن رزمی مختص او نیست و فیلم‌سازان دیگری نیز پروژه‌های موفقی در این ژانر را تولید کرده و به نمایش گذاشته‌اند، مانند:

 

بیل را بکش (2003) Kill Bill

سینمای کوئنتین تارانتینو پر از خشونت، صحنه‌های رزمی و اکشن، افراد شرور و بی‌رحم و البته مقدار زیادی خون است! اما حتی اگر طاقت دیدن این صحنه‌ها را نداشته باشید، حیف است که این فیلم را نبینید. این فیلم یکی از جذاب‌ترین فیلم های تارانتینو با بازی درخشان اوما تورمن است که توسط منتقدان و مخاطبان بسیاری ستایش شده و جزو فیلم های هیجانی – جنایی ماندگار تاریخ سینما است.

این فیلم اکشن رزمی درباره زنی است که مراسم عروسی‌اش تبدیل به حمام خون می‌شود. رئیس سابق او همه را به گلوله می‌بندد و خود عروس هم 4 سال به کما می‌رود. این زن که یک آدم‌کش حرفه‌ای بوده است، کم کم توانایی‌هایش را به دست می‌آورد و به دنبال انتقام می‌رود.

قسمت دوم این فیلم نیز در سال 2004 اکران شد و موفقیتی مشابه فیلم اول داشت. قسمت سوم نیز قرار بود ساخته شود و در سال 2014 اکران شود، ولی هنوز هم خبری از آن نیست. اگر به فیلم های رزمی و انتقام‌جویی علاقه دارید، این فیلم را از دست ندهید.

 

کلام آخر درباره پیشنهادات تماشای فیلم اکشن و بهترین‌های این ژانر

ما در این یادداشت به معرفی و بررسی تعدادی از برترین و جذاب‌ترین‌ها در شاخه فیلم اکشن پرداختیم. البته تعداد فیلم های اکشن جذاب و هیجان‌انگیز جهان بسیار بیش از این‌ها است، ولی سعی کردیم انواع مختلف آن را پوشش دهیم.

هر‌قدر تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سینما پیشرفت کرده‌اند، فیلم‌های پیچیده‌تر و صحنه‌های طبیعی‌تری خلق شده‌اند. از دهه‌ 80 و اوایل دهه 90 میلادی، فیلم‌هایی مانند جان سخت، ترمیناتور، جنگ ستارگان و… پیشتازان این سبک از فیلم‌ها بوده‌اند و از همان زمان طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده‌اند.

فیلم‌های اکشن با ژانرهای مختلفی ترکیب می‌شوند و می‌توانند هر فیلمی را جذاب‌تر و دیدنی‌تر کنند، از فیلم‌های علمی – تخیلی مانند آواتار، تلقین (اینسپشن)، جنگ ستارگان، مرد آهنی و فیلم‌های ابرقهرمانی گرفته تا فیلم‌های درام، جاسوسی، معمایی و انتقام‌جویی مانند ربوده شده (تیکن)، جان ویک، آنا و… برای مخاطبان و بینندگان از جذابیت بالایی برخوردارند.

همان‌طور که مشاهده کردید بسیاری از فیلمهای اکشن موفق جهان، مجموعه‌های دنباله‌دار هستند که البته معمولاً اگر از اولین قسمت هم آن‌ها را تماشا نکنید، مشکلی در فهم داستان و لذت بردن از فیلم، پیش نمی‌آید.

هالیوود به عنوان غول صنعت فیلم‌سازی در جهان، بالیوود، آسیای شرقی و کشورهای دیگر همه ساله تعداد زیادی فیلم اکشن تولید می‌کنند. این ژانر فیلم‌ها فروش خوبی در گیشه دارند و چرخه اقتصادی سینما را زنده نگه می‌دارند.

قطعاً نمی‌توان در یک یادداشت تمامی فیلم های خوب در یک ژانر را بررسی کرد، بنابراین اگر شما بخواهید فیلم اکشن محبوب خود را که در این لیست نبوده است معرفی کنید، آن چه خواهد بود؟ در این لیست کدام‌یک از فیلم‌ها را تماشا کرده‌اید و کدام را بیش‌تر دوست دارید؟ آیا فیلم خاصی در این مجموعه بود که ندیده باشید و ترغیب شده باشید که به تماشای آن بنشینید؟ شما می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.


۱۰ اتفاق تاریخی هیجان‌ انگیز و جالبی که باید هر چه زودتر به فیلم سینمایی تبدیل شوند

هالیوود از اولین روزهای شکل گیری خود علاقه خاصی به روایت داستان های تاریخی داشته است. اکنون دهه هاست که مخاطبان از ایده تماشای داستانی واقعی روی پرده سینما، درست همانطور که در زندگی واقعی اتفاق افتاده است، هیجان زده می شوند. شوربختانه تاریخ جهان وسیع و بزرگ است که هر چقدر هم فیلم ساخته شود نمی توان تمام داستان هایی که ارزش روایت کردن را دارند را روی پرده سینما خلق کرد. اگر چه در بیش از یک قرن گذشته داستان های واقعی زیادی در قالب فیلم و سریال ارائه شده اند اما چندین داستان تاریخی هیجان انگیز هستند که سال هاست در انتظار اقتباس سینمایی به سر برده و در صورت تبدیل شدن به فیلم، می توانند از بهترین، جذاب ترین و فراموش نشدنی ترین پروژه های سینمایی باشند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ اتفاق تاریخی جذاب و باورنکردنی آشنا کنیم که باید هر چه زودتر اقتباسی سینمایی از آن ها ساخته شده و نتیجه آن ها بدون شک جالب خواهد بود.

10 اتفاق تاریخی جذابی که باید هر چه زودتر به فیلم تبدیل شوند

۱- جنگ زمستانی

جنگ زمستانی یا Winter War یکی از اولین درگیری های بزرگ جنگ جهانی اول بود که بین فنلاند و اتحاد جماهیر شوروی رخ داد و ماجرایی بسیار هیجان انگیز اما کمتر مورد توجه قرار گرفته است. علیرغم نداشت نفرات کافی و ارتشی منظم و همچنین قابل مقایسه نبودن با شوروی از لحاظ تجهیزات نظامی و آموزش، ارتش نامنظم فنلاند به مدت بیش از سه ماه در مقابل ارتش سرخ شوروی مقاومت کرد در شرایطی که اختلاف تعداد نیروهای دو طرف بیش از صدها هزار نفر بود. سربازان فنلاندی از استراتژی های گریلایی هوشمندانه برای مبارزه با دشمن پرقدرت و پرتعداد خود استفاده کردند که این جنگ را با جنگی هیجان انگیز و اقتباس احتمالی سینمایی آن را به پروژه ای جاه طلبانه تبدیل خواهد کرد. برخی از سربازان فنلاندی که در این نبرد جنگیدند، از جمله سیمو هایها که مرگبارترین اسنایپر و تک تیرانداز تاریخ ثبت شده جنگ ها شناخته می شود نیز می توانند گزینه مناسبی برای ساخت فیلم های جنگی بر اساس شخصیت یک قهرمان واقعی باشند. تاکنون چندین فیلم فنلاندی در مورد جنگ زمستانی ساخته شده اما هالیوود همچنان از اقتباس این داستان تاریخی هیجان انگیز و غنی طفره می رود.

 

۲- سفر زیارتی مانسا موسی

غیر از تاریخ مصر باستان، تاریخ آفریقا به ندرت در دنیای سینما مورد بررسی قرار گرفته است، علیرغم اینکه این قاره داستان هایی بسیار باشکوه تاریخی بسیاری دارد. یکی از جذاب ترین این داستان ها به روایت مانسا موسا باز می گردد که پادشاه امپراطوری مالی بوده است. مانسا موسی از نگاه بسیاری ثروتمندترین انسانی بوده که تاکنون پای بر زمین گذاشته است و این ثروت عظیم در سفر زیارتی مشهور او به مکه برایش دردسرساز شده بود. موسی در جریان سفر خود و عبور از مصر آنقدر طلا از دست داد که باعث بی ثباتی اقتصادی مصر شده و در مسیر بازگشت نیز تقریباً یک تنه اقتصاد مصر را بازسازی کرد. این روایت حیرت انگیز از سفر زیارتی ثروتمندترین مرد تاریخ می تواند ابزار مناسبی برای ساخت یک فیلم تاریخی در مورد سفری جاده ای با داستانی واقعی باشد.

10 اتفاق تاریخی جذابی که باید هر چه زودتر به فیلم تبدیل شوند

۳- انقلاب هاییتی

انقلاب هاییتی از نگاه بسیاری نقطه عطف بزرگی در تاریخ جهان به شمار می آید اما متاسفانه به ندرت در مورد آن بحث می شود. انقلاب هاییتی در سال ۱۷۹۱ آغاز شده و در آن هزاران شهروند به بردگی گرفته شده هاییتی علیه رژیم بیرحم فرانسوی که بر این کشور حکمرانی می کرد دست به شورش زدند. این ماجرا که بسیار با اتفاقی که اسپارتاکوس در دوران روم باستان رقم زد مقایسه می شود، یکی از موفق ترین شورش های بردگان در تاریخ جهان به شمار می آید. شورش بردگان در هاییتی نه تنها به شکل گیری یک کشور جدید و مستقل از حکمرانی فرانسه منجر شد بلکه باعث گردید که بقیه جهان نیز به شکلی بی سابقه و شفاف تر با مسئله برده داری مواجه شود. در حالی که انقلاب هاییتی به خودی خود می تواند تجربه تماشایی یک ماجرای خونین و تکان دهنده برای مخاطب باشد اما همزمان داستانی الهام بخش خواهد بود که ارزش گفته شدن را دارد. چندین ستاره هالیوودی، از جمله دنی گلوور، تلاش کرده اند فیلمی بر اساس انقلاب هاییتی بسازند اما تلاش های آن ها تاکنون نتیجه خاصی در پی نداشته است.

10 اتفاق تاریخی جذابی که باید هر چه زودتر به فیلم تبدیل شوند

۴- نبرد قلعه ایتر

یکی دیگر از داستان های عجیب مربوط به جنگ جهانی دوم، نبرد قلعه ایتر است که جای تعجب دارد با توجه به جذابی و عجیب بودن آن و همچنین شخصیت هایی که در آن مشارکت داشته اند، تاکنون به یک فیلم سینمایی جنگی و حماسی تبدیل نشده است. نبرد قلعه ایتر یکی از موارد متعدد اتفاقاتی است که در آن نیروهای ارتش ایالات متحده، سربازان ارتش آلمان و اسیران فرانسوی در کنار هم در یک جبهه جنگیده و با هم از خود و قلعه ایتر در برابر حمله نیروهای نازی اس اس محافظت کردند. تنها ۳۶ سرباز حاضر در این قلعه توانستند یک روز تمام در برابر حمله نازی ها مقاومت کنند تا اینکه یک تنیس باز مشهور فرانسوی به نام ژان بوروتا که در این قلعه زندانی شده بود، توانست از خطوط آلمان ها غبور کرده و با نیروهای پشتیبانی به قلعه بازگردد. نبرد قلعه ایتر یکی از عجیب ترین نبردهای جنگ جهانی دوم است و به همین خاطر داستان بی نقصی برای ساخت یک فیلم سینمایی به شمار می آید.

10 اتفاق تاریخی جذابی که باید هر چه زودتر به فیلم تبدیل شوند

۵- یوری گاگارین و رقابت فضایی

رقابت فضایی بین ایالات متحده و روسیه بارها در قالب سریال و فیلم به روی پرده برده شده است اما همیشه این کار از دریچه نگاه آمریکایی ها بوده است. فرود آمدن روی ماه و حتی بحران آپولو ۱۳ موضوعاتی بوده اند که فیلم هایی با محوریت فضانوردی بر اساس آن ها ساخته شده و در برخی از فیلم های فضایی نیز به روایت برخی فضانوردان واقعی پرداخته شده است اما به ندرت شده فیلمی ساخته شود که به آن سوی دیوار موسوم به پرده ی آهنین نگاهی انداخته باشد. روس ها در دوران اتحاد جماهیر شوروی اولین کسانی بودند که در این رقابت به دستاوردهای بسیار بزرگی دست یافتند، از جمله اولین ماهواره مصنوعی یا مهم تر از همه اولین کسی به فضا رفت. فیلمی که به ماجرای رقابت فضایی از دیدگاه روس ها بپردازد می تواند نگاهی جذاب به یکی از مهم ترین و هیجان انگیزترین برهه های تاریخ مدرن از نظر سیاسی و علمی باشد و حتی می تواند اولین پرواز شجاعانه یوری گاگارین به فضا را در متن خود بگنجاند.

10 اتفاق تاریخی جذابی که باید هر چه زودتر به فیلم تبدیل شوند

۶- نبرد استمفورد بریج

دوران وایکینگ ها در سال های گذشته تنها چند بار در قالب فیلم های سینمایی به تصویر کشیده شده است اما اگر قرار باشد بخشی از این تاریخ کمتر ثبت شده به فیلم تبدیل شود، نبرد استمفورد بریج مشهورترین و هیجان انگیزترین آن ها خواهد بود. این نبرد بین نیروهای هارالد هادرادا شاه وایکینگ ها و پادشاه وقت انگلیس رخ داد که نزد وایکینگ ها جایگاهی افسانه ای پیدا کرده است. این نبرد در تاریخ به عنوان شجاعانه ترین مقاومت پایانی وایکینگ ها به ثبت رسیده  و بر اساس افسانه ها تنها یک وایکینگ توانست پل را نگه داشته و مانع از عبور کل ارتش انگلیسی ها شود. ترکیب تاریخ و افسانه در مورد این نبرد می تواند به تولید بهترین فیلم وایکینگی تاریخ سینما منجر شود و پایان دوره وایکینگ ها نیز می تواند پس زمینه فوق العاده ای برای این داستان باشد.

10 اتفاق تاریخی جذابی که باید هر چه زودتر به فیلم تبدیل شوند

۷- جنگ ایمو

جنگ ایمو (Emu War) به عنوان ماجرایی که بارها مورد استهزا و نقد قرار گرفته، یک عملیات نظامی واقعی بود که در سال ۱۹۳۲ رخ داد و در جریان آن جمعیت شترمرغ های استرالیایی (ایمو) در غرب این کشور به حدی زیاد شده بود که به تهدیدی بزرگ برای مزارع و مردم تبدیل شده بودند و به همین خاطر ارتش وارد ماجرا شد. سه سرباز مجهز به مسلسل های سنگین ماموریت یافتند که هر چقدر می توانند از این ایموها به قتل برسانند اما خیلی زود مشخص شد که نمی توانند این پرندگان عظیم الجثه را به راحتی شکست دهند. شترمرغ ها بسیار سریع و انعطاف پذیر بوده و ثابت کردند که بدون مبارزه تسلیم نخواهند شد و در نهایت ارتش وادار به پایان دادن به این عملیات شد. این داستان آنقدر جذاب و خنده دار است که می تواند مبنای خوبی برای ساخت یک کمدی تاریک بی نقص یا حتی هجویه ای بر فیلم های جنگی در کلیت آن باشد.

10 اتفاق تاریخی جذابی که باید هر چه زودتر به فیلم تبدیل شوند

۸- هلفایترهای هارلم

جنگ جهانی اول تقریباً به اندازه جنگ جهانی دوم در قالب فیلم های سینمایی به تصویر کشیده شده است اما این جنگ نیز داستان های بی نقص زیادی داشته که تاکنون اقتباس سینمایی نداشته اند. یکی از الهام بخش ترین و نادیده گرفته شده ترین این داستان ها به هلفایترهای هارلم باز می گردد. هلفایترهای هارلم یکی از اولین دسته های سیاهپوستی بود که در خارج از کشور فعالیت می کرد و بیش از هر دسته دیگری در خط مقدم جبهه جنگ جهانی اول برای آمریکا جنگیدند. هلفایترها به خاطر شجاعت و مهارتشان به شهرت رسیدند و هرگز هیچکدام از اعضای آن به اسارت دشمن درنیامده و محل خدمتشان به دست دشمن نیفتاد. علیرغم این همه شهرت در میدان نبرد، این سربازان شجاع با تبعیض نژادی روبرو بوده و حتی پس از پایان جنگ و بازگشت به آمریکا نیز این تبعیض از بین نرفت. به تصویر کشیدن شجاعت و پایمردی هلفایترهای هارلم بدون شک می تواند یک اثر سینمایی تاثیرگذار و ماندگار باشد.

10 اتفاق تاریخی جذابی که باید هر چه زودتر به فیلم تبدیل شوند

۹- مسابقات ماراتن المپیک ۱۹۰۴

در مسابقات دو ماراتن المپیک ۱۹۰۴ در سنت لوییس، کمدی از اشتباهات متعدد از همان ابتدا رخ داد و بدین ترتیب به یکی از عجیب ترین اتفاقات ورزشی تاریخ تبدیل شد. در خط شروع مسابقه، چندین ورزشکار مرد قرار داشتند که تا آن زمان هرگز در مسابقات دو ماراتن شرکت نکرده بودند، برخی از آن ها حتی کفش به پا نداشتند و یکی از آن ها حتی شرت نداشته و شلوارش را بریده و به شرت ورزشی تبدیل کرده بود. در جریان مسابقه، چندین شرکت کننده در اثر تشنگی و از دست دادن آب بدنشان بیهوش شدند زیرا به ندرت آب در اختیار دونده ها قرار می گرفت، یکی از آن ها به دلیل میزان بالای گرد و خاک موجود در هوا دچار ورم معده شد و یکی دیگر نیز در جریان مسابقه مورد حمله سگ های وحشی قرار گرفت. وقتی که در نهایت این مسابقه ماراتن به پایان رسید، برنده به خاطر اینکه در بخشی از مسیر سوار اتومبیل شده بود از دور مسابقات خارج شد و برنده بعدی نیز به خاطر مصرف استریکنین که یک آلکالویید محرک بسیار سمی است- به عنوان ماده ی دوپینگی، دچار توهم شده بود. اتفاقات عجیبی در این ماراتن افتاد که حتی به ذهن خلاق ترین نویسنده ها نیز نمی رسد و بدون شک یک کمدی بامزه و ماندگار از آن در خواهد آمد.

۱۰- آتش بس کریسمس

آتش بس کریسمس یکی از دلگرم کننده ترین داستان های هر جنگی است و می تواند نگاهی تلخ و شیرین به انسانیت مردمانی باشد که حتی در بدترین و تاریک ترین شرایط نیز دنبال بهانه ای برای صلح و شادی هستند. در جریان جنگ جهانی اول، نیروهای آلمانی و متفقین سلاح هایشان را زمین گذاشته و برای جشن گرفتن کریسمس در زمین حد فاصل بین محل استقرار طرفین که با نام سرزمین هیچکس شناخته می شد، دور هم جمع شدند. طرفین جنگ با هم ترانه های کریسمس خواندند، به یکدیگر هدیه کریسمس دادند و حتی بازهای دوستانه مانند فوتبال انجام دادند. لحظاتی بسیار احساسی و خوشایند در بحبوحه یک نبرد ویرانگر رخ داد و این اتفاق یکی از آخرین بارهایی بود که طرفین جنگ به صورت حضوری و چشم در چشم به عنوان انسان و نه سرباز، با هم ملاقات کردند. فیلمی در مورد این ماجرا می تواند یادآور اهمیت انسانیت، حتی در دوران جنگ باشد و نتیجه آن می تواند حتی یکی از بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما باشد که در واقع داستان صلح است.

دیدگاهتان را بنویسید