تکنولوژی

بهترین تله موش

راه دور کردن موش از خانه بدون استفاده از هیچ گونه سم یا تله

همانگونه که می دانید، دیدن موش ها در خانه یکی از بدترین احساساتی می باشد که به هر شخصی می تواند منتقل شود. در حقیقت آنها یک نمونه عالی از مهمانان ناخوانده هستند که هیچ انتظاری از آنها نداشته اید. آنها به راحتی می توانند به لباس ها ، سیم ها و حتی به دیوار ها نیز آسیب برسانند.

برای جلوگیری از این صدمات توصیه می شود 10 کاری که ما در این مطلب به شما معرفی خواهیم کرد را انجام دهید. در این بخش از نمناک می خواهیم شما را با 10 راه طبیعی برای حل این امر آشنا سازیم.

دور کردن موش از خانه

10راه طبیعی برای دور کردن موش از خانه

1. روش دور کردن موش از خانه با روغن نعناع

این روغن نه تنها برای از بین بردن حشرات، عنکبوت ها استفاده می شوند بلکه برای موش ها هم بسیار مناسب است که آنها را می تواند به راحتی بکشد و از شر آنها خلاص شوید . کاری که باید انجام دهید مطابق مراحل زیر است:

 1. پنج قطره از این روغن را برای هر یک قاشق غذاخوری آب در یک بطری اسپری کنید 
 2. به خوبی تکان دهید.
 3. اسپری را در هر قسمتی که حشرات یا موش ها را دیدید، اسپری کنید.
 4. این کار را چندین بار در هفته انجام دهید تا تاثیر شگفت انگیز آنرا ببینید.

روغن نعناع

 

2. دور کردن موش از خانه با اسپری روغن گل میخک

همانند روغن نعناع این روغن نیز برای از بین بردن حشرات و موش ها موثر است. فقط در حین استفاده از آن، مراقب باشید تا ذره ایی از این روغن به چشم شما اثابت نکند چرا که می تواند باعث آسیب های جدی در چشم شود.

کاری که باید انجام دهید مطابق مراحل زیر است:

 1. 1-به ازای هر 5 قطره از این روغن، یک قاشق غذا خوری آب به بطری اضافه کنید.
 2. 2-آنرا به خوبی تکان دهید.
 3. 3-اسپری را در هر قسمتی که حشرات یا موش ها را دیدید ، اسپری کنید.
 4. 4-این کار را چندین بار در هفته انجام دهید تا تاثیر شگفت انگیز آنرا ببینید.
روغن میخک

3. روغن سنبل هندی راه ساده دور کردن موش از خانه

این روغن هم برای از بین بردن حشرات و موش ها نیز صادق می باشد . این روغن نیز کاربرد دیگری دارد و آن هم این است که می توانید از آن به عنوان جایگزین پشه بند ها استفاده کنید بطوری که قبل از خواب آنرا به پوستتان بمالید و سپس بخوابید و هیچ صدمه ایی هم به پوست نمی زند. 

 1. به ازای هر 5 قطره از این روغن ، یک قاشق غذا خوری آب به بطری اضافه کنید.
 2. می توانید حتی در این ترکیب از روغن کرچک هم استفاده کنید.
 3. اسپری را در هر قسمتی که حشرات یا موش ها را دیدید، اسپری کنید.
 4. این کار را چندین بار در هفته انجام دهید تا تاثیر شگفت انگیز آنرا ببینید.

4. استفاده از آمونیاک به منظور دور کردن موش از خانه

آمونیاک بوی بسیار بدی دارد و موش ها از این بو تنفر دارند و اگر در خانه تان حیوان خانگی دارید باید احتیاط زیادی بخرج دهید تا به آن ها آسیبی نرسد.

سنبل هندی

کاری که باید انجام دهید مطابق مراحل زیر است :

 1. یک فنجان کوچک تهیه کنید و آمونیاک را داخل آن بریزید.
 2. این فنجان را در قسمتی که موش ها را دیدید قرار دهید و حتی دیگر قسمت های خانه تان. 

5. فلفل تند تکه تکه شده راه حل دور کردن موش از خانه

این گزینه یکی از بهترین گزینه ها برای از بین بردن و دور کردن موش ها می باشد. موش ها از بوی تند فلفل فراری هستند و تمام کاری که باید انجام دهید مطابق مراحل زیر است :

 1.  در حین استفاده از این فلفل ها سعی کنید که فلفل را در گوشه های خانه تان قرار دهید تا موش ها از خانه تان دور شوند.
 2. هنگام استفاده از این فلفل ها مراقب باشید که به چشم تان برخورد نکند چرا که می تواند بسیار مضر باشد.
فلفل تند

6. اسپری سس تند و دور کردن سریع موش از خانه

در صورتیکه شما فلفل تند نداشتید می توانید از اسپری سس تند استفاده کنید چرا که بسیار موثر است و می تواند به اندازه کافی موثر باشد و موش ها را فراری دهد.

تمام کارهایی که باید انجام دهید مطابق زیر است :

 1. به ازای هر 5 قطره از این سس، سه قاشق غذا خوری آب به بطری اضافه کنید.
 2. آنرا به خوبی تکان دهید.
 3. این مخلوط بدست آمده را در قسمتی که موش ها را دیدید قرار دهید و حتی دیگر قسمت های خانه تان.
 4. هنگام استفاده از این فلفل ها مراقب باشید که به چشم تان برخورد نکند چرا که می تواند بسیار مضر باشد.

سس تند

7. برگ های سرخ ترفند خوشبوی دور کردن موش از خانه

این یکی از راه های خانگی پر قدرتمند می باشد که می تواند بسیار موثر باشد . این برگ ها را بیشتر در فصل پاییز می بینید و می توانید از آنها به بهترین نحو برای دور کردن حشرات و حیوانات از خانه تان دور کنید.

تنها کاری که می کنید این است که باید این برگ ها را در قسمت هایی که این حیوانات را مشاهده می کنید بریزید تا تعداد این موش ها کاهش یابد. 

8. سیب زمینی هم برای دور کردن موش از خانه کاربرد دارد

همانگونه که می دانید، این ممکن است یک گزینه عجیب و غریب باشد و با دیدن آن احساس این که غیر ممکن است بنظرتان برسد. تنها کاری که باید کنید این است که سیب زمینی نپخته را به تکه های کوچکی تقسیم کنید و آنرا در نقاطی که موش ها را می بینید قرار دهید و موش ها با خوردن آن بعد از مدتی در شکم آنها باعث آسیب جدی خواهد شد و به راحتی میمیرند.
سیب زمینی 

9. ذخیره سازی مناسب مواد غذایی با هدف دور کردن موش از خانه

ما مطمئن هستیم که می دانید موش ها به خاطر غذا ها اغلب به خانه ها هجوم می آورند و به همین دلیل توصیه می شود غذاهایتان را به بهترین نحو نگه داری کنید تا موش ها نتوانند به مواد غذایی شما هجوم بیاورند.

10. استفاده از بچه گربه های مجسمه ایی یا بادی روش جالب دور کردن موش از خانه

در حالیکه فکر می کنید این کار، بسیار عجیب است ولی این چنین نیست. دشمن موش ها گربه ها هستند که آنها را می خورند. به این دلیل می توانید از بچه گربه های مجسمه ایی یا بادی استفاده کنید که بسیار کاربرد دارند و موش ها به دلیل وجود این گربه ها دیگر وارد خانه تان نمی شوند.

گربه ها

حرف آخر :

به یاد داشته باشید که این مراحل بالا تنها یک راهنمای موثر هستند که ما به شما گفتیم و استفاده از آنها باید با احتیاط باشد تا آسیبی به شما نرسد و توصیه می شود زباله هایتان را سر موقع به بیرون بگذارید و خانه تان را بطور مرتب تمیز کنید تا موش ها و حشرات به خانه شما وارد نشوند. 


به دام انداختن موش های باهوش نیازمند دانش و ایده های جدید است

ذاتا باهوش. خب، چه چیزی باعث می شود کنترل بعضی از موش ها تا این اندازه سخت و چالش برانگیز باشد؟ آیا این موش های دردسرساز از دیگر افراد گروهشان “باهوش” تر هستند؟ و آیا این موش ها می دانند که چطور از تجهیزات و طعمه های کشنده دوری کنند؟ بیایید پدیده “موش باهوش” را دقیق تر بررسی کنیم. همه ی حیوانات به طور طبیعی از اشیا یا موجودات عجیبی که در خانواده، انسان، و گونه های دیگر حیوانات یافت می شوند، دوری می کنند. این رفتار نوهراس نامیده می شود (یعنی ترس از چیزهای جدید). رفتار نوهراسی برای جوندگان نوعی واکنش برای بقا محسوب می شود. در محیط طبیعی، موش ها بلافاصله پس از خروج از لانه، شکار می شوند. راهکار آنها برای گرفتار نشدن در دام شکارچی، استفاده از راه های آشنای پنهان و حرکت سریع به سمت پناهگاه یا مخفی گاه است. بنابراین، موش ها برای سریع دویدن و درست حرکت کردن در فضای اطراف، به تجربه های قبلی خود تکیه می کنند. به همین دلیل، موش ها می توانند در کمترین زمان و با طی کردن کوتاه ترین مسافت، از جایی به جای دیگر حرکت کنند و خود را از معرض دید شکارچی و خطر پنهان کنند. بنابراین همانطور که حدس زده اید، هر تغییر ناگهانی در محیط زندگی، شک و احتیاط موش ها را برمی انگیزد. البته تا زمانی که به تغییر ایجاد شده عادت کنند. حتی ایجاد یک سوراخ جدید (مثلا سوراخی برای قرار دادن طعمه) که در مسیر دویدن موش قرار دارد، بار اول با احتیاط با آن برخورد می شود. از دید موش، سوراخ به معنی حضور مار و یا دیگر شکارچیان است. به طور خلاصه، نوهراسی از موش ها در برابر عواقب بی دقتی مراقبت می کند.

نوهراسی می تواند در روند تغذیه ی موش تاثیر گذار باشد. اما این موضوع به میزان منابع غذای قابل دسترس بستگی دارد. برای مثال، درصورت وجود غذای کافی و قابل دسترس، موش ها می توانند به راحتی غذای جدید را تا مدت ها نادیده بگیرند. خوشبختانه، در برنامه های مدیریت حیوانات موزی، بیشتر موش ها در عرض کمتر از یک روز با نوهراسی خود مقابله می کنند. اما در بعضی از انبار های غله، باغ وحش ها و یا انبارهای فروشگاه، که موش ها چندین سال از یک نوع غذا تغذیه کرده اند، این امکان وجود دارد که بعضی از آنها هر طعمه یا غذای جدیدی را کاملا نادیده بگیرند.

تکنیک های خطاناپذیر. خب، روش کنترل یک موش نوهراس و زیرک چیست؟ در ادامه به توضیح تکنیک هایی می پردازیم که سالهای سال به من و دیگر افرادی که در حیطه ی کنترل آفات فعالیت می کنند کمک کرده است.

در صورت امکان، منابع غذایی را حداقل برای یک شب، از دسترس موش خارج کنید. 

با از بین رفتن منبع غذایی  (به وسیله ی شما) و یا کافی نبودن میزان غذا برای جمعیت موش ها، این موجودات دیگر قادر به نادیده گرفتن غذای قدیمی یا جدید نخواهند بود. با کم شدن منابع غذایی، موش ها به راحتی به سمت ایستگاه طعمه یا تله موش حرکت می کنند.

از غذاهای خوشمزه استفاده کنید.

موش ها را با استفاده از غذاهای خوشمزه مثل، یک تکه گوشت، میگو یا هر غذایی با این کیفیت اغوا کنید و به سمت طعمه ی جدید بکشانید. بهتر است از طعمه  های ارزان دست بکشید. در اینصورت مجبورید برای عواقب کار هزینه ی بیشتری بپردازید. این غذاهای خوشمزه را پشت سر هم به سمت ایستگاه طعمه یا تله موش قرار دهید. همچنین می توانید آنها را روی لبه ی تله موش قرار دهید. موش نهایتا به طعمه های خوشمزه عادت می کند و باید برای برداشتن آخرین طعمه وارد تله شود.

از قبل موش را شرطی کنید.

قبل از بکار انداختن تله، تکه های غذا را در اطراف و روی آن قرار دهید. از این طریق موش به دیدن غذا در کنار شی جدید عادت می کند. پس از اینکه موش شروع به خوردن غذاها کرد، می توانید تله را آماده کنید. در صورت استفاده از ایستگاه طعمه، باید مقداری غذای خوشمزه در اطراف، ورودی و در آن قرار دهید. سپس تکه های غذا را درون ایستگاه طعمه بگذارید.

از یک طعمه ی طبیعی استفاده کنید.

بهتر است با استفاده از غذای طبیعی موش ها، واکنش نوهراسی جمعیت های زیرکی را که در محیط داخلی و بیرونی ساختمان زندگی می کنند، کاهش دهید. میتوانید برای موش های نروژی از سوسک آمریکایی استفاده کنید و طعمه ها را با نخ داندان به تله ببندید. استفاده از حلزون، یا صدف آن، می تواند برای به دام انداختن موش پشت بام موثر باشد.

ظاهر تله ها را تغییر دهید.

می توانید تله های فنری را درون کارتن خالی سودا (6عددی) قرار دهید و آن را با خاک اره پر کنید. تله موش را زیر خاک اره ها قرار دهید. روی مسیر حرکت موش، رد غذا درست کنید. غذا را روی خاک اره و دقیقا بالای گیره ی تله قرار دهید. پس از عادت کردن موش به جعبه و برداشتن غذا، تکه غذا را روی گیره قرار داده و تله را آماده کنید. درصورت استفاده از تله های چسبی، آنها را در سایز های بزرگ خریداری کرده و در مسیر رفت وآمد موش ها قرار دهید. روی چسب ها را با پوشش پلاستکی بپوشانید. پس از مشاهده ی رد پای موش روی پوشش پلاستیکی، پوشش را از روی چسب بردارید. از محکم بودن چسب روی سطح اطمینان حاصل کنید.

منابع غذایی نایاب را برای موش فراهم کنید.

شاید موش ها به منابع غذایی فراوانی دسترسی داشته باشند. اما آب نه! پس از طعمه های مایع استفاده کنید. شاید بتوانید از اشیا نرمی که جوندگان برای ساختن لانه از آنها استفاده می کنند (به خصوص جوندگان) به عنوان طعمه استفاده کنید. این اشیا (خاشاک یا پارچه) را همانند طعمه های غذا که قبلا گفته شد، در اطراف تله قرار دهید.

دستگاه موش یاب نصب کنید.

این دستگاه معمولا برای موش های دردسر ساز استفاده می شود و در طول سکوت شب منتظر موش ها می ماند. در مواردی که موفق به گرفتن موش ها نشدید، می توانید با استفاده از این دستگاه هزینه های خود را کاهش دهید.

از پودر های رد یاب استفاده کنید.

پودر ردیاب یکی از بهترین امکانات موجود بر علیه موش های نوهراس می باشد. از این پودر روی مسیر های مشکوک، پناهگاه های احتمالی، و دیگر مکان هایی که احتمال رفت و آمد موش ها به آن را می دهید، استفاده کنید. از پودر هایی استفاده کنید که دارای برچسب قابل استفاده در ساختمان باشند.

از دوربین فیلمبرداری استفاده کنید.

می توانید برای زیرنظر گرفتن مکان هایی که احتمال حضور موش های زیرک در آنها زیاد است، از دوربین های فیلمبرداری با قابلیت نور کم و لنز های واید استفاده کنید. این دوربین ها، رفتارهای پنهانی موش ها را ضبط کرده و سرنخ های لازم برای به دام انداختن آنها را فراهم می کند. می توانید برای دستیابی به بهترین نتیجه، به طور همزمان از دستگاه موش یاب هم استفاده کنید. اگر موش های اطراف شما باهوش باشند، باید به سرعت اقدام کنید. در غیر اینصورت مجبور به پرداخت هزینه های گزافی خواهید شد. راهکارهایی که معرفی کردیم، از استفاده کردن از کره ی بادام زمینی، یک تکه هات داگ، یا تله موش، بهتر است. باید گفت که این روش ها تنها ابزاری هستن که شما را در به دام انداختن موش های “باهوش” یاری می کنند.

قطعا افرادی که سالها در این حیطه فعال هستند، روش های نوآورانه ی زیادی برای از بین بردن موش های باهوش  ابداع کرده اند. شما هم داستان های خود را درباره ی موش های باهوش و روش هایی که برای از بین بردن انها بکار گرفتید، با من در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید