تکنولوژی

آموزش destination nat در میکروتیک – آشنایی با انواع روترهای MikroTik

شرکت میکروتیک طراح سیستم عامل میکروتیک و نیز تولید کننده محصولات سخت افزاری با نام روتربرد (Routerboard) و محصولاتی مانند: کنترل کننده پهنای باند است. یکی از دستورهای کاربردی در روترهای میکروتیک، Destination NAT است که از آن برای تغییر آدرس IP ورودی عمومی به آدرس IP داخلی خصوصی استفاده می شود. در این مطلب از همیار آی تی با فناوری NAT، مفهوم Destination NAT و آموزش destination nat در میکروتیک آشنا می شویم.

فناوری NAT چیست؟

فناوری NAT مخفف عبارت انگلیسی Network address translation به معنای “ترجمه آدرس شبکه” است. NAT یک روش در مسیریابی اطلاعات در فضای اینترنت است. در این روش، چندین آدرس خصوصی محلی، قبل از انتقال اطلاعات به یک آدرس عمومی ترجمه می شوند. سازمان هایی که می خواهند در محیط داخلی خود، چندین دستگاه از یک آدرس IP استفاده کنند، از NAT استفاده می کنند. کار روترهای خانگی نیز دقیقا بر اساس این فناوری انجام می شود. فناوری NAT یکی از فناوری های مهم در شبکه های رایانه ای است. برای یادگیری کامل موضوعات مرتبط با شبکه های کامپیوتری این دوره آموزشی جامع از سایت فرادرس را به علاقمندان پیشنهاد می کنیم:

 • آموزش شبکه های کامپیوتری – کلیک کنید
 • NAT چگونه کار می کند؟

  فرض کنید یک لپ تاپ به یک روتر خانگی متصل است. شخصی از لپ تاپ برای جستجوی مسیرهای منتهی به رستوران مورد علاقه خود استفاده می کند. لپ تاپ این درخواست را در یک بسته اطلاعاتی به روتر ارسال می کند تا روتر، آن را به وب منتقل کند. اما روتر پیش از ارسال اطلاعات، ابتدا آدرس IP خروجی را از یک آدرس محلی خصوصی به یک آدرس عمومی تغییر می دهد.

  اگر بسته اطلاعات مورد نظر، با همان آدرس IP خصوصی خود ارسال می شد، سرور دریافت کننده نمی فهمید که اطلاعات را باید به کجا ارسال کند. این مساله به ارسال نامه های فیزیکی و درخواست خدمات بازگشت نامه یا پاسخ نامه شباهت دارد. اگر آدرس IP خصوصی به سرور دریافت کننده ارسال شود، درست مانند این است که جای آدرس خودمان بر روی نامه، آدرسی ناشناس ارائه دهیم یا جای آدرس را خالی بگذاریم. با استفاده از NAT، اطلاعات با استفاده از آدرس عمومی روتر، و نه آدرس خصوصی لپ تاپ، دوباره به لپ تاپ فرد ارسال کننده برمی گردند.

  تفاوت Source NAT و Destination NAT

  فناوری مسیریابی NAT در سومین لایه از مدل OSI یا لایه Network کارایی دارد؛ به همین دلیل است که NAT با آدرس های IP کار می کند. همانطور که پیش از این گفته شد، کار اساسی NAT تبدیل IP خصوصی محلی به IP عمومی و برعکس است. همین مسیر و رفت و برگشتی، دو نوع عملیات NAT را ایجاد می کند. حالت اول زمانی است که IP خصوصی به IP عمومی تبدیل می شود که به آن عملیات Source NAT گفته می شود. حالت دوم زمانی است که IP عمومی، به IP خصوصی تبدیل یا ترجمه می شوند که به این عملیات، Destination NAT گفته می شود.
  عملیات و فناوری Destination NAT آدرس مقصد بسته های عبوری از روتر را تغییر می دهد. این روش همچنین راهکاری برای انجام ترجمه پورت در هدرهای TCP/UDP ارائه می دهد. از Destination NAT معمولا برای هدایت بسته های ورودی با آدرس خارجی یا مقصد پورت به آدرس IP داخلی یا پورت داخل شبکه استفاده می شود.

  کاربردهای مختلف Destination NAT

  هنگامی که Destination NAT انجام می شود، آدرس IP مقصد مطابق با قوانین NAT مقصد پیکربندی و ترجمه می شوند و سپس سیاست های امنیتی اعمال می شود. Destination NAT معمولا برای انجام اقدامات زیر استفاده می شود:

 • یک آدرس IP واحد را به آدرس دیگری ترجمه کنید: مثلا برای این که به دستگاهی در اینترنت اجازه دهید به یک میزبان در یک شبکه خصوصی متصل شود
 • یک بلوک پیوسته از آدرس های IP را به بلوک دیگری از آدرس های هم اندازه ترجمه کنید: مثلا برای اجازه دسترسی به گروهی از سرورها
 • آدرس و پورت IP مقصد را به آدرس IP مقصد و درگاه دیگری ترجمه کنید: مثلا برای اجازه دسترسی به چندین سرویس با استفاده از آدرس IP یکسان اما پورت های مختلف
 • تعریف استخر آدرس Destination NAT

  یک استخر (NAT Pool) مجموعه ای از آدرس های IP تعریف شده توسط کاربر است که برای ترجمه استفاده می شود. برخلاف NAT استاتیک، که در آن تعیین مسیر و ترجمه IP یک به یک وجود دارد در این جا امکان ترجمه IP گروه به گروه وجود دارد. در ضمن، در این حالت، آدرس IP مقصد اصلی به یک آدرس IP از یک استخر تعریف شده توسط کاربر ترجمه می شود. بنابراین اگر محدوده آدرس IP مقصد اصلی بزرگ تر از محدوده آدرس در مجموعه آدرس تعریف شده توسط کاربر یا همان استخر آدرس باشد، هر بسته ترجمه نشده، حذف می شود. این ویژگی یکی از کاربردهای Destination NAT است.

 • آموزش امنیت شبکه – کلیک کنید
 • شما می توانید یک NAT Pool را به گونه ای پیکربندی کنید که در نمونه مسیریابی پیش فرض وجود داشته باشد. گزینه پیکربندی برای تعیین این که یک استخر NAT در نمونه مسیریابی پیش فرض وجود دارد در دسترس است. در نتیجه، استخر NAT از مناطق در نمونه مسیریابی پیش فرض و از مناطق در سایر نمونه های مسیریابی، قابل تشخیص و دسترسی است.

  معرفی شرکت میکروتیک

  شرکت میکروتیک (MikroTik) یک شرکت تولید کننده تجهیزات شبکه است. این شرکت متعلق به کشور لتونی در اروپا است. میکروتیک روترهای شبکه سیمی و بی سیم، سوئیچ های شبکه و سیستم عامل ها و نرم افزارهای کمکی را برای محصولات خود توسعه داده و می فروشد.

  شرکت میکروتیک در سال 1996 میلادی با تمرکز بر فروش تجهیزات شبکه در بازارهای نوظهور تاسیس شد. تا ماه اوت سال 2019، وب سایت این شرکت تعداد کارمندان خود را در حدود 280 کارمند گزارش کرده است. در سال 2015، میکروتیک با درآمد 202 میلیون یورو، بیستمین شرکت بزرگ در لتونی بود. میکروتیک در ابتدا یک شرکت نرم افزار رایانه شخصی بود. در سال 2002، این شرکت شروع به تولید سخت افزار خود کرد.

  سیستم عامل روتر میکروتیک چیست؟

  سیستم عامل روتر میکروتیک با عنوان MikroTik RouterOS سیستم عامل لینوکس مستقلی است که در تجهیزات شبکه MikroTik استفاده می شود. البته این چیزی بیش از یک سیستم عامل برای روترها است. در واقع این نرم افزار حتی می تواند بر روی رایانه های شخصی معمولی نصب شود تا آن ها را به روترهای اختصاصی تبدیل کند.
  سیستم عامل میکروتیک باعث افزایش کارایی تجهیزات شبکه ساخت شرکت میکروتیک می شود. این سیستم عامل همچنین از انعطاف پذیری بالایی برای نصب برروی رایانه ها و تبدیل آن ها به روتر برخوردار است. سیستم عامل میکروتیک دارای امکاناتی چون: مسیریابی، فایروال، مدیریت پهنای باند، ایجاد نقطه دسترسی بی سیم، لینک backhaul، پورت های اسپات و سرور VPN است.
  سیستم عامل RouterOs به دو صورت در شبکه ها قابل استفاده است: در حالت اول این سیستم عامل را می توان روی یک رایانه شخصی یا ماشین مجازی نصب کرد؛ حالت دوم زمانی است که این سیستم عامل بر روی سخت افزار روتربرد (RouterBoard) در تجهیزات فیزیکی شرکت میکروتیک نصب می شود. در هر دو حالت، ما یک روتر میکروتیک ایجاد کرده ایم. روتربوردها سخت افزار اختصاصی میکروتیک و سیستم عامل RouterOs هستند که دارای تعدادی پورت شبکه می باشند.

  مزایای استفاده از سیستم عامل روتر میکروتیک

  شرکت ها می توانند از سیستم عامل میکروتیک به عنوان راه حلی آزمایشی در طول فرآیند تحقیق و توسعه استفاده کنند. نتایج عملی نشان داده است که مرحله تحقیق و توسعه با استفاده از این سیستم عامل، عموما موفقیت آمیز بوده است و بسیاری از شرکت ها آن را به عنوان بخشی از راه حل توسعه خود به طور گسترده برای خدمت رسانی به مشتریان خود پیاده سازی کرده اند. امروزه، این سیسام عامل را می توان به یک مجموعه مدیریت ابری تبدیل کرد، به ویژه که بهبودها و عملکردهای زیادی را اضافه می کند. برخی از مزایای استفاده از این سیستم عامل را با هم مرور می کنیم:

 • مقرون به صرفه است
 • استقرار آن آسان است
 • قدرتمند و کاربردی است
 • در مقایسه با سایر برندها با همان قیمت، ویژگی های بیشتری دارد
 • به طور گسترده در دسترس است
 • امروزه به راحتی می توان آن را تهیه کرد
 • بسیار قابل تنظیم و منعطف است
 • می توانید با استفاده از آن یک اسکریپت قدرتمند برای بهبود عملکرد بنویسید
 • می توانید بر اساس نیاز خود یک رویکرد پیکربندی متفاوت را ایجاد کنید
 • آموزش مدیریت کاربران با میکروتیک – کلیک کنید
 • آموزش destination nat در میکروتیک برای ایمنی بیشتر

  ترجمه آدرس شبکه در روش Destination NAT با تغییر اطلاعات آدرس شبکه در هدر IP بسته ها ممکن می شود. بیایید نگاهی به یک تنظیمات رایج بیندازیم که در آن مدیر شبکه می خواهد از اینترنت به سرور اداری دسترسی پیدا کند. ما می خواهیم اتصال  ها از اینترنت به سرور اداری که IP محلی آن 10.0.0.3 است را مجاز کنیم. در این مورد، ما باید یک قانون ترجمه آدرس مقصد را در روتر دروازه اداری به این شکل پیکربندی کنیم:
  /ip firewall nat add chain=dstnat action=dst-nat dst-address=172.16.16.1 dst-port=22 to-addresses=10.0.0.3 protocol=tcp
  قانون بالا این گونه ترجمه می شود: هنگامی که یک اتصال ورودی، پورت TCP 22 با آدرس مقصد 172.16.16.1 را درخواست می کند، از عملکرد Destination NAT یا dst-nat استفاده کنید و بسته ها را به دستگاه با آدرس IP محلی 10.0.0.3 و پورت 22 منتقل کنید.

  نکته: برای ایجاد اجازه دسترسی، البته فقط از رایانه شخصی در خانه، می توانیم قانون dst-nat خود را با “src-address=192.168.88.1” که یک آدرس IP عمومی رایانه شخصی خانگی است برای ایمنی بیشتر بهبود بخشیم. برای آشنایی کامل با موضوعات مرتبط با امنیت شبکه می توانید این دوره آموزشی را انتخاب و در آن شرکت کنید:

  آموزش destination nat در میکروتیک برای عملیات port forwarding

  همانطور که در اوایل مطلب توضیح دادیم، از Destination NAT نه تنها برای تغییر آدرس IP بلکه برای تغییر پورت نیز استفاده می شود. port forwarding یکی از نیازهای روز کاربران اینترنت و نیز مدیران وب سایت ها و مدیریت سرورها و هاست ها است. در ادامه با این مفهوم و کاربرد Destination NAT در آن و شیوه راه اندازی آن در میکروتیک آشنا می شویم.

  پورت فورواردینگ چیست؟

  ارسال پورت (port forwarding) فرآیند رهگیری و مسیریابی ترافیک داده ای است که به سمت ترکیب IP/پورت رایانه هدایت می شود و آن را به یک IP و یا پورت دیگر هدایت می کند. این فرآیند را می توان به راحتی با استفاده از روتر MikroTik یا هر سیستمی که سیستم عامل RouterOS دارد، انجام داد. این فرآیند همچنین باعث ایجاد تجربه کاربری بهتر و مدیریت بهینه کاربران در زمان استفاده از روتر میکروتیک می شود. برای آشنایی بیشتر شرکت در دوره زیر از مجموعه دوره های سایت فرادرس را پیشنهاد می کنیم:

  کاربرد و نحوه پیکربندی port forwarding در میکروتیک

  برای درک ضرورت و کاربرد فرآیند port forwarding فرض کنید شما یک مدیر فناوری اطلاعات هستید. شما یک شبکه بزرگ ایجاد کرده اید و شخصی می خواهد از راه دور به سرور VPS یا سرور اختصاصی شما متصل شود تا از راه دور کار کند. به دلایل امنیتی نمی توانید IP سرور را با آن شخص به اشتراک بگذارید. چه کاری باید انجام دهید؟

  در این شرایط باید از port forwarding در روتر میکروتیک برای رسیدگی به تمامی درخواست ها استفاده کنید و این عملیات بر اساس ویژگی Destination NAT انجام می شود. برای پیکربندی port forwarding در میکروتیک ابتدا باید مطمئن شوید که آخرین نسخه MikroTik RouterOS را نصب کرده اید و پس از آن، این موارد را مرحله به مرحله انجام دهید:

 • مرحله 1: با امتیازات مدیریت وارد سرور MikroTik خود شوید
 • مرحله 2: از پنل سمت چپ روی IP کلیک کنید
 • مرحله 3: در منوی فرعی که باز شده، روی فایروال کلیک کنید
 • مرحله 4: به تب NAT در پنجره فایروال بروید
 • مرحله 5: برای ایجاد یک قانون جدید روی دکمه + کلیک کنید؛ توجه داشته باشید که در این سناریو، فرض بر این است که روتر به IP (10.10.10.10) متصل است و ما می خواهیم تمام درخواست ها را از (10.10.10.10:5847) به (20.20.20.20:4324) فوروارد کنیم
 • مرحله 6: روی تب General کلیک کنید و dstnat را از لیست کشویی انتخاب کنید
 • مرحله 7: در فیلد Dst. Address، آی پی را که می خواهید همه درخواست ها را از آن فوروارد کنید تایپ کنید
 • مرحله 8: از لیست پروتکل، پروتکل اتصال مانند TCP را انتخاب کنید
 • مرحله 9: در فیلد Dst. Port، پورتی را که می خواهید درخواست ها را از آن فوروارد کنید تایپ کنید
 • مرحله 10: حالا به تب Action بروید
 • مرحله 11: از لیست کشویی Action، dst-nat را انتخاب کنید
 • مرحله 12: در قسمت To Addresses، IP مورد نظر برای ارسال همه درخواست ها را تایپ کنید
 • مرحله 13: در قسمت To Ports، کد پورتی را که می خواهید درخواست ها را به آن فوروارد کنید تایپ کنید
 • مرحله 14: روی Apply و سپس OK کلیک کنید تا قانون جدید ذخیره و اضافه شود
 • با این شیوه، شما با موفقیت اولین قانون ارسال پورت خود را در MikroTik پیکربندی کرده اید. به منظور اضافه کردن قوانین جدید ارسال پورت، به سادگی مراحل مربوط به پورت ها یا IP های جدید را مشابه روندهای گفته شده، انجام دهید.

 • آموزش روتینگ در میکروتیک (MikroTik) – کلیک کنید
 • آموزش Source NAT در میکروتیک

  اگر می خواهید دستگاه های محلی خود را پشت آدرس IP عمومی دریافتی از شرکت ارائه کننده خدمات اینترنتی که با نام مخفف ISP شناخته می شود، مخفی کنید، باید ویژگی ترجمه آدرس شبکه مبدا (source network address translation) یا ماسکرادینگِ روتر میکروتیک را پیکربندی کنید. فرض کنید می خواهید کامپیوتر اداری و سرور را پشت IP عمومی 172.16.16.1 مخفی کنید، قانون مورد نیاز برای این کار در سیستم عامل، به شکل زیر خواهد بود:
  /ip firewall nat add chain=srcnat src-address=10.0.0.0/24 action=src-nat to-addresses=172.16.16.1 out-interface=WAN
  با وضع این قانون، ISP شما تمام درخواست هایی که با آی پیِ 172.16.16.1 ارسال می شود را می بیند و آدرس های IP شبکه LAN شما را نمی بیند.

  روترهای میکروتیک با قابلیت پشتیبانی از destination nat

  روترها و سوئیچ های MikroTik محصولات ارزان قیمت و قابل اعتمادی هستند. به دلیل هزینه کم، آن ها برای مشاغل کوچک و مشاغل متوسط ​​بسیار مناسب هستند. در برخی موارد حتی شرکت های بزرگ نیز از این محصولات استفاده می کنند زیرا ویژگی های زیادی را با هزینه بسیار کم ارائه می دهند. با این حال، آن ها برای پشتیبانی از حجم زیادی از ترافیک داده مانند سطح اصلی ISP مناسب نیستند. در صورت علاقمندی به آشنایی با سیستم روتینگ میکروتیک، دوره زیر بهترین گزینه است:
  مدیران یکی از شرکت هایی که از روترها و سوئیچ های MikroTik در فرآیند توسعه خود، به ویژه از دو مدل CCR-1036 و CCR-1072 استفاده کرده است، درباره تجربه این کاربرد گفته است: “آن چه ما دوست داریم سهولت استفاده و همچنین نحوه عملکرد آن ها برای پردازش داده ها است. به همین ترتیب، ما دستگاه های RB را به عنوان CPE مشتری به کار گرفته ایم و نتایج رضایت بخش بوده است.” برخی از قابلیت های روترهای میکروتیک را با هم مرور می کنیم:

 • پشتیبانی از destination nat برای دسترسی به سرورهای داخل شبکه از بیرون
 • پشتیبانی از پروتکل های مسیریابی MPLS، BGP و OSPF
 • امکان راه اندازی هات اسپات
 • امکان اکانتینگ شبکه
 • پشتیبانی از آدرس IP ورژن 6
 • سرعت بوت بالا در روتر
 • پشتیبانی از سیستم مسیریابی بر اساس PBR و یا Policy-Based Routing
 • امکان ریموت به شبکه از راه دور از طریق پروتکل های مختلف VPN
 • پشتیبانی از VRF
 • پشتیبانی از چندین روتر مجازی
 • امکان انجام عملیات کنترل ترافیک شبکه
 • اعمال محدودیت سرعت برای کاربران
 • امکان اتصال به چندین شرکت ارائه خدمات اینترنت
 • امکان توزیع ترافیک اینترنت کاربران روی چندین لینک اینترنت
 • امکان راه اندازی DHCP در شبکه برای پیکربندی کلاینت های شبکه
 • امکان پیاده سازی quality of service روی پکت های شبکه
 • قابلیت استفاده از مک آدرس برای کانفیگ اولیه دستگاه و بدون نیاز به آدرس IP در ابتدا
 • آموزش روتربردهای میکروتیک – کلیک کنید
 • دسته بندی روتر میکروتیک و برخی از انواع پرکاربرد آن

  روترهای میکروتیک را می توان به چهار گروه اساسی تقسیم کرد. این دسته بندی بر اساس عوامل متعددی صورت می گیرد که از جمله آن ها می توان به فناوری های اتصال، تعداد پورت ها، سایز و زمینه  کاری دستگاه ها اشاره کرد. چهار گروه این روترها عبارتند از:

 • روترهای 3DIGIT
 • روترهای 4DIGIT
 • روترهای Naming
 • روترهای Cloud Core
 • برخی از مدل های معروف این روترها نیز عبارتند از:

 • RB133C: روتر ساده میکروتیک برای سرویس دهی بی سیم در سمت مشترک
 • RB450: از سری Router Banel با پردازنده 300MHZ، حافظه 32MB و 5 پورت اترنت
 • RB411: کاربرد این روتر در لینک هایی با پهنای باند متوسط و فواصل بالا است
 • RB493: برای روتینگ و سرویس دهی بی سیم ادارات و مراکز متصل به چند Sowre مناسب است
 • RB433: مناسب لینک های وایرلس با پهنای باند بالا و فواصل طولانی
 • 433AH: روتربردی بسیار قدرتمند با امکانات بسیار
 • RB600A: دارای قدرت پردازش بالا و مشابه روتر 433AH است
 • RB1000: دارای پردازنده قوی 13333MHZ و حافظه 512MB است
 • برای آشنایی کامل با روتربردهای شرکت میکروتیک و کاربرد و ویژگی های آن ها شرکت در این دوره را به تمامی علاقمندان پیشنهاد می کنیم:

  یادگیری و آموزش destination nat در میکروتیک؛ عاملی برای توسعه شرکت ها

  شرکت میکروتیک یکی از برترین شرکت های تولیدکننده تجهیزات شبکه و نرم افزارهای مورد نیاز برای آن است. از مهم ترین محصولات این شرکت می توان به روترهای میکروتیک و نیز سیستم عامل اختصاصی این شرکت و سخت افزارهای آن با عنوان RouterOS نام برد. یکی از دستورهای کاربردی در این سیستم عامل، آموزش destination nat است که بر اساس روش ترجمه آدرس شبکه کار می کند.
  این دستور و دستورهای کاربردی دیگر در این سیستم عامل باعث می شوند بتوانید کارایی تجهیزات خود را به صورت اختصاصی و بر مبنای نیازهای فردی یا شرکتی افزایش دهید. بنابراین یادگیری مهارت های کار با سیستم عامل میکروتیک و موارد مرتبط با امنیت شبکه را به تمامی افرادی قصد دارند مدیریت بهینه و کاربردی شبکه، سرور و تجهیزات مرتبط را بیاموزند و یا کار با آن ها را به دیگران یاد بدهند، پیشنهاد می کنیم. سایت فرادرس مرجعی کامل برای ارائه دوره های آموزشی مرتبط با امنیت شبکه، تست نفوذ، برنامه نویسی و بسیاری از دانش ها و مهارت های کاربردی دیگر است. با مراجعه به این سایت می توانید دوره های مورد نیاز خود را انتخاب و پس از ثبت نام در آن ها شرکت کنید.

  این مقاله با حمایت وبسایت فرادرس تهیه شده است.

  شما یک گام جلوتر از دیگران باشید!
  اگر به آی تی و تکنولوژی علاقه مندید و دوست دارید سریع تر در این زمینه پیشرفت کنید،
  همین حالا به جمع
  11,941
  عضو همیار آی تی بپیوندید،
  دسترسی به تمام آموزش های پریمیوم، دریافت جدیدترین آموزش های کاربردی مرتبط با آی تی و استفاده از مشاوره ی رایگان،
  برخی از مزایای عضویت در سایت هستند،
  شما نیز به کاربران همیار پیوسته و همین حالا وارد دنیای حرفه ای ها شوید…

  من هم می خواهم عضو ویژه ی همیار شوم

  یکی از ویژگی های جالب و مفید روترهای MikroTik، فرم ویر است. در این روترها به جای فرم ویری ساده با امکانات بسیار محدود، از سیستم عاملی به اسم RouterOS استفاده شده است. RouterOS سیستم عاملی است که بر اساس هسته ی لینوکس طراحی شده و طبعاً امکانات زیادی در اختیار مدیران شبکه قرار می دهد. حتی می توان این سیستم عامل را روی کامپیوترهای معمولی نصب کرد و از کامپیوتر به عنوان روتر استفاده کرد! یکی از ساده ترین کاربردهای روترهای میکروتیک،، فروارد کردن پورت ها یا به زبان دیگر Port Forwarding است.
  در این مقاله به نحوه ی فروارد کردن پورت و تنظیمات Destination NAT و شماره پورت و غیره در روترهای میکروتیک می پردازیم. با سیاره ی آی تی همراه شوید.

  آشنایی با روترهای MikroTik

  برند میکروتیک در عرصه ی تجهیزات شبکه بسیار محبوب است چرا که کمپانی میکروتیک، محصولات بسیار خوبی در عرصه ی شبکه تولید می کند. از روتر و سوییچ های وایرلس و سیمی گرفته تا نقاط دسترسی و همین طور سیستم عامل و نرم افزارهای مرتبط با مدیریت شبکه، در لیست محصولات این کمپانی دیده می شود. برای استفاده ی بهینه از محصولات تخصصی میکروتیک، بهتر است از مقالات و دوره های آموزشی استفاده کنید. یکی از منابع مفید در این عرصه، ویدیوها و مقالات فرادرس در زمینه ی • آموزش پایه ای روتربردهای میکروتیک MikroTik MTCNA — کلیک کنید است.

  موضوع این مقاله فروارد کردن پورت ها و تنظیمات مربوطه در روترهای میکروتیک است. برای این منظور می بایست با سیستم عامل روترهای میکروتیک آشنا شوید. سیستم عامل RouterOS همان طور که از نامش پیداست، برای روترهای میکروتیک طراحی شده است. این سیستم عامل امکانات بسیار زیادی برای مدیریت شبکه در اختیار کاربر قرار می دهد. فایروال، مدیریت و توزیع پهنای باند، فروارد کردن پورت ها، سرور VPN و نقطه دسترسی وایرلس، بخشی از امکانات این سیستم عامل است. نکته ی جالب این است که می توان این سیستم عامل را روی کامپیوترهای معمولی هم نصب کرد و در واقع از کامپیوتر به عنوان روتر استفاده کرد.

  فروارد کردن پورت چیست و چه کاربردی دارد؟

  یکی از نیازهای مدیران شبکه، فروارد کردن پورت ها یا به زبان دیگر Port Forwarding است. در شبکه های کامپیوتری، برای هر کامپیوتر ترافیکی ورودی و خروجی وجود دارد. به عنوان مثال زمانی که می خواهید ویدیوی دوربین مدار بسته را از راه دور و از طریق اینترنت چک کنید، مقداری داده از کامپیوتر شما به دنیای اینترنت ارسال می شود و به مقصد که شبکه ی متصل به دوربین است، می رسد و آن شبکه نیز داده های دریافتی از دوربین را به شبکه و کامپیوتر شما ارسال می کند.
  منظور از فروارد کردن پورت ها این است که ترافیک ورودی به شبکه را با توجه به آدرس آی پی و شماره ی پورت، تفکیک کنیم و مقصد بسته های داده که ممکن است یکی از کامپیوترها یا دیگر وسایل شبکه باشد را مشخص کنیم. در واقع مقصد و منبع، هر دو به صورت IP Address و Port Number یا به زبان دیگر آدرس آی پی و شماره پورت مشخص می شود. البته برای حفظ امنیت، می توانید به جای اشتراک گذاری آدرس آی پی سرور یا شبکه، از آی پی عمومی تری به همراه قابلیت فروارد کردن پورت استفاده کنید تا ترافیک ورودی به شبکه و سرور موردنظر شما برسد. برای مطالعه ی مقالات بیشتر در حوزه ی امنیت شبکه، به مجموعه • مجموعه آموزش امنیت شبکه (Network Security) — کلیک کنید مراجعه فرمایید.
  قابلیت فروارد کردن پورت ها چیز عجیب و پیچیده ای نیست و در واقع این روزها در محصولات رده پایین نظیر مودم ها و روترهای ارزان قیمت نیز وجود دارد. تنظیمات فروارد کردن پورت ها در روترهای میکروتیک نسبتاً ساده است ولیکن ممکن است برای کاربر مبتدی، کمی عجیب و پیچیده به نظر برسد.

  آپدیت کردن سیستم عامل RouterOS

  قبل از بررسی روش فروارد کردن پورت ها، بهتر است  سیستم عامل روتراواس را بروزرسانی کنید. برای این منظور ابتدا از طریق Winbox لاگین کنید و سپس از منوی System، گزینه ی Packages را انتخاب کنید. در پنجره ی باز شده روی Check for updates کلیک کنید و کمی صبر کنید. پنجره ای حاوی ورژن های مختلف بسته های بروزرسانی ظاهر می شود. برای اطمینان از عملکرد بدون نقص روتر، بهتر است نسخه های پایدار یا Stable را نصب کنید. پس از انتخاب ورژن موردنظر، روی Download and install کلیک کنید. دقت کنید که روتر برای نصب کردن بروزرسانی، ریبوت خواهد شد.
  آموزش destination nat در میکروتیک – آشنایی با انواع روترهای MikroTik

  آموزش فروارد کردن پورت ها در روترهای میکروتیک

  یکی از مهم ترین کاربردهای روتر، NAT یا ترجمه ی آدرس های شبکه است. در حالت کلی دو نوع NAT یا ترجمه ی آدرس شبکه داریم: Source NAT و Destination NAT. مورد اول برای تغییر دادن آدرس آی پی خصوصی به عمومی به کار می رود و مورد دوم برای تغییر دادن آدرس آی پی عمومی به خصوصی کاربرد دارد. به بیان دیگر از Source NAT معمولاً برای اتصال به اینترنت استفاده می شود در حالی که از Destination NAT برای اتصال به وسایل شبکه ی داخلی از طریق اینترنت، استفاده می شود.

 • برای مشاهده آموزش روتینگ در میکروتیک (MikroTik) — کلیک کنید
 • با یک مثال ساده، اتصال روتر به یک سرور دیگر و دریافت درخواست ها و سپس فروارد کردن درخواست ها به آدرسی در شبکه ی داخلی را توضیح می دهیم: فرض کنید که می خواهیم روتر به آدرس آی پی 10.10.10.10 متصل شود و تمام درخواست هایی که شماره پورت و آی پی 10.10.10.10:5847 است را به آدرس و پورت 20.20.20.20:4324 فروارد کند.
  ابتدا با استفاده از حساب مدیر، لاگین کنید. سپس در پنل کنار صفحه روی گزینه ی IP کلیک کنید و در منوی باز شده نیز روی Firewall کلیک کنید.
  در پنجره ی تنظیمات فایروال، روی تب NAT کلیک کنید. برای افزودن Rule یا قاعده ی جدید، روی دکمه ی + بالای پنجره کلیک کنید.
  آموزش destination nat در میکروتیک – آشنایی با انواع روترهای MikroTik
  برای انجام تنظیمات فوق، روی تب General کلیک کرده و در ادامه از منوی کرکره ای، dstnat را انتخاب نمایید. و اما تنظیمات مثال فوق:

 • در کادر آدرس مقصد یا Dst. Address، آی پی موردنظر که می خواهید درخواست های آن را فروارد کنید، تایپ کنید که در مثال ما آدرس آی پی 10.10.10.10 است.
 • در لیست پروتکل ها، متناسب با نیاز و کاربرد، پروتکل کانکشن را انتخاب کنید که در این مثال TCP را انتخاب کرده ایم.
 • در کادر شماره پورت مقصد یا Dst. Port، پورت هایی که می خواهید درخواست های آن را فروارد کنید، وارد کنید که در مثال ما پورت شماره 5874 است.
 • آموزش destination nat در میکروتیک – آشنایی با انواع روترهای MikroTik
  گام بعدی مراجعه به تب Action یا عمل است. در این تب از منوی کرکره ای انتخاب عمل، گزینه ی dst-nat را انتخاب نمایید. تنظیمات آی پی و پورت به صورت زیر است:

 • در کادر To Addresses آدرس آی پی که می خواهید درخواست ها به آن فروارد شود را وارد کنید که در مثال ما، 20.20.20.20 است.
 • در کادر Ports، شماره ی پورت هایی که می خواهید درخواست ها به آن فروارد شود را تایپ کنید که در مثال ما پورت 4324 است. در واقع می توانید یک درخواست را به پورت های مختلف و آی پی های مختلف ارسال کنید تا توسط کامپیوترهای مختلف، دریافت و بررسی شود.
 • آموزش destination nat در میکروتیک – آشنایی با انواع روترهای MikroTik
  در نهایت روی Apply و OK کلیک کنید تا قاعده ی جدید فروارد کردن پورت ها ذخیره شود. به این ترتیب از این پس درخواست هایی که از آی پی 10.10.10.10 و پورت 5874 به شبکه ی منزل یا محل کار شما برسد، به آی پی 20.20.20.20 با شماره پورت 4324 ارسال خواهد شد.
  می توانید با تکرار همین مراحل، قوانین جدیدی که برای فروارد کردن پورت ها نیاز دارید را در سیستم عامل RouterOS تعریف کنید.
  برای اطلاعات بیشتر در مورد تنظیمات و پیکربندی روترهای میکروتیک به مقاله ی زیر از وب سایت فرادرس توجه فرمایید:

 • آموزش پایه ای روتربردهای میکروتیک MikroTik MTCNA
 •  سیاره ی آی تی