تکنولوژی

دستورات cmd و ترفندهایی برای استفاده ی بهتر از Command Prompt ویندوز

دیجیاتو

آخرین کلمات کلیدی جستجو شده

 • کره شمالی
 • چین
 • سند
 • مین
 • آیفون 13
 • بیشترین کلمات کلیدی جستجو شده

 • apple8
 • بلومبرگ
 • اپل
 • اینستاگرام
 • ویندوز
 • گوگل
 • موبایل
 • آیفون
 • مین
 • هوآوی
 • متاورس
 • s
 • تست
 • فولد
 • ترسناک
 • oneplus
 • OpenAI
 • تیم کوک
 • داغ ترین های امروز

  افزایش سلطه گوگل در صنعت خودروسازی با اندروید اتوموتیو

  نوشته شده توسط مرتضی قانع | 6 ساعت قبل

  همان طور که می دانید در صورت نیاز به یک نرم افزار، ابتدا بایستی آن را در اینترنت جستجو کنید. پس از یافتن یک لینک سالم، آن را دانلود نمایید. سپس مراحل نصب نرم افزار شامل فشردن چندباره ی کلید Next را طی کنید. این روند روتینی است که تمامی کاربران ویندوز آن را انجام می دهند. اما بایستی بدانید می توان از روشی حرفه ای تر نیز برای نصب و به روزرسانی نرم افزارهای مورد نیاز استفاده کرد. روشی که شاید روال آن به این اندازه کاربرپسند نباشد، اما قطعاً سریع تر است و علاوه بر آن شما را از کاربران مبتدی جدا می کند. در این ترفند به نحوه ی نصب و به روزرسانی نرم افزارها از طریق Command Prompt ویندوز خواهیم پرداخت.

  این روش از طریق یک ابزار جانبی به نام Chocolatey Nuget صورت می پذیرد. Chocolatey Nuget در اصل یک ماشین مدیریت بسته های نرم افزاری است و عملکردی مشابه با apt-get در لینوکس دارد.
  در قدم اول، Chocolatey NuGet را بر روی ویندوز نصب کرده و سپس از طریق آن اقدام به نصب و به روزرسانی نرم افزارها خواهیم کرد.

  بدین منظور:
  ابتدا از اتصال خود به اینترنت مطمئن شوید.
  حال (ترفندستان) کلیدهای ترکیبی Win+R را فشار دهید تا پنجره ی Run پدیدار شود.
  در Run دستور cmd را وارد کرده و Enter بزنید.
  اکنون دستور زیر را در محیط Command Prompt را وارد نمایید:
  @powershell -NoProfile -ExecutionPolicy unrestricted -Command “iex ((new-object net.webclient).DownloadString(‘http://bit.ly/psChocInstall’))” && SET PATH=%PATH%;%systemdrive%\chocolatey\bin

  اکنون اندک زمانی صبر کنید تا Chocolatey NuGet از اینترنت دانلودشده و به طور خودکار و بدون هیچ پرسش وپاسخی بر روی ویندوز نصب شود.

  پس از نصب Chocolatey NuGet، می توانید نرم افزارهای مورد نیاز خود را از این طریق جستجو کرده و سپس نصب کنید.
  برای جستجوی نرم افزارها بایستی از دستور زیر استفاده کنید:

  choco search application

  به جای application بایستی نام نرم افزار مورد نظر خود را وارد کنید. به عنوان مثال اگر ما به دنبال نصب مرورگر Firefox باشیم از این دستور استفاده می کنیم:

  choco search firefox

  خواهید دید که پس از چند لحظه، علاوه بر آخرین نسخه ی مرورگر فایرفاکس، سایر افزونه ها و نرم افزارهای مرتبط با فایرفاکس نیز لیست خواهند شد.
  برای نصب هر نرم افزار نیز کافی است از این دستور استفاده نمایید:

  cinst application

  که به  جای عبارت application بایستی نام دقیق نرم افزار مورد نظر را وارد کنید. به عنوان مثال:

  cinst firefox

  cinst VisualStudioExpress2012Windows8

  هم چنین در صورتی که قبلاً نرم افزاری را نصب کرده اید و قصد به روزرسانی آن را دارید می توانید از این دستور استفاده کنید:

  cup application

  مثال:

  cup firefox

  هم چنین اگر مایلید تمامی نرم افزارهای نصب شده روی ویندوز را یک باره به روز نمایید از این دستور استفاده کنید:

  cup all

  پایگاه Chocolatey در حال حاضر شامل بیش از 1500 نرم افزار مهم و رایگان است که همگی آن ها آخرین نسخه نهایی می باشند.
  هم چنین این پایگاه هرروز در حال غنی تر شدن است.
  برای حذف Chocolatey NuGet کافی است Chocolatey موجود در درایو C را به صورت دستی Delete نمایید.
  برای مشاهده ی لیست تمامی برنامه های موجود، فرمان ها و سایر اطلاعات بیش تر به نشانی www.chocolatey.org مراجعه نمایید.
  لازم به ذکر است Chocolatey NuGet از کلیه ی نسخه های ویندوز پشتیبانی کرده و برای نصب آن نیاز به نصب بودن NET Framework 4. (به بالا) و هم چنین PowerShell 2.0 (به بالا) است.

  برای استفاده از واسط خط دستور یا Command Prompt ویندوز که به اختصار cmd نیز گفته می شود، می توان عملکرد کلیدهای F1 الی F9 و همین طور چند دستور خاص و مفید را به خاطر سپرد. در کنار دستورات مفیدی که کاربران معمولی و حتی مبتدی ویندوز می توانند حفظ کنند و هر از گاهی به کمک cmd اجرا کنند، دانستن شرت کات ها و ترفندهای جالب کار با cmd نیز مفید واقع می شود. به عنوان مثال ذخیره کردن خروجی اجرای دستورات در فایل یا کپی کردن آن در کلیپ بورد، اجرای cmd به صورت تمام صفحه، رویت کردن نتیجه ی اجرای دستورات به صورت خط به خط یا صفحه به صفحه و … از موضوعات جالبی است که در ادامه مرور خواهیم کرد.
  در این مقاله به معرفی تعدادی از کلیدهای میانبر مفید برای استفاده ی بهینه از کامند پرامپت ویندوز و همین طور برخی دستورات cmd می پردازیم که برای اغلب کاربران مفید است.

  روش های اجرا کردن واسط خط دستور یا Command Prompt ویندوز و استفاده از آن به جای PowerShell

  در ویندوزهای جدید، مایکروسافت تلاش کرده که واسط جدید و مدرن تری به اسم Windows PowerShell را جایگزین Command Prompt کند اما هر زمان که لازم باشد می توان یکی را به جای دیگری استفاده کرد. اگر برای اجرای کدها عادت کرده اید که cmd را با راست کلیک کردن روی منوی استارت و انتخاب یکی از گزینه های Command Prompt و یا Command Prompt (Admin) اجرا کنید، در ویندوز 10 با مشکل روبرو می شوید چرا که پاورشل به جای cmd در منوی راست کلیک روی استارت قرار گرفته است:

  برای فعال کردن cmd به عنوان ابزار اصلی اجرای کد در ویندوز 10، ابتدا با کلید ترکیبی Windows + i اپلیکیشن تنظیمات ویندوز 10 را اجرا کنید. در صفحه ی خانه ی اپ ستینگس روی Personalization کلیک کنید.
  دستورات cmd و ترفندهایی برای استفاده ی بهتر از Command Prompt ویندوز
  در این بخش و در ستون چپ روی تب Taskbar کلیک کنید. در سمت راست سوییچی با توضیح Replace Command Prompt with Windows PowerShell in the menu when I right click the start button or press Windows key + X وجود دارد، این سوییچ را در حالت Off یا خاموش قرار دهید تا زمانی که روی منوی استارت راست کلیک می کنید، Command Prompt را در لیست مشاهده کنید.
  دستورات cmd و ترفندهایی برای استفاده ی بهتر از Command Prompt ویندوز
  اکنون روی آیکون استارت منو راست کلیک کنید، گزینه های جدیدی خواهید دید:
  دستورات cmd و ترفندهایی برای استفاده ی بهتر از Command Prompt ویندوز
  روش دیگر برای اجرا کردن کامند پرامپت:
  برای اجرا کردن cmd می توان همین کلمه ی اختصاری را در منوی استارت ویندوزهای مختلف، جست وجو کرد و با کلیک روی اولین نتیجه، آن را اجرا کرد. اگر به دسترسی ادمین نیاز است، راست کلیک کنید و Run as administrator را انتخاب کنید.
  دستورات cmd و ترفندهایی برای استفاده ی بهتر از Command Prompt ویندوز
  روش سوم این است که کلید ترکیبی Windows + R را فشار دهید و دستور cmd را تایپ کرد و سپس کلید اینتر را فشار دهید. در این صورت کامند پرامپت با دسترسی معمولی اجرا می شود و نه دسترسی ادمین.

  برای اطلاعات بیشتر در مورد دسترسی ادمین در ویندوز، به مقالاتی که قبلاً منتشر کردیم رجوع کنید:

  آموزش فعال کردن اکانت ادمین و تبدیل حساب کاربری معمولی به Administrator در ویندوز

  رفع مشکل Access denied در ویندوز 10 و نسخه های قبلی با حساب Administrator و قابلیت Compatibility ویندوز

  کاربرد شرت کات های F1 تا F9 حین کار با cmd در ویندوز

  لیست زیر عملکرد هر یک از کلیدهای فانکشن (Fها) را حین استفاده از کامند پرامپت به صورت خلاصه بیان می کند:

  F1: آخرین دستوری که تایپ شده را مجدداً به صورت کاراکتر به کاراکتر تایپ می کند. (با فلش بالا می توانید دستور قبلی را به صورت کامل تایپ کنید.)
  F2 : کادری باز می شود و می توان یکی از حروف کیبورد را فشار داد تا به دنبال آن حرف در دستورات تایپ شده جست وجو شود و آخرین دستوری که شامل حرف موردنظر است، تا قبل از آخرین بار استفاده از حرف موردبحث، تایپ می شود (مثلاً اگر دستور قبلی ipconfig باشد، اگر F2 را بزنید و کلید g را فشار دهید، ipconfi تایپ می شود.)
  F3 : مثل کلید جهت بالا برای تایپ کردن کامل دستور قبلی استفاده می شود.
  F4 : کادری باز می شود و می توان حرفی را تایپ کرد تا تمام کاراکترهای دستوری که در حال حاضر تایپ شده، از موقعیت فعلی نشان گر تایپ تا اولین مرتبه استفاده از کاراکتر، دیلیت شود (به عنوان مثال اگر ipconfig  را تایپ کرده اید و نشان گر را زیر حرف p قرار داده اید، اگر F4 را فشار دهید و سپس کلید G کیبورد را فشار دهید، ig باقی می ماند).
  F5 : آخرین دستور استفاده شده را مجدداً تایپ می کند اما اگر چند مرتبه فشار دهیم و به اولین دستور برسیم، دیگر عمل نمی کند و مجدداً از آخرین دستور، تکرار را شروع نمی کند.
  F6 : برای تایپ کردن ^Z به کار می رود.
  F7 : منویی حاوی دستورات تایپ شده ی قبلی نمایش می دهد. با جهت های بالا و پایین می توان دستور موردنظر را انتخاب کرد و با فشار دادن کلید اینتر، آن را مجدداً اجرا کرد.
  F8 : مثل F5 برای تایپ کردن دستورات قبلی به کار می رود اما اگر چند مرتبه پشت سر هم فشار داده شود و به اولین دستور برسیم، مجدداً از آخرین دستور شروع می کند.
  F9 : یکی از دستورات قبلی را اجرا می کند، ابتدا کادری نمایش داده می شود که می توان عددی وارد کرد، عدد وارد شده در لیست دستورات قبلی که با F7 لیست می شود، مرتبط است. عدد 0 اولین دستوری که در cmd فعلی تایپ شده را اجرا می کند.

  روش نمایش لیست تمام دستوراتی که در پنجره ی cmd فعلی تایپ کرده اید

  برای مشاهده کردن لیست کوتاه و خلاصه وار از تمام دستورات اجرا شده در پنجره ی فعلی، دستور زیر را وارد کنید و کلید اینتر را فشار دهید:

  doskey /history

  دستور doskey ابزاری است که برای امور متنوعی به کار می رود. به عنوان مثال ذخیره کردن دستورات استفاده شده، دستکاری خروجی و … که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

  روش تایپ سریع آخرین دستورات استفاده شده در cmd  ویندوز

  با کلیدهای جهت می توان دستورات قبلی را مجدد تایپ کرد. اگر چند مرتبه فلش بالا را فشار دهیم، سرانجام به اولین دستوری که در پنجره ی فعلی تایپ شده می رسیم و اگر فلش پایین را فشار دهیم، دستورات بعدی تایپ می شود.

  تفاوت کلید F8  با کلید جهت بالا در این است که کلید جهت بالا نشان گر تایپ را در انتهای عبارت قرار می دهد و می توان تایپ کردن را از انتهای دستور شروع کرد اما F8 برای تایپ کردن چیزی در ابتدای دستور قبلی مفید است چرا که نشان گر تایپ در ابتدای دستور قبلی قرار می گیرد.

  چگونه چند دستور را تایپ کرده و پشت سر هم اجرا کنیم؟

  اگر اجرای یک دستور، بسیار طولانی باشد و نتوان منتظر نتیجه شد و دستور بعدی را تایپ کرد، می توان دستورات را به یکباره تایپ کرد و به صورت پشت سرهم اجرا کرد. به این منظور می بایست از عبارت && بین دستورات استفاده کنید.
  مثلاً دستور زیر برای پینگ کردن گوگل و سپس IT-Plantet.ir به کار می رود.

  ping Google.com && ping it-planet.ir

  نتیجه را بررسی کنید:

  همان طور که مشاهده می کنید پس از تکمیل شدن اولین دستور، دومین دستور اجرا می شود. لذا اگر دستور اول از نظر زمان اجرا، بی نهایت طول بکشد، هیچ گاه به دستور دوم نمی رسیم. برای بررسی موضوع دستور زیر را اجرا کنید که به معنی پینگ پیوسته گوگل است (با سوییچ -t پس از دستور): 

  ping Google.com -t && ping it-planet.ir

  چگونه اجرای دستوری طولانی در cmd را متوقف کنیم؟

  به این منظور کافی است کلید Ctrl + C را فشار دهید! اجرای دستور متوقف می شود. به عنوان مثال اگر در انتهای دستور ping، از سوییچ t استفاده کرده باشیم و پینگ کردن پیوسته تکرار شود، برای توقف پینگ می توان Ctrl + C را فشار داد.

  چگونه نتیجه ی طولانی اجرای دستورات cmd را خط به خط یا صفحه به صفحه مشاهده کنیم؟

  برخی دستورات کامند پرامپت نتایج طولانی دارند. مثلاً دستور ساده ی ipconfig/all برای نمایش اطلاعات تمام کارت شبکه های حقیقی و مجازی مثل اترنت (LAN) و وای-فای و همین طور VPNها به کار می رود و خروجی آن طولانی است. برای نمایش صفحه ای یا خط  به خط، پس از این دستور عبارت | more را تایپ کنید و دستور زیر را اجرا کنید:

  ipconfig/all | more

  با فشار دادن کلید اینتر، اولین صفحه ی نتایج نمایان می شود. با کلید Space صفحه به صفحه خروجی را بررسی کنید. با هر بار فشار دادن کلید Enter نیز خط بعدی نتایج اجرای این دستور را مشاهده خواهید کرد.

  روش جست و جو کردن در نتایج اجرای یک دستور در Command Prompt ویندوز

  اگر دستوری را اجرای کرده اید و به دنبال بخشی خاص از نتایج اجرای آن هستید، می توانید در خروجی جست وجو کنید. به این منظور ابتدا دستور خود را وارد کرده و سپس عبارت | find “query” را تایپ کنید و به جای query، کلمه ای که مدنظرتان است را قرار دهید.
  مثلاً اگر این دستور را برای پیدا کردن آی پی کارت شبکه های خود اجرا کنید:

  ipconfig/all | find “ipv4”

  نتیجه چیزی شبیه به تصویر زیر خواهد بود و تمام خطوطی که حاوی کلمه ی سرچ شده هستند، لیست می شوند.

  با توجه به تصویر فوق روشن است که find به حروف کوچک و بزرگ حساس است و باید در تایپ کردن عبارت موردنظر برای جستجو، حروف بزرگ و کوچک را دقیق وارد کرد. در غیر اینصورت ممکن است هیچ نتیجه ای پیدا نشود.

  چگونه خروجی یک دستور cmd را در کلیپ بورد کپی کنیم؟

  مثل دستورات find و more می توان از دستور clip برای کپی کردن نتیجه ی اجرای یک دستور cmd استفاده کرد. در ادامه می توان خروجی را در نرم افزارهایی مثل Word و یا Notepad پیست کرد.
  به عنوان مثال برای ذخیره کردن خروجی دستور ipconfig/all، آن را به صورت زیر تایپ کرده و اجرا کنید:

  ipconfig/all | clip

  اکنون به نرم افزار متنی موردنظر بروید و Ctrl + V را فشار دهید تا نتیجه پیست شود.

  چگونه دستوری را در cmd اجرا کرده و خروجی را در فایل txt ذخیره کنیم؟

  اگر روش قبلی برایتان جالب نیست و می خواهید سریعاً یک فایل متنی با پسوند txt از خروجی دستور داشته باشید، کافی است عبارت | > filename.txt را به انتهای دستور اضافه کنید. اگر | >> filename.txt را اجرا کنید، خروجی دستور جدید در فایل موجود اضافه می شود و به عبارت دیگر، فایل جایگزین نمی شود.

  ipconfig/all > filename.txt

  توجه کنید که filename نام فایل تکست است و محل ذخیره سازی آن نیز در محل فعلی اجرای cmd است. در صورت نیاز به ذخیره کردن فایل خروجی جدید در آدرس دلخواه، آن را کامل وارد کنید و به جای < از << استفاده کنید. مثل نمونه ی زیر:

  ipconfig/all >> C:\folder\filename.txt

  توجه کنید که فولدری که قرار است فایل در آن ذخیره شود، می بایست از قبل موجود باشد. به عبارت دیگر folder ساخته نمی شود و صرفاً می توان با دستور فوق، یک فایل جدید در آدرسی ایجاد کرد.

  چگونه مسیر یک فایل را به سرعت در cmd وارد کنیم؟

  شاید به فکر کپی کردن آدرس فایل از فایل اکسپلورر ویندوز و پیست کردن آن در cmd افتاده اید که کار ساده و سریعی است، اما ساده ترین روش این است که فایل موردنظر را با چپ کلیک کردن و کشیدن و رها کردن روی cmd (درگ و دراپ کردن فایل یا فولدر)، به آن معرفی کنید. در این صورت مسیر فایل در cmd تایپ می شود.

  این روش در کامند پرامپتی که با دسترسی ادمین اجرا شده، پاسخ گو نیست!

  روش دیگر برای تایپ کردن سریع آدرس فایل ها این است که از کلید تب استفاده کنید. زمانی که نام فایلی را ناقص تایپ کرده اید، کلید تب را فشار دهید تا نام فایل به صورت خودکار تکمیل شود و نزدیک ترین نتیجه به چیزی که تایپ شده، انتخاب شود. به عنوان مثال اگر تایپ کنید C:\Us و کلید Tab کیبورد را فشار دهید، C:\Users تایپ می شود.

  مشاهده کردن ساختار یک فولدر در کامند پرامپت

  در واسط خط دستور ویندوز می توان ساختار یک فولدر را به صورت درختی مشاهده کرد و خوشبختانه تمام فایل های سیستمی و مخفی و مواردی که شاید ویروس هستند و به صورت پنهان درآمده اند، نمایش داده می شود. دستور tree /F را پس از مسیر فولدر موردنظر خود وارد کنید تا ساختار درختی آن نمایش داده شود.

  چگونه ابعاد پنجره ی کامند پرامپت را تغییر دهیم؟

  اگر ابعاد پنجره ی cmd مناسب کاربری شما نیست و می خواهید بدون استفاده از تنظیمات پنجره، تغییر دهید، کافی است دستور زیر را تایپ کنید:

  mode COLUMNS,ROWS

  به جای COLUMNS تعداد ستون ها و به جای ROWS تعداد ردیف هایی که در پنجره ی cmd جا می شود را به دلخواه قرار دهید. به عنوان مثال mode 120,40 به این معنی است که 120 کاراکتر در یک خط و مجموعاً 40 خط دستور در پنجره ی cmd جا می گیرد.
  روش دیگر این است که روی نوار عنوان پنجره ی cmd راست کلیک کنید و گزینه ی Properties  را انتخاب کنید.

  در ادامه روی تب Layout کلیک کنید و Width و Height موردنظر را تایپ کنید و در نهایت روی OK  کلیک کنید.

  چگونه پنجره ی cmd را در ویندوز به صورت تمام صفحه ببینیم؟

  اگر یک پنجره ی سیاه و ساده و تمام صفحه می خواهید تا به راحتی کدهای مختلف cmd را تایپ و اجرا کنید، کافی است از کلید ترکیبی Alt + Enter استفاده کنید! در این صورت cmd مثل ویدیو پلیرها و بازی ها، به صورت تمام صفحه اجرا می شود. چیزی که برای کاربران قدیمی و آشنا به کدنویسی و اسکریپت نویسی، بسیار جذاب و کاربردی است.
  makeuseofسیاره ی آی تی