تکنولوژی

آموزش باز کردن فایل jar در ویندوز و دانلود برنامه جاوا


آموزش اجرای فایل  های JAR در ویندوز

اجرای فایل  های JAR در ویندوز به خاطر ماهیت خاص آن ها ممکن است به راحتی امکان پذیر نباشد. در این مطلب به سوال فایل JAR چیست پاسخ داده و نحوه باز کردن آن را ویندوز 10 و دیگر سیستم عامل های ویندوز را بررسی می کنیم.

فایل های دارای پسوند JAR، فایل های آرشیو جاوا محسوب می شوند. در این مطلب قصد داریم درباره محتوای آن ها بحث کرده و به آموزش اجرای فایل  های JAR در ویندوز 10 و دیگر سیستم عامل های پلتفرم نرم افزاری مایکروسافت بپردازیم. در زمان تلاش برای اجرای این دسته فایل ها، برخورد به ارور محتمل است. در این مطلب، روش برطرف کردن ارورها را نیز بررسی خواهیم کرد.

بررسی ماهیت فایل  های JAR

JAR مخفف Java ARchive (آرشیو جاوا) است. همانطور که از نام آن می توان نتیجه گرفت، این فایل از نوع آرشیو است. به عبارتی فایل های دارای پسوند JAR، خود دارای فایل های متعددی هستند. آن ها به دلایل مختلفی همچون فراهم شدن قابلیت جابه جایی به منظور کاهش فضای حافظه اشغال شده، در قالب یک پکیج در آمده اند.

اگر با فایل های دارای پسوند ZIP آشنا باشید، دید بهتری نسبت به فایل های JAR پیدا خواهید کرد. در ZIP، یک سری فایل بدون داشتن ساختمان و ترتیبی خاص، در قالب یک فایل مشخص در آمده اند، اما JAR به شیوه ای خاص تولید شده تا بتواند توسط محیط اجرای برنامه های جاوا (JRE) اجرا شود.

manifest عنصر منحصربه فرد فایل های JAR است. این فایل از نوع متا دیتا بوده و نحوه رفتار کردن و نگهداری از اطلاعات درباره فایل های داخل یک JAR را اعلام می کند. داخل آ ن  ممکن است فایل های CLASS نیز وجود داشته باشند. آن ها، کدهای کامپایل شده جاوا به شمار می روند. به عنوان دیگر عناصر احتمالی موجود در یک فایل JAR می توان به فایل های صوتی، تصویری و دیگر انواع اشاره کرد. در ادامه می توان این JAR را به عنوان یک ماهیت مجزا به خورد محیط اجرای برنامه های جاوا داد.

یادگیری اجرای فایل  های JAR در ویندوز ضروری است. جاوا یک زبان برنامه نویسی چند کاربرده محسوب می شود. اگرچه امروز اصلی ترین کاربرد آن نوشتن وب اپلیکیشن ها، نرم افزارهای سازمانی بزرگ و برنامه های اندروید است، اما از طریق یک سری فریم ورک خاص همچون Swing و JavaFX، امکان ایجاد برنامه های دسکتاپ نیز با استفاده از زبان برنامه نویسی جاوا میسر است.

اجرای فایل  های JAR در ویندوز

پیش نیاز اجرای فایل  های JAR در ویندوز نصب محیط اجرای برنامه های نوشته شده به زبان جاوا یا همان Java Runtime Environment است. ممکن است پیش از این و به طور ناخودآگاه، به عنوان پیش نیازی برای اجرای یک سری برنامه  نوشته شده به زبان جاوا، این محیط را روی سیستم کامپیوتری خود نصب کرده باشید.

بعد از آن، نوبت به دانلود ابزاری سبک به نام Jarx می رسد. با استفاده از آن می توان کاری کرد فایل های دارای پسوند JAR همانند یک نرم افزاری عادی روی کامپیوتر اجرا شوند. بعد از نصب Jarx، اجرای فایل  های JAR در ویندوز همانند دیگر برنامه های ویندوزی، با دو مرتبه کلیک روی آن، امکان پذیر می شود.

امکان اجرای فایل  های JAR در ویندوز از طریق محیط متنی سیستم عامل (Command Prompt) نیز وجود دارد. وارد بخش جستجوی برنامه ها شده و سپس عبارت cmd را تایپ کنید. بعد از کلیک راست کردن روی گزینه Command Prompt می بایست Run as administrator را برگزینید. قدم بعدی، وارد کردن کد java -jar sample.jar و سپس زدن کلیک اینتر است. در این کد، باید به جای قسمت sample.jar نام فایل مورد نظرتان را وارد کنید.

استخراج فایل های JAR

همانطور که گفتیم، یک فایل دارای این پسوند متشکل از فایل های متعدد دیگری است. ممکن است به هر دلیلی بخواهید به یک سری فایل خاص داخل پکیج دسترسی داشته باشید.

به منظور استخراج فایل های داخلی یک فایل JAR می بایست یک نرم افزار مخصوص نصب کنید. معروف ترین برنامه  این چنینی برای پلتفرم ویندوز، WinRaR است. با ورود به فایل JAR قادر به گشت و گذار درون فایل های آن خواهید بود. WinRaR به کاربر اجازه می دهد محتویات داخلی را استخراج کند.

ابزارهای آنلاین متعددی نیز به این منظور وجود دارند. پیش از استفاده از آن ها باید از پشتیبانی از فرمت JAR اطمینان پیدا کنید. Archive Extractor گزینه بسیار مناسبی است. در اینجا علاوه بر امکان بارگذاری مستقیم فایل از روی سیستم کامپیوتری خود، امکان انتخاب یک فایل از داخل گوگل درایو و دراپ باکس نیز وجود دارد. بعد از انتخاب یک فایل دارای پسوند JAR و سپس بارگذاری آن، ابزار نام برده تمامی محتویات داخلی را همراه با ساختمان آن ها نمایش می دهد. با کلیک روی فولدرهای داخلی، وارد آن ها خواهید شد.

اگر کامپیوتر شما در تشخیص یک فایل JAR دارای قابلیت اجرا با مشکل مواجه شده است، می توانید روی آن کلیک راست کرده و بعد از انتخاب گزینه Rename، پسوند را از JAR به ZIP تغییر بدهید. این روش به خاطر نزدیک بودن هر دو نوع فایل به یکدیگر، پاسخگو است.

نحوه ایجاد فایل های JAR

این نوع فایل ها با هدف خاصی ایجاد می شوند؛ هدف از درست کردن یک فایل آرشیو جاوا، کنار هم نگه داشتن یک سری فایل به منظور استفاده از آن ها در قالب یک اپلیکیشن جاوا است. توضیح نحوه درست کردن آن ها از حوصله این مطلب خارج است، به همین دلیل در مطلبی جداگانه باید به بررسی نحوه انجام این کار بپردازیم. می توانید با مراجعه به وب سایت Oracle.com اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

رفع مشکلات اجرای فایل  های JAR در ویندوز

برخورد به ارور در زمان تلاش برای اجرای فایل  های JAR در ویندوز محتمل است. مشکل می تواند مربوط به مسائل امنیتی یا ناسازگاری باشد.

به روزرسانی Java Runtime Environment

باید همیشه آخرین ورژن Java Runtime Environment را روی سیستم کامپیوتری ویندوزی خود داشته باشید.

برای دیدن ورژن JRE مورد استفاده، وارد منوی استارت شده و سپس configure java را جستجو کرده و وارد آن شوید. اکنون درون پنل کنترل جاوا (Java Control Panel) قرار دارید. در تب (General)، روی About کلیک کرده و نسخه JRE را بررسی کنید. به وسیله مقایسه آن با آخرین نسخه اعلام شده در صفحه دانلود JRE در وب سایت Java.com می توانید وضعیت را بررسی کنید. در صورت مغایرت، جدیدترین نسخه را همان وب سایت جاوا دانلود و نصب کنید.

اجرا شدن فایل JAR توسط برنامه ای اشتباه

به صورت پیش فرض، ویندوز قادر به تشخیص نحوه برخورد با فایل های دارای پسوند JAR نیست. به همین دلیل احتمالا دارد آن را به وسیله برنامه ای نامناسب اجرا کند. برای رفع مشکل، روی فایل کلیک راست کرده و سپس گزینه Open With را برگزینید. تعدادی نرم افزار به عنوان گزینه های پیش فرض نمایش داده می شوند. اگر برنامه مناسب را در این فهرست پیدا نکردید، روی گزینه Choose another app کلیک کنید.

در صورت تمایل به اجرای فایل  های JAR در ویندوز از طریق Java Runtime Environment به صورت مستقیم، باید به مسیر Program Files\Java\jre1.8.0_211\bin بروید. این مسیر ممکن است بسته به محل نصب JRE روی کامپیوتری ویندوزی شما متفاوت باشد. داخل آن، فایل java.exe. را برگزینید.

دریافت ارور امنیتی حین اجرای فایل  های JAR در ویندوز

ممکن است به دلایلی، فایل دارای پسوند JAR حاوی فایل های خطرناک تلقی شده و با اجرای آن ممانعت شود.

برای رفع مشکل، وارد منوی استارت شده و عبارت configure java را برای یافتن پنل کنترل جاوا وارد کنید. حال وارد تب Security شوید. از خوردن تیک گزینه Enable Java content for browser and Web Start applications اطمینان پیدا کنید. سطح امنیت را نیز روی گزینه High قرار دهید. در انتها روی گزینه OK کلیک کنید.

آموزش ویندوز آموزش ویندوز 10 ویندوز 10 1398-04-30دانیال حجاری

باز کردن فایل Jar در اندروید امکان پذیر است اما در ویندوز به صورت پیش فرض این قابلیت وجود ندارد و می بایست ابتدا برای دانلود برنامه جاوا برای ویندوز 10 یا ویندوز 11 اقدام کنید. البته در مورد ویندوز 7 نیز همین طور است. پس از نصب کردن JRE می توانید روی فایلی که پسوند آن jar است دبل کلیک کنید و آن را باز کنید. روش های دیگری نیز برای باز کردن این فرمت وجود دارد.

در ادامه به این سوال می پردازیم که فایل jar چیست و در ادامه نحوه اجرا کردن آن در ویندوز 7 یا ویندوز 8 و ویندوزهای جدیدتر را توضیح می دهیم که مشابه است.

برای دریافت جدیدترین آهنگ های روز در کانال موزیک پلنت در روبیکا عضو شوید

کانال موزیک پلنت در روبیکا

جستجو:

دانلود برنامه جاوا برای کامپیوتر ویندوز 7

جستجو:

دانلود Jarx

فایل jar چیست؟

برنامه های ویندوز معمولاً پسوند exe دارند، به عبارت دیگر وقتی می خواهید بازی یا نرم افزاری را اجرا کنید، معمولاً دنبال فایلی با پسوند exe می گردید. البته برخی موارد خاص پسوندهای متفاوت نظیر msi و bat و غیره دارند. یکی از پسوندهای خاص فایل اجرایی در ویندوز، پسوند jar است که به برنامه های نوشته شده تحت جاوا مربوط می شود. البته در پاسخ به این سوال که پسوند فایل های جاوا چیست می توان گفت که گاهی برنامه جاوا برای ویندوز به صورت فایلبا پسوند exe و گاهی با پسوند jre منتشر می شود اما پسوند رایج تر، jar است.

برای اجرا کردن برنامه هایی که تحت جاوا نوشته شده، به ران تایم یا به زبان دیگر، محیط زمان اجرا نیاز دارید. منظورمان به صورت دقیق، ران تایمی به اسم Java Runtime Environment است که به اختصار JRE نیز گفته می شود. بنابراین قبل از باز کردن فایل jar می بایست برای دانلود برنامه جاوا برای کامپیوتر ویندوز 7 یا ویندوز 10 و 11 اقدام کنید. البته اگر قبلاً برای دانلود JER برای ویندوز اقدام کرده اید و نصب کردن JRE را انجام داده اید، این مرحله اضافی نیاز نیست و کار ساده می شود.

بنابراین پاسخ این سوال که فایل jar چیست به صورت خلاصه این است که نرم افزار jar یک برنامه خاص است که به زبان جاوا نوشته شده و برای اجرا کردن آن نیاز به JRE دارید.

برنامه های جاوا این روزها کم کاربرد و نادر است اما به هر حال برخی از برنامه ها به صورت فایل jar در اینترنت برای دانلود قرار داده شده است. نمونه ی معروف آن بازی ماینکرافت است! اگر ماینکرافت برای ویندوز را به صورت فایل jar دانلود کرده اید، احتمالاً به دنبال دانلود جاوا برای ماینکرافت هستید. در این صورت عبارت دانلود JRE یا دانلود رانتایم جاوا برای ویندوز را سرچ کنید. بعضی از کاربران در مورد دانلود Java Virtual Machine جستجو می کنند که موضوع را پیچیده می کند. کافی است JRE را نصب کنید.

جستجو:

دانلود برنامه جاوا برای ویندوز 10

جستجو:

پسوند فایل های جاوا چیست

از کجا بفهمیم که برنامه جاوا در کامپیوتری ویندوزی نصب شده؟

یک روش ساده برای چک کردن اینکه چه نسخه ای از برنامه باز کردن فایل jar در ویندوز نصب شده وجود دارد. کافی است دستوری را در کامند پرامپت ویندوز اجرا کنید.

برای اجرا کردن cmd یا کامند پرامپت، ساده ترین روش فشار دادن کلید میانبر Win + R و سپس تایپ کردن cmd و زدن Enter است. روش دیگر جستجو کردن cmd در منوی استارت و کلیک روی اولین نتیجه است.

پس از اجرا کردن کامند پرامپت، دستور زیر را تایپ کنید و Enter  را فشار دهید:

java -version

اگر نرم افزار باز کردن فایل jar نصب نشده باشد، ارور زیر نمایان می شود:

‘java’ is not recognized as an internal or external command,operable program or batch file

اما اگر نسخه ای از Java Runtime Environment را نصب کرده باشید، ورژن آن ظاهر می شود.

جستجو:

دانلود جاوا برای ماینکرافت

جستجو:

دانلود برنامه jar برای موبایل

دانلود برنامه جاوا برای ویندوز 10 و غیره

اگر JRE را نصب نکرده اید، لازم است به وب سایت رسمی جاوا مراجعه کنید و برای دانلود برنامه جاوا برای ویندوز 10 یا سایر ویندوزها اقدام کنید. در این وب سایت روی تب Windows کلیک کنید و  روی دکمه ی دانلود کلیک کنید و سپس روی دکمه پذیرش قوانین استفاده یا Agree and Download  کلیک کنید. دانلود جاوا برای ویندوز 32 بیتی و کامپیوترهای مبتنی بر پردازنده ARM و همین طور مک های اپل نیز امکان پذیر است. می توانید نسخه های مختلف را از وب سایت اوراکل دانلود کنید.

پس از تکمیل شدن دانلود فایل نصب JRE، روی آن دبل کلیک کنید و مراحل نصب را طی کنید تا به پیام نصب موفقیت آمیز برسید. در پایان می توانید دستور چک کردن ورژن جاوا را اجرا کنید تا مطمئن شوید که رانتایم جاوا درست نصب شده است.

جستجو:

Java Runtime Environment

جستجو:

فایل jar چیست

باز کردن فایل jar در ویندوز

برای باز کردن فایل جار در ویندوز چند روش وجود دارد که ساده ترین روش این است که روی فایل دبل کلیک کنید! در واقع باز کردن برنامه jar درست مثل باز کردن برنامه های معمولی است. اگر با دبل کلیک کردن اتفاقی نمی افتد و در مورد برنامه ای برای باز کردن فایل سوال می شود، روش دوم را امتحان کنید.

اما روش دوم این است که روی آن راست کلیک کنید و گزینه ی Open with را انتخاب کرده و سپس Java(TM) Platform SE binary را انتخاب کنید. تیک گزینه ی Always use this app to open .jar files را نیز اضافه کنید تا همواره فایل های با پسوند jar توسط این برنامه و در واقع رانتایم باز شوند. از این پس با دبل کلیک کردن، فایل jar اجرا می شود.

اگر ورژن خاصی از JRE برای باز کردن برنامه jar موردنظر شما لازم باشد، طبعاً ممکن است در اجرا مشکل به وجود بیاید. در این صورت لازم است نسخه ی مناسب رانتایم جاوا را نصب کنید تا فایل jar به درستی اجرا شود. البته دقت کنید که آنتی ویروسی که استفاده می کنید و یا ویندوز دیفندر فایل jar را مسدود نکرده باشد.

جستجو:

باز کردن فایل jar در اندروید

جستجو:

نرم افزار jar

تنظیمات باز کردن فایل jar در ویندوز

یک روش دیگر برای انتخاب کردن برنامه جاوا برای ویندوز 11 یا 10 جهت باز کردن فایل های jar این است که از اپ Settings ویندوز 10 استفاده کنید. ابتدا اپ تنظیمات را با کلید میانبر Win + i اجرا کنید یا روی آیکون چرخدنده در منوی استارت کلیک کنید. سپس روی تب Default Apps کلیک کنید.

اکنون اسکرول کنید و در زیر لیست روی Choose default apps by file type کلیک کنید. حال پسوند jar را در لیست پسوندهای متنوع فایل ها پیدا کنید و روی دکمه + روبروی آن کلیک کنید. اکنون برنامه ی Java(TM) Platform SE binary را انتخاب کنید. می توانید همین مراحل را برای باز کردن فایل هایی با پسوند jre نیز تکرار کنید.

جستجو:

دانلود Java Virtual Machine

باز کردن فایل jar از طریق cmd

برای باز کردن فایل jar می توانید از cmd نیز استفاده کنید. کافی است پس از دستور java و آپشن -jar، آدرس فایل را وارد کنید، به عبارت دیگر دستوری شبیه تصویر زیر را اجرا کنید:

java -jar آدرس کامل فایل