تکنولوژی

آموزش تأیید اعتبار یا Validate فونت در مک او اس و حذف فونت

نصب کردن فونت در سیستم عامل macOS با ویندوز و لینوکس کمی متفاوت است. شاید تاکنون با مشکل فونت های خراب روبرو شده باشید، یک راهکار ساده در این مواقع، ریست کردن فونت ها است. برای این کار می توانید از اپلیکیشن Font Book اپل استفاده کنید و روش کار بسیار ساده است.

در ادامه نحوه ی بازگردانی فونت ها به حالت پیش فرض در مک های اپل را بررسی می کنیم.

منظور از بازگردانی فونت ها در مک او اس چیست؟

در سیستم عامل مک اواس نمی توانید فونت های پیش فرض را آن اینستال یا به عبارت دیگر حذف کنید. زمانی که فونت ها را به وضعیت پیش فرض برمی گردانید هم در حقیقت چیزی نصب نمی شود بلکه فونت های غیراستانداردی که نصب کرده اید حذف می شود. منظور از غیراستاندارد، هر فونتی است که اپل به همراه سیستم عامل macOS ارایه نکرده باشد!

اگر در مورد محل فایل های فونت کنجکاو هستید، بد نیست بدانید که فونت های غیراستانداردی که حذف می کنید در یکی از مسیرهای زیر قرار می گیرد:

/Library/Fonts (Removed)

~/Library/Fonts (Removed)

لذا اگر پس از بازگردانی فونت ها به وضعیت پیش فرض، مجدداً به یک یا چند فونت خاص نیاز پیدا کردید، می توانید مسیرهای فوق را چک کنید و مجدداً فونت های موردنظر را نصب کنید.

نحوه بازگردانی فونت ها به حالت پیش فرض در macOS

برای بازگردانی فونت ها به وضعیت پیش فرض، اپلیکیشن Font Book اپل را اجرا کنید. به عنوان مثال می توانید به فولدر Applications و سپس Other مراجعه کنید و روی آیکون این اپ دبل کلیک کنید. روش دیگر استفاده از ابزار جستجو است. به عبارت دیگر Command + Space را بزنید و سپس Font Book را تایپ کنید و در نهایت کلید Return را فشار دهید.

پس از اجرا کردن این اپ، روی منوی File و سپس گزینه ی Restore Standard Fonts کلیک کنید.

پیام تأیید ظاهر می شود. اگر مطمئن هستید روی Proceed کلیک کنید. البته همان طور که اشاره کردیم فایلی حذف نمی شود بلکه فایل فونت های غیراستاندارد در فولدر فونت های حذف شده قرار می گیرد.

زمانی که فونت ها ریست شد، روی OK کلیک کنید.

نصب کردن فونت در Windows 11 بسیار ساده و شبیه به ویندوزهای قبلی است. با توجه به اینکه ویندوز به صورت پیش فرض فونت های زیبا و محبوب فارسی را در خود ندارد، می بایست فونت های موردنیاز را خودتان نصب کنید. البته از نصب کردن تعداد زیادی فونت بلااستفاده پرهیز کنید چرا که منوی انتخاب فونت در نرم افزارهای مختلف، شلوغ و طویل می شود.

در ادامه به نحوه ی نصب کردن و همین طور حذف کردن فونت در ویندوز 11 می پردازیم.

آموزش نصب فونت در ویندوز 11

برای نصب کردن فونت، ابتدا فایل های فونت را دانلود کنید. دقت کنید که ویندوز از فرمت های زیر پشتیبانی می کند:

  • پسوند ttf یا TrueType
  • پسوند otf یا فرمت OpenType
  • پسوند ttc یا TrueType Collection
  • پسوند pfb و pfm یا فرمت PostScript Type 1

فایل های فونت معمولاً در وب سایت ها به صورت بسته ای و با فرمت zip یا rar برای دانلود قرار داده شده و لذا می بایست پس از دانلود کردن، آن را اکسترکت کنید.

اما روش نصب: ساده ترین روش این است که روی فایل فونت موردنظر دبل کلیک کنید تا ویندوز آن را باز کند و پیش نمایشی از کاراکترها ارایه شود.

در پنجره ی پیش نمایش فونت روی دکمه ی Install در بالای صفحه کلیک کنید. به این ترتیب فونت نصب می شود و در واقع فایل فونت در مسیر زیر کپی می شود:

C:\Windows\Fonts

اگر فونت موردنظر، قبلاً نصب شده باشد، پیغام بازنویسی ظاهر می شود و می توانید تصمیم بگیرید که فایل قبلی را بازنویسی کنید.

فونت هایی که نصب می کنید تقریباً در همه ی نرم افزارها قابل استفاده است. برخی از نرم افزارها از فونت فارسی یا فونت های گرافیکی پشتیبانی نمی کنند و طبعاً هر فونتی در این نرم افزارها درست نمایش داده نمی شود.

اما روش دوم که برای نصب کردن تعداد زیادی فونت مناسب است: فایل های فونت را انتخاب کنید و راست کلیک کنید. سپس گزینه ی Show more Options را انتخاب کرده و در نهایت گزینه ی Install را انتخاب نمایید. به این ترتیب همه ی فایل ها در فولدر فونت ویندوز کپی می شود و در صورت تکراری بودن، پیغام بازنویسی ظاهر می شود.

نحوه حذف کردن فونت ها در ویندوز 11

همان طور که در مقدمه ی مطلب اشاره شد، بهتر است از نصب کردن فونت های بی کیفیت و کم کاربرد خودداری کنید. برخی از کاربران چند هزار فونت بلااستفاده روی ویندوز نصب می کنند و زمانی که در منوی انتخاب فونت به دنبال فونت خاصی هستند، می بایست تعداد زیادی فونت با نام مشابه را بررسی کنند. علاوه بر این منوی انتخاب فونت کم و بیش کند باز می شود!

برای حذف کردن فونت های نصب شده در ویندوز 11 می توانید از اپلیکیشن Settings استفاده کنید. برای باز کردن این اپ طبق معمول از شورت کات Win + i استفاده کنید یا روش دیگر این است که منوی استارت را باز کرده و روی آیکون چرخدنده در پایین آن کلیک کنید. به علاوه می توانید روی آیکون منوی استارت راست کلیک کنید و گزینه ی Settings را انتخاب کنید.

در اپ تنظیمات روی دسته ی Personalization در ستون کناری کلیک کنید. سپس در سمت راست روی گزینه ی Fonts کلیک کنید.

لیست فونت های نصب شده در بخش Available Fonts ظاهر می شود. برای پیدا کردن سریع فونت موردنظر می توانید از کادر جستجوی این بخش استفاده کنید و بخشی از نام فونت را در آن تایپ کنید. زمانی که فونت موردنظر را پیدا کردید روی آن کلیک کنید.

و در صفحه ی باز شده که به تنظیمات فونت مربوط می شود، روی دکمه ی Uninstall کلیک کنید.

به همین سادگی فونت بلااستفاده آن اینستال می شود. طبعاً اگر فونت های متعدد نصب کرده باشید، این روش برای حذف کردن فونت ها مناسب نیست. بهتر است فولدر فونت ویندوز را باز کنید و فونت های بلااستفاده را در یک مرحله حذف نمایید.