تکنولوژی

افزایش سرعت اندروید با کاهش زمان انیمیشن ها و حذف کردن آن

افزایش سرعت در اندروید با 13 ترفند کاربردی

افزایش سرعت در اندروید یکی از نیازهای کاربران گوشی های دارای این سیستم عامل است. بعد از خرید یک دستگاه، نمی توان سخت افزار آن را برای افزایش سرعت گوشی تغییر داد، اما می توان با چند ترفند کابردی عملکرد گوشی اندرویدی را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.

برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی خود به منظور رها شدن از وقفه های کوتاه و یا طولانی حین استفاده از آن، باید دست به دامن ترفندهای جواب پس داده شوید. بسیاری از کاربران وقتی از افزایش سرعت گوشی خود عاجز می شوند، تصمیم به تعویض آن می گیرند، در حالی که می توان با چند ترفند به افزایش سرعت گوشی اندرویدی پرداخت.

افزایش سرعت گوشی اندرویدی

عملکرد گوشی تنها به سخت افزار آن بستگی نداشته و نرم افزار نیز تاثیر بسیار زیادی بر روی سرعت گوشی اتدرویدی دارد. به وسیله بهینه سازی های نرم افزاری می توان به افزایش سرعت در اندروید دست زد، بدون این که نیاز باشد یک گوشی جدید دارای سخت افزار ارتقا یافته خریداری کنید. در ادامه 13 ترفند به منظور افزایش سرعت گوشی های اندرویدی را مرور خواهیم کرد.

آپدیت گوشی

یکی از اصلی ترین روش های افزایش سرعت در اندروید دریافت به روزترین آپدیت ها برای آن است. منظور ما در اینجا دریافت جدیدترین آپدیت سیستم عامل ارائه شده برای گوشی است، اما حتی به روزرسانی های نرم افزاری کوچک و بزرگ و همچنین پچ های امنیتی نیز تاثیر قابل توجهی بر روی افزایش سرعت در اندروید خواهند داشت.

برای اطمینان از وجود و یا عدم وجود آپدیت جدید برای گوشی اندرویدی خود، به مسیر Settings > About Device > Software Update رفته و وضعیت را بررسی کنید. معمولا در زمان ارائه آپدیت های نرم افزاری جدید، به محض اتصال به اینترنت یک نوتیفیکیشن به کاربر ارسال شده و وی از وجود آن مطلع می شود، اما بد نیست هر از گاه با رفتن به مسیر بالا، وضعیت را به صورت دستی نیز چک کنید.

برای افزایش سرعت در اندروید، به روزرسانی مداوم اپلیکیشن ها را نیز هرگز فراموش نکنید. به طور مستمر به فروشگاه گوگل پلی سر زده و در صورت ارائه نسخه جدیدی از اپلیکیشن های نصب شده، حتما آن ها را دریافت کنید. برخی مواقع دریافت یک آپدیت کوچک، عملکرد گوشی شما را زیر رو می کند. در دستگاه های اندرویدی، Google Play Services نقش بسیار مهمی دارد، پس همیشه از به روز بودن آن مطمئن شوید.

نصب یک رام کاستوم

اگر گوشی شما ساخت دست شرکت هایی همچون گوگل و وان پلاس نباشد، خبری از انتشار آپدیت های متوالی برای آن نیست، به همین دلیل باید این بی توجهی را به روشی دیگر جبران کنید. به وسیله رام های کاستوم اندروید می توانید در زمان های دلخواه، یک سیستم عامل سفارشی سازی شده مبتنی بر اندروید و دارای ویژگی های جدید را بر روی گوشی خود نصب کنید.

وقتی شرکت سازنده برای گوشی شما آپدیت نرم افزاری، مخصوصا به روزرسانی سیستم عامل، ارائه نمی کند، می بایست به وسیله رام های سفارشی سازی شده به جدیدترین ویژگی های نسخه های به روز اندروید دست پیدا کنید.

اگرچه یکی از بهترین راه های افزایش سرعت در اندروید نصب رام های سفارشی سازی شده محسوب می شود، اما این کار با ریسک  همراه است. پیش نیاز نصب رام سفارشی سازی شده، روت کردن گوشی است. حتی اگر از برک شدن گوشی حین انجام این عملیات جان سالم به در ببرید، گارانتی آن حتما از بین خواهد رفت. در صورت بروز هر گونه مشکلی در دستگاه، اگر بعد از مراجعه به شرکت گارانتی، آن ها به روت بودن گوشی پی ببرند، از ارائه خدمت به شما به صورت رایگان خودداری خواهند کرد.

همچنین بخوانید:

بهترین روش روت کردن گوشی و تبلت اندرویدی

معمولا یک کاربر زمانی به افزایش سرعت در اندروید نیاز پیدا می کند که چند سال از خرید گوشی گذشته باشد و اکنون به دلیل استهلاک، با مشکل کندی مواجه شده است. پیشنهاد می کنیم تا زمانی که تاریخ انقضای پشتیبانی رایگان گوشی فرا نرسیده است، از روت کردن آن خودداری کنید. بعد از آن، به وسیله روت کردن دستگاه هر بلایی که می توانید (شامل نصب رام کاستوم) بر سر آن بیاورید!

پاک کردن صفحه خانه

یکی از اعمال ضروری برای افزایش سرعت در اندروید پاک کردن صفحه خانه در بازه های زمانی متوالی است. چنین کاری را باید در سرتاسر دستگاه نیز انجام بدهید. اگر در صفحه یا صفحه های خانه، یک والپیپر لایو قرار داده و آن  ها را مملو از ویجت ها و آیکون های مختلف کرده باشید، بعید نیست حین جابه جایی بین صفحات با کمی کندی مواجه شوید. اگر بعد از فعال سازی مواردی همچون فید بیکسبی با کندی رو به رو شدید، حتما آن را غیر فعال کنید

تعویض لانچر نیز در برخی مواقع کارساز است. توصیه می کنیم یک لانچر سبک نصب کرده و برای افزایش سرعت در اندروید از ساخت چندین صفحه خانه خودداری کنید. اگر می خواهید تعداد زیادی آیکون را درون هوم اسکرین در اختیار داشته باشید، موارد مرتب با یکدیگر را درون یک فولدر قرار بدهید تا به این وسیله همگی درون یک صفحه قرار بگیرند. همچنین افکت های بی مورد را نیز حذف کنید.

همچنین بخوانید:

معرفی و دانلود بهترین لانچرهای اندروید

کاهش انیمیشن ها

این مورد یکی از شناخته شده ترین روش های افزایش سرعت گوشی های اندرویدی است. به وسیله از بین بردن انیمیشن های اضافی، عملکرد گوشی افزایش پیدا نمی کند، اما دیگر زمان اضافی بابت نمایش انیمیشن ها و افکت های زیباساز تلف نخواهد شد.

به منظور حذف انیمیشن ها می بایست به تنظیمات توسعه دهنده (Developer Options) دست پیدا کنید. در حالت عادی این منو قابل دسترسی نیست، پس برای ظاهر کردن آن، در منوی تنظیمات گزینه Build Number را درون قسمت About Phone پیدا کرده و سپس هفت مرتبه به صورت پیاپی آن را لمس کنید.

اکنون با مراجعه مجدد به اپلیکیشن تنظیمات، بخش Developer Options را مشاهده خواهید کرد. وارد آن شده و گزینه Transition Animation Scale را پیدا کنید. اگر این گزینه را بر روی Off قرار بدهید، اپلیکیشن ها بعد از لمس آیکون شان خیلی سریع باز خواهند شد، به جای این که به منظور زیباسازی عملیات، به وسیله نمایش افکت هایی خاص اجرا شوند. می توانید برای افزایش سرعت در اندروید درون تنظیمات توسعه دهنده، گزینه های Window Animation Scale و Animator Duration Scale را نیز غیر فعال کنید.

استفاده از منوی تنظیمات توسعه دهنده

منوی Developer Options را ترک نکنید. یکی دیگر از گزینه های درون این منو که به وسیله فعال سازی آن می توانید به افزایش سرعت در اندروید کمک کنید، Force GPU Rendering است.

با این کار پردازشگر گرافیکی گوشی که درون تراشه اصلی قرار گرفته است، بخش بیشتری از کارها را بر عهده گرفته خواهد گرفت. پیش از فعالسازی این گزینه، عناصر دو بعدی به وسیله رندرینگ نرم افزاری پردازش می شوند که مطمئنا سرعت آن به اندازه زمان روی کار بودن پردازشگر گرافیکی نیست. به این ترتیب نه تنها رابط کاربری عملکرد روان تری خواهد داشت، بلکه بخشی از بار پردازشی از روی دوش پردازنده اصلی (CPU) نیز برداشته می شود.

در کنار مزایای فعال سازی Force GPU Rendering و تاثیر قابل توجه آن بر روی افزایش سرعت اندروید باید معایب آن را نیز در نظر بگیرید. به خاطر قرار گرفتن بار پردازشی بیشتر بر روی پردازشگر گرافیکی، مصرف باتری بین 5 الی 15 درصد افزایش پیدا خواهد کرد، اما این میزان ارزش افزایش عملکرد گوشی را دارد.

جابه جایی به SKIA

اگر گوشی شما دارای سیستم عامل اندروید 7 نوقا و یا بیشتر است، می توانید رندرینگ GPU را به SKIA تغییر بدهید. بر اساس تجربه تعدادی از کاربران، به این وسیله کندی های مشاهده شده در زمان اجرای بازی های موبایل به میزان قابل توجهی از بین خواهد رفت. این گزینه نیز در منوی Developer Options قرار دارد. گفتنی است بعد از فعال سازی، احتمال کاهش عملکرد در برخی اپلیکشن ها وجود دارد.

همچنان در منوی تنظیمات توسعه دهنده بمانید. یکی دیگر از گزینه های مفید برای گیمرها، Force 4x MSAA است. اگرچه این گزینه به روان تر شدن اجرای بازی های موبایل کمک نمی کند، اما در نمایش زیباتر آن ها تاثیرگذار خواهد بود. با این حال احتمال افزایش مصرف باتری و کاهش سرعت دستگاه وجود دارد. پس اگر به خاطر مشکل کندی در عملکرد گوشی دست به دامن این مطلب شده اید، فعال سازی Force 4x MSAA را فراموش کنید.

مرور سریع تر

اگر با گوشی خود زمان زیادی را به گشت و گذار در وب گذرانده و نیاز به بهبود این تجربه را احساس می کنید، گزینه Data Saver را در مرورگر کروم فعال کنید. در این حالت به وسیله فشرده سازی صفحات وب، علاوه بر کاهش زمان بارگذاری آن ها، مصرف پهنای باند نیز کاهش پیدا می کند. اگرچه این روش کیفیت تصاویر را کاهش می دهد، اما در صورت اولویت داشتن کاهش مصرف اینترنت و زمان بارگذاری صفحات حتما آن را فعال کنید.

موضوع اینجاست که عملیات فشرده سازی به خودی خود، به خاطر کاهش حجم صفحات، زمان بارگذاری را کاهش می دهد، اما از آنجایی که فشرده سازی به وسیله ارسال اطلاعات به یکی از پراکسی های گوگل صورت می گیرد، بعید نیست این کاهش زمان به همین دلیل جبران شود! پس بعد از فعال سازی گزینه Data Saver در مرورگر موبایل گوگل کروم به منظور افزایش سرعت در اندروید، حتما با گشت و گذار مجدد در وب سایت های همیشگی، وضعیت را چک کرده و در صورت افزایش زمان بارگذاری آن را غیر فعال کنید. این گزینه در منوی تنظیمات مرورگر قرار دارد.

پاک کردن دیتاهای کش شده

اپلیکیشن ها، بخش هایی از داده ها که به صورت مرتب مورد استفاده قرار می گیرند را به منظور دسترسی سریع تر در گوشه ای از حافظه ذخیره می کنند. این عمل به افزایش سرعت در اندروید می انجامد. به عنوان نمونه یک مرورگر، تصاویر وب سایت هایی که بیشتر به آن ها سر می زنید را ذخیره می کند تا در هر مرتبه تلاش برای ورود به آن، مجبور به بارگذاری مجدد عکس ها نباشد.

با این حال افزایش دیتاهای کش شده، که با هدف افزایش سرعت گوشی اندرویدی صورت گرفته است، به مرور زمان تاثیر مخالفی داشته و به کند شدن دستگاه ختم می شود. به همین دلیل باید هر از چند گاه کش اپلیکیشن ها را پاک کنید. به منظور پاک کردن کش برای هر اپلیکیشن به صورت جداگانه، به مسیر App info > Storage > Clear Cache بروید. با استفاده از اپلیکیشن هایی همچون CCleaner می توانید به این عملیات سرعت بدهید.

خاموش کردن همگام سازی خودکار

وقتی همه برنامه ها به محض اتصال به اینترنت، به صورت همزمان برای همگام سازی و به روز کردن خود اقدام می کنند، در صورت قدیمی بودن دستگاه، مشکل کندی بروز خواهد کرد.

با مراجع به منوی Account در اپلیکیشن تنظیمات، با گزینه Automatically sync data رو به رو خواهید شد که به صورت پیش فرض روشن است. برخی اپلیکیشن ها باید حتما به صورت مستمر همگام سازی شوند، اما برای برخی دیگر این اجبار وجود ندارد. بسته به نیاز خود، تیک کنار نرم افزارهای غیر ضروری را به منظور غیر فعال سازی همگام سازی خودکار برای آ ن ها بردارید.

بیشتر فعالیت هایی که به کند شدن گوشی منجر می شوند، در پس زمینه صورت می گیرند که همگام سازی خودکار اپلیکیشن ها نیز یکی از آن ها است.

سرویس های فعال در پس زمینه

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، بخش قابل توجهی از حافظه رم و ظرفیت پردازشی دستگاه، به سرویس های فعال در پس زمینه اختصاص پیدا می کند. به عنوان نمونه می توان به اپلیکیشن SMS اشاره کرد. شما همیشه مشغول استفاده از این برنامه نیستید، اما این نرم افزار باید همیشه در پس زمینه فعال باشد، وگرنه قادر به دریافت پیام کوتاه نخواهید بود.

متاسفانه بسیاری از سرویس های همیشه فعال غیر ضروری هستند. یکی از اصلی ترین دلایلی که کاربران را به روت کردن گوشی اندرویدی تشویق می کند، خلاص شدن از دست همین سرویس ها است، اما بدون این کار نیز می توان کارهایی انجام داد. وارد منوی تنظیمات توسعه دهنده شده و گزینه Background Check را پیدا کنید. در اینجا لیست اپلیکیشن هایی که برای اجرا شدن در پس زمینه مجاز هستند را مشاهده خواهید کرد.

تیک نرم افزارهایی که تصور می کنید نیازی به داشتن این مجوز ندارند را بردارید. در انتخاب خود دقت کنید، چرا که عدم فعال بودن سرویس های ضروری عواقبی در پی خواهد داشت. یکی دیگر از مزایای انجام این کار علاوه بر افزایش سرعت در اندروید کمک به افزایش عمر باتری است، چرا که با متوقف کردن تعداد بیشتری از سرویس ها، حافظه رم بیشتری خالی خواهد شد.

کار را با اپلیکیشن فیس بوک اجرا کنید. این برنامه شدیدا حریص بوده و حافظه رم زیادی را در پس زمینه به خود اختصاص می دهد. اگر در سلب دسترسی اپلیکیشن ها به منظور اجرا شدن در پس زمینه مصمم هستید، در همین منو وارد گزینه Background Process Limit شوید. با این کار از کش شدن سرویس ها جلوگیری خواهد شد که تاثیر قابل توجهی در افزایش سرعت گوشی های اندرویدی قدیمی دارد.

البته این کار به افزایش مصرف باتری می انجامد، چرا که گوشی در صورت نیاز به یک سرویس، به خاطر کش نبودن آن می بایست سرویس را از ابتدا راه اندازی کند. وضعیت را برای خود تست کنید. استفاده از این گزینه برای برخی کاربران کارساز بوده است، اما برای عده ای دیگر به جای افزایش، عملکرد گوشی را کاهش داده است. فعال سازی آن بیشتر برای دستگاه های قدیمی که دارای حافظه رم کمی هستند توصیه می شود.

عدم استفاده از برنامه های متوقف کننده سرویس ها

فراموش نکنید متوقف کردن سرویس ها، مزایا و معایب خاص خود را دارد، به همین دلیل انجام آن تنها در گوشی  های دارای حافظه رم پایین توصیه می شود. راه اندازی یک اپلیکیشن از ابتدا (در زمانی که کش نشده است)، فشار مضاعفی بر روی دستگاه اعمال کرده و علاوه بر کاهش سرعت، مصرف باتری را نیز افزایش می دهد.

همچنین نباید فراموش کرد سیستم عامل اندروید به طور خودکار با تشخیص سرویس های غیر ضروری، مواردی که نیازی به کش کردن آن ها نیست را حذف می کند. این موضوع درباره پاک کردن کش دیتا های برنامه ها نیز صدق می کند.

بعد از انجام این کار گوشی باید با پردازش مجدد، داده های مورد استفاده به صورت پیاپی را کش کند که به معنی اعمال فشار مضاعف بر روی آن است. پس تنها در زمانی که با مشکل کمبود رم و فضای ذخیره سازی داخلی رو به رو هستید، دست به دامن این اعمال شوید.

اورکلاک کردن

اگر دوست دارید حتی بر روی دستگاه های قدیمی، بازی های سه بعدی دارای گرافیک بالا اجرا کنید، اورکلاک کردن بهترین و شاید تنها راهکار پیش رو است. گیمرها در سیستم های کامپیوتری، به وسیله اورکلاک کردن از حداکثر توان سخت افزار استفاده می کنند. در گوشی های هوشمند اندرویدی نیز می توان چنین عملی را انجام داد.

فراموش نکنید برای این کار نیز همچون زمان نصب رام سفارشی سازی شده، به روت کردن دستگاه احتیاج دارید. سپس باید به دنبال یک اپلیکیشن مناسب به منظور اورکلاک کردن بگردید.

اورکلاک کردن بیشتر برای دستگا ه هایی پیشنهاد می شود که عمر مفیدشان سپری شده و اکنون کاربر به سیم آخر زده است، به این معنی که می خواهد بیش از توان واقعی گوشی از آن کار بکشد! افزایش شدید مصرف باتری، داغ شدن شدید دستگاه و آسیب رسیدن به سخت افزارهای داخلی از جمله مشکلات اورکلاک کردن هستند.

با این حال، با مشاهده ویدیوهای قرار گرفته در یوتیوب متوجه قدرت بی نظیر این ترفند می شوید. برخی کاربران به این وسیله سنگین ترین بازی های گرافیکی را بر روی قدیمی ترین گوشی های اندرویدی نصب کرده اند که به معنی افزایش سرعت در اندروید تا بالاترین حد ممکن است. وقتی عمر مفید یک گوشی سپری شده و دیگر عملا کاربردی ندارد، مالک آن چیزی برای از دست دادن نخواهد داشت!

بعد از دست کاری خود گوشی، تغییر تنظیمات بازی را نیز فراموش نکنید. بعد از اجرای بازی بر روی گوشی اورکلاک شده، به منوی تنظیمات گرافیکی آن وارد شده و گزینه های مختلف نظیر رزولوشن و کیفیت را بر روی پایین ترین حالت ممکن قرار بدهید.

ریست فکتوری

اگرچه درباره کارکرد صحیح موارد بالا با شک و تردید صحبت کردیم، اما از معجزه ریست فکتوری کردن مطمئن هستیم. با راه اندازی مجدد گوشی، تمامی دیتاهای کش شده و همچنین فایل های زائد و اضافی حذف شده و گوشی با وجود سپری شدن عمر مفید سخت افزار آن، از نظر نرم افزاری درست شبیه به اولین روز راه اندازی می شود.

همچنین بخوانید:

آموزش نحوه ریست فکتوری موبایل؛ بازیابی تنظیمات کارخانه ای در اندروید و آی او اس

پیشنهاد می کنیم یک مرتبه گوشی را ریست فکتوری کرده و سپس گزینه هایی که در منوی تنظیمات توسعه دهنده به آن اشاره کردیم را فعال کنید.

افزایش سرعت اندروید افزایش سرعت گوشی افزایش سرعت گوشی اندرویدی 1397-02-21دانیال حجاری

سیستم عامل اندروید در گذر زمان پیشرفت خوبی داشته و سبک تر و سریع تر از چند سال قبل اجرا می شود. البته مسأله ی اساسی عمر باتری یکی از موانع افزایش سرعت گوشی ها و تبلت های امروزی نسبت به محصولات چند سال پیش است که پیشرفت های نرم افزاری را مشکل می کند.

در اندروید با تغییر دادن چند مورد از تنظیمات مخفی مربوط به انیمیشن ها، می توان سرعت ظاهری سیستم عامل و اپ ها را بیشتر کنید و حتی عمر باتری را اندکی بهینه کنید. در ادامه به تنظیمات سرعت انیمیشن ها در اندروید می پردازیم. با ما باشید.

پیشرفت سخت افزار که شامل افزایش سرعت پردازنده، بیشتر شدن مقدار رم و کاهش مصرف باتری بخش های پرمصرف مثل نمایشگر گوشی و تبلت و همین طور پردازنده می شود، روی عمر باتری و همین طور روی سرعت گوشی و تبلت بسیار موثر است. در عین حال کدنویسی اپ ها نیز می بایست بهینه باشد تا با کمترین مصرف پردازنده و رم و صدالبته باتری، اجرا شوند.

اندروید در سال های اخیر از سیستم عاملی سنگین که مبتنی بر لینوکس بوده، به سیستم عامل سبک و بهینه برای وسایل همراه تبدیل شده است. در عین حال پردازنده ها نیز سریع تر شده اند و به سریع تر شدن گوشی های رده اول و حتی گوشی های رده متوسط بازار کمک کرده اند.

اثر روانی انیمیشن های طولانی روی حس کردن سرعت گوشی و تبلت

یکی از مواردی که می تواند سرعت سیستم عاملی مثل اندروید یا iOS  را ظاهراً بیشتر کند، سرعت انیمیشن ها است. البته افزایش سرعت انیمیشن ها ممکن است واقعاً سرعت سیستم عامل و اپ ها را نیز کمی بهتر کند اما معمولاً انیمیشن ها در کنار زیبایی و بهبود تجربه ی کاربری، اثر روانی روی کاربر دارند و کاری می کنند که کاربر حین استفاده از اپ ها و بخش های مختلف سیستم عامل، کمتر متوجه تأخیر و لگ شود.

به عنوان مثال زمانی که روی آیکون یک اپلیکیشن تپ می کنید، ممکن است انیمیشنی به شکل زوم و بزرگنمایی برای مدت زمان 1 ثانیه نمایش داده شود و سپس با محتویات اپ روبرو شوید و این حالت را با حالت بدون انیمیشن مقایسه کنید که روی آیکون تپ می کنید و 1 ثانیه صبر می کنید تا آیکون ها و متن درون اپ را ببینید. اگر مشغول اندازه گیری زمان با کرنومتر نباشید، حالت بدون انیمیشن به نظر لگ و تأخیر دارد در حالی که عملاً  در هر دو حالت، 1 ثانیه صبر می کنید.

در برخی محصولات اندرویدی و همین طور در سیستم عامل iOS اپل، انیمیشن ها کمی طولانی تر است که اثر روانی مثبتی روی کاربر دارد اما در مقابل برخی کاربران ترجیح می دهند که انیمیشن ها بسیار سریع باشد و حتی حذف شود! نبود انیمیشن در کنار بارز شدن تأخیر و لگ، می تواند حس بهتری از سرعت فراهم کند. بنابراین در برخی محصولات اندرویدی، انیمیشن ها کمتر و کوتاه تر است.

تنظیمات مخفی سرعت انیمیشن ها در اندروید

تقریباً در تمام محصولات اندرویدی می توانید سرعت انیمیشن ها را کمتر یا بیشتر کنید تا مطابق سلیقه و نیاز شما باشد. برای این کار می بایست از منوی Developer options اندروید استفاده کنید که در حالت پیش فرض مخفی است. قبلاً به روش فعال کردن نمایش منوی تنظیمات توسعه دهندگان اشاره کردیم که بسته به نسخه ی اندروید و رامی که روی گوشی یا تبلت نصب شده، متفاوت است:

چگونه منوی مخفی Developer options اندروید را آشکار کنیم؟ روش فعال کردن ADB در انواع گوشی ها و تبلت های اندرویدی

دستورالعمل کلی این است که می بایست اپلیکیشن Settings را اجرا کنید و و در منوی تنظیمات عمومی یا General و در بخشی مثل اطلاعات نرم افزاری یا Software status روی گزینه ی About phone یا مشابه آن، About tablet تپ کنید. در این منو یکی از گزینه ها، شماره ساخت یا Build number است. روی این آیتم 7 مرتبه پشت سر هم تپ کنید تا پیام مربوط به نمایش منوی تنظیمات توسعه دهندگان را روی صفحه رویت کنید. اکنون اگر به صفحه ی اصلی تنظیمات برگردید، گزینه ی Developer options را در انتهای لیست مشاهده خواهید کرد.

توجه کنید که در اندروید 8 و نسخه های بعدی، گزینه ی About phone زیرمجموعه ی گزینه ی System است و در حالت کلی باید در تنظیمات جست وجو کنید تا این گزینه را پیدا کنید چرا که سازندگان گوشی و تبلت، صفحه ی تنظیمات را دستکاری و مطابق سلیقه ی خویش تنظیم می کنند.

و اما تنظیمات انیمیشن ها در منوی Developer options اندروید:

در این صفحه سه گزینه ی زیر وجود دارد:

  • Window animation scale یا مقیاس انیمیشن پنجره ها
  • Transition animation scale یا مقیاس انیمیشن حالات گذار
  • Animator animation scale یا مقیاس انیمیشن متحرک سازی ها

هر سه مورد به صورت مقیاس بیان شدن و نه بر حسب ثانیه و میلی ثانیه. به عنوان مثال اگر حالت 1x  را انتخاب کنید، به این معنی است که انیمیشن موردبحث از نظر سرعت، مشابه اندروید خام گوگل است. اگر بخواهید سرعت را بیشتر کنید، می بایست از عددهای کوچک تر استفاده کنید چرا که زمان انیمیشن را کاهش می دهد.

به عنوان مثال برای دوبرابر شدن سرعت انیمیشن ها، می بایست از 0.5x استفاده کنید. اگر حالت 2x را انتخاب کنید، انیمیشن ها دوبرابر حد معمول طول می کشند و کندتر می شوند.

افزایش سرعت اندروید با کاهش زمان انیمیشن ها و حذف کردن آن

بنابراین برای سریع تر به نظر رسیدن سرعت گوشی یا تبلت اندرویدی، زمان انیمیشن ها را کاهش دهید.

حذف کردن انیمیشن ها در اندروید برای افزایش سرعت و کاهش مصرف باتری

روش دیگر برای کاهش مصرف باتری و افزایش سرعت کلی اندروید و اپ ها این است که انیمیشن ها را حذف کنید. در بسیاری از محصولات اندرویدی زمانی که حالت ذخیره کردن باتری یا Battery saving فعال می شود، انیمیشن ها غیرفعال می شود و به این ترتیب پردازش گرافیکی کمتری صورت می گیرد و طبعاً پردازنده ی گرافیکی مصرف باتری کمتری خواهد داشت. می توانید حتی در حالتی که شارژ باتری زیاد است هم انیمیشن ها را حذف و غیرفعال کنید.

برای این کار ابتدا به منوی Developer options  مراجعه کنید و سپس روی سه نوع انیمیشنی که ذکر کردیم، تپ کنید. به جای انتخاب یکی از اعداد، حالت Animation off  را انتخاب نمایید.

به این ترتیب حرکات بسیار تند و ناگهانی می شود که شاید لذت بخش نباشد اما در مقابل اندکی سرعت کار بیشتر شده و مصرف باتری کاهش پیدا می کند.