تکنولوژی

دو روش ساده برای اجرا کردن نرم افزارهای گرافیکی لینوکس با دسترسی روت

فهرست مقاله

 • آموزش دستورات لینوکس
 • بخش دوم آموزش دستورات لینوکس
 • جلسه سوم آموزش دستورات لینوکس
 • جلسه چهارم آموزش دستورات Linux
 • جلسه پنجم مدیریت بسته های RPM
 • جلسه ششم ابزار yum و نحوه استفاده از آن
 • جلسه هفتم مدیریت نصب پکیج ها در توزیع های دبیان بیس
 • جلسه هشتم مشاهده محتویات فایل
 • جلسه نهم ادیت و کار با فایل متنی
 • جلسه دهم آنالیز و تعمیر فایل سیستم
 • جلسه یازدهم بکاپ گیری و دستورات شبکه
 • جلسه دوازدهم دیواره آتش
 • جلسه سیزدهم نظارت و اشکال زدایی سیستم
 • جلسه آخر دستورات اضافی و الحاقی

آموزش دستورات لینوکس اولین گام و مهم ترین کاری است که به عنوان مدیر سرور در جهت یادگیری و تسلط به لینوکس باید آن را به طور جدی پیگیری کنید و در آن مسلط شوید.

اگر قصد شما از یادگیری لینوکس و دستورات آن مدیریت کامل یک سرور از راه دور می باشد شما باید به تمامی دستورات مدیریتی لینوکس مسلط باشید تا بتوانید بدون نیاز به محیط گرافیکی و فقط از طریق دستورات، یک یا چندین سرور را به طور همزمان مدیریت و کنترل کنید.

لینوکس بر خلاف سیستم عامل ویندوز انعطاف پذیری بسیار قدرتمندی در استفاده از دستورات برای مدیریت سرور را دارا می باشد، به طوری که با آگاهی از دستورات و بدون نیاز به محیط گرافیکی می توان یک سرور لینوکسی را از راه دور به طور کاملاً حرفه ای مدیریت کرد، کاری که برای یک سرور ویندوزی غیرممکن و یا بسیار بسیار سخت خواهد بود.

سعی می کنیم این مقاله را به طور مرتب در بازه های زمانی مشخص با دستورات جدید آپدیت کنیم، به طوری که در پایان آموزش دستورات لینوکس کاربر نیازی به سرچ دستور خاصی در موتورهای جستجو و یا وب سایت های دیگر نداشته باشد، پس مرتب به این صفحه رجوع کنید.

آموزش دستورات لینوکس

در لینوکس همه چیز به یک سری فایل و دایرکتوری تقسیم بندی می شود ساختار دایرکتوری ها (همان فولدرها در ویندوز) در لینوکس همان طور که در عکس زیر مشاهده می کنید به صورت یک درخت وارونه می باشد.

هر دایرکتوری، خود شامل یک سری دایرکتوری و فایل های مهم سیستمی دیگر می باشد که وظیفه های اساسی و مهم لینوکس را انجام می دهند.

شما با دانستن دستورات لینوکس به طور کامل خواهید توانست عملیات مدیریتی خود را بر روی این بخش ها به طور تخصصی انجام داده و یا سرویس های خاصی را بر روی لینوکس نصب و راه اندازی کنید.

قدم اول: کار با سیستم عامل لینوکس با آموزش نصب لینوکس آغاز می شود و توصیه ما با توجه به تجربیات چندین ساله در زمینه کار با سرورهای لینوکسی همین یادگیری کامل آموزش دستورات لینوکس و سپس در آینده گذراندن دوره تخصصی لینوکس برای مدیران سرور می باشد.

سعی می کنیم هر دستوری که آموزش می دهیم مثال بارز استفاده از آن در ویندوز را هم برای شما بگوییم تا به صورت کاملاً ملموس بتوانید کارایی هر دستور را درک کنید.

یکی از کارهایی که ابتدا باید در لینوکس با آن آشنا شوید نحوه ی باز کردن فایل ها می باشد، شما در ویندوز با رفتن روی آیتم موردنظر خود و دابل کلیک کردن، فایل مربوطه را باز می کردید، در لینوکس این عمل با دستور cat قابل انجام می باشد بدین شکل که ابتدا دستور cat را نوشته و سپس به دنبال آن مسیر فایل مربوطه را وارد می کنیم.

cat /etc/passwd
cat /proc/meminfo

چنانچه بخواهید اطلاعات سرور لینوکسی خود را به صورت دقیق به دست آورید برای شروع کار و با دانستن همین دستور فایل های زیر را بررسی کنید.

cat /proc/cpuinfo
cat /proc/meminfo
cat /proc/swaps

دستور اول اطلاعات سی پیو، تعداد هسته ها – دستور دوم اطلاعات رم و دستور سوم اطلاعاتی در رابطه با مقادیر swap فایل به شما نمایش خواهد داد.

چنانچه بخواهید تاریخ و زمان تنظیم شده بر روی سرور خود را مشاهده کنید با دستور date خروجی تاریخ و زمان قابل دریافت می باشد.

date

برای نمایش تمامی اسلات های متصل شده به سیستم هم دستور زیر را می توانید استفاده کنید (صرفاً جهت یادآوری: اسلات ها همانند سخت افزارهای نصب شونده به صورت کارت هستند که در جایگاه های خاصی بر روی سرور تعبیه می شوند مثل کارت گرافیک در کیس سیستم های شخصی)

lspci

دستور زیر هم برای نمایش تعداد سخت افزارهای نوع usb متصل شده به لینوکس کاربرد دارد، مانند زمانی که شما در my computer سیستم عامل ویندوزی تعداد usb ها متصل شده به سیستم را بررسی می کنید.

lsusb

چنانچه بخواهید اطلاعاتی راجب نوع توزیع و ورژن و اطلاعات کرنل یا هسته لینوکس دریافت کنید می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

uname –a

برای تنظیم ساعت بر روی بایوس سرور هم از دستور زیر می توانید استفاده کنید.

clock –w

نکته مهم: در لینوکس برای آشنایی بیشتر با هر دستور و همچنین نحوه استفاده از سوییچ ها از کامند man قبل از دستور استفاده کنید و راهنمای استفاده را دقیقاً مطالعه کنید تا اطلاعات بسیار کاملی را در رابطه با دستور کسب کنید.

برای مثال ما می خواهیم راهنمای دستور cat را دریافت کنیم به صورت زیر در محیط command line دستور را وارد می کنیم.

man cat

پایان جلسه اول آموزش دستورات لینوکس

 

بخش دوم آموزش دستورات لینوکس

بخش دوم آموزش دستورات لینوکس رو شروع می کنیم، در این قسمت می خواهیم یک سری دستورات مدیریت سخت افزار رو براتون شرح بدیم که توسط آن ها می توانید وضعیت روشن، خاموش و ریبوت سرور رو تحت کنترل داشته باشید.

اولین دستور init هستش که توسط آن می توانید مد کارکرد سرور رو تغییر بدید، 6 مد برای این دستور تعریف شده که 0 برای بردن سیستم به حالت shutdown مد 1 حالت single user هستش که معمولاً برای ریکاوری استفاده میشه، مد 2 حالت multi user مد 3 حالت multi user with networking مد 4 بلا استفاده و تعریف نشده، مد 5 حالت گرافیکی سیستم که لینوکس معمولاً در این حالت کار میکنه و با GUI بالا میاد و مد 6 هم بردن لینوکس به حالت ریبوت هستش مانند زمانی که شما دستور reboot رو وارد می کنید.

init 0
init 1
init 2
init 3
init 5
init 6

دستور بعدی logout هستش که توسط این دستور مانند زمانی که به صورت گرافیکی از ویندوز logout می کنید عمل میکنه

logout

دستور reboot هم که معلومه دقیقاً مانند ریستارت کردن در ویندوز عمل می کنه

reboot

دستور shutdown هم که سیستم رو خاموش میکنه ولی اگر با سوییچ های دیگه به کار بره میتونه عملکرد متفاوتی داشته باشه برای مثال دستور زیر سیستم رو ریبوت میکنه

shutdown -r now

خوب آموزش دستورات لینوکس رو ببریم سمت مدیریت و کنترل دایرکتوری های در لینوکس تا ببینیم چطور میتونیم با دایرکتوری ها کار کنیم.

دستور اول که یکی از مهم ترین دستورات و بسیار هم پرکاربرد هستش دستور cd هستش این دستور مخفف کلمات change directory هستش به این معنی که شما زمانی بخواهید تو لینوکس از یک مسیر به یک دایرکتوری دیگه برید از این دستور باید استفاده کنید.

در دستور زیر ما هر کجای لینوکس که باشیم با این دستور وارد دایرکتوری خانه میشیم شاید براتون سؤال باشه که این دایرکتوری چی هست خدمتتون باید بگم که این دایرکتوری اطلاعات مربوط به هر یوزر رو نگه داری میکند.

cd /home

در لینوکس برای رفتن به یک شاخه قبل تر مانند زدن دکمه back در ویندوز جلوی دستور cd ما .. می زاریم تا یک دایرکتوری به عقب تر برگردیم

cd ..

با زدن دستور زیر در محیط command line لینوکس نیز وارد home یوزر خودتان می شوید، چون دستورات رو به عنوان یوزر root وارد می کنید دایرکتوری home شما root/ خواهد بود.

cd ~

با دستور cp هم در لینوکس می توانید فایل یا دایرکتوری رو کپی کنید، مانند راست کلیک و copy کردن یک آیتم و سپس paste در ویندوز عمل می کند.

cp 1.txt /home/1.txt

دستور بالا که کاملاً مشخصه توسط دستور زیر هم یک دایرکتوری رو عیناً با محتویات داخلش کپی می کنیم یک جای دیگه

cp /music /music2

توسط دستور ls می توانید یک خروجی از دایرکتوری که در حال حاضر در آن هستید بگیرید و هر فایل و دایرکتوری موجود در این دایرکتوری را مشاهده کنید.

به دلیل اینکه در لینوکس سرور، مانند ویندوز گرافیک معنا ندارد و همه کارها به صورت دستوری است. تا دستور ls وارد نشود هیچ خروجی شما نخواهید داشت و نمی دانید در یک دایرکتوری چه محتویاتی وجود دارد.

دستور ls دارای سوییچ های گوناگونی است که با زدن دستور man همان طور که توضیح دادم می توانید از آن ها استفاده کنید ولی دستور ls با سوییچ های زیر به طور کامل جواب تمامی نیازهای شما را خواهد داد

ls –lha
ls –lthra

اگر بخواهید در لینوکس یک دایرکتوری بسازید باید چیکار کنید؟ باید از دستور mkdir مخفف make directory استفاده کنید و سپس نام دایرکتوری را بدید در مثال زیر ما یک دایرکتوری با نام modireserver می سازیم.

mkdir modireserver

اگر بخواهید یک فایل یا یک دایرکتوری را کلاً در لینوکس جابه جا کنید مانند move در ویندوز از دستور mv استفاده می کنیم در مثال زیر من دایرکتوری modireserver رو منتقل می کنم به home به طور کامل

mv modireserver /home

اگر در لینوکس بخواهید ببینید در حال حاضر در چه دایرکتوری هستید از دستور pwd استفاده می کنیم با زدن این دستور لینوکس به شما دایرکتوری فعلی که در آن هستید رو به صورت absolute path نمایش خواهد داد.

pwd

توسط دستور rm می توانید فایل و دایرکتوری را از روی سرور حذف کنید، در استفاده از این دستور به شدت مراقب باشید چون در صورت اشتباه فایلهای سیستمی لینوکس رو پاک کنید دیگه هیچ کار نمیشه کرد و کلیه ی اطلاعات شما از بین خواهد رفت در دوره لینوکس برای مدیران سرور اشاره کردیم که چگونه از این دستور به صورت امن استفاده کنید.

rm modireserver

زمانی که دستور بالا را وارد کنید از شما سؤال خواهد شد که آیا مطمئن به حذف فایل هستید یا خیر و بعد تأیید این عمل انجام می شود ولی اگر بخواهید به صورت کامل و بدون هیچ سؤالی یک دایرکتوری را با محتویات داخل آن پاک کنید از سوییچ های این دستور به شکل زیر استفاده کنید.

rm –rf modireserver

اگر بخواهید در لینوکس یک فایل خالی با هر پسوندی بسازید هم از دستور touch می توانید استفاده کنید البته در جلوتر خواهم گفت که با کمک ادیتورها هم می توانید این کار رو انجام بدید.

touch test.txt

هرگاه بخواهید در لینوکس یک خروجی به شکل درختی از دایرکتوری ها بگیرید دستور زیر یک نمای کلی از تمامی دایرکتوری ها و زیر دایرکتوری های آن به شما خواهد داد، این دستور کاربرد مدیریتی چندانی ندارد ولی برای کامل کردن آموزش دستورات لینوکس و جامع شدن این بخش باید تمامی دستورها رو بگیم خدمتتون

tree

پایان بخش دوم آموزش دستورات لینوکس

 

جلسه سوم آموزش دستورات لینوکس

برای سرچ در لینوکس هم دستورات قدرتمندی وجود دارد که شما توسط آن ها می توانید آیتم های متنوع از جمله فایل، یوزر، دایرکتوری و… را جستجو کنید. قدرتمندترین دستور موجود find می باشد که در ادامه به نحوه کاربرد آن خواهیم پرداخت.

برای پیدا کردن یک فایل در لینوکس از دستور find به همراه سوییچ name- به شکل زیر استفاده می کنیم.

find / -name filename

به جای filename نام فایل موردنظر خود را وارد کنید.

اگر به دنبال فایل هایی با پسوند خاصی می باشید می توانید به صورت زیر از دستور find استفاده کنید. توسط دستور زیر تمامی فایل هایی که پسوند آن ها txt. می باشد برای شما نمایش داده خواهند شد.

find / -name *.txt

البته اینو هم مدنظر داشته باشید اگر مسیر خاصی به غیر از شاخه / را بخواهید جستجو کنید می توانید مسیر خود را جایگزین آن کنید.

و یا اگر به دنبال فایلی می گردید که آخرین بار 30 روز قبل استفاده شده و تا زمان کنونی به آن دسترسی گرفته نشده باشد از دستور زیر می توانید استفاده کنید

find / -type f –atime 30

در دستور بالا با سوییچ type- فقط به دنبال فایلها هستیم و یک جور فیلتر ایجاد کردیم و توسط atime- نیز تمامی فایل های مسیر / که آخرین بار 30 روز گذشته به آن ها دسترسی گرفته شده در خروجی نمایش داده خواهند شد.

دستور بعدی که از آن نیز برای جستجو استفاده می کنیم دستور locate هستش مزیت این دستور نسبت به find سرعت بیشتر آن در پیدا سرچ هستش ولی حتماً باید قبل استفاده دستور updated را بزنید تا دیتابیسی که از آن برای جستجو استفاده می کند آپدیت شود.

locate *.txt

برای نمایش مسیر یک فایل باینری در لینوکس نیز می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

whereis ls

توسط این دستور ما در واقع به دنبال مسیر فایل باینری ls هستیم که اگر یادتون باشه ls خودش دستور لینوکسی هستش

دستور نهایی هم which هستش که کاربردی مانند whereis دارد

which ls

پایان بخش سوم آموزش دستورات لینوکس

 

جلسه چهارم آموزش دستورات Linux

دستور mount نیز برای مستقر کردن یک دایرکتوری و یا هارد دیسک به مسیر دیگری در لینوکس مورد استفاده می باشد. برای مثال شما زمانی که یک usb را به لینوکس خود متصل می کنید این سخت افزار به صورت یک پارتیشن توسط سیستم شناسایی خواهد شد و شما برای آنکه بتوانید از اطلاعات درون این دیسک در یک دایرکتوری مشخص شده توسط خودتان استفاده کنید می توانید یک دایرکتوری ابتدا ایجاد کرده و سپس usb را به آن mount کنید.

mount /dev/usb /root/myusb

برای خارج کردن پارتیشن از حالت استقرار هم از دستور زیر استفاده می کنیم.

umount /dev/usb

شما به عنوان مدیر سرور نیاز دارید تا مرتباً مقدار فضای استفاده شده و یا فضای خالی هارد سرور را بررسی کنید و در صورت لزوم مناسب ترین تمهیدات رو بی اندیشید توسط دستور df می توانید تمامی پارتیشن های مانت شده را به همراه مقدار فضای خالی آن ها مشاهده نمایید.

df –h

چنانچه بخواهید مقدار فضای استفاده شده توسط یک دایرکتوری خاص را بررسی کنید می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

du –sh dirname

جای dirname نام دایرکتوری موردنظر خودتان را وارد نمایید.

در این بخش می رسیم به دستورات مدیریت کاربران که تماماً توسط مدیر سرور و با دسترسی root انجام میشه، مدیر میتونه توسط این دستورها در سرورهای لینوکسی یوزری ایجاد کرده، حذف و یا دسترسی های آن ها را محدود نماید.

توسط دستور زیر بر روی یک یوزر محدودیت زمانی اعمال می شود

chage -E 2005-12-31 user

به جای user نام کاربری موردنظر خود را وارد نمایید و طبق همیشه برای بررسی سوییچ ها می توانید از دستور man در ابتدای دستور استفاده کنید.

در بسیاری از مواقع شما باید یک گروه برای دسته ای کاربران خاص ایجاد کرده و به این گروه دسترسی های مشخصی را اعمال کنید و چنانچه در آینده بخواهید یوزر جدیدی با دسترسی های مشابه ایجاد کنید کافی است یوزر را به این گروه الحاق نمایید و کار شما بسیار راحت تر خواهد شد.

با دستور groupadd groupname می توانید این کار را انجام دهید فقط کافی است نام گروه کاربری موردنظر خود را جایگزین groupname کنید.

در هر زمان اگر بخواهید یک گروه را حذف نمایید دستور مشخصی بدین منظور در لینوکس برای آن در نظر گرفته شده است. توسط دستور groupdel به راحتی می توانید اقدام به این کار کنید.

groupdel groupname

گاهی مواقع هم نیاز هستش تا اطلاعات یک گروه کاربری مانند نام آن را تغییر دهید برای این منظور دستور groupmod تعیین شده است که با فرمت زیر می توانید از آن بهره مند شوید.

groupmod -n vpsroyal modireserver

در دستور بالا ما نام گروه را از vpsroyal به modireserver تغییر دادیم.

دستور پرکاربرد بعدی دستور passwd می باشد که توسط آن می توانید پسورد هر یوزر را تغییر بدید اگر با دسترسی روت وارد ناحیه ssh سرور شده باشید و این دستور را تنها وارد کنید در واقع دارید پسورد یوزر root رو تغییر میدید ولی چنانچه جلوی دستور نام کاربری را وارد کنید پسورد مشخصاً یوزر مربوطه تغییر خواهد کرد.

دستور مهم آخر نیز دستور اضافه کردن یوزر به سرور هستش که من کامل ترین سوییچ های انو هم استفاده کرده که در ادامه براتون هرکدومو شرح میدم

useradd -c “comment here” -g adm -d /home/user -s /bin/bash user

توسط سوییچ c برای یوزر یک کامنت تعریف می کنیم که البته وجود اون ضروری نیستش، توسط سوییچ g یوزر رو به گروه مربوطه مرتبط می کنیم و با d خانه یوزر و محل قرارگیری فایل های هر یوزر رو مشخص می کنیم و توسط d نیز دسترسی کاربر به شل رو معلوم می کنیم.

حالا می خواهیم در این بخش به دستورات مدیریت فایل ها بپردازیم، برای تغییر گروه یک فایل از دستور زیر می توانیم استفاده کنیم.

chgrp adm file

توسط دستور بالا file را به گروه کاربری adm تغییر می دهیم.

دستور بسیار مهم و کاربردی بعدی دستور chmod می باشد توسط این دستور می توان پرمیژن هر فایل و یا دایرکتوری را تغییر داد. سه سمبلی که برای این دستور حتماً باید آن ها را یادبگیرید r به معنی read و عدد 4، w به معنی write و عدد 2 و x به معنی execute و عدد 1 می باشد.

زمانی که بخواهید به یک فایل فقط دسترسی خواندن داشته باشید با توجه به ترکیب بالا خروجی دستور می شود –r و عدد مربوطه 400 خواهد شد یعنی chmod 400 file و بدین شکل می توانید ترکیب های دیگری برای این دستور نیز بسازید.

دستور بعدی chown می باشد مخفف change owner یا تغییر مالک، هر فایل و یا دایرکتوری به یک مالک و یک گروه اختصاص دارد شما توسط دستور مربوطه می توانید با فرمت زیر این دو مورد رو تغییر بدید

chown root:root file

چنانچه بخواهید به صورت تو در تو تمامی فایل ها و یا دایرکتوری های موجود در دایرکتوری موردنظر خود را تغییر مالک دهید از سوییچ R- به صورت زیر استفاده کنید.

chown –R root:root directory

فشرده سازی و خارج کردن فایل ها از حالت فشرده :

برای اکسترکت فایل های فشرده شده با پسوند bz2. از دستور bunzip2 به شکل زیر می توانید استفاده کنید.

bunzip2 file.bz2

برای فشرده کردن یک فایل با پسوند bzip2 از دستور زیر می توانید استفاده کنید.

bzip2 file

برای خارج کردن فایل از حالت فشرده با پسوند gz. از دستور زیر می توانید استفاده کنید.

gunzip file.gz

برای فشرده کردن فایل با پسوند gz از دستور زیر استفاده می شود.

gzip file

برای فشرده کردن یک فایل با حداکثر میزان فشردگی می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

gzip -9 file

برای فشرده کردن یک فایل با پسوند rar نیز می توانید به فرمت زیر دستور را وارد کنید.

rar a file.rar file

برای خارج کردن یک فایل از حالت فشرده نیز می توانید به شکل زیر دستور را وارد نمایید.

rar x file.rar

ایجاد یک فایل با فرمت tar به صورت غیر فشرده

tar -cvf archive.tar file

برای خارج کردن یک فایل از حالت فشرده tar.gz. می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

tar -xvfz archive.tar.gz

برای خارج کردن یک فایل از حالت فشرده با پسوند zip از دستور زیر می توانید استفاده کنید.

unzip file.zip

پایان جلسه چهارم

 

جلسه پنجم مدیریت بسته های RPM

در لینوکس های مبتنی بر توزیع ردهت بیس برای نصب بسته های نرم افزاری از پکیج های RPM استفاده می شود. بدین صورت که ابتدا شما باید فایل مربوط به نرم افزار خود را از اینترنت دانلود کرده و سپس توسط دستور زیر اقدام به نصب آن کنید.

rpm -ivh package

به جای package نام نرم افزار خود را به صورت کامل وارد کنید.

چنانچه بخواهید یک پکیج را بدون در نظر گرفتن پیش نیازهای آن نصب کنید می توانید از دستور RPM به صورت زیر استفاده کنید.

rpm -ivh -nodeeps package

اگر بر روی لینوکس خود یک پکیج را از قبل نصب دارید و می خواهید آن را آپدیت کنید از دستور زیر می توانید استفاده کنید.

rpm -U package

برای حذف یک بسته می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

rpm -e package

از دستور زیر نیز می توانید برای نمایش تمامی پکیج های نصب شده بر روی سیستم استفاده کنید.

rpm –qa

حال اگر بخواهیم یک بسته را درون تمامی پکیج های نصب شده بر روی سیستم جستجو کنیم می توانیم از دستور زیر استفاده کنیم.

rpm -qa | grep httpd

من در این مثال به دنبال پکیج httpd بودم

توسط دستور زیر می توانیم صحت سالم بودن تمامی بسته های نصب شده بر روی سیستم خود را بررسی کنیم.

rpm -qa gpg-pubkey

با دستور زیر هم می توانیم یک پکیج را از حالت فشرده خارج کنید.

rpm2cpio package | cpio -id

پایان جلسه پنجم آموزش دستورات لینوکس

 

جلسه ششم ابزار yum و نحوه استفاده از آن

در این جلسه از آموزش دستورات لینوکس (Linux Commands) به نحوه بررسی و نصب دقیق پکیج ها بر روی توزیع های مبتنی بر ردهت خواهیم پرداخت، این جلسه یکی از پرکاربردترین بخش های دستورات لینوکس centos محسوب می شود.

در توزیع های ردهت بیس همانند centos یک دستور قدرتمند برای نصب و مدیریت پکیج ها با نام yum وجود دارد این ابزار همانند apt در توزیع های دبیان بیس عمل می کند شما توسط این دستور می توانید یک پکیج را جستجو، نصب و حتی حذف کنید.

توسط دستور زیر از سری دستورات لینوکس centos می توانید یک پکیج را به صورت اتوماتیک نصب نمایید این دستور بدین شکل عمل می کند که ابتدا به مخازن centos رجوع کرده و در صورت وجود نام پکیج در مخزن آن را بر روی لینوکس شما نصب و راه اندازی می کند.

yum -y install packagename

اگر پکیج در مخزن اصلی وجود نداشته باشد یا باید به صورت دستی آن را نصب کنید و یا در صورت وجود مخزن حاوی پکیج آن را بر روی لینوکس خود فعال کنید. برای مثال بسیاری از پکیج های مهم توسط مخزن epel بر روی لینوکس قابل نصب هستند که شما می توانید آن را با دستور زیر ابتدا بر روی لینوکس خود فعال کنید و بعد توسط دستور بالا آن را نصب کنید.

yum install epel-release

توسط دستور زیر تمامی پکیج هایی که بر روی لینوکس شما نصب هستند به آخرین ورژن آپدیت می شوند، استفاده از دستور زیر برای یک مدیر سرور به صورت دوره ای جز واجبات کار محسوب می شود.

yum -y update

سوییچ y- باعث می شود بعد از بررسی پکیج ها هنگام آپدیت جهت نصب از شما دوباره اجازه بازنویسی پرسیده نشود و تمامی کارها اتوماتیک و بدون وقفه انجام شوند.

برای حذف یک پکیج بعد از اینکه نام آن را یافتید باید توسط دستور زیر آن را حذف کنید. البته باید این را مدنظر داشته باشید فقط پکیج هایی توسط این دستور حذف می شوند که توسط دستور yum قبلاً نصب شده باشند.

yum remove packagename

اگر به دنبال نصب یک پکیج خاص هستید ولی نام دقیق آن را نمی دانید و هنگام استفاده از دستور نصب با ارور مواجه می شوید کافی است بعد از دستور yum search بخشی از نام پکیج را وارد کنید تا اسم دقیق آن برای شما در خروجی نمایش داده شود.

اگر در گذشته هنگام نصب یک پکیج با ارور مواجه شده باشید محتمل است در آینده هنگام نصب پکیج های جدید همان ارور قبلی برای شما رخ دهید در این مواقع باید توسط دستور yum clean all تمامی cache موجود بر روی لینوکس خود را پاک کرده و دوباره برای نصب اقدام کنید.

پایان جلسه ششم

 

جلسه هفتم مدیریت نصب پکیج ها در توزیع های دبیان بیس

توسط دستور dpkg می توان در توزیع های دبیان بیس مانند دبیان و اوبونتو به مدیریت بسته های نصبی پرداخت، توسط دستور زیر می توان یک پکیج را بر روی سیستم نصب و یا آپدیت نمود.

dpkg –i package.deb

مشخصاً باید به جای package.deb نام پکیجی که قصد نصب و یا آپدیت آن را دارید باید قرار دهید.

با استفاده از همین دستور و تنها با تغییر سوییچ به r- می توان یک پکیج را از روی سیستم حذف نمود، فرمت استفاده از این دستور به شکل زیر می باشد.

dpkg –r package

با استفاده از سوییچ l- می توان لیستی از تمام پکیج های نصب شده بر روی سیستم را در خروجی نمایش داد.

dpkg –l

چنانچه بخواهید یک پکیج نصب شده بر روی سیستم را درون این لیست جستجو کنید کافی است از دستور زیر استفاده کنید.

dpkg -l | grep httpd

توسط دستور بالا خروجی لیست شده را به ورودی دستور grep داده و می توانیم هر پکیجی را جستجو کنیم که در این مثال ما به دنبال وب سرور apache بودیم.

اگر بر روی سرور به یک فایلی برخورد کردید و خواستید که بدانید این فایل دقیقاً مربوط به کدام پکیج نصبی بوده است می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

dpkg -S /bin/ping

پایان جلسه هفتم

 

جلسه هشتم مشاهده محتویات فایل

در لینوکس شما همواره به عنوان مدیر سرور نیاز خواهید داشت تا محتویات درون فایل ها را بررسی کنید و آن را بخوانید و یا ادیت کنید لینوکس انعطاف پذیری بسیار زیادی برای خواندن فایل ها با دستورات متنوع دارد یکی از مشهورترین آن ها دستور cat می باشد.

cat یکی از دستورات لینوکس centos است که توسط دستور cat شما همواره هر فایلی را با هر پسوندی می توانید باز کرده و محتویات آن را بخوانید و کاربرد دیگر دستور cat ادغام محتویات چند فایل به صورت همزمان باهم و نمایش خروجی آن هاست.

cat file

توسط دستور بالا تمامی محتویات داخل file در خروجی نمایش داده خواهد شد.

دستور بعدی head می باشد همان طور که از معنی آن هم مشخص است این دستور برای نماش بخش ابتدای یک فایل به کار می رود، برای مثال توسط دستور زیر ما فقط دو خط ابتدایی فایل را در خروجی نمایش می دهیم.

head -2 file

حالا اگر بخواهیم چند خط انتهایی فایل را نمایش دهیم باید از دستور tail استفاده کنید، قرینه دستور بالا را با less اجرا می کنیم و دو خط انتهایی فایل را مشاهده می کنیم.

tail -2 file

دستور less و more نیز قابلیت خواندن یک فایل را فراهم کرده با این تفاوت که more به صورت درصدی و جلو رونده بوده و less قابلیت رو به عقب و خواندن خط به خط را فراهم می کند و نسبت به more پرکاربردتر است.

پایان جلسه هشتم

 

جلسه نهم ادیت و کار با فایل متنی

اگر بخواهیم یک ستون خاصی از خروجی را جدا کنیم باید از دستور awk استفاده کنید، این دستور به شدت پرکاربرد بوده و برای شخصی سازی خروجی مورد استفاده می باشد.

echo hello world | awk ‘{print $1}’

توسط دستور بالا ما خروجی حاصل از دستور echo را به صورت شخصی سازی شده درآورده و فقط ستور اول آن را جدا می کنیم، یعنی کلمه hello فقط در خروجی نمایش داده خواهد شد.

اگر بخواهیم دو فایل را با هم مقایسه کنیم دستوری منحصراً برای این کار در لینوکس تعبیه شده است که می توان از آن استفاده کرد توسط دستور زیر ما دو فایل test1 و test2 را با هم مقایسه می کنیم.

diff test1 test2

دستور فوق العاده پرکاربرد و بی نظیر بعدی grep هستش که به کمک آن می توانید درون محتویات یک فایل جستجو کنید، برای مثال شما می خواهید درون یک دایرکتوری خاص هر فایلی که دورن آن عبارت modireserver آمده بود را پیدا کنید به راحتی توسط دستور grep و به شکل زیر می توانید این کار را انجام دهید.

grep modireserver /var/log/messages

البته در دستور بالا ما فقط درون فایل لاگ messages به دنبال عبارت modireserver بودیم شما می توانید از این دستور به شکل های بهینه تری استفاده کنید و سوییچ های مهم آن را باهم ترکیب کنید.

دستور بعدی sed هستش که به کمک آن می توانید یک حرف و یا رشته خاصی را با عبارات دلخواه خود جایگزین کنید، این دستور زمانی بسیار مهم جلوه می کند که شما قصد دارید تعداد بسیار زیادی از یک حرف و یا جمله را درون یک و یا چندین فایل به سرعت و فقط با یک دستور تغییر دهید.

sed ‘s/string1/string2/g’ example.txt

توسط دستور بالا ما عبارت string1 را به string2 درون فایل example.txt تبدیل کردیم

دستور آخر نیز sort بوده که به وسیله آن می توان خروجی چند فایل را به صورت مرتب شده بر اساس فاکتور دلخواه شما درآورد.

sort file1 file2 | uniq

با استفاده از دستور بالا دو فایل file1 و file2 با هم ترکیب شده و خروجی آن ها به صورت sort شده و البته با حذف خطوط تکراری نمایش داده می شود.

پایان جلسه نهم

 

جلسه دهم آنالیز و تعمیر فایل سیستم

در مواردی در لینوکس، فایل سیستم شما ممکن است دچار مشکل شود و شما به عنوان مدیر سیستم باید در سریع ترین زمان مشکلات موجود را رفع نمایید، یکی از دستوراتی که در این گونه موارد به کمک شما می آید دستور fsck می باشد که وظیفه چک و رفع مشکلات فایل سیستم را بر عهده دارد.

fsck /dev/sda1

توسط این دستور پارتیشن اول هارد اول سیستم را جهت بررسی مشکلات موجود آنالیز می کنیم.

دستور fsck خود یک دستور font-end برای دستور fsck.ext2,fsck.ext3,fsck.vfat و … می باشد که با توجه به نوع پارتیشن فرمت هارد شما آن را به صورت اتوماتیک شناسایی و اجرا می کند.

توسط دستور زیر هم اگر بلاک های معیوبی بر روی سیستم موجود باشد بررسی و برطرف خواهد شد.

badblocks -v /dev/hda1

یکی دیگر از دستورات مدیریتی در لینوکس دستور mkfs می باشد که وظیفه پارتیشن بندی هارد را بر عهده دارد، استفاده از این دستور بدون سوییچ به شکل زیر بر روی hda1 پارتیشن فرمت ext2 را اجرا می کند.

mkfs /dev/hda1

استفاده از سوییچ های این دستور به شما قابلیت پارتیشن بندی هارد با انواع رایج فرمت ها را فراهم می سازد، برای مثال توسط دستور زیر فرمت FAT32 رو بر روی هارد اجرا می کنیم.

mkfs -t vfat 32 -F /dev/hda1

دستور آخر نیز mkswap می باشد یک دستور کم کاربرد ولی ضروری برای مدیران سیستم، این دستور به شما امکان پارتیشن بندی یک هارد را به منظور اختصاص دهی برای عملیات swap فراهم می کند، swap یک فضایی بر روی هارد است که اصولاً مقدار آن دو برابر رم سیستم است و نهایتاً 8 گیگ بوده و در مواقعی که رم موجود بر روی لینوکس قادر به پاسخگویی به درخواست ها نباشد با نوشتن اطلاعات قبلی روی رم روی فضای swap رم را برای پاسخگویی به درخواست های جدید خالی می کند که البته کند می باشد ولی برای استفاده های سروری ضروری است.

mkswap /dev/hda3

توسط دستور بالا پارتیشن سوم هارد اول را به swap اختصاص دادیم البته بحث مدیریت swap تخصصی بوده که سعی کردیم در دوره 0 تا 100 لینوکس برای مدیران سرور آن را آموزش دهیم.

بعد از پارتیشن بندی هارد مربوط به swap باید آن را در فایل fstab تعریف کنید و توسط دستور swapon آن را به فضای موجود اختصاص دهید.

swapon /dev/hda3

بدیهی است توسط دستور swapoff می توانیم فضایی که برای عملیات swap اختصاص داده ایم را غیرفعال کنیم.

پایان جلسه دهم آموزش دستورات لینوکس

 

جلسه یازدهم بکاپ گیری و دستورات شبکه

در لینوکس دستورات متنوعی برای گرفتن بکاپ وجود دارد که هر کدام کارایی متفاوتی را ایجاد می کنند، دستور زیر که یک دستور ترکیبی است ابتدا تمامی فایل های log را بر روی سیستم پیدا کرده و سپس از تمامی آن ها یک فایل فشرده درست می کند.

find /var/log -name ‘*.log’ | tar cv –files-from=- | bzip2 > log.tar.bz2

در واقع شما با زدن یک دستور توانستید مجموعه ای از فایل های پراکنده log را به صورت یک فایل فشرده در سریعترین زمان ممکن در اختیار بگیرید که اگر این کار را دستی قصد داشتید انجام بدید زمان بسیار زیادی را فقط باید صرف پیدا کردن فایل ها می کردید.

توسط دستور زیر هم از طریق ssh یک سرور ثانویه، از هارد سرور هدف یک بکاپ تهیه می کنیم

dd bs=1M if=/dev/hda | gzip | ssh user@ip_addr ‘dd of=hda.gz’

توسط دستور زیر هم می توانیم بکاپ موجود از دایرکتوری home/ را بازگردانی کنیم

restore -if /tmp/home0.bak

با دستور tar هم به شکل زیر می توان از یک دایرکتوری به طور کامل نسخه پشتیبان تهیه کرد.

tar -cvf backup.tar /home/user

در بررسی آموزش دستورات لینوکس به بخش شیرین دستورات شبکه می رسیم که می توانیم به واسطه آن ها رو شبکه کنترل دقیقی داشته باشیم

دستور اول وظیفه بردن کارت شبکه روی مد dhcp را بر عهده دارد

dhclient eth0

البته نام کارت شبکه را توسط دستور ifconfig پیدا می کنیم و توسط دستور بالا مد آن را تغییر می دهیم.

حال می توانیم توسط دستور ifconfig eth0 تنظیمات کارت شبکه خودمان را مشاهده کنیم و مقادیر ip و gateway و netmask را بررسی و حتی تغییر دهیم.

اگر بخواهیم کارت شبکه را از شبکه خارج کنیم می توانیم توسط دستور زیر موقتاً آن را غیرفعال کنیم.

ifdown eth0

حالا اگر بخواهیم کارت شبکه را به حالت اول برگردانیم و وارد شبکه کنیم می توانیم از دستور مخالف یعنی ifup eth0 استفاده کنیم.

دستور مهم و پرکاربرد بعدی netstat هستش که به واسطه آن می توان اتصالات شبکه را به طور دقیق ردیابی کرد این دستور به همراه سوییچ های آن قدرتمند و با ارزش است پس لزوماً باید با استفاده از man به کاربرد تمامی سوییچ های آن مسلط شوید.

netstat –tup

این دستور تمامی اتصالات شبکه و PID مربوط به هرکدام را نمایش می دهد.

در مبحث روتینگ و تنظیم gateway نیز از دستور route استفاده خواهیم کرد. استفاده از این دستور به همراه سوییچ n- تمامی اطلاعات مربوط به جداول روتینگ را نمایش می دهد.

route –n

حالا اگر بخواهیم آدرس gateway مربوط به یک کارت شبکه را تغییر دهیم می توانیم از دستور زیر استفاده کنیم.

route add -net 0/0 gw IP_Gateway

بدیهی است باید به جای gw IP_Gateway آدرس Ip مربوط به gateway دریافتی از سمت دیتاسنتر را وارد نمایید.

در لینوکس و در لابه لای آموزش دستورات لینوکس به یک دستور مهم و البته کاربردی در مواقع خاص می رسیم، توسط دستور زیر شما سرور و یا سیستم خودتان را به حالت مد routing می برید یعنی لینوکس شما همانند یک روتر قابلیت روت کردن پکتها را خواهد داشت.

echo “1” > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

دستور بعدی که مدیران شبکه و سیستم از آن بسیار زیاد استفاده می کنند دستور tcpdump می باشد توسط این دستور می توان پکتهای شبکه را خروجی گرفت و دیتاهای رد و بدل شده را آنالیز کرد.

tcpdump tcp port 80

توسط دستور بالا تمامی پکتهای مربوط به وب سرور بر بستر پروتکل tcp در خروجی نمایش داده خواهند شد.

پایان جلسه یازدهم

 

جلسه دوازدهم دیواره آتش

در لینوکس به صورت پیش فرض از یک فایروال قدرتمند به نام iptables بهره گرفته شده است، توسط این ابزار قدرتمند و البته با تسلط به دستورات آن می توان رول های بسیار قدرتمندی نوشت که جلوی بسیاری از حملات شبکه را گرفته و برای شما امنیت را به طور چشمگیری افزایش دهد.

طبق همیشه استفاده از man برای مشاهده سوییچ های کاربردی و راهنمای دستور استفاده می کنیم و بعد با استفاده از تمرین بر دستورات مسلط می شویم.

اولین دستور برای نمایش تمامی رول های مربوط به filter هستش که در خروجی برای شما لیست خواهد شد.

iptables -t filter –L

در واقع استفاده از دستور iptables به این فرمت برای گرفتن اطلاعات دیتابیس فایروال می باشد.

دستور iptables -t nat –F نیز تمامی رول های مربوط به nat را در خروجی نمایش می دهد.

دیواره آتش iptables دارای یکسری فرمت های مشخص بوده که با یادگیری چند نمونه از آن ها می توانید به راحتی قوانین متنوعی را بنویسید.

توسط دستور زیر ما اجازه ی اتصال telnet به ورودی را می دهیم.

iptables -t filter -A INPUT -p tcp –dport telnet -j ACCEPT

یا توسط دستور زیر اجازه اتصال http به خروجی را مسدود می کنیم.

iptables -t filter -A OUTPUT -p tcp –dport http -j DROP

و یا حتی می توان بسته های یک میزبان را به یک مقصد و یا میزبان دیگر تحویل داد.

iptables -t nat -A PREROUTING -d 192.168.0.1 -p tcp -m tcp –dport 22 -j DNAT –to-destination 10.0.0.2:22

پایان جلسه دوازدهم

 

جلسه سیزدهم نظارت و اشکال زدایی سیستم

در این جلسه از آموزش دستورات لینوکس می رسیم به مبحث نظارت روی سخت افزار و اتصالات شبکه، یک مدیر سیستم باید توانایی بررسی و حل مشکلات سیستم را در مواقع ضروری داشته باشد ممکن است در مواقعی لود سرور بالا رفته و مشکلاتی از جمله down شدن سرویس ها را همراه داشته باشد و یا اتصالات و پکتهای بیشماری از سمت آدرس هایی محدودی به سمت سرور شما باعث اشغال منابع سرور شده و شما را زحمت بیندازد.

در این گونه از موارد شما باید توانایی این را داشته باشید که سریعاً وارد عمل شده مشکل را یافته و بهترین راهکار را جهت برون رفت اعمال کنید.

یکی از منابع مهم و همیشه درگیر در سیستم رم می باشد، شما باید مرتباً میزان خالی و پر بودن رم را بررسی کنید و در صورت لزوم به صورت سخت افزاری منابع را افزایش داده و یا برای خروج از overload شدن راهکاری پیدا کنید.

free –m

این دستور میزان فضای استفاده شده و فضای خالی رم را بر حسب مگابایت به شما نمایش می دهد.

در مواقعی شما یک پروسه را در سیستم پیدا می کنید که هیچ نیازی به آن ندارید و یا باید در حال حاضر آن پروسه را ببندید و یا حتی در مواقعی در لینوکس شما به صورت معمول نمی توانید یک سرویس را غیرفعال کنید و پروسه آن کماکان در پس زمینه در حال اجراست در این موارد توسط دستور زیر می توانید به طور حتم آن را ببندید.

kill -9 process_id

شما باید به جای process_id عدد مربوط به شماره PID آن پروسه را ابتدا پیدا کنید و سپس با جایگزینی آن را ببندید، برای پیدا کردن شماره پروسه ها می توانید از دستورات مختلفی همچون ps و یا top استفاده کنید.

توسط دستور زیر می توانید آخرین باری که سیستم راه اندازی مجدد شده را مشاهده کنید.

last reboot

لینوکس توسط کرنل و ماژول های که توسط آن راه اندازی می شود اجرا و کاربردی می شود در لینوکس توسط دستور زیر شما می توانید لیستی از ماژول های در حال اجرای روی سیستم را مشاهده کنید.

lsmod

اگر بخواهید لیستی از فایل هایی که یک پروسه در حال استفاده از آن ها می باشد را پیدا کنید می توانید از دستور زیر استفاده کنید.

lsof -p process_id

همان طور که قبل تر هم اشاره کردیم توسط دستور ps می توان پروسه های سیستمی را مشاهده کرد، این دستور توسط سوییچ های آن کاربردی می شود و نمونه ای از این دستور که نمایش تمامی برنامه های در حال اجرا را ممکن می کند به شکل زیر می باشد.

ps –eafw

شاید در مواقعی بخواهید وابستگی هر پروسه به دیگری را به صورت یک نمایش گرافیکی و درختی مشاهده کنید که لینوکس یک دستور برای این کار در نظر گرفته که می توانید از آن استفاده کنید.

pstree

دستور بسیار مهم بعدی دستور top هستش که به جرات می توان گفت تمامی مدیران سیستم به صورت روزانه از آن استفاده می کنند.

این دستور تمامی پروسه ها، میزان استفاده از منابع را به صورت در لحظه نمایش می دهد و ابزاری قدرتمند برای سنجش کارای و رفع مشکل سیستم است.

پایان جلسه سیزدهم

 

جلسه آخر دستورات اضافی و الحاقی

در لینوکس قابلیتی به نام alias وجود دارد که به واسطه آن می توانید برای دستورات عبارات معادل و کوتاه دلخواه در نظر بگیرید برای مثال توسط دستور زیر شما تعریف می کنید که هرگاه hh تایپ شد عملکردی مانند دستور history را داشته باش

alias hh=’history’

در مواردی که امنیت برای شما مهم باشد قابلیت دیگری در لینوکس وجود دارد که شما می توانید به واسطه آن بر روی فایل های خود یک کد احراز هویت قرار دهید تا اگر این فایل توسط افراد متخلف دچار تغییر شد به وسیله این امضا بتوانید متوجه تغییرات اعمالی بر روی فایل شوید.

gpg -c file1

توسط این دستور شما روی فایل یک کد رمزنگاری شده قرار می دهید.

در مواقعی نیاز دارید تا کتابخانه های استفاده شده یک برنامه را دقیقاً متوجه شوید تا از آن ها در برنامه نویسی خود استفاده کنید و یا حتی آن کتابخانه به خصوص را آپدیت کنید توسط دستور ldd /usr/bin/ssh به طور مثال می توانید تمامی کتابخانه های مورد استفاده دستور ssh را مشاهده کنیم.

دستور آخر نیز دستور who –a هستش که به واسطه آن می توان تمامی کاربرانی که در حال حاضر به سیستم متصل هستند، پروسه های فعال، پروسه های مرده، آخرین تغییرات روی ساعت و … را مشاهده کرد.

تاپیک طولانی آموزش دستورات لینوکس بالاخره به اتمام رسید، سعی کردیم کامل ترین مرجع با سلیس ترین بیان را برای شما ارائه کنیم که امیدواریم برای شما کاربردی و مفید بوده باشد.

هرگونه سؤال و مشکلی در رابطه با این آموزش را زیر همین تایپک مطرح کنید. سعی می کنیم کمتر از 24 ساعت پاسخ آن  برایتان ارسال کنیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 4.8 / 5. تعداد آرا: 65

قدم به قدم پارتیشن بندی لینوکس همراه با تصاویر

پارتیشن بندی لینوکس چگونه انجام می شود؟ آیا پارتیشن بندی در لینوکس و ویندوز یکسان است؟ در این مقاله ما به همه سؤالات شما در رابطه با پارتیشن بندی linux جواب خواهیم داد.

ایجاد پارتیشن های دیسک به شما امکان می دهد هارددیسک خود را به چندین بخش تقسیم کنید که به طور مستقل عمل می کنند. در لینوکس، کاربران باید قبل از استفاده از دستگاه های ذخیره سازی (USB و هارددیسک ها) آن ها را ساختاربندی کنند. پارتیشن بندی همچنین زمانی مفید است که چندین سیستم عامل را روی یک دستگاه نصب می کنید.

در این آموزش گام به گام، نحوه ایجاد پارتیشن در لینوکس با استفاده از دستور Linux parted و fdisk را خواهید آموخت.

برای کسب مهارت بیشتر در این زمینه می توانید در دوره آموزش لینوکس (آموزش مدیریت سرور لینوکس و امنیت لینوکس) شرکت کنید.

پیش نیازهای پارتیشن بندی لینوکس

 • سیستمی که لینوکس را اجرا کند
 • یک حساب کاربری با امتیازات sudo یا root
 • دسترسی به پنجره ترمینال / خط فرمان

 

مقاله پییشنهادی : بازار کار لینوکس

 

روش اول پارتیشن بندی اوبونتو: پارتیشن بندی دیسک با استفاده از دستور parted در لینوکس

مراحل زیر را برای پارتیشن بندی لینوکس با استفاده از دستور parted دنبال کنید. این روش parted یکی از رایج ترین روش های پارتیشن بندی لینوکس به حساب می آید.

 

مرحله 1: لیست پارتیشن ها

قبل از پارتیشن بندی اوبونتو، دستگاه ها و پارتیشن های ذخیره سازی موجود را لیست کنید. این کار به شناسایی دستگاه ذخیره سازی که می خواهید پارتیشن بندی کنید کمک می کند.

دستور زیر را با sudo اجرا کنید تا دستگاه ها و پارتیشن های ذخیره سازی را لیست کنید:

sudo parted -l

ترمینال دستگاه های ذخیره سازی موجود را با اطلاعاتی در موارد زیر را به ما نشان می دهد:

 • مدل – مدل دستگاه ذخیره سازی.
 • دیسک – نام و اندازه دیسک.
 • اندازه بخش – اندازه منطقی و فیزیکی حافظه. نباید با فضای دیسک موجود اشتباه گرفته شود.
 • جدول پارتیشن – نوع جدول پارتیشن (msdos، gpt، aix، amiga، bsd، dvh، mac، pc98، sun و loop).
 • پرچم دیسک – پارتیشن هایی با اطلاعات اندازه، نوع، سیستم فایل و پرچم ها.

 

انواع پارتیشن در لینوکس:

 • Primary – فایل های سیستم عامل را نگه می دارد. فقط چهار پارتیشن اصلی را می توان ایجاد کرد.
 • Extended – نوع خاصی از پارتیشن که در آن می توان بیش از چهار پارتیشن اصلی ایجاد کرد.
 • منطقی – پارتیشنی که در داخل یک پارتیشن توسعه یافته ایجادشده است.

در مثال ما، دو دستگاه ذخیره سازی (/dev/sda و /dev/sdb) وجود دارد:

 

 

توجه: اولین دیسک ذخیره سازی (dev/sda یا dev/vda) شامل سیستم عامل است. ایجاد یک پارتیشن روی این دیسک می تواند سیستم شمارا غیرقابل بوت کند. فقط روی دیسک های ثانویه پارتیشن ایجاد کنید (dev/sdb، dev/sdc، dev/vdb، یا dev/vdc).

 

مرحله 2: باز کردن دیسک ذخیره سازی

مرحله دوم از پارتیشن بندی در لینوکس مرتبط با باز کردن دیسک است. دیسک ذخیره سازی را که قصد پارتیشن بندی آن رادارید با اجرای دستور زیر بازکنید:

 

sudo parted /dev/sdb

 

 

همیشه دستگاه ذخیره سازی را مشخص کنید. اگر نام دیسک را مشخص نکنید، دیسک به طور تصادفی انتخاب می شود. برای تغییر دیسک به dev/sdb اجرا کنید:

 

select /dev/sdb

 

هم اکنون دیسک dev/sdb باز است:

 

 

مرحله 3: ساخت جدول پارتیشن در پارتیشن بندی لینوکس

قبل از پارتیشن بندی دیسک یک جدول پارتیشن ایجاد کنید. یک جدول پارتیشن در ابتدای هارددیسک قرار دارد و اطلاعات مربوط به اندازه و مکان هر پارتیشن را ذخیره می کند. انواع جدول پارتیشن عبارت اند از: aix، amiga، bsd، dvh، gpt، mac، ms-dos، pc98، sun و loop.

برای ایجاد یک جدول پارتیشن در پارتیشن بندی لینوکس، دستور زیر را وارد کنید:

 

mklabel [partition_table_type]

 

به عنوان مثال، برای ایجاد یک جدول پارتیشن gpt، دستور زیر را اجرا کنید:

 

mklabel gpt

 

Yes را برای اجرا تایپ کنید:

 

 

توجه: دو نوع جدول پارتیشن که بیشترین استفاده رادارند gpt و msdos هستند. دومی تا 16 پارتیشن و فرمت های فضایی تا 16 ترابایت را پشتیبانی می کند درحالی که فرمت های gpt تا 9.4ZB و حداکثر 128 پارتیشن را پشتیبانی می کند.

 

مرحله 4: بررسی جدول پارتیشن

برای بازبینی جدول پارتیشن دستور print را اجرا کنید. خروجی آن اطلاعات مربوط به دستگاه ذخیره سازی را نمایش می دهد:

 

 

توجه: در این مرحله از پارتیشن بندی لینوکس می توانید دستور help mkpart را اجرا کنید تا راهنمایی بیشتری در مورد نحوه ایجاد یک پارتیشن جدید دریافت کنید.

 

مرحله 5: ایجاد پارتیشن

حال در این مرحله بیایید با استفاده از سیستم فایل ext4 یک پارتیشن 1854 مگابایتی جدید بسازیم. شروع دیسک اختصاص داده شده باید 1 مگابایت و انتهای دیسک 1855 مگابایت باشد.

 

برای ایجاد یک پارتیشن جدید در لینوکس، دستور زیر را وارد کنید:

 

mkpart primary ext4 1MB 1855MB

 

پس ازآن، دستور print را برای بررسی اطلاعات پارتیشن جدید ایجادشده اجرا کنید. اطلاعات زیر قسمت Disk Flags نمایش داده می شود:

 

 

در جدول پارتیشن gpt، نوع پارتیشن و نام پارتیشن اجباری است. در مثال ما، اولیه نام پارتیشن است، نه نوع پارتیشن. برای ذخیره اقدامات خود و خروج، دستور خروج را وارد کنید. تغییرات به صورت خودکار با این دستور ذخیره می شوند.

 

 

توجه: در این مرحله از پارتیشن بندی لینوکس شما ممکن است نیاز به به روزرسانی فایل /etc/fstab داشته باشید. این پیغام نشان می دهد که پارتیشن را می توان به طور خودکار در زمان بوت نصب کرد.

 

مقاله پییشنهادی : کرنل لینوکس چیست؟

 

روش دوم پارتیشن بندی لینوکس: پارتیشن بندی دیسک با استفاده از دستور fdisk

مراحل زیر را برای پارتیشن بندی لینوکس با استفاده از دستور fdisk دنبال کنید. این روش نیز یکی از روش های رایج ایجاد پارتیشن لینوکس به حساب می آید.

 

مرحله 1: لیست کردن پارتیشن های موجود

دستور زیر را برای لیست کردن تمام پارتیشن های موجود اجرا کنید:

 

sudo fdisk -l

 

خروجی حاوی اطلاعاتی در مورد دیسک های ذخیره سازی و پارتیشن ها است:

 

 

مرحله 2: Storage Disk را انتخاب کنید

با اجرای دستور زیر دیسک ذخیره سازی را که می خواهید روی آن پارتیشن ایجاد کنید انتخاب کنید:

 

sudo fdisk /dev/sdb

 

دیسک /dev/sdbstorage باز است:

 

 

مرحله 3: یک پارتیشن جدید ایجاد کنید

 1. دستور n را برای ایجاد یک پارتیشن جدید اجرا کنید.
 2. شماره پارتیشن را با تایپ شماره پیش فرض (2) انتخاب کنید.
 3. پس ازآن، سکتور شروع و پایان هارددیسک از شما خواسته می شود. بهتر است در این قسمت عدد پیش فرض (3622912) را تایپ کنید.
 4. آخرین دستور مربوط به اندازه پارتیشن است. می توانید چندین بخش داشته باشید یا اندازه را برحسب مگابایت یا گیگابایت تنظیم کنید. +2 گیگابایت را تایپ کنید تا اندازه پارتیشن را روی 2 گیگابایت تنظیم کنید.

پیامی ظاهر می شود که تأیید می کند پارتیشن ایجادشده است. تقریباً الان پارتیشن بندی لینوکس ما آماده است.

 

 

مرحله 4: روی دیسک بنویسید

ما سیستم پارتیشن را ایجاد کردیم، اما تغییرات روی دیسک نوشته نمی شود. برای نوشتن روی دیسک در پارتیشن بندی لینوکس دستورات زیر را دنبال کنید.

 1. برای نوشتن تغییرات روی دیسک، دستور w را اجرا کنید.
 2. بررسی کنید که پارتیشن با اجرای دستور زیر ایجادشده است:

sudo fdisk -l

همان طور که می بینید، پارتیشن /dev/sdb2 ایجادشده است.

 

 

فرمت کردن پارتیشن در لینوکس

هنگامی که یک پارتیشن با دستور parted of fdisk ایجاد شد، قبل از استفاده آن را فرمت کنید.

با اجرای دستور زیر پارتیشن را فرمت کنید:

sudo mkfs -t ext4 /dev/sdb1

 

 

Mount Point در لینوکس

برای شروع تعامل با دیسک، یک نقطه اتصال ایجاد کنید و پارتیشن را روی آن نصب کنید. عمل mount به معنی اتصال یک پارتیشن یا یک دایرکتوری بر روی یک دایرکتوری دیگر است.

 1. با اجرای دستور زیر یک Mount Point ایجاد کنید:

sudo mkdir -p /mt/sdb1

 

 1. پس ازآن دستور زیر را برای نهایی کردن Mount Point وارد کنید.

sudo mount -t auto /dev/sbd1 /mt/sdb1

اگر دستورات با موفقیت اجرا شوند، ترمینال خروجی را چاپ نمی کند.

 

 1. با استفاده از دستور df hT بررسی کنید که آیا پارتیشن نصب شده است:

 

 

سؤالات متداول در رابطه با پارتشن بندی لینکوکس

در ادامه به برخی از رایج ترین سؤالات در رابطه با پارتیشن بندی لینوکس جواب خواهیم داد.

 

چند پارتیشن در لینوکس وجود دارد؟

درحالی که انواع فایل سیستم وجود دارد، تنها سه نوع پارتیشن وجود دارد: اولیه، توسعه یافته و منطقی. هر دیسک سخت معینی فقط می تواند حداکثر چهار پارتیشن اصلی داشته باشد.

 

پارتیشن روت چند گیگابایت است؟

پارتیشن ریشه (همیشه لازم است). توضیحات: پارتیشن ریشه به طور پیش فرض شامل تمام فایل های سیستم، تنظیمات برنامه و اسناد شماست. حجم: حداقل 8 گیگابایت توصیه می شود البته میتوانید آن را بیشتر نیز لحاظ کنید.

 

چرا در لینوکس به پارتیشن نیاز داریم؟

در بیشتر موارد، دستگاه های ذخیره سازی بزرگ به بخش های جداگانه ای به نام پارتیشن تقسیم می شوند. پارتیشن بندی همچنین به شما این امکان را می دهد که هارددیسک خود را به بخش های مجزا تقسیم کنید، جایی که هر بخش مانند هارددیسک خود عمل می کند. پارتیشن بندی به ویژه در صورت اجرای چندین سیستم عامل مفید است.

 

پارتیشن های ضروری در لینوکس کدم اند؟

سیستم های دسکتاپ برای استفاده شخصی اکثر عوارضی را که به پارتیشن های زیادی نیاز دارند، ندارند. برای نصب سالم لینوکس، من سه پارتیشن swap، root و home را توصیه می کنم.

 

نتیجه

عمل پارتیشن بندی لینوکس از اساسی ترین کارهایی است که یک کاربر لینوکس باید آن را بلد باشد. در این آموزش از مکتب خونه ما سعی کردیم با دو روش متفاوت Linux parted و fdisk ایجاد پارتیشن در لینوکس به صورت قدم به قدم را به شما آموزش دهیم. امیدوارم که آموزش ما در این رابطه مفید واقع شده باشد.