سبک زندگی

شرم از آموزش جنسی به کودکان در خانه و مدرسه؛ حادثه آزار جنسی تکرار شد

صنم بیاناتی: سایت الجزیره گزارشی به تفصیل درباره آزار جنسی به دخترهای مدرسه ای ژاپنی منتشر کرده است که از قرار معلوم این روزها جرات بیشتری برای بیان آنچه که در این زمینه اتفاق افتاده است پیدا کرده اند.

نکته: در این گزارش آزار جنسی موضوعی متفاوت از تجاوز به عنف محسوب می شود و انواع دیگر آزار و اذیت های جنسی را هم دربر می گیرد

توکیو، ژاپن: تاماکا اوگاوا وقتی برای اولین بار مورد آزار جنسی قرار گرفت 10 ساله بود. در یک روز تعطیل رسمی ، اوگاوا سوار مترو بود. مردی که درست پشت سر او ایستاده بود ، این دختر 10 ساله را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داد. آنچه که اوگاوا به یاد می آورد احساس شوک و بیمار گونه ای بود که دچارش شد. وقتی به خانه بازگشت داخل دستشویی رفته و مرتب دست و صورتش را می شست. اوگاوا اینقدر در دستشویی معطل کرد که خانواده اش متوجه شدند اتفاق غیر عادی افتاده است.

چند سال بعد که اوگاوا وارد دبیرستان شد ، چنین اتفاقی بارها و بارها تکرار شد و این در حالی بود که رفت و آمد وی صرفا در مسیر و با لباس مدرسه جریان داشت. هر بار که چنین مشکلی برای او پیش می آمد ، فرار می کرد و اصلا مطمئن نبود که باید دقیقا چکار کند.

اوگاوا می گوید:من به عنوان یک بچه درباره این موضوع فکر می کردم نمی توانستم درک کنم چرا بزرگتر ها اینکار را می کنند.

این اتفاق می توانست سبب ابراز خشم در برابر بزرگترها شود. در عین حال اوگاوا نگران این بود که جلب توجه کند و خب در کنار همه اینها،  والدین وی هیچوقت درباره این موضوع و اینکه چطور چنین اتفاقی را پشت سر بگذارد و از خود مراقبت کند با اوگاوا حرفی نزدند.

اوگاوا یکی از دفعاتی را که مورد آزار یک مرد قرار گرفت به خوبی به یاد می آورد. او ماجرا را اینطور تعریف می کند: “15 ساله بودم. در قطار و در مسیر بودم. مردی خودش را به من نزدیک کرد. اذیتم می کرد. وحشت زده و عصبانی در اولین ایستگاهی که قطار متوقف شد، پیاده شدم اما او دست از آزارش بر نمی داشت. در حال پیاده شدن به من گفت دنبالم بیا. من مطمئنم که همه مردمی که در قطار بودند همه چیز را دیدند اما هیچکس هیچ کمکی به من نکرد. احساس شرم می کردم. آنها تصور می کردند من با او همراهم. انگار آن مرد فکر می کرد من خودم به چنین رفتاری راضی بودم. وقتی من دبیرستان می رفتم هر دختر یک قربانی بود. ما فکر نمی کردیم که بتوانیم کاری در برابر این اتفاق انجام بدهیم.”

اینروزها اوگاوا نویسنده و االبته یکی از موسسین سایت لابو است. یک شرکت کوچک تولید محتوای دیجیتالی واقع در شیموکی تازاوا _ یکی از شهرهای در همسایگی توکیو_ او در این سایت اغلب درباره نابرابری ها و خشونت های جنسیتی در ژاپن می نویسد.

اوگاوا در سال 2015 نوشتن درباره مشکل همیشگی دختران مدرسه ای ژاپن که همان آزار جنسی بود را آغاز کرد. مشکلی که معمولا در وسایل حمل و نقل عمومی برای دختر هایی که با یونیفرم مدرسه (پیراهن با دامن  کوتاه) رفت و آمد می کردند پیش می آمد. دخترانی که چنین اتفاقی را تجربه می کردند،  قربانی هایی بودند که بیشترشان سکوت می کردند و با هیچکس در جامعه درباره این موضوع حرف نمی زدند، موضوعی که از نظر اجتماع با هر حسابی،  یک اتفاق طبیعی و بی اهمیت تلقی می شد.

با این حال وقتی در دوسال اخیر صحبت کردن درباره آزار جنسی در ژاپن آغاز شد،  تغییرات هم همزمان کلید خورد.

واکنش ها آغاز می شود…

یایویی ماتسوناگا یکی از همان افراد است.همان هایی که خود را ملزم به واکنش می دانست.

اواخر ژانویه بود که این بانوی 51 ساله با چمدانی از مدال ها وارد کافی شاپی در منطقه شلوغ شیبویا شد.

مدال های گرد و درخشان او نشان خاصی بر روی خود داشت. نشانی از دختران مدرسه ای عصبانی. این مدال ها حامل چنین پیغامی بودند: آزار و اذیت جنسی جرم است،  این کار را انجام ندهید.

هر کدام از این مدال ها همراه جزوه آموزشی بودند که ایستادگی،  اعتماد به نفس و هوشیاری را در برابر این اتفاق تعریف می کردند.

ماتسوناگا موسسه خود را با عنوان “مرکز جلوگیری از آزار و اذیت جنسی”در سال 2015 افتتاح کرد، یعنی بعد از اینکه دختر یکی از دوستانش در مسیر رفت و آمد به مدرسه در قطار مورد تعرض واقع شد.

تاکاکو تونوکا، اسم مستعار دختریست که در گزارش رونامه ژاپن تایمز استفاده شده است. او مادرش را قانع کرد تا هر دو به کمک هم راه های مختلفی را برای مبارزه با این آزار و اذیت ها پیدا کنند. او حتی عروسکی خرید که وقتی آن را فشار می داد صدایی می گفت: “این کار را انجام نده”

آنها با پلیس و ماموران ایستگاه قطار در این باره صحبت کردند. البته مسئولان ایستگاه قطار به آنها اینطور پاسخ دادند که اگر چنین چیزی اتفاق می افتاد نسبت به آن واکنش نشان می دادند اما هرگز چنین چیزی نبوده است!

ماتسوناگا درباره نصب پوسترهایی در قطارها می گوید که قربانیان چنین آزار و اذیت های جنسی را تشویق می کند که شجاع باشند و دراین باره حرف بزنند. تاکاکو برای جلوگیری از تکرار این اتفاق حرف زدن در برابر مهاجم را در خانه تمرین می کرد. او مقابله با افرادی که وی را مورد آزار جنسی قرار می دادند آغاز کرد. همین باعث شد که آنها در برابر اعتراض این دختر با عصبانیت از او فاصله بگیرند. با این حال کسانیکه در حال تماشای این اتفاقات بودند هیچ کمکی نمی کردند. در نهایت این دختر و مادرش برچسبی را تهیه و روی کیف مدرسه وی چسباندند که روی آن نوشته شده بود: “آزار جنسی یک جرم است،  من در برابر آن تسلیم نمی شوم” و همیچنین تصویر یک پلیس که در حال دستگیری یک مهاجم یا مزاحم است روی این برچسب حک شده بود. از قرار معلوم این راهکار جواب داد.

ماتسوناگا می گوید اگرچه برچسب تاکاکو برای او نوعی خودآگاهی محسوب می شد با این حال پسرها وی را مسخره می کردند.

به همین ترتیب بود که ماتسوناگا به این نتیجه رسید که تاکاکو نباید به تنهایی در این راه مبارزه کند. بنابراین تصمیم گرفت دیگران را هم با تولید این مدال ها در مسیر مبارزه با آزار و اذیت جنسی دختران مدرسه ای همراه و دخیل کند.

در نوامبر 2015 ماتسوناگا کمپینی را راه اندازی که با کمک 334 اهدا کننده مبلغ 2.12 میلیون ین جمع آوری کرده و با این پول مدال هایی همراه جزوه هایی با محتوای آگاه کننده  منتشر کرد.

دبیرستان های عمومی، دانش آموزان مدرسه های هنر و طراحان آزاد،  همگی به او اعتراف کردند این اولین باری بوده است که درباره این موضوع فکر کرده اند. در واقع از بین 441 طراحی، ماتسوناگا، 5 نمونه را انتخاب کرد.

او این مدال ها را به راه های مختلف پخش می کرد. حتی در این زمینه با پلیس هم همکاری های داشت و در نهایت این مدال ها را به قیمت 410 ین به فروش گذاشت و فروشگاه های زیادی این مدال را عرضه کردند.

بعد از اینکه این مدال ها بیش از پیش در دسترس قرار گرفت،  ماتسوناگا بیشتر راغب بود تا خود افراد مهاجم و مزاحم هم این مدال ها را ببینند و درباره  این موضوع فکر کنند: “دنیا در حال تغییر کردن است و برخی از مردم درباره این موضوع صحبت می کنند”

با مشارکت دختران دانش آموز در این کمپین، ماتسوناگا آنها را تشویق می کند تا درباره این آزار و اذیت ها از همان زمانی که هنوز خیلی جوان و کم سن هستند، حرف بزنند.

این مدال ها تاثیر گذاری مستقیمی داشته است. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از 70 دانش آموز دختر دبیرستانی،  در منطقه سایتاما در شمال توکیو،  حدفاصل زمانی آوریل تا دسامبر 2016 ، 61.4 درصد از این دختران گفته اند دیگر مورد آزار جنسی قرار نگرفته اند. هرچند که 4.3 درصد می گویند اوضاع برایشان تغییری نکرده است.

ماتسوناگا می گوید: همچنین اداره های پلیس با برگزاری کنفرانس هایی در دبیرستان،  دختران را ترغیب به صحبت کردن با اعتماد به نفس درباره این موضوع می کنند.

به نظر اوگاما -دختری که برای اولین بار در ده سالگی مورد آزار جنسی قرار گرفت- این مدال ها به هیچکس برچسب قربانی یا مهاجم بودن نمی زند بلکه گفتگو در این مورد را قوت می بخشد. اوگاما می گوید: “استفاده از این مدال ها شجاعت می خواهد. آنها در عین حال که بامزه هستند،  پیام قدرتمندی را منتشر می کنند.”

تعبیر مردم از آزار و اذیت جنسی در ژاپن چیست؟

آنچه که درباره رواج آزار و اذیت های جنسی در ژاپن دردسر ساز شده است می تواند به تعبیر متفاوت مردم و قربانیان بازگردد.

هیروکو گوتو، استاد حقوق جنایی در دانشگاه چیبا و نماینده رییس جمهوری ژاپن در امور حقوق بشر معتقد است «خیلی از مردم آزار جنسی را به عنوان جرم نمی شناسند بلکه برای جامعه این موضوع یک “مشکل” تلقی می شود و این مسئله خود یک دوگانگی را در دید قربانیان و جامعه نسبت به چنین موضوعی ایجاد می کند.»

به نظر اوگاما،  جامعه به این مشکل به عنوان چیزی که به هر حال اتفاق می افتد نگاه می کند. هیچ محاسبه دقیقی هم وجود ندارد که چند نفر از قربانیان چنین مسئله ای را گزارش می دهند.

با این حال پلیس باید تصمیم بگیرد که مورد گزارش شده شامل چه قسمتی از قانون می شود (در این مورد آزار و اذیت جنسی به معنای لمس کردن تلقی می شود) این نوع از خشونت جنسی در مواردی ، طبق ماده 176 قانون مجازات ژاپن ، حداکثر 10 سال زندان دارد. اما فقط تعداد معدودی از موارد گزارش شده شامل این قانون می شوند.در واقع در ماده 177 که مشمول تجاوز به عنف است ، مجازات های سنگین تری هم وجود دارد و تعریف بسیار جزئی تر و سخت تری دارد و صرفا تجاوزی را که منجر به (مقاربت اجباری) می شود در بر می گیرد.

با همه این احوال جامعه ژاپن بیشتر بر روی آنچه که درباره مراقب از خود به زنان گفته می شود تمرکز می کند. اینکه چطور لباس بپوشند و در سفرهای درون شهری به واگن ها مخصوص زنان بروند. واگن هایی که در طول ساعات ترافیک صبحگاهی در دسترس هستند.

با این حال اوگاوا می گوید: “جامعه سعی می کند به زنان بگوید چطور از خود مراقبت کنند و چطور لباس بپوشند اما هیچکس تلاش نمی کند به مردان بگوید زنان را اذیت جنسی نکنند!”

اوگاوا که مدت هاست درباره نابرابری و خشونت جنسی علیه زنان در ژاپن می نویسد درباره پوسترهایی هم که در این رابطه در متروها و قطارهای ژاپن نصب شده است حرف های زیادی دارد: “آنها با مزاحمان و عاملان چنین آزارهایی حرف نمی زنند. من آرزو داشتم روی این پوسترها نوشته بودند اگر شما می خواهید با نزدیک شدن به زنان آنها را اذیت جنسی کنید باید حتما خودتان را به دکتر نشان بدهید.”

او به عنوان فردی که سالهاست در این مسیر مبارزه می کند و خودش یکی از همین قربانی هاست امیدوار است که متروها و قطارها دوربین های بیشتری برای کنترل اوضاع داشته باشند.

اوگاوا عقیده دارد درک آنچه که در وسایل حمل و نقل عمومی برای دختران اتفاق می افتد ضروری و واضح است با این حال برای آنچه که واقعا پیش آمده است باید قربانی های بیشتری لب به سخن باز کنند.

جامعه پدر سالار ژاپن

بسیاری از زنان ژاپنی می گویند زمانیکه دوره دبیرستان آنها تمام شد و دیگر یونیفرم مدرسه و دامن های کوتاه را نمی پوشیدند مورد آزار جنسی قرار نگرفتند.

کوتومی آراکی 20 ساله در همین مورد می گوید: “مشکل آزار و اذیت جنسی برای من از زمانی که یونیفرم مدرسه را دیگر نپوشیدم هرگز اتفاق نیفتاد.” او در حال حاضر دانشجوی رشته اقتصاد و پیشخدمت است. کسی که تجربه اذیت های جنسی در متروها را از یاد نبرده است.

وقتی از آراکی تعریفی از دختر مدرسه ای ژاپنی درخواست می شود، او و سایرین الگوی قدیمی “لولیتا” را پیش می کشند.

بر اساس آنچه گوتو، نماینده رییس جمهور ژاپن در امور حقوق بشر می گوید،  این الگو از از نویسنده روسی ، امریکایی یعنی ولادیمیر ناباکوف گرفته شده است که معنای وسیع آن را می توان در تصویر اطاعت و سرسپردگی دختران ژاپنی دید.

گوتو می گوید: “جامعه ژاپنی یک جامعه به شدت پدرسالار است. موضوعی که ریشه در ایده های کنفسیوسی دارد و از چین سرچشمه می گیرد و پس از پایان دوران امپریالیستی میجی در سال 1912 رواج پیدا کرد. این باوریست قوی که می گوید مردها باید بر زن ها برتری داشته باشند.”

امیکو اوچیای،  روانشناس و مورخ می گوید در جامعه ژاپن زن بودن به عنوان یک “طبقه” اجتماعی محسوب می شود و شما نمی توانید از این سرنوشت فرار کنید. اگر شما در تحصیلات و در شغل خود موفق هستید؛ پس باید حتما یک مرد باشید.

با این حال طبق نظر گوتو،  از سال 1970 به بعد که زنان ژاپنی حرکت رو به جلویی را آغاز کردند و طبق دستور کار نخست وزیر شینزو آبه که زنان حضور قوی تری در مشاغل و پیشرفت های اقتصادی داشتند، قدرت مردان ژاپنی به چالش کشیده شد.

گوتو،  معاون رییس جمهور ژاپن در امور حقوق بشر می گوید: یکی از دلایلی که مردان به چنین آزار اذیت های جنسی نسبت به زنان رو می آورند نشان دادن قدرتشان به آنها و دخترهای جوان تر است.

زنانی که سکوت می کنند…

برای زنان مسن تر صحبت درباره آزار و اذیت های جنسی که تجربه کرده اند، سخت تر است. سال گذشته وزارت کار ژاپن آماری را منشر کرد که نتیجه پاسخ 10 هزار زن ژاپنی در حد فاصل سنی 25 تا 44 سال بوده  است، تقریبا یک سوم این زنان گفته اند در کار مورد آزار جنسی قرار گرفته اند که از این بین کمتر از 40 درصد به این آزارها واکنش  نشان داده اند.

زن 52 ساله ژاپنی مدعی شده اخیرا در محل کار خود در توکیو مورد آزار جنسی قرر گرفته اما نتوانسته صورت این شخص را ببیند. وقتی که موضوع را به روسا اطلاع داده است آنها با او ابراز همدردی کرده اند اما مانع مراجعه وی به پلیس شده اند. آنها از این خانم خواسته اند به وجهه کمپانی فکر کند و به همین دلیل بهتر است به پلیس شکایت نکند. این خانم معتقد است کمپانی که در آن کار می کرده خیلی راحت این مسئله را ندیده گرفته است.

با این حال حتی خود این خانم هم تمایلی به مراجعه به پلیس نداشته و البته حتی مایل نبوده با کسی دراین باره صحبت کند. شاید دلیلش همانی باشد که پیشتر اشاره شد. این موضوع در ژاپن به یک اتفاق عادی تبدیل شده. اتفاقی که بسیاری مواقع تیر تقصیر را به سمت خود قربانی ها نشانه می رود و از همین رو آنها ترجیح می دهند در این باره سکوت کنند تا مقصر شناخته نشوند. مشکلی که بدون شک ریشه در نگاه غلط جامعه ژاپن به این مقوله دارد و بسیاری از مردم این مسائل را به عنوان روایت های ساختگی قلمداد می کنند و از کنارش رد می شوند.

شاید به همین دلیل است که فعالان در این زمینه از زنان ژاپنی می خواهند برای دفاع از حق خود در برابر آزار و اذیت  جنسی،  سکوتشان را بشکنند و درباره این مسئله حرف بزنند.

منبع: خبرآنلاین

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، از صبح امروز فیلم وتصاویری از یک دختر خردسال با صورت خونی در فضای مجازی پخش شده است.

روابط عمومی پلیس استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار فارس تصریح کرد: ظهر روز گذشته در دعوای دو دانش آموز در محله خانه اصفهان پس از تعطیلی مدرسه مادر یکی از دانش آموزان در دفاع از فرزندش وارد مشاجره می شود و او را هل می دهد.

ظهر دیروز با حضور عوامل پلیس این مادر بازداشت می شود و الان با قرار وثیقه آزاد است. با توجه به اینکه پرونده وارد پروسه قضایی شده مقامات قضایی در این باره اظهار نظر خواهند کرد.

مادر این دختر نیز در گفت و گو فارس اعلام کرد: ظهر روز گذشته قبل از این که من در مقابل مدرسه محجوب در خیابان گلخانه فرزندم حاضر شوم. مادر یکی از دانش آموزان مدرسه دیگری در همان منطقه تحصیل فرزندم را هل داده و سر دخترم به زمین خورده است و زمانی که من به مدرسه رسیدم پلیس این فرد را بازداشت کرده و به همراه خود به کلانتری برده بود. 

وی تشریح کرد: دختر من 9 ساله و دانش آموز کلاس چهارم دبستان است. او تاکید کرد حال دخترم خوب است اما بینی او جراحت برداشته و ما پیگیر طی مراحل درمانی او هستیم.

پدر این دانش آموز نیز در گفت و گو با فارس گفت: درخواست ما از مقامات قضایی برخورد با این خانم است که دانش آموز خردسال را مورد آزار قرار داده است.

برخی کاربران مجازی آسیب دیدگی این دختربچه را به موضوع حجاب ربط دادند که این ادعا با توجه به سن این دختر دور از ذهن است اما پیگیری خبرنگار فارس برای مشخص شدن حقیقت همچنان ادامه دارد.

 

 

 

پایان پیام/ ت 1212