تکنولوژی

چگونه صدای استریو را به صدای تک کاناله یا مونو تبدیل کنیم؟

تبدیل کردن صدای استریو یا دوکاناله به صدای مونو یا یک کاناله برای گوش دادن به موسیقی و صدا توسط یک گوش، موضوع جالبی است چرا که با این کار می توان از هدفون و ایرفون خراب استفاده کرد و به علاوه در محیط های خاص، علاوه بر صدای محیط، صدای کامل یک موسیقی یا فایل صوتی را شنید. در ادامه به روش تبدیل صدای استریو به صدای مونو در ویندوز می پردازیم.

قبلاً در مورد تبدیل صدای دوکاناله به صدای تک کاناله در اندروید و همین طور iOS صحبت کردیم:

  • چگونه از هدفونی که یک گوشی آن خراب شده، استفاده کنیم؟ نحوه تبدیل صدای استریو به مونو در اندروید
  • چگونه در آیفون صدای استریو یا دوکاناله را به مونو تبدیل کنیم و با یک ایرپاد یا ایرفون بشنویم؟

و اکنون در محیط ویندوز این فرآیند ساده و مفید را انجام می دهیم. اگر هدست بلوتوثی تکی و یا هدفون خراب دارید، بهتر است دست به کار شوید و صدای دوکاناله را به تک کاناله تبدیل کنید چرا که ممکن است برخی صداهای کانال چپ یا راست را از طریق یک گوشی نشنوید!

چگونه در ویندوز 10 صدای استریو را به صدای مونو تبدیل کنیم؟

در بروزرسانی پاییزی ویندوز 10 یک مسیر ساده و راحت برای تبدیل صدای استریو به مونو اضافه شده که به صورت زیر است:

ابتدا با کلید ترکیبی Windows + I یا با کلیک روی آیکون Settings در منوی استارت، اپلیکیشن تنظیمات را اجرا کنید.

روی آیکون Ease of Access در اپ تنظیمات کلیک کنید.

در ستون سمت چپ روی Other options کلیک کنید و سپس در سمت راست اسکرول کنید تا به گزینه ی Mono audio در بخش Audio options برسید. با فعال کردن این سوییچ، صدا به حالت تک کاناله تبدیل می شود.

برای بازگشت به حالت عادی نیز باید آن را Off کرد.

چگونه در ویندوز صدای استریو را به مونو تبدیل کنیم؟

در ویندوز 7 و 8 و برای تبدیل صدای دوکاناله به یک کاناله، به نرم افزار جانبی نیاز داریم. یکی از نرم افزارهای سبک و ساده برای این کار، VoiceMeeter است. این اپ را از وب سایت رسمی آن دانلود و نصب کنید. توجه کنید که لینک دانلود فایل نصبی و همین طور فایل زیپ  در پایین صفحه واقع است.

حال روی آیکون بلندگو در سینی ویندوز که بخش کنار ساعت است، راست کلیک کنید و گزینه ی Playback Devices را انتخاب کنید.

در تب پخش کننده های صدا یا Playback، گزینه ی VoiceMeeter هم موجود است. روی آن راست کلیک کنید و گزینه ی Set as Default Device  را انتخاب کنید تا به عنوان ابزار اصلی پخش صدا فعال شود.

در ادامه نرم افزار VoiceMeeter را با جست وجو یا کلیک روی آیکون آن در منوی استارت، اجرا کنید.

در تب Hardware Out روی دکمه های A1 و A2 کلیک کنید و هدفون یا اسپیکری که می خواهید استفاده کنید را از لیست انتخاب کنید. دقت کنید که گزینه ی WDM به جای MME انتخاب شده باشد چرا که درایور WDM سریع تر عمل می کند.

در نهایت روی دکمه  ی Mono در این تب کلیک کنید.

صدا به صورت مونو پخش می شود و این یعنی صدایی که از گوشی چپ یا بلندگوی چپ می شنوید، دقیقاً با صدای سمت راست یکسان است.

فایل صوتی که به صورت استریو ضبط شده، کانال چپ و کانال راست دارد و در واقع حین پلی کردن فایل، صدایی که از اسپیکر چپ و راست شنیده می شود، کم و بیش متفاوت است. زمانی که فایل استریو را در برنامه های ویرایش صدا نظیر Audacity باز می کنید نیز صدای چپ و راست به صورت مجزا قابل بررسی است.

در این مقاله به نحوه ترکیب کردن صدای چپ و راست و تبدیل کردن صدای استریو به مونو یا تک کاناله می پردازیم.

یکی از اپلیکیشن های برتر در عرصه ی ویرایش صدا، Audacity است که کاملاً رایگان است. با این برنامه ی تخصصی می توانید انواع امور ویرایش صدا را انجام دهید. البته اپلیکیشن های تخصصی تری نیز موجود است اما برای تبدیل کردن صدای Stereo به Mono، استفاده از Audacity کفایت می کند.

نحوه کانورت کردن صدای استریو به مونو در Audacity

ابتدا نرم افزار Audacity را اجرا کنید و فایل صوتی موردنظر را با روش گرفتن و رها کردن یا به اصطلاح درگ و دراپ، روی پنجره ی این نرم افزار رها کنید. Audacity پس از آنالیز سریع و کوتاه، نمودار قدرت صدای کانال چپ و راست را به صورت مجزا نمایش می دهد. در کنار صفحه نیز مشخصات فایل صوتی ذکر می شود. اگر فایل صوتی Mono یا تک کاناله باشد، طبعاً عبارت Stereo را در مشخصات آن مشاهده نمی کنید و نمودار بلندی صدا نیز فقط بلندی صدای یک کانال را نمایش می دهد.

اما نحوه ترکیب کردن دو کانال صدا: روش فلشی که بالای نمودار صدا موجود است کلیک کنید و از منو گزینه ی Split Stereo to Mono را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه ی موردبحث، دو نمودار مربوط به صدای چپ و راست به دو نمودار مربوط به دو ترک صوتی مجزا تبدیل می شود. در کنار هر ترک صدا مشخصات آن ذکر می شود و عبارت Mono را مشاهده خواهید کرد. اکنون یکی از ترک ها را انتخاب کرده و حذف کنید.

گام بعدی اکسپورت کردن و ذخیره کردن فایل صوتی مونو است. برای این منظور از منوی File و گزینه ی Export استفاده کنید. فرمت فایل خروجی را انتخاب کنید. در صورت نمایش پیغام هشدار در مورد ذخیره کردن خروجی مونو، آن را تأیید کنید تا فایل صوتی جدید ذخیره شود.

پس از ذخیره کردن فایل مونو می توانید آن را در Audacity باز کنید. در این صورت یک نمودار نمایش داده می شود چرا که فایل شما به صورت Mono ذخیره شده است.

ضبط کردن صدای مونو به کمک Audacity

نکته ی دیگر این است که برخی کاربران از Audacity برای ضبط کردن صدا استفاده می کنند. توجه کنید که می توانید صدا را به صورت مونو یا تک کانال ضبط کنید تا بعداً نیازی به تبدیل کردن صدای استریو به مونو نباشد.

با توجه به اینکه میکروفون هدست و هندزفری های معمولی و اغلب میکروفون های حرفه ای، جهت صدا را تشخیص نمی دهند و یک دریافت کننده دارند، طبعاً انتخاب بهینه این است که صدا را به صورت مونو ضبط کنید.

برای این منظور از منوی Edit گزینه ی Preferences را انتخاب کنید تا پنجره ی تنظیمات این نرم افزار باز شود. در پنجره ی تنظیمات روی گزینه ی Recording در ستون کناری کلیک کنید. سپس در سمت راست از منوی کرکره ای Device در بخش Recording گزینه ی 1 (Mono) را به جای 2 (Stereo) انتخاب نمایید. با کلیک روی OK تنظیمات را ذخیره کنید.

از این پس صداهایی که به کمک Audacity ضبط می کنید، همواره تک کاناله یا مونو خواهد بود.