تکنولوژی

بازگردانی طراحی قدیمی گوگل کروم به جای طراحی متریال با تغییر یک فلگ

اگرچه خیلی ها دوست دارند وقتی کروم را باز می کنند وبسایت های نشست قبلی خود را در اختیار داشته باشند ولی برخی کاربران انتظار دارند در ابتدای کار یک زبانه ی جدید یا صفحه ی خانگی یک وبسایت مشخص در مقابل شان قرار بگیرد.

البته این ایراد تا حدی در آپدیت های جدید کروم برطرف شده و امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد ولی مشکل مذکور همچنان پابرجاست و گاه و بیگاه به سراغ کاربر می آید.

خوشبختانه روش هایی برای حل این مشکل وجود دارد. با سیاره ی آی تی همراه باشید تا روش انجام این کار را به شما نشان دهیم.

غیرفعال سازی قابلیت Continue where you left off

اگر تا به حال نمی دانستید، باید به شما بگوییم که گوگل در داخل خود قابلیتی دارد که به شما اجازه می دهد تا نشست قبلی خود را دقیقاً از همان جایی که آن را رها کرده بودید ادامه بدهید.

اگر قبلاً اتفاقی این ویژگی را فعال کردید، پیش از این که به سراغ راه حل های بعدی برویم ابتدا بگذارید این گزینه را بررسی کنیم. برای انجام این کار مراحل زیر را انجام دهید:

از منوی کروم بخش Settigns را باز کنید.

در صفحه ی تنظیمات، به پایین صفحه رفته و بخش On Startup را پیدا کنید.

اگر می بینید گزینه ای تحت عنوان Continue where you left off فعال است، علت مشکل را پیدا کرده اید. برای حل آن، گزینه ی Open the New Tab Page را انتخاب کنید.

البته اگر صفحه ی خاصی را مدنظر دارید -صفحه ای مثل موتورهای جستجو- می توانید گزینه ی Open a specific page of a set of pages را انتخاب کنید تا به طور پیش فرض باز شود.

اگر در این قسمت ایرادی ندیدید، ادامه ی مطلب را بخوانید.

غیرفعال سازی کروم از پس زمینه

وقتی کروم را می بندید، برنامه به طور کامل بسته نمی شود. شاید از روی نوتیفیکیشن هایی که حتی در صورت بسته بودن کروم دریافت می شود متوجه این قضیه شده باشید. همین اتفاق می تواند باعث شود که زبانه های قدیمی به طور خودکار با اجرای مرورگر دوباره بارگذاری شوند. برای رفع این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

در صفحه ی تنظیمات کروم به پایین صفحه بروید و روی Advanced کلیک کنید.

از بخش System، سوئیچ کنار Continue Running Background Apps When Google Chrome is Closed را به حالت غیرفعال درآورید.

اگر مشکل همچنان پابرجا بود، یک بار مرورگر را ببندید و آن را دوباره باز کنید.

چنانچه این روش هم کارساز نشد، بگذارید ببینیم دیگر چه راهکارهایی پیش روی شما قرار دارد.

غیرفعال سازی قابلیت Fast tab/window close

کروم برای بستن سریع تر تب ها از قابلیت تجربی خاصی به نام Fast tab/window close استفاده می کند. اما همین ویژگی باعث می شود زبانه هایی که به طور کامل از کش کروم پاک نشده اند در اجرای بعدی مجدداً باز شوند. با توجه به این که این ویژگی به طور پیش فرض فعال است، پیشنهاد می کنیم آن را غیرفعال کنید.

یک زبانه ی جدید باز کرده و در نوار آدرس عبارت chrome://flags/#enable-fast-unload را تایپ کنید.

از منوی کشویی کنار Fast tab/window close گزینه ی Disabled را انتخاب کنید. سپس روی Relaunch Now کلیک نمایید تا تغییرات ذخیره شود.

اگر مشکل از این جا باشد، دیگر زبانه های قدیمی را نخواهید دید. اما در صورتی که مسئله حل نشد، به روش بعدی رجوع کنید.

افزونه ی Google Hangouts

اگر افزونه ی Google Hangouts را بر روی مرورگر خود نصب کرده اید، این افزونه باگ مشهوری دارد که باعث می شود زبانه های قدیمی از نشست قبلی دوباره در حین اجرای مجدد مرورگر باز شوند. برای حل این مشکل، باید افزونه را حذف کنید یا آن را مجدداً نصب نمایید.

منوی کروم را باز کرده و از قسمت More Tools، گزینه ی Extensions را انتخاب کنید.

افزونه ی Google Hangouts را پیدا و آن را غیرفعال کنید. سپس روی Remove کلیک نمایید تا افزونه حذف شود.

Google Hangouts را مجدداً از کروم استور نصب کنید.

اگر با این کار مشکل حل شد، باید بدانید که ممکن است در آینده هم دوباره با این مشکل مواجه شوید. در آن صورت مجدداً باید همین کار را انجام دهید.

ریست کردن تنظیمات کروم

اگر کاربر کروم هستید، احتمال دارد که با گذر زمان بخش هایی از تنظیمات این مرورگر را تغییر داده باشید، یا در حالت بدتر یک افزونه ی مخرب این کار را به جای شما انجام داده باشد. حالا زمان آن رسیده تا بالاخره تنظیمات مرورگر خود را ریست کنید.

در صفحه ی تنظیمات کروم به پایین صفحه بروید و روی Reset کلیک کنید.

هنگامی که پنجره ی پاپ-آپ باز شد، دوباره روی Reset کلیک نمایید.

بعد از این که ریست انجام شد، مشکل شما هم به احتمال زیاد برطرف شده است. حالا اگر خواستید می توانید افزونه ها مجدداً فعال کنید، اما افزونه های ناشناس را به هیچ وجه فعال ننمایید.

چنان چه این روش هم کارساز نشد، به آخرین راهکار می رسیم.

نصب مجدد گوگل کروم

با توجه به این که ریست کردن تنظیمات کروم کارساز نبود، وقت آن رسیده که کل مرورگر را پاک و آن را دوباره نصب کنیم. با این کار همه ی اطلاعات از جمله بوک مارک ها، سوابق یا تاریخچه ی وب گردی و گذرواژه های ذخیره شده حذف می شود. بنابراین قبل از انجام این کار ابتدا بهتر است مرورگر خود را با اکانت گوگل تان سینک کنید.

آشنایی با بکاپ و همگام سازی توسط کلود یا سرویس های ابری

پنل Apps & Features را باز، Chrome را انتخاب و روی دکمه ی Uninstall کلیک نمایید.

بعد از حذف مرورگر، هر فایلی که از کروم در سیستم باقی مانده را پاک کنید. برای انجام این کار پنجره ی Run را باز کرده، عبارت %appdata% را تایپ و روی Open کلیک نمایید.

اکنون وارد پوشه ی Roaming حساب کاربری خودتان در ویندوز می شوید. پوشه ی Google را باز کنید.

روی پوشه ی Chrome کلیک راست کرده و آن را Delete کنید.

به صفحه ی دانلود گوگل کروم بروید و مرورگر را از آن جا نصب کنید.

به احتمال زیاد بعد از نصب مجدد کروم دیگر مشکل قبلی را نخواهید داشت. اگر می خواهید بوکمارک ها، گذرواژه های ذخیره شده و اطلاعات خود را برگردانید، کافی است وارد اکانت خود شوید.

امیدواریم با انجام این کار مشکل حل شود و شرایط به همان حالتی که تمایل دارید درآید. امکان دارد در آینده خود گوگل آپدیتی برای رفع این ایراد ارائه کند، ولی هنوز هیچ خبر موثقی در این زمینه وجود ندارد.

نظر شما درباره ی این مشکل چیست؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.