خودرو

کم مصرف ترین خودروهای ایرانی و خارجی بازار را بشناسید

با کم مصرف ترین خودروهای ایرانی آشنا شوید

لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد!
http://akhr.ir/7606528

12K

46

پرشين خودرو/ چنانچه مي خواهيد کم مصرف ترين خودروهاي ايراني را بشناسيد و همچنين با پيشرانه  هاي کم مصرف توليد داخل آشنا شويد، در ادامه اين مقاله با ما همراه باشيد.
 
با افزايش قيمت بنزين در سال هاي اخير، بسياري از مردم به سمت خريد خودروهاي گازسوز يا دوگانه سوز تمايل پيدا کردند. اما عده اي ديگر نيز اعتقادي به پيشرانه هاي گازسوز ندارند و ترجيح مي دهند از يک خودروي بنزيني کم مصرف تر استفاده کنند. به همين دليل تقاضا براي کم مصرف ترين خودروهاي ايراني افزايش پيدا کرده و بازار چنين اتومبيل هايي پررونق تر از گذشته شده است.

براي اينکه بدانيم کم مصرف ترين خودروهاي داخلي کدام ها هستند، بهتر است به چند نکته در همين زمينه توجه داشته باشيم. اول اينکه براي تعيين مصرف سوخت يک خودرو، از «مصرف ترکيبي» استفاده مي شود. مصرف سوخت ترکيبي، در واقع ميانگيني از مصرف خودرو در جاده هاي ببرون شهري و ترافيک درون شهري است. بنابراين در ادامه اين مقاله، هر جا از مصرف سوخت صحبت کرديم، بدانيد که به مصرف ترکيبي اشاره مي کنيم. نکته بعدي که بايد مدنظر قرار گيرد، شناخت پيشرانه  خودروهاي داخلي است. در ادامه ضمن اينکه خودروهاي کم مصرف ايراني را به شما معرفي مي  کنيم، با تعدادي از کم مصرف ترين موتورهاي توليد داخل نيز آشنا مي شويم. با ما همراه باشيد.

 
کم مصرف ترين پيشرانه هاي ايراني کدام ها هستند؟
موتور يا پيشرانه، همان قلب تپنده خودرو است. سوخت يا بنزين هم مانند خون در قلب خودرو جريان پيدا مي کند. برخي پيشرانه ها قدرتمندتر هستند و نيروي بيشتري را توليد مي کنند. اما در اين مقاله، مهمترين ويژگي يک پيشرانه که به آن اشاره مي  کنيم، مصرف سوخت است. پيشرانه هاي توليد داخل که بر روي خودروهاي ايراني سوار مي شوند، معمولا در مقايسه با نمونه هاي روز دنيا، مصرف سوخت بهينه اي ندارند؛ يعني اگر نسبت حجم و قدرت آنها را به ميزان سوخت مصرفي شان در نظر بگيريم، نمره چندان بالايي کسب نمي کنند. اما همين موتورهاي نه  چندان قدرتمند، مصرف پايين تري نسبت به برخي از نمونه هاي خارجي دارند.

در زير با مهمترين پيشرانه هاي توليد داخل آشنا مي شويم و مي گوييم که از نظر قدرت و همچنين مصرف سوخت در چه جايگاهي قرار مي گيرند:

موتور K4M (تندر 90)
مي توان گفت که K4M باکيفيت ترين پيشرانه اي است که در خودروهاي توليد داخل مورد استفاده قرار مي گيرد. يکي از دلايل محبوبيت خودروهاي برند رنو در بازار ايران نيز همين موتور بود. از موتور K4M در خودروهاي تندر 90 و ساندرو استفاده شده، اما به دليل تحريم ها، در حال حاضر توليد آن با مشکلات فراواني مواجه است. اين موتور چهار سيلندر، حجمي 1.6 ليتري دارد و مي تواند تا 105 اسب بخار نيرو توليد کند. مصرف ترکيبي پيشرانه K4M حدود 6.9 ليتر در هر 100 کيلومتر است.
 

موتور TU5 (پژو 206 تيپ 5)
پژو 206 يکي از کم مصرف ترين خودروهاي موجود در ايران است که در ادامه هم به  طور کامل آن را معرفي مي کنيم. اما در تيپ 5 اين خودروي محبوب، از موتور TU5 استفاده شده که از نوع چهار سيلندر و حجم 1.6 ليتري است. موتور TU5 هم مي تواند تا 105 اسب بخار قدرت توليد کند، اما مصرف سوخت آن کمي پايين تر از موتور K4M و معادل 6.6 ليتر در هر 100 کيلومتر است. اين موتور عملکرد کم صدا و نرمي دارد و به دليل استهلاک پايين، يکي از اقتصادي ترين پيشرانه هاي داخلي به شمار مي رود.

موتور TU3 (پژو 206 تيپ 2)
اين پيشرانه با حجمي معادل 1.3 ليتر، داخل بدنه پژو 206 تيپ 2 قرار گرفته است. اين موتور در حال حاضر قديمي شده و به نوعي از رده خارج محسوب مي شود. در سال هاي اخير هم از قطعات کم کيفيتي گويا براي ساخت آن استفاده شده و همين موضوع، مشکلات زيادي را براي صاحبان 206 تيپ 2 رقم زده است. اين موتور چهار سيلندر تا 75 اسب بخار نيرو توليد مي کند و مصرف سوخت آن حدود هفت ليتر در 100 کيلومتر است.

موتور EF7 (سمند ال ايکس)
يکي ديگر از بهترين موتورهايي که در خودروهاي توليد داخل از آن استفاده شده، موتور EF7 است که از آن به عنوان موتور ملي هم ياد مي شود. اين پيشرانه که با همکاري يک شرکت آلماني طراحي و توليد شده، داراي چهار سيلندر بوده و حجمي برابر با 1.7 ليتر دارد. ايران خودرو در اتومبيل هايي چون سمند ال ايکس، دنا و دنا پلاس از همين پيشرانه استفاده کرده است. حداکثر توان اين موتور به 113 اسب بخار مي رسد و مصرف سوخت ترکيبي آن تقريبا 7.5 ليتر در هر 100 کيلومتر است که اين ميزان مصرف، با توجه به قدرت بالاي پيشرانه EF7 توجيه  منطقي دارد.
 

موتور XU7 (سمند، پژو 405)
موتور XU7 با توجه به اينکه حجم 1.8 ليتري دارد، اما بازده و کارايي متناسب با اين حجم را ارائه نمي دهد. در واقع مي توانيم بگوييم که عمر XU7 هم به پايان رسيده و يک پيشرانه خارج از رده محسوب مي شود. خودروهايي که از اين موتور استفاده مي کنند، در داخل شهر تا 14 ليتر هم بنزين مي سوزانند. اما مصرف سوخت ترکيبي آن حدود هشت ليتر در هر 100 کيلومتر است.

موتور M15 (تيبا)
موتور تيبا داراي حجمي معادل 1.5 ليتر است و در مقايسه با پرايد، مي توان آن را يک خودروي قوي تر و کم مصرف تر ناميد. اين موتور مي تواند تا 87 اسب بخار قدرت توليد کند و مصرف سوخت آن هم حدود هفت ليتر در هر 100 کيلومتر است. از موتور M15 علاوه بر تيبا، در خودروهاي ديگر سايپا مانند ساينا و کوييک هم استفاده مي شود.

موتور M13 (پرايد)
خودروي پرايد داراي يک موتور 1.3 ليتري است که مي تواند تا 71 اسب بخار قدرت توليد کند. بسياري از افراد گمان مي کنند که پرايد کم مصرف ترين خودروي سايپا است، اما وقتي نسبت قدرت موتور و مصرف سوخت را در نظر بگيريم، متوجه مي شويم که اين اتومبيل چندان هم کم مصرف نيست. موتور M13 که داخل بدنه اين خودرو قرار گرفته، در هر 100 کيلومتر به  صورت ترکيبي چيزي در حدود 6.5 ليتر سوخت مصرف مي کند.

 
6 محصول از کم مصرف ترين خودروهاي ايراني
حالا که با موتورهاي توليد داخل آشنا شديم، بهتر است نگاهي به کم مصرف ترين خودروهاي بازار ايران داشته باشيم و ببينيم که کدام اتومبيل ها از نظر مصرف سوخت، اقتصادي تر هستند. البته مجددا بايد تاکيد کنيم که هيچ کدام از اين خودروها داراي تکنولوژي به  روزي نيستند و در سطح جهاني، جزو خودورهاي پرمصرف به شمار مي روند. اما در بازار داخلي که حق انتخاب زيادي هم براي مصرف کننده وجود ندارد، اين خودروها در رده مدل هاي کم مصرف قرار مي گيرند. پس در ادامه با معرفي کم مصرف ترين خودروهاي توليد داخل همراه ما باشيد.

 

رنو ساندرو
ساندرو تا قبل از شروع تحريم هاي گسترده عليه کشورمان، يکي از پرطرفدارترين خودروهاي توليد داخل بود. اين اتومبيل که در دو مدل هاچ بک و استپ وي عرضه مي شد، در هر 100 کيلومتر چيزي در حدود هفت ليتر بنزين مصرف مي کند که البته اين ميزان مصرف، مربوط به مدل دنده اي ساندرو مي شود. ساندرو از موتور تقويت شده K4M استفاده مي کند که حداکثر توان آن به 107 اسب بخار مي رسد. ميزان آلايندگي ساندرو هم پايين است و يکي از خودروهاي پاک توليد داخل محسوب مي شود.

اگرچه ساندرو در بين کم مصرف ترين خودروهاي ايراني قرار مي گيرد، اما مدل اتوماتيک آن به هيچ وجه کم مصرف نيست و در هر 100 کيلومتر حدود 9 ليتر بنزين مي سوزاند. بنابراين اگر به دنبال خريد خودروهاي کم مصرف داخلي هستيد، بهتر است به سراغ مدل دنده اي ساندرو برويد.

 

ام وي ام 110
خودروي ام وي ام 110 از نظر ايمني در رتبه خوبي قرار نمي گيرد. به همين دليل مي توان گفت که اين اتومبيل اصلا مناسب جاده ها نيست و فقط براي رفت و آمد داخل شهري پيشنهاد مي شود. ام وي ام 110 داراي دو مدل مختلف است که يکي از موتور سه سيلندر و ديگري از موتور چهار سيلندر استفاده مي کنند. در نمونه سه سيلندر که حجم پيشرانه 800 سي سي و قدرت آن تنها 52 اسب بخار است، مصرف سوخت ترکيبي حدود 7.5 ليتر در هر 100 کيلومتر است. در مدل چهار سيلندر ام وي ام 110 با حجم موتور 1.1 ليتر هم بايد انتظار همين ميزان مصرف سوخت را داشته باشيد.

به طور کلي ام وي ام 110 يکي از کم مصرف ترين خودروها در ايران است، اما اگر به قدرت موتور، استحکام بدنه، فضاي داخلي و راحتي سرنشينان خودرو اهميت مي دهيد، بهتر است به سراغ اين اتومبيل نرويد.

 

تندر 90
يکي ديگر از کم مصرف ترين ماشين هاي ايران، تندر 90 است که در جاده هاي کشور هم به وفور ديده مي شود. درباره موتور اين خودرو در بخش قبلي همين مقاله صحبت کرديم و گفتيم که داراي چهار سيلندر و حجم 1.6 ليتر است. اما نمونه تقويت شده اين موتور در تندر 90 مي تواند تا 110 اسب بخار نيرو توليد کند و مصرف سوخت آن نيز بين هفت تا هشت ليتر در هر 100 کيلومتر است. لازم به ذکر است که تندر 90 در دو مدل با گيربکس دستي پنج سرعته يا گيربکس اتوماتيک چهار سرعته عرضه مي شود.

ظاهر خوروي تندر 90 با انتقادات زيادي مواجه است، اما اين اتومبيل از نظر ايمني در سطح قابل قبولي قرار دارد و مصرف سوخت آن هم نسبتا پايين است. به همين دليل آن را در فهرست کم مصرف ترين خودروهاي ايراني قرار داده ايم.

 

پژو 206 تيپ 2
اگرچه زمان زيادي از عرضه پژو 206 در بازار ايران مي گذرد، اما اين خودرو همچنان به عنوان يکي از بهينه ترين اتومبيل هاي داخلي به شمار مي رود. دو مدل پژو 206 با عنوان تيپ 2 و تيپ 5 در بازار عرضه مي شوند که اولي داراي موتور TU3 است و دومي از موتور TU5 بهره مي برد. موتور TU3 که در پژو 206 تيپ 2 از آن استفاده شده، مصرف سوخت پايين تري دارد و در سيکل ترکيبي، حدود شش تا هفت ليتر بنزين در هر صد کيلومتر مي سوزاند.

اگر به دنبال کم مصرف ترين ماشين هاي ايراني هستيد، بهتر است موقع خريد، گوشه چشمي هم به پژو 206 تيپ 2 داشته باشيد. اما اگر قدرت و به روز بودن پيشرانه هم براي شما اهميت دارد، شايد بهتر باشد به دنبال گزينه هاي ديگري باشيد.

 

سمند LX (موتور EF7)
سمند ال ايکس مدل EF7 در سيکل ترکيبي حدود 7.5 ليتر بنزنين در هر 100 کيلومتر مصرف مي کند. پيشرانه 1.6 ليتري اين خودرو که مي تواند تا 113 اسب بخار هم قدرت توليد نمايد، سمند ال ايکس را به يکي از کم مصرف ترين خودروهاي ايراني تبديل کرده است. اين مدل سمند داراي سيستم تعليق مناسبي است و همچنين به دليل جادار بودن، يکي از گزينه هاي خوب براي خانواده هاي ايراني به شمار مي رود.

سمند ال ايکس با موتور EF7 داراي قدرت مناسبي بوده و در مقايسه با ساير نمونه هاي سمند، مصرف سوخت بسيار پايين تري هم دارد.

 

پرايد
در پايان مي رسيم به همان خودرويي که منتظرش بوديد! پرايد با موتور 1.3 ليتري و قدرت 70 اسب بخار، يکي از کم مصرف ترين خودروهاي ايراني نيز هست. پرايد در هر 100 کيلومتر به صورت ترکيبي بين 6.5 تا هفت ليتر بنزين مي سوزاند. البته اگر حجم موتور را در نظر بگيريم، مصرف سوخت پرايد از سمند ال ايکس بيشتر است.

در اين مقاله سعي کرديم تا شما را با کم مصرف ترين خودروهاي ايراني آشنا کنيم. حالا نوبت شماست که از تجربيات خود با هر کدام از اين خودروها بگوييد. به نظر شما کم مصرف ترين خودروي ايراني کدام است؟

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

به گزارش سلام نو، این روزها که هزینه سوخت خودروی شخصی جایی برای خودش در سبد هزینه خانوار پیدا کرده است، خریداران خودرو بیشتر از قبل حواس شان به مصرف سوخت خودرویی که انتخاب می کنند، است. بعضی از خودروها در مصرف سوخت واقعا بهینه سازی شده اند و به واقع میتوان گفت که ارزش خرید را صرفا به خاطر کم مصرف بودنشان دارند. با این حال خودروسازان آنطور که باید و شاید، نتوانسته اند تغییرات فنی لازم را برای کاهش مصرف سوخت در موتور خودروهای تولیدی خود انجام دهند. طبق بررسی های انجام گرفته، در حال حاضر حدود 70 درصد خودروهای داخلی از موتورهای پرمصرف با تکنولوژی ‏های نه چندان جدید، استفاده می کنند. در ادامه به بررسی کم مصرف ترین خودرو های موجود در بازار ایران می پردازیم.

 تویوتا پریوس

این خودرو ژاپنی با اینکه از نظر شتاب و هندلینگ شبیه به تویوتا کورولا است و خودروی چندان هیجان انگیزی به نظر نمی رسد اما از نظر مصرف سوخت وضعیت بسیار خوبی دارد و در هر 100 کیلومتر کمتر از 3/5 لیتر بنزین مصرف می کند. از خودرو تویوتا پریوس به عنوان پاک ترین و کم مصرف ترین خودرو در کلاس خود یاد می شود. زیرا در هر 100 کیلومتر تنها 99 گرم دی اکسید تولید می کند و بدون شک یک سدان سبز و دوست  دار محیط زیست است.

میتسوبیشی میراژ

خودرو میتسوبیشی میراژ در هر 100 کیلومتر تنها 4 لیتر بنزین مصرف کرده و جزو هاچ بک های کم مصرف بازار ایران شناخته می شود. این خودرو در هر 100 کیلومتر کمتر از 110 گرم مواد آلاینده تولید می کند که آن را به یک خودرو سبز تبدیل کرده است. از طرفی موتور این خودرو قادر به تولید 80 اسب بخار قدرت بوده که برای یک هاچ بک در این رده بسیار عالی است.

هیوندای سوناتا هیبریدی

خودرو هیوندای سوناتا هیبریدی در هر 100 کیلومتر مصرف سوخت کمتر از 5 لیتر دارد و به عنوان یک خودرو هیبریدی نسبتا لوکس، بزرگ و جادار شناخته می شود. این خودرو به یک موتور بنزین سوز بعلاوه یک موتور برقی مجهز است که از باتری های قرار گرفته در در بخش زیرین صندوق نیرو می گیرد. با این وجود به علت امکانات بالا و قوای محرکه پیچیده از قیمت بالایی برخوردار است.

رنو ساندرو

محصول خودروسازی داچیا-رنو که در دو مدل استپ وی و هاچ بک در بازار ایران عرضه می شود در هر 100 کیلومتر مصرف سوختی کمتر از 7 لیتر (در مدل دنده دستی) دارد که به نسبت سایر خودروهای داخلی کمتر است. خودرو رنو ساندرو به یک موتور 4 سیلندر با حجم 1598 سی سی مجهز بوده که قادر به تولید 107 اسب بخار قدرت است. از طرفی این خودرو علاوه بر ارائه یک سواری نرم و آرام، در هر 100 کیلومتر تنها 164 گرم آلایندگی تولید می کند که از این حیث نیز به عنوان یکی از پاک ترین خودروهای بازار ایران محسوب می شود.

MVM110

مصرف سوخت این خودرو در هر صد کیلومتر برای سیکل شهری 8/7، در بزرگراه 5/4 و در سیکل ترکیبی 7/5 لیتر است. البته باید این نکته را هم در نظر داشت که ام وی ام 110 تنها نمونه 3 سیلندر تولید داخل است که با حجم موتور 812 سی سی و گیربکس 5 سرعته دستی تنها قدرتی معادل 52 اسب ‏بخار و گشتاور 90 نیوتن ‏متر تولید می کند.

مصرف سوخت مدل 4 سیلندر دنده های این خودرو با موتور 1083 سی سی نیز چندان تفاوت عمدهای با مدل 3 سیلندر آن ندارد و جز کم مصرف ترین خودرو های داخلی محسوب می گردد. یکی از ایراداتی که به این خودرو وارد بوده، ایمنی پایین آن در تصادفات است.

تندر90

تندر90 با یک موتور 1598 سی‏ سی، قدرتی معادل 110 اسب‏ بخار و حداکثر گشتاوری برابر با 148 نیوتن ‏متر ایجاد می‏ کند. گیربکس این خودرو از نوع 5 سرعته دستی یا چهار سرعته اتوماتیک بوده که میزان مصرف سوخت سیکل شهری 9، در جاده 6/5 و در سیکل ترکیبی 8 لیتر را برای این خودرو فراهم کرده است.

پژو 206 تیپ2

بیش از 20 میلیون دستگاه پژو206 در سراسر دنیا تولید و عرضه شده و شرکت ایران خودرو، یکی از مهمترین پایگاههای تولید این خودرو در جهان به شمار می رود. این محصول نام آشنای ایران خودرو با وجود گذشت 18 از عرضه آن، همچنان یکی از کم مصرف ترین خودرو های بازار ایران است.

تیپ 2 این خودرو با پیشرانه 1360 سی سی TU3 توسط یک گیربکس 5 سرعته دستی، قدرتی برابر با 75 اسب ‏بخار و حداکثر گشتاوری معادل 118 نیوتن متر تولید می‏کند. میزان مصرف سوخت تیپ2 خودروی سال 2001 اروپا در سیکل شهری 7.5، در جاده 4.9 و در سیکل ترکیبی 7 لیتر است.

سمند LX با موتور EF7

خودروی سمند LX با هدف ارتقاء ظاهری و فنی خودروی سمند در سال 83 توسط شرکت ایران خودرو طراحی و تولید شد. موتور 1645 سی سی EF7 قدرتی معادل 114 اسب بخار و گشتاوری برابر با 155 نیوتن ‏متر تولید می کند و قدرت آن توسط یک گیربکس دستی 5 سرعته به چرخ ‏های جلو منتقل می ‏شود. میزان مصرف سوخت این اتومبیل در سیکل ترکیبی 7.5 لیتر است.

سایپا 131

در سال 89 شرکت سایپا با هدف ارتقاء سطح کیفی محصولاتش، تولیدات پراید خود را بر اساس پلت‏فرم جدیدی تحت عنوان X100 تغییر داد که شامل افزایش قدرت موتور و تقویت بدنه خودرو می شد. این خودرو با موتوری به حجم 1323 سی‏ سی و گیربکس 5 سرعته دستی در مدل ارتقاء یافته، قدرتی معادل 69 اسب‏ بخار و گشتاوری برابر با 106 نیوتن ‏متر تولید می‏ کند. مصرف سوخت این ماشین یک تنی در سیکل ترکیبی 6.7 لیتر بوده که به نسبت حجم موتور در مقایسه با سمند LX مصرف بالاتری دارد.

/دیجیاتو