خودرو

سریع ترین خودروهای ایران در میان خودروهای وارداتی کدامند؟

خبرگزاری فارس – سجاد زمانی علیشاه: به تازگی معاون وزیر صمت در گفت  وگو با خبرگزاری فارس اعلام کرده است که عوارض واردات خودروهای با حجم موتور کمتر از 1000 سی سی 15 درصد پایین آمده و این خودروها فقط با عوارض 10 درصدی وارد کشور خواهند شد.

منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزیر صنعت در این باره گفته است: عوارض واردات خودرو بین 10 تا 95 درصد است و بر اساس حجم موتور تعیین می شود. هرچه حجم موتور بیشتر باشد عوارض واردات نیز اضافه خواهد شد. برخلاف تصور احتمالی موجود خودروهای با کمتر از هزار سی سی خوبی در بازار جهانی وجود دارند و در صورتی که عوارض 10 درصدی بر واردات آنها اعمال شود با قیمت خوبی دست مصرف کننده ایرانی خواهند رسید.

در گزارش پیش رو تعدادی از این خودروها که در بازار کشورهای خارجی عرضه می شود با ذکر قیمت، مشخصات، حجم موتور و توان خروجی آنها معرفی خواهند شد.

 

* هیوندای ونیو

این خودرو یک SUV سه سیلندر با حجم موتور 998 سی سی است که موتور این خودرو با استفاده از توربو شارژ اسب بخار نیرو تولید کند. البته این خودروی تولیدی شرکت هیوندای کره با دو موتور دیگر شامل 1200 سی سی بنزینی با قدرت 83 اسب بخار و 1400 سی سی دیزلی با قدرت 90 اسب بخار هم به بازار عرضه می شود.

در حالی که گیربکس این خودرو با موتورهای حجم بالاتر 5 دنده دستی است، اما موتورهای کوچک آن با گیربکس 6 دنده دستی یا 7 دنده دو کلاچ عرضه می شود.

این خودرو مجهز به تنظیم خودکار هوای خودرو، کروز کنترل، شارژر وایرلس، پخش 8 اینچ اسکرین تاچ اندروید، سانروف و کیلس استارتر است.

هیوندای همچنین برای این خودرو آپشن هایی نظیر سامانه الکترونیکی کنترل پایداری خودرو، 6 ایربگ، ترمز ای بی اس، سامانه مدیریت پایداری خودرو و همچنین سنسورهای پارک در جلو و عقب آن ارائه داده است.

قیمت این خودرو در بازار هند از 785 هزار روپیه تا یک میلیون و 436 هزار روپیه است که با در نظر گرفتن قیمت روپیه  هند 389 تومان در بازار آزاد، قیمت این خودرو بین 305 میلیون تا 558 میلیون تومان است که با در نظر گرفتن عوارض 10 درصدی با قیمت حدود 335 تا 600 میلیون تومان به بازار ایران خواهد رسید.

 

* هیوندای I20

این خودرو یکی از بهترین  خودروهای با موتور کمتر از هزار سی سی در بازار جهانی است که احتمالا با همان موتور 998 سی سی توربو شارژ هیوندای ونیو با قدرت 120 اسب بخار در بازار هند به فروش می رسد. البته این خودرو با دو موتور دیگر 1200 سی سی بنزینی 83 اسبی،  و 1500 سی سی دیزلی 100 اسبی در بازار هند هم موجود است. گیربکس این خودرو برای موتور هزار سی سی، 6 دنده دستی یا 7 دنده اتوماتیک است.

این خودرو دارای یک سیستم پخش لمسی 10 اینچی اندروید است، سانروف داشته و به سامانه تصفیه هوای داخل خودرو مجهز است. برخی از آپشن های قابل نصب روی هیوندای I20 نیز شامل 6 ایربگ، سامانه الکترونیکی کنترل پایداری خودرو و سنسور پارک در عقب است.

قیمت این خودروی هیوندای در بازار هند 832 هزار تا یک میلیون و 378 هزار روپیه است که معادل 323 میلیون تا 536 میلیون تومان است. با احتساب عوارض 10 درصدی این خودرو احتمالا با قیمتی حدود 355 تا 590 میلیون تومان به ایران خواهد رسید.

 

*  کیا سونِت

از آنجا که شرکت خودروسازی کیا زیر مجموعه گروه خودروسازی هیوندای به شمار می رود این خودروی SUV هم در بازار هند با یک موتور 998 سی سی با توان خروجی 120 اسب بخار عرضه می شود که احتمالا با هیوندای I20 و هیوندای ونیو مشترک است. این خودرو همچنین با یک موتور 1.2 لیتری بنزینی 82 اسبی و 1.5 لیتری دیزل 100 اسبی در بازار هند در دسترس مشتریان قرار دارد.

کیا سونت مجهز به یک سامانه اطلاعات و پخش خودروی 10 اینچی لمسی اندروید، شارژ وایرلس،  سانروف، سامانه تصفیه هوای داخل خودرو، 6 ایربگ، سامانه مدیریت پایداری خودرو و کنترل الکتورنیکی پایداری در کنار ای بی اس است.

قیمت کیا سونت در بازار دهلی نو بین 798 هزار روپیه معادل 310 میلیون تومان، تا یک میلیون و 600 هزار روپیه معادل 622 میلیون تومان است که با احتساب عوارض 10 درصدی بین 340 میلیون تا 680 میلیون تومان به ایران خواهد رسید.

 

* هیوندای ورنا

این سدان تولیدی شرکت هیوندای با یک موتور 998 سی سی که احتمالا با همه خودروهای قبلی مشترک است در بازار هند به فروش می رسد. همانطور که گفته شد موتور این خودرو با استفاده از توربو شارژ تا 120 اسب بخار توان خروجی ایجاد می کند و فقط با یک گیربکس اتومات 7 دنده در بازار هند به فروش می رسد. آپشن های هیوندای ورنا نیز شامل سانروف، سامانه نظارت بر فشار باد تایر، شارژ وایرلس، سنسورهای پارک در قسمت جلو و عقب خودرو، ترمز ای بی اس و سامانه هشدار سرعت است.

قیمت این خودرو در بازار هند از یک میلیون و 87 هزار روپیه بر اساس آپشن ها تا یک میلیون و 804 هزار روپیه معادل 422 تا 725 میلیون تومان در دسترس است. با احتساب عوارض 10 درصدی این خودرو بین 460 تا حدود 800 میلیون تومان به ایران خواهد رسید.

 

* نیسان مگنیت

این خودرو با یک موتور 999 سی سی تنفس طبیعی با قدرت 72 اسب بخار و یک موتور توربو شارژ 100 اسب بخاری در بازار هند عرضه شده است. موتور تنفس طبیعی این خودرو مجهز به گیربکس مجهز به 5 دنده دستی بوده ولی موتور توربوشارژ آن هم با گیربکس 5 دنده دستی و هم با گیربکس اتوماتیک به بازار عرضه می شود. این خودرو مجهز به سامانه اطلاعات و پخش 8 اینچی لمسی اندروید بوده، لامپ جلوی ال ای دی دارد و با رینگ های 16 اینچی آلیاژ آلومینیوم به بازار عرضه می شود.

نیسان مگنیت همچنین دارای تهویه هوای اتوماتیک، شارژر وایرلس و سیستم تصفیه هوا است. در جلوی این خودرو دو ایربگ نصب بوده، ترمز ای بی اس دارد و مجهز به سامان الکترونیکی کنترل پایداری است. این خودرو در بازار دهلی نو 600 هزار روپیه معادل 233 میلیون تا یک میلیون و 120 هزار روپیه معادل 435 میلیون عرضه می شود که با احتساب عوارض 10 درصدی چیزی حدود 250 تا 470 میلیون به ایران خواهد رسید.

 

* رنو کوئید

شرکت خودروسازی رنو از سال 2005 وارد بازار هند شده و هم اکنون یکی از پرفروش ترین مدل های تولیدی این خودروسازی در بازار هند رنو کوئید است. این خودروی هاچ بک با موتور 999 سی سی به بازار هند عرضه می شود که البته با یک موتور 800 سی سی هم در دسترس مشتریان هندی قرار دارد. موتور هزار سی سی آن قابلیت تولید 68 اسب بخار و موتور 800 سی سی آن 54 اسب بخار قدرت دارد. این خودرو با گیربکس 5 دنده دستی یا 5 دنده اتوماتیک در دسترس مشتریان است و دارای آپشن هایی نظیر سامانه اطلاعات و پخش 8 اینچی لمسی، تهویه دستی هوا، ورودی کیلیس، شارژر در عقب خودرو و همچنین دوربین پارک عقب است.

رنو کوئید مجهز به ایربگ های جانبی، ای بی اس و سنسور پارک در قسمت عقب است. قیمت این خودرو در بازار هند 468 هزار روپیه معادل 182 میلیون تومان تا 636 هزار روپیه معادل 247 میلیون تومان عرضه می شود که با احتساب عوارض 10 درصدی واردات به ایران با قیمت هایی حدود 200 تا 270 میلیون تومان به ایران خواهد رسید.

 

* فولکس واگن پولو

پولو یکی از مدل های محبوب تولیدی شرکت فولکس واگن است و هم شکل خوبی داشته و هم عملکرد خوبی را         در کنار قیمت مناسب ارائه می دهد. این خودرو با یک موتور 990 سی سی تنفس طبیعی، با قدرت 75 اسب بخار و یک موتور 999 سی سی توربو شارژ با قدرت 110 اسب بخار در بازار عرضه شده است. گیربکس این خودرو هم 5 دنده دستی، 6 دنده دستی و 6 دنده اتومات است و بر اساس سفارش مشتری ارائه می شود. این خودرو دارای سامانه اطلاعات و پخش 6.5 اینچی لمسی، سنسور باران، دو ایربگ جلو، کروز کنترل و سنسور پارک در قسمت عقب است.

فولکس واگن پولو با قیمت 709 هزار روپیه معادل 275 میلیون تومان تا یک میلیون و 133 هزار روپیه معادل 440 میلیون تومان در بازار هند در دسترس مشتریان است که با احتساب عوارض 10 درصدی بین 270 تا حدود 480 میلیون تومان وارد ایران خواهد شد.

 

* اشکودا کوشاک

اشکودا کوشاک یک SUV نسبتا محبوب در بازار هند است و با موتور هزار سی سی عملکرد نسبتا خوبی را         به ثبت رسانده است. این خودرو دارای یک موتور یک لیتر 3 سلیندر توربو شارژ بنزینی با توان تولید 115 اسب بخار و یک موتور 1.5 لیتری توربو شارژ با تولید 150 اسب بخار در بازار هند عرضه شده است. گیربکس این خودرو هم 6 دنده دستی و 7 دنده اتوماتیک بر اساس سفارش مشتری تحویل می شود.

کوشاک که تولید اشکودای جمهوری چک است دارای سانروف، سامانه اطلاعات و پخش 10 اینچی لمسی اندروید، شارژر وایرلس، صندلی های برقی، پخش با 6 بلندگو، 6 ایربگ، سنسور پارک عقب، کنترل الکترونیکی پایداری خودرو، هشدار کمر بند ایمنی، سنسور تصادف، ای بی اس و دوربین عقب است.

قیمت اشکودا در بازار هند البته نسبت به دیگر رقبا کمی بیشتر بوده و بین یک میلیون و 261 هزار روپیه تا 2 میلیون و 89 هزار روپیه متغیر است. با این حساب کوشاک با قیمت 490 میلیون تومان تا 812 میلیون تومان در بازار هند فروخته می شود که با احتساب عوارض 10 درصدی بین 540 تا 890 میلیون تومان به ایران خواهد رسید.

 

* هیوندای آئورا

این خودروی کره ای با یک موتور یک لیتری 120 اسبی توربو شارژ بنزینی و احتمالا مشابه موتورهای هیوندای ورنا، ونیو و کیا سونت عرضه شده است. هیوندای آئورا با تجهیزات جانبی شامل سامانه اطلاعات و پخش 8 اینچی اندروید، کروز کنترل، شارژر وایرلس، صندلی قابل تنظیم، تهویه هوای خودکار در کنار دو ایربگ جلو و سنسورهای در عقب عرضه شده است.

قیمت این خودرو در بازار هند 688 هزار روپیه معادل تا یک میلیون و 100 هزار روپیه متغیر است که معادل 267 تا 427 میلیون تومان برآورد می شود. با احتساب عوارض 10 درصدی هیوندای آئورا می تواند با قیمت 290 تا 470 میلیون تومان به ایران برسد.

 

* رنو ترایبر

این خودروی 7 نفره با یک موتور یک لیتری 72 اسبی در بازار هند عرضه شده و البته در آینده نزدیک قرار است به توربو شارژ هم مجهز شود. این خودرو با گیربکس 5 دنده دستی یا 5 دنده اتومات در بازار هند موجود بوده و دارای تجهیزات سامانه اطلاعات و پخش 8 اینچی لمسی، رینگ های 15 اینچی بزرگ، تهویه هوای خودکار، دو ایربگ در جلو، ایربگ های جانبی، ای بی اس، کروز کنترل و سنسور عقب است.

یکی از بهترین ویژگی های رنو ترایبر قیمت پایین علیرغم ظرفیت بالای آن است که باعث شده بسیاری از مردم هند توانایی خرید آن را         داشته باشند.

قیمت این خودرو در بازار آزاد هند 600 هزار روپیه تا 890 هزار روپیه بر اساس آپشن ها تعیین شده که معادل 233 تا 347 میلیون تومان است.

با احتساب عوارض 10 درصدی واردات این خودرو بین 256 میلیون تا 381 میلیون تومان به ایران خواهد رسید.

 

* رنو کیگر

این خودرو یکی از SUV های پرطرفدار بازار هند است و همه این محبوبیت به لطف قیمت مناسب آن فراهم شده است. این خودرو احتمالا با همان موتور یک لیتری رنو ترایبر با قدرت 72 اسب بخاری در بازار هند موجود است که البته مشتریان می توانند رنو کیگر را         با موتور یک لیتری توربوشارژ با قدرت 100 اسبی هم خریداری کنند.

گیربکس این خودرو هم 5 دنده دستی یا 5 دنده اتومات سا و با تجهیزات نظیر سامانه اطلاعات و پخش 8 اینچی لمسی، شارژر وایرلس،  لامپ های جلوی ال ای دی، کنترل خودکار هوای خودرو و سامانه روشن کردن کیلس است.  کیگر همچنین مجهز به ای بی اس، 4 ایربگ و سنسور عقب است.

قیمت این مدل محبوب رنو بین 613 هزار روپیه معادل 238 میلیون تومان تا یک میلیون و 462 هزار روپیه معادل 452 میلیون تومان در بازار دهلی نو متغیر است که با احتساب عوارض 10 درصدی 260 تا 500 میلیون تومان به ایران خواهد رسید.

انتهای پیام/                    

جغرافیای صنعت خودرو در ایران نشان می دهد، هشت استان کشور دارای خطوط تولید انواع خودرو سواری هستند که در این میان تهران با اختلاف بسیار بالایی بزرگترین استان خودروساز کشور بوده و پس از آن خراسان رضوی و کرمان در رده های بعدی قرار گرفته اند.

بر اساس این گزارش از هشت استانی که کارخانه خودرو در آن قرار گرفته فقط یک استان به طور مستقل به تولید محصول می پردازد و هفت استان دیگر شعبه ای از شرکت های ایران خودرو و سایپا هستند.

آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت نشان می دهد 146 هزار دستگاه خودرو تا پایان اردی بهشت در ایران تولید شده که 62 درصد آن در تهران، 11.6 درصد در خراسان رضوی و 9.5 درصد در اصفهان تولید شده است.

این آمار بیانگر آن است که صنایع خودروسازی کرمان به عنوان یکی از کارخانه های مستقل خودروسازی از ایران خودرو و سایپا توانسته  هشت درصد از کل تولید خودروهای سورای کشور در اردی بهشت ماه را به تولید برساند.

بررسی ها نشان می دهد، از کل خودروهای سواری تولید شده در کشور، 3.5 درصد در آذربایجان شرقی، 3 درصد در مازندران و 2 درصد در فارس به تولید رسیده اما آماری از تولید خودرو در شرکت زاگرس خودرو لرستان در دسترس نیست.

این آمار حاکی از آن است که 90 درصد خودروهای سواری در ایران، تحت برند ایران خودرو و سایپا به تولید می رسد و تنها 10 درصد با برندهای دیگر وارد بازار خودرو کشور می شود.
22539