خودرو

بهترین ماشین های ایرانی برای خرید کدامند؟ | خودروی ایرانی چی بخریم؟

این روزها قیمت پراید، پرفروش ترین خودروی ایرانی در بازار، چیزی حدود 40 میلیون تومان است؛ عددی که در سال جاری رشد قابل توجهی داشته و این رشد، انتقاد بسیاری از مردم را نیز به دنبال داشته است. اگرچه مدیران شرکت های خودروسازی در ایران، همواره از پایین بودن قیمت خودرو گله دارند و خواستار افزایش آن هستند اما تردیدی نیست که قیمت خودرو برای بسیاری از مردم، بیش از توانایی شان است.

حداقل حقوق و مزایا در سال 97 برای فردی مجرد بنا بر تصویب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برابر با یک میلیون و 261 هزار و 269 تومان است که نسبت به سال 96، افزایشی 30 درصدی داشته است. حال اگر فرض کنیم که فرد مجردی با پایه حقوق وزارت کار استخدام شده و قصد خرید خودرو با استفاده از حقوق ماهانه اش را دارد و در این مدت از حقوقش، هیچ مقداری را صرف امور جاری مانند خوراک و مسکن نکند، حدود 32 ماه طول می کشد تا بتواند پول خرید یک پراید را جمع آوری کند! این مورد را هم در نظر بگیرید که خط فقر برای یک خانواده چهار نفره ساکن تهران در تابستان 97، دو میلیون و 728 هزار تومان بوده است. به بیان دیگر، به احتمال قریب به یقین، در شهری مانند تهران، آن پایه حقوق وزارت کار به تنهایی کفاف یک زندگی عادی را هم نمی دهد؛ چه برسد به آنکه آن را دست نخورده به مدت سه سال جمع کنیم تا بتوانیم با آن پراید بخریم!

البته همین نکته که پرفروش ترین خودروی ایرانی – برخلاف بسیاری از کشورها – هم زمان ارزان ترین خودرو در این کشور نیز هست، گواهی است بر این نکته که قیمت خودرو در ایران، بیش از توان مالی قشر عظیمی از مردم است.

حال بد نیست نگاهی بیندازیم به همین آمار در کشورهای دیگر. جدول زیر، مقایسه ای است از حداقل حقوق مصوب در 18 کشور که برحسب دلار (به صورت اسمی) آورده شده و متأثر از نرخ دلار در کشور مورد نظر است. بدیهی است که قدرت خرید یک دلار در هر کشور با کشور دیگر متفاوت است بنابراین در مقایسه هایی که بر حسب خرید صورت گرفته، شاخصی به نام «شاخص هزینه زندگی» لحاظ شده که به نوعی این اثر را خنثی کند.

در محاسبه اعداد، ساعت کاری در هر ماه برابر با 176 ساعت لحاظ شده است. اگرچه در برخی کشورها این عدد متفاوت است اما میزان این تفاوت، تعیین کننده نیست.

جدول حداقل حقوق در 18 کشور جهان

حداقل حقوق اسمی (دلار) منطقه کشور
1276 آمریکای شمالی ایالات متحده آمریکا
1795 آمریکای شمالی کانادا
313 آمریکای جنوبی برزیل
625 آمریکای جنوبی آرژانتین
1961 اروپا فرانسه
1823 اروپا آلمان
1767 اروپا بریتانیا
2816 اروپا دانمارک
3552 اروپا

سوییس

194 آسیا روسیه
150 آسیا چین
1301 آسیا کره جنوبی
1193 آسیا ژاپن
55 آسیا هند
2563 اقیانوسیه استرالیا
678 خاورمیانه عربستان سعودی
173 آفریقا آفریقای جنوبی
68 آفریقا مصر

در هریک از این کشورها، پرفروش ترین خودرو با دیگر کشورها متفاوت است. اگر همان شرایط مفروض در مسئله بالا را برای این کشورها فرض کنیم (حداقل حقوق مصوب به صورت دست نخورده) چند ماه طول می کشد تا مردم هریک از این کشورها موفق به خرید خودروی محبوب کشورشان شوند؟ برای این محاسبه، ابتدا خودروی محبوب در هر کشور و سپس قیمت خودرو در کشور مربوطه (به دلار) را استخراج و سپس قیمت آنها را به حداقل حقوق ماهیانه تقسیم می کنیم. جدول زیر، نتیجه این محاسبات است:

جدول مقایسه زمان لازم برای خرید خودروی پرفروش در هر کشور با استفاده از حداقل حقوق همان کشور

زمان حدودی (ماه) قیمت حدودی خودرو (دلار) پرفروش ترین خودرو کشور
19 24000 هوندا آکورد ایالات متحده آمریکا

16

28000 تویوتا رَوفور کانادا
57 18000 فیات پالیو برزیل
48 30000 تویوتا هایلوکس آرژانتین
10 19000 رنو سلیو فرانسه
14 25000 فولکس واگن گلف آلمان
10 17000 فورد فیِستا بریتانیا
5 14000 تویوتا آیگو دانمارک
6 21000 اسکودا اوکتاویا سوییس
31 6000 لادا پریورا روسیه
60 9000 وولینگ هونگ گوانگ چین
14 18000 هیوندا آوانته کره جنوبی

7

8000 تویوتا پریوس ژاپن
73 4000 ماروتی آلتو 800 هند
8 21000 تویوتا هایلوکس استرالیا
44 30000 تویوتا کمری عربستان سعودی
92 16000 فولکس واگن پولو آفریقای جنوبی
220 15000 هیوندای اکسنت مصر

البته دقت به این نکته ضروری است که اگرچه در کشوری مثل آرژانتین 48 ماه طول می کشد تا کارگری با حداقل حقوق و بدون دست زدن به آن حقوق به پرفروش ترین خودروی این کشور برسد اما پس از 48 ماه، یک تویوتای هایلوکس نصیبش می شود؛ نه یک پراید!

بد نیست بدانید پرفروش ترین خودرو در جهان، تویوتا کورولا است که در این کشورها بین 7 ماه (استرالیا) تا 411 ماه (هند) زمان برای خرید آن با حداقل حقوق لازم است. با اندکی جست وجو به این نتیجه می رسید که یک تویوتا کورولا در ایران حدود 350 میلیون تومان آب می خورد؛ یعنی چیزی حدود 291 ماه زمان لازم است تا پول خرید آن با حداقل حقوق یک کارگر به دست بیاید. دلیل بالا بودن این عدد، نرخ دلار در ایران و تعرفه بسیار بالای گمرک خودرو است که باعث می شود قیمت هر خودرو در ایران، جزو بالاترین قیمت های خودرو در جهان باشد.

البته با اینکه حداقل حقوق، معیار نسبتا مناسبی در طبقات فقیر جامعه به شمار می رود، الزاما نمی تواند دیدِ شفاف و دقیقی نسبت به اکثریت جامعه را به ما بدهد. شاخص های دیگری از جمله برابری اقتصادی و هزینه های زندگی، نقش های بسیار مهمی در این زمینه ایفا می کنند. از این رو، محاسبات بالا را با میانگین حقوق در هر یک از این کشورها نیز تکرار می کنیم:

جدول مقایسه زمان لازم برای خرید خودروی پرفروش در هرکشور، با استفاده از متوسط حقوق همان کشور

زمان حدودی (ماه) میانگین حقوق اسمی (دلار) پرفروش ترین خودرو کشور
5 5047 هوندا آکورد ایالات متحده آمریکا
7 4169 تویوتا رَوفور

کانادا

25 715 فیات پالیو برزیل
28 1087 تویوتا هایلوکس آرژانتین
5 3534 رنو سلیو فرانسه
7 3706 فولکس واگن گلف آلمان
5 3773 فورد فیِستا بریتانیا
3 5473 تویوتا آیگو دانمارک
3 7347 اسکودا اوکتاویا سوییس
8 769 لادا پریورا روسیه
12 724 وولینگ هونگ گوانگ چین

7

2616 هیوندا آوانته کره جنوبی
3 3186 تویوتا پریوس

ژاپن

26 152 ماروتی آلتو 800 هند
4 5135 تویوتا هایلوکس استرالیا
18 1673 تویوتا کمری عربستان سعودی
35 453 فولکس واگن پولو آفریقای جنوبی
60 251 هیوندا اکسنت مصر

در همین مرحله می توانید با مقایسه میانگین حقوق با حداقل حقوق در هر کشور، دیدِ مختصری نسبت به برابری اقتصادی در جامعه کشور هدف پیدا کنید. البته عوامل دیگری نیز در این مورد نقش بازی می کنند که از اهمیت بالایی برخوردارند ولی برای مثال، دو کشور آمریکا و دانمارک را در نظر بگیرید. حداقل حقوق در دانمارک، چیزی حدود دو برابر حداقل حقوق در آمریکاست؛ در حالی که این دو کشور، میانگین حقوق تقریبا برابری دارند. به بیان دیگر، فقرای دانمارک، چندان از متوسط جامعه دور نیستند. این مورد خودش را در ضریب جینی (شاخصی برای ارزیابی شکاف طبقاتی) این دو کشور نیز نشان می دهد. ضریب جینی برای آمریکا برابر با 0.42 و برای دانمارک برابر با 0.29 است. اعداد پایین تر به معنای شکاف طبقاتی کمتر است.

حال اگر هزینه های جاری متوسط زندگی را از حقوق بکاهیم چطور؟ واقعیت این است که شاخص هزینه زندگی، برای سبد مشخصی از کالا و برای متوسط جامعه محاسبه می شود و این یعنی نمی توان فرض کرد فردی که حداقل حقوق را می گیرد، با همین هزینه ها زندگی می کند اما اگر چنین فرضی داشته باشیم و به نوعی رفاهی برابر را برای تمام آحاد جامعه فرض کنیم، چند ماه طول می کشد تا در هریک از این کشورها بتوان یک تویوتا کورولا خرید؟ در هفت کشور از کشورهای فوق، هرگز نمی توانید! در واقع اصلا دخل و خرجتان با هم جور در نمی آید چون هزینه های زندگی متوسط از حقوق حداقل بیشتر است. اما در میان 11 کشور باقی مانده، استرالیا با 12 ماه، بهترین وضعیت و آرژانتین با 510 ماه بدترین وضعیت را دارد. اگر همین شرایط را برای حقوق متوسط نیز لحاظ کنیم، کماکان استرالیا در صدر باقی می ماند ولی برزیل با 280 ماه جای آرژانتین را در قعر می گیرد.

اگر منصفانه و علمی تر به مسئله نگاه کنیم، نمی توان تنها با استفاده از آمار فوق، مواردی چون رفاه اقتصادی یا رضایت مردم هر کشور را بسنجیم چرا که تعداد عوامل مؤثر در هریک بسیار بیش از موارد بالاست. اما می توان به یک نمای کلی از وضعیت در هر کشور و البته در ایران رسید.

منابع:

https://www.worlddata.info/average-income.php

https://www.worlddata.info/cost-of-living.php

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_price_rankings?itemId=206

انتهای پیام

به عبارت دیگر در این شرایط اگر فردی تصمیم به خرید تایر خارجی داشته باشد تنها می تواند از میان معدود برندهای خارجی (که اغلب نیز چینی هستند) لاستیک مناسب خودروی خود را خریداری کند.

اما در این شرایط و با وجود تحریم ها و قیمت بالای تایرهای خارجی بهتر است، از میان برندهای ایرانی که گاها قدمت زیادی نیز در این حوزه دارند، با پرداخت هزینه ای معقول می توانید صاحب تایری با قیمت و کیفیت مناسب شوید. در این مطلب می خواهیم سه برند لاستیک ایرانی، کویرتایر، بازر و یزد تایر را معرفی کنیم.

بهترین لاستیک ایرانی برای خودروی شما

همانطور که می دانید لاستیک های ایرانی و خارجی در برندها و کیفیت های مختلف در بازار ارائه می شوند، لاستیک های ایرانی از لحاظ کیفیت می توانند با لاستیک های چینی و هندی رقابت کنند و از آن ها پیشی بگیرند اما در برابر برترین لاستیک های اروپایی و کره ای نمی توان حرفی زد. اگرچه برخی لاستیک های خارجی موجود در بازار نیز صرفا چون نام خارجی بودن را به یدک می کشند برای ما هزینه بالایی خواهند داشت. در صورتی که ما می توانیم با پرداخت هزینه ای کمتر از میان برندهای داخلی همچون لاستیک بارز، کویرتایر یا یزدتایر، لاستیک مناسب خودرویمان را تهیه کنیم و به این ترتیب هزینه هایمان را به خوبی مدیریت کنیم.

حالا شاید با خودتان بپرسید در بین لاستیک های ایرانی کدام بهتر است؟ دلیل قیمت پایین لاستیک ایرانی چیست؟ کیفیت لاستیک ایرانی چطور است؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

بهترین لاستیک ایرانی کدام است؟ (راهنمای خرید تایر)

لاستیک یزد تایر

یزد تایر شرکتی معتبر در زمینه تولید تایر است که سالهاست در ایران فعالیت دارد. فعالیت این شرکت با محبوبیت نیز همراه بوده و بسیاری از ما ایرانیان از میان لاستیک های یزدتایر برای خودروهایمان تایر تهیه می کنیم. لاستیک های یزد تایر از نرمی و انعطاف پذیری خوبی برخوردار هستند و به همین خاطر عملکرد قابل قبولی در جاده های مختلف از خود نشان می دهند. در این شرکت انواع لاستیک های سواری، سنگین و حتی صنعتی، تولید و با قیمتی مقرون به صرفه عرضه می شوند. شرکت های سایپا و ایران خودرو نیز برای برخی از خودروهای تولیدیشان از لاستیک های این برند استفاده می کنند.

اندازه های متفاوت لاستیک یزد تایر این اختیار را به خریدار داده تا بتواند مطابق مدل خودروی خود یک سایز مناسب از لاستیک را تهیه کند.

اگر شما لاستیک های یزدتایر را برای خودروی خود انتخاب کنید خیالتان راحت است که برای مدت ها به تعویض لاستیک نیاز پیدا نمی کنید و از طرفی با یزدتایر لذت رانندگی چند برابر خواهد شد.

ویژگی های یزد تایر

 • قیمت مناسب
 • کیفیت بالا
 • رعایت تمام اصول استاندارد در تولید
 • لاستیک هایی با عمر و دوام طولانی
 • تولید براساس بروزترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا

لاستیک کویر تایر

کویر تایر در زمینه تولید و عرضه لاستیک نزدیک به 20 سال فعالیت داشت و بعد معروف شد. امروزه این شرکت نیز به عنوان تولیدکننده نرم ترین و بهترین لاستیک ها برای همه خودروها شناخته می شود. نزدیک به 30 درصد لاستیک های مصرفی داخل کشور از تولیدات کویرتایر هستند. اخیرا نیز این شرکت علاوه بر تولید تایر ماشین های داخلی، تایر مناسب ماشین های خارجی را به محصولات خود افزوده است که صاحبان خودروهای خارجی نیز می توانند از میان لاستیک های کویرتایر انتخاب کنند.  اگر به دنبال یک لاستیک خوب، با عملکردی مناسب و با قیمت مناسب هستید کویرتایر به خوبی می تواند نیاز شما را پاسخگو باشد.

ویژگی های لاستیک کویر تایر

 • ساخته شده طبق جدیدترین فن آوری ها و تکنولوژی های دنیا
 • استفاده از مواد مرغوب برای تولید لاستیک های نرم
 • کیفیت بالا
 • قیمت بسیار مناسب در مقایسه با لاستیک های خارجی
 • رعایت استانداردهای تولید تایر
 • تولید لاستیک های با مقاومت بالا در برابر عوامل فرسایش زا
 • دوام و ماندگاری بالا
 • استفاده از تجهیزات مدرن و پیشرفته برای تولید لاستیک

لاستیک بارز

یکی دیگر از سرشناس ترین شرکت های تولید لاستیک در کشور ما، شرکت بارز است. این شرکت 25 سال است که فعالیت می کند و نخستین و بزرگ ترین شرکت تولید کننده تایر می باشد. بارز بادوام ترین لاستیک ها را عرضه می کند. پیشینه شرکت بارز نشان می دهد که برترین تولید کننده لاستیک های رادیال سیمی سنگین مناسب کامیون و اتوبوس است و در واقع تنها تولید کننده این نوع لاستیک ها در کشور می باشد. و البته تایرهای رادیال سیمی سبک و نیمه سنگین نیز در حال حاضر جزو تولیدات این شرکت است. این برند معتبر نیز با خودروسازان بزرگ کشور ازجمله سایپا و ایران خودرو همکاری دارد.

برای انتخاب لاستیک بارز باید سایز لاستیک متناسب با خودروی خود را بدانید برای مثال سایز لاستیک پراید به شرح زیر می شود:

 • 165.65.13 پراید
 • 175.70.13 لاستیک پهن پراید
 • 185.60.13 لاستیک پهن پراید

ویژگی های لاستیک بارز

 • طول عمر بالا
 • کیفیت بالا
 • تولید تایر با آخرین تکنولوژی ها

مقایسه سه تایر بارز، کویرتایر و یزد تایر

کیفیت: از آنجایی که شرکت بارز و کویرتایر بیشتر براساس تکنولوژی روز جهان لاستیک تولید می کنند و در و تایرهای تولیدی این شرکت ها در آزمایشگاه های مجهز و پیشرفته آزمایش می شوند، از لحاظ کیفیت نسبت به یزدتایر برتری دارند. از طرفی دیگر، استفاده از این دو برند تایر ایرانی در خودروهای سایپا و ایران خودرو پس از سپری کردن تست های متعدد صورت می گیرد که این گواهی بر کیفیت بالای آنهاست.

تنوع: شرکت بارز و کویرتایر انواع لاستیک با سایزها و آج های مختلفی را تولید کرده اند در حالی که تنوع لاستیک های کویرتایر کمتر از دو برند دیگر است.

عملکرد و دوام: از نظر عملکرد و ماندگاری هر سه برند در سطح بالایی قراردارند اما طول عمر آج کویرتایر و بارز نسبتا بیشتر است.

قیمت: هرچه کیفیت محصول بهتر باشد قاعدتا قیمت نیز بالاتر می رود. در مجموع هر سه برند، قیمت هایی مقرون به صرفه ای دارند. در این میان بارز را می توان گرانتر از دو برند دیگر دانست اما به طور کلی میزان بودجه اختصاص یافته به خرید تایر در انتخاب برند لاستیک عاملی تعیین کننده است. بنابراین بهتر است پیش از انتخاب از میان این سه برند ابتدا بودجه ی خود را در نظر داشته بگیرید.

خرید آنلاین لاستیک از فروشگاهی معتبر

فروشگاه اینترنتی یدک لند متخصص در فروش انواع قطعات و لوازم جانبی خودروست. در این فروشگاه می توانید انواع تایرهای خارجی اصل و تایرهای ایرانی را از بهترین و با کیفیت ترین برندها مشاهده و مدل مناسب خودروی خود را سفارش دهید. خرید لاستیک مقوله مهمی است که باید در انتخاب مکان خرید آن دقت کافی داشته باشید چرا که در صورت خرید لاستیک بی کیفیت سلامت راننده و سرنشینان در خطر خواهد بود. به همین خاطر فروشگاه اینترنتی یدک لند با سال ها تجربه، اطمینان کافی جهت خرید اقلام خودرو را برای شما فراهم کرده است تا به سادگی برای اتومبیل خود کالای با کیفیت تهیه کنید.

کد خبر 638533