کسب و کار ایرانیعمومی

انواع سنگ فرش حیاط

با استفاده از کنار هم قرار دادن منظم یا نامنظم سنگ ها، سنگ فرش ها به وجود می آیند. به طور معمول از سنگ فرش ها برای کف درون یا بیرون از ساختمان استفاده می شود. سنگ فرش دارای استحکام بسیار زیادی است و علاوه بر زیبایی می تواند در شرایط جوی مختلف از خود مقاومت مناسبی نشان دهد. این مدل کف پوش ها برای فضاهایی که پرتردد هستند، استفاده می شود؛ زیرا در برابر سایش و ضربه مقاومت بالایی دارند.

برای استفاده از سنگ فرش ها می توانید آن ها را در شن یا ماده ی شبیه به آن قرار دهید. همچنین می توانید آن ها را در کنار هم در ملات بگذارید. زمانی که خیابان ها و حیاط را با سنگ فرش می پوشانید، می توانید در تمام طول سال از آن ها استفاده کنید. یکی دیگر از  مزایای بسیار مهم سنگ فرش، پیشگیری از به وجود آمدن گل  و لای در هوای بارانی و جلوگیری از به وجود آمدن گرد و خاک در هوای خشک است. در این بین، باید دقت داشته باشید که استفاده از انواع سنگ فرش می تواند برای ماشین ها کمی دردسر ایجاد کند و سر و صدای زیادی را در زمان عبور و مرور به وجود بیاورد. با این  وجود، به وجود آمدن این سر و صدا به  عنوان یک مزیت نیز محسوب می شود؛ چرا که از این طریق رانندگان می توانند به عابران هشدار نزدیک شدن بدهند. در زمان های قدیم در کشور انگلیس، زمانی که فردی در خانه بیمار یا سالمند داشت، برای ایجاد آرامش در مقابل خانه او جاده های سنگ فرش شده را با کاه می پوشاندند.

کاربردهای مختلف سنگ فرش

همان  طور که گفتیم، از سنگ فرش ها برای محوطه سازی استفاده های فراوانی می شود. برای ساخت مسیرها و راهروها می توانید از این مدل پوشش استفاده کنید. مهم ترین مکان هایی که از سنگ فرش برای پوشاندن کف استفاده می کنند، عبارت اند از:

 • ویلا
 • باغ
 • پارک
 • پیاده رو
 • قسمت های پیرامون آب نما
 • میدان های شهر
 • خیابان های قدیمی

یکی از راه هایی که می توان با استفاده از آن سنگ فرش ها را دسته بندی کرد، دسته بندی بر اساس سنگ استفاده شده در ساخت این محصول است. در ادامه به معرفی انواع سنگ فرش و کاربردهای آن می پردازیم و به شما می گوییم که حدود قیمتی آن ها چقدر است.

انواع سنگ فرش حیاط

سنگ فرش آجری

یکی از قدیمی ترین مصالحی که در ساختمان سازی استفاده می شود، آجر است. آجر در قسمت های مختلفی از ساختمان به کار می رود. شما می توانید با استفاده از آجر کف سازی خود را انجام دهید و یک سنگ فرش بسیار زیبا داشته باشید. این سنگ فرش به  خوبی می تواند در مقابل شرایط مختلف آب و هوایی مثل رطوبت، حرارت، نور خورشید، ضربه و فشار از خود مقاومت نشان دهد. به همین  خاطر، از این محصول برای تولید انواع سنگ فرش ویلا و محوطه هایی که در شرایط جوی نامناسب قرار دارند، به شکل وسیع استفاده می شود.

نکته مهم دیگر این است که آجر از لحاظ زیبایی شناختی در معماری دارای اهمیت بالایی است و ساختار و شکل آن با سایر مصالحی که در ساختمان سازی استفاده می شود، هماهنگی دل نشینی را به وجود می آورد. به همین خاطر، محدودیتی برای استفاده از آن در ساختمان های گوناگون وجود ندارد. در مورد قیمت سنگ فرش آجری نیز باید بگوییم که در مقایسه با سایر سنگ فرش ها ارزان تر است. اگر می خواهید از کف پوش در مقیاس بزرگ استفاده کنید، سنگ فرش آجری انتخاب مناسب و مقرون به صرفه ای برای شما خواهد بود.

سنگ فرش بتنی

یکی دیگر از مصالح مستحکم که برای بخش های مختلف استفاده می شود، بتن است. در بیشتر موارد از سنگ فرش های بتنی برای سنگ فرش باغ و پارک ها استفاده می شود. اجرا و نصب سنگ فرش های بتنی دارای اصول خاصی است. بتن برای سنگ فرش به دو شکل درجا یا پیش ساخته در بازار وجود دارد. دقت داشته باشید که در صورتی  که قصد اجرای سنگ فرش بتنی را دارید، باید زیرسازی مناسبی برای آن در نظر بگیرید تا بتن ها مسطح، بادوام و مستحکم در جای خود قرار بگیرند. در غیر این صورت، ممکن است در سنگ ترک به وجود بیاید و استحکام آن به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

در صورت اجرای مناسب انواع سنگ فرش بتنی می توانید تا مدت زیادی از دوام آن ها مطمین باشید. این سنگ فرش ها در مقابل شرایط آب و هوایی گوناگون مقاومت زیادی دارند و علاوه بر دوام بالا، از قیمت مناسبی نیز برخوردار هستند. شما می توانید برای سنگ فرش کردن محوطه های بسیار بزرگ همچون محوطه باغ ها و ویلاها از این سنگ فرش  استفاده کنید؛ زیرا بسیار مقرون  به صرفه است. در این بین، باید دقت داشته باشید که بتن از لحاظ زیبایی شناسی قوی نیست و استفاده از آن در همه قسمت های محوطه می تواند زیبایی بنا را کاهش دهد. برای جبران این موضوع و نداشتن ضعف در زیبایی می توان از بتن به همراه سایر مصالح استفاده کرد.

سنگ فرش پلیمری

بیشتر از سنگ فرش پلیمری برای پارکینگ یا سنگ فرش خیابان استفاده می شود. این کف پوش ها دارای ماندگاری بالایی هستند و مقاومت آن ها در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف مانند رطوبت، حرارت و ضربه بالا است. یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از این سنگ فرش ها داشتن تنوع رنگی زیاد آن ها است. این مدل سنگ فرش به علت مصنوعی بودن دارای تنوع رنگی بالایی است و می توان هماهنگی مناسبی میان این سنگ فرش و مصالح مختلف ایجاد کرد.

با این  وجود، این مدل سنگ فرش ها از موادی تولید می شوند که موجب می شود حرکت کردن یا ایجاد ضربه روی آن ها سر و صدای فراوانی تولید کند؛ به همین خاطر، بهتر است از انواع سنگ فرش پلیمری در محیط هایی همچون ویلاها و باغ ها و مناطق مسکونی استفاده نشود. از مصالح سنگ فرش های پلیمری برای تولید سرعت گیرها و میخ های چشم گربه ای که کنار جاده ها برای هشیار نگه داشتن راننده ها قرار دارند، نیز استفاده می شود.

سنگ فرش گرانیتی

سنگ فرش گرانیتی یا به عبارتی سنگ فرش کوبیک نوع دیگری از سنگ فرش است که در مقایسه با مدل های دیگر قیمت بیشتری دارد. علاوه بر قیمت زیاد، کیفیت و استحکام این مدل سنگ ها نیز از انواع دیگر بالاتر است. دلیل نام گذاری این سنگ فرش ها این است که سنگ های استفاده شده در تولید این مدل در اکثر موارد به شکل مکعبی هستند.

یکی از سخت ترین و محکم ترین سنگ های دنیا سنگ گرانیت است. این سنگ می تواند در مقابل انواع عوامل بیرونی مقاومت مناسبی از خود نشان دهد. این مدل سنگ فرش دارای رنگ های متنوعی است که به  آسانی می توان آن را با سایر مصالح استفاده شده در محوطه ساختمان هماهنگ کرد. با این  وجود، این سنگ فرش دارای معایبی نیز هست و مهم ترین عیب آن ها این است که حرارت و نور خورشید را به میزان زیادی جذب می کند. همچنین به دلیل بالا بودن قیمت انواع سنگ فرش حیاط گرانیتی بیشتر فقط در مقیاس های کوچک استفاده می شود.

سنگ  فرش های موزاییکی

یکی دیگر از مصالحی که به میزان زیادی در تولید انواع سنگ فرش استفاده می شود، موزاییک است. در سال های اخیر از این مصالح تنها در محیط های داخل ساختمان استفاده می شد؛ اما هم  اکنون بیشترین کاربرد آن به محیط بیرونی خانه و ساختمان محدود می شود.

یکی از نکات بسیار مهم برای نصب سنگ فرش موزاییکی، زیرسازی مناسب آن است. اگر زیرسازی شما مناسب نباشد، پس از مدتی موزاییک ها لق می شوند یا می شکنند. همچنین ممکن است در سطح کار پستی  و بلندی یا مشکلات دیگر مشاهده کنید. مقاومت بسیار بالای موزاییک در وضعیت آب  و هوایی فضاهای خارجی، یکی از خصوصیات مثبت و مهم آن ها محسوب می شود، ولی زیبایی این مدل نسبت به سنگ فرش های سنگی به میزان زیادی کم است.

سنگ فرش تراورتن

یکی از سنگ های بسیار پر استفاده در اجرای سنگ فرش، سنگ تراورتن است. این سنگ در اشکال گوناگون طراحی شده است. سنگ تراورتن در اندازه تایلی مربعی و یا طولی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از اشکال منحصر به  فرد طراحی در این سنگ، تراورتن کوبیک است. در این مدل طراحی، سنگ های تراورتن به  صورت مکعب کوچکی برش داده می شوند و با قرار گرفتن تعداد زیادی از آن ها با اشکال مختلف در کنار یکدیگر، سنگ فرش ایجاد می شود.

تنوع رنگی در انواع سنگ فرش تراورتن موجب شده است تا تعداد زیادی از مشتریان آن را برای طراحی سنگفرش مورد استفاده قرار دهند. یکی از مهم ترین مزیت های این سنگ طراحی زیبای آن است و همچنین قیمت سنگ تراورتن بسیار بهتر است. وجود بافت مناسب در این محصول موجب شده است، زمانی که سنگ خیس می شود، سطح آن لغزنده نشود و گزینه ی خوبی برای محیط های باز و به  خصوص برای اطراف استخر است، مخصوصاً که همیشه سطحی خنک دارد. باید دقت داشته باشید که این سنگ دارای مقاومت بسیار مناسبی در مقابل شرایط محیطی است. به  این  ترتیب، در این سنگ تغییر کیفیت ظاهری به دلیل شرایط محیطی یا در اثر تابش مستقیم آفتاب به وجود نمی آید.

قلوه سنگ

قلوه سنگ یا سنگ های رودخانه ای که به طور معمول حالتی گرد و صاف داشتند در قدیم بیشتر سنگ فرش خیابان ها و مسیرهای کوتاه مورد استفاده قرار داشتند، امروزه نیز از سنگ قلوه در حیاط سازی  ویلاهای شمال نیز استفاده می شود.

سنگ فرش حیاط با سنگ  آهک

این سنگ فرش ها اغلب به رنگ کرم و یا سفید تولید می شوند و به همین خاطر، می توانند نور درختان را به شکل مناسب منعکس کنند. در محیط هایی که به  شدت گرم هستند، بهتر است که این مدل سنگ فرش را برای فضاسازی محوطه بیرونی استفاده کرد؛ زیرا این پوشش ها می توانند گرمای هوا را کاهش دهند. همچنین این سنگ فرش های می توانند نور را ساطع کنند و این موضوع منجر به ایجاد جلوه  زیبایی در محوطه می شود.

نکات مهم هنگام انتخاب سنگ فرش

برای انتخاب انواع سنگ فرش حیاط باید دقت بالایی به خرج دهید؛ زیرا این قسمت از محیط در معرض تنش های دمایی، رفت  و آمد و تغییرات آب و هوایی قرار دارد. به همین دلیل، باید مصالحی که برای کف سازی آن مورد استفاده قرار می گیرد، دارای کیفیت مناسبی باشد. در انتخاب مصالح استفاده شده باید به بعضی نکات توجه به  خصوصی داشته باشید تا نتیجه کار به  طور کامل با انتظارات شما هماهنگ باشد. در ادامه به معرفی این نکات می پردازیم:

 • به کارگیری مصالح سازگار با وضعیت موجود: باید به شرایط جوی و موقعیت جغرافیایی مکان مورد نظر توجه داشته باشید و این موارد را تعیین کنید که مقدار بارش در این قسمت ها چگونه است و زاویه تابش آفتاب به چه شکل است. مقدار تردد و نوع کاربری محوطه را هم باید در نظر بگیرید.
 • دقت به المان های زیبایی شناسی: نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، زیبایی محوطه است. شما باید بر اساس سایر مصالحی که در محوطه سازی استفاده شده است، مصالح مناسبی خریداری کنید. پیشنهاد ما این است که در آغاز حیاط را به بخش های مختلفی تقسیم کرده و بعد از مشخص کردن مکان فضای سبز، قسمت نصب آلاچیق و … اقدام به اجرای انواع سنگ  فرش حیاط ویلا کنید. در این حالت، هزینه ها هم به شکل قابل توجهی کم می شوند.
 • به کارگیری ایده های خلاق در محوطه: پیشنهاد می کنیم که در بخش های مختلف محوطه مثل طراحی باغچه و به شکل کلی، در طراحی نقشه برای محوطه سازی ویلا یک مدل مصالح را مورد استفاده قرار دهید. در این حالت، می توانید مصالح گوناگونی را مورد استفاده قرار دهید و رنگ بندی و تنوع طرح را در بخش های مختلف محوطه اجرا کنید.
 • توجه به قیمت مصالح: قیمت سنگ فرش حیاط یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید به آن دقت داشته باشید. شما می توانید بر اساس متراژ حیاط و بودجه ای که دارید، بهترین مدل مصالح را خریداری کنید.

بهترین نوع سنگ فرش کدام است؟

برای انتخاب سنگ فرش مناسب متراژ محلی که قرار است سنگ فرش شود و کاربری آن را در نظر بگیرید، از بودجه هم غافل نشوید.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم که به مطالب کلی و مفصلی که در مورد انواع سنگ فرش وجود دارد، بپردازیم. شما باید بر اساس محیطی که قصد استفاده از سنگ فرش را دارید، نوع این محصولات را انتخاب کنید، البته باید دقت داشته باشید که بودجه ای که برای این کار در نظر می گیرید، نیز می تواند روی مدل این سنگ ها اثر بگذارد. بنابراین، ابتدا بهتر است به محیط و بودجه تان توجه کرده و سپس مدل سنگ فرش را انتخاب کنید.