سبک زندگی

برای سفر هوایی به کرمان، از طریق چه ایرلاین هایی می توان اقدام کرد؟

میزان بار مجاز و هزینه اضافه بار یکی از اصلی ترین دغدغه های مسافران در پروازهای داخلی و خارجی است. یعنی فرقی ندارد که مقصد شما کجاست، اگر بار شما از میزان مجاز بیشتر باشد، با مشکل روبه رو می شوید و باید هزینه اضافی پرداخت کنید. این موضوع برای دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند مساله بزرگ تری است چون نیاز دارند که بار بیشتری همراه خودشان ببرند.

در هر پرواز مسافران می توانند بسته به کلاسی که انتخاب کردند، حجم بار مجاز مشخصی همراه ببرند. یعنی اگر کلاس پرواز شما اکونومی است میزان بار کمتری می توانید نسبت به کلاس بیزینس یا فرست کلاس ببرید. هرچه کلاس پروازی شما بهتر باشد بر حجم بار مجازتان نیز اضافه خواهد شد.

اگر می خواهید بار قابل توجهی با خود در پرواز به همراه داشته باشید، باید اطلاعات خودتان را در این زمینه کامل کنید. داشتن اطلاعات در این زمینه به شما کمک می کند که حداکثر بار مجاز در پروازهای داخلی و خارجی را بدانید و بتوانید هزینه اضافه بار را محاسبه کنید. در این مطلب از مجله گردشگری علی بابا، همه نکاتی که باید درباره این موضوع بدانید جمع آوری شده است. بنابراین تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

میزان بار مجاز در پروازهای داخلی چقدر است؟

تمامی ایرلاین های داخلی میزان بار مجاز خود را در کلاس اکونومی 20 کیلوگرم و در کلاس بیزنس 30 کیلوگرم در نظر گرفته اند.

میزان بار مجاز در پروازهای خارجی چقدر است؟

حداکثر بار مجاز در ایرلاین های خارجی بستگی به نوع ایرلاین دارد. شرکت KLM و لوفت هانزا بار مجاز در کلاس اکونومی را 23 کیلوگرم و در کلاس بیزنس و فرست 32 کیلوگرم اعلام کرده اند. اما ترکیش ایر بار مجاز در کلاس اکونومی را 20 کیلوکرم و در بیزنس کلاس 30 کیلوگرم تعیین کرده است.

آیا اضافه بار جریمه دارد؟

اگر حجم بار شما از حداکثر بار مجاز بیشتر شود، باید هزینه اضافه بار پرداخت کنید که معمولا این هزینه برای هر کیلوگرم اضافه برابراست با یک درصد از قیمت بلیط خریداری شده.

میزان بار مجاز در پروازهای داخلی

میزان بار مجاز در هر شرکت هواپیمایی به دو شیوه محاسبه می شود؛ یا براساس وزن و یا براساس تعداد بسته ها. البته معمولا محاسبه بار مجاز براساس وزن انجام می گیرد. این را هم بدانید که کلاس پرواز در تعیین حداکثر بار مجاز نقش دارد.

عکس از: سایت Alibaba

حالا چندتا از ایرلاین های داخلی را نام برده و حداکثر بار مجاز در هرکدام را مشخص می کنیم.

ایرلاین زاگرس

زاگرس اولین ایرلاینی است که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم. حداکثر بار مجاز در این ایرلاین در اکونومی کلاس 20 کیلوگرم و در بیزینس کلاس 30 کیلوگرم است. تحویل بار بیشتر از این میزان شامل هزینه اضافه بار می شود.

عکس از: سایت Nasimonline

ایرلاین کاسپین

ایرلاین کاسپین هم مثل دو ایرلاین قبلی حجم بار مجاز خود را در کلاس اکونومی برابر با 20 و در کلاس تجاری برابر با 30 کیلوگرم تعیین کرده است.

ایرلاین قشم ایر

از شرکت های هواپیمایی پرکار، ایرلاین قشم ایر است. همه کسانی که با این شرکت سفر کرده اند می دانند که حداکثر بار مجاز 20 کیلوگرم است و مسافرینی که بیشتر از این میزان بار داشته باشند باید هزینه اضافه بار پرداخت کنند.

پیشنهاد خواندنی:&nbsp10 ترفند ساده  اما کاربردی سفر + فیلم

ایرلاین تابان

ایرلاین تابان یک شرکت هواپیمایی خصوصی است اما از قوانین شرکت های هواپیمایی دولتی تابعیت می کند. پس در این ایرلاین هم حجم بار مجاز در اکونومی کلاس 20 و برای بیزینس کلاس 30 کیلوگرم است.

عکس از: سایت Freena

ایرلاین ماهان

هواپیمایی ماهان هم از شرکت های دیگر جا نمانده و میزان باری که مسافران مجاز هستند حمل کنند را در کلاس اکونومی برابر با 20 کیلوگرم و در بیزینس کلاس برابر با 45کیلوگرم تعیین کرده است.

ایرلاین کیش ایر

شرکت هواپیمایی کیش ایر هم مثل تمامی ایرلاین های ایرانی، در کلاس اقتصادی 20 کیلوگرم و در کلاس تجاری 30 کیلوگرم را را مجاز اعلام کرده است.

ایرلاین آسمان

از محبوب ترین و معروف ترین ایرلاین های داخلی ایرلاین آسمان است که مسافران زیادی را در شهرهای داخلی ایران جابه جا می کند. این شرکت برای مسافران خود میزان بار مجاز را در اکونومی کلاس 20 کیلوگرم و در بیزینس کلاس 30 کیلوگرم تعیین کرده است.

عکس از: سایت Irannihon

ایرلاین آتا

مقدار بار مجازی که ایرلاین آتا برای مسافرین خود در نظر گرفته و تا آن میزان هزینه اضافه بار به مسافران تعلق نمی گیرد، برای بلیط های کلاس اقتصادی 20 کیلوگرم و برای بلیط های کلاس تجاری 30 کیلوگرم است. پس با خیال راحت می توانید این پرواز را انتخاب کنید.

پیشنهاد خواندنی:&nbsp10 اپلیکیشن مفید در سفرهای خارجی

ایرلاین ایران ایر

اما شناخته شده ترین شرکت هواپیمایی در کشور ما، ایرلاین ایران ایر است. اگر تاحالا سفر هوایی را تجربه کرده باشید حتما با این ایرلاین آشنایی دارید. در این ایرلاین نیز محدودیت حمل بار وجود دارد و این محدودیت براساس نوع صندلی و کلاس هواپیما و وکوچک یا بزرگسال بودن مسافر تعیین می شود. محدودیت حمل بار برای هر بزرگسال در کلاس اکونومی 20 کیلوکرم و در کلاس بیزینس 45 کیلوگرم است.

کودکان نیز در پروازهای این شرکت هواپیمایی اجازه دارند که به میزان 10 کیلوگرم بار داشته باشند.

عکس از: سایت Kite

هزینه اضافه بار در پروازهای داخلی

سوالی که برای همه ما ممکن است به وجود بیاید این است که اگر اضافه بار داشتیم، هزینه اضافه بار در پروازهای داخلی چگونه محاسبه می شود؟ اجازه دهید جواب این سوال را این گونه بدهم: همان طور که در بالا هم اشاره کردم، تمامی شرکت های هواپیمایی ایرانی میزان بار مجاز خود را در کلاس اکونومی 20 کیلوگرم اعلام کرده اند. حالا اگر کسی بخواهد بیشتر از این میزان بار حمل کند باید هزینه اضافه تری پرداخت کند.

هزینه بار اضافه بستگی قیمت بلیط، طول پرواز، کلاس پرواز، وزن و تعداد بسته ها دارد. معمولا برای محاسبه هزینه اضافه، به ازای هر یک کیلوگرم بار اضافه، مبلغی مشخص می کنند. البته امکان دارد که شکل بسته بندی بار شما به صورتی باشد که مشمول هزینه اضافی شود.

عکس از: سایت Tehran Times

اما به طور کلی باید گفت که مبلغ هزینه بار اضافه برابر است با 1 درصد قیمت بلیط به ازای هر کیلوگرم بار اضافه. یعنی اگر شما 5 کیلوگرم اضافه بار داشته باشید، باید به اندازه 5درصد قیمت بلیط خودتان را به عنوان هزینه بار اضافه پرداخت کنید. در هر ایرلاین این درصد ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

البته به این نکته هم توجه کنید که بعضی از ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی شرایط مخصوصی برای بارهایی مثل حیوانات خانگی و یا لوازم ورزشی دارند. معمولا این بارها به طور جدا محسابه شده و هزینه اضافه بار به آن ها تعلق می گیرد.

پیشنهاد خواندنی:&nbspهمه آنچه درباره سفر به استانبول باید بدانید

میزان بار مجاز در پروازهای خارجی

حالا که محدودیت حمل بار در پروازهای داخلی را برای شما گفتم، خوب است که محدودیت بار مجاز در پروازهای خارجی را هم بررسی کنیم چون معمولا در پروازهای خارجی این موضوع مساله بزرگ تری نسبت به پروازهای داخلی است.

عکس از: سایت Cntraveler

بعضی از شرکت های هواپیمایی محدودیت بار خود را براساس مقصد تعیین می کنند، به این معنی که مثلا بار مجاز در سفر به خاورمیانه با بار مجاز در سفر به آمریکا فرق دارد. بهترین کار این است که در زمان تهیه بلیط، میزان بار مجاز در آن ایرلاین را بررسی کنید. معمولا هم بر روی بلیط ها حداکثر بار مجاز نوشته می شود. در ادامه برای اطلاعات بیشتر شما، حداکثر بار مجاز در برخی از ایرلاین های خارجی را نام می بریم.

شرکت هواپیمایی KLM

حداکثر بار مجاز در این شرکت هواپیمایی در کلاس اقتصادی معادل 23 کیلوگرم است و در کلاس تجاری این حداکثر به دو چمدان که باید در مجموع 32 کیلوگرم باشند، می رسد. مسافران در فرست کلاس می توانند 3 چمدان با حداکثر وزن 32 کیلوگرم به همراه داشته باشند.

شرکت هواپیمایی ترکیش ایر

شرکت هوایپیمایی ترکیش ایر حداکثر بار مجاز در پرواز کلاس اکونومی 20 کیلوگرم و در پرواز کلاس بیزینس 30 کیلوگرم اعلام کرده است. پس حتما در زمان تهیه بلیط، به مقررات محدودیت بار شرکت هواپیمایی توجه کنید. شرکت ترکیش ایر محدودیتی از لحاظ تعداد چمدان اعلام نکرده و فقط اعلام کرده که مجموع بار باید به میزان مجاز باشد. درصورتی که حجم بار از میزان مجاز بیشتر شود، مسافر باید هزینه اضافه بار پرداخت کند.

عکس از: سایت Dailysabah

شرکت هواپیمایی قطر و امارات متحده عربی

اگر شرکت هواپیمایی قطر را برای پروازهای خارجی خود انتخاب می کنید باید در مورد حداکثر بار مجاز آن آگاه باشید. شرکت هواپیمایی قطر یا امارات متحده عربی محدودیتی از لحاظ تعداد چمدان ندارد فقط اعلام کرده است که در کلاس اکونومی بستگی به درجه آن حداکثر بار مجاز از 25 الی 30 کیلوگرم است. این حداکثر در بیزینس کلاس به 40 کیلوگرم و در فرست کلاس به 50 کیلوگرم می رسد.

پیشنهاد خواندنی:&nbspبلیط هواپیما خارجی | چه زمانی، چطور و از کجا بلیط پرواز خارجی بخریم؟

این نکته را خدمت شما عزیزانی که در حال مطالعه مجله گردشگری علی بابا هستید بیان کنیم که بعضی از شرکت های هواپیمایی مخصوصا شرکت های اروپایی و بعضی پروازهای مالزی و تایلند هزینه بار را از هزینه بلیط جدا کرده اند. یعنی چه؟

یعنی اینکه وقتی شما از آن شرکت بلیط می خرید فقط می توانید مقدار مشخصی بار دستی به داخل کابین هواپیما ببرید و اگر بخواهید بار بیشتری به همراه داشته باشید، باید هزینه ای جداگانه پرداخت کنید. این نوع بلیط بیشتر برای سفرهای اقتصادی که مسافر بار زیادی با خود به همراه ندارد مناسب است.

شرکت هواپیمایی لوفت هانزا

اگر می خواهید از طریق شرکت هواپیمایی لوفت هانزا به جایی سفر کنید، باید مقدار بار مجاز در این شرکت را بدانید. حداکثر بار مجاز در این شرکت هواپیمایی در اکونومی کلاس یک چمدان 23 کیلوگرمی و در پریمیوم اکونومی 2 چمدان با مجموع 23 کیلوگرم مجاز است.

عکس از: سایت Lufthansa

در کلاس بیزنس لوفت هانزا، بار مجاز دو چمدان است که باید در مجموع 32 کیلوگرم باشند. در فرست کلاس هم حداکثر بار مجاز 32 کیلوگرم است اما مسافران می توانند آن را در 3 چمدان تقسیم کنند.

هزینه اضافه بار در پروازهای خارجی

حتما قبل از آنکه به فرودگاه بروید تا سفر خود را شروع کنید، وارد سایت شرکت هواپیمایی مربوطه شوید و اطلاعات مربوط به میزان بار مجاز و هزینه اضافه بار را به دست آورید. البته این اطلاعات در قسمت «baggage weight» بلیط هم نوشته شده و می توانید به آن سر بزنید.

حالا که درمورد محدودیت های حمل بار شرکت هواپیمایی خود اطلاعات کافی را به دست آوردید، چمدان های خود را وزن کنید تا مطمئن شوید وزن آن بیشتر از حد مجاز نباشد. درصورتی که اضافه بار داشتید حتما زودتر به فرودگاه بروید تا با مشکلی مواجه نشوید.

عکس از: سایت Newyork Times

پیشنهاد می کنیم که برای آنکه از هزینه بار اضافه به صورت دقیق باخبر شوید با آژانس مسافرتی خود و یا شرکت هواپیمایی که از آن بلیط خریدید تماس بگیرید و از آن ها سوال کنید. ایرلاین های ایرانی در پروازهای خارجی معمولا برای هر کیلوگرم بار اضافه 15 یورو دریافت می کنند. این قیمت ممکن است در مقاصد مختلف فرق کند پس حتما اطلاعات دقیق به دست آورید.

پیشنهاد خواندنی:&nbspاشیای ممنوعه در کابین هواپیما را بشناسید

تفاوت بار دستی با بار اصلی چیست؟

بیشترین سوالی که مسافران ممکن است داشته باشند این است که بار اصلی چه فرقی با بار دستی دارد؟ اصلا بار دستی چیست؟ جواب این سوال بسیار ساده است. هر مسافری این اجازه را دارد که به جز باری که تحویل قسمت بار هواپیما می دهد، وسایلی را به عنوان بار دستی با خودش به کابین هواپیما ببرد. این بار دستی باید ابعاد و حجم خاصی داشته باشد که در هر ایرلاین ممکن است متفاوت باشد.

توصیه مجله گردشگری علی بابا این است که مسافران چه در پروازهای داخلی و چه در پروازهای خارجی بار زیادی را با خود به کابین نبرند و فقط وسایل مهمی مثل لپ تاپ، مدارک مهم و اشیای گران قیمت را به عنوان بار دستی همراه داشته باشند.

عکس از: سایت Forbes

اگر می خواهید با هواپیما به جایی سفر کنید بهتر است حتما درباره بار دستی مجاز برای بردن به داخل کابین اطلاعات دقیق به دست بیاورید چون نداشتن اطلاعات امکان دارد باعث شود که قسمتی از بار خود را به ناچار تحویل بار هواپیما داده و اگر از میزان بار مجاز فراتر رود، مجبور شوید هزینه اضافه بار پرداخت کنید.

به صورت کلی طول و عرض و ارتفاع بار دستی نباید بیشتر از 56، 45 و 25 سانتی متر بیشتر باشد تا بتوان آن را در محفظه ای که بالای هر صندلی قرار دارد، جا داد. همچنین وزن این بار باید بین 5 تا 7 کیلوگرم باشد که البته میزان وزن آن به ایرلاینی که شما انتخاب کردید و همچنین کلاس پروازتان بستگی دارد.

پس اگر می خواهید باری بیشتر از مقدار بار مجاز با خود به داخل کابین ببرید، به کلاس پرواز انتخابی تان دقت کنید. چون که در پروازهای بیزنس کلاس یا فرست کلاس می توانید بار دستی بیشتری تا 15 کیلوگرم به همراه ببرید. این را هم خوب است بدانید که گاهی هزینه بار اضافه در پرازهای اکونومی بیشتر از بلیط بیزنس یا فرست کلاس می شود، پس به خوبی در این باره تحقیق کنید.

عکس از: سایت Quartz

این را هم به خاطر داشته باشید که بار دستی را اصلا نباید جلوی پای خود یا زیر صندلی بگذارید چون برای خروج اضطراری مشکل ایجاد می کند.

میزان بار دستی مجاز در پروازهای داخلی

میزان بار دستی مجاز در پروازهای داخلی در همه ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی یکسان اعلام شده و مسافران در تمامی ایرلاین ها فقط اجازه دارند به میزان 5 کیلوگرم بار دستی به همراه خود داشته باشند. پس فرقی ندارد که ایرلاین ماهان را انتخاب می کنید یا ایران ایر. میزان بار دستی در پروازهای بیزنس کلاس به 7 کیلوگرم می رسد.

میزان بار دستی مجاز در پروازهای خارجی

ایرلاین اروپایی KLM میزان بار دستی مجاز را برای پروازهای کلاس اکونومی 7 کیلوگرم و برای کلاس بیزنس 15 کیلوگرم اعلام کرده است. شرکت هواپیمایی ترکیش ایر هم میزان بار دستی مجاز را برای همه کلاس های پروازی خود 8 کیلوگرم اعلام کرده است. شرکت لوفت هانزا و قطرایر و امارات هم مثل KLM میزان بار مجاز دستی را در کلاس اکونومی 7 کیلوگرم و در بیزنس کلاس و فرست کلاس 15 کیلوگرم درنظر گرفته اند.

عکس از: سایت Newyork Times

اگر می خواهید بدانید چه وسایلی را نباید در بار دستی خود به داخل کابین ببرید، باید بگوییم که از بردن وسایل نوک تیز و لبه دار مانند ناخن گیر و سوهان ناخن، عطر و اسپری، مایعات و غیره خودداری کنید و تنها وسایل گران بها مثل طلا و پول نقد، کارت اعتباری و مدارک شناسایی، لپ تاپ و موبایل خود را به همراه داشته باشید تا در طول سفر خیالتان از بابت این وسایل راحت باشد.

و درنهایت…

در این مقاله از مجله گردشگری علی بابا سعی کردیم تا اطلاعات مفیدی درباره حداکثر بار مجازی که می توانید در پروازهای داخلی و خارجی به همراه خودتان ببرید و همچنین نرخ هزینه اضافه بار به شما بدهیم. به امید آنکه این اطلاعات برای شما مفید باشد. پیشنهاد می کنیم حتما قبل از آنکه سفر خود را با هواپیما شروع کنید این مطلب را مطالعه کنید تا اطلاعاتتان کامل شود و به مشکلی بر نخورید.

“}},{“@type”:”Question”,”name”:”میزان بار مجاز در پروازهای خارجی چقدر است؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”حداکثر بار مجاز در ایرلاین های خارجی بستگی به نوع ایرلاین دارد. شرکت KLM و لوفت هانزا بار مجاز در کلاس اکونومی را 23 کیلوگرم و در کلاس بیزنس و فرست 32 کیلوگرم اعلام کرده اند. اما ترکیش ایر بار مجاز در کلاس اکونومی را 20 کیلوکرم و در بیزنس کلاس 30 کیلوگرم تعیین کرده است.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”آیا اضافه بار جریمه دارد؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”اگر حجم بار شما از حداکثر بار مجاز بیشتر شود، باید هزینه اضافه بار پرداخت کنید که معمولا این هزینه برای هر کیلوگرم اضافه برابراست با یک درصد از قیمت بلیط خریداری شده.”}}]}