عمومیکسب و کار ایرانی

موکت مناسب اتاق کودک

در ابتدا باید بدانیم که برای انتخاب موکت مناسب نوزادان و کودکان فقط طرح و رنگ موکت مهم نیست.نوع الیاف و همچنین بافت موکت از مواردی مهمی است که باید در هنگام خرید موکت اتاق فرزندتان به آنها توجه شود.بافت موکت در ایران به دو صورت کات پایل یا همان پرز بلند و نیز لوپ یا گره دار تولید می شود.طرحهای گره دار به علت زبری و خشکی مناسب اتاق بچه ها نیستند.بنابراین اولویت انتخاب، در ابتدا از موکت های پرز بلند است.

موکت بافت پرز بلند

دومین ویژگی مهم برای موکت اتاق کودک نوع جنس الیاف نخ موکت است.الیاف پلی آمید نسبت به الیاف پلی پروپیلن از کیفیت بهتری برخوردارند.ثبات رنگ ، مقاومت بالا در برابر سایش و فشار ، برگشت پذیری به حالت اولیه پس از قرار گرفتن در زیر اجسام سنگین ، کرک و پرز کمتر و نظافت آسان از مزایای الیاف پلی آمید است.به همین علت قیمت موکتهایی که با نخ پلی آمید تولید می شوند بیشتر از الیاف دیگر است.

Suitable carpet for children's room

معرفی طرح های موکت پالاز مناسب اتاق خواب کودکان

با توجه به موارد فوق از میان طرح های مختلفی که در شرکت پالاز تولید می گردد بهترین موکت هایی که برای اطاق کودک کاربرد دارند را معرفی می کنیم.

1- طرح یاس با تراکم و ضخامت مناسب و الیاف پلی آمید

2- طرح یاسمن با تراکم متوسط و ضخامت کمتر از طرح یاس و تولید شده با نخ پلی آمید

3- طرح افرا با ضخامت حدود 1 سانتیمتر و تراکم بالا و البته نخ پلی پروپیلن

4- طرح کات بی با ضخامت حدود 1 سانتیمتر و دارای تراکم کمتری نسبت به طرح افرا می باشد.

نوع جنس نخ کات B پلی پروپیلن می باشد.

از طرح کات بی به علت داشتن طرح ساده ، تنوع رنگ بالا و رنگ های شاد استقبال زیادی برای کودکان می شود و جز طرحهای پرفروش شرکت پالاز است.از بهترین گزینه ها برای کفپوش اتاق کودک است. وقتی کودک شما شروع به حرکت می کند و چهاردست و پا رفتن را یاد می گیرد، محافظت از دستها و زانوهای کودکتان، برای شما بسیار مهم خواهد شد. اگر مناسبی برای اتاق خواب کودک خود انتخاب کرده باشید، وقتی کودکتان راه رفتن را تمرین می کند، بازی میکند و یا مدام روی زمین می افتد، ، از کودک شما محافظت خواهد کرد و جلوی صدمه دیدن کودک را خواهد گرفت.

اما سوال اینجاست که چه موکتی برای اتاق کودک مناسب است. برای پاسخ به این پرسش، باید ابتدا بدانیم که ویژگی های کلیدی برای اتاق کودک کدام است؟

 • موکت اتاق کودک باید سطحی نرم و راحت داشته باشد.
 • موکت اتاق کودک باید نسبت به لکه پذیری بسیار مقاوم باشد و به آسانی چرک نشود.
 • با توجه به شرایط کودک باید به راحتی قابل تمیز کاری و در صورت لزوم قابل شستشو باشد.
 • موکت باید دوام رنگ بالایی داشته باشد.
 • موکت اتاق کودک باید نگهداری آسانی داشته باشد.

چه الیافی برای اتاق کودک مناسب است؟

مهمترین عامل تاثیر گذار در انتخاب مناسب برای اتاق کودک شما، نوع الیافی است که موکت با آن تولید شده است. موکتها بطور کلی با 6 الیاف مختلف تولید می شوند که عبارتند از :

الیاف موکت تعیین کننده ویژگی هایی مانند، دوام، لکه پذیری، جذب گرد و خاک، دوام رنگ و میزان محو شدگی رنگ، راحتی نگهداری و تمیز کاری است.موکتهای تولید شده با الیاف پشم، برای بیشتر مردم، بهترین گزینه از میان الیافهای مختلف موکت هستند. موکتهای پشمی، موکتهایی لوکس و زیبا هستند و در صورتی که بصورت منظم و صحیح نگهداری شده و تمیز کاری شوند، علاوه بر راحتی بالا، دوام بالایی را نیز ارائه می کنند.

اما با توجه به اینکه موکتهای پشمی می توانند در ایجاد و یا تشدید بیماری هایی مانند آلرژی و آسم نقش داشته باشند، گزینه مناسبی برای اتاق کودک نیستند. ولی براحتی نمی توان از مزایای بی بدیل الیاف پشم به عنوان یک الیاف ارگانیک و زیبا، گذشت.

موکت تولید شده از ترکیب الیاف پشم و الیاف نایلون بهترین پیشنهاد برای اتاق کودک شماست. ترکیب الیاف پشم و الیاف نایلون، ترکیب نرمی و راحتی یک الیاف طبیعی و مقاومت به لکه پذیری و دوام تقویت شده یک الیاف مصنوعی است. موکتهایی که از ترکیب این دو الیاف تولید شده اند از نظر مالی نیز مقرون به صرفه هستند.

البته اکنون با توجه به توسعه الیاف تریکستا، موکتهای ترکیبی پشم و تریکستا نیز گزینه ای شگفت انگیز محسوب می شوند. موکتی هایی که حاصل ترکیب عالی یک الیاف بیولوژیک مانند پشم و یک الیاف مصنوعی جدید و بی نظیر مانند تریکستا هستند. مشکل این موکتها به تولید محدود آنها بر می گردد و اینکه در بازار ایران به راحتی پیدا نمی شوند.

موکت با چه بافتی مناسب اتاق کودک  است؟ موکت پرز دار یا موکت بدون پرز؟

اگر کودک شما هنوز خیلی خردسال است، برای محافظت از کودکتان در هنگام بازی کردن یا زمین خوردن و خزیدن، موکت اتاق کودک باید سطحی بسیار نرم و راحت و انعطاف پذیر داشته باشد. در این صورت شما حتما باید از موکتهای تولید شده به روش Cut Pile استفاده کنید. این نوع بافت به شما سطحی نرم برای حرکت و غلطیدن کودکتان می دهد.اگر الیاف این موکت بلند باشد، با پیچ و تاب خوردن الیافها در هم، نرمی و انعطاف پذیری موکت بیشتر هم می شود.

اما اگر کودک شما خیلی هم خردسال نیست و علاقه به نقاشی و بازی با رنگ ها دارد و یا مدام وسایل نقاشی را روی زمین پهن می کند، بهتر است موکت با بافتLoop Pile  برای اتاق خواب کودکتان انتخاب کنید. این موکتها خیلی دیرتر لکه ها را بروز می دهند و جذب گرد و خاک هم در آنها بسیار کمتر است. اما نکته مهم این است که این موکتها به هیچ عنوان نرمی موکتهای Cut Pile را نخواهند داشت و برای کودک خردسال مناسب نیستند.

موکت رولی یا تایل؟ کدام یک برای اتاق کودک بهتر است؟

رول یا تایل بودن موکت(در اینجا) در کیفیت موکت تاثیری ندارد و صرفا به ابعاد موکت و نحوه چیدمان و گستردن موکت مربوط می شود، اما موکتهای تایل برای اتاق کودک شما، می توانند گزینه ای بسیار عالی باشند. این موکتها به شما امکان می دهند که در صورت آلوده شدن یک بخش از موکت، به آسانی بتوانید همان بخش را جدا کرده و تمیز کنید. همچنین امکان بازی با چیدمان این موکتها می تواند به شما در ایجاد تنوع در مبلمان اتاق نیز کمک بسیاری کند.

چه رنگی برای موکت اتاق کودک مناسب است؟

وجود سلیقه های مختلف در انتخاب رنگ موکت اتاق خواب کودک ،باعث می شود که شما در این مورد پیشنهادهای مختلف و متنوعی داشته باشید. اما “شیدارک” به شما پیشنهاد متفاوتی در این باره می دهد. سعی کنید از رنگهای خنثی به جای رنگهای خیلی تند و شاد برای موکت اتاق کودکتان استفاده کنید. تنوع و شادی فضا را با انتخاب رنگهای شاد در مبلمان،وسایل بازی، بالشها و دکوراسیون اتاق ایجاد کنید. رنگهای خنثی علاوه بر اینکه براحتی با سایر رنگها همنشین (ست) می شوند، لکه ها را نیز براحتی نشان نمی دهند.

موکت پرز بلند چیست؟

عرض استاندارد موکت چقدر است؟ یکی از مهمترین سوالاتی که برای خریداران موکت مطرح اسموکت اتاق کودک یکی از دغدغه های مهمی است که خانواده ها با آن مواجه هستند. به طور کلی انتخاب کفپوش مناسب برای اتاق کودکان موضوع بسیار مهمی است. در میان انواع کفپوش ها استفاده از موکت بیش تر از سایرین کاربرد دارد. اما باید دقت داشته باشید که انتخاب موکت و فرش اتاق کودک باید بر اساس ویژگی و شرایط مشخصی صورت بگیرد.

در بازار انواع موکت کودکانه با طرح های مختلف مانند عروسکی دخترانه و سایر طرح هایی که مناسب موکت کودک هستند وجود دارد. اما در زمان انتخاب موکت اتاق بچه باید در نظر بگیریم موضوع راحتی، بهداشت و کیفیت مناسب موارد بسیار مهمی به شمار می آیند.

موکت اتاق کودک چه ویژگی هایی دارد؟

موکت اتاق کودکان باید ویژگی های مشخصی داشته باشد تا بتواند نیاز خانواده ها را تامین نماید. به عنوان مثال انتخاب موکت نرم برای اتاق کودک اهمیت بالایی دارد. کودکان شما در اتاق خود بر روی زمین نشسته و بازی می کنند. حتی ممکن است فرزند شما تازه راه رفتن را یاد گرفته باشد یا در حال فرا گرفتن آن باشد. در همه این حالت ها کودک شما تماس مستقیم با موکت داشته و ممکن است دست و پای او توسط موکت بی کیفیت یا نا مناسب خراشیده شود.

برای یک انتخاب مناسب باید سعی کنید از انواع موکت پرزدار یا موکت پرز بلند استفاده کنید که نرمی قابل قبولی داشته باشند. بسیاری از موکت های پرزدار با طرح های خاصی تولید می شوند که به عنوان موکت طرح کودک شناخته می شود. انواع موکت عروسکی اتاق کودک در بازار برای اتاق کودکان وجود دارد. باید دقت شود موکتی انتخاب شود که از لحاظ لطافت مناسب باشد.

آگاهی از انواع مختلف الیافی که می تواند برای اتاق کودک مناسب باشد می تواند راهنمای مناسبی برای والدین باشد تا گزینه مناسب را انتخاب نمایند. بر اساس ویژگی هر یک از الیاف مورد استفاده در تولید موکت اتاق کودکان می توان موارد زیر را به عنوان گزینه هایی مناسب مطرح نمود. فراموش نکنید این ویژگی ها می تواند تعیین کننده وضعیت دوام و جذب گرد و خاک و راحتی در تمیزی موکت باشد.

 • الیاف پلی پروپیلن
 • الیاف نایلون
 • الیاف پشمی
 • الیاف آکریلیک
 • الیاف پلی استر
 • الیاف پلی آمید

انتخاب الیاف:

در زمان انتخاب الیاف مناسب لازم است به این موضوع توجه کنید. بعضی از الیاف اگرچه برای موکت اتاق کودک مناسب هستند اما با توجه به ویژگی هایی که دارند شاید مناسب فرزند شما نباشند. آیا شما فرزندی دارید که از بیماری های آلرژیک مانند آسم رنج می برد؟ استفاده از الیاف پشمی برای کودک شما می تواند مشکلات تنفسی را تشدید نماید.

معمولا بر اساس نظر کارشناسان استفاده از موکت هایی که با الیاف ترکیبی تولید شده اند انتخاب مناسبی برای اتاق کودکان است. یکی از بهترین ترکیب ها برای موکت اتاق کودک ترکیب الیاف نایلون یا پشم که می تواند مشکلاتی که در بالا توضیح داده شد را نیز از بین ببرد.

انتخاب رنگ و طرح :

انتخاب رنگ و مدل اهمیت بالایی دارد. فرزند شما زمان زیادی را در اتاق خودش به سر می برد. بنابراین استفاده از رنگ های شاد و روشن می تواند نقش موثری در بهبود روحیه کودک داشته باشد. اما در عین حال باید در نظر بگیرید که موکت اتاق کودک اگر دارای رنگ روشن باشد احتمال این که لکه های بیشتری روی آن ایجاد شود و جای آن ها از بین نرود نیز وجود دارد.