پرسشنامه هوش کودک

معرفی پرسشنامه هوش هیجانی صفتی- فرم کودکان (TEIQue-CF)

این پرسشنامه توسط ماورولی و همکاران در سال 2008 ساخته شده است. هدف از ساخت این پرسشنامه ارزیابی ابعاد مختلف هوش هیجانی صفتی در کودکان 8 تا 12 سال می باشد. این پرسشنامه دارای 75 سوال و 9 بعد می باشد. روایی و پایایی پرسشنامه هوش هیجانی صفتی- فرم کودکان (TEIQue-CF) تایید شده است. اغلب دختر بچه ها تمایل به پوشیدن لباس روباهی کارتونی معروف دارند

پرسشنامه | هوش کودک

هوش به یک نوع خاص محدود نمی شود و انواع مختلفی دارد؛ این جمله حاصل تلاش نظریه پردازان و روانشناسان بزرگی است که سالیان سال برای فهم و درک این مولفه انسانی تلاش کرده اند. قدیم تر، زمانی که هنوز تحقیقات گسترده ای در خصوص هوش صورت نگرفته بود، هوش به یک نوع خاص محدود می شد و عموم مردم هوش را با هوش منطقی- ریاضی می سنجیدند؛ اما گذر زمان نشان داد که منظور از هوش فقط هوش منطقی ریاضی نیست و چند نوع مختلف از هوش هم وجود دارد.

یکی از مهم ترین انواع هوش که نقش بزرگی در موفقیت دارد، هوش هیجانی است؛ پیش از هر چیز باید بگوییم این نوع هوش در برخی افراد به صورت ذاتی وجود دارد اما کاملا قابلا اکتساب است. اصطلاح هوش هیجانی برای اولین بار در سال 1964 مطرح شد و پس از آن  تحقیقات گسترده ای در خصوص آن صورت گرفت.

هوش هیجانی با نام های دیگری همچون هوش عاطفی، ضریب احساسی هوش هیجانی و ضریب هوش هیجانی هم شناخته می شود. هوش هیجانی اشاره به توانایی افراد در تشخیص احساسات و هیجانات خود و دیگران، تشخیص احساسات مختلف از یکدیگر، نام گذاری احساسات، انتقال و بیان احساسات و ابراز آن ها اشاره دارد.

همچنین، هوش هیجانی شامل بهره گیری از هیجانات و عواطف در راستای هدایت رفتار و افکار، مدیریت و تنظیم احساسات برای سازگاری با محیط برای رسیدن به اهداف تحصیلی، شغلی و… می باشد.

بنابراین، چهار توانایی و مولفه مهم در هوش هیجانی شامل، شناسایی هیجانات، کاربرد هیجانات، کنترل هیجانات و درک هیجانات می باشد. هرکدام از این چهار مولفه با یکدیگر در ارتباط بوده و از یکدیگر تاثیر می پذیرند. پژوهشگرانی همچون، پیتر سالووی، بار آن، دانیل گلمن و مارتین سلیگمن برای توسعه هوش هیجانی تلاش بسیار کردند و بسیاری از اطلاعاتی که ما در اختیار داریم، حاصل تلاش این افراد است.

نکته مهمی که در خصوص هوش هیجانی وجود دارد، ارتقای آن در کودکان است؛ والدین و افرادی که با کودکان در ارتباط هستند باید برای ارتقای هوش هیجانی در کودکان تلاش کنند. هوش هیجانی صفتی در کودکان از ابعاد مختلف قابل ارزیابی است. ماورولی و همکاران، سازگاری، آمادگی عاطفی، ابراز هیجانی، ادراک هیجانی، تنظیم هیجانی، تکانشی پایین، ارتباط با همسالان، عزت نفس و خودانگیختگی را با هوش هیجانی صفتی در کودکان در ارتباط می دانند.

در صورتی که تمایل به ارزیابی متغیر ابعاد مختلف هوش هیجانی صفتی در کودکان 8 تا 12 سال داشته باشید، می توانید از این پرسشنامه که توسط ماورولی و همکاران ساخته شده است، استفاده کنید.

چگونه از تست هوش هیجانی EQ کودک استفاده کنم؟

برای سنجش و افزایش هوش هیجانی کودک خود و استفاده از این تست باید  باید مراحل زیر را طی کنید:

گام اول- ارزیابی

در این مرحله ابتدا باید کودک خود را بسنجید. وارد تست شده و تصاویر را به فرزند خود نشان دهید. توجه کنید این تست توسط کودک تکمیل می شود. بنابراین باید حتما فرزندتان در شرایط مناسب به سوالات تصویری رنگی پاسخ دهد. پوشیدن لباس ملکه ی زنبوری معروف و محبوب برای کودکان همیشه با احساس شادی همراه است

گام دوم- مطالعه راهکارها

در این گام مادر یا سرپرست باید روش ها و توصیه های پیشنهادی را مطالعه کند. در این تست، ای سنج راهکارها و نکات را متناسب با نمرات کودک تنظیم نموده است. این راهکارها تمرین های عملی هستتند که به طور مشخص می توانید برای فرزند خود استفاده کنید.

گام سوم- استفاده از بازی و تمرین

از تمرین ها و بازی های افزایش و تقویت هوش هیجانی ای سنج استفاده کنید. این تمرین هاها برای تمرین، درک بهتر و ارائه راه حل های درست تر  برای فرزند شما تنظیم شده و در تفسیر شما قابل روئیت است. حتما آن ها را مطالعه و برای تمرین بیشتر فایل مشخص شده را از داخل تفسیر دانلود کنید.

هوش هیجانی کودکان

بسیاری از روانشناسان توجه والدین را به اهمیت آموزش هوش هیجانی به کودکان در سنین پایین جلب می کنن. تحقیقات نشان داده است که این مهارتها می توانند شاخصهای قدرتمندی در موفقیت در رابطه، سلامتی و کیفیت زندگی باشند. حتی مطالعات نشان داده است کودکان با هوش هیجانی بالا بهتر عمل می کنند، مدت بیشتری در مدرسه می مانند و به طور کلی انتخاب های سالم تری دارند.

دانیل گلمن، یکی از اولین افرادی که آگاهی از هوش هیجانی را افزایش داده عناصر مهمی را برای سنجش هوش هیجانی قرار داده است. به اعتقاد او توجه صرف والدین بر هوش کودک ممکن است مسیر انحرافی بوده و باعث شود تا جنبه های هیجانی و عاطفی آن ها را نادیه بگیریم. در اینجا نگاهی می اندازیم به هر یک از راه های شناسایی جنبه های هوش هیجانی که کودکان شما باید بیشتر در آن بررسی و ارزیابی شوند.

خودمدیریتی یکی دیگر از مهمترین بخش های هوش هیجانی می باشد که با استفاده از تست هوش هیجانی کودک می توانید آن را ارزیابی نمایید. آگاهی اجتماعی به ما کمک می کند، علی رغم غیرقابل پیش بینی بودن جهان و احساسات، رفتار خود را بر روی یک هدف متمرکز کنیم.

با توجه به پیشینه ای که از تست هوش (IQ) ریون در ذهنمان داریم، ممکن است با ذهنیت منفی به سراغش برویم. این تست عامل چالش برانگیز و تعیین کننده در تحصیلات یا زندگی حرفه ای ما بوده است؛ با این حال برخی از افراد، ماتریس های پیش رونده ریون را بسیار جالب می دانند و از حل این معماهای کوچک لذت می برند. آنها دوست دارند الگوها و مجموعه ها را پیدا کنند، استنتاج و نتیجه گیری کنند و درمورد چگونگی تصحیح ادراک و انتزاعات تصمیم بگیرند.

اندازه گیری ضریب هوشی (IQ) هنوز هم موردتوجه بسیاری از افراد و شرکت ها است. صرف نظر از اینکه تئوری «هوش چندگانه» هاوارد گاردنر (Howard Gardner) را  بپذیریم یا نه، با این تست می خواهیم توانایی افراد را برای استدلال منطقی، حل مسئله و تفکر انتقادی اندازه گیری و اولویت بندی کنیم.

تست ریون در حقیقت، استدلال انتزاعی و هوش سیال را اندازه گیری می کند. هوش سیال به ما امکان می دهد تا بهتر بتوانیم از پس مشکلات روزمره  خود بربیاییم. شاید در آینده و با گسترش نتایج تحقیقات گوناگون، تست های روان شناختی نیز تغییر کنند.  همانطور که می دانید امروزه قیمت لباس السا هم همچون بسیاری از کالاهای دیگر تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد.