عمومیکسب و کار ایرانی

سیستم کلرزنی هوشمند در استخر چگونه عمل می کند؟

در عصری زندگی می کنیم که تکنولوژی هر روزه اختراعات و نوآوری های تازه ای را به دنیا ارائه می دهد و حتی استخرها هم هوشمند شده اند. هوشمند سازی استخر زحمت نگهداری از آن را به حداقل می رساند و موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود. هرجاکه حرف از هوشمند سازی به میان می آید بدانید که اینترنت اشیا اساس آن است. اینترنت اشیا به تمامی زمینه ها و صنایع نفوذ کرده است و محوطه باز خانه و استخر موجود در آن نیز از قلم نیفتاده است.

استخر هوشمند

اجزای استخر هوشمند

استخر هوشمند از گجت هایی ساخته می شود که یک استخر معمولی را به یک استخر هوشمند تبدیل می کند که شامل موارد زیراست.

1-سیستم کنترل از راه دور استخر

سیستم مدیریت از راه دور استخر شامل یک اپلیکیشن نرم افزار است که درگوشی تلفن یا تبلت نصب می شود که شما می توانید با استفاده از آن دستورات و تنظیمات لازم را وارد نمایید. تمامی دستگاه ها و تجهیزات استخر به سیستم مدیریت متصل هستند و با دستوراتی که به سیستم داده می شود تحت کنترل قرار می گیرد.

2-سیستم پاک سازی خودکار استخر

تمیز کردن استخر برای صاحبان آن بسیار دشوار است، اما به لطف سیستم پاک سازی خودکار، این کار به راحتی انجام می شود. درهوشمندسازی استخر، آب به صورت ممتد و مفیدی در گردش است و همین باعث جلوگیری از تجمع مواد شیمیایی، میکروب و جلبک ها، همچنین مصرف بهینه انرژی می شود. نازل های قرار داده شده در گوشه های استخر فرآیند پاک سازی را فراهم می کند، این نازل ها آب را به جهت های مختلف سوق می دهد و ازاین ر» هوشمند سازی استخر؛ امکانات و مزایای استخر هوشمند

در طی سال های اخیر، گسترش استقبال مردم از مفهوم خانه  هوشمند را شاهد بوده ایم و محیط زندگی ما انسان ها را متحول کرده اند. با این وجود، نفوذ فناوری به محیط داخلی خانه ها محدود نمی شود و فضای باز خانه شامل حیاط و استخر نیز با پیشرفت فناوری دستخوش تحول شده اند. استخر هوشمند به تجهیزات پیشرفته ای مجهز می شود تا آسایش، امنیت و بهره وری بیشتری را برای ما به ارمغان بیاورد. استخرهای هوشمند امکانات و قابلیت هایی را دارند که شاید چند سال پیش تصور آن نیز امکان پذیر نبوده است. برای آشنایی با چگونگی هوشمند سازی استخر در این مقاله با فریتز همراه شوید.

استخر هوشمند چیست؟

استخر هوشمند شنا به استخری گفته می شود که برای افزایش کارایی، بازدهی و راحتی افرادی که از استخر استفاده می کنند، به تجهیزات پیشرفته و هوشمند متعددی مجهز شده است. استخر هوشمند می تواند به طور خودکار فرآیندهای مختلفی مانند تنظیم ترکیبات شیمیایی آب، گرمایش، نورپردازی، تنظیم سطح PH آب و حتی پاک سازی آب استخر را انجام دهد.

استخر هوشمند به عنوان بخشی از یک خانه، ویلا یا هتل عملکردی یکپارچه و هماهنگ با سایر قسمت های ساختمان دارد و از طریق یک پلتفرم متمرکز کنترل می شود؛ بنابراین از راه دور نیز می توانیم استخر را برای استفاده در یک ساعت مشخص آماده کنیم یا روی شرایط استخر مانند دما، سطح آب، میزان کولر و غیره نظارت داشته باشیم.

به طور کلی، استخر هوشمند می تواند کارهای تکراری، خسته کننده، ناخوش آیند و زمان بر را بر عهده بگیرد؛ بنابراین می توانیم از استخری که همواره مطابق خواسته ما عمل می کند، لذت ببریم.

تجهیزات هوشمند سازی استخر

استخر با استفاده از تجهیزات متعددی انجام می شود که وظیفه مشخصی را در عملکرد بهینه استخر بر عهده دارند. مهم ترین تجهیزات هوشمندسازی استخر عبارتند از:

پمپ آب استخر هوشمند

پمپ آب، یکی از مهم ترین اجزای هر استخری است که با به گردش درآوردن آب به ترکیب یکنواخت آب گرم و سرد، پاکسازی آب و جلوگیری از رشد جلبک و باکتری ها کمک می کند. با این وجود، پمپ  آب انرژی زیادی را مصرف می کند که روشن بودن آن هزینه زیادی را نیز به همراه دارد. پمپ هوشمند، تا 85 درصد انرژی کمتری را نسبت به پمپ های قدیمی مصرف می کند؛ بنابراین هزینه نگهداری از استخر را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

جاروی هوشمند استخر

نواع استخرها و به ویژه استخرهای روباز، در معرض آلودگی های محیطی قرار دارند. هیچ کسی از تمیز کردن دستی محیط استخر لذت نمی برد اما نظافت دوره ای استخر برای حفظ بهداشت و همچنین بهبود ظاهر آن ضروری است. استخری که بتواند کارهای نظافت را به طور خودکار انجام دهد، مزیت بزرگی را از نظر صرفه جویی در وقت و انرژی افراد به همراه دارد.ا

امروزه، انواع مختلفی از روش های پاکسازی استخر مانند ربات جاروبرقی هوشمند استخر در دسترس ما قرار دارند که با حرکت در سطح آب آلودگی هایی مانند تکه های پلاستیکی، جلبک، برگ، گرد و غبار و غیره را جمع آوری می کنند. روش پاکسازی از کف نیز تکنیک دیگری است که با به گردش درآوردن آب استخر از پایین به بالا، می تواند انواع آلودگی ها را جمع آوری کند. این سیستم از طریق نازل های متعددی عمل می کند که در کف استخر نصب می شوند؛ بنابراین هیچ گونه مزاحمتی برای شناگران ایجاد نخواهد کرد.

سیستم پاکسازی هوشمند استخر این قابلیت را دارد که در هنگام شب یا سایر ساعت های بیکاری استخر، فعال شود تا در طی روز با محدودیتی در استفاده از استخر مواجه نشویم.

دستگاه کلرزن نمکی هوشمند

اندازه گیری و تنظیم سطح کلر آب استخر روی یک مقدار استاندارد، برای از بین بردن باکتری ها و حفظ سلامت افرادی که از استخر استفاده می کنند، ضروری است. استفاده بیش از حد کلر موجب می شود تا به پوست و چشم افرادی که از استخر استفاده می کنند، آسیب برسد. دستگاه کلرزن نمکی هوشمند، سطح کلر آب استخر و pH آب را روی مقدار مناسب تنظیم می کند تا بتوانید بدون نگرانی از تجمع باکتری ها یا تجربه تحریک و سوزش چشم و پوست، از شنا کردن لذت ببرید.

سیستم گرمایش استخر هوشمند

گرم کردن آب استخر توسط سیستم های قدیمی گرمایش، وقت و انرژی زیادی را به هدر می دهد. در حقیقت، گرم کردن آب استخر می تواند ساعت ها طول بکشد و افراد مجبور خواهند بود تا کل این مدت زمان را انتظار بکشند. سیستم گرمایش هوشمند استخر قابلیت کنترل از راه دور را دارد؛ بنابراین زمانی که حرکت به سوی ویلا را آغاز می کنید یا از محل کار می توانید سیستم گرمایش استخر را فعال کنید تا در زمان بازگشت، دمای استخر به محدوده اعمال شده در تنظیمات سیستم کنترل برسد.

سیستم روشنایی هوشمند استخر

این سیستم، امکان شخصی سازی محیط استخر از طریق و تنظیم شدت نور را دارد. استخر با استفاده از گوشی هوشمند کنترل می شود و می تواند به طور قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

سیستم کنترل هوشمند استخر

سیستم کنترل استخر هوشمند امکان نظارت و کنترل تجهیزات استخر شامل پمپ ها، سیستم فیلتراسیون، چراغ ها و سیستم ضدعفوفی را از راه دور در اختیار ما قرار می دهد. کاربران با استفاده از گوشی هوشمند، تاچ پنل و غیره می توانند تمامی این تجهیزات را تنها با استفاده از یک برنامه کنترل کنند. امکان برنامه ریزی برای خاموش و روشن شدن تجهیزات استخر و نظارت بر عملکرد این تجهیزات نیز از جمله قابلیت های سیستم کنترل هوشمند استخر هستند.

روکش هوشمند استخر (اتوماسیون سرپوش استخر)

پوشش هوشمند استخر نه تنها با جلوگیری از ورود برگ، گرد و خاک و سایر آلودگی ها، به حفظ پاکیزگی و کاهش ضرورت نظافت استخر کمک می کند، بلکه با جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به استخر موجب می شود تا امنیت آن نیز تامین گردد. پوشش هوشمند به سادگی و تنها با یک اشاره باز و بسته می شود و می تواند با جلوگیری از ورود کودکان به محیط استخر، امنیت خردسالان را تضمین کند.

این مکانیزم به کمک سنسورهای تشخیص شرایط جوی (تشخیص باد، باران و…)، در مواقعی که شرایط جوی مساعد نیست، روکش استخر را فعال کرده و از ایجاد آلودگی در محیط استخر جلوگیری می نماید. به این ترتیب دیگر نیاز به انجام این کار به صورت دستی نمی باشد و شما می توانید با خیال راحت به زندگی ادامه دهید!

سیستم پخش موسیقی هوشمند

سیستم هوشمند پخش موسیقی خانه یا ویلا می تواند به محیط استخر نیز گسترش یابد. پخش موسیقی در محیط استخر می تواند محیط آرامش بخشی را برای ساکنین خانه فراهم کند. اسپیکر بی سیم ضد آب برای پخش موسیقی در چنین شرایطی طراحی شده اند و می توانند صدای واضح، شفاف و باکیفیتی را در محیط استخر پخش کنند. به علاوه، می توانیم در زمان ورزش کردن به رادیو یا پادکست مورد علاقه خودمان نیز گوش کنیم.

سایبان خودکار

در زمان هایی که هوا به شدت گرم و نور مستقیم خورشید در حال تابش است، ممکن است نتوان بهترین تجربه شنا را در محیط رو باز داشت. در این صورت یک و خودکار به کمک شما می آید.

شما می توانید به کمک خانه ی هوشمند، باز و بسته شدن سایبان خود را هوشمند نمایید. به این صورت که سایبان هوشمند، بر اساس داده هایی که از سنسور دما و … کسب می کند و یا بر اساس فرمان شما بر روی اپلیکیشن، باز شده و یک سایه مناسب بر روی استخر شما می اندازد.

امکانات استخر هوشمند

ویژگی ها و امکانات استخرهای هوشمند به تجهیزات مورد استفاده برای هوشمند سازی استخر بستگی دارد. برخی از امکانات کلیدی استخرهای هوشمند عبارتند از:

 • نظارت خودکار روی کیفیت آب
 • مدیریت و کنترل استخر از راه دور
 • فیلتراسیون و پاکسازی خودکار استخر
 • عملکرد یکپارچه در کنار سایر تجهیزات خانه هوشمند
 • ویژگی های امنیتی و کنترل دسترسی افراد به استخر
 • دسترسی لحظه ای به داده های استخر
 • قابلیت سفارشی سازی شرایط استخر شامل تنظیم دمای آب، نورپردازی و غیره

مزایای هوشمند سازی استخرها

استفاده از جدیدترین فناوری های جهان برای هوشمند سازی استخر، مزایای متعددی را از جنبه های مختلفی مانند رفاه، هزینه، امنیت و زمان به همراه دارد. مهم ترین مزایای استخر هوشمند عبارتند از:

 • افزایش امنیت: استخر هوشمند می تواند از دسترسی افراد غیرمجاز و از جمله کودکان به محیط استخر جلوگیری کند. سیستم کنترل کیفیت آب نیز به طور پیوسته شاخص هایی مانند میزان کلر آب استخر، سطح PH آب و غیره را اندازه گیری می کند تا سلامتی افرادی که از استخر استفاده می کنند، تضمین شود.
 • افزایش راحتی: سیستم کنترل هوشمند استخر و جکوزی بسیاری از کارهای تکراری و نامطلوب شامل تمیزکاری استخر، نظارت بر عملکرد تجهیزات استخر، کنترل دما، تنظیم PH آب و غیره را به طور خودکار انجام می دهد؛ بنابراین افراد می توانند بدون مواجهه با مشکلات استخرهای قدیمی، از شنا کردن در استخر هوشمند لذت ببرند.
 • کاهش هزینه ها: برخی تصور می کنند که هوشمندسازی استخر در لواسان اقدامی غیر ضروری است و تنها هزینه های بیشتری را به مالک ساختمان تحمیل می کند اما در حقیقت، استخر هوشمند با مصرف بهینه انرژی و مدیریت مصرف آب، کاهش قابل توجهی در هزینه ها را به همراه دارد.
 • کاهش اتلاف زمان: در حالی که آماده سازی استخرهای قدیمی زمان بر است، استخرهای هوشمند می توانند بر اساس برنامه زمان بندی یا فرمان دریافت شده از سوی مالک ساختمان کنترل شوند. در صورتی که قصد استفاده از استخر هوشمند را دارید، تنها کافی است تا از راه دور شرایط استخر را برای زمان بازگشت به خانه آماده کنید.

معایب هوشمندسازی استخر

با وجود مزایای متعددی که هوشمند سازی استخرها به همراه دارد، موانع و معایب محدودی نیز وجود دارند که باید در زمان تصمیم گیری برای اجرای طرح استخر هوشمند در نظر گرفته شوند. این معایب عبارتند از:

جمع بندی

استخر هوشمند دستاورد بزرگی است که با اهداف شامل افزایش سطح رفاه، بهره وری و امنیت مطابقت دارد. هوشمند سازی استخر می توانند کارهایی مانند گرم کردن دمای آب استخر، تنظیم سطح کلر و PH آب، نورپردازی و پاکسازی استخر را به طور خودکار انجام دهد. مالک ساختمان می تواند از هر مکانی روی شرایط استخر نظارت داشته باشند و در صورت ورود افراد غریبه و کودکان به محوطه استخر، به سرعت از این موضوع مطلع شود. صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آب نیز دیگر مزایایی هستند که نمی توانیم از آن ها چشم پوشی کنیم.