آیا استخر باعث عفونت ادراری میشود؟

با در نظر گرفتن این موضوع که امروزه شنا کردن و استفاده از استخرها به یکی از تفریحات سالم تبدیل شده است، بهتر است درباره این تفریح بیشتر بدانیم. زیرا به همان اندازه که شنا کردن می تواند مفید باشد، رعایت نکردن برخی نکات ساده در این مورد می تواند عواقب ناخوشایندی را به دنبال داشته باشد.عفونت گوش، عفونت های ادراری، تحریکات پوستی و مشکلات تنفسی از جمله مشکلات شایعی است که می تواند در اثر شناکردن ایجاد شود.

عفونت گوش

گوش شناگر نوعی عفونت در مجرای گوش خارجی است که از فردی به فرد دیگر سرایت نمی کند و زمانی ایجاد می شود که آب به مدت طولانی در مجرای گوش بماند و باعث رشد باکتری ها و ایجاد مشکل شود.اگر شما یا فرزندتان مستعد ابتلا به گوش شناگر هستید، از محافظ گوش شنا استفاده کنید. استفاده از قطره گوش نیز می تواند از گوش شناگر جلوگیری کند. پس از شنا آب را از مجرای گوش تخلیه کرده و گوش ها را با حوله خشک نمایید. اگر احساس می کنید نمی توانید آب را از گوش خود خارج کنید با تماس بگیرید. گوش شناگر معمولاً با استفاده از قطره آنتی بیوتیک گوش درمان می شود.

تحریک پوست

بثورات جکوزی یا فولیکولیت که معمولاً پس از حضور در وان آب گرم ظاهر می شود، می تواند پس از شنا در استخری که کمی آب آن گرم شده است نیز ظاهر شود. میکروب سودوموناس آئروژینوزا باعث ایجاد بثورات می شود و اغلب روی پوست پوشیده شده از لباس شما ظاهر می شود. بنابراین، ساعت ها نشستن با لباس شنای مرطوب می تواند وضعیت را بسیار بدتر کند.در صورت بروز این بیماری به مراجعه کنید، او ممکن است کرم ضد خارش و ضد باکتری تجویز کند.

عفونت ادراری

عفونت ادراری زمانی اتفاق می افتد که باکتریها از مجرای ادرار عبور کرده و از طریق ادرار به داخل مثانه منتقل شوند. باکتری ها می توانند از طریق استخر آلوده، دوش نگرفتن بعد از شنا و یا نشستن با لباس شنای مرطوب ایجاد شوند.با صحبت کنید تا با تجویز یک آنتی بیوتیک و یا یک داروی ضد قارچ بهبود یابید.

مشکلات تنفسی

بیماری لژیونر نوعی ذات الریه است که توسط باکتری های لژیونلا ایجاد می شود. این بیماری می تواند از استخرها یا استشمام بخار وان های آب گرم در غبار ایجاد شده و حتی از دو روز تا دو هفته پس از قرار گرفتن در معرض باکتری نیز ایجاد گردد. ابتلا به این بیماری در افراد بالای 50 سال، افراد سیگاری و کسانی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر دیده می شود.اگر پس از قرار گرفتن در استخر دچار مشکلات تنفسی شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

نکته:برای اگاهی از قیمت بلیط موج های آبی مشهد 1402 وارد سایت ما شوید.

Does swimming pool cause urinary tract infections?

با وجود احتمال ابتلای به این بیماری ها چگونه از شنای خود لذت ببریم؟

روش هایی برای محافظت خود در برابر باکتری های استخر وجود دارد:

1- قبل از قرار گرفتن در استخر حداقل 60 ثانیه دوش بگیرید و بعد از آن اسکراب کنید.

فقط یک شناگر می تواند میلیاردها منبع میکروبی، از جمله ذرات مدفوع را به داخل آب وارد کند. خبر خوب این است که برای پاک کردن بسیاری از میکروب ها، یک دقیقه شستشو کافی است و صابون کشیدن بعد از شنا می تواند به از بین بردن مواد چربی موجود در پوست از استخر کثیف کمک کند.

2- اگر در دو هفته گذشته اسهال داشته اید از شنا صرف نظر کنید.

با توجه به اینکه ذرات مدفوع در بدن می توانند وارد آب شوند، میکروب هایی مانند Cryptosporidium که از طریق مدفوع آلوده منتشر می شوند، می توانند وارد آب شوند. انگل کریپتو مزاحم می تواند تا 10 روز در استخرهایی با سطح کلر کافی زندگی کند.

3-آب را قورت ندهید.

حتی اگر عمداً آب را قورت ندهید، احتمالاً هنوز بیش از آنچه فکر می کنید می بلعید. فقط در طی 45 دقیقه شنا، یک بزرگسال به طور متوسط یک قاشق غذاخوری آب استخر مصرف می کند و بچه ها بیش از دو برابر این مقدار را مصرف می نمایند. پس آنچه را که می توانید انجام دهید تا آبی که به دهانتان وارد می شود را به حداقل برسانید. همچنین به کودکان بیاموزید که آب استخر قابل نوشیدن نیست و هنگام زیر آب رفتن باید دهان و بینی خود را ببندند.

4-یک نوار تست قابل حمل به همراه داشته باشید.

اگر میزان کلر یا pH استخر بررسی نشود احتمال گسترش میکروب وجود دارد. اگر از تمیز بودن استخر مطمئن نیستید، خود آن را بررسی کنید. توصیه می کند از نوارهای تست قابل حمل برای بررسی میزان مناسب بودن استخر قبل از غوطه ور شدن استفاده نمایید.

5- استخر نباید زیاد بوی استخر بدهد.

برخلاف تصور عموم، این بوی شدید کلر نیست که نشان دهنده استخر نسبتاً تمیز است. وقتی میکروب ها، آلودگی ها و سلول های بدن با کلر موجود در استخرها ترکیب می شوند، نتیجه آن کلرامین های تند است که می تواند به هوا نیز وارد شده و بوی شیمیایی ایجاد کند. بسیاری از مردم این بو را با بوی یک استخر با میزان کلر مناسب اشتباه می گیرند.بنابراین، اگر در استخری که قصد ورود به آن را دارید بوی شیمیایی غالب است و یا باعث تحریک چشمان شما می شود، ممکن است به معنی کثیف بودن بیش از حد آن باشد. سعی کنید از آن اجتناب کنید.

استخر انقلاب اصفهان

استخر انقلاب اصفهان یک استخر سرپوشیده در شهر اصفهان است. این استخر برای تمام سنین مناسب است و دارای امکانات مختلفی از جمله استخر بزرگسالان، استخر کودکان، سونای خشک و بخار، جکوزی، حوضچه آب سرد، اتاق ماساژ و بوفه است.

امکانات استخر انقلاب اصفهان:

در چه استخری شنا کنیم؟

بهتر است قبل از رفتن به محل شنای خود، یک بررسی سریع برای درجه سلامت استخر انجام دهید تا خود و عزیزانتان را از عوارض آن دور نگه دارید. همیشه می توانید از کیت های آزمایشی خودر استخر شنا امکان انتقال و یا شیوع بیماری های چشم، گوش، دستگاه تنفسی، عفونت های جلدی، بیماری های گوارشی و بیماری های مجاری ادرار به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در بین شناگران وجود دارد. به ویژه این بیماری ها در شرایط اپیدمیولوژیک زمانی که آب گندزدائی نشود و مواد گندزدای از درجه مؤثر و مفید برخوردار نباشد، به وجود می آیند.

در استخر شنا امکان انتقال و یا شیوع بیماری های چشم، گوش، دستگاه تنفسی، عفونت های جلدی، بیماری های گوارشی و بیماری های مجاری ادرار به طور مستقیم و یا غیرمستقیم در بین شناگران وجود دارد. به ویژه این بیماری ها در شرایط اپیدمیولوژیک زمانی که آب گندزدائی نشود و مواد گندزدای از درجه مؤثر و مفید برخوردار نباشد، به وجود می آیند. مهم ترین و محتمل ترین بیماری های قابل انتقال از طریق استخر عبارتند:

1. بیماری های داخلی و غالباً بیماری های دستگاه هاضمه مانند حصبه، اسهال آمیبی، وبا، شبه حصبه، اسهال باسیلی، ژیاردیا و بیماری های انگلی و در مواردی هپاتیت ها.

2. بیماری های تنفسی مانند: سرماخوردگی و گلودردهای عفونی.

3. بیماری های عفونی همچون: عفونت های چشم، گوش، حلق، بینی و قارچ های شناگران، درماتیت ها و در استخرهای مربوط به بانوان احتمال ابتلاء به بیماری های عفونت های مجاری ادراری و تناسلی.

4. بیماری های جلدی و پوستی مانند: قارچ کچلی، زردزخم، اگزما و خارش انگشتان پای شناگران.

آب استخر نه تنها دریافت کننده مواددفعی بدن نظیر آب بینی، بزاق دهان، عرق و چرک بدن هست، در مواردی که ضوابط دوش گرفتن قبل از شنا به دقت رعایت نشود آثار مواد دفعی، پوست مرده، آلودگی های دیگر روی پوست وارد آب خواهند شد. چنانچه آب استخر از تصفیه و گندزدائی مناسب برخوردار نباشد، به تدریج از کیفیت بهداشتی آن کاسته شده سلامتی شناگران را به مخاطره می اندازد.

توصیه های بهداشتی: آموزش نکات بهداشتی همه مراجعین به استخرها جهت به کارگیری اطلاعات ارائه شده تنها ضامن پیشگیری از انتشار بیماری های کانون آبی، به ویژه استخرهای شنا است. در این زمینه قوی ترین انگیزه ای که انسان به طور غریزی و ناخودآگاه، رفتار و عادات خود را براساس آن تنظیم می کند تأمین و حفظ سلامتی و به تبع آن توانائی، جوانی، زیبائی و شادابی خویشتن است.

باید در پیام های آموزشی افراد طوری ترغیب شوند که احساس کنند با عمل به آنها پاداش خود را که همان حفظ سلامتی است دریافت می کنند. بین این دو پیام زیر تفاوت بسیار محسوس است: ”ورود شناگران به استخر بدون دوش گرفتن ممنوع“ یا ”شناگران عزیز! قبل از ورود به استخر با آب گرم و صابون بدن خود را به دقت بشوئید تا دچار عفونت چشم و گوش نشوید“.

استخر قصر آبی قم

استخر قصر آبی قم یکی از مجهزترین استخرهای شهر قم می باشد که در منطقه پردیسان قم واقع است. این مجموعه استخر برای آقایان و بانوان آماده سرویس دهی است. استخر قصر آبی قم توسط بخش خصوصی مدیریت میشود و به همین علت یکی از منظم ترین و مدرن ترین استخرهای قم محسوب می شود.مهمترین سیستم پیشرفته تصفیه آب، ماساژ و حمام ترکی، امکانات بدنسازی رایگان، کافی شاپ و بوفه و بالاخره غار نمک امکاناتی است که به صورت ویژه در اختیار شماست.