سبک زندگی

اصول کار با جارو برقی: چیزهایی که هرگز نباید با جارو برقی تمیز کنید

 

شاید وسوسه انگیز باشد که به هم ریختگی ها را با یک حرکت سریع عقب و جلوی جاروبرقی تمیز کنید، اما ممکن است بعداً پشیمان شوید. برخی چیزها به جاروی شما آسیب می زنند.

جاروبرقی  شاید همه کاره ترین وسیله در میان وسایل نظافتی شما باشد، اما هر چیزی نمی تواند بدون واردکردن آسیب توسط جارو مکیده شود. در این جا 5 مورد را نام می بریم که باید آن ها را با روشی دیگر تمیز کنید.

تکه های بزرگ شیشه

تکه های بزرگ شیشه ی شکسته برای جاروبرقی شما خطرناک هستند. آن ها ممکن است کیسه ی جارو را سوراخ کرده، در لوله ی جارو مانده یا داخل جارو را خراش دهند. بنابراین برای تمیز کردن آن ها به جای جاروبرقی از جارو دستی استفاده نمایید.

گرد و غبار خیلی ریز

اگر اخیراً خانه ی خود را بازسازی کرده اید، باقی مانده های سمباده زنی یا دیگر ذرات ریز را با جاروبرقی جارو نکنید– شما باید به جای آن از یک ماشین با استقامت تر (مانند جاروبرقی هایی که لوله و مخزن بزرگ دارند) استفاده نمایید. گرد و غبارهای خیلی ریز فیلتر یا کیسه جارو را فوراً مسدود کرده و در نتیجه ماشین شروع به برگرداندن خاک ها به درون هوا می کند.

غذای خیس (یا هر چیز مرطوب دیگر)

جاروبرقی معمولی شما برای برداشتن و نظافت چیزهای خیس طراحی نشده است، خواه حبوبات خیس، غذای مرطوب سگ یا حتی مقداری از غذای ریخته شده باشد. به جای آن از یک دستمال کاغذی استفاده کنید، یا برای کارهای بزرگ یک جاروبرقی دو کاره مخصوص سطوح خشک و خیس بخرید.

خاکستر شومینه

این خاکسترها گرما را در خود نگه می دارند و همچنین ذرات بسیار ریزی هستند. بنابراین آن ها را با یک جاروبرقی عادی تمیز نکنید. حداقل 4 روز به خاکسترها اجازه دهید که خنک شوند، سپس از جاروبرقی دو کاره خیس/خشک برای نظافت آن منطقه استفاده نمایید.

سکه، گیره ی کاغذ یا اشیای ریز دیگر
زمانی که این گونه موارد را روی کف زمین می بینید بسیار وسوسه انگیز است که خیلی راحت با جاروبرقی روی آن ها بکشید، اما ممکن است داخل برس چرخنده گیر کرده و یا تکه های پلاستیکی داخل وسیله را بشکنند.

پس چه چیزهایی را می توانید با جاروبرقی تمیز کنید؟

مو
خوب است که نقاط مورد علاقه ی سگتان روی تخت و مبل را به صورت هفتگی با جاروبرقی جارو کنید اما مراقب باشید موها داخل برس جارو در هم گیر نکنند.

شن
درحالی که تکه های بزرگ سنگ برای جاروی شما خوب نیستند، تکه های کوچک شن می توانند از میان اتصالات لوله ی جاروبرقی عبور کنند.

غلات خشک
خوراکی های میان وعده – مانند غلات، کورن فلکس، چیپس و یا خرده های نان و شیرینی- به سادگی با جاروبرقی تمیز می شوند.

منبع : wiki.5040.ir

نادیا زکالوند: وقتی هوا به شدت آلوده می شود، اثرات بسیار بدی روی سلامت افراد، به ویژه گروه های حساس، می گذارد. از این اثرات می توان به مشکلات تنفسی و بیماری های قلبی اشاره کرد.

دولت های بسیاری از کشورها، یک شاخص کیفیت هوای روز در نظر گرفته اند که معمولا چند روز زودتر وضعیت هوا و آلایندگی آن را پیش بینی می کند. این شاخص نوعی شاخص ملی و بر اساس استانداردهای هر کشور است و با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت در مورد کیفیت هوا متفاوت است. در استانداردهای هر کشور هنگام آلودگی شدید هوا، اقدامات کوتاه مدت در نظر گرفته شده است اما اقداماتی که از سوی سازمان جهانی بهداشت ارائه می شود طولانی مدت هستند.

هنگام آلودگی هوا چه باید کرد؟

وقتی شدت آلودگی هوا افزایش می یابد هر دولتی اقدامات ممنوعیت یا ایجاد محدودیت در فعالیت هایی مانند رانندگی در مناطق شهری را در نظر می گیرد. بنابراین در روزهایی که هوا بسیار آلوده است، بهتر است از فعالیت هایی که دولت درباره آنها هشدار می دهد، صرف نظر یا به محدودیت هایشان توجه کنید.

*  تا جایی که ممکن است در خانه بمانید. هنگام آلودگی شدید هوا همه مردم، به ویژه کودکان و افراد مسن که بیش از دیگران در خطر هستند، باید تا حد امکان در خانه بمانند. درها و پنجره های رو به بیرون و فضای باز باید کاملا بسته بمانند تا بدین ترتیب جلوی نفوذ هوای آلوده به داخل گرفته شود.

* از انجام دادن کارها  و فعالیت های سنگین در هوای آزاد پرهیز کنید. در روزهایی که هوا آلوده است هرگز در فضای باز ورزش نکنید.

* منابع آلوده کننده هوای داخل خانه را حذف کنید. مثلا، از اجاق های با سوخت چوب، شمع و هر چیزی که هوا را آلوده تر می کند استفاده نکنید. هیچ یک از محصولات حاوی تنباکو را داخل خانه مصرف نکنید.

* توجه خاصی به نظافت داخل خانه داشته باشید. در روزهای آلوده خانه را با جاروبرقی تمیز کنید تا گرد و غبار بلند نشود و حتما با دستمال مرطوب گردگیری کنید.

* در صورت امکان از سفرهای غیرضروری با خودرو، اسکوتر و دیگر وسایل موتوری پرهیز یا آنها را محدود کنید. این کار نه تنها باعث می شود خودتان در معرض آلودگی هوا قرار نگیرید، بلکه از افزایش سطح آلودگی هوا جلوگیری می کند.

* برای کودکان و افراد مسن در خانه اتاقی کاملا تمیز در نظر بگیرید. بهتر است اتاقی که در و پنجره های کمتری دارد را به آنها اختصاص دهید. تمام در و پنجره ها را هم ببندید. از دستگاه های تهویه مطبوع و تصفیه هوا در خانه استفاده کنید. مراقب باشید که فیلتر دستگاه تهویه هوایتان سالم باشد و اینکه دستگاه، هوای بیرون را داخل خانه نکشد.

* دستگاه های تصفیه هوا می توانند ذرات آلوده کننده را از هوای داخل خانه حذف کنند. این دستگاه ها معمولا گران هستند و هنگام خرید باید کاملا دقت کنید.

بهترین دستگاه تصفیه هوا، دستگاهی است که به فیلتر هپا دارای درجه 13 به بالا مجهز باشد. از فناوری فیلتر یونیزاسیون استفاده نکنید. زیرا این فناوری تولید ازن کرده و خطرات بیشتری متوجه سلامتی تان می کند.

* اندازه دستگاه تصفیه هوا را بر اساس فضای خانه و اتاقی که می خواهید از این دستگاه استفاده کنید، در نظر بگیرید. اتاق خواب یا اتاق افراد مسن و کودکان بهترین مکان برای استفاده از دستگاه تصفیه هواست. همچنین از سالم و نو بودن فیلتر دستگاه مطمئن باشید.

هنگام تردد در فضای بیرون از خانه چه کنیم؟

اگر محبور هستید هنگام آلودگی هوا از خانه بیرون روید، انواع ماسک های تنفسی حذف کننده ذرات به کمک تان می آیند. البته شواهد علمی در اثربخشی 100درصد ماسک ها کم و محدود است. هنگام استفاده از ماسک به موارد زیر توجه کنید:

* ماسک مورد استفاده باید یکبار مصرف باشد. 

* ماسک باید مخصوص تنفس در هوای آلوده و متناسب با صورت تان باشد. باید اطراف بینی و دهان تان کاملا پوشیده شود تا ذرات راهی برای نفوذ نداشته باشند.

* از ماسک های N95 استفاده کنید. این نوع ماسک 95درصد ذرات آلوده را فیلتر می کند. ماسک های مخصوص گردوغبار چندان قابل اعتماد نیستند. این نوع ماسک ها برای فیلتر ذرات گردوغبار که نسبتا درشت هستند طراحی شده اند.

خوراکی و نوشیدنی های سم زدا

آنتی اکسیدان های موجود در خوراکی و نوشیدنی های مختلف تا حدی جلوی اثرات منفی آلودگی هوا بر بدن را می گیرد. بنابراین تا حد امکان از مواد مغذی قوی در برابر آلودگی هوا استفاده کنید:

ویتامین C: این ویتامین حلال در آب، قوی ترین آنتی اکسیدانی است که می تواند بدن مان را از هوای آلوده محفوظ نگهدارد. ویتامین C در کل بدن وجود دارد و رادیکال های آزاد را از بین می برد. مصرف کافی ویتامین C در روز موجب حفظ مقدار کافی ویتامین C در ریه هایمان می شود. بزرگسالان روزانه 40میلی گرم به ویتامین C نیاز دارند. از خوراکی هایی که حاوی این ویتامین هستند باید به سبزیجاتی مانند گشنیز، جعفری، کلم و شلغم اشاره کرد. همچنین میوه هایی مانند پرتقال و به طور کلی مرکبات سرشار از ویتامین C هستند. راحت ترین روش برای دریافت ویتامین C روزانه، افزودن آب دو عد د لیموترش به غذای روزتان است.

بیشتر بخوانید: 

مردم پول نوسازی یا تعویض وسیله نقلیه خود را ندارند!/ منتظر «هوای پاک» نباشید

ویتامین E: این ویتامین حلال در چربی، اولین خط دفاعی بدن در برابر صدمات بافت های انسان است. این ویتامین با مصرف روغن های پخت وپز گیاهی مانند آفتابگردان، گلرنگ و روغن سبوس برنج به بدن می رسد. از دیگر روغن های گیاهی می توان به کانولا، بادام زمینی و زیتون اشاره کرد.

بادام و تخمه آفتابگردان هم از منابع خوب ویتامین E هستند. البته دانه ها و آجیل چرب اند و کالری بالایی دارند، بنابراین مصرف روزی 28گرم کفایت می کند. برخی از ماهی ها مانند سالمون هم حاوی ویتامین E هستند. ادویه و گیاهانی مانند پودر فلفل قرمز، پاپریکا، میخک، پون کوهی، ریحان و جعفری نیز ویتامین E دارند. از این گیاهان در رژیم غذایی روزانه تان استفاده کنید تا از فوایدشان بهره مند شوید.

بتاکاروتن: این پروتئین به دلیل فعالیت های آنتی اکسیدانی خود التهاب های بدن را کنترل می کند و در بدن مان تبدیل به ویتامین A می شود. سبزیجات برگدار مانند گل تاج خروس، گشنیز، کاهو، برگ تربچه، هویج و اسفناج منابع غنی بتاکاروتن اند.

چربی های امگا3: این چربی ها از بدن در برابر اثرات مخرب هوای آلوده روی قلب محافظت می کنند. چربی های مفید برای قلب عبارت اند از: آجیل و دانه هایی مانند گردو، دانه های چیا و کتان.

همچنین نوشیدنی هایی مانند چای زنجبیل، عسل و لیموترش، چای سبز، چای زردچوبه و زنجبیل و چای ریشه شیرین بیان برای سم زدایی بدن عالی هستند.

با مصرف مواد خوراکی و نوشیدنی های فوق می توانید تا حدی خود را در برابر آلودگی هوا ایمن کنید.

منابع:ndtv

4747