پزشکی و سلامت

روش تشخیص کبد چرب از روی زبان

این روزها کبد چرب جزو بیماری‌هایی است که شیوع بسیار بالایی دارد.  به نقل از روابط عمومی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ معاون تحقیقات وزیر بهداشت، همزمان با “روز بین‌الملل NASHT” کبد چرب را شایع ترین بیماری کبدی در ایران عنوان کرد. برای درمان کبد چرب نیاز است که در مورد آن اطلاعاتی بدست آوردید. کبد چرب، 4 گرید دارد که گرید 3 آن فیبروز نامیده می شود. در ادامه  این مقاله، مفصل به این بیماری خواهیم پرداخت.

کبد چرب گرید ۳ چیست؟

سلول‌های کبد، در حالت عادی دارای مقداری چربی ذخیره شده در خود هستند. همانطور که می‌دانید، خون پس از جذب مواد غذایی در روده به کبد می‌رود تا گلوکز و چربی را در آن ذخیره کند. گلوکز به صورت گلیکوژن در کبد ذخیره می‌شود. اما حجم چربی ذخیره شده در چربی کمتر از قند یا همان گلوکز است. به همین دلیل افزایش مقدار این دو ماده غذایی در رژیم غذایی منجر به وخامت اوضاع سلول‌های کبدی می‌شود. اگر میزان چربی که در سلول‌های کبدی اندوخته شده از ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن بیشتر شود، فرد مبتلا به کبد چرب است. کبد چرب بر اساس میزان این چربی‌ اندوخته شده به ۴ گرید طبقه بندی می‌شود. گرید 1 و 2 شرایطی هستند که چربی اندوخته شده در سلول‌ها با استفاده از رژیم غذایی و داروهای تجویزی متخصص تغذیه بهبود می‌یابد. گرید 1 عموما بی علامت است. اما گرید 2 علائم و روش‌های تشخیصی خاص خود را دارد.

گرید ۳ کبد چرب باعث التهاب کبد و بروز فیبروز کبدی می‌شود. این شرایط حالتی است که سلول‌های کبدی چربی بالایی دارند. در نتیجه در برخی از وظایف کبد اختلال ایجاد می‌شود. گرید ۴ کبد چرب همان سیروز کبدی می‌باشد. در این شرایط اکثر سلول‌ها درگیر هستند و کبد نمی‌تواند انجام وظیفه کند. به همین دلیل بیمار باید در اولین فرصت پیوند کبد دریافت کند. در ادامه با گرید ۳ کبد چرب بیشتر آشنا می‌شویم.

 

کبد چرب گرید 3 چه علائمی دارد؟

 

 

گرید ۳ کبد چرب نیاز به نظارت مستقیم متخصص گوارش دارد. این شرایط برای بیمار وخیم است. در این شرایط علائم بیماری به وضوح بروز می‌کند. دیواره کبد و بافت‌های آن در گرید ۳ کبد چرب کاملا درگیر هستند. همچنین دیافراگم بیمار نیز مسدود می‌باشد.

حجم چربی ذخیره شده در کبد چرب گرید 3، بالاست. همچنین تنها بخشی از کبد درگیر این چربی نیست و تمام آن اشباع است. التهاب کبد نیز به همین دلیل ایجاد می‌شود. این التهاب منجر می‌شود تا دیگر اندام‌های داخلی بدن به کبد کمک کنند تا گردش خون در کبد متوقف نشود. اما گاهی کبد آنقدر ضعیف است که حتی نمی‌تواند به این کمک ‌ها پاسخ دهد.

در این حالت شریان‌ها و عروق در حال تلاشند تا مواد مغذی را به بدن برسانند و سموم را دفع کنند. عبور از این گرید به سیروز کبدی یا گرید ۴ منجر می‌شود.

علائم کبد چرب گرید ۳ به شرح زیر می‌باشد:

 • رنگ زرد بیمار
 • مشهود شدن رگ‌های شکم از روی پوست
 • متورم شدن شکم
 • بی‌هوشی‌های ناگهانی
 • کما
 • احتیاج به دیالیز کلیه

این شرایط تنها به واسطه رژیم غذایی درمان نمی‌شود. افرادی که به گرید ۳ کبد چرب مبتلا هستند باید حتما تحت نظر متخصص گوارش باشند و از التهاب  بیشتر کبد خود جلوگیری کنند. متخصص گوارش برای درمان این سطح از کبد چرب باید از مهارت و تجربه بسیار بالایی برخوردار باشد.

کبد چرب گرید 3 چه عوارضی را به دنبال دارد؟

 

کبد چرب گرید 3 چیست؟ هر آنچه درباره درمان آن باید بدانیم., سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

 

کبد چرب گرید 3 عوارض زیادی برای بیمار به وجود می آورد که در زیر به مهم ترین آ ها اشاره می شود:

 • کاهش کیفیت تصفیه خون و متعاقبا افزایش مواد سمی و عفونی در بدن
 • مسدود شدن رگ‌های خونی در کبد و کاهش جریان خون در آن‌ها
 • احتباس مایعات در بدن و متورم شدن پا
 • حساس شدن به داروها و عوارض جانبی آن‌ها به دلیل تجزیه ناکافی ترکیبات شیمیایی در کبد
 • اختلال در برخی عملکردهای مغز مثل حافظه و بروز اختلالات خواب
 • دیابت نوع دو
 • چربی خون بالا
 • فشار خون بالا
 • بیماری‌های قلبی عروقی
 • سرطان کبد
 • نارسایی کبد
 • آسیت یا تجمع مایعات در شکم

 

کبد چرب گرید 3 با چه روش هایی قابل تشخیص است؟

 

کبد چرب گرید 3 چیست؟ هر آنچه درباره درمان آن باید بدانیم., سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

 

در آزمایش چربی خون، دو عنوان AST و ALT مختص بیماری چربی کبد و سیروز کبدی هستند. اگر این دو مورد سطوح غیر طبیعی از چربی را اعلام کنند، فرد به گرید 3 و یا 4 کبد چرب مبتلا می‌باشد. همچنین در نتیجه‌ی آزمایش میزان آلبومین نیز بالاست. حجم پروترومبین خون نیز بیش از حد است. افزایش پروترومبین خون به دلیل عدم توانایی کبد در لخته سازی می‌باشد. شما با استفاده از این روش‌ها می‌توانید از وضعیت سلامت کبد خود مطمئن شوید. همین امروز سلامتی خود را با آزمایش خون بررسی کنید. اما یکی از دقیق ترین روش های تشخیص کبد چرب گرید 3 سونوگرافی است. اغلب پزشکان برای تشخیص دقیق این بیماری سونوگرافی را پیشنهاد می کنند.

 روش های جلوگیری از ابتلا به کبد چرب گرید 3 چیست؟

تحرک و مصرف مواد غذایی سالم از اصلی‌ترین مواردی است که سلامتی انسان را تضمین می‌کند. همچنین خواب کافی و مصرف به اندازه‌ی قند و چربی نیز در جلوگیری از ابتلا به کبد چرب گرید 3 دخیل می‌باشد.

بیماری کبد چرب به دو نوع الکلی و غیر الکلی تقسیم می‌شود. بیماری کبد چرب الکلی اغلب در اثر مصرف بیش از حد الکل ایجاد می‌شود. همانطور که می‌دانید، حین مصرف الکل بیشترین اندامی که آسیب می‌بیند، کبد است. الکل به شدت در بروز بیماری کبد چرب الکلی موثر است.

اما در ایران نوع دیگری از بیماری کبد چرب به نام کبد چرب غیر الکلی نیز وجود دارد. این بیماری در اثر چاقی، دیابت، سوء تغذیه در فرد ایجاد می‌ شود. در نتیجه بهترین راه برای عدم ابتلا به بیماری کبد چرب، افزایش فعالیت است. شما باید بین خواب، فعالیت و خوراک خود تعادل برقرار کنید. در این صورت سوخت و ساز بدنتان به تعادل می‌‌رسد و چربی خون شما نرمال خواهد ماند.

  چه روش‌هایی برای درمان کبد چرب گرید 3 وجود دارد؟

 

کبد چرب گرید 3 چیست؟ هر آنچه درباره درمان آن باید بدانیم., سایت رسمی دکتر مهدی احمدیان | فوق تخصص گوارش وکبد و متخصص بیماری های داخلی

 

اول اینکه بیمار باید وزن کم کرده و چربی های اضافه بدن را آب کند. شاخص توده بدنی بیمار باید به میزان استاندارد و بین 18 تا 25 برسد.

تغییر برنامه غذایی بهترین راه درمان کبد چرب گرید 3 خواهد بود. استفاده به اندازه از میوه، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات ها و کم کردن چربی و نمک در غذا می تواند کمک موثری به درمان بیماری نماید. انجام ورزش هایی مانند شنا و دوچرخه سواری به درمان کبد چرب گرید 3 کمک مهمی خواهد کرد و می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

برای درمان کبد چرب گرید 3 می توانید به دکتر مهدی احمدیان در اصفهان مراجعه کنید.

سخن پایانی- انتخاب بهترین متخصص درمان کبد چرب گرید 3 در اصفهان

در صورتی که شما یا یکی از نزدیکانتان از مشکلات گوارشی و کبد رنج می‌برید و درمانی برای آن نمی‌یابید؛ می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر مهدی احمدیان، فوق تخصص بیماری‌های گوارشی و کبد، واقع در اصفهان، خیابان طیب، بعد از پمپ بنزین، طبقه دوم داروخانه دکتر تاجی تحت درمان قرار گرفته و از طریق مشاوره با ایشان بهترین روش درمانی برایتان انتخاب گردد. لازم به ذکر است که خدمات مربوط به درمان رفلاکس معده، کبد چرب، خونریزی دستگاه گوارش و کولیت توسط دکتر مهدی احمدیان به بیماران گرامی ارائه داده می‌شود.

چه قدر این پست مفید بوده؟

برای رای بر روی ستاره ها کلیک کنید!

Average rating 3 / 5. Vote count: 78

دیدگاهتان را بنویسید