قهوه برای حاملگی ضرر دارد

نوشیدنی های پرطرفدار امروزی همانند شکلاتی، قهوه، اسپرسو، نسکافه، کاپوچینو، قهوه لاته و انواع چای مقدار زیادی کافئین دارند. میزان مناسب مصرف این نوشیدنی ها به وضعیف شما بستگی دارد. اگر باردار هستید، با حساسیت بیشتری باید نوشیدنی خود را انتخاب و زیر نظر پزشک مصرف کنید. در این مقاله قصد داریم درباره ی مضرات مصرف قهوه در دوران بارداری صحبت کنیم. همراه ما باشید.

حاملگی | قهوه

کافئین چیست؟

کافئین یک ماده ی شیمیایی و خوراکی است که خواص بسیاری برای بدن دارد. میزان کافئین موجود در مواد خوراکی و گیاهی متفاوت است. کافئین باعث افزایش متابولیسم بدن و میزان هوشیاری می شود. همچنین احساس خستگی را کاهش می دهد. به همین دلیل با مصرف کافئین احساس شادی می‎کنید. قهوه جزو نوشیدنی هایی است که درصد کافئین موجود در آن بیشتر از سایر نوشیدنی ها است. بر اساس تحقیقات انجام شده، خوردن قهوه در اوایل بارداری می تواند باعث سقط جنین شود یا سلامت جنین را به خطر بیندازد. به همین دلیل توصیه می‎شود که در اوایل بارداری قهوه نخورید.

در واقع کافئین موجود در قهوه، فشار خون و ضربان خون را افزایش می دهد و ادرارآور است، به همین دلیل آب بدن دفع می‎شود. کم آب شدن بدن، اثرات منفی به جا می گذارد. بعضی از خانم ها به طور کلی به مصرف کافئین حساسیت دارند و مصرف کافئین برای آن ها، مشکلاتی از جمله، عصبی شدن، سوء هاضمه و اختلال در خواب به وجود می آورد. اگر کافئین در دوران بارداری به جنین برسد، میزان خون در جفت را کاهش می دهد و جنین آسیب می بیند. مصرف 3 فنجان قهوه یا 300 میلی گرم قهوه، خطر سقط جنین را افزایش می‎دهد. در واقع مصرف 200 میلی گرم یا میزان بیشتری از کافئین، خطر سقط جنین را به همراه دارد. در مقاله ی ، درباره ی انواع نوشیدنی های مفید برای بارداری صحبت کردیم. اگر باردار هستید، حتما این مقاله را بخوانید.

خوردن قهوه برای بارداری

طبق تحقیقاتی که انجام شده، کافئین از بالغ شدن تخمک جلوگیری می کند. به همین دلیل است که می گویند، خوردن قهوه باعث ناباروری می‎شود. اگر باردار نمی‎شوید یا مشکل ناباروری دارید، به شما توصیه می کنیم که از مصرف کافئین پیشگیری کنید.

روش ترک اعتیاد به کافئین در بارداری

کافئین اعتیاد آور است. اگر شما جزو افرادی هستید که به طور مداوم، ، قهوه و نوشابه می خورید، یعنی شما به کافئین اعتیاد دارید. ترک کافئین به سلامتی شما کمک بسیاری می کند. البته ترک ناگهانی کافئین باعث بروز سردرد شدید و احساس خستگی می شود. به شما پیشنهاد می کنیم که طبق برنامه و زیر نظر پزشک، از مصرف کافئین خود بکاهید. این کار در سلامتی شما و جنین نقش بسیاری دارد.

میزان مجاز مصرف قهوه در بارداری

مطالعات نشان می دهد که خانم های باردار نباید بیشتر از 200 میلی گرم کافئین در طول روز مصرف کنند. مقدار کافئین در انواع قهوه متفاوت است. این مقدار به اندازه یک فنجان متوسط است. برخی متخصصان توصیه می کنند که خانم های باردار در طول روز تنها 150 تا 300 میلی گرم کافئین مصرف کنند. مصرف کافئین در 3 ماه سوم بارداری، نباید بیش از 280 میلی گرم باشد. این نکته را در نظر بگیرید که خوردن قهوه در ماه هشتم بارداری، خطر کم وزن بودن جنین هنگام تولد را دو برابر می کند.

خوب است بدانید که قهوه ی دم کرده با دستگاه مباشی 2015  بیشترین کافئین را دارد. در واقع در 250 گرم قهوه، 137 تا 200 میلی گرم کافئین وجود دارد. قهوه ی فوری کافئین کمتری دارد. در 250 گرم قهوه، تنها 75 میلی گرم کافئین وجود دارد. میزان کافئین موجود در یک فنجان چای، 40 تا 45 میلی گرم و یک فنجان نوشابه 37 میلی گرم است. برای آن که میزان مصرف کافئین خود را محدود کنید و به مرور زمان آن را کاهش دهید، می توانید به سراغ قهوه بدون کافئین بروید. علاوه بر قهوه می توانید، به سراغ انواع چای بروید. چای سبز و چای سیاه کافئین کمی دارند. قبل از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید تا دچار مشکل نشوید و سلامت جنین به خطر نیفتد. اگر می خواهید به دنبال نوشیدنی بی‎ خطر برای دوران بارداری هستید، به مقاله ی سر بزنید.

قهوه و زایمان زودرس

معمولا این سوال برای خانم ها پیش می آید که آیا خوردن قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار، سبب زایمان زودرس و نقص مادرزادی می شود. مصرف کم کافئین، برای جنین مشکلی ایجاد نمی کند، اما اگر قهوه ای با دوز بالا مصرف کنید، مشکلات بسیاری ایجاد می‎شود؛ از جمله زایمان زودرس، سقط جنین و کم بودن وزن نوزاد. برای همین حتما باید محدود کافئین مصرف کنید.

خوردن قهوه در ماه های آخر بارداری

در ماه های اخیر بارداری، اسکلت جنین کامل رشد کرده است و چشمهایش باز شده است و می تواند تغییرات نور را حس کند. در هر هفته 220 گرم به وزن او اضافه می‎شود و ریه های او در حال رشد است. مصرف زیاد کافئین در این دوران، عوارض بسیاری از جمله مشکلات قلبی و کاهش وزن جنین به همراه دارد.

خوردن قهوه در دوران شیردهی

همیشه این نگرانی برای مادران وجود دارد که آیا خوردن قهوه در دوران شیردهی، مشکلی به وجود می آورد. آیا از طریق شیر، کافئین وارد بدن نوزاد می‎شود یا خیر. با خوردن قهوه، مقدار کمی از آن وارد شیر مادر می شود. اگر سن کودک، بیش از 3 ماه باشد، آن مقدار کمی از قهوه که وارد شیر مادر شده، مشکلی ایجاد نمی‎کند.

مصرف مجاز قهوه در دوران شیردهی

از یک فنجان قهوه، تنها یک درصد از کافئین موجود در آن، وارد شیر مادر می شود. جالب است بدانید که یک ساعت بعد از خوردن قهوه، شیر بالاترین میزان کافئین را دارد. میزان مجاز خوردن قهوه در دوران شیردهی به مادر و فرزند بستگی دارد. اگر فرآیند جذب و دفع قهوه در زمان کمی انجام شود، اثرات منفی قهوه کمتر خواهد بود. به طور کلی، در دوران شیردهی در طول روز، نباید بیش از 300 میلی گرم کافئین وارد بدن شود. 300 میلی گرم کافئین تقریبا معادل 2 فنجان قهوه است. طبق تجربه های مادران، خوردن محدود قهوه در دوران بارداری و دوران شیردهی، در آرام  بودن و قابل کنترل بودن فرزندان تاثیر می گذارد. اگر علاقه ی  زیادی به خوردن قهوه دارید و تمایل دارید که با اصول خوردن آن آشنا شوید، مقاله‎ی ؟ را مطالعه کنید.

عوارض مصرف کافئین در بارداری

همانطورکه می دانید، خوردن زیاد کافئین، اثرات منفی بسیاری به دنبال دارد. طبق نتیجه گزارشی که گروهی از پزشکان ارائه دادند، مصرف به اندازه کافئین هم در بعضی از مادران مشکلاتی ایجاد کرده است. بنابراین مادران باید پیش از مصرف، طبق شناختی که از بیماری های خود دارند، تشخیص دهند که چه میزان قهوه برای آن ها مناسب است. در ادامه به عوارض مصرف زیاد قهوه می پردازیم:

  • 1-افزایش خطر سقط جنین
  • 2-کاهش وزن جنین در زمان تولد
  • 3-زیاد شدن خطر مرگ ناگهانی نوزاد
  • 4-ضعیف شدن عملکرد قلب
  • 5-نقایص مادرزادی همانند کام  شکاف دار

هوس قهوه در بارداری

خانم های باردار معمولا هوس خوردن قهوه را دارند، اما از آن جا که باید کافئین کمی مصرف کنند، به سراغ آن نمی‎روند. همانطور که می دانید، قهوه خواص بسیاری برای حفظ سلامتی دارد، اما مصرف بیش از اندازه ی آن در دوران بارداری و شیردهی، مشکلات بسیاری به وجود می آورد. سقط جنین، مرگ ناگهانی نوزاد، نقایص مادرزادی و …، از جمله عوارض مصرف زیاد قهوه و کافئین است. پیش از مصرف قهوه در دوران بارداری و شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید و طبق دستور او قهوه بخورید. یکی از مهم ترین دغدغه های خانم های باردار، تغذیه است. اینکه خوردن کدام مواد غذایی برای خانم ها مجاز است و خوردن کدام یک می تواند برای شما مضر باشد، می تواند استرس زیادی را به خانم باردار وارد کند.

اگر شما هم به تازگی باردار شده اید یا قصد باردار شدن دارید، حتما این مسئله ذهن شما را درگیر کرده است که مصرف کافئین در دوران بارداری مشکل ساز است یا نه! آیا خوردن قهوه در بارداری باعث سقط جنین می شود؟ باید مصرف کافئین را در این بازه قطع کرد؟ اگر این سوالات ذهن شما را هم درگیر کرده است، بهتر است که با ما همراه باشید و این مطلب را تا انتها بخوانید. در صورتیکه باردار هستید و سوالی ذهن شما را مشغول کرده است، می توانید از نوبت حضوری دریافت کنید یا از دکترتو کمک بگیرید. در وبسایت نوبت دهی آنلاین دکترتو می توانید بهترین دکترهای زنان را در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید.

مصرف کافئین در بارداری باعث سقط جنین می شود؟

حتما این جمله را از خیلی از اطرافیان خود شنیده اید که «خانم های باردار نباید کافئین مصرف کنند.» این جمله صحیح است یا غلط؟ غلط است. مطالعات نشان می دهد که نوشیدن کمتر از 200 میلی گرم کافئین در روز به تولد زودهنگام و یا سقط جنین ارتباطی ندارد. اما متخصصان در مورد اینکه آیا مصرف کافئین با وزن کم نوزاد در هنگام تولد مرتبط است یا خیر، نظری ندارند. اگر شما باردار هستید و صبح ها به خوردن قهوه نیاز دارید، احتمالا دکتر شما با مصرف قهوه موافقت خواهد کرد. ولی نمی توانید بدون ملاحظه به نوشیدن قهوه ادامه دهید.

آیا قهوه بدون کافئین در بارداری مجاز است؟

خیلی از خانم های باردار، باوجود علاقه ای که به قهوه و کافئین موجود در آن دارند، نمی توانند به این نوشیدنی در اعتماد کنند. هرچند که قبل تر گفتیم که این نوشیدنی چندان ارتباط دقیقی با سقط جنین ندارد. اما مطالعات به اندازه ی کافی در این زمینه انجام نشده است و بارداری تجربه ی استرس آوری برای خانم و آقا است. پس رعایت همه ی نکات در این دوره برای زوجین اهمیت زیادی دارد. نگرانی خوردن قهوه در بارداری باعث سقط جنینت بشه؟ حتما از متخصص مشاوره بگیر مطالعات نشان می دهد که نوشیدن کمتر از 200 میلی گرم کافئین در روز به تولد زودهنگام و یا سقط جنین ارتباطی ندارد. شاید این نکته به ذهن شما برسد که اگر کافئین در دوران بارداری ممکن است مشکل ساز شود، پس قهوه های بدون کافئین انتخاب مناسبی برای خانم باردار هستند.

بله! به نقل از ، این انتخاب می تواند بسیار هوشیارانه و مناسب باشد. در صورتیکه به خوردن نوشیدنی های انرژی زا و قهوه در روتین زندگی خود عادت دارید، می توانید در دوران بارداری به سمت نوشیدنی های بدون کافئین بروید و انتخاب های خود را کمی محدودتر کنید. این کار می تواند کمک بسیار زیادی به شما بکند و از طرفی کافئین نیز در دوران بارداری محدود خواهدشد. در دوران بارداری به سمت نوشیدنی های بدون کافئین بروید و انتخاب های خود را کمی محدودتر کنید. کسانی که می خواهند باردار شوند، باید راهنمای قبل از بارداری را بخوانند و بدانند که قبل از بارداری باید چه کنند؟ مقاله به مادران کمک زیادی می کند.