تکنولوژی

آموزش تغییر قالب فعال در وردپرس از طریق دیتابیس

آخرین بروزرسانی در تاریخ : 30 تیر 1402

قالب و زیبایی سایت همیشه دغدغه مدیران وب سایت ها است که همیشه سعی دارند بهترین قالب را برای سایت خود انتخاب کنند، ممکن است شما هم این مشکل را داشته باشید اما اول کار خود یک قالب را نصب کرده باشید بعداً خیلی آن قالب برای شما مناسب نباشد، اصلاً این مورد جای نگرانی ندارد و خیلی ساده می توانید آن را از طریق وردپرس و با روش های مختلف تغییر دهید، در مقاله آموزش مراحل تغییر قالب وردپرس از سری مقالات آموزش وردپرس با ما همراه باشید تا به صورت کامل به شما توضیح دهیم چگونه می توانید تغییر قالب وردپرس را انجام دهید.

هیچ وقت تغییر قالب وردپرس را دست کم نگیرید!!

ممکن است این جمله را خیلی جدی نگیرید اما حقیقت دارد و نباید هیچ وقت تغییر قالب وردپرس را دست کم بگیرید چرا که باید این موضوع به صورت جدی انجام شود، سال ها پیش من بعد از چند ماه مدیریت یک سایت فروشگاهی تصمیم گرفتم قالب آن را تغییر بدهم که فکر می کردم این موضوع خیلی ساده هست اما اصلاً این طور نبود و برای من خیلی دردسر ساز شد.

من به صورت ساده و بدون دانش قبلی از طریق پیشخوان وردپرس قالب جدید را در سایت آپلود و فعال کردم که این موضوع باعث شد کل سایت نابود شود و چندین روز درگیر درست کردن آن شده بودم، به همین دلیل است که باید تغییر قالب را جدی بگیرید.

توجه: اگر قالب سایت خود را شخصی سازی کردید باید بیشتر در این زمینه دقت داشته باشید چرا که بعد از تغییر قالب تمام بخش های شخصی سازی شده به صورت کامل نابود می شوند و دیگر نمی توانید آن ها را در سایت خود داشته باشید.

اقدامات مورد نیاز قبل از تغییر قالب

مراحل مختلفی برای تغییر پوسته وردپرس وجود دارد که باید تمام این مراحل را اجرا کنید تا این قالب وردپرسی تغییر پیدا کند و در اجرا این فرایند مشکلی نداشته باشید.

از سایت فعلی خود یک نسخه بک آپ کامل داشته باشید

اولین مرحله ایجاد بک آپ است که باید به صورت دقیق و کامل انجام شود، باید اول یک نسخه بک آپ را به صورت کامل از سایت فعلی خود داشته باشید تا در زمان بروز مشکل برای سایت بتوانید سایت فعلی را بازگردانی کنید، این بک آپ را می توانید با روش های مختلفی از سایت دریافت کنید و از این بابت اصلاً نگران نباشید در همین بخش یک سری افزونه ها را هم معرفی می کنیم تا بتوانید با استفاده از این افزونه ها بک آپ سایت را به سادگی ایجاد کنید.

افزونه بک آپ گیری از وردپرس

افزونه های زیادی برای دریافت بک آپ وردپرس وجود دارد که می توانید با استفاده از این افزونه ها به بهترین شکل ممکن بک آپ از سایت دریافت کنید و از این بابت هم اصلاً دردسر نداشته باشید، یکی از بهترین افزونه های بک آپ وردپرس Updraftplus است که بسیار قالب های عالی در این زمینه دارد، اگر قصد دارید کار با این افزونه را یاد بگیرید می توانید از طریق مقاله (آموزش کار با افزونه UpdraftPlus) به مقاله این افزونه دسترسی داشته باشید و به تمام موارد مربوط به این افزونه را به سادگی و به صورت ویدیویی یاد بگیرید.

توجه داشته باشید که علاوه از خود سایت باید یک نسخه بک آپ هم از تمام محتوا سایت داشته باشید که مهم است و ممکن بعد از تغییر قالب نیاز داشته باشید که فقط محتواها را دوباره درون ریزی کنید، پس از تمام این موارد به صورت دقیق بک آپ دریافت کنید و به درستی از آن ها نگهداری کنید تا اطلاعات سایت نابود نشود.

تنظیمات سفارشی را ذخیره کنید

ممکن است در سایت خود یک سری تنظیمات سفارشی داشته باشید که این تنظیمات بسیار مهم هستند و به صورت سفارشی آن ها را اعمال کرده باشید، حتی ممکن است یک سری کد های اختصاصی داشته باشید که خودتان به صورت اختصاصی آن ها را نوشته باشید و باید حتماً حتماً آن ها را به صورت کامل ذخیره کنید تا در قالب جدید هم آن ها را داشته باشید. این تنظیمات را می توانید با استفاده از ابزارهای خود وردپرس به خوبی ذخیره کنید و یک نسخه پشتیبان از آن ها داشته باشید و کار سختی نیست حتی با استفاده از همان افزونه ای که برای بک آپ معرفی کردیم هم این تنظیمات را ذخیره کنید.

دریافت نسخه پشتیبان از دیتابیس سایت

علاوه بر این که یک نسخه فول بک آپ باید از سایت داشته باشید باید یک نسخه هم از دیتابیس سایت بک آپ دریافت کنید تا هر وقت فقط مشکل از دیتابیس بود بتوانید مشکل را خیلی سریع و ساده رفع کنید تا در این بخش هم مشکلی نداشته باشید.

ممکن است خود قالب سایت یک سری پرونده های مختلف در دیتابیس ایجاد کند که بعد از تغییر بخشی از این پرونده ها باقی بمانند و همین موضوع باعث می شود سرعت سایت بسیار کاهش یابد و مشکلات زیادی برای سایت به وجود بیاید. برای دریافت بک آپ از دیتابیس هم می توانید از طریق خود هاست اقدام به بک آپ گیری کنید و هم می توانید از افزونه های دریافت بک آپ استفاده کنید که پیشنهاد می شود از خود هاست به صورت مستقیم دریافت بک آپ داشته باشید.

فعال کردن حالت تعمیر و نگهداری (Maintenance Mode)

بعد از تمام این موارد باید سایت خود را به حالت تعمیر و نگهداری منتقل کنید تا افرادی که به سایت مراجعه می کنند با یک صفحه ای با نام تعمیر و نگه داری مواجه شوند، این صفحه به کاربر نشان می دهد که شما در حال تغییراتی در سایت هستید و یا می خواهید سایت را تغییر دهید که کاربر دیگر ظاهر بد سایت شما را مشاهده نمی کند و فقط این مورد را می تواند مشاهده کند.

افزونه های زیادی هم برای فعال کردن این مود در سایت وجود دارد که می توانید به سادگی از آن ها استفاده کنید و بدون کد نویسی حالت تعمیر و نگهداری در سایت داشته باشید، اگر می خواهید با بهترین این افزونه ها آشنا شوید می توانید مقاله بهترین افزونه های در دست تعمیر وردپرس را در وبلاگ وبکیما مطالعه کنید تا بهترین این افزونه ها را بشناسید.

روش های تغییر قالب وردپرس

خیلی خوب در بخش قبلی مقاله به صورت کلی تمام مواردی که باید برای تغییر قالب وردپرس رعایت کنید را معرفی کردیم، در این بخش قصد داریم اصلی ترین روش های تغییر قالب وردپرس را توضیح دهیم تا بتوانید با استفاده از این روش ها قالب سایت خود را به بهترین شکل ممکن تغییر دهید و یک ظاهر جدید به سایت دهید.

تغییر قالب از طریق پیشخوان وردپرس

اصلی ترین روش و اصولی ترین آن استفاده از پیشخوان وردپرس برای تغییر قالب است که خیلی روند ساده ای دارد و تقریباً هر فردی که به صورت مبتدی هم وردپرس کار می کند از این روش برای تغییر قالب سایت خود استفاده می کند. اول از هر چیزی باید به پیشخوان وردپرس خود بروید و از طریق نمایش بر روی پوسته کلیک کنید تا به تمام قالب های نصب شده و در کل بخش قالب ها دسترسی داشته باشید.

 همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید تمام قالب هایی که از قبل در سایت نصب شده اند را می توان مشاهده کرد و یا می توان با استفاده از گزینه افزودن پوسته تازه یک قالب جدید را در سایت اضافه کرد.

بعد از این که بر روی افزودن پوسته کلیک می کنید می توانید به مخزن وردپرسی دسترسی داشته باشید و با استفاده از این مخزن وردپرس می توانید قالب های بسیار زیادی را در دسترس داشته باشید و به صورت رایگان هم آن ها را نصب کنید. اگر هم قصد داشته باشید که پوسته را در سایت به صورت اختصاصی اضافه کنید می توانید با کلیک بر روی دکمه بارگذاری پوسته از طریق سیستم خود یک پوسته را انتخاب کرده و نصب کنید که این فرایند خیلی ساده است.

نصب قالب از طریق هاست

در روش دوم نصب قالب می توانید از طریق هاست اقدام به نصب کنید که بسیار ساده است و اگر از طریق پیشخوان موفق به نصب نشدید می توانید از این روش استفاده کنید تا نصب قالب انجام شود. برای این کار باید به مدیریت فایل های هاست خود مراجعه کنید و از این طریق بر روی پوشه wp content کلیک کنید و در همین پوشه هم باید به پوشه themes بروید تا به قالب های سایت دسترسی داشته باشید.

بعد از این که به پوشه قالب های سایت دسترسی پیدا کردید باید از طریق گزینه آپلود قالب مورد نظر خود را در سیستم انتخاب کرده و آن را در سایت آپلود کنید، بعد از آپلود قالب هم باید آن را از حالت فشرده خارج کنید، بعد از این که قالب را در هاست آپلود کردید و آن را از حالت فشرده خارج کردید باید از طریق پیشخوان وردپرس آن را فعال کنید. خیلی خوب روش هایی که می توانید تغییر قالب وردپرس را داشته باشید را کامل توضیح دادیم و حتماً باید یکی از این روش ها را انتخاب کنید تا قالب تغییر کند.

اقدامات بعد از تغییر قالب وردپرس

بعد از نصب قالب کار تمام نشده است و باید یک سری اقدامات دیگر هم داشته باشید تا سایت به درستی اجرا شود و مشکلات موجود را رفع کنید چرا که بعد از قالب ممکن است مشکلات زیادی در سایت وجود داشته باشد و همین موضوع می تواند باعث شود که کاربر از سایت ناراضی باشد پس این اقدامات هم در سایت حتماً انجام دهید.

بررسی ظاهری، اطلاعات و محتوا سایت

بعد از نصب قالب در سایت باید اولین کاری که می کنید ظاهر سایت را به صورت کامل بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشد، این ظاهر خیلی مهم است و بسیاری از سایت ها که تغییر قالب را انجام می دهند تا تایم بسیار زیادی سایتشان مشکل دارد و این ظاهر برای کاربران خیلی زیبا نیست.

بعد از بررسی ظاهری باید محتوا و اطلاعات کلی سایت را به صورت کامل مشاهده کنید تا چیزی از سایت حذف نشده باشد، البته اغلب این مشکل به وجود نخواهد آمد اما باید چک کنید که به مشکل بر نخورده باشند.

نصب افزونه های مورد نیاز

هر قالب یک سری افزونه های ضروری و مورد نیاز دارد که حتماً باید آن ها را نصب کنید، این افزونه بسیار مهم هستند چرا که ممکن است بدون نصب این افزونه ها قالب خیلی از بخش های خود را از دست می دهد و نباید اصلاً این افزونه ها را دست کم بگیرید.

ممکن است برخی از قالب ها افزونه های مورد نیاز بسیار زیادی داشته باشند و برخی از آن ها هم هستند که فقط چند افزونه کلی دارند اما در کل باید حتماً این افزونه ها را نصب کنید، برای پیدا کردن این افزونه های مورد نیاز هم کار سختی نیاز نیست انجام دهید، بعد از نصب خود قالب یک اعلان در پیشخوان وردپرس ایجاد می کند که می توانید از طریق همان اعلان خیلی ساده با یک کلیک افزونه های مورد نیاز را در سایت نصب کنید.

غیر فعال کردن صفحه در دست تعمیر

همان طور که در مراحل قبل ا نصب قالب صفحه در دست تعمیر را فعال کردیم باید در آخر کار هم آن را غیرفعال کنیم تا کاربران به ظاهر سایت دسترسی داشته باشند و بتوانند به خوبی از سایت استفاده کنند.

تست سرعت سایت

سرعت سایت بسیار مهم است و باید در آخر حتماً آن را با استفاده از ابزارهای مختلف بررسی کنید که افراد وقتی سایت را لود می کنند بتوانند با بیشتری سرعت به بخش های مختلف سایت دسترسی داشته باشند، این سرعت سایت و قالب سایت رابطه مستقیمی دارند که باید حتماً آن را چک کنید تا بعد از تغیر قالب سرعت با مشکل مواجه نشود. خیلی خوب تا این بخش مقاله به صورت کامل یاد گرفته اید که چگونه و با انجام چه اقداماتی می توانید قالب سایت خود را تغییر دهید به صورتی که هیچ مشکلی به وجود نیاید.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی داشتیم به صورت کامل توضیح دهیم که چگونه می توانید قالب سایت خود را تغییر دهید و باید چه اقداماتی را برای این مورد داشته باشید، در کل باید توجه داشته باشید که این اقدامات را به درستی برای تغییر قالب وردپرس انجام دهید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید، امیدواریم از خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات کامل را نسبت به موضوع کسب کرده باشید. در ضمن هر سوالی درباره نصب و یا تغییر قالب وردپرسی دارید می توانید در نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید تا شما را راهنمایی کنیم.

پرفروش ترین قالب های وردپرس