فیلم و سریال

دانلود سریال های برتر علمی تخیلی

۱۰ سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون؛ از The Mandalorian تا Westworld

ژانر علمی تخیلی یکی از قدیمی ترین ژانرهای داستان پردازی است که تاریخچه آن به دهه ۱۸۰۰ و رمان های ژول ورن و ماری شلی باز می گردد. انسان همواره شیفته شگفت های تصورات خود و مفاهیم آن دنیایی بوده است. با اختراع تلویزیون در دهه ۱۹۲۰، برنامه سازی علمی تخیلی شروع به جلب توجه گسترده مخاطبان کرد. معروف ترین سریال های علمی تخیلی که برای اولین بار توجه همگان را به خود جلب کردند سریال های Tales of Tomorrow در سال ۱۹۵۱ و The Twilight Zone در سال ۱۹۵۹ بودند. با پیشرفت تکنولوژی، سریال های علمی تخیلی جذابیت و کیفیت بالاتری یافته و شاهد سریال های محبوبی در این ژانر مانند Doctor Who (1963)، Star Trek (1966) و Batman (1966) بودیم. در سال های اخیر اما ده ها سریال علمی تخیلی خوش ساخت و باکیفیت خلق شده اند که در ادامه شما را با ۱۰ مورد از بهترین آن ها آشنا خواهیم کرد.

۱۰- The Man In The High Castle

یکی از اولین سریال های اورجینال سرویس آمازون پرایم سریال علمی تخیلی The Man In The High Castle  بود که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. این سریال در چهار فصل منتشر شده و در سال ۲۰۱۹ به پایان رسید. سریال علمی تخیلی The Man In The High Castle بر اساس رمان کلاسیکی نوشته فیلیپ کی دیک ساخه شده و یک پادآرمانشهر پس از جنگ جهانی دوم را به تصویر می کشد که در آن نازی ها پیروز جنگ شده اند. ایالات متحده بین ژاپن و آلمان تقسیم شده و مردم این کشور وادار به زندگی تحت قوانین نیروهای دول متحد هستند. این سریال داستان زنی اهل سانفرانسیسکو به نام جولین کرین را دنبال می کند که فیلم های رازآلودی ساخته شده توسط مردی در قلعه بلند را پیدا می کند. سریال The Man In The High Castle نگاهی جذاب به اتفاقاتی است که می توانست پس از جنگ جهانی دوم رخ دهد در صورتی که آلمانی ها پیروز می شدند. اگرچه تنها در فصول میانی سریال است که عناصر علمی تخیلی مانند سفر در زمان وارد داستان می شوند اما می توان آن را یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی یک دهه اخیر دانست.

10 سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون

۹- The Flash

هر یک از سریال های دنیای Arrowverse می توانست در این فهرست جای گیرد. از Arrow  گرفته تا Supergirl و Legends of Tomorrow، دنیای ابرقهرمانی شبکه CW نیرویی قوی در صحنه تلویزیون و ژانر علمی تخیلی در سال های اخیر بوده است. با این وجود انتخاب ما از این دنیای علمی تخیلی سریال The Flash است. این سریال داستان بری آلن را روایت می کند که در فصل دوم سریال Arrow معرفی شده بود و در سال ۲۰۱۴ سریال مجزای خودش را پیدا کرد. بعد از اصابت صاعقه، بری که یک کارآگاه است در می یابد می تواند با سرعت فراانسانی حرکت کند و سپس در همراهی با تیمی از دانشمندان، با لباس قرمز به ابرقهرمانی به نام صاعقه تبدیل می شود. سریال The Flash یک سریال علمی تخیلی در نهایت حد ممکن خود است که حاوی قدرت های فراانسانی، گونه های فضایی و سفر در زمان است. اولین فصل این سریال که در مورد رقابت بین صاعقه و یک نیروی شیطانی شبیه خود است یکی از بهترین فصول سریالی تاریخ تلویزیون در سال های اخیر به شمار می آید.

10 سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون

۸- Dark

با گذشت سال ها، سرویس Netflix در زمینه ساخت محصولات تلویزیونی پیشگام شده و شروع به انتشار سریال های اورجینال در زبان ها و کشورهای مختلف کرد. سریال هایی مانند Narcos (2015) که داستان آن در کلمبیا و مکزیک رخ می دهد و سریال اسپانیایی Money Heist (2017) به سریال هایی بسیار محبوب در سطح جهانی تبدیل شده و موفقیت گسترده ای برای این سرویس استریمینگ به همراه داشتند. سریال های کمتر شناخته شده ای مانند The Rain (2017) در دانمارک و Kingdom (2019) در کره جنوبی نیز از محبوبیت قابل توجهی ،هر چند کمتر از دو سریال قبلی، بدست آورده اند. اما بهترین گزینه در میان سریال های علمی تخیلی ساخت نتفلیکس در یک دهه گذشته سریال علمی تخیلی و تریلر Dark است که در سال ۲۰۱۷ در آلمان تولید شد. درک کامل داستان و روایت سریال Dark بدون تماشای چندین دفعه آن و حتی ویدیوها و نوشته های توضیحی تقریباً غیرممکن است. داستان سریال در یک شهر داستانی در آلمان رخ داده و به زندگی های در هم پیچیده چهار خانواده در نسل های مختلف می پردازد در شرایطی که نسب خانوادگی همه آن ها در نتیجه سفر در زمان به هم می ریزد.

10 سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون

۷- The Leftovers

سریال The Leftovers که بر اساس رمانی نوشت تام پروتا ساخته شده احساسی ترین و تکان دهنده ترین سریال علمی تخیلی در این فهرست و شاید تاریخ تلویزیون باشد. همچنین The Leftovers نسبت به دیگر سریال های این فهرست کمترین میزان عناصر علمی تخیلی را در خود دارد. سریال The Leftovers که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد با یک اتفاق ترسناک به نام «کوچ ناگهانی» آغاز شده که در نتیجه آن دو درصد از جمعیت کره زمین که معادل ۱۴۰ میلیون نفر است به یکباره و بدون دلیل خاصی ناپدید می شوند و سریال در ادامه بر روی انسان هایی که اطرافیانشان جزو ناپدید شدگان بوده اند تمرکز دارد. این سریال عموماً زندگی کوین گریوی افسر پلیسی با بازی جستین ثرو را دنبال می کند که قصد دارد شهر را در نظم و آرامش نگه داشته و همزمان از خانواده اش نیز محافظت کند. این سریال در واقع نگاهی با سرعت کم به نتایج از دست دادن عزیزان و سوگواری شخصیت های متفاوت سریال است. بسیاری این سریال را با سریال Lost مقایسه کرده اند و دلیل ارتباط این دو را می توان در این موضوع دانست که هر دوی آن ها توسط دیمون لیندلولف ساخته شده اند.

10 سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون

۶- The Expanse

سریال The Expanse یک سریال کمتر مورد توجه قرار گرفته است که به ندرت در مورد آن صحبت می شود. اما واقعیت این است که این سریال علمی تخیلی یکی از هیجان انگیزترین سریال های درام علمی تخیلی یک دهه اخیر است که باید آن را با Battlestar Galactica مقایسه کرد. این سریال آغازی معمولی در سال ۲۰۱۵ در شبکه SyFy داشت و ساخت و انتشار آن در نهایت پس از سه فصل توسط این شبکه و به دلیل محدودیت های مالی متوقف شد. با این وجود، The Expanse یک نگاه خیره کننده و جذاب به فعالیت های فضایی اکشن است که نیاز به بودجه قابل توجهی دارد و همین موضوع باعث شد سرویس آمازون ساخت و انتشار فصل چهارم آن را بر عهده گیرد. به لطف محبوبیت سرویس های استریمینگ، The Expanse از آن زمان به بعد بیشتر و بهتر دیده شده و انتظار می رود که فصل پنجم آن نیز در اواخر سال ۲۰۲۰ منتشر شود.

10 سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون

۵- The Mandalorian

Star Wars را باید بزرگ ترین فرانچایز فرهنگ عمومی در تاریخ دانست. به همین دلیل جای تعجب ندارد که اولین سریال علمی تخیلی این دنیا جای خاص خود در این فهرست را داشته باشد. سریال The Mandalorian در اواخر سال ۲۰۱۹ از سرویس دیزنی پلاس منتشر شد و به لطف جذابیت خاص بچه یودا به شهرتی قابل توجه دست یافت. شخصیت The Mandalorian که در این سریال پدرو پاسکال نقشش را بازی می کند از قبل نیز یک شخصیت سرسخت بود که می توان آن را با گاوچران های غرب وحشی مانند کلینت ایستوود و جان وین مقایسه کرد در حالی که تحت تاثیر شخصیت های علمی تخیلی مشهوری مانند اسپایک اشپیگل و مالکوم رینولدز قرار گرفته است. سریال The Mandalorian تصویری تاریک تر و دقیق تر از دنیای جنگ ستارگان داشته و بر داستان های کوچکتر و محدودتر در مقایسه با افسانه اسکای واکر تمرکز دارد.

10 سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون

۴- The Boys

سریال The Boys بزرگ ترین و محبوب ترین سریال اورجینال سرویس آمازون تاکنون به شمار می آید. اولین فصل این سریال در سال گذشته میلادی منتشر شده اما خیلی زود به جایگاه قابل توجهی مانند سریال Stranger Things از سرویس نتفلیکس دست یافته است. این سریال را می توان هجوی بر ساخته های ابرقهرمانی مارول و دی سی دانست زیرا در دنیای این سریال ابرقهرمان ها شخصیت های منفی داستان هستند. سریال The Boys ابرقهرمان ها را جنایتکارانی به تصویر می کشد که عروسک های فاسد دست کمپانی های بزرگ و قدرتمند هستند. سریال داستان یک زن ابرقهرمان جوان به نام استارلایت را دنبال می کند که به محفل خبره ترین ابرقهرمانان که به نام هفت نفر شناخته می شود راه می یابد. پسران نیز در واقع گروهی از شخصیت های مثبت زیرزمینی و مخفی است که برای کشتن ابرقهرمانان شرور داستان دست به هر کاری می زنند. این سریال تصویر افسانه ای ابرقهرمانان را به سخره گرفته و پر از سکانس های خشن است.

10 سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون

۳- Black Mirror

سریال علمی تخیلی Black Mirror از یک سریال فراموش شده Channel 4 به یک سریال پرطرفدار نتفلیکسی تبدیل شده است. این سریال آنتالوژی به خطرات تکنولوژی های جدید و تخیلی می پردازد و دنیایی پادآرمانشهری و تاریک را به تصویر می کشد که بیشتر سعی دارد ما را بترساند تا هیجان زده نماید. این سریال برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ منتشر شد و به خاطر بودجه اندک و محدودیت های دیگر تنها دو فصل در Channel 4 دوام آورد. این دو فصل برخی از بحث برانگیزترین و جنجالی ترین اپیزودهای تاریخ تلویزیون را در خود داشتند، از جمله ماجرای نخست وزیر بریتانیا و خوک در اپیزود The National Anthem و اپیزود White Bear که در آن جامعه ای به تصویر کشیده می شود که خلافکاران را شکنجه و آزار می دهند. با خریداری شدن توسط سرویس نتفلیکس در سال ۲۰۱۵، سریال Black Mirror به شهرت رسید. این سرویس بودجه ساخت را افزایش داده و به چارلی بروکر، نویسنده سریال، اجازه داد ایده های جدیدی را وارد داستان سازد.

10 سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون

۲- Stranger Things

حضور سریال علمی تخیلی Stranger Things در این فهرست جای شک و شبهه نداشت. این سریال را باید بزرگ ترین و پرصحبت ترین سریال در حافظه مدرن در کنار سریال Game of Thrones دانست که موفق ترین سریال اورجینال نتفلیکس نیز به شمار می آید. از زمان انتشار اولین فصل در سال ۲۰۱۶، هر فصل جدیدی که از این سریال منتشر شده به یک اتفاق فرهنگی تبدیل شده و بازیگران نوجوان آن نیز به ستاره هایی بین المللی بدل شده اند. سریال Stranger Things هم به بررسی تئوری های توطئه علمی تخیلی و هم هیولاهای ماوراءالطبیعه در فضای نوستالژیک دهه ۸۰ می پردازد و در این راه از فیلم های کلاسیک علمی تخیلی مانند E.T. (1982), The Goonies (1985) و Aliens (1986) الهام پذیرفته است. با گذشت سال ها، این سریال شهرت بیشتری یافته و بودجه آن نیز بیشتر و بیشتر شده است. از بعدهای موازی تا هیولایی شبیه گودزیلا و یک پایگاه سری روسی، Stranger Things هر آن چیزی که یک طرفدار داستان های علمی تخیلی بخواهد در خود دارد.

10 سریال علمی تخیلی برتر یک دهه اخیر تلویزیون

۱- Westworld

سریال Westworld از شبکه HBO که پخش آن از سال ۲۰۱۶ آغاز شد بهترین سریال علمی تخیلی یک دهه اخیر تلویزیون است که یک شاهکار بسیار پیچیده و جذاب به شمار می آید. این سریال بر اساس فیلمی ساخته مایکل کریشتون با همین نام در سال ۱۹۷۳ ساخته شده است که همان ایده اصلی فیلم نویسنده سناریو پارک ژوراسیک را گرفته اما آن را توسعه داده است. به طور خلاصه، سریال Westworld در مورد یک پارک سرگرمی با فضای غرب وحشی بسیار پیشرفته است که ساکنان آن اندرویدهایی هستند که هدف صرف آن ها سرگرم کردن مشتریان و بازدید کنندگان پارک و محقق کردن دیوانه کننده ترین امیال آن هاست. فصول اول و دوم سریال در فضای پارک سرگرمی روایت می شوند و پارک های همسایه مانند دنیای شوگان ژاپنی و دنیای استعماری هند را نیز وارد ماجراهای خود می کنند. اما فصل سوم قوانین را کنار گذاشته و وارد دنیای واقعی می شود که در آن لس آنجلس به شکل یک پادآرمانشهر توسط تکنولوژی مخوف کنترل می شود. اولین فصل این سریال پرتماشاگرترین سریال ابتدایی تاریخ شبکه HBO است. این سریال تاکنون ۴۳ بار نامزد جایزه امی شده و ۹ بار این جایزه را بدست آورده است.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلم علمی تخیلی جذاب و خوش ساخت برای کسانی که به این ژانر علاقه ای ندارند


فیلم‌ها و سریال های علمی تخیلی از جمله آثار پرطرفدار و مهیجی هستند که به سادگی مخاطبان را با خود همراه می‌کنند. در این مطلب بهترین سریال های علمی تخیلی جدید و قدیمی را به شما معرفی خواهیم کرد.

ژانر علمی تخیلی (Science Fiction) یکی از ژانرهای پرمخاطب و جذاب سینمایی است که اغلب برای به تصویر کشیدن موضوعات سیاسی، اجتماعی و فلسفی بکار گرفته می‌شود. فیلم‌ها و سریال‌های ساخته شده در ژانر علمی تخیلی عموما مفاهیم و موضوعاتی که هنوز به طور علمی ثابت نشده‌اند و برای بشر بیگانه هستند را مورد بررسی قرار می‌دهند. موضوعاتی چون زندگی در فضا، آشنایی با موجودات فرا زمینی، سفر در زمان و مواردی از این قبیل، محتوای آثار علمی تخیلی را تشکیل می‌دهند. البته این ژانر به دلیل پرداختن به مفاهیم نسبتا ناشناخته و گاها غیرواقعی و فانتزی ممکن است برای برخی مخاطبان واقع‌گرا جذاب نباشد. اما ژانر علمی تخیلی قدمت 100 ساله دارد و از زمان ظهور سینمای صامت وجود داشته است. به همین بهانه در ادامه این مقاله سینمایی از پلازا بهترین سریال های علمی تخیلی دنیا را به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین سریال های علمی تخیلی

آنچه در ادامه می‌خوانید:

 

بهترین سریال های علمی تخیلی

در این بخش برترین سریال های علمی تخیلی دنیا را به شما معرفی کرده و هریک را به صورت مختصر مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم. اگر به ژانر علمی تخیلی و فانتزی علاقه‌مند هستید، سریال‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم را حتما تماشا کنید.

 

سریال ناوبر فضایی گالاکتیک – Battlestar Galactica

سریال های علمی

 • سال ساخت: 2009-2004
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 8.7/10
 • تعداد فصل‌ها: 4
 • تعداد قسمت‌ها: 76
 • سازنده: رونالد دی. مور (Ronald D. Moore)
 • بازیگران: ادوارد جیمز آلموس، مری مکدانل، کتی سکف، جیمی بامبر و جیمز کالیس

سریال ناوبر فضایی گالاکتیکا یک سریال علمی تخیلی جذاب آمریکایی است که در ژانر علمی تخیلی، پسارستاخیزی، فضایی و درام ساخته شده است. فصل اول این سریال در سال 2004 از شبکه Syfy آمریکا به نمایش در آمد و با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد و در سال 2009 با انتشار 4 فصل جذاب به پایان رسید. این عنوان توسط مجله تایم در فهرست 100 سریال برتر تاریخ ثبت شد.

داستان سریال ناوبر فضایی گالاکتیکا درباره زندگی گروهی از انسان‌ها است که در یک کهکشان دورافتاده به نام «دوازده قبیله کوبول» زندگی می‌کنند. این انسان‌ها در گذشته با ربات‌هایی به نام سایلان وارد جنگ شدند و این ربات‌ها پس از سال‌ها دوباره به کهکشان دوازده قبیله حمله کرده و بسیاری از ساکنین آنجا را نابود کردند. اکنون تنها 50 نفر از افراد این کهکشان جان سالم به در بردند و داستان اصلی سریال درباره این 50 بازمانده است که برای زندگی به دنبال جای دیگری هستند، اما…

 

سریال تورچ وود – Torchwood

سریال های علمی تخیلی

 • سال ساخت: 2011-2006
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 7.7/10
 • تعداد فصل‌ها: 4
 • تعداد قسمت‌ها: 41
 • سازنده: راسل تی دیویس (Russell T Davies)
 • بازیگران: جان بارومن، ایو مایز، بورن گورمن، نائوکو نوری و گرث دیوید-لوید

سریال تورچ وود نیز یکی از سریال های علمی تخیلی ترسناک است که در زمان پخش بینندگان بسیاری داشت. این سریال تخیلی و فانتزی بریتانیایی برای اولین بار در سال 2006 از شبکه BBC Three انگلستان به نمایش در آمد و پخش آن تا سال 2011 ادامه یافت. داستان سریال تورچ وود درباره یک گروه از انسان‌ها است که برای محافظت از سیاره زمین در حال مبارزه با موجودات بیگانه و ناشناخته‌ای هستند که قصد نابودی زمین را دارند.

 

سریال فرینج – Fringe

بهترین سریال های علمی تخیلی

 • سال ساخت: 2013-2008
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 8.4/10
 • تعداد فصل‌ها: 5
 • تعداد قسمت‌ها: 100
 • سازندگان: جی. جی. آبرامز (J. J. Abrams)، الکس کورتزمن (Alex Kurtzman) و روبرتو ارسی (Roberto Orci)
 • بازیگران: آنا تورو، جان نوبل، جاشوا جکسون، جان نوبل و جسیکا نیکول

سریال فرینج یکی دیگر از جذاب‌ترین سریال های علمی تخیلی امریکایی محسوب می‌شود که در ژانر درام ماوراطبیعی و تخیلی ساخته شده است. فصل اول این سریال در سال 2008 از شبکه Fox آمریکا به نمایش درآمد و با پخش 5 فصل جذاب و تماشایی در سال 2013 به پایان رسید. جالب است بدانید که دو قسمت ابتدایی سریال فرینج از جمله پر هزینه‌ترین قسمت‌های سریال سازی تاریخ سینما بوده که حدود 20 میلیون دلار هزینه داشته است. این سریال یکی از پرمخاطب‌ترین سریال های علمی تخیلی است که در زمان پخش، طرفداران بسیاری در آمریکا داشت.

داستان سریال فرینج درباره یک افسر پلیس فدرال آمریکا به نام «اولویا دانم» است که در بخش فوق سری اداره پلیس که مخصوص حل ماجراهایی غیرعادی و فراطبیعی است، مشغول به کار است. اولیویا برای حل و فصل این مسائل گنگ و ناشناخته از یک پروفسور به نام «والتر بیشاپ» که از اختلالات روانی رنج می‌برد، کمک گرفته و به پرونده‌ها رسیدگی می‌کند. اما در میان تمام پرونده‌ها یک مورد مشکوک و غیر طبیعی مشترک وجود دارد که در نهایت اولیویا را به سمت جهان ‌های موازی می‌کشاند.

 

سریال آینه سیاه – Black Mirror

سریال های علمی تخیلی و اکشن

 • سال ساخت: 2019-2011
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 8.8/10
 • تعداد فصل‌ها: 5
 • تعداد قسمت‌ها: 22
 • سازنده: چارلی بروکر (Charlie Brooker)

سریال آینه سیاه نیز از بهترین سریال‌های علمی-تخیلی بریتانیایی است که در هر قسمت یک داستان علمی تخیلی جذاب را روایت می‌کند. هر قسمت از این سریال حدود یک ساعت و نیم است که دو فصل اول آن از شبکه Channel 4 بریتانیا به نمایش در آمد، اما در سال 2016 شبکه نتفلیکس حق ساخت این سریال را خریداری کرد و 3 فصل دیگر آن را ساخت. سریال آینه سیاه در طول سال‌های پخش توسط منتقدان مورد تحسین قرار گرفت و با استقبال بی‌نظیری از سوی مخاطبان مواجه شد و جوایز متعددی نیز دریافت کرد. در این مطلب می‌توانید اطلاعات کامل‌تری از سریال آینه سیاه بدست آورید.

 

سریال ماموران شیلد – Agents of S.H.I.E.L.D

برترین سریال های علمی تخیلی

 • سال ساخت: 2020-2013
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 7.5/10
 • تعداد فصل‌ها: 7
 • تعداد قسمت‌ها: 136
 • سازندگان: جاس ویدون (Joss Whedon)، جد ویدون (Jed Whedon) و ماریسا تنچرون (Maurissa Tancharoen)
 • بازیگران: کلارک گرگ، مینگ-نا ون، برت دالتون، کلویی بنت و آدریان پالیکی

سریال ماموران شیلد نیز از جمله سریال های علمی تخیلی و اکشن جذاب این فهرست است که پخش آن به تازگی به پایان رسیده است. این سریال در واقع اقتباسی از کتاب‌های کمیک شرکت مارول کامیکس است که فصل اول آن در سال 2013 از شبکه ABC آمریکا به نمایش در آمد و پخش آن نیز تا تابستان 2020 ادامه یافت. این عنوان یکی از پرمخاطب‌ترین سریال های علمی تخیلی 2020 است که تعداد مخاطبان آن با پخش هر فصل بیشتر و بیشتر می‌شد. برای آشنایی بیشتر با سریال ماموران شیلد می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

داستان سریال ماموران شیلد درباره یک مامور به نام «فیل کولسن» است که افراد خاصی را از سراسر دنیا برای حضور در یک گروه خاص و ویژه به نام «گروه شیلد» جمع‌آوری می‌کند. گروه شیلد درباره نیروهای فراطبیعی ناشناخته، تحقیقاتی انجام می‌دهند و از مردم نیز در برابر موجودات غیرطبیعی محافظت می‌کنند.

سریال 100 نفر – The 100

بهترین سریال های علمی تخیلی

 • سال ساخت: 2020-2014
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 7.7/10
 • تعداد فصل‌ها: 7
 • تعداد قسمت‌ها: 100
 • سازنده: جیسون روتنبرگ (Jason Rothenberg)
 • بازیگران: الیزا تیلور، پیج تورکو، لیندزی مورگان، هنری یان کوسیک و بابی مورلی

سریال 100 نفر نیز یکی از سریال های علمی تخیلی جذاب و پرطرفدار محسوب می‌شود که اقتباسی از یک رمان با همین نام است. فصل اول این سریال برای اولین بار در سال 2014 از شبکه The CW آمریکا به نمایش درآمد و پخش آن تا 30 سپتامبر 2020 (30 شهریور 99) ادامه یافت. سریال 100 نفر در ژانر علمی تخیلی، اکشن و پسا آخرالزمانی ساخته شده است. در این مقاله می‌توانید بیشتر با سریال 100 نفر آشنا شوید.

داستان سریال علمی تخیلی 100 نفر روایتگر 97 سال جنگ هسته‌ای میان انسان‌ها است که پس از آن دیگر زندگی بر روی کره زمین از بین می‌رود. حالا هزاران نفر در یک ایستگاه فضایی در مدار زمین ساکن هستند و جمعیت آنها رو به افزایش است. سه نسل در این ایستگاه فضایی متولد می‌شوند که فراتر از ظرفیت آن است. 100 نفر از نوجوانان برای ارزیابی شرایط سکونت زمین به این سیاره می‌آیند و…

 

سریال ساکن برج بلند – The Man in The High Castle

سریال‌های علمی-تخیلی

 • سال ساخت: 2019-2015
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 8/10
 • تعداد فصل‌ها: 4
 • تعداد قسمت‌ها: 40
 • سازنده: فرانک اسپاتنیتز (Frank Spotnitz)
 • بازیگران: الکسا داوالس، روپرت اوانس، لوک کلینتنگ و دی‌جی کوالز

سریال ساکن برج بلند نیز یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی خارجی محسوب می‌شود که در ژانر تریلر و تخیلی ساخته شده است. فصل اول این سریال در سال 2015 از شبکه Prime Video آمریکا به نمایش درآمد و پخش آن تا سال 2019 ادامه یافت. این عنوان در زمان پخش با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد و یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی 2019 اعلام شد.

داستان سریال ساکن برج بلند یک داستان تاریخ جایگزین است که در آن کشور آمریکا تحت تصرف ارتش آلمان نازی و امپراطوری ژاپن درآمده است و آمریکا را به سه بخش مجزا تقسیم کرده‌اند. در این میان زنی جوان یک فیلم اسرارآمیز و مهم را پیدا می‌کند که به وسیله آن می‌تواند رژیم‌های خودکامه را نابود و سرنگون سازد.

 

سریال فضای گسترده – The Expanse از بهترین سریال های علمی تخیلی آمریکایی

بهترین سریال های علمی تخیلی فانتزی

 • سال ساخت: 2019-2015
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 8.5/10
 • تعداد فصل‌ها: 4
 • تعداد قسمت‌ها: 46
 • سازندگان: مارکس فرگوس (Mark Fergus) و هاوک اوتسبی (Hawk Ostby)
 • بازیگران: توماس جین، استیون استریت، کاس انور و شهره آغداشلو

سریال فضای گسترده نیز یکی دیگر از بهترین سریال های علمی تخیلی ساخته شده در سال‌های اخیر است که در زمان پخش با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد. فصل اول این سریال علمی تخیلی جذاب در سال 2015 از شبکه Syfy آمریکا به نمایش درآمد و پخش آن تا سال 2019 ادامه یافت. منتقدان خط داستانی و بررسی روابط سیاسی را در این سریال مورد تحسین و ستایش قرار دادند و نقدهای مثبتی نسبت به این اثر داشتند. حضور شهره آغداشلو بازیگر محبوب ایرانی نیز از دیگر جذابیت‌های سریال فضای گسترده است. داستان این سریال در سده 23 میلادی روایت می‌شود که انسان‌ها در صدد تسخیر منظومه خورشیدی هستند.

 

سریال چیزهای عجیب – Stranger Things

سریال های علمی تخیلی نتفلیکس

 • سال ساخت: 2016 تا کنون
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 8.8/10
 • تعداد فصل‌ها: 3
 • تعداد قسمت‌ها: 25
 • سازندگان: برادران دافر (Duffer Brothers)
 • بازیگران: وینونا رایدر، دیوید هاربر، فین ولفهارد و میلی بابی براون

سریال چیزهای عجیب یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی نتفلیکس است که در ژانر تخیلی، درام، ترسناک و نوجوانانه ساخته شده و در زمان پخش توانست توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کند. فصل اول این سریال در سال 2016 از شبکه نتفلیکس به نمایش درآمد و تا کنون 3 فصل از آن منتشر شده و قرار است فصل چهارم آن نیز ساخته شود. این سریال در زمان پخش جوایز متعددی دریافت کرد و به طور ویژه مورد توجه منتقدان و مخاطبان قرار گرفت.

داستان اصلی سریال چیزهای عجیب حول محور جهان‌های موازی و دنیاهای چندگانه می‌چرخد که موضوع اصلی آن با گم شدن پسری نوجوان به نام «ویل» آغاز می‌شود. خانواده و دوستان ویل برای پیدا کردن او تلاش‌های بسیاری می‌کنند و در این مسیر با اتفاقات و ماجراهای عجیبی مواجه می‌شوند.

 

سریال دنیای غرب – Westworld

سریال های علمی تخیلی جدید

 • سال ساخت: 2016 تا کنون
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 8.7/10
 • تعداد فصل‌ها: 3
 • تعداد قسمت‌ها: 28
 • سازندگان: جاناتان نولان (Jonathan Nolan) و لیزا جوی (Lisa Joy)
 • بازیگران: ایوان ریچل وود، آنتونی هاپکینز، تندی نیوتون، جفری رایت، جیمز مارسدن و بن بارنز

سریال دنیای غرب یا وست‌ورلد نیز یکی دیگر از سریال های علمی تخیلی جذاب ساخته شده در سال‌های اخیر محسوب می‌شود که در ژانر تخیلی، وسترن، ماجراجویی و مهیج ساخته شده است. این سریال در واقع اقتباسی از فیلم وست‌ورلد محصول سال 1973 است که پخش آن از سال 2016 از شبکه HBO آمریکا به نمایش درآمد و با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد. فصل سوم سریال وست‌ورلد در سال 2020 منتشر شد و فصل چهارم آن نیز در راه است، اما زمان دقیق انتشار آن هنوز مشخص نیست.

سریال وست ورلد در خطوط زمانی مختلفی اتفاق می‌افتد که در ابتدا ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد. اما شرح کلی داستان درباره یک شهربازی وسترن غیرواقعی در غرب آمریکا است که ساکنان آن افرادی به نام «میزبان» هستند. انسان‌های حقیقی برای ورود به این شهربازی باید مبالغ هنگفتی به میزبانان پرداخت کنند تا بتواند به عنوان «مهمان» وارد آنجا شوند. مهمان‌ها پس از ورود به این منطقه آزادند که هر کاری که دوست دارند را بدون ترس انجام دهند. به تدریج در خطوط مختلف این داستان اتفاقات جالب و غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد که مخاطب را شگفت‌زده می‌کند.

 

سریال اورویل – The Orville از بهترین سریال های علمی تخیلی کمدی

سریال های علمی تخیلی امریکایی

 • سال ساخت: 2017 تا کنون
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 8/10
 • تعداد فصل‌ها: 2
 • تعداد قسمت‌ها: 26
 • سازنده: ست مک‌فارلن (Seth MacFarlane)
 • بازیگران: ست مک‌فارلن، آدریان پالیکی، پنی جانسون جرالد، اسکات گریمز و پیتر مکون

سریال اورویل نیز یک سریال علمی تخیلی جذاب دیگر بوده که با تلفیقی از ژانر کمدی و علمی تخیلی یک اثر متفاوت را خلق کرده است. فصل اول این سریال در سال 2017 از شبکه Fox آمریکا به نمایش درآمد و فصل بعدی آن نیز در سال 2019 پخش شد و احتمالا فصل سوم آن نیز در راه است. فصل اول سریال اورویل نقدهای مثبت و منفی از سوی مخاطبان و منتقدان دریافت کرد، اما با انتشار فصل دوم تمام نقدها نسبت به این سریال مثبت شد و توانست توجه طیف وسیعی از مخاطبان را به خود جلب کند.

داستان سریال اورویل در 400 سال آینده روایت می‌شود و داستان اصلی آن در یک سفینه فضایی به نام اورویل اتفاق می‌افتد. خدمه این سفینه فضایی را انسان‌ها و موجودات بیگانه تشکیل می‌دهند که دائما در حال مواجه با اتفاقات و شگفتی‌های فضا هستند. در این میان مسائل و مشکلات زندگی روزمره شخصیت‌های اصلی سریال در قالب کمدی به تصویر کشیده می‌شود.

 

سریال تاریک – Dark از بهترین سریال های علمی تخیلی جدید

سریال های علمی تخیلی

 • سال ساخت: 2020-2017
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 8.8/10
 • تعداد فصل‌ها: 3
 • تعداد قسمت‌ها: 26
 • سازنده: باران بو اودار (Baran Bo Odar) و یانتیه فریز (Jantje Friese‎)
 • بازیگران: لوئیس هوفمان، اولیور مازوچی، یوردیس تریبل و مایا شونه

سریال تاریک یا دارک نیز یک سریال علمی-تخیلی مهیج و خوش ساخت است که از شبکه اینترنتی نتفلیکس به نمایش درآمد. این سریال در ژانر علمی تخیلی، جنایی، معمایی و تریلر ساخته شده و محصول کشور آلمان است. این عنوان با انتشار فصل اول توانست توجه طیف وسیعی از مخاطبان را به خود جلب کند و مورد تحسین منتقدان قرار گیرد. در این مطلب می‌توانید بیشتر درباره سریال Dark بخوانید.

داستان سریال دارک روایتگر زندگی چهار خانواده در یکی از شهرهای آلمان بوده که با موضوعات فراطبیعی و علمی تخیلی آمیخته شده است. اما روابط این خانواده‌ها با مفقود شدن دو بچه از آنها تحت تاثیر اتفاقات عجیب و غریبی قرار می‌گیرد.

 

سریال  کربن تغییر یافته – Altered Carbon

دانلود بهترین سریال های علمی تخیلی

 • سال ساخت: 2020-2018
 • امتیار آی‌ام‌دی‌بی: 8/10
 • تعداد فصل‌ها: 2
 • تعداد قسمت‌ها: 18
 • سازنده: لاتا کالوگریدز (Laeta Kalogridis)
 • بازیگران: جوئل کینامان، جیمز پیورفوی، مارتا ایگاردا، کریس کانر و دیچن لاچمن

سریال کربن تغییر یافته نیز یکی از سریال های علمی تخیلی جدید است که در زمان پخش با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد. این سریال در واقع اقتباسی از یک رمان با همین نام است که فصل اول آن در سال 2018 از شبکه Netflix به نمایش در آمد و فصل دوم و آخر آن نیز در 27 فوریه 2020 (8 اسفند 1398) پخش شد. سریال کربن تغییر یافته در زمان پخش توانست توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کند و منتقدان نیز نقدهای مثبتی نسبت به آن داشتند.

داستان سریال کربن تغییر یافته حدود 360 سال بعد روایت می‌شود و به نوعی از آینده فناناپذیر انسان‌ها سخن می‌گوید. در این سریال افراد ثروتمند می‌توانند هوش و خاطرات خود را به وسیله یک دستگاه جدید، دیجیتالی کنند. یعنی آگاهی و خاطرات یک انسان پس از مرگش در آن دستگاه باقی می‌مانند و سپس به یک بدن جدید منتقل می‌شوند. در این عصر انسان‌ها تنها از نظر فیزیکی می‌میرند، اما حافظه آنها به بدنی دیگر منتقل می‌شود.

ما در این مقاله بهترین سریال های علمی تخیلی جدید و قدیمی را به شما معرفی کرده و هریک را به صورت مختصر مورد نقد و بررسی قرار دادیم. شما تاکنون کدامیک از سریال‌های معرفی شده در این فهرست را تماشا کردید؟‌ لطفا نظرات خود را در بخش ارسال دیدگاه با پلازا به اشتراک بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید