سبک زندگی

شرایط دریافت وام فرزند آوری؛ مبلغ اقساط و سود وام قرض الحسنه فرزند

فرارو- وام فرزندآوری 1403 آخرین مراحل اداری را طی می کند و احتمالا طبق اعدادوارقام اعلامی در لایحه بودجه 10 تا 50 میلیون بیشتر از پارسال به متقاضیان تسهیلات پرداخت می شود.

به گزارش فرارو؛ مبلغ وام فرزندآوری 1403 باوجود رشد 25 تا 33 درصدی نسبت به دوره گذشته، متناسب با نرخ تورم بالا نرفته و از طرف دیگر طبق اعلام بانک مرکزی حدود 35 درصد متقاضیان در 10 ماه ابتدایی امسال هنوز موفق به دریافت تسهیلات نشدند. وام فرزندآوری باوجود همه موانعی که در مسیر پرداخت آن قرار دارد، ذاتا یکجور تسهیلات قرض الحسنه است. به جز کارمزد چهاردرصدی، سودی از متقاضی دریافت نمی شود و متقاضی شش ماه بعد از دریافت وام می تواند سراغ بازپرداخت اقساط برود. تسهیل شرایط دریافت وام نسبت به دوره های قبلی، اتفاق مهم بعدی است و برخلاف سال های گذشته متقاضی برای ثبت نام و گرفتن تسهیلات احتیاجی به ارائه کارت پایان خدمت ندارد.

وام فرزندآوری و افزایش مبلغ 25 تا 33 درصدی

مبلغ وام فرزندآوری 1403 براساس جزییات لایحه بودجه که توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی تعیین شده، نسبت به امسال 25 تا 33 درصد افزایش پیدا می کند.

مبلغ وام فرزندآوری 1403 به ازای فرزند اول 40 میلیون تومان، فرزند دوم 80 میلیون تومان، فرزند سوم 120 میلیون تومان، فرزند چهارم 150 میلیون تومان و برای فرزند پنجم به بعد 200 میلیون درنظر گرفته شده است.

وام فرزندآوری به این ترتیب به ازای فرزند اول، دوم، سوم و پنجم 33 درصد و در ازای فرزند چهارم 25 درصد نسبت به پارسال افزایش پیدا کرده که البته این ارقام نسبت به نرخ فعلی تورم عمومی تا حدودی فاصله دارد. فراموش نکنیم که از هشت ماه قبل با تورم تقریبا 40 درصدی سروکار داریم و حالا قرار است مبلغ وام فرزندآوری 1403 نسبت به دوره قبلی بین 25 تا 33 درصد ارتقا پیدا کند.

وام فرزندآوری و تسهیل شرایط دریافت 

شرایط دریافت وام فرزندآوری تا امسال به شکلی بود که متقاضیان این تسهیلات باید موقع ثبت نام کارت پایان خدمت ارائه می کردند. از ابتدای سال بحث حذف شرط ارائه کارت پایان خدمت به عنوان یکی از موارد تسهیل کننده در راستای پرداخت وام اجرا شد. با این حال وام فرزندآوری یکجور تسهیلات قرض الحسنه است و بادرنظرگرفتن شرط وشروطی پرداخت می شود.

شرایط وام فرزندآوری 1403 مثل ادوار قبلی به شکلی است که به هر فرزند متولد شده فقط یکبار تسهیلات تعلق می گیرد. البته اگر در حین بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری، متقاضی صاحب فرزند دیگری شود، می تواند بازهم برای دریافت تسیهلات آن هم با مبلغ بیشتر اقدام کند و به ازای تولد فرزندان دو قلو و بیشتر هم، به ازای هر فرزند یک وام تعلق می گیرد.

وام فرزندآوری 1403 البته شامل متقاضیانی می شود که تاریخ تولد فرزندشان به بعد از 1402/01/01 مربوط باشد. از همه مهم تر اینکه وام فرزندآوری اساسا برای جمعیت هدفی طراحی شده که نرخ باروری استان محل سکونت متقاضی بالاتر از 2.5 نباشد. بااینکه آمار جدید و دقیقی از نرخ باروری استان های مختلف وجود ندارد، اما می دانیم در سال 99 نرخ باروری در یکسری از استان ها مثل سیستان وبلوچستان بالاتر از 2.5 بوده و ممکن است وام فرزندآوری 1403 به این متقاضیان تعلق نگیرد. فراموش نکنیم که این نرخ براساس آخرین آمار های غیررسمی در کل کشور کمتر از 1.7 به ثبت رسیده و عمده متقاضیان می توانند به تسهیلات دسترسی داشته باشند.

وام فرزندآوری همانطور که گفتیم، جزو تسهیلات قرض الحسنه شبکه بانکی کشور دسته بندی می شود. یعنی سودی ندارد و بازپرداخت اقساط فقط شامل کارمزد چهار درصدی می شود که در ادامه گزارش آن را مفصل بررسی می کنیم.

وام فرزندآوری 1403 که بین 40 تا 200 میلیون تومان است، شامل متقاضیانی می شود که تاریخ تولد فرزندشان بعد از 1402/01/01 باشد

وام فرزندآوری و حضور 35 درصد متقاضیان در صف دریافت

وام فرزندآوری در 10 ماه ابتدایی امسال به 621 هزار و 124 نفر تعلق گرفته است. با این حال داده های خود بانک مرکزی نشان می دهد در این مدت دقیقا 969 هزار و 71 نفر از طریق بانک های مختلف کشور برای دریافت تسهیلات اقدام کردند.

وام فرزندآوری به این ترتیب هنوز شامل 347 هزار و 947 نفر نشده و اصطلاحا 35 درصد متقاضیان وام فرزندآوری در صف دریافت حضور دارند.

وام فرزندآوری به عنوان مثال در بانکی مثل بانک ملت به 121 هزار و 964 نفر پرداخت شده، اما هنوز 57 هزار و 699 نفر یعنی 30 درصد از کل متقاضیان چشم انتظار خبر بانک هستند.

وام فرزندآوری در سال جاری از محل اعتبارات 27 بانک و موسسه اعتباری مختلف پرداخت شده که تقریبا همین وضعیت در بقیه بانک ها وجود دارد. از طرف دیگر سهم وام فرزندآوری نسبت کل تسهیلاتی که بانک ها به متقاضیان پرداخت کردند، حدود هفت دهم درصد را شامل می شود که این عدد تقریبا معادل یک چهارم حجم وام های پرداختی تحت عنوان وام ازدواج است.

بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری به شکلی است؟

بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری 1403 احتمالا طبق روند سال های گذشته خواهد بود و متناسب با حجم مبلغ دریافتی محاسبه می شود.

وام فرزندآوری به عنوان مثال برای متقاضی که تسهیلات را برای فرزند اول دریافت می کند، 40 میلیون تومان است و مدت بازپرداخت اقساط 36 ماه تعیین شده است. با این اوصاف متقاضی که از تسهیلات 40 میلیونی فرزند اول استفاده می کند باید ماهی یک میلیون و 212 هزار تومان به عنوان اقساط به بانک برگرداند.

وام فرزندآوری برای متقاضی که از تسهیلات 80 میلیونی و مهلت بازپرداخت 48 ماهه (چهارساله) استفاده می کند، به ماهی یک میلیون و 818 هزار تومان تبدیل می شود.

وام فرزندآوری برای متقاضی تسهیلات 120 میلیونی و مهلت بازپرداخت 60 ماهه (پنج ساله)، ماهی دو میلیون و 181 هزار تومان است.

وام فرزندآوری برای متقاضی تسهیلات 150 میلیونی (فرزند چهارم)، 150 میلیون تومان و مهلت بازپرداخت آن 72 ماه است. با این اوصاف اقساط این تسهیلات شامل ماهی دو میلیون و 272 هزار تومان می شود.

وام فرزندآوری فرزند پنجم به بعد هم 200 میلیون است و مهلت بازپرداخت اقساط 84 ماه (هفت سال) خواهد بود. یعنی رقم اقساط ماهانه در این حالت دو میلیون و 597 هزار تومان محاسبه می شود. فراموش نکنید در حدفصل بازپرداخت اقساط وام فرزندآوری ماه های ابتدایی هر سال، ماه های استثنایی محسوب می شوند و رقم بازدپرداخت اقساط نسبت به ماه های عادی بیشتر است.

پایگاه خبری اختبار– طبق قانون بودجه 1402، تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری به ازای فرزند اول 30 میلیون تومان، به ازای فرزند دوم 60 میلیون تومان، به ازای فرزند سوم 90 میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم 120 میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و به بعد 150 میلیون تومان است.

به گزارش اختبار، بانک مرکزی در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، تسهیلات قرض الحسنه فرزند ارائه می­ نماید. این وام به پدرانِ دارای تابعیت جمهوری اسلامی ایران بابت فرزندان متولد شده در داخل کشور از تاریخ 1400/01/01 به بعد، حداکثر تا 2 سال پس از تولد فرزند تعلق می گیرد.

ثبت نام وام فرزند آوری 1402 به صورت اینترنتی و از طریق سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزند بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نشانی ve.cbi.ir  صورت می پذیرد؛ این سایت تنها مرجع رسمی کشور جهت ثبت نام متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه فرزند می باشد.

شرایط وام فرزند آوری

1- دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

2- پدر متولدین سال (1400/01/01) به بعد و حداکثر تا 2 سال پس از تولد فرزند

3- وام فرزند آوری الزامی به سپرده گذاری ندارد

4- آغاز بازپرداخت وام فرزند آوری، پس از 6 ماه از دریافت وام می باشد.

5- ارائه اصل شناسنامه فرزند و پدر وی در زمان مراجعه به بانک الزامی است

6- به هر فرزند متولد شده تنها یکبار تسهیلات فرزند به پدر تعلق می گیرد.

7- تسهیلات حسب مصوبات شورای پول و اعتبار با کارمزد حداکثر 4 درصد به صورت سالانه است.

8- در مورد تولد فرزندان دو قلو و بیشتر، به ازای هر فرزند، یک وام تعلق می گیرد.

9- تسهیلات تولد فرزند به افرادی تعلق می گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، بالای 2/5 نباشد .

10- در صورتی که حین دوره بازپرداخت تسهیلات تولد فرزند، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا آمد، پرداخت تسهیلات مذکور طبق ضوابط به کودک بعدی امکان پذیر است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام وام فرزند آوری

1- اصل شناسنامه پدر و فرزند

2- اصل کارت ملی پدر

3- کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت

4- کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سامانه پس از مرحله ثبت نام

شرایط ضامنین وام فرزند آوری

تسهیلات قرض الحسنه تولد فرزند با اخذ یک ضامن معتبر و سفته و با دوره تنفس شش ماهه پرداخت می شود.
بر طبق مصوبه شورای پول و اعتبار برای تسهیلات کمتر از مبلغ 100 میلیون ریال یک ضامن معتبر و برای مبالغ بالاتر، دو ضامن معتبر کافی ست که تشخیص ضامن معتبر بر عهده بانک عامل می باشد.

روش ثبت نام وام فرزند آوری

کلیه متقاضیان وام فرزند که واجد شرایط می باشند، ابتدا باید از طریق سامانه  ve.cbi.ir  ثبت نـام کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند. در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل ثبت نام، کد رهگیری ده رقمی که کاملاً محرمانه بوده و مربوط به متقاضی است به شماره تلفن همراه ثبت شده در فرم ثبت نام از طریق پیامک برای ایشان ارسال می شود.

متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و هـمچنین مشخصات شعبه تعیین شده از سوی بانک عامل و پیگیری روند دریافت تسهیلات مذکور، با کد ملی و کد رهگیری خود به قسمت “مشاهده وضعیت” در سامانه فرزند مراجعه نمایند.

در صورتیکه شعبه بانک عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد، موضوع از طریق پیامک به ایشان اعلام شده و متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف حداکثر 12 روزکاری، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند. بدیـهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در زمـان تعیین شده، ثبت نـام آنها کان لم یکن تلقی و از سامانه حذف شده و می باید مجددا ثبت نام نمایند.

پس از تعیین شعبه ازسوی بانک و مراجعه متقاضی به شعبه تعیین شده، پذیرش متقاضی از سوی بانک انجام می شود. متقاضیان 60 روزکاری مهلت دارند تا نسبت به تکمیل مدارک و ارائه ضمانت مورد پذیرش بانک اقدام نمایند. در صورت گذشت زمان مذکور و عدم تکمیل مدارک از سوی متقاضیان، متقاضی از سامانه حذف شده و می باید در مهلت مقرر شده در قانون نسبت به ثبت نام مجدد در سامانه اقدام نمایند.

متقاضیان می توانند تا قبل از تعیین شعبه نسبت به ویرایش اطلاعات خود در سامانه از طریق گزینه “ویرایش ثبت نام قبلی” اقدام نمایند.

متقاضیان تا قبل از تعیین شعبه می توانند نسبت به تغییر بانک عامل اقدام نمایند. بدین صورت که با استفاده از گزینه “حذف ثبت نام” ثبت نام قبلی خود را حذف نمود و با استفاده از گزینه “ثبت نام جدید” و تکمیل مراحل ثبت نام اقدام به تغییر و انتخاب بانک دیگری نمایند.

رعایت سایر شرایط، ضوابط و مقررات بانکی در اعطای تسهیلات قرض الحسنه فرزند برای این تسهیلات ضروری می باشد.

وام فرزندآوری چقدر است ؟

پرداخت تسهیلات براساس قانون به پدر اطفالی که تاریخ تولد آنان از 1400/01/01 به بعد و در داخل ایران متولد شده اند به شرح ذیل تعلق می گیرد. در سال 1400 مبلغ تسهیلات به شرح ذیل می باشد

  •  فرزند اول مبلغ 30 میلیون تومان با دوره باز پرداخت 3 سال (36 ماه)
  •  فرزند دوم مبلغ 60 میلیون تومان با دوره باز پرداخت 4 سال (48 ماه)
  •  فرزند سوم مبلغ 90 میلیون تومان با دوره باز پرداخت 5 سال (60 ماه)
  •  فرزند چهارم مبلغ 120 میلیون تومان با دوره باز پرداخت 6 سال (72 ماه)
  •  فرزند پنجم به بعد مبلغ 150 میلیون تومان با دوره باز پرداخت 7 سال (84 ماه)

آیا وام فرزند آوری کارت پایان خدمت میخواهد؟

مطابق با قانون بودجه امسال (1402)، تسهیلات موضوع تبصره 16 این قانون که شامل وام ازدواج و فرزندآوری هم می شود از حکم موضوع ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی مستثنی است.

بر اساس ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی دریافت هرگونه وام مستلزم ارائه مدرک دال بر رسیدگی به وضع مشمولیت وظیفه عمومی مردان است. اما چند سالی هست که دیگر وضعیت نظام وظیفه به عنوان شرط پرداخت وام ازدواج مطرح نیست و پرداخت وام ازدواج به مردان از این شرط مستثنی شده است.

بیشتر بخوانید:

  • مصوبه کمیسیون تلفیق درباره مبلغ وام ازدواج و فرزندآوری سال 1403