تکنولوژی

آموزش ارتقا به Libre Office 6.0 در توزیعات مختلف لینوکس

مشاغل کوچک همیشه به دنبال راه هایی برای صرفه جویی در وقت و کاهش هزینه های عملیاتی کسب و کار خود هستند. یکی از راه های انجام این کار استفاده از نرم افزار اوپن سورس (OSS) برای راه اندازی تجارتشان است. صاحبان کسب وکارهای کوچک می توانند کدهای نرم افزار متن باز را به گونه ای تغییر دهند که به یک نرم افزار دلخواه و مورد نیاز آن ها تبدیل شود.

این روش باعث کاهش بسیاری در هزینه های ساخت نرم افزار می شود. نرم افزار اوپن سورس همراه با یک انجمن داخلی است که به طور مداوم کد منبع را اصلاح و بهبود می بخشد و هنگام بروز مشکل می توان از طریق انجمن مشکل خود را برطرف کرد. بسیاری از نرم افزارهای بزرگ و معتبر مانند موزیلا فایرفاکس منبع باز هستند.
در این مقاله قصد دارم نرم افزار منبع باز، مزایا، معایب و کاربردهای آن را به طور مفصل برای شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم با خواندن این مقاله پاسخ تمام سوالات خود را در مورد نرم افزارهای منبع باز بیابید.

نرم افزار اوپن سورس یا متن باز چیست؟

نرم افزار اوپن سورس نرم افزاری با کد منبع است که هرکسی می ‍تواند آن را بازرسی، اصلاح و تقویت کند.
نرم افزار منبع باز (OSS) نرم افزاری است که با کد منبع خود توزیع می شود و با استفاده از حقوق اصلی خود آن را برای استفاده، اصلاح و توزیع در دسترس قرار می دهد. کد منبع بخشی از نرم افزار است که اکثر کاربران کامپیوتر هرگز نمی بینند. این کد برنامه نویسان رایانه است، که برای کنترل نحوه رفتار یک برنامه دست کاری می کنند.
برنامه نویسان که به کد منبع دسترسی دارند می توانند با افزودن به برنامه، تغییر آن یا اصلاح قسمت هایی از برنامه که به درستی کار نمی کنند، برنامه را تغییر دهند. OSS به طور معمول شامل مجوزی است که به برنامه نویسان اجازه می دهد تا نرم افزار را متناسب با نیاز خود تغییر دهند و نحوه توزیع نرم افزار را کنترل کنند.

نرم افزار اوپن سورس اغلب ارزان تر ، انعطاف پذیرتر است و از ماندگاری بالاتری نسبت به همتایان اختصاصی خود برخوردار است، زیرا توسط کاربران توسعه یافته است نه یک نویسنده یا شرکت واحد. منبع باز به یک جنبش و روشی تبدیل شده است که فراتر از تولید نرم افزار است. جنبش منبع باز از ارزش ها و مدل تولید غیرمتمرکز نرم افزار منبع باز، برای یافتن راه های جدید برای حل مشکلات در جوامع و صنایع خود استفاده می کند.

 

تاریخچه نرم افزار open source

ایده در دسترس قرار دادن رایگان کد منبع در سال 1983 از یک جنبش ایدئولوژیکی به طور غیررسمی توسط ریچارد استالمن، برنامه نویس در MIT بنیان نهاده شد. استالمن معتقد بود که نرم افزار باید در دسترس برنامه نویسان باشد تا بتوانند آن را، با هدف درک آن، یادگیری در مورد آن و بهبود آن، به دلخواه تغییر دهند. استالمن شروع به انتشار کد رایگان تحت لیسانس خود، تحت عنوان مجوز عمومی GNU کرد. این رویکرد و ایدئولوژی جدید پیرامون ایجاد نرم افزار مورد استفاده قرار گرفت و سرانجام به شکل گیری ابتکارعمل منبع باز در سال 1998 منجر شد.

تفاوت نرم افزارهای اوپن سورس با انواع دیگر نرم افزارها چیست؟

برای درک بهتر ویژگی های نرم افزار اوپن سورس و نرم افزار کلوز سورس ، ما به مقایسه پنج جنبه اساسی پرداخته ایم:

قیمت گذاری، امنیت، پشتیبانی، در دسترس بودن منبع و قابلیت استفاده.

 

1) سیاست قیمت

منبع باز اغلب به عنوان نرم افزار بدون هزینه معرفی می شود. با این حال، این می تواند هزینه های اضافی مانند کمک، خدمات اضافی یا قابلیت های اضافی را داشته باشد. بنابراین، هنوز هم می توان هزینه خدمات با OSS را پرداخت کرد. اما نرم افزار منبع بسته معمولاً یک نرم افزار پولی است. هزینه ها بسته به پیچیدگی نرم افزار ممکن است متفاوت باشند. بیشتر شرکت ها آزمایشات رایگان را ارائه می دهند تا خریدار را متقاعد کنند که نرم افزار آن ها مناسب است.

 

2)  امنیت

مسئله امنیت بسیار بحث برانگیز است زیرا هر نرم افزار دارای دو روی سکه است. کد نرم افزار اوپن سورس توسط کاربران قابل مشاهده ، اشتراک و اصلاح است، بدین معنی که هرکسی می تواند کد خراب را اصلاح کند، ارتقا دهد و یا آزمایش کند. اشکالات به سرعت برطرف می شوند و کد پس از هر بار انتشار کاملاً بررسی می شود. با این حال، به دلیل در دسترس بودن، کد منبع برای هکرها برای تمرین باز است. برعکس، نرم افزار منبع بسته فقط توسط یک فروشنده قابل اصلاح است. حل مشکل می تواند بسیار بیشتر از مقایسه با OSC باشد. وقتی نوبت به انتخاب ایمن ترین نرم افزار می رسد ، پاسخ این است که هر یک از آن ها مزایا و معایب خود را دارد. بنابراین، این اغلب برای شرکت هایی که در یک صنعت خاص کار می کنند یک چالش است.

 

3)  کیفیت پشتیبانی

با مقایسه پشتیبانی از نرم افزار منبع باز و منبع بسته ، بدیهی است که CSS در این مورد غالب است. هزینه های آن شامل گزینه ای برای تماس با پشتیبانی و دریافت آن در یک روز کاری در بیشتر موارد است. پاسخ به خوبی سازمان یافته و مستند است. برای نرم افزارهای اوپن سورس، چنین گزینه ای ارائه نشده است. تنها گزینه های پشتیبانی، انجمن ها، مقالات مفید و یک متخصص استخدام شده، است. با این حال، جای تعجب نیست که با استفاده از چنین خدماتی پاسخ بالایی دریافت نشود.

 

4) در دسترس بودن کد منبع

نرم افزار متن باز توانایی تغییر کد منبع را بدون هیچ محدودیتی فراهم می کند. کاربران فردی می توانند آنچه را که می خواهند توسعه دهند و از نوآوری توسعه یافته توسط دیگران در انجمن کاربران بهره مند شوند. از آنجا که کد منبع به راحتی قابل دسترسی است، توسعه دهندگان نرم افزار را قادر می سازد تا برنامه های موجود را بهبود بخشند. نرم افزار منبع بسته محدودیت بیشتری نسبت به نرم افزار منبع باز دارد زیرا کد منبع قابل تغییر یا مشاهده نیست. با این حال، چنین محدودیتی ممکن است به امنیت و قابلیت اطمینان CSS کمک کند.

 

5) قابلیت استفاده

قابلیت استفاده موضوعی دردناک از نرم افزار اوپن سورس است. راهنماهای کاربر برای توسعه دهندگان نوشته شده است نه برای کاربران عامی. همچنین، این راهنماها مطابق با استانداردها و ساختار نیستند. برای نرم افزار منبع بسته قابلیت استفاده یکی از محاسن است. مستندات معمولاً به خوبی نوشته شده اند و حاوی دستورالعمل های مفصلی هستند.

 

اگر تصمیم دارید نرم افزار خود را توسعه دهید می توانید مقاله 15 ابزار برتر توسعه اندروید را مطالعه کنید.

آیا نرم افزار اوپن سورس فقط برای برنامه نویسان رایانه مهم است؟

بدیهی است که پاسخ این سوال خیر است. فناوری منبع باز و تفکر منبع باز هم به درد برنامه نویسان می خورد و هم غیر برنامه نویسان.
از آنجا که مخترعین اولیه بسیاری از اینترنت را خود مبتنی بر فناوری های منبع باز ساخته اند ، مانند: سیستم عامل لینوکس و برنامه سرور Apache، هر کسی که امروز از اینترنت استفاده می کند از نرم افزار منبع باز بهره مند می شود.

هر بار که کاربران رایانه صفحات وب را مشاهده می کنند، ایمیل را چک می کنند، با دوستان خود گپ می زنند، موسیقی را به صورت آنلاین پخش می کنند یا بازی های ویدئویی چند نفره انجام می دهند، رایانه ها، تلفن های همراه یا کنسول های بازی آن ها با استفاده از نرم افزار اوپن سورس برای رهگیری و انتقال داده های خود به دستگاه های “محلی” که جلوی خود دارند، به یک شبکه جهانی رایانه متصل می شوند. رایانه هایی که همه این کارهای مهم را انجام می دهند معمولاً در مکان های دوردستی واقع شده اند که کاربران واقعاً آنها را نمی بینند یا نمی توانند به آن ها دسترسی فیزیکی داشته باشند، به همین دلیل برخی افراد این رایانه ها را “رایانه از راه دور” می نامند.

بیشتر افراد هنگام انجام وظایفی که ممکن است در دستگاه های محلی خود انجام دهند، به رایانه های از راه دور اعتماد می کنند. به عنوان مثال: آن ها ممکن است از نرم افزار پردازش کلمه، مدیریت ایمیل و ویرایش تصویر آنلاین استفاده کنند که آن ها روی رایانه های شخصی خود نصب و اجرا نمی شوند. در عوض، آن ها به راحتی با استفاده از مرورگر وب یا برنامه تلفن همراه به این برنامه ها در رایانه های از راه دور دسترسی پیدا می کنند.

برخی از افراد رایانش از راه دور را “رایانش ابری” می نامند، زیرا این کار شامل فعالیت هایی (مانند ذخیره سازی فایل ها، به اشتراک گذاری عکس یا تماشای فیلم) می شود که نه تنها دستگاه های محلی بلکه شبکه جهانی رایانه های از راه دور را در بر می گیرد که “جو” اطراف آنها را تشکیل می دهد.
رایانش ابری جنبه بسیار مهم از زندگی روزمره با دستگاه های متصل به اینترنت است. برخی از برنامه های رایانش ابری، مانند: Google Apps، اختصاصی هستند. دیگر برنامه ها، مانند: ownCloud و Nextcloud، منبع باز هستند.

 

چرا مردم ترجیح می دهند از نرم افزارهای متن باز استفاده کنند؟

بنا به دلایلی ، مردم نرم افزار متن باز را به نرم افزار اختصاصی ترجیح می دهند، از جمله:
کنترل: بسیاری از افراد نرم افزارهای متن باز را ترجیح می دهند زیرا کنترل بیشتری بر این نوع نرم افزار دارند. آن ها می توانند کد را بررسی کنند و مطمئن شوند که کاری را انجام می دهد که آنها می خواهند و می توانند قسمت هایی از کد را که دوست ندارند تغییر دهند. کاربرانی که برنامه نویس نیستند از نرم افزارهای متن باز نیز بهره مند می شوند، زیرا آن ها می توانند از این نرم افزار برای هر هدفی که بخواهند ،نه فقط به شکلی که شخص دیگری فکر می کند، استفاده کنند.

آموزش: افراد دیگر نرم افزار اوپن سورس را دوست دارند زیرا به آن ها کمک می کند برنامه نویسان بهتری شوند. از آنجا که کد منبع باز در دسترس عموم است، دانش آموزان با یادگیری ساختن نرم  افزار بهتر می توانند به راحتی آن را مطالعه کنند. دانش آموزان همچنین می توانند با توسعه مهارت های خود ، کار خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و از آنها برای ارسال نظر و انتقاد دعوت کنند. وقتی افراد اشتباهات را در کد منبع برنامه ها کشف می کنند، می توانند این اشتباهات را با دیگران در میان بگذارند تا به آن ها کمک کند خودشان مرتکب همان اشتباهات نشوند.

امنیت: برخی افراد نرم افزار متن باز را ترجیح می دهند زیرا آن را ایمن تر و پایدارتر از نرم افزار اختصاصی می دانند، از آنجا که هرکسی می تواند نرم افزار منبع باز را مشاهده و اصلاح کند، ممکن است کسی خطاها یا حذفیاتی را که نویسندگان اصلی برنامه از دست داده اند، شناسایی و اصلاح کند، از آنجا که بسیاری از برنامه نویسان می توانند بدون درخواست اجازه از نویسندگان اصلی، بر روی بخشی از نرم افزارهای منبع باز کار کنند، می توانند با سرعت بیشتری نسبت به نرم افزارهای اختصاصی ، نرم افزار اوپن سورس را اصلاح، به روز و ارتقا دهند.

 

ثبات: بسیاری از کاربران برای پروژه های مهم و طولانی مدت، نرم افزار اوپن سورس را به نرم افزار اختصاصی ترجیح می دهند. از آنجا که برنامه نویسان به طور عمومی کد منبع را برای نرم افزار منبع باز توزیع می کنند، کاربران با تکیه بر این نرم افزار برای کارهای مهم می توانند مطمئن شوند که ابزارهای آنها از بین نمی رود یا اگر سازندگان اصلی آن ها روی آن ها کار نکنند خراب می شود. علاوه بر این، نرم افزارهای منبع باز تمایل دارند هم با استانداردهای باز ترکیب شوند و هم عمل کنند.

 

انجمن: نرم افزار منبع باز اغلب به جامعه ای از کاربران و توسعه دهندگان القا می کند تا پیرامون آن شکل بگیرند. این فقط مختص نرم افزار متن باز نیست. بسیاری از برنامه های محبوب با موضوع آشنایی و گروه های کاربری هستند. اما در مورد منبع باز ، جامعه فقط کانون علاقه مندان به خرید (از نظر احساسی یا مالی) به یک گروه کاربران نخبه نیست. این افراد هستند که نرم افزارهای مورد علاقه خود را تولید ، آزمایش ، استفاده ، تبلیغ و در نهایت بر آنها تأثیر می گذارند.

تفاوت های نرم افزار منبع باز با نرم افزار منبع رایگان

اغلب اوقات از نرم افزار منبع رایگان به عنوان مترادف با نرم افزار منبع باز استفاده می شود. اگرچه مشابه هستند، اما در واقع دو نوع مختلف نرم افزاری هستند؛ هر دو آنها مجوزهای مشابهی را ارائه می دهند اما از ایدئولوژی های مختلفی برخوردار هستند.
ریچارد استالمن مفهوم نرم افزار منبع رایگان را از دهه 1980 معرفی کرد. هدف اصلی آن این بود که همه کاربران حق بهره برداری، کپی، اشتراک، مطالعه، تغییر و بهبود این نرم افزار را دارند. از طرف دیگر، نرم افزار منبع باز در اواخر دهه 1990 توسط گروهی از افراد به عنوان واکنشی به محدودیت های نرم افزار متن باز معرفی شد. تفاوت اصلی که آنها ارائه دادند این بود که آنها تأکید را از آزادی به امنیت تغییر دادند. و همچنین مزایای عملی دیگری مانند شفافیت و صرفه جویی در هزینه ها را به همراه داشت.

همه نرم افزارهای منبع رایگان می توانند به عنوان نرم افزارهای منبع باز واجد شرایط باشند. با این حال، همه نرم افزارهای منبع باز نمی توانند رایگان باشند.به عنوان مثال: Open Watcom یک محیط توسعه یکپارچه است که مجوز آن قابل تغییر و استفاده خصوصی نیست. برعکس، Velo by Wix، یک پلتفرم توسعه است که به برندها و آژانس های توسعه امکان ایجاد وب سایت ها و برنامه های وب پیشرفته را می دهد، به دلیل اینکه یک پلتفرم توسعه باز است هزینه آن صفر است.

 

مزایا و معایب نرم افزار منبع باز

1) مزایا 

نرم افزار منبع باز رایگان و انعطاف پذیر است. توسعه دهندگان می توانند نحوه کار کد را بررسی کرده و آزادانه در جنبه های ناکارآمد یا مشکل  ساز برنامه تغییراتی ایجاد کنند تا نیازهای منحصر به فرد آن ها را بهتر تطبیق دهد.
نرم افزار منبع باز پایدار است. کد منبع به صورت عمومی توزیع می شود، بنابراین کاربران می توانند برای پروژه های طولانی مدت خود به آن وابسته باشند زیرا می دانند که سازندگان کد نمی توانند به سادگی پروژه را متوقف کنند یا اجازه دهند آن خراب شود.
پرورش نبوغ نرم افزار منبع باز. برنامه نویسان می توانند از کدهای موجود برای بهبود نرم افزار و حتی نوآوری های خود استفاده کنند.
منبع باز همراه با یک جامعه داخلی است که به طور مداوم کد منبع را اصلاح و بهبود می بخشد.
منبع باز فرصت های یادگیری خوبی را برای برنامه نویسان جدید فراهم می کند.

2) معایب

به دلیل مشکل در تنظیم آن و عدم وجود رابط های کاربری دوستانه، استفاده از نرم افزار اوپن سورس دشوار است.
منبع باز می  تواند مشکلات سازگاری ایجاد کند. هنگام تلاش برای برنامه  نویسی سخت افزار اختصاصی با OSS، اغلب به درایورهای تخصصی نیاز است که معمولاً فقط از طریق سازنده سخت افزار در دسترس هستند.

نرم افزار منبع باز می تواند مسئولیت هایی را ایجاد کند. برخلاف نرم افزارهای تجاری، که به طور کامل توسط فروشنده کنترل می شود، منبع باز به ندرت شامل هرگونه ضمانت، مسئولیت یا محافظت از خسارت در برابر تخلف می باشد. این امر مسئولیت حفظ انطباق با تعهدات قانونی را به عهده مصرف کننده OSS می گذارد. منبع باز می تواند هزینه های غیرمنتظره ای را در آموزش کاربران، وارد کردن داده ها و تنظیم سخت افزارهای مورد نیاز متحمل شود.

 

توصیه می کنم برای کسب دانش بیشتر درمورد اندروید مقاله 7 سیستم عامل برتر برای ساخت اپلیکیشن در اندروید را از دست ندهید.

10 نمونه برتر نرم افزار اوپن سورس سال 2021

1) موزیلا فایرفاکس

Mozilla Firefox یک مرورگر اینترنتی قابل تنظیم و یک نرم افزار اوپن سورس رایگان است. هزاران افزونه را ارائه می دهد که با یک کلیک ماوس قابل دسترسی است. این پلتفرم 3.98 درصد از سهم بازار مرورگر در سراسر جهان را در اختیار دارد و برای اندروید، iOS، ویندوز و لینوکس در دسترس است.
طبق CNET، موزیلا صنعت فناوری را تغییر شکل داد و شعله های نرم افزارهای متن باز را که باعث تغییر در عملکرد شبکه های اجتماعی و سیستم عامل ها می شود، شعله ورتر کرد.

 

2)  LibreOffice

LibreOffice یک مجموعه اداری کامل است که ارائه ها، اسناد، صفحات گسترده و پایگاه داده را ارائه می دهد. برخلاف مایکروسافت آفیس که به دلیل مدل قیمت گذاری برای همه قابل دسترسی نیست، LibreOffice کاملاً رایگان است. برای پشتیبانی از آن، کاربران آن هنگام بارگیری می توانند کمک مالی کنند. بنابراین، جامعه بزرگی از مشارکت کنندگان دارد. این برنامه برای مک، لینوکس و ویندوز در دسترس است و همچنین دارای یک گپ زنده و یک انجمن است که می توانید هنگام جستجوی کمک به آن مراجعه کنید.

 

GIMP (3

یکی دیگر از بهترین مثال های منبع نرم افزار باز که قابل ذکر است، ابزار ویرایش عکس GIMP است. این ویژگی مانند برخی از ابزارهای گران قیمت موجود در بازار از جمله فیلترها و افکت های مختلف، ویژگی های مشابهی را ارائه می دهد و با این وجود رایگان است. GIMP در سیستم عامل های مختلف از جمله ویندوز و لینوکس در دسترس است و دارای پلاگین های مختلف مهمانی و گزینه های شخصی سازی مختلف است. بسیاری از تصویرگران، طراحان گرافیک و عکاسان از آن برای بهبود تصاویر و بهبود کار خود استفاده می کنند.

 

VLC Media Player (4

VLC Media Player یکی از معروف ترین نمونه های نرم افزار اوپن سورس است که می توانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید. این پخش کننده چندرسانه ای برای ویدئو، رسانه و فایل های صوتی استفاده می شود و دیسک ها، وب کم ها و دستگاه ها را پخش می کند. اکثر کاربران از آن برای پخش پادکست ها نیز استفاده می کنند. به شما امکان می دهد فایل های صوتی و تصویری خود را برای یک شکل سخت افزاری خاص بهینه کنید و همچنین مجموعه ای از ابزارها و پوسته ها را به شما ارائه می دهد که به شما امکان می دهد طرح های سفارشی ایجاد کنید. علاوه بر این، این سیستم عامل در سیستم عامل های مختلفی مانند Android ،Mac OS X ،Linux ،Windows ،iOS و موارد دیگر اجرا می شود.

 

5) لینوکس

طبق یک نظرسنجی Stack Overflow ، 83.1٪ از توسعه دهندگان ادعا کردند که لینوکس بیشترین جستجو برای سیستم عامل است. Linux یکی از کاربرپسندترین نرم افزارهای متن باز موجود در بازار است. معمولاً در دستگاه های اندرویدی و دسک تاپ مورد استفاده قرار می گیرد. آنچه این سیستم عامل را از سیستم عامل دیگر متمایز می کند این است که هیچ هزینه ای ندارد و فوق العاده قابل تنظیم است. اکثر شرکت ها نیز آن را انتخاب می کنند زیرا از امنیت بالایی برخوردار است و از پشتیبانی عالی جامعه برخوردار است.

6) بلندر

Blender یکی دیگر از بهترین نمونه های نرم افزار منبع باز سال 2021 است. این یک ابزار گرافیکی و انیمیشن سه بعدی است که از ردیابی حرکت، شبیه سازی، انیمیشن، ویرایش ویدئو، رندر، مدل سازی و موارد دیگر پشتیبانی می کند. همچنین مجموعه ای از ابزارها و ویژگی های مدل سازی شامل پیش نمایش دیدگاه در زمان واقعی، رزولوشن چندگانه و پشتیبانی از راه حل های Planar و راه حل های سه پایه را ارائه می دهد.

 

7)  مجموعه کامپایلر GNU

GNU Compiler Collection مجموعه ای از ابزارهای گردآوری برای توسعه نرم افزار در زبان های برنامه نویسی C ،C ++ ،Ada ،Fortran و سایر زبان ها است. نسخه های با کیفیت بالا را به طور منظم فراهم می کند و با اهداف بومی و متقابل کار می کند. منابعی که ارائه می دهد از طریق عکس های فوری هفتگی و همچنین SVN به صورت رایگان در دسترس هستند.

 

8) پایتون

پایتون زبان برنامه نویسی و اسکریپت نویسی رایج است که توسط توسعه دهندگان نرم افزارهای سفارشی مورد استفاده قرار می گیرد. طبق IEEE، این زبان در سال 2019 محبوب ترین زبان بود. در سال های اخیر، به دلیل زمینه رشد سریع یادگیری ماشین، کاربران زیادی را به خود جذب می کند؛ استفاده از آن نیز آسان است به همین دلیل اکثر توسعه دهندگان نیز این نرم افزار منبع باز را انتخاب می کنند.

 

9)  PHP

وقتی در مورد بهترین نمونه های نرم افزار متن باز سال 2021 صحبت می کنیم، نباید PHP را از دست بدهیم. این یک زبان توسعه نرم افزار است که برای ایجاد وب سایت ها و سایر سیستم عامل های دیجیتال استفاده می شود. این سایت سریع و انعطاف پذیر است و از محبوب ترین وب سایت های سراسر جهان از جمله Slack و Spotify بهره می برد.

 

10) شاتکات

Shotcut یک ویرایشگر ویدئو است که ویژگی های قدرتمندی از جمله ضبط صدا و وب کم، تولید رنگ، متن، صدا، شمارنده، پشتیبانی از فرمت های محبوب تصویر، صادرات EDL و موارد دیگر را ارائه می دهد. شاتکات یک ابزار عالی برای ویرایش فایل های صوتی و تصویری شما است و برای ویندوز ، macOS و لینوکس در دسترس است. در وب سایت آن، همچنین می توانید منابع و آموزش های خوبی در مورد نحوه استفاده از این نرم افزار متن باز رایگان پیدا کنید.

 

جمع بندی

در این مقاله که از سری مقالات آموزش برنامه نویسی اندروید آکادمی آمانج است به این نتیجه رسیدیم که نرم افزار اوپن سورس به نرم افزاری گفته می شود که کدهای آن توسط کاربران نرم افزار قابل تغییر است. توسعه دهندگان نرم افزار، آن را با کدهای باز منتشر می کنند و کاربران می توانند بنا به نیاز کسب و کار خود کدهای آن را تغییر دهند و هر زمان که به راهنمایی و کمک نیاز داشتند از طریق انجمن نرم افزار مشکل خود را برطرف کنند.

نرم افزار اوپن سورس رایگان است و در برابر تغییرات منعطف است، همچنین به دلیل پایدار بودن و اینکه سازندگان کدها از توقف و یا تخریب نرم افزار جلوگیری می کنند، می توانند برای پروژه های خود به صورت طولانی مدت از نرم افزارهای متن باز استفاده کنند.
نرم افزار اوپن سورس با نرم افزار های اختصاصی یا کدبسته و نرم افزارهای منبع رایگان متفاوت است.
نرم افزار منبع باز روی امنیت خود تاکید دارد اما نرم افزار منبع رایگان تمرکز خود را روی رایگان بودن خود گذاشته است.
کدهای نرم افزار منبع بسته برخلاف نرم افزار متن باز قابل دیدن نیستند، نرم افزارهای منبع بسته پولی هستند و کیفیت پشتیبانی بهتری نسبت به نرم افزارهای منبع باز دارند.

 

منبع: opensource.com ,designrush.com ,api2cart.com

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

امتیازشو ثبت کنید

Submit Rating

میانگین / 5. تعداد رای

فایل های PDF  با توجه به پشتیبانی عالی نرم افزاری و جلوگیری از به هم ریختگی متن و عکس ها و غیره، کاربرد فراوانی دارند. در تمام سیستم عامل های محبوب مثل ویندوز و مک او اس و اندروید و iOS و همین طور Linux می توان فایل PDF را با نرم افزارهای رایگان، باز کرد و همین طور فایل پی دی اف ایجاد کرد.

در این مقاله می خواهیم شیوه ی ساخت فرم با فرمت PDF به صورتی که قابلیت پر کردن داشته باشد را بررسی کنیم و با نرم افزار رایگان LibreOffice این کار را انجام بدهیم.

فایل های PDF  کاربردهای بسیار متنوعی دارند. یکی از اقسام پی دی اف، فرم  با قابلیت پر کردن یا به زبان دیگر Fillable PDF است. در این نوع پی دی اف ها، چند کادر خالی کوچک و بزرگ برای وارد کردن متن و احتمالاً تعدادی دایره یا چک باکس برای تیک زدن یا  انتخاب کردن یکی از گزینه ها وجود دارد. کاربر می تواند فایل را پرینت کرده و پر کند و سپس آن را اسکن کرده و ثبت کند اما در عین حال قابلیت پر کردن فرم به صورت آنلاین و در واقع بدون چاپ روی کاغذ نیز وجود دارد. بنابراین فرم های پرکردنی از این نوع، حالت تعاملی دارند.

برای ایجاد PDF تعاملی یا به عبارت دیگر فرم PDF با قابلیت پر کردن، می توان از نرم افزار Libre Writer استفاده کرد که یکی از نرم افزارهای مجموعه ی آفیس LibreOffice است.

دانلود و نصب LibreOffice در ویندوز، مک او اس و لینوکس

قبل از هر چیز توجه کنید که مجموعه ی آفیس LibreOffice یک مجموعه ی رایگان و محبوب برای کاربران لینوکس و همین طور ویندوز و مک او اس است. با مراجعه به وب سایت رسمی، می توانید نسخه ی مخصوص ویندوز 32 بیتی و یا 64 بیتی را دانلود کنید. این مجموعه شامل نرم افزارهایی مشابه Word و Excel و غیره است و جایگزین خوبی برای آفیس مایکروسافت محسوب می شود.

برای دانلود به وب سایت رسمی LibreOffice رجوع کنید:

دانلود LibreOffice از وب سایت رسمی آن

اگر از توزیعات لینوکس استفاده می کنید، ارتقا به نسخه ی 6 این مجموعه نسبتاً ساده است:

آموزش ارتقا به Libre Office 6.0 در توزیعات مختلف لینوکس

ایجاد فایل جدید در Libre Writer

پس از نصب کردن LibreOffice، نرم افزار Libre Writer را اجرا کنید و روی New کلیک کنید تا داکیومنت جدیدی ایجاد شود. در نوار منو روی View کلیک کنید و سپس Toolbars را انتخاب کرده و روی Form Controls کلیک کنید تا تیک کنار آن اضافه شود و در نتیجه نوار ابزار جدیدی نمایش داده شود.

با استفاده از نوار ابزار Form Controls می توانید عناصری که در طراحی فرم نیاز دارید را به سرعت در صفحه اضافه کنید.

در واقع می توانید از روش درگ و دراپ یا گرفتن و رها کردن برای افزودن عناصری مثل کادر متن، برچسب متنی، لیست گزینه ها و غیره استفاده کنید. لذا طراحی فرم بسیار ساده و سریع خواهد بود.

افزودن برچسب متنی عناصر فرم

برای افزودن برچسب متنی یا Text Label، روی Label کلیک کنید و سپس کادر برچسب را با روش کلیک و درگ در محل دلخواه ترسیم کنید. به عبارت دیگر روی نقطه ای کلیک کنید و با نگه داشتن کلید چپ موس و حرکت موس و سپس رها کردن کلید چپ موس، کادر برچسب را ترسیم کنید.

پس از ترسیم Label، روی آن راست کلیک کنید و گزینه ی Control را انتخاب کنید تا پنجره ی خواص آن نمایان شود. همان طور که در تصویر زیر مشهود است، می توانید نام و برچسب و عرض و ارتفاع و موقعیت افقی و موقعیت عمودی و موارد دیگر را به صورت دلخواه تنظیم کنید.

حتی می توانید Events یا رویدادهایی برای آن در نظر بگیرید.

افزودن کادر متنی در فرم

برای افزودن جعبه ی متن یا Text Box، آیکون Text Box  را از نوار ابزار Form Controls بگیرید و در محل دلخواه رها کنید. البته معمولاً کادر متن در کنار کادر برچسب قرار می گیرد. به عنوان مثال می توانید برچسب یک کادر را نام و نام خانوادگی در نظر بگیرید و کادر متن جلوی آن قرار بدهید.

ترسیم کادر متن با روش کلیک و درگ نیز امکان پذیر است و می توانید اندازه ی آن را پس از رسم کردن نیز تغییر بدهید.

برای تنظیمات کامل روی کادر متن موردنظر راست کلیک کنید و گزینه ی Control  را انتخاب کنید. در پنجره ی باز شده، تنظیمات کاملی مثل تنظیمات برچسب موجود است.

افزودن لیست گزینه ها به صورت منوی کرکره ای

برای قرار دادن لیست گزینه ها، آیکون List Box را بگیرید و در محل دلخواه رها کنید. البته بهتر است قبل از قرار دادن لیست گزینه ها به صورت منوی کرکره ای، یک برچسب برای آن اضافه کنید.

برای تنظیمات بیشتر و اضافه کردن موارد منوی کرکره ای، می بایست روی آن راست کلیک کنید و Control را انتخاب کنید.

تنظیماتی مثل نام و ابعاد و فواصل مثل موارد قبلی موجود است و علاوه بر این موارد، برای اضافه کردن گزینه های منوی کرکره ای، اسکرول کنید تا به List entries برسید. گزینه ها را در این فیلد تایپ کنید.

اضافه کردن گزینه های قابل انتخاب در فرم PDF

برای افزودن گزینه های انتخابی به شکل Radio Button یا دایره های خالی، آیکون Option Buttons را بگیرید و در محل دلخواه رها کنید.

برای تنظیمات کامل روی دکمه ی رادیویی راست کلیک کنید و Control را انتخاب کنید تا پنجره ی Properties آن باز شود و تنظیمات لازم را انجام بدهید.

برای گزینه های بیشتر می توانید همین مراحل را تکرار کنید.

اضافه کردن چک باکس در فرم PDF

برای اضافه کردن چک باکس یا به عبارت دیگر مربع هایی برای تیک زدن، Check box  را با درگ و دراپ، در محل دلخواه اضافه کنید.

برای تنظیمات بیشتر روی چک باکس راست کلیک کرده و Control را انتخاب کنید.

پس از تکمیل کردن تنظیمات، می توانید چک باکس های بعدی را با همین روش اضافه کنید.

ذخیره کردن فایل به صورت فرم PDF

از منوی File گزینه ی Export as PDF را انتخاب کنید. به این ترتیب پنجره ی تنظیمات پی دی اف یا PDF Options نمایش داده می شود. تیک گزینه ی Create PDF form را بزنید و در صورت نیاز تنظیمات را تغییر بدهید.

به عنوان مثال برای مشخص کردن فرمت ثبت کردن فرم تکمیل شده، می توانید از منوی کرکره ای Submit format، گزینه هایی مثل PDF و  HTML و XML و FDF  را انتخاب کنید.

برای تست کردن فرم، فایل PDF را باز کرده و تیک برخی گزینه ها را بزنید یا متنی در کادرهای متن تایپ کنید و در نهایت فایل را ذخیره کنید. اگر مشکلی در ذخیره کردن فایل وجود نداشته باشد، فرم PDF آماده ی انتشار است.