تکنولوژی

معرفی چند برنامه تبدیل عکس به گیف متحرک و تبدیل به گیف آنلاین

چگونه به راحتی به صورت آنلاین با کامپیوتر GIF بسازیم

فایل های گیف (GIF) هر روز در شبکه های اجتماعی محبوب تر می شوند اما چطور با کامپیوتر شخصی به راحتی چنین فایل هایی بسازیم؟

محبوبیت شبکه های اجتماعی و استفاده ی روزافزون از فایل های تصویری متحرک در آن ها بر کسی پوشیده نیست. علاوه بر راهکارهای تخصصی و استفاده نرم افزارهای خاص برای تولید GIF، روش های مبتنی بر سرویس های تحت وب و تبدیل عکس به GIF آنلاین به  دلیل نیازنداشتن به دانلود و نصب نرم افزار خاص، محبوبیت بیشتری دارند. 

فایل GIF که مخفف عبارت Graphic Interchange Format است، بیش از 30 سال سابقه دارد؛ اما می توان اوج گیری محبوبیت آن را در دوران فرمانروایی شبکه های اجتماعی مشاهده کرد. استفاده از فتوشاپ برای آموزش ساخت گیف در کامپبوتر می تواند اولین راهکار کاربر باشد. ازآنجاکه شاید استفاده از فتوشاپ برای همه آسان نباشد و همه ی کاربران هم در کامپیوترهای شخصی از این نرم افزار استفاده نکنند، در این آموزش روش های جایگزینی برای ساخت فایل GIF معرفی می کنیم.

تبدیل عکس به GIF

برای تبدیل عکس به GIF آنلاین سرویس Ezgif قابلیت های زیادی دارد. کافی است از منو بالایی، Gif Maker را انتخاب کنید تا وارد صفحه ای شبیه به تصویر زیر شوید. در صفحه ی بازشده، روی Choose Files کلیک و سپس عکس های دلخواهتان را برای تبدیل به گیف انتخاب کنید. در این بخش، فرمت های رایجی همچون GIF ،JPG ،PNG ،APNG ،WebP و بسیاری فرمت های دیگر عکس پشتیبانی می شوند. حجم هر عکس نباید از 6 مگابایت بیشتر و حجم مجموع عکس ها نیز باید حداکثر 100 مگابایت باشد. به علاوه، کاربر می تواند به جای انتخاب چند عکس، همه را در فایل zip قرار دهد و فایل فشرده ی مذکور را در وب سایت بارگذاری کند.

پس از انتخاب عکس ها از کامپیوتر شخصی یا موبایل، روی دکمه ی Upload and make a GIF کلیک کنید و منتظر فرایند بارگذاری باشید. پس از بارگذاری، با پنجره  ای شبیه به تصویر زیر روبه رو می شوید که قابلیت های متعددی برای تبدیل عکس به GIF دراختیارتان قرار می دهد. به عنوان مثال، می توانید ترتیب نمایش عکس ها را در گیف تغییر دهید و تأخیر نمایش هرکدام را نیز تنظیم کنید.

همان طورکه در تصویر بالا می بینید، اگر ابعاد تصاویر بارگذاری شده باهم برابر نباشد، Ezgif هشدار و تغییر خودکار ابعاد را پیشنهاد می دهد. می توانید با کلیک روی Ignore، این پنجره را ببندید یا با انتخاب Resize، تصاویر را به صورت خودکار هماهنگ کنید. از قابلیت های دیگر هم می توان به اضافه کردن جلوه ی تصویری به فایل GIF نهایی اشاره کرد. پس از انجام تنظیمات مدنظر، روی دکمه ی Make a GIF کلیک کنید.

پس از تبدیل عکس به GIF آنلاین در Ezgif، تصویر نهایی در پایین صفحه  نمایش داده می شود. می توانید با کلیک راست روی پیش نمایش تصویر و انتخاب Save image as، فایل گیف نهایی را روی کامپیوتر خود ذخیره کنید. در گوشی های موبایل نیز بسته به سیستم عامل، می توان تصویر نهایی را در گالری گوشی ذخیره کرد. همان طورکه در تصویر می بینید، گزینه های ویرایش هم برای تغییر جلوه های فایل گیف دردسترس قرار دارند.

ساخت GIF از ویدئو

همان طورکه گفته شد، سرویس های متعددی برای تبدیل عکس به GIF آنلاین وجود دارند و همان سرویس ها اغلب ویدئو را به گیف تبدیل می کنند. از میان سرویس های محبوب می توان به Ezgif اشاره کرد که در گوشی هوشمند و کامپیوتر، کاربری آسانی دارد. برای تبدیل عکس و ویدئو به فایل گیف در سرویس Ezgif، مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا وب سایت Ezgif را باز کنید. در منو بالایی، ابزارهای متعددی برای ساخت گیف آنلاین و ویرایش فایل های موجود گیف وجود دارد. وارد گزینه ی Video to GIF شوید و Choose File را انتخاب کنید. فایل ویدئو دلخواه را از کامپیوتر یا گوشی موبایل انتخاب کنید و منتظر اتمام فرایند بارگذاری بمانید. به فرمت های قابل پشتیبانی در Ezgif و محدودیت 100 مگابایتی حجم ویدئو دقت کنید. به محض اتمام بارگذاری، پنجره ی کوچکی نمایش داده می شود که می توانید ویدئو خود را در آن مشاهده کنید.

برای ساخت گیف آنلاین از ویدئو بارگذاری شده، ابتدا می توانید طول ویدئو مدنظر و رزولوشن و نرخ فریم خروجی را انتخاب کنید. تمامی گزینه ها روی کیفیت و حجم فایل خروجی تأثیر می گذارند. اگر به تنظیمات خاصی نیاز ندارید، روی دکمه ی Convert to GIF کلیک کنید. پس از اتمام تبدیل، خروجی را ذخیره و فایل GIF ساخته شده را در کامپیوتر یا موبایل دانلود کنید. نکته ی نهایی اینکه پیشنهاد می شود فایل گیفی با حجم پنج تا هفت مگابایت بسازید تا در اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی و بارگذاری برای مخاطبان خللی وارد نشود.

از قابلیت های دیگری که وب سایت Ezgif دراختیار شما قرار می دهد، می توان به بریدن فایل گیف، تغییر ابعاد، چرخاندن و اضافه کردن جلوه های بصری اشاره کرد که همگی به صورت آنلاین انجام می شود. می توانید رنگ پس زمینه و دیگر بخش های فایل GIF تولیدی را هم تغییر دهید و درنهایت، فایل دلخواهتان را دانلود کنید.