سبک زندگی

آموزش ویندوز 10: جلوگیری از ریستارت شدن خودکار رایانه بعد از آپدیت

یکی از مشکلات ویندوز 10، بحث اجباری بودن آپدیت خودکار ویندوز است. به محض اینکه به اینترنت متصل شوید، ویندوز شما آخرین آپدیت ها را دانلود خواهد کرد. در نسخه های پیشین ویندوز 10 به آسانی می توانستید از طریق متوقف کردن سرویس Windows Update، مانع از دانلود خودکار آپدیت ها شوید، اما نسخه های جدید این سیستم عامل باز هم آپدیت می شوند. به همین خاطر در ادامه این مطلب از شهر سخت افزار علاوه بر پرداختن به روش های مختلف غیر فعال کردن آپدیت ویندوز 10 به سراغ روش مکمل برای لغو آپدیت خودکار ویندوز 10 رفته ایم.

یکی از ویژگی های بحث برانگیز ویندوز 10، روش جدیدی است که سیستم عامل برای به روزرسانی از آن استفاده می کند. هنگامی که ویندوز تصمیم به انجام آن می گیرد، به روزرسانی تجمعی به صورت خودکار نصب می شود. چنین چیزی می تواند برای کاربران ویندوز 10 بسیار ناامید کننده باشد. زیرا آن ها مجبور می شوند که در زمان نامناسبی دستگاه خود را دوباره راه اندازی کنند.

فهرست مطالب این مقاله:

– چگونه آپدیت ویندوز 10 را غیر فعال کنیم؟
– – بستن آپدیت ویندوز 10 از طریق رجیستری
– – لغو بروزرسانی خودکار ویندوز 10 از طریق Group Policy Editor
– – غیر فعال کردن آپدیت ویندوز 10 از طریق اپلیکیشن Windows Update Blocker
– – لغو آپدیت های خودکار ویندوز 10 از طریق Pause کردن آپدیت ها
– – استفاده از Windows Services برای لغو آپدیت اتوماتیک ویندوز 10
– – استفاده از Metered Connection برای بستن آپدیت های ویندوز 10
– غیر فعال کردن آپدیت ویندوز 10 نسخه 1803
– جمع بندی و پاسخ به سوالات پر تکرار

در نسخه های پیشین ویندوز 10 به آسانی می توانستید از طریق متوقف کردن سرویس Windows Update به لغو آپدیت ویندوز 10 بپردازید، اما نسخه 1803 این سیستم عامل بسیار سمج تر از این حرف هاست. به همین خاطر در ادامه این مطلب از شهر سخت افزار به بیان روش های موثر لغو بروزرسانی خودکار ویندوز 10 خواهیم پرداخت.

چگونه آپدیت ویندوز 10 را غیر فعال کنیم؟

برای جلوگیری از آپدیت ویندوز 10 روش های متفاوت و متعددی وجود دارد که در ادامه به بررسی شش روش مرسوم جلوگیری از به روز رسانی ویندوز 10 پرداخته ایم:

بستن آپدیت ویندوز 10 از طریق رجیستری

قبل از شروع آموزش لغو آپدیت خودکار ویندوز 10، از همه ی اطلاعات مهم خود نسخه  پشتیبان تهیه کنید چرا که یک اشتباه می تواند کامپیوتر شما را با مشکلات جدی روبرو کند. هم اکنون، عبارت regedit را در نوار جستجوی ویندوز 10 تایپ کرده و روی نتیجه  اول کلیک کنید. در ستون سمت چپ نمایش داده شده به مسیر زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Windows

حال برای لغو دائمی آپدیت ویندوز 10 روی پوشه  Windows راست کلیک کرده و روی New > Key کلیک کنید. نام آن را به WindowsUpdate تغییر داده و Enter را فشار دهید.

در سمت راست این ورودی، کلیک راست کرده روی New > DWORD (32-bit) Value کلیک کنید. نام این ورودی را نیز NoAutoUpdate بگذارید و سپس Enter را فشار دهید.

هنگامی که این مورد را ایجاد کردید، روی ورودی جدید دوبار کلیک کنید و در کادر Value data عدد 0 را به 1 تغییر دهید. روی OK کلیک کنید و کامپیوتر خود را مجدداً راه اندازی کنید.

در همین رابطه بخوانید:

– دلایل عمده کند شدن ویندوز 10 و راه حل رفع آن
– 15 روش برای افزایش سرعت و بهبود کارایی ویندوز 10

لغو آپدیت اتوماتیک ویندوز 10 از طریق Group Policy Editor

توجه داشته باشید که Group Policy در نسخه Home ویندوز قابل دسترس نیست و تنها در نسخه های Professional، Enterprise، Education قابل دسترسی است.

برای لغو آپدیت ویندوز 10 ابتدا با فشار دادن کلید Windows + R، منوی Run را باز کنید.

اما برای بستن آپدیت ویندوز 10 بعد از باز شدن پنجره، دستور gpedit.msc را نوشته ‬و اینتر را بزنید.

برای لغو بروزرسانی خودکار ویندوز 10 از طریق قسمت سمت چپ صفحه به آدرس Computer Configuration < Administrative Templates < Windows Components < Windows Update بروید.

سپس برای غیرفعال کردن آپدیت ویندوز 10 روی Configure Automatic Updates دو بار کلیک کنید.

در صفحه باز شده، قسمت سمت چپ Configured Automatic Updates را در حالت Disabled قرار دهید گزینه OK را کلیک کنید و آپدیت خودکار ویندوز به طور موقت (بازه زمانی 35 روزه) قطع خواهد شد.

در مرحله 5 و زمانی که Configured Automatic Updates را انتخاب کنید چند گزینه دیگر برای لغو آپدیت ویندوز 10 وجود دارد که می توانید نسبت به نیاز خود یک گزینه را انتخاب کنید.

 • Notify for download and auto install : برای دانلود و نصب آپدیت ها از کاربر سوال شود.
 • Auto download and notify for install : به صورت خودکار آپدیت ها دانلود شده اما برای نصب آنها از کاربر اجازه گرفته شود.
 • Auto download and schedule the install : به صورت خودکار آپدیت را دانلود کرده و نصب آنها را بر اساس زمانبندی انجام دهد.
 • Allow local admin to choose setting : تنظیمات مربوط به آپدیت توسط ادمین سیستم انجام شود.
 • Auto Download, Notify to install, Notify to Restart : به صورت خودکار، آپدیت را دانلود کرده و برای نصب آن و ری استارت سیستم از کاربر سوال شود.

در همین رابطه بخوانید:

– نقد و بررسی Windows 10: بهترین سیستم عامل مایکروسافت
– آموزش آپدیت ویندوز 10 به 11؛ ویندوز 10 را به ویندوز 11 ارتقا دهیم؟

غیر فعال کردن آپدیت ویندوز 10 از طریق اپلیکیشن Windows Update Blocker

ساده ترین روش غیر فعال سازی کامل آپدیت ویندوز 10 استفاده از نرم افزار لغو آپدیت ویندوز 10 مانند Windows Update Blocker است که تمامی آپدیت های ویندوز را غیر فعال می کند. بعد از دانلود نرم افزار را باز کرده و گزینه Disable Service را انتخاب کرده و سپس روی Apply Now کلیک کنید.

لغو آپدیت های خودکار ویندوز 10 از طریق Pause کردن آپدیت ها

برای جلوگیری از به روز رسانی ویندوز 10 از منوی Start بر روی گزینه Settings کلیک کرده و در صفحه ظاهر شده روی گزینه Update & Security بزنید. در ادامه بر روی گزینه Advanced Options کلیک کنید. در انتها برای غیر فعال کردن آپدیت ویندوز 89 گزینه انتخابی مربوط به Pause Updates که بر روی Off قرار دارد را به On تغییر دهید.

با انجام این کار به مدت 35 روز مانع آپدیت شدن ویندوز 10 خواهید شد و برای غیر فعال سازی مجدد پس از 35 روز، سیستم عامل اقدام به آپدیت می کند و پس از آن گزینه بستن آپدیت اتوماتیک ویندوز 10 مجدداً در دسترس خواهد بود. 

شما همچنین می توانید به روزرسانی ویژگی ها را حداکثر تا 365 روز و به روزرسانی های باکیفیت بالا که شامل اصلاحات مهم امنیتی هستند را تا 30 روز متوقف کنید. قبل از به پایان رسیدن این دوره ها، شما حتا باید به روزرسانی آخر را دانلود کنید.

در همین رابطه بخوانید:

– رفع کندی ویندوز 10 پس از آپدیت سیستم با چند روش ساده
– راهنمای جامع کلیدهای میانبر در ویندوز 10 و کلید های ترکیبی

استفاده از Windows Services برای لغو آپدیت اتوماتیک ویندوز 10

این روش ساده ترین و پرکاربردترین روش برای غیر فعال کردن آپدیت ویندوز 10 می باشد که شما می توانید بصورت دستی اقدام به بستن آپدیت ویندوز 10 کنید. برای انجام این روش مراحل زیر را انجام دهید.

برای لغو بروزرسانی خودکار ویندوز 10 با استفاده از دو کلید Win + R وارد محیط Run ویندوز شوید و سپس عبارت Services.msc را تایپ کنید و بر روی کلید OK کلیک نمائید.

پنجره جدیدی برای شما باز خواهد شد که باید کمی به قسمت پائین اسکرول کنید تا به گزینه Windows Update رسیده و بر روی آن کلیک کنید.

اینک برای غیر فعال کردن آپدیت اتوماتیک ویندوز 10 از تب General، گزینه Startup type را از حالت Manual به حالت Disabled تغییر  داده و سپس تنظیمات تغییر یافته را ذخیره کرده و کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

در همین رابطه بخوانید:

– قابلیت ها و ویژگی های های مفید و کاربردی ویندوز 10
– گاد مود چیست؟ کاربردهای God Mode در ویندوز 10 و ویندوز 11

استفاده از Metered Connection برای بستن آپدیت های ویندوز 10

اگر شما از WiFi برای اتصال به اینترنت در کامپیوتر و لپ تاپ خود در سیستم عامل ویندوز 10 استفاده می کنید، می توان از گزینه ای به نام Metered Connection برای لغو آپدیت های ویندوز 10 استفاده کنید.

اما بطور کل با غیر فعال کردن این گزینه، موجب بستن update ویندوز 10 خواهد شد. اما برای استفاده از این روش لغو اتو آپدیت ویندوز 10 مراحل زیر را به ترتیب و قدم به قدم انجام دهید.

برای لغو آپدیت ویندوز 10 با فشردن همزمان دو کلید کاربری Win + i وارد تنظیمات ویندوز 10 شوید. سپس در صفحه تنظیمات گزینه Network & Internet را انتخاب کنید.

برای بستن آپدیت ویندوز 10 در پنجره باز شده از منو سمت چپ گزینه WiFi را انتخاب کرده و بر روی گزینه Manage known networks کلیک کنید.

پس از وای فای خود را انتخاب کرده تا گزینه Properties را ببینید. برای لغو آپدیت اتوماتیک ویندوز 10 بر روی این گزینه کلیک کنید.

در انتها مطابق تصویر بالا گزینه Set as metered connection را فعال کنید.

در همین رابطه بخوانید:

– چطور سیستم عامل لینوکس اوبونتو را روی ویندوز 10 نصب کنیم؟
– رفع مشکلات آپدیت نشدن و نصب نشدن به روز رسانی های جدید ویندوز 10

غیر فعال کردن آپدیت ویندوز 10 نسخه 1803

اگر در گذشته از طریق services.msc سرویس Windows Update را غیر فعال می کردید و خیالتان بابت لغو بروزرسانی خودکار ویندوز 10 آسوده بود، حالا نسخه 1803 این سیستم عامل آن را به طور خودکار فعال می کند و دیگر روش های قبلی جواب نمی دهد. در نوشتار پیش رو به معرفی یک روش مکمل بستن آپدیت ویندوز 89 می پردازیم که می تواند حجم ترافیک شما را نجات دهد.

برای جلوگیری از به روز رسانی ویندوز 10 ابتدا regedit را در Run بنویسید و Registry Editor را اجرا کنید. سپس به مسیر HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows بروید.

بر روی کلید (پوشه) Windows کلیک کنید، New و پس از آن Key را انتخاب کنید تا یک کلید جدید ساخته شود. کلید ایجاد شده را WindowsUpdate  نام گذاری کنید.

بر روی کلید ایجاد شده (WindowsUpdate) راست کلید کرده و با انتخاب New و پس از آن Key، یک کلید جدید با نام AU ایجاد کنید.

حالا بر روی AU راست کلیک کرده و این بار از منوی New گزینه DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید و آن را AUOptions بنامید.

اکنون بر روی AUOptions کلیک کرده و مقدار آن را از 0 به 2 تغییر بدهید و کار تمام است!

با انجام این کار، از این پس دیگر ویندوز 10 آپدیت ها را به صورت خودکار دانلود نمی کند و هنگام انتشار آپدیت های جدید، یک اعلان نمایش داده می شود که به آسانی می توانید آن را نادیده بگیرید.

در همین رابطه بخوانید:

– هر آنچه که باید در مورد سیستم فایل در ویندوز 10 بدانید
– آموزش مخفی کردن برنامه و بازی در ویندوز 7، 8، 10 و 11
– آموزش ارتقای ویندوز 7 به ویندوز 10

جمع بندی و پاسخ به سوالات پر تکرار

غیرفعال کردن آپدیت برای هر کاربری می تواند دلایل خاص خود را داشته باشد. کاربرانی که مشکل اینترنتی دارند و مصرف حجم برای شان اهمیت بالایی دارد، معمولا علاقه چندانی برای به روزرسانی ویندوز 10 خود ندارند و ترجیح می دهند که با همین نسخه  ویندوز ادامه و در مواقع نیاز، از روش های دیگری ویندوز خودشان را به روزرسانی کنند.

دلیل فعال شدن آپدیت ویندوز 10 بعد از غیرفعال کردن آپدیت اتوماتیک چیست؟

با راه اندازی مجدد ویندوز یا ریست شدن تنظیمات کلیه سرویس ها نظیر Windows Update نیز به حالت قبلی خود بر می گردد و همین امر موجب دریافت آپدیت های جدید از سوی ویندوز خواهد شد.

چگونه در ویندوز 10 آپدیت خودکار را برای همیشه غیر فعال کنیم؟

بستن آپدیت ویندوز 10 از طریق رجیستری می تواند بهترین روش برای جلوگیری از به روز رسانی خودکار ویندوز 10 باشد. همچنین استفاده از اپلیکیشن های جلوگیری از به روز رسانی ویندوز 10 هم گزینه مناسبی برای این کار محسوب می شوند.

حتما تاکنون با مشکل کندی و کم شدن سرعت کامپیوتر مواجه شده اید. تاخیر زیاد یکی از مشکلاتی است که برخی کاربران در هنگام بالا آمدن ویندوز با آن مواجه هستند. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد. در مقاله چگونه سرعت بالا آمدن ویندوز را افزایش دهیم؟ برخی از این دلایل را توضیح داده ایم. اما یکی از دلایل عمده اجرا شدن خودکار نرم افزارهای مختلف در هنگام بوت شدن سیستم عامل است. اگر هنگام بوت شدن ویندوز در لپتاب یا سیستم شما نرم افزارهای مختلفی اجرا می شوند و زمان بوت شدن را زیاد می کنند می توانید در خصوص جلوگیری از اجرای برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز و بالا بردن سرعت اقدام کنید. در این مقاله از میزبان فا مگ قصد داریم راهکارهای ساده ای برای مدیریت نرم افزارها در هنگام بوت شدن سیستم عامل و جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در ویندوز ارائه کنیم.

باز شدن برنامه با روشن شدن کامپیوتر

درست است که سیستم عامل ها ابزارهای بسیار زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند اما نمی توانند همه نیاز های آن ها را برطرف کنند. از این رو کاربران نیاز به دانلود و نصب نرم افزاهای مختلف دارند. برخی از نرم افزارها به گونه ای هستند که پس از نصب با بالا آمدن ویندوز اجرا می شوند در حقیقت اغلب نرم افزارها در هنگام نصب از کاربر می پرسند که آیا قصد دارد این نرم افزار همزمان با بالا آمدن ویندوز اجرا شود یا نه؟ البته خیلی وقت ها کاربران به این قسمت توجه نمی کنند! واقعا نیاز است برخی از برنامه ها و نرم افزارها در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا شوند. مثلا آنتی ویروس ها باید از همان هنگام بالا آمدن ویندوز فعالیت خود را آغاز کنند. اما تعداد قابل توجهی از نرم افزار ها هم هستند که نیازی نیست در هنگام بوت شدن ویندوز اجرا شوند و کاربر هر زمان که نیاز داشت می تواند آنها را اجرا کند. برنامه هایی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا میشوند واضح است که بر سرعت بالا آمدن ویندوز تاثیر منفی خواهند گذاشت. حال اگر شما طبق راهکارهایی که در ادامه این مقاله می آید عمل کنید می توانید انتخاب کنید چه نرم افزارهایی در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا شوند.

با جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در ویندوز و با کاهش تعداد برنامه هایی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا میشوند سرعت بوت ویندوز به طرز محسوسی بهبود می یابد. در این مقاله 3 روش مدیریت استارت آپ ویندوز 10 برای جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در ویندوز پیشنهاد می دهیم.

 • غیرفعال کردن اجرای خودکار برنامه با استفاده از task manager
 • استفاده از تنظیمات ویندوز برای جلوگیری از اجرای برنامه های غیرضروری در هنگام بالا آمدن ویندوز
 • جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در ویندوز با استفاده از نرم افزارهای جانبی مانند CCleaner

1- جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها

یکی از مشکلات کاربران در خصوص لود شدن ویندوز باز شدن برنامه با روشن شدن کامپیوتر است. به این صورت که یکسری برنامه به صورت خودکار اجرا می شوند و همین می تواند در عملکرد سیستم و سرعت آن نقش بسزایی داشته باشد. همان طور که قبلا هم ذکر شد روش های متعددی برای جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در هنگام شروع ویندوز وجود دارد که در ادامه به تکنیک غیر فعال کردن اجرای خودکار برنامه در ویندوز به وسیله task manager خواهیم پرداخت.

 1. برای غیر فعال کردن اجرای خودکار برنامه ها در ویندوز می توانید از ابزار task manager استفاده کنید. برای این کار مطابق با تصویر زیر کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+Esc را به طور همزمان فشار دهید تا به صفحه task manager هدایت شوید.
 2. در این مرحله جهت مدیریت استارت آپ ویندوز 10 سربرگ Startup را انتخاب کنید.
 3. اکنون می توانید استارت آپ ویندوز را مدیریت نموده و از اجرای خودکار برنامه ها هنگام روشن شدن کامپیوتر جلوگیری کنید. اکنون یکی از برنامه هایی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا میشوند را انتخاب و در پایین سمت چپ روی دکمه disable کلیک کنید تا برنامه انتخاب شده دیگر در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا نشود.

2- مدیریت استارت آپ ویندوز

با استفاده از تنظیمات بخش مدیریت استارت آپ ویندوز 10 نیز می توان نرم افزارهایی که در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می شوند را بررسی و کنترل کرد. اجرای برنامه در استارت آپ ویندوز 10 به معنای اجرای خودکار برنامه ها در هنگام شروع ویندوز است. پس برای قرار دادن برنامه در startup ویندوز و باز شدن برنامه با روشن شدن کامپیوتر یا جلوگیری از اجرای خودکار برنامه ها در هنگام شروع ویندوز می بایست از این بخش اقدام کنید. در این آموزش هدف ما باز نشدن خودکار برنامه ها هنگام روشن شدن کامپیوتر است پس می بایست:

 1. با کلیک روی استارت منو و انتخاب گزینه setting به منوی تنظیمات ویندوز مراجعه کنید.
 2. در صفحه باز شده از تنظیمات ویندز گزینه App را انتخاب کنید.
 3. در این مرحله برای مدیریت برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز روی گزینه Srtatup کلیک کنید.
 4. در اینجا لیستی از نرم افزارهایی که در هنگام بالا آمدن ویندوز در کامپیوتر شما اجرا می شوند را ملاحظه می کنید که به راحتی می توانید بااستفاده از کلید کشویی مقابلشان آنها را فعال یا غیر فعال کرده و در اجرای آن ها هنگام بالا آمدن ویندوز را مدیریت و تنظیم کنید.
 5. در صورت عدم تمایل به باز شدن برنامه با روشن شدن کامپیوتر می توانید برنامه مورد نظر را در لیست بالا، در حالت غیرفعال قرار دهید.

3- حذف برنامه از استارت آپ ویندوز

همانطور که گفته شد قرار دادن برنامه در startup ویندوز منجر به اجرای برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز خواهد شد و امر می تواند در سرعت و عملکرد سیستم تاثیرگذار باشد. روش سوم برای حذف برنامه های استارت آپ ویندوز 10 استفاده از برنامه های جانبی می باشد. در این زمینه برنامه های متعددی برای جلوگیری از اجرای خودکار نرم افزارهای کامپیوتری ارائه شده است از جمله بهترین آن ها می توان به نرم افزار CCleaner اشاره کرد. نرم افزاری که رابط کاربری بسیار ساده و خوبی دارد. پس به منظور حذف برنامه های استارت آپ ویندوز 10 و جلوگیری از اجرای نرم افزارها هنگام روشن شدن کامپیوتر تنها می بایست مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در ابتدا نرم افزار CCleaner را دانلود و روی سیستم کامپیوتری خود نصب و اجرا کتید.
 2. به منظور مدیریت استارت آپ ویندوز پس از دانلود و نصب نرم افزار در محیط کاربری آن گزینه Tools را انتخاب کنید.
 3. اکنون به قسمت startup مراجعه کنید تا لیست نرم افزارهایی که در هنگام روشن شدن کامپیوتر اجرا می شوند را مشاهده کنید.
 4. اکنون برای جلوگیری از اجرای برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز روی نرم افزار مورد نظر خود کلیک کنید و در پنل سمت راست گزینه Disable را انتخاب کنید.

بدین ترتیب می توانید به حذف برنامه های استارت آپ ویندوز 10 بپردازید. این کار مانع از باز شدن برنامه با روشن شدن کامپیوتر خواهد شد.

مطمئنا انتظار کاربران این است که ویندوز آنها با سرعت بالایی بوت شود و معطل بالا آمدن آن نباشند. یکی از دلایل این تاخیر نرم افزارهایی هستند که با بالا آمدن ویندوز اجرا می شوند. بر همین اساس مدیریت استارت آپ ویندوز و جلوگیری از اجرای برنامه ها هنگام بالا آمدن ویندوز می تواند در افزایش سرعت و عملکرد سیستم موثر واقع شود. در این مقاله با ارائه سه روش آموزش دادیم که چگونه می توان اجرای خودکار این نرم افزارها در هنگام بالا آمدن ویندوز را متوقف کرد. در صورت وجود مشکل در مورد آموزش توقف اجرای برنامه ها در استارت آپ ویندوز سوالات خود را در پایین همین مقاله در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید.