تکنولوژی

آموزش اضافه کردن چند ردیف در جداول اکسل

رسم جدول در نرم افزار ورد یکی از قابلیت های ویژه و کاربردی آن محسوب می شود. شما از طریق جدول ها می توانید اطلاعات مورد نیاز را در سطر و ستون ها به نمایش بگذارید تا درک و هضم آن ها راحت تر از حالت عادی باشد. معمولا از جدول ها برای تهیه لیست، نشان دادن گزارش ها و … استفاده می شود. چنانچه شما با ورد کار کرده باشید، قطعا با قابلیت Draw Table آن آشنایی جزئی دارید. در ادامه قصد داریم به توضیحات بیشتر نسبت به این قابلیت بپردازیم و با آموزش کشیدن جدول در ورد با قابلیت Draw Table به صورت تصویری و گام به گام به طور کامل آشنا شویم. همچنین شیوه ویرایش جداول ترسیم شده نیز از دیگر مطالبی است که به صورت کامل در قسمت های بعدی درباره آن صحبت خواهیم کرد.

قابلیت Draw Table چیست؟

قابلیت Draw Table در واقع یکی از پنج متد رسم جدول در نرم افزار ورد است که شما از طریق آن می توانید با ماوس و یا قلم های طراحی، اقدام به کشیدن جدول و بخش های مختلف مربوط به آن بکنید. به کمک این قابلیت شما می توانید جدول های خود را شخصی سازی کرده و اجزای آن را در محدوده بسیار گسترده ای مدیریت کنید. Draw Table امکانات ویژه ای در اختیار شما قرار می دهد؛ برای مثال شما می توانید از طریق آن خطوط مورب در جدول خود بکشید و تقسیم بندی های آن را دقیقا مطابق با میل و داده های خودتان انجام دهید تا در نهایت یک جدول کاملا شخصی و سفارشی مخصوص خودتان داشته باشید.

آموزش تخصصی نرم افزار ورد + اعطای گواهینامه

کلیک کنید

 

با Draw Table شما می توانید مکان جدول خود را تغییر داده و آن را در قسمتی از صفحه که بخواهید قرار دهید.

نحوه دسترسی به آیکون Draw Table در ورد

دسترسی به آیکون Draw Table در نرم افزار ورد مایکروسافت به آسانی امکان پذیر است. برای دسترسی به این قابلیت شما باید بعد از اینکه نرم افزار را بر روی کامپیوتر خود باز کردید و سندی که قصد قرار دادن جدول در آن را دارید، انتخاب کردید؛ در نوار بالایی روی گزینه Insert کلیک کنید. منویی پیش روی شما باز خواهد شد و شما باید در این منو گزینه Table را انتخاب کنید. بعد از انتخاب این گزینه، شما شاهد آیکون Draw Table خواهید بود.

آموزش کشیدن جدول در ورد با قابلیت Draw Table به صورت مرحله به مرحله

بعد از اینکه به طریق دسترسی به این آیکون آشنا شدید، نوبت به آموزش کشیدن جدول در ورد با قابلیت Draw Table خواهد رسید که در این بخش به صورت گام به گام همراه با تصاویر مربوطه به آن خواهیم پرداخت.

  • انتخاب گزینه Draw table

در مرحله اول باید بر روی گزینه Draw Table کلیک کنید. سپس مشاهده خواهید کرد که علامت ماوس شما به شکل مداد تغییر کرده و ابزار قلمی شما برای رسم جدول فعال شده است. در این مرحله باید روی ماوس خود کلیک کرده و به اندازه ای که می خواهید ماوس را در جهت عرضی و پایین بکشید. با این کار یک سلول برای جدول شما ایجاد خواهد شد.

  • تقسیم سلول رسم شده

بعد از ایجاد چنین سلولی، باید مجددا از قلم خودتان استفاده کنید و یک خط عمودی در وسط سلول رسم کنید تا سلول شما به دو قسمت کاملا مساوی تقسیم شود. با این کار شما یک جدول یک با یک ردیف و دو ستون یا اصطلاحا 2 در 1 خواهید داشت.

  • افزایش تعداد ستون ها

در مرحله بعد کشیدن جدول در ورد با قابلیت  Draw Tableنوبت به افزایش سطرها و ستون های جدول می رسد. برای این کار شما در ابتدا باید در جایی خارج از محدوده جدولتان کلیک کنید تا ابزار قلم شما غیرفعال شود. سپس نشانگر ماوس خود را در نقطه میانی قرار داده بر روی علامت + کلیک کنید. با این کلیک شما ستون های بیشتری در سمت راست جدول پدید خواهند آمد. این کار را تا زمانی انجام دهید که تعداد ستون ها به میزان موردنیاز شما برسند. برای مثال می توانید تا زمانی که جدول شما 8 در 1 شود، به این کار ادامه دهید.

  • افزایش تعداد سطرها

بعد از رسیدن تعداد ستون ها به میزان دلخواه، نوبت به افزایش تعداد سطرها می رسد. برای افزایش سطرها باید نشانگر ماوس را بر روی نوک بالای سمت چپ جدول خود قرار دهید تا همان علامت + ظاهر شود. با کلیک کردن بر روی آن تعداد سطرهای خود را نیز تا میزان دلخواه افزایش دهید، برای مثال می توانید سه سطر دیگر اضافه کنید تا جدول شما 8 در 4 شود.

حال شما یک جدول 8 در 4 استاندارد دارید که نسبت سلول های آن کاملا یکسان است. شما می توانید جدولی که رسم نموده اید را به روش های مختلف شخصی سازی کنید که در قسمت بعد به توضیح بیشتر دراین باره خواهیم پرداخت.

ویرایش جدول ها با استفاده از Draw Table

در قسمت قبلی ما به کمک قابلیت Draw Table موفق به رسم یک جدول 4 در 8 شدیم که تمام سلول های آن به یک نسبت بوده و کاملا استاندارد هستند. در این قسمت قصد داریم تا به تغییر فرمت، ویرایش و همچنین شخصی سازی جدول خود بپردازیم.

اضافه کردن سطر و ستون ها

همان طور که در قسمت قبلی کشیدن جدول در ورد با قابلیت  Draw Table توضیح دادیم، ممکن است شما کار رسم جدول را با ترسیم یک جدول 2 در 1 شروع کرده باشید و سپس با کلیک بر روی علامت + که در لبه ها است، سطرها و ستون های جدول خود را افزایش داده باشید. برای افزایش سطرها و ستون های جدول شما از یک طریق دیگر نیز می توانید اقدام کنید و هر اندازه که دوست دارید، جدول خود را گسترش بدهید.

آموزش ورد نسخه 2021

کلیک کنید

 

برای این کار باید جدول خود را انتخاب کرده و درون آن کلیک راست کنید. سپس به پایین گزینه ها رفته و با استفاده از Insert، اقدام به افزایش سطر و ستون و گسترش دادن جدول خود بکنید.

یکسان سازی اندازه سلول ها

چنانچه شما سلول های جدول خود را به صورت دستی رسم کرده باشید، احتمال اینکه ابعاد سلول های شما متوازن و مساوی نباشد بسیار زیاد خواهد بود. ما در این قسمت برای حل این مشکل راهکاری خدمت شما ارائه خواهیم داد. ابتدا جدول خود را انتخاب کرده و درون آن کلیک راست کنید، سپس باید روی گزینه های Distribute Rows Evenly و Distribute Columns Evenly بزنید.

با این کار شما جدولی با سلول های متوازن و مساوی خواهید داشت. چنانچه اطلاعات و داده های شما به گونه ای است که نیازی به سلول های مساوی ندارید، نیازی به انجام این کار نخواهد بود.

تغییر اندازه سلول ها

ممکن است شما حین وارد کردن اطلاعات موردنظر خود در جدول، به اطلاعاتی برسید که طولانی بوده و به طور کامل در یک سلول شما جای نمی گیرند. در اینجا باید اندازه سلول خود را تغییر دهید تا مناسب درج اطلاعات شود. برای این کار شما می توانید به صورت دستی و به کمک نشانگر ماوس، به تغییر اندازه سلول های جدول بپردازید یا اینکه از طریق تنظیمات جدول اقدام کنید. باید گزینه Layout را در Table Tools انتخاب کرده و سپس در قسمت Cell size در منوی ابزار، به کاهش یا افزایش ارتفاع و همچنین عرض سلول ها بپردازید.

شخصی سازی جدول

قطعا شما برای کشیدن جدول در ورد با قابلیت  Draw Table زمان زیادی صرف کرده و زحمت بسیاری کشیده اید، پس طبیعی است که نمی خواهید زحمات شما به هدر برود و شخص دیگری، تغییراتی را در جدول شما ایجاد کند. در همین راستا شما می توانید دسترسی افراد دیگر را به جدول خودتان محدود کنید تا نتوانند اقدام به ایجاد تغییرات در آن بکنند. برای محدود کردن دسترسی افراد غیر و تثبیت تنظیمات اعمال شده بر روی جدول، باید تمام جدول و یا بخشی از آن که اهمیت زیادی داشته و قصد دارید غیرقابل ویرایش باشد را انتخاب کنید. سپس بر روی Review کلیک کرده و در سمت راست بر روی گزینه Restrict Editing بروید. در این صفحه جدید، گزینه های دلخواه خودتان را انتخاب کرده و در قدم آخر با کلیک بر روی Yes. Start Enforcing Protection، تنظیمات خود را تثبیت کرده و مانع از دسترسی افراد دیگر به آن ها شوید.

اضافه کردن واترمارک به جدول

یکی دیگر از راه های موجود برای جلوگیری از کپی کردن جدول شما و هدر رفتن زحماتتان، قرار دادن واتر مارک بر روی آن است. چنانچه اطلاعات درج شده در جدول شما حساس بوده و مخصوص کار و برند شماست، باید به فکر اضافه کردن یک واتر مارک به آن باشید تا از توزیع غیرمجاز آن جلوگیری کنید.

برای قرار دادن واترمارک بر روی جدول، ابتدا باید نقطه ای که قصد دارید واتر مارک بر روی آن قرار بگیرد را انتخاب کنید، سپس ماوس را بر روی آن نقطه برده و بعد از آن بر روی Insert و سپس WordArt کلیک کنید. در مرحله بعدی باید در منویی که باز می شود استایل موردنظر خود را انتخاب کنید. سپس باکسی با عبارت Your Text Here روی صفحه ایجاد خواهد شد که شما باید متن مدنظر خود را که برای شخصی سازی جدول خود می خواهید استفاده کنید، درون آن تایپ کنید. در مرحله آخر نیز می توانید این باکس را به هر نقطه ای از جدول خود که می خواهید بکشید و آن را تثبیت کنید.

تغییر رنگ جدول

یکی دیگر از اقداماتی که می توانید در حین کشیدن جدول در ورد با قابلیت  Draw Tableبر روی جدول خود انجام دهید، رنگی کردن آن است. شما می توانید برای تأکید بر روی یک سری اطلاعات و کدگذاری بر روی آن ها، جدول خود را رنگی کنید. رنگی کردن جداول به خصوص برای جدول هایی که حاوی انبوهی از اطلاعات هستند، یک روش برای انتقال سریع اطلاعات مهم تلقی می شود.

اگر شما می خواهید یک سلول را رنگ کنید یا به رنگ کردن تک تک سلول ها به صورت مجزا بپردازید، باید نشانگر ماوس خود را درون آن سلول قرار دهید و زمانی که فلش مشکی رنگ درون آن ظاهر شد، کلیک کنید. سپس روی ابزار Table Tools کلیک کرده و گزینه Shading را انتخاب کنید. در این مرحله منوی رنگ های پیش روی شما باز شده و شما می توانید رنگ موردنظر خود را برای سلول انتخابی برگزینید.

رنگی کردن جدول باعث بیشتر شدن جذابیت بصری آن شده، به همین خاطر شما می توانید علاوه بر رنگ کردن تکی سلول ها، به رنگی کردن سطرها و ستون های جدول خود نیز بپردازید و با انتخاب یک پالت رنگی جذاب، به ایجاد یک هارمونی زیبا در میان جدول خود بپردازید.

سخن پایانی

یکی از قابلیت های ویژه ای که ورد مایکروسافت در اختیار کاربران خود قرار می دهد، رسم جدول به روش های مختلف است. شما در این نرم افزار به 5 روش می توانید اقدام به کشیدن جدول کنید که یکی از آن ها Draw Table است. با روش کشیدن جدول در ورد با قابلیت Draw Table شما می توانید مطابق با میل خود و متناسب با اطلاعاتتان جدولی مناسب رسم کنید. دسترسی به آیکون این متد از رسم جدول و همچنین آموزش کامل نحوه رسم آن در قسمت های قبل بیان شدند. همچنین در ادامه به نحوه ویرایش جدول هایی که شما از این طریق رسم نموده اید پرداختیم تا شما بتوانید سلول هایی کاملا متوازن و هم اندازه، یک نمودار رنگی و همچنین شخصی سازی داشته باشید که کسی نتواند به ویرایش اطلاعات آن بپردازید و زحمات شما را هدر دهد.

مرجع کامل آموزش صفر تا صد ورد + اعطای گواهینامه

کلیک کنید