سبک زندگی

آموزش ساخت حاجی فیروز خمیری برای تزیین سفره هفت سین به صورت تصویری

اگر به دنبال ساخت هفت سینی متفاوت و جذاب هستید می توانید از عروسک های خمیری استفاده نمایید در ادامه همراه با Niksalehi شوید تا آموزش ساخت عروسک هفت سین را به صورت تصویری بیاموزید و به وسیله ی آن ها هفت سینی بی نظیر بچینید.

ساخت عروسک هفت سین

اگر دوست داشته باشید این فرشته های کوچولو کنار ظرف های هفت سینتان بشینند !

مراحل ساخت عروسک خمیری

از خمیر به اندازه یک فندق بردارید با ابزار یک فرو رفتگی افقی روی آن ایجاد کنید.

مراحل ساخت عروسک خمیری

این صورته که یک اشک از خمیر برای گردن به آن می چسبانید.

مراحل ساخت عروسک خمیری

به اندازه یک نخود از خمیر بردارید و گوش ها را بسازید.

مراحل ساخت عروسک خمیری

با منجوق چشم ها را بگذارید با یک تکه خمیر به اندازه ماش که دو تا فرورفتگی روی آن ایجاد
کردید بینی را بسازید و برای دهان یک وسیله نیم دایره تیز جای دهان فشار دهید.

مراحل ساخت عروسک خمیری

یک مخروط بزرگ برای بدن و دو مخروط کوچک برای دست ها بسازید.

مراحل ساخت عروسک خمیری

ساخت عروسک های خمیری

دست و پاها را به بدن وصل کنید انتهای یک سوزن ته گرد بزرگ را بچینید

مراحل ساخت عروسک خمیری

.

سر را با کمک سورن به بدن وصل کنید.

مراحل ساخت عروسک خمیری

از خمیر زرد ( یا قهوه ای) رشته هائی برای موها آماده کنید موها را با چسب بچسبانید.

مراحل ساخت عروسک خمیری

با رژ گونه ، آب و رنگی به صورت معصوم فرشته ها بدهید!

عروسک

از خمیر قلب های کوچکی بسازید چسب
روی آن بمالید و کمی اکلیل روی آن بریزید ، این بال فرشته است که باید با چسب پشتش بچسبانید.

بد نیست درباره هفت سین بیشتر بدانید

سکه: نماد برکت است. بعضی ها سکه را نماد دارایی و ثروت می دانند.

کتاب قرآن: مقدس و برای مقدس و معنوی کردن سال جدید در سفره قرار داده می شود. قرآن بالای سفره قرار می گیرد.
کتاب هایی از قبیل کتاب حافظ و شاهنامه فردوسی

آیینه و شمعدان و شمع: آیینه نشان دوری از بدی ها و زشتی ها

تخم مرغ های رنگی زیبا: تخم مرغ نماد از باروری و آفرینش است.

سنبل
یک کاسه آب که داخل آن گل سرخ قرار می گیرد؛ آب نشان پاکی و روشنایی است.
کاسه دیگری حاوی دانه های انار یا ترنج

ماهی قرمز: قرار دادن ماهی قرمز در سفره هفت سین به 2500 سال قبل یعنی زمان هخامنشیان و ایلامی ها بر می گردد.
گندم و نان سنگک

ظرفی از گلاب

اسفند: نماد دور کردن چشم بد است.

شیرینی: در سر سفره نماد از شیرین کامی همیشگی است.

هفت سین بر خلاف آنکه مشهور است جنبه نمادین آن ریشه کهنی دارد.

هنر در خانه -اکالا

جی پلاس، اگر ظروف ساده ای در خانه دارید که می خواهید برای سفره هفت سین تان از آنها استفاده کنید، به راحتی می توانید روی آن را نقاشی کنید. برای این کار به شابلون، ماژیک ضدآب نیاز دارید. ظروفی که می خواهید روی آن ها با سلیقه خودتان طراحی کنید را آماده نمایید، سپس روی کاغذ طرح مورد نظرتان را بکشید و با سوزن و قیچی شابلون درست کنید.

 

 اگر هنوز برای سفره هفت سین تان فکری نکرده اید و ایده خاصی درباره آن به ذهنتان نرسیده، پیشنهاد می کنیم حتما این گزارش را بخوانید. در این گزارش برای شما ایده هایی داریم که بتوانید سفره هفت سین تان را هر چه زیباتر و با خلاقیت خودتان بچینید. ایده ساده ای که با صرف یکی دو ساعت زمان می توانید آن ها را اجرایی کنید.

 سفره هفت سین را با ظرف های متفاوت بچینید

لازم نیست همیشه ظرف های سفره هفت سین شما به یک شکل باشند و برای خرید ظرف های آن خرج زیادی کنید. تفاوت ها تصویر بسیار زیبایی خلق می کنند. مثلا می توانید از فنجان یا ظرف های گل سرخی نوستالژیک استفاده کنید. اگر ظرف های گل سرخی شما ناقص بود، از ظروف دیگر در کنار آن ها استفاده کنید.

ظرف هندوانه ای برای سفره هفت سین

خمیر چینی را باز می کنید و به صورت دایره می برید. پشت یک کاسه می گذارید و خوب صاف می کنید. در فر می گذارید تا خشک شود و کاسه خمیری را جدا کنید. داخل کاسه را مطابق شکل با یک فاصله از لبه قرمز کنید. لبه های ظرف و اندکی از داخل ظرف را سبز تیره کنید و قسمت باقی مانده بین بخش قرمز و بخش سبز را با سبز خیلی کمرنگ رنگ کنید، طوری که اندکی از سبز کمرنگ با سبز پر رنگ مخلوط شود. پشت ظرف را به طور کامل سبز کمرنگ کنید و مطابق شکل شیارهایی از سبز پر رنگ روی آن ایجاد کنید تا شکل پوست هندوانه به خود بگیرد. هسته های هندوانه را هم با سیاه ایجاد کنید. برای ثبات کار روی تمام داخل و پشت کار وارنیش بزنید.

سبزه عید را چگونه تزئین کنیم؟

برای تزئین سبزه عید از ایده های فراوانی می توانید استفاده کنید. ترکیب گل های بهاری روی سبزه عید، همیشه آنها را چشم نوازتر می کند. اگر گل طبیعی در خانه ندارید با مقوا چند گل رنگی درست کنید و روی سبزه تان قرار دهید. همچنین می توانید تخم مرغ های رنگی تان را لابه لای سبزه هفت سین قرار دهید. در بالا نمونه هایی از تزئین سبزه عید را می بینید.

تخم مرغ رنگی با جایزه برای بچه ها

قبلا در این یادداشت به صورت جداگانه و مفصل درباره رنگ آمیزی تخم مرغ توضیح داده ایم، اما در این بخش یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم. شاید بخواهید سر سفره هفت سین تان به بچه ها هدیه کوچکی بدهید. برای این کار باید یک بادکنک کوچک را انتخاب کنید، در آن چند شکلات قرار دهید و یک مقدار بادش کنید. حالا در یک ظرف نصف فنجان چسب چوب را با یک فنجان آب مخلوط کنید و نخ هایی که می خواهید روی بادکنک بکشید را کاملا به چسب چوب آغشته کنید. سپس نخ ها را مطابق شکل روی بادکنک بکشید. بعد از خشک شدن چسب ها بادکنک را با یک قیچی سوراخ کنید تا باد آن خالی شود. در آخر بادکنک را به آرامی از دورن طناب ها بیرون بکشید. حالا یک تخم مرغ کنفی با یک هدیه دارید که درون آن قرار دارد.

هفت سین تان را در برگ های سبز بچینید

چیدن هفت سین در برگ های سبز درختان لذت دیگری دارد، اما چطور می توانیم این کار کنیم؟ برای این کار شما هم می توانید از خمیر چینی استفاده کنید و پس از استفاده از آن اجازه دهید که خودش خشک شود یا می توانید از خمیر فیمو استفاده کنید و ظرف تان را در فر خشک کنید. یک برگ به اندازه ظرفی که می خواهید درست کنید، انتخاب کنید. خمیر را باز کنید و سپس برگ را با وردنه بر روی خمیر فشار دهید. اضافات خمیر را ببرید و برای اینکه برگ حالت کروی به خود بگیرد، درون یک کاسه بگذارید. سپس ظرف تان را با یکی از روش هایی که گفته شد، خشک کنید. می توانید به جای برگ از خمیر سبز رنگ استفاده کنید و یا بعد از خشک شدن ظرف تان را به رنگ دلخواه در آورید.

شمع های ساده سفره هفت سین را تزئین کنید

برای تزیین شمع های سفره هفت سین گزینه های زیادی پیش روی شما قرار دارد. شمع های ساده سفره هفت سین را می توانید با استفاده از نخ کاموا، گل، برگ های سبز درختان و قلاب بافی تزیین کنید. یک نکته مهم درباره تزیین شمع با پارچه توری این است که هم می توانید خود پارچه را دور شمع بپیچید و هم اینکه با استفاده از یک اسپری رنگ، نقش های پارچه را روی شمع بزنید. علاوه بر این کنف، کاغذ کادو و گل های خشک نیز برای این کار ایده مناسبی هستند. نیز در بالا چند نمونه از انواع مدل های تزئین شمع برای شما قرار داده ایم، ببینید و ایده بگیرید.

اگر می خواهید ظروف ساده تان را نقاشی کنید از این روش استفاده کنید

اگر ظروف ساده ای در خانه دارید که می خواهید برای سفره هفت سین تان از آنها استفاده کنید، می توانید با نقاشی به آن ها جلوه ای خاص بدهید. برای این کار به شابلون و ماژیک ضدآب نیاز دارید. ظروفی که می خواهید روی آن ها با سلیقه خودتان طراحی کنید را آماده کنید، سپس روی کاغذ طرح مورد نظرتان را بکشید و با سوزن و قیچی شابلون درست کنید. می توانید از شابلون های آماده در بازار هم استفاده کنید. با این روش ساده می توانید ماگ، بشقاب و ظروف  را با سلیقه خودتان طراحی کنید.

تزیین تنگ ماهی و ظروف شیشه ای با کاغذ ترانسفر

کاغذ ترانسفر یک نوع کاغذ برای ساخت کارهای دکوری و تزیینی است. جنس کاغذ ترانسفر نایلونی است و به دو صورت عکس برگردان و ساده وجود دارد. ابعاد کاغذهای ترانسفر در ابعاد A3 است و دارای تصویری از طبیعت، پرتره و یا گل و غیره است. از ترانسفرها برای دکوپاژ بر روی انواع سطوح چینی، سرامیک، شیشه، چوب، پلی استر و… استفاده می شود. برای استفاده از ترانسفر باید ابتدا لایه زیر کار را با رنگ آکریلیک مورد نظر رنگ آمیزی کنید و بعد از آن کاغذ ترانسفر را داخل آب انداخته تا مقوای سفید رنگ آن جدا شود، سپس برچسب بی رنگ ترانسفر را با چسب ترانسفر در محل مورد نظر بچسبانید. چسب ترانسفر پس از خشک شدن بی رنگ، ثابت و قابل شست و شو می شود. از محسنتات کاغذ ترانسفر این است که در برابر آسیب هایی چون رطوبت هوا ، تغییر دما و گرد و غبار مقاوم تر هستند.

هفت سین را روی چه چیزی بچینیم؟

برای چیدن هفت سین از گزینه های مختلفی می توانید استفاده کنید. از نوستالژیک ترین گزینه ها ترمه های قدیمی هستند که می توانید آن را از مادربزرگ تان قرض بگیرید. همچنین پارچه های حریر نیز گزینه  مناسبی هستند. اگر روبان های رنگی در خانه دارید، می توانید از آنها برای تزئین سفره هفت سین استفاده کنید. استفاده از روسری های ترکمن یا روسری هایی که دارای منگوله هستند هم یک گزینه مناسب دیگر برای تزئین سفره هفت سین است. سینی های قدیمی و بزرگ هم برای چیدن وسایل هفت سین بسیار مناسب هستند.

عمو نوروز مهمان ویژه سفره هفت سین

همان طور که می دانید عمو نوروز و حاجی فیروز هر دو از نمادهای اصلی نوروز هستند. می توانید عروسک های این شخصیت ها را با نمد برای کودکتان یا مهمانان کوچک دیگرتان بسازید و به آنها هدیه دهید. توجه داشته باشید که از هر الگوی باید دو عدد برش دهید و بعد روی هم بدوزید. برای دوخت این الگوها بهتر است از دوخت دندان موشی استفاده کنید. اگر نمد در خانه ندارید، از مقواهای رنگی استفاده کنید.

خلاقیت به خرج بدهید

با وسایل ساده و دور از ذهنی هم می توان هفت سین چید. به عنوان مثال عکس بالا را ببینید. این هفت سین با استفاده از چند کشوی چوبی چیده شده است. همچنین برای تزئین هفت سین می توانید از گلدان های گل مثل شمعدانی یا حسن یوسف کمک گرفت. اگر مجسمه هایی به شکل پرنده در خانه دارید، آنها هم می توانند جلوه ای خاص به هفت سین شما بدهند. در هر حال یادتان باشد، آنچه که مهم است میزان خلاقیت شما در چیدن یک یک هفت سین با سلیقه و متفاوت است.