علائم کبد چرب و درمان خانگی

کبد دومین ارگان بزرگ بدن است. این بخش به هضم مواد مغذی حاصل از مواد غذایی و نوشیدنی ها کمک می کند و مواد مضر خون را فیلتر می کند. چربی زیاد کبد می تواند باعث التهاب کبد شده و به آن آسیب برساند و   ایجاد زخم کند. در موارد شدید، این زخم می تواند نارسایی کبدی را در پی داشته باشد.

بروز کبد چرب در شخصی که الکل زیاد مصرف می کند، به عنوان بیماری کبد چرب الکلی (AFLD) شناخته می شود. این بیماری در فردی که الکل زیادی مصرف نمی کند، بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) خوانده می شود. طبق تحقیقات محققان در ژورنال جهانی علوم گوارشی، بیماری کبد چرب غیر الکلی  ۲۵ تا ۳۰ درصد از مردم ایالات متحده و اروپا را مبتلا می کند.

علائم کبد چرب

در بسیاری از موارد کبد چرب علائم قابل توجهی ندارد. اما ممکن است احساس خستگی و یا احساس ناراحتی یا درد در سمت راست بالای شکم داشته باشید. بیماری کبد چرب در برخی از افراد مبتلا عوارضی مانند زخم کبدی ایجاد می کنند. زخم کبدی به عنوان فیبروز شناخته شده است. فیبروز شدید کبدی موسوم به سیروز ممکن است با بروز علائمی مانند موارد زیر همراه باشد:

    از دست دادن اشتها

    کاهش وزن

    ضعف

    خستگی

    خونریزی از بینی

    خارش پوست

    زردی پوست و چشم

    خوشه های شبکه مانند رگ های خونی در زیر پوست

    درد شکم

    تورم شکم

    تورم پاها

    بزرگ شدن پستان در مردان

    گیجی

سیروز اساساً یک بیماری مهلک است.

علل ایجاد کبد چرب چیست؟

کبد چرب زمانی رخ می دهد که چربی زیادی در بدن تولید شود و یا متابولیزه چربی به اندازه کافی صورت نگیرد. چربی اضافی در سلول های کبدی ذخیره شده و در آن ها تجمع می یابد و باعث بیماری کبد چرب می شود.

تولید این چربی می تواند علل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، مصرف زیاد الکل می تواند باعث بیماری کبد چرب الکلی شود. این اولین مرحله از بیماری کبدی ناشی از الکل است. در افرادی که زیاد الکل مصرف نمی کنند، علت بیماری کبد چرب خیلی مشخص نیست. یک یا چند مورد از عوامل زیر ممکن است در این زمینه نقش داشته باشند:

    چاقی

    قند خون بالا

    مقاومت به انسولین

    بالا بودن سطح چربی ها در خون، به ویژه تری گلیسیرید

عللی که کمتر شایع هستند شامل موارد زیر هستند:

    بارداری

    کاهش سریع وزن

    برخی از انواع عفونت ها، مانند هپاتیت C

    عوارض جانبی برخی از داروها، مانند متوترکسات (Trexall)، تاموکسیفن (Nolvadex)، آمیودورون (Pacerone) و اسید والپروئیک (Depakote)

    قرار گرفتن در معرض سموم خاص

برخی از ژن ها نیز ممکن است در افزایش خطر ابتلا به کبد چرب مؤثر باشند.

تشخیص بیماری کبد چرب و ناسالم

برای تشخیص کبد چرب، پزشک ضمن گرفتن شرح حال، معاینه فیزیکی انجام داده و دستور انجام یک یا چند آزمایش را می دهد.

سابقه پزشکی بیمار مبتلا به کبد چرب

در صورتی که پزشک نسبت به ابتلای فرد مشکوک باشد، احتمالاً سؤالاتی درمورد موارد زیر مطرح خواهد کرد:

    سابقه پزشکی خانوادگی، از جمله سابقه بیماری کبدی

    مصرف الکل و سایر عادات سبک زندگی

    هرگونه بیماری پزشکی که ممکن است به آن مبتلا باشد

    هر داروی احتمالی که مصرف می کند

    آخرین تغییراتی که در سلامتی وی رخ داده است

در صورت داشتن حس خستگی، کاهش اشتها یا سایر علائم غیر قابل توضیح، آن را با پزشک فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی درمیان بگذارید.

معاینه بدنی بیمار مبتلا به کبد چرب

برای بررسی التهاب کبد، پزشک ممکن است شکم فرد را لمس کرده یا فشار دهد. در صورتی که کبد بزرگ شده باشد ممکن است بتواند آن را حس کند. با این وجود، این احتمال نیز وجود دارد که کبد بدون بزرگ شدن دچار التهاب شده باشد و در نتیجه دکتر گوارش و کبد با لمس کردن نتواند التهاب کبد را تشخیص دهد.

آزمایش خون بیمار مبتلا به کبد چرب

در بسیاری از موارد، بیماری کبد چرب پس از آزمایش خون، که نشانگر افزایش آنزیم های کبدی است، تشخیص داده می شود. به عنوان مثال، پزشک ممکن است دستور انجام آزمایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و تست آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) را برای بررسی آنزیم های کبدی صادر کند.این آزمایشات ممکن است در صورت بروز علائم یا نشانه های بیماری کبدی و علائم کبد چرب توصیه شود و یا ممکن است به عنوان بخشی از تست های خونی معمول صورت گیرد. بالا بودن آنزیم های کبدی نشانه التهاب کبد است. بیماری کبد چرب یکی ازعلل  التهاب کبد است، اما این تنها دلیل نیست. اگر نتیجه آزمایش بالا بودن آنزیم های کبدی مثبت باشد، احتمالاً پزشک برای شناسایی علت التهاب انجام آزمایش های بیشتری را تجویز کند.

پزشک ممکن است از یک یا چند تست تصویربرداری زیر برای بررسی چربی اضافی یا دیگر مشکلات کبدی استفاده کند:

    سونوگرافی

    سی تی اسکن

    اسکن MRI

آنها همچنین ممکن است انجام آزمایشی بنام الاستوگرافی ناپایدار تحت کنترل لرزش (VCTE ، FibroScan) را توصیه کنند. ذر این تست برای اندازه گیری سفتی کبد از امواج صوتی با فرکانس پایین استفاده می شود. این امر می تواند به بررسی زخم کمک کند.

بیوپسی کبد چرب

بیوپسی کبد بهترین راه برای تعیین شدت بیماری کبد در نظر گرفته می شود. در بیوپسی کبد، پزشک سوزنی را به داخل کبد وارد کرده و یک قطعه از بافت را برای معاینه بر می دارد. به منظور کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده می شود. این آزمایش می تواند به تشخیص وجود بیماری کبد چرب و همچنین زخم کبدی کمک کند.

راه درمان کبد چرب چیست؟

در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان بیماری کبد چرب تأیید نشده است. تهیه و تست داروها برای درمان این بیماری مستلزم تحقیقات بیشتری است. در بسیاری از موارد، تغییرات سبک زندگی می تواند به درمان بیماری کبد چرب کمک کند. به عنوان مثال، پزشک ممکن است به انجام موارد زیر توصیه داشته باشد:

    اجتناب یا محدود کردن مصرف الکل

    اقدام برای کاهش وزن

    ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی

در صورت بروز عارضه جانبی ممکن است پزشک معالج درمان های دیگری را توصیه کند. به عنوان مثال، برای درمان سیروز ممکن است موارد زیر تجویز شود:

    تغییر سبک زندگی

    داروها

    عمل جراحی

سیروز می تواند منجر به نارسایی کبدی شود. در صورت بروز نارسایی کبدی، ممکن است نیاز به پیوند کبد باشد.

درمان های خانگی کبد چرب

تغییرات سبک زندگی اولین رویکرد درمانی برای بیماری کبد چرب است. بسته به شرایط فعلی و عادت های زندگی ممکن است موارد زیر کمک کننده باشند:

    کاهش وزن

    کاهش میزان مصرف الکل

    داشتن رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی که میزان کالری اضافی، چربی اشباع و چربی های ترانس آن اندک باشد

    انجام حداقل ۳۰ دقیقه ورزش در بیشتر روزهای هفته

طبق اعلام کلینیک مایو، برخی از شواهد نشان می دهند که مکمل های ویتامین E ممکن است به جلوگیری یا درمان آسیب کبدی ناشی از بیماری کبد چرب کمک کنند. با این حال تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. مصرف زیاد ویتامین E با خطراتی برای سلامتی همراه است.

همیشه پیش از امتحان کردن یک مکمل جدید یا داروی طبیعی با پزشک خود صحبت کنید. برخی مکمل ها یا داروهای طبیعی ممکن است به کبد استرس وارد کنند یا با داروهایی که مصرف می شوند تداخل داشته باشند.

رژیم غذایی مربوط به بیماری کبد چرب

در صورت ابتلا به بیماری کبد چرب، پزشک ممکن است برای کمک به درمان بیماری و کاهش عوارض جانبی شما را ترغیب به تغییر رژیم غذایی کند. به عنوان مثال ممکن است  بر انجام موارد زیر توصیه داشته باشند:

    مصرف خوراکی هایی مانند میوه، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل که سرشار از مواد مغذی گیاهی هستند.

    محدود کردن مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده مانند شیرینی، برنج سفید، نان سفید و سایر دانه های تصفیه شده

    محدود کردن مصرف چربی های اشباع که در گوشت قرمز و بسیاری از محصولات حیوانی یافت می شوند

    اجتناب از مصرف چربی های ترانس که در بسیاری از میان وعده های فرآوری شده وجود دارند.

    اجتناب از مصرف الکل

پزشک ممکن است، برای کاهش کالری های رژیم غذایی شما را به کاهش وزن تشویق کند.

 


علائم کبد چرب

کبد چرب با نام استئاتوز کبدی نیز شناخته می شود. این اتفاق زمانی می افتد که چربی در کبد جمع می شود. داشتن مقادیر کمی چربی در کبد طبیعی است ، اما مصرف بیش از حد آن می تواند به یک مشکل سلامتی تبدیل شود. کبد شما دومین اندام بزرگ بدن شماست. این ماده به پردازش مواد مغذی از مواد غذایی و نوشیدنی کمک می کند و مواد مضر خون را فیلتر می کند.

چربی زیاد در کبد باعث التهاب کبد می شود که می تواند به کبد شما آسیب برساند و جای زخم ایجاد کند. در موارد شدید ، این زخم می تواند منجر به نارسایی کبدی شود. وقتی کبد چرب در کسی که الکل زیادی می نوشد ایجاد می شود ، به عنوان بیماری کبد چرب الکلی (AFLD) شناخته می شود.

همچنین این بیماری در کسانی که الکل مصرف نمیکنند به عنوان بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) نیز شناخته می شود. به گفته محققان در مجله جهانی گوارش ، NAFLD از 25 تا 30 درصد از مردم ایالات متحده و اروپا را تحت تأثیر قرار می دهد.

علائم کبد چرب

در بسیاری از موارد ، کبد چرب علائم قابل توجهی ایجاد نمی کند. اما ممکن است احساس خستگی یا احساس ناراحتی یا درد در سمت راست و بالای شکم خود کنید. برخی از افراد مبتلا به بیماری کبد چرب دچار عوارضی از جمله اسکار کبدی می شوند. اسکار کبد به عنوان فیبروز کبد (چروک شدن)نیز شناخته می شود. اگر به فیبروز شدید کبدی مبتلا شوید ، به عنوان سیروز نیز شناخته می شود.

علائم بیماری سیروز 

 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • ضعف
 • خستگی
 • خون دماغ شدن
 • خارش پوست
 • پوست و چشم زرد
 • خوشه های شبکه مانند رگ های خونی زیر پوست شما
 • درد شکم
 • تورم شکم
 • تورم پاها
 • بزرگ شدن پستان در مردان
 • گیجی

سیروز یک بیماری بالقوه تهدید کننده زندگی است.

دلایل کبد چرب

کبد چرب هنگامی ایجاد می شود که بدن شما چربی زیادی تولید کند یا به اندازه کافی چربی را متابولیزه نکند. لازم به ذکر است که چربی اضافی در سلولهای کبدی ذخیره می شود ، در آنجا تجمع یافته و باعث بیماری کبد چرب می شود.

این مطلب هم بخوانید  هزینه کولونوسکوپی در سال 2022

این تجمع چربی می تواند در اثر موارد مختلفی ایجاد شود. به عنوان مثال ، نوشیدن بیش از حد الکل می تواند باعث بیماری کبد چرب الکلی شود. این اولین مرحله از بیماری کبدی مربوط به الکل است. در افرادی که زیاد الکل نمی نوشند ، علت بیماری کبد چرب کمتر مشخص است.

دلایل ابتلا افراد به بیماری کبد چرب غیر الکلی

 • چاقی
 • قند خون بالا
 • مقاومت به انسولین
 • مقادیر بالای چربی ، به ویژه تری گلیسیرید

کبد چربعلل کمتر شایع عبارتند از:

 • بارداری
 • کاهش سریع وزن
 • برخی از انواع عفونت ها ، مانند هپاتیت C
 • عوارض جانبی برخی از داروها مانند متوترکسات (Trexall) ، تاموکسیفن (Nolvadex) ، آمیودارون (Pacerone) و والپروئیک اسید (Depakote)
 • قرار گرفتن در معرض سموم خاص
 • وراثت

تشخیص کبد چرب

برای تشخیص کبد چرب ، نیاز است تا فوق تخصص گوارش یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و یک یا چند آزمایش را تجویز می کند.

1-معاینه بدنی

برای بررسی التهاب کبد ، پزشک ممکن است لمس یا شکم شما را فشار دهد. اگر کبد شما بزرگ شده باشد ، ممکن است بتوانند آن را احساس کنند.

2-آزمایش خون

در بسیاری از موارد ، بیماری کبد چرب پس از آنکه در آزمایش خون آنزیم های کبدی افزایش یافته بود، تشخیص داده می شود. به عنوان مثال ، پزشک شما ممکن است آزمایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و تست آسپارتات آمینوترانسفراز (AST) را برای بررسی آنزیم های کبدی تجویز کند.

در صورت بروز علائم یا علائم بیماری کبدی ، ممکن است به عنوان بخشی از کارهای معمول خون ، این آزمایشات توصیه شود.

افزایش آنزیم های کبدی نشانه التهاب کبد است. بیماری کبد چرب یکی از دلایل احتمالی التهاب کبد است ، اما تنها مورد نیست.

در صورت مثبت بودن آزمایش آنزیم های کبدی ، پزشک احتمالاً آزمایش های دیگری را برای شناسایی علت التهاب تجویز می کند.

3-مطالعات تصویربرداری

پزشک شما ممکن است از یک یا چند آزمایش تصویربرداری زیر برای بررسی چربی اضافی یا سایر مشکلات کبد استفاده کند:

 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن
 • اسکن ام آر آی

پزشک همچنین ممکن است آزمایشی را بنام الاستوگرافی گذرا با کنترل ارتعاش (VCTE ، FibroScan) پیشنهاد بدهد . این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس پایین برای اندازه گیری سفتی کبد استفاده می شود . این آزمایش می تواند به بررسی زخم کمک کند.

این مطلب هم بخوانید  سوء هاضمه

4-نمونه برداری از کبد

نمونه برداری از کبد بهترین روش برای تعیین شدت بیماری کبد در نظر گرفته می شود.

در طی نمونه برداری از کبد ، پزشک یک سوزن را در کبد شما فرو می کند و یک قطعه از بافت را برای معاینه خارج می کند. قبل از نمونه برداری روی محل  بی حسی موضعی میزنند تا درد را کاهش دهد.

این آزمایش می تواند به شما در تشخیص اینکه آیا به بیماری کبد چرب و همچنین اسکار کبدی مبتلا هستید ، کمک شایانی کند.

درمان کبد چرب

در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان بیماری کبد چرب تایید نشده است. برای تولید و آزمایش داروها برای درمان این بیماری تحقیقات بیشتری لازم است.

درمان کبد چربدر بسیاری از موارد ، تغییر سبک زندگی می تواند به بیماری معکوس کبد چرب کمک کند. به عنوان مثال ، پزشک ممکن است به شما توصیه کند:

 1. مصرف الکل را قطع یا کم کنید.
 2. برای کاهش وزن اقدام کنید.
 3. رژیم خود را تغییر دهید

در صورت بروز عوارض ، پزشک ممکن است درمان های اضافی را توصیه کند. به عنوان مثال ، برای درمان سیروز می توانند موارد زیر را پیشنهاد دهد.

 • تغییر سبک زندگی
 • داروها
 • عمل جراحی

سیروز می تواند منجر به نارسایی کبد شود. اگر دچار نارسایی کبد شوید ، ممکن است به پیوند کبد نیاز داشته باشید.

درمانهای خانگی کبد چرب

تغییر شیوه زندگی خط اول درمان بیماری کبد چرب است. بسته به شرایط فعلی و عادات زندگی شما ، ممکن است موارد زیر کمک  شایانی به درمان بیماری کبد کند.

 • لاغر شدن
 •  کاهش مصرف الکل
 • مصرف رژیم غذایی غنی از مواد مغذی که دارای کالری اضافی ، چربی اشباع شده و چربی های ترانس کم باشد
 • ورزش در بیشتر روزهای هفته حداقل 30 دقیقه

طبق کلینیک مایو ، برخی شواهد نشان می دهد که مکمل های ویتامین E ممکن است به جلوگیری یا درمان آسیب کبدی ناشی از بیماری کبد چرب کمک کند. با این حال ، تحقیقات بیشتری در این رابطه  لازم است.

همیشه توصیه میشود قبل از استفاده از یک مکمل جدید یا داروی طبیعی با پزشک خود صحبت کنید. برخی از مکمل ها یا درمان های طبیعی ممکن است کبد شما را تحت فشار قرار دهند و  باعث تشدید بیماری شما شود.

جهت مشاوره رایگان با مطب دکتر محمد ثقفی میتوانید با شماره های سایت و واتساپ در ارتباط باشید .