کبد چرب و دیابت نوع 2

در شرایطی که مصرف الکل، به ویژه زیاده روی در این کار با گذشت زمان می تواند اغلب به تشکیل رسوب چربی در کبد افراد و در نهایت بیماری کبد منجر شود، دلایل دیگری نیز برای ابتلا به کبد چرب به وجود دارند.

دانستنی‌هایی درباره کبد چرب غیر الکلی

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “اکتیو بیت”، حتی اگر الکل مصرف نکنید یا به میزان کم این کار را انجام دهید، همچنان این احتمال وجود دارد که به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) مبتلا شوید.

در شرایطی که بیماری کبد چرب غیر الکلی به طور کلی خود یک نگرانی بزرگ محسوب نمی شود، در صورت عدم رسیدگی می تواند به مشکلات سلامت جدی دیگر منجر شود و برخی اشکال بیماری کبد چرب وجود دارند که می توانند موجب عوارض چشمگیری شوند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی چیست؟

این بیماری رابطه ای با مصرف الکل یا زیاده‌روی در این کار ندارد و در واقع حاصل یک سندرم متابولیک است. سندرم متابولیک اصطلاحی کلی است که برای عوامل خطرآفرین شامل فشار خون بالا، سطوح بالای کلسترول بد، عدم تعادل هورمون تنظیم کننده مقدار گلوکز خون به نام انسولین، و مقادیر زیاد چربی شکم استفاده می شود.

موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی آمریکا بیماری کبد چرب غیر الکلی را به عنوان شرایطی که در نتیجه انباشت چربی در کبد رخ می دهد، معرفی کرده است. این بیماری به واسطه مصرف بیش از حد الکل رخ نداده و به انباشت بیش از حد چربی در کبد اشاره دارد.

دو نوع وجود دارد

بیماری کبد چرب غیر الکلی به دو نوع کبد چرب ساده و استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) تقسیم می شود. اگرچه هر دو آنها به عنوان بیماری کبد چرب غیر الکلی در نظر گرفته می شوند، اما با یکدیگر فرق دارند. اما تفاوت آنها در چیست؟

کبد چرب ساده به معنای وجود چربی در کبد است، اما ممکن است به همراه آن هیچ گونه التهابی در کبد وجود نداشته باشد یا آسیبی به سلول های کبد نرسیده باشد. این نوع از بیماری کبد چرب غیر الکلی جدی نیست، به طور معمول موجب هیچ گونه مشکلی برای کبد نمی شود یا با گذشت زمان تشدید نمی شود.

نوع دیگر به نام استئاتوهپاتیت غیر الکلی شرایطی به مراتب جدی‌تر است. افراد مبتلا به این نوع بیماری کبد چرب غیر الکلی با التهاب در کبد خود مواجه هستند و ممکن است سلول های کبد نیز آسیب دیده باشند. التهاب و آسیب دیدگی سلول های کبد می تواند موجب مشکلات جدی دیگر مانند فیبروز شود که به زخم شدن کبد اشاره دارد. همچنین، استئاتوهپاتیت غیر الکلی می تواند به سیروز که با بروز زخم های جدی در کبد و افزایش احتمال نارسایی این اندام و مرگ تعریف می شود و همچنین سرطان کبد منجر شود.

یک نسخه بالقوه مرگبار وجود دارد

بیماری کبد چرب غیر الکلی در حقیقت اصطلاحی کلی برای برخی شرایط کبد است که الکل به عنوان محرک در آنها نقش ندارد. استئاتوهپاتیت غیر الکلی نوعی از این بیماری است که زنگ هشدار را برای بیماران و پزشکان به صدا در می آورد و همان گونه که پیشتر نیز اشاره شد می تواند به التهاب، بروز زخم و آسیب دائمی این اندام منجر شود.

شرایط این نوع از بیماری کبد چرب غیر الکلی را می توان مشابه با آنچه که برای کبد بیماران الکلی رخ می دهد، در نظر گرفت. استئاتوهپاتیت غیر الکلی می تواند به نارسایی کبد و مرگ منجر شود.

شیوع آن رو به افزایش است

شیوع علائم کبد چرب غیر الکلی در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای غربی مانند آمریکا رو به افزایش است. در واقع، بیماری کبد چرب غیر الکلی شایع‌ترین شکل بیماری کبد مزمن در آمریکا است و 100 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

این بیماری بیشتر افرادی که در دهه چهارم و پنج زندگی خود قرار دارند، به ویژه آنهایی که به واسطه چاقی یا دیابت نوع 2 در معرض خطر بیشتری برای بیماری قلبی قرار دارند را تحت تاثیر قرار می دهد. با این وجود، بیماری کبد چرب غیر الکلی می تواند برای هر فردی در گروه های سنی مختلف رخ دهد.

دانستنی‌هایی درباره کبد چرب غیر الکلی

ژنتیک احتمالا نقش دارد

به گفته پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، بیماری کبد چرب غیر الکلی می تواند شرایطی ارثی است. این بیماری تنها با وزن در ارتباط نیست، بلکه بیشتر خانوادگی و احتمالا ژنتیکی است. طی یک مطالعه با حضور 44 کودک مبتلا و غیر مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی و 152 نفر از اعضای خانواده آنها مشخص شد که بیماری کبد چرب غیر الکلی عامل تعیین کننده بزرگی در مقدار چربی کبد دیگر اعضای خانواده است. بیماری کبد چرب غیر الکلی در 59 درصد خواهر و برادرها و 78 درصد پدر و مادرهای کودکان مبتلا به این بیماری مشاهده شد.

ممکن است با سندرم متابولیک در ارتباط باشد

شواهد روزافزون پیوند بین بیماری کبد چرب غیر الکلی و سندرم متابولیک را نشان می دهند. سندرم متابولیک یک بیماری متشکل از عوامل خطرآفرین مختلف مانند چاقی، دیابت نوع 2، یا دیس‌لپییدمی یا چربی‌پریشی است. بیماری کبد چرب غیر الکلی به عنوان آشکارساز کبدی برای سندرم متابولیک شناخته می شود.

شیوع سندرم متابولیک رو به افزایش است زیرا سطوح چاقی در جهان رو به افزایش است. یک مشخصه کلیدی که بیماری کبد و سندرم متابولیک را به هم پیوند می دهد، مقاومت در برابر هورمون تنظیم کننده سطوح گلوکز خون یا انسولین است که می تواند به قند خون بالا منجر شده و با تجمع چربی در بخش هایی مانند کبد مرتبط باشد. التهاب ناشی از این شرایط می تواند مقاومت را هرچه بیشتر افزایش داده و به بروز یک چرخه معیوب منجر شود.

ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد

تا زمانی که شرایط جدی نشده است، اغلب ممکن است از ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی آگاه نباشید. نشانه های اولیه بیماری در آزمایش های خون روتین یا زمانی که برای مشکلات دیگر، مانند سنگ های صفراوی سونوگرافی انجام می دهید، نمایان خواهند شد.

زمانی که بیماری پیشرفت کرده و به سیروز منجر می شود، علائم می توانند بسیار جدی‌تر شوند که از آن جمله می توان به خونریزی بیش از حد به واسطه ناتوانی کبد در تولید پروتئین های لخته کننده خون، بیماری یرقان (زرد شدن رنگ پوست) ناشی از ناتوانی کبد در پالایش بیلی‌روبین از خون، و تجمع مایع به واسطه پرفشاری خون پرتال که موجب نشت مایع از رگ های خونی می شود، اشاره کرد.

علائمی که شکل می گیرند

در شرایطی که بیماری کبد چرب غیر الکلی اغلب بدون علائم یا نشانه های هشدار دهنده است، بزرگ شدن کبد، خستگی، یا درد در قسمت بالایی شکم از علائم اولیه آن هستند. همچنین، شما ممکن است با افزایش سطوح آنریم های کبد، افزایش سطوح هورمون تنظیم کننده گلوکز خون یا انسولین و افزایش سطوح تری گلیسیرید مواجه شوید.

همچنین، نشانه ها و علائم استئاتوهپاتیت غیر الکلی و سیروز که ممکن است شامل تورم شکم، بزرگ شدن رگ های خونی زیر سطح پوست، بزرگ شدن پستان ها در مردان، بزرگ شدن طحال، قرمز شدن کف دست ها و بیماری یرقان یا زردی را نیز می توان مد نظر قرار داد.

دانستنی‌هایی درباره کبد چرب غیر الکلی

شایع‌ترین دلایل چه چیزهای هستند

بیماری کبد چرب غیر الکلی به واسطه مصرف الکل شکل نمی گیرد و انباشت چربی در کبد زمینه ساز این بیماری است. اما چرا چنین اتفاقی رخ می دهد؟ کارشناسان همچنان درباره این که چرا این شرایط برای برخی افراد و نه دیگران رخ می دهد به نتیجه قطعی نرسیده اند. همچنین، اطلاعات جامع درباره این که چرا دو نوع مختلف از بیماری کبد چرب – کبد چرب ساده و استئاتوهپاتیت غیر الکلی – وجود دارند، در دست نیست. کارشناسان نتوانسته اند دلیل قطعی این که یک کبد چرب ملتهب شده و به شرایطی مانند سیروز منجر می شود و کبدی دیگر چنین سرنوشتی ندارد را کشف نکرده اند.

آنچه مشخص است بین بیماری کبد چرب غیر الکلی و استئاتوهپاتیت غیر الکلی پیوندهایی وجود دارد. شایع‌ترین پیوندها شامل اضافه وزن یا چاقی، مقاومت به هورمون تنظیم کننده گلوکز خون یا انسولین، و همچنین قند خون بالا یا هایپرگلیسمی که در افراد مبتلا به پیش دیابت یا دیابت نوع 2 دیده می شود، هستند. همچنین، این بیماری با سطوح بالای چربی در خون، به ویژه تری گلیسیرید پیوند خورده است.

عوارض بیماری کبد چرب چه چیزهای هستند

سیروز شایع‌ترین عارضه بیماری کبد چرب است که به بروز زخم های جدی در کبد اشاره دارد. سیروز کبدی در واکنش به آسیب دیدگی کبد، مانند التهاب در استئاتوهپاتیت غیر الکلی رخ می دهد. همان گونه که کبد تلاش می کند التهاب را کاهش دهد، ناحیه ای زخمی (فیبروز) را ایجاد می کند. با تداوم التهاب، فیبروز هرچه بیشتر گسترش یافته و بافت کبد را تحت تاثیر قرار می دهد.

سیروز کبدی شرایطی جدی است که می تواند پیشرفت کرده و به انباشت مایع در شکم، تورم سیاهرگ ها در مری که می تواند موجب پارگی و خونریزی شود، و همچنین سرطان کبد، نارسایی کبد، سردرگمی، خواب آلودگی و دشواری در تکلم منجر شود.

چگونه از کبد چرب پیشگری کنیم

برای کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد چرب زمانی که رژیم غذایی، ورزش و سبک زندگی کلی مد نظر قرار می گیرند، شما می توانید انتخاب های سالم‌تری داشته باشید. مصرف مواد غذایی گیاهی بیشتر مانند میوه ها، سبزی ها و غلات کامل و چربی های سالم توصیه شده است. به طور همزمان، شما باید مصرف کربوهیدرات ها، به ویژه کربوهیدرات های پالایش شده را کاهش دهید.

شما باید در مسیر حفظ وزن سالم تلاش کنید. اگر چاق هستید یا اضافه وزن دارید باید تلاش بیشتری در راستای کاهش وزن اضافه خود از طریق یک رژیم غذایی سالم و ورزش انجام دهید. کارایی کاهش وزن در کاهش چربی کبد در بزرگسالان مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی ثابت شده است.

در نهایت، ورزش منظم را فراموش نکنید. مطالعات نشان داده اند که انجام چند بار در هفته ورزش استقامتی یا تمرینات قدرتی می تواند به طور قابل توجهی مقدار چربی ذخیره شده در سلول های کبد را کاهش دهد، بدون در نظر گرفتن این که کاهش وزن رخ می دهد یا خیر.

درمان های پزشکی خاصی وجود ندارند

به گفته بنیاد کبد آمریکا، در حال حاضر روش های درمانی تایید شده برای بیماری کبد چرب غیر الکلی در آمریکا وجود ندارند. در عوض، تغییرات سبک زندگی مورد توجه هستند. دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم ممکن است به پیشگیری از آغاز یا معکوس کردن آسیب دیدگی کبد در مراحل اولیه کمک کند.

همچنین، مراجعه منظم به متخصص کبد برای نظارت بر پیشرفت و کاهش مصرف کلسترول و چربی های اشباع که می تواند سطوح تری گلیسیرید را افزایش دهد، توصیه شده است. از مصرف الکل نیز باید پرهیز کرد، اگرچه الکل دلیل ریشه ای بیماری کبد چرب غیر الکلی نیست.


فهرست مطالب

 • 1 دیابت در بیماران کبد چرب: عوامل خطرساز مشترک مثل چاقی و تغذیه بد
 • 2 بیماری کبد چرب چیست؟ 
 • 3 کبد چرب غیرالکلی چگونه ایجاد می‌شود؟ 
 • 4 چه عاملی باعث ایجاد کبد چرب غیرالکلی می‌شود؟
 • 5  
 • 6 نحوه تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی 
 • 7  
 • 8 دیابت نوع ۲ و بیماری کبد چرب 
 • 9 درمان کبد چرب دیابتی
 • 10  
 • 11 پیشگیری از بیماری کبد چرب و دیابت نوع ۲ 
 • 12  

دیابت در بیماران کبد چرب: عوامل خطرساز مشترک مثل چاقی و تغذیه بد


 

دیابت در بیماران کبد چرب

آخرین باری که در مورد کبد خود با پزشک صحبت کرده‌اید چه زمانی می‌باشد؟ اگر هیچگاه در این مورد با پزشک مشورت نکرده‌اید شاید الان زمان مناسبی برای مراجعه به پزشک می‌باشد. بیشتر افراد مبتلا به دیابت از ارتباط بین بیماری کبد و دیابت نوع ۲ بی‌اطلاع هستند. آمار نشان می‌دهند که حداقل ۵۰ درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، دچار بیماری کبد چرب شده و تحقیقات حاکی از این هستند که این رقم می‌تواند حتی تا ۷۰ درصد نیز افزایش پیدا کند. کبد چرب غیرالکلی عارضه‌ای است که شما بایستی به هر قیمتی شده از ایجاد آن جلوگیری کنید. با وجود اینکه آمار ابتلا به کبد چرب غیرالکلی در حال افزایش است، بیشتر افراد مبتلا به این عارضه دچار آسیب شدید کبدی یا سیروز نمی‌شوند. تغییر در نحوه زندگی می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت کبد چرب غیرالکلی جلوگیری کند.

[vc_accordion disable_keyboard=”” style=”style1″][vc_accordion_tab title=”چرا تست همزمان کبد چرب و دیابت نوع دو الزامی است؟”]

افراد مبتلا به بیماری کبد چرب بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند. صرف نظر از چربی موجود در دیگر قسمت های بدن، تجمع چربی در سلول های کبد می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ شود. در ابتدا ممکن است بیمار تمایل به مصرف مکمل های رژیمی داشته باشد. ولی باید در نظر داشت که مقادیر زیاد مکمل می‌تواند مضر باشد. بدون مشورت با پزشک نباید از مکمل ها استفاده کرد. جهت درمان صحیح ابتدا بایستی تشخیص صحیح صورت بگیرد.

[/vc_accordion_tab][vc_accordion_tab title=”ارتباط با ما”]

دکتر منشادی متخصص غدد و متابولیسم با سال ها تجربه در زمینه درمان بیماری‌های غدد با استفاده از دانش تخصصی روز دنیا آماده ارائه کمک به شما می‌باشد. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۲۲۸۷۷۷۹۶ –  ۰۲۱۲۲۸۹۴۱۰۸ تماس حاصل فرمایید

[/vc_accordion_tab][/vc_accordion]

بیماری کبد چرب چیست؟ 


در بیماری کبد چرب غیرالکلی ، چربی در کبد تجمع پیدا می‌کند. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد عارضه‌های خطرناک دیگری مانند فیبروز و سیروز کبدی شود. بیماری کبد چرب بسیار شایع می‌باشد. نام کامل این بیماری کبد چرب غیرالکلی می‌باشد. این بیماری در اثر تجمع چربی در کبد ایجاد شده و ارتباطی با نوشیدن الکل ندارد. میزان تجمع چربی تعیین‌کننده میزان آسیب‌دیدگی کبد است و شامل تجمع مقدار کم چربی (استئاتوز) و یا تجمع مقدار زیادی چربی می‌باشد که باعث التهاب سلول هایی می‌شود که چربی در آنها ذخیره شده و در نتیجه کبد بزرگتر می‌شود (استئاتوهپاتیت). بدون درمان، کبد چرب غیرالکلی به بیماری سیروز کبدی (زخم و آسیب مزمن)، نارسایی کبدی و احتمالاً سرطان کبد پیشروی می‌کند.

کبد چرب غیرالکلی چگونه ایجاد می‌شود؟ 


کبد مقدار چربی را کنترل می‌کند. به عبارتی دیگر چربی را از خون جدا کرده و به دیگر قسمت های بدن می‌فرستد. در بیماری کبد چرب غیرالکلی، کنترل چربی مختل می‌شود. کبد به گرفتن چربی از خون ادامه داده و سلول های کبد نیز چربی تولید می‌کنند. ولی کبد قادر به ارسال چربی نبوده و درنتیجه چربی تجمع پیدا می‌کند. با گذر زمان تجمع چربی می‌تواند باعث التهاب شده و به سلول های کبد آسیب بزند. در صورت ادامه این روند، سلول‌های کبد از بین رفته و سیروز کبدی ایجاد می‌شود. سیروز می‌تواند باعث نارسایی کبد و سرطان کبد شود. همچنین ابتلا به کبد چرب غیرالکلی (به غیر از احتمال ایجاد دیابت، اضافه وزن و یا میزان بالای تری‌گلیسیرید) خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

چه عاملی باعث ایجاد کبد چرب غیرالکلی می‌شود؟


 چه عاملی باعث ایجاد کبد چرب غیرالکلی می‌شود؟

بیماری کبد چرب غیرالکلی در حال افزایش می‌باشد؛ به عبارت دیگر این بیماری متداول‌ترین بیماری کبد در کشورهای توسعه‌یافته است و عارضه بسیار پیچیده‌ای نیز می‌باشد. ایجاد این بیماری علت خاصی ندارد ولی ظاهراً موارد زیر با این بیماری در ارتباط می‌باشند:

 • اضافه وزن یا چاقی
 • مقاومت به انسولین (عارضه‌ای که در آن بدن از انسولین خودش به درستی استفاده نمی‌کند).
 •  قند خون بالا (پیش‌دیابت یا دیابت نوع ۲)
 • میزان بالای چربی (تری‌گلیسیرید) در خون
 • وقفه تنفسی در خواب
 • ابتلا به PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک)

همچنین بیماری کبد چرب غیرالکلی در افراد سالخورده، مردان، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و افرادی که در قسمت شکم دارای اضافه وزن هستند بیشتر شایع است.

نحوه تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی 


 نحوه تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی

این بیماری تا زمانی که پیشرفته نشده باشد علائمی ندارد. برخی مواقع در زمان آزمایش خون، نتایج غیر طبیعی در ارتباط با کبد یافت می‌شوند که با انجام آزمایش های بیشتر می‌تواند به تشخیص این بیماری کمک کند. (آزمایش بررسی عملکرد غیرطبیعی کبد می‌تواند عارضه‌های دیگر کبدی به غیر از کبد چرب غیرالکلی را نیز تشخیص دهد). امکان دارد پزشک از آزمایش های دیگری برای رد کرد احتمال عارضه‌های دیگر استفاده کند؛ این آزمایش ها عبارتند از آزمایش بیماری هپاتیت و سلیاک، پروفایل چربی (کلسترول و تری‌گلیسیرید)، قند خون و A1C.از آزمایش های عکسبرداری نیز برای تشخیص کبد چرب غیرالکلی استفاده می‌شود. اولتراسوند، سی تی اسکن و ام آر آی می‌توانند بزرگ شدن کبد را نشان دهند؛ اگرچه این آزمایش ها نمی‌توانند به طور قطع بیماری کبد چرب غیرالکلی را تشخیص دهند. این بیماری معمولاً بوسیله حذف علت ها و رد احتمال بیماری ها دیگر تشخیص داده می‌شود. در برخی از موارد، نمونه‌برداری از کبد برای تعیین میزان التهاب یا زخم استفاده می‌شود.

دیابت نوع ۲ و بیماری کبد چرب 


در صورت ابتلا به دیابت نوع ۲، امکان ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی وجود دارد. این عارضه در بیشتر کسانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند دیده می‌شود. هیچ یک از این بیماران در زمان ۱۰ سال پیش فکر نمی‌کرده‌اند که به این بیماری مبتلا شوند و  هم اکنون به طور ناگهانی این بیماری در آنها تشخیص داده شده است و علائم آن قابل مشاهده است.دیابت باعث ایجاد کبد چرب نمی‌شود. ولی بیماری کبد چرب می‌تواند به طور مستقل عاملی برای ایجاد دیابت نوع ۲ باشد. محققین دریافته‌اند که افراد مبتلا به کبد چرب به طور قابل توجهی بیشتر از کسانی که کبدشان سالم است در طول ۵ سال در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند.احتمال این که این دو بیماری در یک نفر ایجاد ‌شوند زیاد می‌باشد چرا که عارضه یکسانی باعث ایجاد این دو بیماری می‌شود. افراد مبتلا به دیابت همچنین دچار مقاومت به انسولین و چاقی هستند و به نظر می‌رسد که کبد چرب علت این عوارض باشد. در بیشتر موارد کبد چرب ضرری برای فرد ندارد. اگرچه  از آنجایی که دیابت نوع ۲ و چاقی بسیار شایع هستند، بیماری کبد چرب همراه با سوء مصرف الکل و هپاتیت، علت اصلی ایجاد بیماری پیشرفته و مرگبار کبدی هستند که نیاز به پیوند کبد دارد.

درمان کبد چرب دیابتی


 درمان کبد چرب دیابتی

دارویی برای درمان کبد چرب دیابتی وجود ندارد. این بیماری به طور غیرمستقیم بوسیله تغییر در نحوه زندگی مانند کاهش وزن، تناسب اندام و کنترل قند و تری‌گلیسیرید خون درمان می‌شود.داروهای مربوط به درمان دیابت (داروهایی که باعث افزایش حساسیت سلول های بدن به انسولین می‌شوند) در کاهش چربی در کبد مؤثر هستند؛ این داروها مانند گروه داروهای تیازولیدیندیون یا گلیتازون شامل پیوگلیتازون (آکتوس) و روزیگلیتازون (آواندیا) هستند که برای درمان مقاومت به انسولین استفاده می‌شوند. در صورتی که مقاومت به انسولین بخشی از بیماری کبد چرب باشد می‌توان از این داروها استفاده کرد، ولی این داروها برای درمان کبد چرب مناسب نیستند.

پیشگیری از بیماری کبد چرب و دیابت نوع ۲ 


 پیشگیری از بیماری کبد چرب و دیابت نوع 2

دیابت نوع ۲، چاقی و کبد چرب با هم دیگر مرتبط هستند. البته لزوماً ابتلا به دیابت نوع ۲ باعث ایجاد کبد چرب نمی‌شود. از آنجایی که مقاومت به انسولین و میزان بالای تری‌گلیسیرید در خون خطر ابتلا به کبد چرب را افزایش می‌دهند، درمان این عارضه‌ها می‌تواند از ابتلا به کبد چرب جلوگیری کند.در حال حاضر دارویی برای درمان کبد چرب غیرالکلی وجود ندارد. البته محققین در حال بررسی دارویی هستند که ظاهراً می‌تواند به کبد در از بین بردن چربی اضافی کمک کند. همچنین تغییر در نحوه زندگی نیز می‌تواند مؤثر باشد. این تغییرات می‌توانند مقدار چربی موجود در کبد را کاهش دهند.

 • کاهش وزن : کاهش بین ۵ تا ۱۰ درصد از وزن می‌تواند در سلامت کبد بسیار مؤثر باشد و به بهبود تجمع چربی، آسیب‌دیدگی سلول های کبد و التهاب کمک کند. ولی از رژیم های سریع لاغری خودداری کنید – کاهش سریع وزن می‌تواند باعث تشدید کبد چرب غیرالکلی شود.
 • ورزش : ورزش در اثر کاهش وزن، بهبود حساسیت به انسولین، بهبود کنترل قند خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی به طور غیر مستقیم از ابتلا به کبد چرب غیرالکلی جلوگیری می‌کند.
 • مصرف دارو : برخی از داروهای درمان دیابت مانند متفورمین و تیازولیدین‌دیون (TZDs) باعث بهبود حساسیت به انسولین می‌شوند. استاتین و ازتیمایب که داروهایی برای کاهش چربی هستند نیز می‌تواند مؤثر باشند.
 • مکمل‌های رژیمی : اسیدهای چرب امگا-۳ (روغن ماهی) می‌توانند میزان تری‌گلیسیرید را پایین آورده و خطر ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی را کاهش دهند. تحقیقات نشان می‌دهند که این ماده می‌تواند چربی کبد را نیز کاهش دهد. مقادیر زیاد ویتامین E که آنتی‌اکسیدان می‌باشد در بهبود تجمع چربی در کبد مؤثر است. ویتامین D نیز در کاهش چربی کبد و التهاب مؤثر است. مکمل‌های رژیمی دیگری که در بهبود کبد چرب غیرالکلی مؤثر هستند مواد پروبیوتیک و زنجبیل هستند.
 • مصرف مواد غذایی مناسب : رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای کنترل دیابت و کاهش خطر بیماری های قلبی مناسب می‌باشد. محدود کردن مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات تصفیه شده (مانند غذاهای حاوی قند و شیره ذرت با فروکتوز بالا) و جایگزین کردن آنها با چربی تک‌اشباع نشده (چربی روغن زیتون و مغز گیاهان) نیز می‌تواند مؤثر باشد. کاهش مصرف چربی اشباع‌شده و چربی ترانس می‌تواند مقاومت انسولین را بهبود بخشیده و التهاب را کاهش دهد.
 • قهوه : مطالعات نشان می‌دهند که مبتلایان به کبد چرب غیرالکلی که قهوه مصرف کرده‌اند، نسبت به کسانی که قهوه مصرف نکرده‌اند کمتر دچار آسیب کبدی شده‌اند. ابتلا به این عارضه ضرورتاً دلیلی برای مصرف قهوه نمی‌باشد ولی افرادی که به این عارضه مبتلا هستند از فواید قهوه سود می‌برند. البته بایستی در مصرف قند با قهوه احتیاط کرد.

چنانچه در معرض ابتلا به کبد چرب غیرالکلی هستید یا علائم این بیماری در شما وجود دارد، در مورد اقداماتی که باعث کاهش و پیشگیری از تشدید این بیماری می‌شوند با پزشک خود مشورت کنید.

علائم کمبود تستوسترون در بدن مردان:مشکلات جنسی، بی‌خوابی و خستگی