لوازم خانگی

ریموت راهنمای کنترل دیواری داکت اسپلیت ال جی

یکی از آپشن‌هایی که کنترل کولرهای گازی در برخی از مدل‌ها دارند امکان قفل کردن کلیدها به منظور تمیز کردن راحت و یا عدم ایجاد تغییرات در تنظیمات کولر بصورت ناخواسته و یا در صورت استفاده کودکان از کنترل می‌باشد.

 • قفل شدن کنترل کولر گازی گری

معمولا هر برند و تولید کننده‌ای روش خاص خود را در صورت تعبیه چنین قفلی در نظر دارد ولی کولرهای گازی گری عموما به این آپشن مجهز هستند.

قبلا در مقاله راهنمای استفاده از کنترل کولر گازی به توضیح انواع دکمه‌ها و قابلیت‌های این کنترل ها پرداختیم و امروز به شکل ساده توضیح می‌دهیم که روش استفاده از قفل کنترل و یا قفل کودک کنترل کولر گازی به چه شکل است.

عموم کنترل‌های کولرگازی شکل و یا نشان خاصی ندارندو حتی برخی از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند اما کنترل‌هایی که به این قابلیت مجهز هستند با استفاده از شکل قفل بسته و یا قفل باز شده و یا با عبارت lock این قابلیت را نشان می‌دهند. برای اینکه گزینه قفل کودک فعال شود در این کنترل‌ها تنها کافی است که به مدت 3 تا 5 ثانیه دکمه مشخص شده را نگه دارید تا کنترل قفل شود.

قفل شدن کنترل کولر گازی 1

کنترل کولر گازی ال جی بدون قابلیت و نشان قفل کودک

حال برای باز کردن قفل کودک هم باید همان دکمه را 3 تا 5 ثانیه نگه دارید تا قفل کودک کنترل کولر گازی غیر فعال شود.

در نظر داشته باشید که در زمانی که کنترل قفل شود هیچ یک از گزینه های کنترل کار نخواهد کرد و در صورت نیاز به استفاده از کنترل حتی برای کم و زیاد کردن دما باید کنترل از قفل خارج شود.

قفل شدن کنترل کولر گازی 2

گرفتن هم زمان کلید با علامت قفل و کلید کناری برای فعال شدن قفل کودک

برخی از کولرهای گازی نیز این قابلیت را بصورت دو دکمه ترکیبی دیده‌اند. معمولا در دفترچه‌های این کولرها دقیقا توضیح داده شده است که کدام دو دکمه بصورت ترکیبی باعث فعال شدن قفل کودک کنترل کولر گازی خواهند شد. اما معمولا در عموم این نوع کنترل‌ها هم باز با علامت قفل بر روی دکمه و با همراهی دکمه‌ای که قفل باز روی آن دیده شده و یا با همراهی دکمه منو، اینتر و یک دکمه دیگر قفل فعال می شود.

قفل شدن کنترل کولر گازی گری

کولرگازی گری از نوع کولرهایی است که حتما در کنترل خود از قفل کودک استفاده کرده و به دلیل نامشخص بودن گزینه قفل عموم مشتریان این برند به دنبال این گزینه می‌گردند.

در این کنترل ها دو دکمه پیکان مانند به سمت بالا و پایین وجود دارند و یا دو علامت + و برای کم و زیاد کردن دما وجود دارد. با فشردن این دو دکمه بصورت هم زمان و به مدت 3 ثانیه قفل کودک فعال می‌شود و دوباره برای غیر فعال کردن آن می‌توانید همین دو دکمه را با هم فشار دهید تا قفل کودک غیر فعال شود.

قفل شدن کنترل کولر گازی 3

نمونه کنترل کولرگازی گری

وقتی که قفل کودک دستگاه روشن باشد یک علامت قفل بر روی صفحه کنترل ظاهر می‌شود و اگر هر یک از دکمه‌های کولر را فشار دهید سه چراغ قرمز بصورت ممتد زده می‌شود و تغییری در کولر ایجاد نمی‌کند که نشان می‌دهد کنترل قفل است.

نمونه‌های اسپلیت دیواری و یا کولر ایستاده را هم باید با فشار دادن دکمه اینتر کنترلر دیواری قفل کودک آن را فعال و یا غیر فعال کنید.

قفل شدن کنترل کولر گازی 4

کنترلر دیواری کولرگازی های اسپلیت برای قفل کردن

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر و خدمات مناسب می‌توانید با کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته در تماس باشید.


کار نکردن ریموت کنترل کولرگازی را همراه با علت خرابی و نحوه تست و رفع مشکل در آی پی امداد برای شما عزیزان شرح داده ایم تا با در صورت هرگونه خرابی به راحتی به عیب یابی و رفع عیب بپردازید.

کاربران گرامی، سوالات خود را در زمینه علت خرابی یا کار نکردن ریموت کنترل کولرگازی، در انتهای صفحه پرسش نمایید تا کارشناسان آی پی امداد به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

دلایل خرابی و نحوه تعمیر ریموت کنترل کولر گازی

آیا ریموت کنترل کولرگازی شما خراب شده است؟ در ابتدای این مطلب به بیان نحوه عملکرد ریموت کنترل از راه دور دستگاه کولر گازی می پردازیم و سپس به به سراغ ریموت کنترل های خراب می رویم تا پس از تست آن ها به بررسی دلیل کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی ها بپردازیم.

فهرست مطالبی که در این مقاله بیان می شود:

 • نحوه عملکرد ریموت کنترل کولر گازی
 • علت کار نکردن ریموت کولر‌ گازی و نحوه تست آن‌ها
 • نتیجه گیری در مورد خرابی ریموت کنترل کولر گازی

نحوه عملکرد ریموت کنترل کولر گازی

بخش کنترل از راه دور کولر‌های گازی اساساً توسط دو قسمت ریموت کنترل و برد گیرنده دستگاه کولرهای گازی انجام می‌پذیرد.

در ابتدا به تشریح ست کردن ریموت کنترل کولر‌های گازی پرداخته می‌شود.

 • ریموت کنترل کولر‌های گازی از یک قالب پلاستیکی، برد مدار چاپی حاوی قطعات الکترونیکی، فنرهای باتری، کیبورد پلاستیکی، باتری و دیود فرستنده مادون قرمز با لامپ ال ای دی تشکیل شده است.
 • لیکن با توجه به قطعات کم این دستگاه عیب‌یابی آن نیز می‌تواند آسانتر و بهینه تر باشد.

نحوه عملکرد کنترل از راه دور ریموت‌های کنترل کولر‌های گازی بدین شکل می‌باشد که وقتی:

 • کلید ریموت کنترلی فشرده می‌شود آی‌سی موجود بر روی صفحه برد کنترل، مکان و کد مربوطه به آن را مشخص کرده و سیگنال را به ترانزیستور می‌فرستد.
 • سپس ترانزیستور که تقویت داده‌های ورودی را برعهده دارد دستور صادر شده (کد‌های ارسالی) را تقویت کرده و آن سیگنال را به فرستنده‌های مادون قرمز ارسال می‌نماید.
 • البته در میان این فرآیندها قطعه ای به نام کریستال بر روی برد گیرنده متصل می‌باشد که وظیفه تولید یک فرکانس خاص را بر عهده داشته و وظیفه اصلی آن ایجاد نوسان سازی می‌باشد.

4 علت کار نکردن ریموت کولر‌ گازی و نحوه تست آن‌ها

همانطور که در پاراگراف‌های قبل ذکر گردید ریموت کنترل کولر‌های گازی از قطعات ساده تشکیل شده است بنابراین عیب‌یابی این دستگاه چندان مشکل به نظر نمی‌رسد اما علت کار نکردن ریموت‌های کنترلی کولر‌های گازی به چهار بخش تقسیم می‌گردد:

 1. اتمام باطری کنترل
 2. خرابی در ریموت کنترل
 3. خرابی برد ریموت کنترل
 4. خرابی برد کولرگازی

چرا ریموت کنترل کولرگازی کار نمیکنه

در ادامه مقاله راهنمای رفع مشکل کنترل کولرگازی، به شرح 4 دلیل ذکر شده میپردازیم.

دلیل اول کار نکردن ریموت کنترل کولرگازی: اتمام باطری و عدم برق رسانی و جریان الکتریکی به مدار ریموت

 • با توجه به اینکه برق رسانی دستگاه‌های ریموت کنترلی توسط باتری‌های قلمی‌کتابی و یا باتری‌های ساعتی انجام می‌پذیرد، چنانچه باتری‌ها قدرت کافی را برای برق‌رسانی (ایجاد جریان) در مدار ریموت کنترل را نداشته باشند، ریموت کنترل عملکرد خود را از دست خواهد داد.
 • به همین منظور اولین گام برای حل این مشکل، تعویض باتری‌های ریموت کنترلی با باتری‌های نو و جدید می‌باشد.
 • تست عملکرد ریموت کنترل را انجام داده و اگر ریموت کنترل کار نمود و عملکرد خود را انجام داد یعنی مشکل برطرف شده است.
 • اگر ریموت کنترل عمل نکرد، باید به بررسی  و عیب یابی کولرگازی که در ادامه به توضیح آنها پرداخته می‌شود بپردازید.

تمام شدن باطی کنترل کولرگازی باعث روشن نشدن کنترل میشود

دلیل دوم کار نکردن ریموت کنترل کولرگازی: خراب شدن ریموت کنترل

 • خرابی در ریموت کنترل کولر گازی می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد چنانچه هیچ یک از دکمه‌های ریموت کنترل کار نکند می‌تواند علت آن به آسیب دیدگی کریستال یا رزوناتور که بر روی برد ریموت کنترل میباشد، برگردد.
 • این عمل بدین صورت انجام می‌پذیرد که پایه‌های کریستال کنترل بر اثر ضربه شکسته شده و یا کریستال‌ها کارایی خود را از دست داده و سوخته اند.
 • علت دیگری که سبب خرابی ریموت کنترل می‌شود، معیوب و از کار افتادن لامپ ال ای دی جلوی ریموت کنترل می‌باشد.
 • با عوض نمودن این لامپ با یک لامپ ال ای دی مخصوص ریموت‌های کنترل و یا جدا شده از ریموت‌های کنترل دیگر انجام می‌پذیرد.

علت سوم کار نکردن ریموت کنترل کولرگازی :خرابی برد ریموت

سوختن هر یک از قطعات دیگر برد ریموت کنترل نظیر ترانزیستور و یا آی سی می‌تواند باعث خرابی ریموت کنترل شود اما دو راه برای تست ریموت کنترلی وجود دارد که این دو راه به صورت زیر می‌باشد:

1- در روش اول می‌توان لامپ ال ای دی ریموت کنترل که در جلوی ریموت کنترل قرار دارد را روبروی دوربین‌های گوشی وی‌های عکاسی قرار داد و یکی از کلید‌ها را فشرده حال چنانچه چراغ ال ای دی جلوی کنترل در دوربین روشن شد کنترل سالم می‌باشد و اگر چراغ جلوی ریموت کنترلی در دوربین خاموش باشد ریموت کنترل خراب می‌باشد.

2- روش دوم برای اینکه متوجه شد که آیا یهود و کنترل خراب می‌باشد یا خیر می‌توان آن را در کنار یک رادیو روشن قرار داد سپس دکمه کنترل را فشرده چنانچه از رادیو صدای نویز و یا خش خش بلندگو به گوش رسید یعنی ریموت کنترل سالم می‌باشد چنانچه این امر میسر نگردید یعنی ریموت‌کنترل مشکل دارد و خراب است.

علت چهارم کار نکردن ریموت کنترل اسپیلت: خرابی برد کولر گازی

پس از تست ریموت کنترل کولر‌های گازی باید به دستگاه گیرنده، یعنی کولر گازی مراجعه کرد.

 • ابتدا چشمی‌دستگاه گیرنده را تمیز و کنترل را تست نمایید.
 • چنانچه مشکل عدم عملکرد کنترل برطرف نشد می‌توان آن را به برد گیرنده دستگاه نسبت داد.
 • رفع این مشکل توسط تعمیرکار آی پی امداد محقق میشود.

نتیجه گیری در مورد خرابی ریموت کنترل کولر گازی

در این مقاله به صورت گام به گام به نحوه‌ی تست و همچنین دلایل خرابی و کار نکردن ریموت کنترل کولرهای گازی پرداختیم شما را با نوحه رفع این ایرادات آشنا کردیم. اکنون وقت آن است که شما دست به کار شوید و خودتان ریموت کنترل کولر گازی منزل را تعمیر کنید. در صورتی که موفق به تعمیر ریموت کنترل کولر گازی خود نشدید می‌توانید با آی.پی امداد به عنوان نمایندگی مجاز تعمیرات کولرگازی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید