سبک زندگی

فرم درخواست صدور سند تک برگی + راهنمای جامع

زمان تقریبی مطالعه این مطلب: ۲ دقیقه

دریافت فرم و فایل‌های مورد نیاز دفاتر اسناد رسمی

 • برای دیدن فرم‌ها می‌بایستی برنامه Adobe Acrobat Reader و یا Adobe Acrobat Professional نسخه ۸ به بالا را نصب نمائید. برای دریافت برنامه Adobe Acrobat Reader، اینجا کلیک کنید.
 • مجموعه فونت‌های استفاده شده در فرم‌های زیر را می‌توانید از اینجا دریافت کنید. بعد از دانلود، با کمک برنامه WinRAR از حالت فشره خارج کرده و فونت‌های مورد نظر را در مسیر C:\Windows\Font کپی و نصب کنید.
 • فرم تقاضای سند مالکیت (اشخاص حقیقی)
 • فرم تقاضای سند مالکیت (اشخاص حقوقی)
 • فرم ماده ۱۰۶ آیین نامه قانون ثبت تقاضای سند مالکیت
 • فرم درخواست دفتر از اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران
 • برگ استعلام (درخواست صورت مجلس تفکیکی) (با قابلیت تکمیل قبل از چاپ) (رمز ورود ۷۷۸)
 • فرم درخواست وجوه استردادی دفاتر اسناد رسمی
 • فرم استرداد مالیات نقل و انتقال خودرو، موضوع تبصره ۴ ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده
 • فرم درخواست صدور گواهی موضوع ماده ۱۸۷ قانون مالیاتهای مستقیم (استعلام دارایی)
 • برگ استشهادیه جهت دریافت سند مالکیت المثنی (موضوع ماده ۱۲۰ آیین نامه اصلاحی ۱۳۸۰/۱۱/۱۸)
 • برگ استشهادیه مخصوص گواهی انحصار وراثت (وراث طبقه اول) (با قابلیت تکمیل قبل از چاپ) (رمز ورود ۷۷۸)
 • برگ استشهادیه مخصوص گواهی انحصار وراثت (وراث طبقه اول)
 • برگ استشهادیه مخصوص گواهی انحصار وراثت (وراث طبقه دوم)
 • برگ استشهادیه مخصوص گواهی انحصار وراثت (وراث طبقه سوم)
 • تقاضانامه صدور اجرائیه چک
 • تقاضانامه صدور اجرائیه قرارداد بانکی
 • فرم معرفی اموال (در اجرائیه)
 • نقشه محدوده‌های ثبتی تهران بزرگ
 • پلاک‌های ثبتی استان البرز
 • نقشه تهران بزرگ به تفکیک مناطق پستی و شهرداری
 • تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی

منبع: کانون سردفتران و دفتریاران


مدارک مورد نیاز درخواست صدور سند تک برگی در اجرای ماده 106 آیین نامه قانون ثبت

 

پیشنهاد می‌شود قبل از مطالعه این مطلب، جهت اگاهی بیشتر از مراحل اخذ سند مالکیت این مطلب را مطالعه نمایید.

در هنگام مراجعه حهت درخواست صدور سند تک برگی در اجرای ماده 106 آیین نامه قانون ثبت مدارک مورد نیاز شامل موارد زیر است. حتما قبل مراجعه مدارک را آماده نموده و آنها را همراه داشته باشید.

 

 1. اصل یا کپی برابر اصل صورت جلسه تفکیکی
 2. اصل سند مالکیت (اصل سند ارسال می‌شود)
 3. اصل بنچاق ابتیاعی (اصل رویت و کپی ارسال می‌شود)
 4. اصل خلاصه معامله (اصل خلاصه معامله ارسال می‌شود)
 5. اصل شناسنامه و کارت ملی (کپی مطابقت داده می شود و صرفا کپی ارسال می‌شود)
 6. آدرس و کدپستی ملک
 7. آدرس و کدپستی محلی که سند به آنجا ارسال خواهد شد

 

*صرفا اطلاعات بیشتر

در صورت عدم دسترسی به خلاصه معامله تهیه کپی برابر با اصل سند ابتیاعی از دفترخانه تنظیم کننده سند انتقال و ارسال به اداره ثبت کفایت می‌کند.

 

دانلود فرم درخواست

دانلود فرم درخواست شخص حقیقی
یا

دانلود فرم درخواست شخص حقوقی


دفتر اسناد رسمی ۶۶۲ تهران


در زمان های نه چندان دور، سند املاک به صورت دفترچه ای و منگوله دار صادر می شد.  اما چند سالی است که این دفترچه های دست و پا گیر، جای خود را به سند تک برگی داده اند. برای بسیار از افراد سوال است نحوه تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ چگونه است؟

 

به همین خاطر تصمیم داریم در خصوص روند انجام این کار برای شما توضیح دهیم.

 

با گروه وکلای آسا همراه باشید. 

 

سند منگوله دار یعنی چه؟

سند منگوله دار، دفترچه ای است که تمام اطلاعات مربوط به ملک و مالک و خرید و فروش ها در آن نوشته شده است.

از این جهت به این سند منگوله دار می گویند که با سرب پلمپ شده و به صورت منگوله از یک نخ آویزان است. دلیل پلمپ کردن سند این است که صحت و اعتبار آن حفظ شود.

سند منگوله دار جزو اسناد رسمی است و اطلاعات به صورت دستنویس در آن وارد می شود.

اما این سند ایراداتی مانند آسان بودن جعل آن و تعداد زیاد برگه های دفترچه و … دارد. همین موارد هم باعث جایگزین شدن آن با سند های تک برگ شد.

 

 

تعریف سند تک برگی:

از سال 1390 به بعد اسناد منگوله دار جای خود را به سند تک برگی دادند.

به این ترتیب دیگر سند مالکیت به صورت دفترچه ای و پلمپ شده نیست

. بلکه سند مالکیت املاک با فرمت مشخص بر روی یک برگ به صورت مکانیزه صادر می شود و از نظر ارزش و اعتبار تفاوتی با اسناد منگوله دار ندارد.

سند تک برگی هم سند رسمی محسوب می شود و شاخصه های امنیتی آن به گونه ای است که امکان جعل سند را کم می کند. وجود هولوگرام منحصر به فرد، تایپی بودن اطلاعات وجود نقشه و کروکی ملک با دقت زیاد نمونه هایی از این شاخص های امنیتی است. 

 

 

 

آیا تبدیل سند منگوله دار به تک برگی اجباری است؟

باید توضیح دهم که افرادی که بعد از سال 1390 اقدام به معامله ی ملکی نموده اند، نیاز به سند تک برگی دارند.

اما تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگی در سایر موارد اجباری نیست. هر چند با توجه به مزایای سند تک برگی، توصیه می شود نسبت به تبدیل سند منگوله دار خود اقدام کنید.

 

تبدیل سند منگوله دار به تک برگی چه مزایایی دارد؟

برخی از مزایای سند تک برگی عبارتند از:

 1. ثبت یکپارچه و سیستمی اطلاعات ملک به صورت کامل و به روز رسانی اطلاعات در هر نقل و انتقال.
 2. روند چاپ سند کاملا سیستمی و مکانیزه است.
 3. مشکل بد خط بودن یا ناخوانایی وجود ندارد.
 4. وجود کروکی دقیق و اطلاعات جزئی ملک .
 5. با توجه به شاخص های امنیتی سند، جعل آن سخت است و کار هر کسی نیست.
 6. سندهای تک برگی برای یک نفر صادر می شوند. به این ترتیب مشکل فرسودگی و دست به دست گشتن هم ندارند.
 7. تعویض سند تسهیل شده و در محل دفاتر اسناد رسمی می توان سند را تعویض کرد.
 8. در صورتی که ملک مشاع باشد و دو یا چند نفر با هم مالک آن باشند، هر مالک سند مجزا خواهد داشت. می توانید مطلب فروش مال مشاع را مطالعه نمایید.

مراحل تبدیل سند منگوله دار به تک برگی:

 

تبدیل سند منگوله دار به سند تک برگ، 10 مرحله دارد که یکی یکی بررسی می کنیم:

1- مراجعه به دفاتر ثبت اسناد:

دو حالت وجود دارد:

 • اگر شما یک سند منگوله دار قدیمی دارید و می خواهید سند تک برگ بگیرید، نیازی به مراجعه به دفاتر ثبت اسناد نیست و می توانید یک راست به اداره ی ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک مراجعه نمایید.
 • اگر ملکی خریداری کرده اید و باید سند به نام شما تغییر نماید، باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید. پس از انجام توافق اولیه با فروشنده به همراه او و به همراه مدارک هویتی خود به یک دفتر اسناد رسمی مراجعه نمایید تا معامله ی انجام شده ثبت شود.

 

2- استعلام سند قدیمی:

قبل از اقدام برای انتقال سند، دفتر ثبت اسناد رسمی فهرستی از استعلام ‌ها را از فروشنده یا همان صاحب فعلی سند دریافت می ‌کند. اولین استعلام مربوط به سند است. این استعلام توسط خود اداره‌ ثبت و به ‌صورت مکانیزه انجام می ‌شود.

در این استعلام مشخص می شود که آیا ملک یا زمین قبلا به شخص دیگری فروخته شده یا نه و اینکه آیا سند ملک بازداشت است یا خیر. سند هایی که در گرو بانک باشد تا پیش از آزاد نکردن آن قابل انتقال نیستند. بدون شک در این شرایط سند جدیدی هم برای ملک صادر نمی‌ شود و باید ابتدا این موانع برطرف شود.

 

3- تسویه حساب شهرداری:

قبل از واگذاری ملک باید بدهی های آن به شهرداری تسویه شود. یکی از مدارک مورد نیاز برای اثبات تسویه حساب‌، گواهی پایان ‌‌کار شهرداری است. این گواهی نشان می‌ دهد که خانه یا ملک مورد نظر عوارض و مالیات خود را پرداخت کرده و سند آن مشکلی ندارد.

گواهی بعدی هم که در مورد زمین ‌های مورد معامله نیاز هست، ارائه نامه از سازمان نوسازی است و تعیین تکلیف کاربری آن که آیا تجاری است یا مسکونی یا اداری و غیره ملک ‌های تجاری و صنعتی علاوه بر این دو گواهی، باید نامه سازمان تأمین اجتماعی مبنی بر تسویه حساب با این سازمان را هم هنگام خرید و فروش داشته باشند.

 

4- مراجعه به اداره ی دارایی:

هر فروشنده ای برای انتقال و واگذاری املاک خود و صدور سند تک ‎برگ، باید مالیات نقل و انتقالات املاک ناشی از این واگذاری را با توجه به ارزش معاملاتی ملک خود به اداره دارایی محل وقوع ملک پرداخت و گواهی آن را برای تحویل به دفترخانه دریافت کند.

 

5- انتقال سند در دفتر ثبت اسناد:

در این مرحله همه ‌‌چیز برای انتقال مالکیت آماده است، چرا که چون توافق بین خریدار و فروشنده صورت گرفته و همه گواهی ‌ها و نامه ‌های تسویه حساب و همچنین جواب های استعلام ها تحویل دفتر ثبت شده است.  نقل و انتقال سندهای دفترچه‌ ای و قدیمی در داخل خود دفترچه نوشته می‌ شوند اما برای سندهای تک‌ برگ این گونه نیست.

به هر حال نقل و انتقال انجام شده پس از تعیین موعد مقرر در داخل سند دفترچه ‌ای وارد می ‌شوند. دفتر ثبت اسناد به‌ صورت مکانیزه خلاصه ‌ای از نقل و انتقال انجام شده را به اداره ثبت ناحیه مورد نظر ارسال می‌ کند. حال باید با سند قدیمی راهی اداره‌ های ثبت شوید تا بتوانید سند جدید بگیرید. 

 

6- مراجعه به اداره ثبت محل وقوع ملک:

افرادی که قصد دارند سند منگوله دار خود را با سند تک برگ تعویض کنند از این مرحله باید وارد شوند. 

در این مرحله باید به اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع ملک مراجعه کنید و فرم درخواست صدور سند تک ‎برگ مالکیت خود را تکمیل کرده و تحویل همان اداره دهید. در وارد کردن اطلاعات دقت لازم را به خرج دهید. زیرا یکی همین فرم یکی از مبنا های اطلاعات سند شماست.

 

7- ارائه سند مالکیت قبلی:

برای صدور سند تک ‎برگ و برای تبدیل سند منگوله دار به سند تک ‌برگ، باید اصل سند مالکیت قبلی ملک نیز به اداره ثبت ارائه شود. اگر سند منگوله دار مفقود شده یا به هر دلیل غیرقابل استفاده شده باشد، باید قبل از اقدام برای صدور سند تک ‎برگ، نسبت به دریافت سند المثنی اقدام کنید.

 

8- پرداخت هزینه ها و مدارک:

کلیه مدارک به همراه مدارک هویتی فروشنده و خریدار و همچنین کروکی ملک باید به اداره ثبت تحویل داده شود. قبض تلفن ثابت ملک به دلیل درج آدرس و کد پستی دقیق ملک مورد نظر روی آن نیز از مدارک ضروری است.

 

9- مراجعه به باجه پست:

در این مرحله باید به باجه پست مستقر در اداره‌ ثبت مراجعه کنید. با پرداخت هزینه ‎های لازم، فرم مشخصات و همچنین پاکت تحویل سند مالکیت را تکمیل کنید. در واقع برای جلوگیری از هدر رفتن وقت و مراجعه دوباره شما به اداره ثبت، به طور رسمی دریافت سند و ارسال برای شما به اداره پست واگذار می‎ شود.

اخیرا در برخی از اداره‌ های ثبت، باجه ‌ای هم به اداره پست اختصاص داده شده است تا کارهای مربوط به تحویل سند در آن انجام شود. اداره‌ های ثبتی که هنوز برای متصدی اداره پست باجه ‌ای مشخص نکرده‌‌ اند خودشان کار این متصدی را انجام می‌ دهند.

 

10- دریافت سند تک برگی جدید:

سند آماده است. برای تبدیل سندهای دفترچه‌ ای به سند تک برگی حدودا  ۵۰ روز زمان نیاز است. برای دریافت سند تک برگی ای که قرار است به شخص دیگری تعلق بگیرد حدودا ۲۰روز زمان نیاز است. سند شما از طریق مأمور پست به در خانه و به نشانی‌ که در اداره ثبت به متصدی پست اعلام کرده اید ارسال می ‌شود.

سند تنها به مالک آن تحویل داده می‌ شود مگر اینکه در زمان پرکردن فرم مربوط به اداره پست، شخص دیگری را مأمور دریافت آن کرده و آن را در فرم خود معرفی کرده باشید. اگر مأمور اداره پست نتواند نشانی‌ را که باید سند را به آن تحویل دهد پیدا کند، سند به اداره ثبت ارجاع داده می‌ شود و مالک باید برای دریافت آن به اداره ثبت مراجعه کند.

 

مدارک لازم برای تعویض سند تک برگی:

برای تعویض سند تک برگی باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • اصل و کپی مدارک هویتی خریدار و فروشنده ملک یا مالک جدید و مالک قبلی آن.
 • ارائه پایان کار شهرداری.
 • استعلام سند.
 • تسویه ‌حساب با بیمه تأمین اجتماعی برای املاکی که کاربری صنعتی و تجاری دارند.
 • قبض تلفن ثابت ملک و نشانی ملک به همراه کد پستی.
 • کروکی دقیق ملک.
 • اگر وکیل مراحل تعویض سند و یا واگذاری آن را دنبال می‌ کند در تمام مراحل ارائه وکالت‌ نامه از سوی او ضروری است.
 • فرم تقاضای دریافت سند تک برگی و فرم مربوط به اداره پست از جمله فرم ‌هایی هستند که باید در روند این کار تکمیل شوند. پرداخت هزینه‌ های لازم در خود اداره‌ های ثبت از طریق دستگاه کارت خوان امکان ‌پذیر است. فیش پرداخت این هزینه ها را باید ارائه نمایید.

 

هزینه صدور سند تک برگی:

صرف نظر از هزینه ‌های دریافت پایان کار و تسویه با بیمه تأمین اجتماعی، برای دریافت سند تک برگی باید هزینه‌ های دیگری هم بپردازید. مثلا هزینه پست با توجه به محل مورد نظر یا پرداخت هزینه ی ثبت سند در صورتی که سند قبلا در اداره ی ثبت اسناد، ثبت نشده باشد.

 

سامانه صدور سند مالکیت تک برگی:

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به منظور کاهش مراجعات حضوری و آسایش مردم، سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست صدور سند مالکیت را راه ‌اندازی کرده است. به این ترتیب مراجعین می ‌توانند از طریق این سامانه درخواست صدور سند مالکیت تک برگی دهند.

 

برای دسترسی به سامانه، به نشانی زیر مراجعه کنید:

sabtemelk.ir 

 

نحوه استعلام سند تک برگی ملک:

از طریق خدمات آنلاین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌ توانید از اصالت سند مالکیت تک برگی آگاه شوید و از کلاهبرداری و سوء استفاده جلوگیری کنید. برای استعلام از دو روش می توانید اقدام کنید:

 • مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمی.
 • استعلام آنلاین که بدون هزینه انجام می شود. برای دریافت این خدمت به لینک روبه رو مراجعه کنید: http://estate.ssaa.ir

 

جهت مشاوره با وکیل ملکی با ما در ارتباط باشید. 22350512