تکنولوژی

نحوه پاکسازی همه‌ی نوتیفیکیشن‌ها و نوتیفیکیشن‌های یک اپ در مک‌او‌اس ۱۱

یکی از کارهای مهم قبل از فروش گوشی و تبلت، پاکسازی عکس‌ها و ویدیوها است. در آیفون و آیپد پاکسازی همه‌ی ویدیوها و عکس‌ها ساده است. اگر نمی‌خواهید گوشی را به حالت کارخانه ریست کنید، می‌توانید با ژست حرکتی ساده‌ای، تمام ویدیوها را انتخاب کرده و حذف کنید. البته فراموش نکنید که حذف کردن کامل شامل دو مرحله است و برای حفظ حریم خصوصی می‌بایست هر از گاهی آلبوم موارد اخیراً حذف شده را نیز بررسی کرده و پاکسازی کنید.

در این مقاله نحوه‌ی پاک کردن تمام ویدیوها در آیفون و آیپد را بررسی می‌کنیم. با ما باشید.

گاهی اوقات برای پاکسازی حافظه|‌ی داخلی و خالی کردن حافظه، کاربر تصمیم می‌گیرد که ویدیوهای حجیم را حذف کند. ویدیوهای 1080p یا به عبارت دیگر فول اچ‌دی و ویدیوهای 4K حجم زیادی اشغال می‌کنند و طبعاً حذف کردن ویدیوهای رزولوشن‌بالا، راهکار موثری برای خالی کردن حافظه‌ی داخلی است.

در اپلیکیشن Photos اپل، عکس‌ها و ویدیوهایی که با دوربین گوشی گرفته شده و همین‌طور محتوای دانلود شده همگی در یک مکان نمایش داده می‌شود. خوشبختانه با فیلتر کردن می‌توانید فقط ویدیوها را ببینید و در صورت نیاز حذف کنید.

توجه داشته باشید که آنچه در اپ فوتوز انتخاب کرده و حذف می‌کنید، کاملاً حذف نمی‌شود بلکه به آلبومی به اسم Recently Deleted منتقل می‌شود و تا ۳۰ روز پس از دیلیت کردن، در این آلبوم باقی می‌ماند لذا برای حذف کامل می‌بایست این آلبوم را هم پاکسازی کنید.

روش حذف کردن همه‌ی ویدیوها در آیفون و آیپد

برای شروع کار اپلیکیشن Photos را با تپ روی آیکون آن در صفحات خانه یا در کتابخانه‌ی اپ‌ها اجرا کنید.

سپس روی تب Albums در پایین صفحه تپ کنید. در تب Albums نیز روی Videos تپ کنید.

اکنون برای انتخاب کردن تمام ویدیوها، روی گزینه‌ی Select در گوشه‌ی بالای صفحه تپ کنید.

اگر چند ویدیوی خاص مدنظر است، روی ویدیوها تپ کنید. در صورتی که ویدیوها پشت‌سرهم باشد، می‌توانید با تپ روی اولین ویدیو و سپس حرکت انگشت، سایر ویدیوها را به سرعت انتخاب کنید.

نکته‌ی دیگر انتخاب کردن تمام موارد است: برای این منظور روی Select All که در گوشه‌ی بالای صفحه دیده می‌شود تپ کنید.

اکنون روی آیکون سطل زباله در پایین صفحه تپ کنید. پیام تأیید حذف ظاهر می‌شود که می‌بایست حذف فایل‌ها را تأیید کنید.

به این ترتیب آلبوم ویدیوها خالی می‌شود اما در واقع ویدیوها به صورت کامل حذف نشده است. برای پاکسازی کامل، روی آلبوم Recently Deleted در بخش Other Albums که پایین صفحه است، تپ کنید.

در این آلبوم نیز روی Select تپ کنید.

و سپس روی Delete All در پایین صفحه تپ کنید.

اگر بخواهید همه‌ی ویدیوهای دیلیت شده را برگردانید، کافی است روی Recover All در آلبوم موارد اخیراً حذف شده یا Recently Deleted تپ کنید.

توجه داشته باشید که ویدیو یا عکسی که حذف می‌کنید، پس از ۳۰ روز برای همیشه حذف خواهد شد. لذا اگر بخواهید عکس یا ویدیوی حذف شده را برگردانید، فقط ۳۰ روز مهلت دارید. پس از این ۳۰ روز احتمال آنکه عکس یا ویدیو قابلیت بازیابی داشته باشد بسیار پایین است و اغلب اپ‌هایی که برای این مهم طراحی شده، درست عمل نمی‌کند. البته اگر بکاپی از آیفون یا آیپد توسط iTunes یا Finder گرفته باشید، می‌توانید بکاپ را ری‌استور کنید تا همه چیز به حالت قبل برگردد.

آموزش 3 روش ریکاوری کردن عکس‌های دیلیت شده در آیفون و آیپد

نکته‌ی دیگر این است که اگر از سرویس ابری iCloud اپل برای همگام‌سازی استفاده می‌کنید، با حذف کردن ویدیو از گوشی یا تبلت، ویدیویی که روی فضای ابری آپلود شده نیز حذف می‌شود.


حذف کردن گروه‌هایی که ادمین یا مدیر آن هستید در WhatsApp‌ بسیار ساده است اما نمی‌توانید گروهی که عضو معمولی آن هستید را حذف کنید. در این صورت فقط می‌توانید از گروه خارج شوید. به علاوه می‌توانید پیام‌های خویش را از گروه‌های واتس‌اپ حذف کنید اما پاک کردن پیام‌های دیگران غیرممکن است.

در این مقاله به روش خروج از گروه در واتس‌اپ و حذف گروه و همین‌طور پاکسازی پیام‌ها و فایل‌های عکس و ویدیو و غیره که در گروه‌ها ارسال شده، می‌پردازیم. با ما باشید.

پاک کردن گروه در واتس‌اپ به عنوان عضو گروه

اگر بخواهید گروهی که در آن عضویت دارید را حذف کنید، می‌بایست Admin گروه باشید و دسترسی لازم را داشته باشید. در غیر این صورت تنها کاری که می‌توانید انجام بدهید، حذف کردن گروه از حساب کاربری و گوشی خودتان است. گروه کاملاً حذف نمی‌شود و سایر اعضا و ادمین‌ها می‌توانند به چت و گفت‌وگو در غیاب شما ادامه بدهند.

و اما روش کار: ابتدا اپلیکیشن WhatsApp‌ را اجرا کنید و گروهی که می‌خواهید حذف کنید را باز کنید. در بالای صفحه روی نواری که نام و اطلاعات گروه را نشان می‌دهد تپ کنید. در صفحه‌ای که باز شده اسکرول کنید تا گزینه‌ی Exit group را ببینید و روی آن تپ کنید.

نحوه حذف گروه در واتس‌اپ و پاکسازی پیام‌ها و فایل‌های گروه

پس از تپ کردن روی Exit group پنجره‌ی هشداری نمایش داده می‌شود تا اشتباهی صورت نگیرد. اگر مطمئن هستید، روی Exit تپ کنید. البته در این پنجره گزینه‌ی دیگری هم پیشنهاد می‌شود که Mute Instead است. اگر روی این گزینه تپ کنید، واتس‌اپ نوتیفیکیشن‌ها و مزاحمت‌های این گروه خاص را بی‌صدا می‌کند اما آن را دیلیت نمی‌کند.

پس از خروج از گروه، باز هم نام گروه را در لیست گروه‌ها و گفت‌وگوها مشاهده می‌کنید! دقت کنید که در حال حاضر شما عضو گروه نیستید و نمی‌توانید پیام‌های جدید آن را ببینید. برای حذف کردن کامل گروه، می‌بایست یک مرحله‌ی دیگر را نیز انجام بدهید.

مجدداً روی نوار بالای صفحه که مشخصات گروه در آن ذکر شده تپ کنید تا صفحه‌ی جزئیات گروه باز شود. این بار به جای گزینه‌ی Exit group گزینه‌ی جدیدی به اسم Delete group را مشاهده خواهید کرد. با تپ کردن روی این گزینه و سپس تپ روی گزینه‌ی Delete در پنجره‌ی تأیید، گروه موردبحث کاملاً از واتس‌اپ شما حذف می‌شود.

نحوه حذف گروه در واتس‌اپ و پاکسازی پیام‌ها و فایل‌های گروه

نحوه حذف گروه در واتس‌اپ و پاکسازی پیام‌ها و فایل‌های گروه

توجه کنید که با حذف شدن کامل یک گروه در پیام‌رسان واتس‌اپ، تمام گفت‌وگوهایی که در آن انجام داده‌اید از حساب کاربری شما حذف می‌شود اما اعضایی که در گروه باقی مانده‌اند به پیام‌ها دسترسی دارند. به علاوه با خروج از گروه، سایر افراد حاضر در گروه نوتیفیکیشن ساده‌ای در مورد خروج شما از گروه دریافت خواهند کرد.

حذف کردن گروه‌های واتس‌اپ با دسترسی ادمین

همان‌طور که اشاره کردیم اگر ادمین یک گروه باشید، می‌توانید آن را کاملاً حذف کنید به طوری که اعضا از آن پس نتوانند در گروه پیام ارسال کنند.

اگر در گروهی Admin باشید و با روشی که اشاره کردیم از گروه خارج شوید، گروه از بین نمی‌رود و سایر اعضا می‌توانند به گفت‌وگو ادامه دهند. سایر ادمین‌ها نیز کماکان دسترسی ادمین را حفظ می‌کنند. اما اگر تنها ادمین در یک گروه، حساب شما باشد، واتس‌اپ به صورت خودکار و تصادفی یکی دیگر از اعضای گروه را به عنوان Admin جدید منصوب می‌کند.

نکته‌ی دیگر این است که با وجود اینکه گزینه‌ی Delete کردن گروه پس از خروج از گروه ارایه می‌شود، تپ کردن روی آن فقط سوابق گفت‌وگوها را پاکسازی می‌کند.

برای حذف کردن گروه به عنوان ادمین، ابتدا گروه موردنظر را در اپ WhatsApp باز کنید. روی نوار بالای صفحه که اطلاعات گروه را نشان می‌دهد تپ کنید تا لیست اعضای گروه نمایان شود. به عنوان ادمین می‌توانید اعضای گروه را حذف کنید و برای پاکسازی کامل گروه می‌بایست تک‌تک اعضا را از گروه خارج یا Remove کنید. بنابراین روی نام هر یک از اعضا تپ و مکث کنید و گزینه‌ی Remove را از منوی بازشده انتخاب کنید.

نحوه حذف گروه در واتس‌اپ و پاکسازی پیام‌ها و فایل‌های گروه

پس از خارج کردن تک‌تک اعضای گروه، روی گزینه‌ی Exit group در همان صفحه تپ کنید. یک بار دیگر روی نوار مشخصات گروه تپ کنید و این بار روی Delete group تپ کنید. در ادامه در پنجره‌ی تأیید حذف روی Delete تپ کنید تا گروه برای همیشه حذف شود.

روش حذف کردن گروهی که ادمین آن هستید و خروج از گروهی که عضو معمولی آن هستید، در محصولات اندرویدی و همین‌طور آیفون‌های اپل مشابه است.

پاکسازی پیام‌های گروه در پیام‌رسان WhatsApp

در حال حاضر در پیام‌رسان واتس‌اپ نمی‌توان پیام‌هایی که در یک گروه ارسال شده را پاکسازی کرد، حتی اگر Admin گروه باشید هم این قابلیت فراهم نشده است. بنابراین اگر عضوی پیام نامناسبی ارسال کرده باشد، نمی‌توان آن را حذف کرد مگر آنکه همان شخص پیام خویش را با تپ روی Delete for everyone از دید همگان حذف کند.

البته یک راهکار جانبی برای حل کردن این معضل وجود دارد و آن استفاده از دسترسی‌های ادمین برای محدود کردن ارسال پیام است. می‌توانید تنظیمات گروه را تغییر بدهید و کاری کنید که فقط مدیر گروه بتواند پیام ارسال کند. در این صورت با پیام‌های ناشایست افراد ناشناس و جدید روبرو نمی‌شوید.

آموزش محدود کردن ارسال پیام در گروه‌های واتس‌اپ به ادمین‌های گروه

به هر حال می‌توانید پیام‌های رد و بدل شده در گروه‌های واتس‌اپ را صرفاً از گوشی و تبلت خویش پاک کنید. برای این منظور ابتدا گروه موردنظر را باز کنید و سپس روی منوی سه‌نقطه در گوشه‌ی بالای صفحه تپ کنید و در منو روی More تپ کنید. در ادامه روی Clear chat تپ کنید تا پنجره‌ی تأیید حذف نمایان شود.

توجه کنید که در پنجره‌ی تأیید حذف پیام‌های گروه، می‌توانید تیک گزینه‌ی Delete media from my phone‌ را هم بزنید تا علاوه بر پیام‌ها، تمام فایل‌های مولتی‌مدیا مثل ویدیو و عکس، از حافظه‌ی گوشی حذف شود.


یکی از ویژگی‌های اندروید 8 یا اندروید O این است که روی آیکون اپ‌هایی که نوتیفیکیشن یا موضوع مهمی برای بررسی دارند، نشانه‌ای به شکل نقطه‌ی رنگی نمایش داده می‌شود. این ویژگی مفید مثل اغلب امکانات و ویژگی‌های اندروید 8، در تمام محصولات فعال نخواهد شد و می‌بایست علاوه بر سیستم عامل اندروید، پوسته‌ی سفارشی سازندگان گوشی و تبلت نیز از آن پشتیبانی کند. در حقیقت اگر شرکتی بروزرسانی جدید برای گوشی‌هایش منتشر نکند و یا در بروزرسانی خود، علامت دایره‌ای‌شکل نوتیفیکیشن را کنار آیکون اپ‌ها نمایش ندهد، نمی‌توان از این ویژگی مفید بهره جست.

در ادامه به روش فعال کردن نمایش علامت نوتیفیکیشن روی آیکون اپ‌ها با استفاده از لانچر جالب پیکسل گوگل می‌پردازیم.

Notification Dots یا نقطه‌های نوتیفیکیشن، قابلیت مفیدی است. به عنوان مثال اگر ایمیلی جدید دریافت کرده باشید، روی اپ ایمیل علامت دایره‌ای‌شکل کوچکی نمایان می‌شود و به سرعت متوجه می‌شوید که در این اپ، یک رویداد جدید موجود است که باید بررسی شود.

توجه کنید که با رویت یک نوتیفیکیشن و کنار زدن آن با حرکت جاروبی یا با استفاده از دکمه‌ی پاکسازی نوتیفیکیشن‌ها، نقطه‌ی نوتیفیکیشن کنار آیکون اپ نیز پنهان می‌شود. شاید این محدودیت در نسخه‌ی بعدی اندروید برطرف شود و بتوان پس از پاکسازی بخش نوتیفیکیشن، همچنان نقطه‌های نوتیفیکیشن را کنار آیکون اپلیکیشن‌ها مشاهده کرد.

نحوه‌ی فعال کردن Notification Dots در گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی

برای فعال کردن نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن در تمام محصولات، یک روش کلی وجود دارد و آن استفاده از لانچر معروف Pixel است که گوگل برای گوشی‌ها و تبلت‌های پیکسل طراحی کرده و بروز می‌کند. بنابراین قبل از هر کاری، لانچر پیکسل را از گوگل پلی دریافت و نصب کنید. اگر گوشی شما از خانواده‌ی پیکسل‌های گوگل نیست، می‌توانید از وب‌سایت‌های دانلود اپلیکیشن‌های اندروید این لانچر جالب را دریافت کنید. پس از نصب با تپ کردن روی دکمه‌ی خانه، از شما در مورد لانچر دلخواه سوال می‌شود، لانچر پیکسل را انتخاب کنید.

چگونه نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن روی آیکون اپ‌ها در اندروید ۸ را فعال کنیم؟

و مراحلی که پس از نصب می‌بایست طی شود: در اپ Settings اندروید به مسیر زیر مراجعه کنید:

Apps & Notifications > Advanced > Special App Access > Notification Access

در این بخش می‌توانید دسترسی به نوتیفیکیشن‌ها را مجاز یا غیرمجاز کنید. به لانچر Pixel امکان دسترسی به نوتیفیکیشن‌ها را بدهید.

اکنون به مسیر زیر در تنظیمات مراجعه کنید:

Apps & Notifications > Notifications

و Allow notification dots را فعال نمایید.

چگونه نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن روی آیکون اپ‌ها در اندروید ۸ را فعال کنیم؟

چگونه نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن برخی اپ‌ها را غیرفعال کنیم؟

ممکن است به نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن برخی اپلیکیشن‌ها نیاز نداشته باشید یا بخواهید مواردی مهم و شخصی از نظر پنهان باشد. در این صورت مسیر زیر را در Settings اندروید طی کنید:

Apps & Notifications > Notifications

روی اپلیکیشنی که مدنظرتان است تپ کنید و سوییچ Allow notification dot را در حالت خاموش یا غیرفعال قرار دهید.

چگونه نمایش نقطه‌های نوتیفیکیشن روی آیکون اپ‌ها در اندروید ۸ را فعال کنیم؟