تکنولوژی

آموزش تغییر زبان مرورگر مایکروسافت اج و ویندوز

تغییر دادن زبان در مرورگر Mozilla Firefox  به سادگی تغییر دادن زبان در مرورگر گوگل کروم نیست اما با انتشار نسخه ی 65، این کار بسیار ساده شده و کاربر به راحتی می تواند زبان رابط کاربری مرورگر و همین طور زبان سایت های چندزبانه را تغییر بدهد.

در این مقاله به روش تغییر دادن زبان مرورگر فایرفاکس می پردازیم.

تنظیمات زبان در مرورگر Firefox

در مرورگر Firefox دو گزینه  مربوط به تنظیمات زبان موجود است:

  • زبان رابط کاربری مرورگر که زبان گزینه های موجود در منوها، صفحه ی تنظیمات و غیره است.
  • زبان محتوای وب: زمانی که به سایت های چندزبانه مراجعه می کنید، هدر Accept-Language برای سرور سایت ارسال می شود و با توجه به زبان تنظیم شده در سیستم شما، نسخه ای از سایت بارگذاری می شود.

برخی کاربران تفاوت این دو نوع تنظیم زبان را نمی دانند و به اشتباه تنظیمات را تغییر می دهند و در نتیجه زبان مرورگر فایرفاکس از فارسی به انگلیسی یا از انگلیسی به فارسی تغییری نمی کند!

نصب کردن نسخه ای از فایرفاکس با زبان موردنظر

یک روش تنظیم زبان رابط کاربری در مرورگر فایرفاکس این است که نسخه ای از آن را با توجه به زبان مادری یا زبان دلخواه خویش دانلود کرده و نصب کنید. برای دانلود کردن مرورگر فایرفاکس می توانید به وب سایت رسمی موزیلا مراجعه کنید. البته صفحه ی دانلود به صورت پیش فرض نسخه ای را برای دانلود پیشنهاد می کند که با توجه به زبان تنظیم شده در ویندوز انتخاب شده است اما می توانید به صفحه ی دانلود تمام نسخه ها مراجعه کنید و نسخه ای با زبان موردنظر را دانلود کنید.

دانلود فایرفاکس با زبان های مختلف

دقت کنید که علاوه بر زبان، سیستم عامل و نگارش 32 بیتی یا 64 بیتی آن نیز در این صفحه از طریق منوهای کرکره ای قابل انتخاب است.

اما یک سوال مهم:

اگر قبلاً مرورگر فایرفاکس را نصب کرده باشیم چه باید کرد؟

در این صورت می توانید نسخه ی نصب شده را آن اینستال کنید و سپس نسخه ای با زبان دلخواه را دانلود کرده و نصب کنید.

تغییر زبان Firefox نسخه ی 65 و نسخه های جدیدتر

در نسخه ی 65 مرورگر موزیلا فایرفاکس، انتخاب زبان رابط کاربری روش متفاوت و ساده تری دارد. برای دسترسی به تنظیمات زبان می بایست روی منوی مرورگر فایرفاکس کلیک کرده و سپس روی Options کلیک کنید.

آموزش تغییر زبان مرورگر فایرفاکس از انگلیسی به فارسی و بالعکس

در صفحه ی باز شده تنظیمات نمایش داده می شود که به چند گروه تقسیم شده است. تب اول یا General حاوی تنظیمات عمومی است و بخشی به اسم Language یا تنظیمات زبان در آن موجود است. با کمی اسکرول کردن این بخش را مشاهده خواهید کرد.

با کلیک روی منوی کرکره ای اول می توانید زبان رابط کاربری مرورگر را انتخاب کنید و با کلیک روی دکمه ای که کمی پایین تر نمایش داده شده می توانید زبان سایت ها را مشخص کنید.

آموزش تغییر زبان مرورگر فایرفاکس از انگلیسی به فارسی و بالعکس

و برای تغییر دادن زبان سایت های چند زبانه، روی دکمه ی Choose روبروی گزینه ی Choose your preferred language for displaying pages کلیک کنید. در پنجره ی باز شده، از منوی کرکره ای زیر لیست زبان ها برای انتخاب کردن زبان جدید استفاده کنید و سپس روی دکمه ی Add روبروی آن کلیک کنید تا در لیست اضافه شود. پس از افزودن چند زبان مثل فارسی و انگلیسی، می توانید ترتیب زبان ها را در لیست تغییر بدهید. روش کار به  صورت کلیک روی زبان موردنظر و استفاده از دکمه ی Move Up برای بالا بردن آن در لیست است.

آموزش تغییر زبان مرورگر فایرفاکس از انگلیسی به فارسی و بالعکس

می توانید زبان دوم و سومی که به آن تسلط کامل ندارید را انتخاب کرده و روی دکمه ی Move Down کلیک کنید تا در لیست پایین تر برود و در نتیجه در سایت های چندزبانه، این زبان ها در اولویت نباشند.

آموزش تغییر زبان مرورگر فایرفاکس از انگلیسی به فارسی و بالعکس

در نهایت روی OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود.

دقت کنید که در صورت انتخاب زبانی جدید از اولین منوی کرکره ای که در واقع زبان رابط کاربری مرورگر است، می بایست مرورگر را ری استارت کنید تا تغییرات اعمال شود. برای این مهم می توانید روی دکمه ی Apply & Restart کلیک کنید.

در نهایت اگر هم زمان از مرورگرهای مایکروسافت اج در ویندوز 10 و همین طور Chrome و Firefox استفاده می کنید، توجه شما را به مقالاتی در در خصوص تغییر زبان این مرورگرها جلب می کنیم:

چگونه زبان گوگل کروم را انگلیسی یا فارسی کنیم؟

آموزش تغییر زبان مرورگر مایکروسافت اج و ویندوز