سبک زندگی

فیلم هایی که از رفتار ماموران در برخورد با خانم ها پخش شده تکان دهنده است

 

پوستری آلمانی که مردم آلمان را از ورود ارتش سرخ می ترساند
با نزدیک شدن نیروهای شوروی به پناهگاه فرماندهی آدولف هیتلر در مرکز برلین در 30 آوریل 1945، او دست به خودکشی زد. در 2 مه 1945، برلین به نیروهای شوروی تسلیم شد. نیروهای مسلح آلمان در 7 مه 1945 در غرب و در 9 مه در شرق، بدون هیچ قید و شرطی تسلیم شدند و روز 8 ماه مه 1945، روز پیروزی در اروپا (V-E Day) اعلام شد، روزی که فاتحان برلین خود را ناجی اروپا خواندند اما تصویر زیبایی که از این فاتحان ترسیم می شود چندان هم واقعی نیست و در پس این زیبایی زشتی هایی هولناک مخفی شده اند.

رفتار ارتش سرخ با زنان آلمانی
به گزارش پیشینه (پایگاه عبرت پژوهی تاریخی) اشغال برلین پایان کار نبود، دست کم برای بسیاری از مردم آلمان به ویژه زنان آغاز روزگاری پر وحشت تلقی می شد. فتح برلین توسط نیروهای متفقین در حالی صورت گرفت که این نیروها به ویژه نیروهای روس شهر خالی از دفاع برلین که از دو میلیون و هفتصد هزار نفر باقی مانده در آن دو میلیون نفر زن بودند را به محل جنایات تکان دهنده خود بدل کردند. طی گزارش ها پس از شکست آلمان و در حین جنگ آمار وحشتناکی از تجاوز به زنان و دختران آلمانی، مجار، بلغار و یوگوسلاو توسط روس ها و متفقین گزارش شد. گفته می شود سرباز های روس حتی به تجاوز تشویق شده بودند و این را دستور استالین برای انتقام از آلمانی ها می دانستند. هزاران زن آلمانی برای نجات از تجاوز روس ها خودکشی کردند. بعضی منابع تعداد کل زنان آلمانی را که مورد تجاوز قرار گرفتند را تا دو ملیون نفر ذکر کرده اند. از سربازان آمریکایی و فرانسوی نیز آمار بالایی از تجاوز ولی نه به شدت روس ها گزارش شده است.

رفتار ارتش سرخ با زنان آلمانی
بسیاری از این قربانیان به صورت مکرر مورد تجاوز قرار گرفته بودند. بر اساس برآورد کتابی با عنوان «سقوط برلین در سال 8045» نوشته آنتونی بیور، 7/3 درصد کودکانی که در برلین در سالهای 8045و 8046به دنیا آمدند، پدران روسی داشتند. آنتونی بیور می نویسد روس ها از ورود خود به خاک آلمان تجاوز سازمان یافته خود را آغاز کرده و در برخی روستاها تمام زنان بین 10 تا 80 سال را مورد تجاوز قرار دادند.
 
برخی قربانیان تجاوز ارتش سرخ در حال توصیف سبعیت سربازان روس

در یک روستا تمام زنان بین 13 تا 68 ساله مورد تجاوز قرار گرفتند…
هنگامی که انگلیسی ها به برلین رسیدند، افسرها با دیدن دریاچه های مملو از زنانی که پس از تجاوز خودکشی کرده بودند، شوکه شدند. سن و سال قربانیان اهمیتی نداشت، دامنه سنی آنها از 12 تا 75 می رسید. پرستاران و راهبه ها نیز در بین قربانیان بودند. برخی از زنان تا 50 بار مورد تجاوز قرار گرفته بودند.

قربانی تجاوز
طی گزارشی وحشتناک سربازان سرخ پس به یک زایشگاه و پرورشگاه خیریه یورش برده و به زنان باردار و زنانی که به تازگی وضع حمل کرده بودند تجاوز کردند.
همچنین ارتش سرخ در کمپ هایی تحت عنوان Schlawe, Lauenburg, Buckow تمام زنان بین 12 تا 60 سال را مورد تجاوز قرار داده و هرکس را که مقاومت می کرد از دم تیغ می گذراندند. در این بین اسناد حاکی از آنند که بین ده تا بیست درصد زنان و دختران مورد تجاوز قرار گرفته به دلیل جراحات وارده و یا خودکشی از دنیا رفتند.

قربانی تجاوز
ارتش سرخ در Danzig به معلم 50 ساله ای تجاوز کرده و به زنان گفتند تا در کلیسا پناه بگیرند، وقتی زنان و دختران روستا در کلیسا گردآمدند سربازان ارتش سرخ تا صبح بارها به ایشان تجاوز کردند، تا جایی که به برخی بیش از سی بار تجاوز شد.

قربانی تجاوز در جوانی و پیری
یک کشیش به شماره اول نوامبر 1945 نشریه ای تحت عنوان “North America” (Nord Amerika) گزارش می دهد که در روستاهای متعددی تمام زنان از مسن ترین ایشان تا دختران دوازده ساله مورد تجاوز قرار گرفتند. 

این قربانی تجاوز در یک شب بیش از چند بار مورد تجاوز سربازان روس قرار گرفته است
در این بین برخی این گزارش های تکان دهنده را در قالب کتاب منتشر ساخته اند. مارتا هیلرز (1911-2001) روزنامه نگار آلمانی در کتابی با عنوان «یک زن در برلین» برخی گزارش های تجاوز به زنان از سوی ارتش سرخ را به ثبت رسانده است. لازم به ذکر است که فیلمی تحت همین عنوان نیز ساخته شده است. این کتاب در 1954 به چاپ رسید و در سال 2003 هنوز فروش خوبی داشت. کتابی دیگر تحت عنوان «بازی» از سوی دیگر روزنامه نگار آلمانی اینگبورگا جاکوبز که در تلویزیون zdf آلمان کار می کرد درواقع یک تاریخ شفاهی از زنانی است که پس از فتح برلین مورد تجاوز قرار گرفته بودند. در گزارش ها آمده است که ابعاد این جنایت را نمی توان مشخص نمود چرا که بسیاری از زنان مورد تجاوز قرار گرفته حاضر نیستند درباره این موضوع سخنی به میان آورند. برخی معتقدند این تجاوز سازمان یافته از سوی ارتش سرخ به دلیل تحقیر نژادی زنان آلمانی ای بود که از سوی رایش سوم نژاد برتر بر شمرده می شدند. تجاوز عمومی به زنان از سوی ارتش سرخ را برخی بزرگترین جنایت تاریخ علیه زنان تلقی کرده اند، در این بین دیگر ارتش های متفقین تنها نظاره گر بوده و یا اینکه گاهی نیز با روس ها مشارکت می کردند، به ویژه اینکه تعداد زیادی از تجاوزگران سربازان آمریکایی بودند.
دکتر آستین جی آپ استاد ادبیات انگلیس در یکی از دانشگاه های کاتولیک آمریکا نیز از کسانی بود که با انتشار متنی با عنوان «با تجاوز به زنان اروپا فتح شد» در سال 1946 آینده شغلی خود را به خطر انداخت.
 برخی کتاب های نوشته شده درباره تجاوز به زنان آلمانی توسط فاتحان برلین:

 

 

فیلم| کتک زدن دختر جوان توسط گشت ارشاد جنجالی شد

 به گزارش نازوب، ضرب و شتم نیروی انتظامی به یک خانم: طی ساعات گذشته کلیپی در فضای مجازی منتشر شده است که طبق آن دختر جوانی که با پلیس بحث میکند ، مورد ضرب و شتم شدید مامور خانم نیروی انتظامی قرار میگیرد. در این کلیپ ، ابتدا یک افسر نیروی انتظامی به خانم ها میگوید ما وظیفه مان را داریم انجام می دهیم و دوست دختر جوانی که سر و صدا دارد هم مدام به او میگوید تمامش کن و بحث نکن.در همین حین ، دختر جوان شروع به فحاشی میکند و به مامور زن میگوید بی شرف این اتفاق باعث عصبانیت مامور و درگیری فیزیکی بین مامور زن و دختر جوان می شود. در ادامه فیلم این درگیری را میتوانید مشاهده کنید: کلیپ ضرب و شتم نیروی انتظامی به یک خانم و کتک زدن دختر جوان توسط مامور زن واکنش معصومه ابتکار به فیلم درگیری دختر جوان با مامور نیروی انتظامی و ضرب و شتم پس از انتشار این فیلم ، خانم معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور با انتقاد از برخورد صورت گرفته با شخصی که به ادعای نیروی انتظامی ایران، «حجاب» مناسبی نداشته است.  واکنش معصومه ابتکار به فیلم درگیری دختر جوان با مامور نیروی انتظامی و ضرب و شتم ضرب و شتم نیروی انتظامی به یک خانم در توئیتی نسبت به این کلیپ واکنش نشان داد و گفت:فیلمی در فضای مجازی از برخورد در موضوع حجاب منتشر شده که به گشت ارشاد منتسب می شود.  این رفتار چه توجیهی دارد ؟ دایره عمل یک مامور حتی د صورت اهانت به وی ، تا کجاست ؟ به شدت این برخورد را محکوم و پیگیری میکنم. این رفتار های خشن و غیر دینی در شان هیچ انسانی نیست واکنش وزیر کشور به فیلم ضرب و شتم خانم جوان توسط گشت ارشاد پس از انتشار کلیپ ضرب و شتم دختر جوان توسط پلیس گشت ارشاد وزیر کشور ، آقای رحمانی فضلی نسبت به این کلیپ واکنش نشان داده و دستور داده است برای پیگیری و اقدام سریع در مورد مسببان این فیلم اقدامات لازم انجام پذیرد. مشاهده کلیپ: تا زمان لود فیلم شکیبا باشید.    Your browser does not support the video tag.
شاید بتوان سال 2006 را مهم ترین سال تاریخ بشریت در طی قرون متمادی دانست. چراکه در این سال فیلمی آمد که تمام جهان و گیتی را لرزاند و از بزرگ ترین راز جهان پرده برداری کرد: “فیلم راز”. اما قبل از پرداختن به این فیلم و نگاه قانون جذب به جهان باید چیزی را برای شما مشخص کنم:

اصل مثبت اندیشی در روان شناسی با فکر مثبت در قانون جذب متفاوت است

همین ابتدا به شما می گویم که هر کس از فکر یا انرژی مثبت حرف می زند، اشاره به فیلم و کتاب راز یا قانون جذب ندارد. اتفاقا یک جنبش روانشناسی به نام روانشناسی مثبت گرا وجود دارد که آنچه به عنوان فکر و انرژی مثبت مطرح می کند، کاملا متفاوت از نگاه قانون جذب است.
هدف جنبش روانشناسی مثبت گرا رضایت بخش تر کردن زندگی روزمره افراد است. این دیدگاه روانشناسی از افراد می پرسد، شما چه توانایی هایی دارید و بیشترین تاکیدش روی تقویت توانمندی است. این دقیقاً بر خلاف مثبت اندیشی است که در راز مطرح می شود، روان شناسی مثبت گرا به ذهن آگاهی (mindfulness) می پردازد؛ آگاهی ارادی و با تمرکز روی لحظۀ اکنون، (خواهید دید که قانون جذب تنها به آینده توجه دارد و هیچ کجای آن بحث آگاهی نمی شود).
این نوع مثبت اندیشی کاملا مطلوب است و منجر می شود شما در مسیر کمال و شکوفایی قدم بگذارید. اما چیزی که من در این مقاله به آن می پردازم فیلم و کتاب راز و قانون جذب است. در حقیقت هر کجای مقاله از مثبت اندیشی انتقاد می کنم، انتقاد من به مثبت اندیشی به روش قانون جذب است و نه هر نوع دیگری از مثبت اندیشی. همین ابتدا قبل از شروع حرفمان، می خواهیم به شما منبعی از کابردی ترین کتاب های دنیا معرفی کنیم؛ ما در 365 بوک خلاصه صوتی بهترین کتاب ها در زمینه توسعه فردی، آموزش کسب و کار، بازاریابی، فروش، روانشناسی، مدیریت و … را آماده کرده ایم که برای داشتن زندگی بهتر با نگاهی واقع بینانه و بر اساس دانش، به شما کمک خواهد کرد.

مختصری از فیلم راز

“فیلم راز” به کارگردانی درو هریوت بر اساس کتاب راز نوشتۀ راندا برن ساخته شده است. تمام فیلم از مفهومی به نام قانون جذب (law of attraction) و جادوی فکر مثبت حرف می زند. فکر نمی کنم در تمام تاریخ سینما بتوانید کارگردان دیگری را بیابید که اینطور ماهرانه یک مفهوم شبه مذهبی (که البته ریشه های آن به قرن های قبل برمی گردد و مفاهیم درستی هم در آن یافت می شود) را تغییر دهد، سپس آن را به مفاهیم کیهانی-فیزیکی و کوانتم پیوند بزند. انرژی مثبت و کائنات را ترکیب کند و در نهایت راز و افکار مثبت را به عنوان راهی برای خوشبخت و پولدار شدن معرفی کند.
کمی باورش سخت است که میلیون ها نفر در سراسر جهان در قرن 21 میلادی اینطور مجذوب هشتاد دقیقه دروغ، تصاویر سطحی و استدلال های بی سروته شوند و چنین ایده ای در مقیاس جهانی فراگیر شود. اما راز این جذابیت جهانی چیست؟
بسیار ساده! عوام فریبی در حرفه ای ترین و بالاترین سطح ممکن! فیلمی که اهداف تجاری پشت آن بر خیلی ها پوشیده است. کافی است تصور کنید افرادی با ترویج این ایده چه درآمدهای نجومی کسب کرده اند. اما اجازه بدهید ابتدا مختصری به فیلم راز و ساختار آن بپردازم تا در ادامه به طور مفصل قانون جذب و جادوی فکر مثبت را بررسی کنم.

یک دلیل بیاورید که بتوان فیلم راز را باور کرد

شروع فیلم با آه و ناله های زنی بیچاره و از همه جا رانده شده، شروع می شود. خیلی راحت بدون اتلاف حتی یک دقیقه وقت اضافی همان ابتدا سطحی ترین احساسات شما را با تصاویر ناگوار و تکان دهنده، به بازی می گیرد! سپس وارد فاز دوم عوام فریبی شده و دست به دامن افلاطون، شکسپیر، نیوتون، انیشتین و بسیاری بزرگان تاریخ می شود؛ با این ادعا که این راز را تمام آن ها فهمیده بودند. حال آنکه تنها سندی که از این بزرگان به ما نشان می دهد صرفاً تصاویر چهرۀ آنهاست. چیزی شبیه این استدلال که “این بزرگ ترین راز بشریت است، باور ندارید خب از شکسپیر بپرسید” و جالب اینجاست که تمام بزرگانی هم که این راز بزرگ را فهمیده بودند، اکنون مرده اند و هیچ مورد زنده ای در دست نیست و ما تنها مجبوریم دست به دامن عکس هایشان شویم.
جالب تر از آن اینکه جناب شکسپیر “بزرگ ترین نمایشنامه نویس قرن 17” در هیچ کدام از نوشته هایش به این راز عظیم اشاره ای نکرده است. این راز سر به مهر در سینه اش حفظ شده بوده و حالا راندا برن آن را کشف کرده است.
و اما این فیلم فاخر به اینها تنها بسنده نمی کند و یواش یواش دست به دامن فیزیک، متافیزیک، کائنات و مفاهیمی می شود که به یکباره و یکجا لرزه بر اندام مخاطبان بیفکند. و البته که متاسفانه! متاسفانه و باز متاسفانه باید بگویم که لرزه می اندازد. خلاصه آن که سراسر فیلم پر از استدلال ها و برهان های بی اساس و ضد و نقیض است و پرداختن به آن کار این مقاله نیست.
اما یکی از این موارد چنان خنده دار است که دلم نمی آید از آن بگذرم. در بخشی از فیلم شما می بینید که مردی که در یک خانۀ ویلایی با تمام امکانات زندگی می کند. سپس پسر کوچک مرد به سراغ جعبه ای می رود که مرد معتقد است تمام  تصورات و تصاویر ذهنی  افکار مثبت او در آن جعبه وجود دارد. مرد سال ها با آن تصورات زندگی می کرده است. سپس در جعبه را باز می کند و ناگهان شگفت زده می شود. تصویر همین خانه ای که اکنون در آن زندگی می کند را می بیند و می فهمد این همان خانه ای است که در تصورش وجود داشته است.
قانون جذب و مثبت اندیشی
حال سوال اساسی من این است که اگر طبق راز یک تصویر ذهنی آنچنان قوی و محکم در ذهن کاراکتر مرد وجود داشته که اکنون به آن رسیده است، پس چطور این تصویر مهم را فراموش کرده است که حال این چنین از دیدنش شگفت زده می شود؟ در تمام فیلم ردی از همین استدلالات بی اساس و بی منطق دیده می شود.

اصل حرف قانون جذب چیست؟

قانون جذب می گوید، “جهان، گیتی و کائنات منشا همه چیز است. جهان می تواند هر آنچه را که می خواهید به شما بدهد، تنها کافی است به آن فکر کنید”. ریشۀ تمام بیماری ها، ناخوشی ها و بدی ها صرفا در ذهن شماست. مردم با تمرکز بر افکار مثبت و منفی می توانند تجربیات مثبت و منفی را به زندگی خود بکشانند. در حقیقت اگر شما به چیزهای مثبت فکر کنید، تمام آن چیزهای مثبت را در زندگی خود جذب می کنید و اگر به چیزهای منفی فکر کنید، تمام آن تجربیات منفی به زندگی شما هجوم می آورند.
اعتقاد اصلی پشت این حرف از این نشأت می گیرد که مردم و فکر آنها از انرژی خالص ساخته شده و از طریق جذب انرژی مثبت و کائنات، یک شخص می تواند سلامتی، ثروت و ارتباطات شخصی اش را بدست بیاورد.آیا انجام سئو ضروری است؟حتما بخوانید: آیا انجام سئو ضروری است؟
در حقیقت قانون جذب یک اعتقاد است که جهان برای شما ساخته و فراهم شده. شما با تمرکز روی افکار مثبت و مثبت اندیشی می توانید آنها را بدست آورید. این یک باور رایج و متداول است که “علاقه، همیشه علاقه را جذب می کند.” فکر مثبت همیشه نتیجه مثبت دارد. از طرف دیگر فکر منفی نتیجه منفی در پی خواهد داشت. اما قانون جذب بسیار فراتر از این می رود و این اصل را چنان تعمیم می دهد که “فکر کردن به یک لامبورگینی قرمز برای شما لامبورگینی قرمز می آورد.
لازم به ذکر است که اینجانب مدت های مدیدی است که به حقوق ماهیانه بالغ بر 20 میلیون فکر می کنم و در تمام تصوراتم خویش را می بینم که بر صندلی خود در شرکت نوین لم داده ام و 20 میلیون به حسابم ریخته شده، سر ظهر در یک دیس طلایی استیک برایم سرو می شود و با یک هواپیمای کوچک مامانی عصرها به خانه برمی گردم. اصلاً آنقدر روزها درگیر این فکر شده ام که سرعت نوشتنم به دو کلمه در سه ساعت رسیده است. اما هنوز اون هواپیمای کوچولوی قرمز رنگ سروکله ‎اش پیدا نشده است.

شما به چه طریق باید افکار مثبت را جذب کنید؟

تنها راهی که راز پیش پای شما می گذارد، این است که خود را در آیندۀ مطلوب تان متصور شوید و تمام چیزهای مثبتی که مد نظرتان است را به صورت واضح ببینید تا به تمام آنچه که می خواهید برسید. در این راه به افکار منفی هرچند اندک اصلاً، ابداً و تحت هیچ شرایطی نباید فکر کنید. قانون جذب کائنات به شما همه چیز می دهد.

از شما تمنا دارم که لحظاتی فکر کنید

به این فکر کنید که در 2006 فیلمی ساخته می شود با تأکید بیش از اندازه ای بر روی مثال هایی از مال و ثروت (تقریباً 80% مثال ها موارد مالی است گردنبند، خانه، پول و….) و در ازای تمام این وعده های آن چنانی پول و ثروت تنها یک راه بسیار ساده ارائه می دهد؛ شما کافی است فکر کنید و تصور کنید!
کائنات و کلِ گیتی هر آنچه را بخواهید به شما می دهد. به نظر شما این تجاری ترین ایده ممکن و بهترین راه برای پول درآوردن نیست؟ جالب است که به تمام ابعاد این  ایدۀ تجاری حکیمانه فکر شده. ابتدا مختصری از قدرت فکر می گویی، سپس وعده هایی عموما مالی و با مبالغ هنگفت می دهی، کمی از فیزیک و جذاب تر از آن متافیزیک اضافه می کنی، در نهایت هم نام تعداد زیادی از مشاهیر را ضمیمه می کنی. تمام آدم های تنبل جهان عاشق این ایده می شوند.
و خب متاسفانه این میزان استقبال طبیعی است. در کنار این مدام به تعداد آدم هایی که از طریق ترویج قانون جذب پول در می آورند، اضافه می شود. پس این ایده بیشتر و بیشتر پخش می شود. سراسر جهان سمینارهایی برگذار می شود و سخنرانانی با آب و تاب از قانون راز، جذب و جادوی فکر مثبت حرف می زنند. جالب است که حتی نام کتاب “جادوی فکر مثبت” است. خود این اسم به اساس و بنیاد جادو و چیزهایی که در بهترین حالت نام شبه علم را می توان بر آن گذاشت اشاره دارد. سرانجام با این ایدۀ تجاری قانون راز به یک برند تبدیل می شود. در حقیقت راهی می شود برای پول درآوردن و البته گسترده ترین سواستفاده تاریخی از آرزوهای تحقق نیافتۀ بشر در قرن بیست و یک!

مشکل اساسی قانون جذب چیست؟

در ادامه من دلایل زیادی برای شما می آورم که چگونه این قانون زندگی شما را تباه می کند. اما پیش از بررسی تمام این ها می خواهم اصلی ترین دلیل مخالفتم را با این جادوی شگفت انگیز بیان کنم.
قبل از خواندن این قسمت می خواهم از شما خواهش کنم تدتاک ما به نام رهبران بزرگ با چرا شروع می کنند را ببینید، این ویدئو فوق العاده است و قطعاً متحیر می شوید. در اینجا با اشاره به آن بحث می خواهم مفهومی را مطرح کنم:

به نظر شما چه اتفاقی می افتد که یک شرکت کامپیوتری به نام اپل را تا این حد از رقیبانش متمایز می کند؟ در سراسر جهان میلیون ها برند فعالیت می کنند اما چه چیز اپل را سالهای سال است متفاوت از تمام برندها می کند؟
قطعا استیو جابز به ظرف میوه اش خیره نشده و ناگهان سیب گاز زدۀ خواهرش را در قالب بزرگ ترین شرکت کامپیوتری ببیند و سال ها خودش را بهترین شرکت کامپیوتری جهان تصور کند تا ناگهان اپل ظهور کند. این روشی است که جادوی فکر مثبت به ما پیشنهاد می کند. اینکه حتی تصورش خنده  ‎دار است. اما مسئله این نیست. مسئله این است که چه چیز رهبران بزرگ را به رهبران بزرگ تبدیل کرده است. در آن تدتاک خواهید دید که پاسخ آنها به چرایی کارهای شان، چیزی است که آنها را متمایز می کند. در حقیقت مردم بابت کاری که می کنید به شما پول نمی دهند. بابت دلیل شما برای انجام این کار پول می دهند.
ثروت، پول و زندگی لوکس از مهم ترین مانیفست های قانون جذب و فیلم راز است (میزان تجاری بودن این اصل شگفت انگیز هستی همینجا مشخص است). در حقیقت این قانون از وسایل و نتیجۀ اهداف بزرگ صحبت می کند، نه خود اهداف و انتخاب هدف اصلی شما را می سپارد به گیتی و جهان. اصلاً نگران نباشید، شما فقط بنشینید و تصور کنید، گیتی حساب های شما را پر خواهد کرد. اما اصلا هدف شما از پول و ثروت چه می تواند باشد؟ از گیتی بپرسید.

در حقیقت یکی از مهم ترین مسائل راز و فکر مثبت این است که (با فرض اینکه تمام آن مهملات درست باشد)، جای اشتباهی را هدف گرفته است. پول وقتی در نقش هدف قرار بگیرد، صرفا پوچ و بی معنی است. اما اگر شما بتوانید هدفتان را مشخص کنید آن وقت امکان ندارید که صرفا با فکر مثبت بتوانید به آن برسید. شما نیاز دارید که جوانب مثبت و منفی آن را بسنجید، حتی گاهی آنرا به چالش بکشید و جادوی فکر مثبت فقط حرف از مثبت بودن می زند. در حقیقت شما حق ندارید به چیزهای منفی فکر کنید چراکه افکار منفی به سمت شما هجوم می اورند و بدبختتان می کند.
واقعیت غم انگیز این است که آدم های بی شماری در سراسر جهان به “رویای پولدار شدن” علاقه دارند، بخصوص راه های بی دردسر و یک شبه پولدار شدن. آدم ها از این استقبال می کنند که یک نفر به آن ها بگوید بخواب، رویا ببین و پولدار شو! در حقیقت این همان چیزی است که تمام جهان می خواهند.
این را حتی از میزان سرچ چنین موضوعاتی در گوگل نیز می توان فهمید (سرچ هایی از قبیل برآورده شدن آرزوی محال، سریع ترین راه پولدار شدن و چیزهای زیادی از این قبیل). اما از میان تمام برندها تنها یک برند اپل می شود. بیشمار نویسنده در جهان وجود دارند، اما یک نفر جیمز جویس است که بیش از 200 بار کتاب مردگان را بازنویسی کرده. (پیش نویس های او موجودند و می توانید ببینید). سالیان سال میلیون ها نوازنده و خواننده زندگی می کنند و می میرند اما هنوز افسانۀ پینک فلوید تکرار نشده است. پس یگانه راه شما برای موفقیت و خوشبختی این است که ابتدا بفهمید که هدفتان چیست، چرا آن کار را انجام می دهید و چرا مردم باید به کار شما اهمیت بدهند. سپس پله پله برنامه ریزی کنید تا به هدفتان برسید.
قانون جذب و انرژی مثبت
شاید این جملۀ معروف را شنیده باشید که به جای رویا دیدن بیدار شوید و به دنبال رویاهای تان بروید و حالا ما در سال 2006 می شنویم که قانون جذب و راندا برن می گویند، چرا بیدارید؟ بخوابید تا کائنات رویاهای تان را به شما بدهند.

6 دلیل که نباید از قانون جذب استفاده کنید

1. عملگری را از شما می گیرد و به انفعال شما دامن می زند

بر طبق قانون جذب تنها کاری که برای رسیدن به اهداف تان باید انجام دهید، این است که تصور کنید به آنها رسیده اید. این نقل قول مستقیم یکی از معلمان قانون جذب است که “شما به جهان نیامده اید که کاری انجام بدهید، کار و عمل شما به جهان نشان می دهد که چیزی را ندارید و این باعث می شود که به قانون جذب شک کنید. بنابرین به هیچ عنوان نمی توانید از جادوی فکر مثبت استفاده کنید” تمام تنبل های جهان می توانند شیفتۀ این قانون شوند.حتما بخوانید: بررسی روش های قیمت گذاری در گوگل ادز + راهنمای انتخاب مناسب ترین روش
در حالیکه تقریباً برای همگان آشکار است که تلاش و کوشش تنها راه رسیدن به یک هدف است و این کاملاً با قانون راز ناسازگار است. بنابرین قانون جذب تمام چیزی که شما برای رسیدن به هدف نیاز دارید را از شما خواهد گرفت.

2. برنامه ریزی برای قانون جذب معنا ندارد

اگر بهترین راه برای دستیابی به یک هدف این است که تصور کنیم آن را به دست آورده ایم، پس هیچ دلیلی وجود ندارد که بخواهیم برای رسیدن به چیزی برنامه ریزی کنیم. همچنین برنامه ریزی به جهان نشان خواهد داد که شما به آن ایمان نیاورده اید و شک دارید. بنابرین قانون جذب برای شما عمل نخواهد کرد.
اصولاً شک کردن در این قانون همچون کفر حساب می شود و به شدت منفی است. در صورتیکه تمام چیزی که باعث پیشرفت بشر تا امروز شده است نگاه انتقادی به دنیا و یک نارضایتی از وضعیت حاضر بوده که باعث شده انسان فکر کند و راه دیگری پیدا کند. در حقیقت اساس تکامل بر نارضایتی از وضعیت فعلی و حرکت به وضعیت مطلوب شکل گرفته است.
حالا چگونه قانون جذب می خواهد این مفهوم اساسی و مهم را رد کند؟ از طرفداران دوآتیشه اش بپرسید.
اما طنز و تناقض راز و قانون جذب در این است که در وب سایت جک کانفیلد (یکی از بانیان اساسی راز) برنامه ای فروخته می شود که به شما آموزش می دهد چگونه یک برنامۀ عملی برای زندگی خود بنویسید. اگر روزی وارد وب سایت او شدید و با خطای 404 مواجه شدید مطمئن باشید که این خشم گیتی است که گریبان این معلم بزرگ را گرفته است چون برای شما برنامه ریزی می کند.

3. زمان در قانون جذب هیچ معنایی ندارد

  1. وقتی شما طوری زندگی کنید که انگار به اهداف تان دست یافته اید، هیچ دلیلی وجود ندارد که یک مهلت زمانی برای رسیدن به اهداف تان مشخص کنید. در حقیقت شما به هیچ جدول زمانی برنامه ریزی نیاز ندارید. راندا برن به ما می گوید “جهان برای برآورده کردن نیازهای شما هیچ وقتی لازم ندارد” در حالی که تحقیقات تمام روان شناسان و محققان حوزۀ کسب وکار می گویند که مهم ترین روش عملی برای دست یافتن به یک هدف داشتن یک جدول زمانی برای رسیدن به یک هدف است.اما محققان عزیز ما در جادوی فکر مثبت بر این باورند که قرار دادن یک مهلت زمانی برای جهان یک توهین بزرگ به جهان است و اگر برایش هدف تعیین کنید محال است خواستۀ شما را برآورده کند. همانطور که می بینید هر چیزی که بتواند راهی برای آزمودن این قانون بزرگ می شود باعث خشم و عصبانیت گیتی خواهد شد.

4. با هر نوع چالشی مخالف است

در این قانون چالش ها به عنوان عوامل منفی و بازدارنده شناخته می شوند. چرا که یک چالش حرکت به سوی افکار منفی است و جهان اصلاً از این افکار منفی خوشش نمی آید. از طرف دیگر اگر قرار است شما تصور کنید که به هدف تان دست یافته اید که عملا چالشی وجود ندارد. این قانون تمام چیزی که شما برای پیشرفت و موفقیت نیاز دارید را از شما سلب می کند.
اما مگر می شود که برای رسیدن به هدف چالش ها را در نظر نگیرید؟ مگر می شود که هدفی داشت اما وارد چالشی نشد؟ شما حتی اگر بخواهید یک لباس مهمانی بخرید به چالش اینکه کدام زیباترند فکر می کنید.

5. تمام احساس دلسوزی را از شما می گیرد

اگر شما قرار است با هیچ فکر منفی درگیر نشوید، پس عملاً هیچ وقت به فکر کمک به موسسات خیریه و انسان های فرو دست نباید بیفتید. چون اگر به فقر و بدبختی فکر کنید؛ قطعاً بدبخت و بیچاره خواهید شد.
یکی از بنیانگذاران راز می گوید: “موسسات خیریه تنها فقر و بدبختی را جاودانه می کنند. آن ها می خواهند که فقر را ریشه کن کنند اما پرداختن به فقر، فقر و نکبت به بار می آورد.” حتی راندا برن در کتاب راز از این هم فراتر می رود و می گوید “در خیابان به آدم های چاق، فقیر و بیمار نگاه نکنید چراکه فکر کردن به بیماری فوراً باعث بیمار شدن شما می شود.
با این اوصاف شما باید تمام دکترها، بیمارستان ها، پلیس و وکیل ها را از زندگی خود حذف کنید (مگر اینکه به قصد امر خیر مزاحم تان شوند که به هرحال دیدنشون واجب می شود).
مارتین سلیگمن از مهم ترین روان شناسان قرن 21 و استاد دانشگاه هاروارد می گوید:”کارهای خیرانه و داوطلبانه به شما احساسی از مثبت بودن می دهند و تاثیر شگفت انگیزی بر رضایت مندی شما از رندگی دارند.” پینک فلوید در این رابطه آهنگی به نام on the turning away (هنگام روی گرداندن) دارد که پیشنهاد می کنم، حتماً آن را گوش کنید. من بخشی از متن این ترانه را برای تان می آورم.

6.  قدرت در لحظه زندگی کردن از شما سلب می کند

برای اینکه به قانون جذب وفادار باشید، باید به طور دائم در آینده خیالی که منتظرید اتفاق بیافتد سپری کنید و تنها یک نتیجۀ موفقیت آمیز را متصور شوید. این قرار است ایمان شما به جهان را نشان دهد. فکر کردن به چالش ها، نقشه ها و کارهایی که باعث اختلاف نظر می شوند و منفی هستند را باید حذف کنیم. در حقیقت شما باید کل فرآیند برنامه ریزی و تمرکز بر هدف را کلا کنار بگذارید. این دقیقاً مخالف در لحظه زندگی کردن است.
تقریباٌ برای همه واضح است که فکر کردن به گذشته و اشتباهات قبلی هیچ سودی به حال شما ندارند و از شما یک انسان بی تعهد و ناراضی می سازد که هیچ اتفاق مثبتی برای شما نمی افتد. قانون راز روی دیگر همین سکه است. شما به جای فکر کردن به گذشته به آینده فکر می کنید. این باعث می شود شما نتوانید در لحظه زندگی کنید و ذهن شما ناآگاه عمل کند. هرچه هم بیشتر پیش روید این ناآگاهی روز به روز شدیدتر می شود.
ما باید به صورت دائمی و مداوم از لحظۀ اکنون خود آگاه باشیم. این یک مفهوم مهم روانشناسی به نام ذهن آگاهی (mindfulness) است. راه بهتر زندگی کردن و خوشبخت شدن شما در دنیا آگاهی است.
جادوی فکر مثبت و قانون جذب این آگاهی را به طور کامل از شما سلب می کند.حتما بخوانید: آموزش ساخت کاور پست اینستاگرام؛ تضمینی برو اکسپلور!

نتیجه گیری

تا الان باید برای شما روشن شده باشد که قانون جذب، جادوی فکر مثبت و فیلم راز تنها یک خوشحالی و شعف زودگذر را به شما می بخشند. اما دل بستن به این طرز تفکر تقریبا شما را از زندگی ساقط می کند. شاید ندانید که یکی از اعتیادآورترین چیزها در زندگی فکر کردن است. اگر شما یاد بگیرید سازنده و خلاق فکر کنید، اگر یاد بگیرید که فکر شما در جهت عملی مثبت و دست یافتن به اهداف تان باشد، کم کم به همین طرز تفکر عادت می کنید.
اما از طرف دیگر اگر بخواهید صرفا به تصور کردن آینده ای دلخواه بپردازید، آرام آرام این خیال پردازی گریبان شما را می گیرد و در تمام ابعاد زندگی شما سایه می اندازد. به خودتان که می آیید روزها، دقیقه ها و سال ها گذشته اند. شما هیچ کاری نکردید و تمام زندگی تان به یک رویای تحقق نیافته تبدیل شده است.
خب حالا چه کار کنیم؟ پیشنهادی دارید؟ بله  🙂
اما اگر می خواهید کسب وکاری راه اندازی کنید پس باید مفاهیم واقعی و عملی راه اندازی کسب وکار آشنا شوید. ما هم در نوین به جنبه های عملی و کاربردی بیشتر اهمیت می دهیم و به همین دلیل یک دوره رایگان برای شما آماده کرده ایم که بعد از تماشای آن هدف زندگی خود را پیدا می کنید. این دوره را به رایگان مشاهده کنید:

هرکسی که به دنبال قانون جذب یا هر قانون مشابهی رفته حتماً هدف بزرگی دارد. یکی می خواهد پولدار شود، یکی می خواهد سبک زندگیش را تغییر دهد و یکی هم می خواهد کسب وکاری برای خودش راه اندازی کند. برای آنهایی که می خواهند یک شبه پولدار شوند یا زندگی خود را تغییر دهند فعلاً حرفی نداریم.