ارز دیجیتال

کدام صرافی ارز دیجیتال کارمزد کمتری دارد

کارمزد صرافی ارز دیجیتال، یکی از مهم ترین معیارها برای معامله گران در بازار ارزهای دیجیتال است. در تمام بازار های مالی، زمانی که یک بنگاه مالی معامله‌ای انجام می‌دهد، مقداری پول به صورت درصدی نسبتا کوچک از کل مبلغ معامله را دریافت می‌کند. گاهی کارمزد چند معامله با ارزش های متفاوت، یکسان و برابر است. بازار کریپتو نیز از این امر مستثنی نیست. همانطور که ممکن است کارمزد یک معامله با ارزش یکسان در دو بنگاه مالی با هم تفاوت داشته باشد، لزوما کارمزد صرافی های دیجیتال نیز با یکدیگر برابر نیست.

ممکن است برای تازه وارها در بازار رمز ارزها، مقایسه و محاسبه کارمزد صرافی ارز دیجیتال کمی گیج کننده باشد؛ اما این اطمینان را به شما می‌دهیم که به محض این که کمی با این موضوع آشنا شدید، به راحتی بتوانید میزان کارمزد ها را خودتان محاسبه کنید. در این مقاله توضیح خواهیم داد که کارمزد صرافی ارز دیجیتال چگونه محاسبه می‌شود و از طرف دیگر به توضیح مطالب مکمل در این باره؛ اعم از معرفی بهترین صرافی های خارجی با کمترین کارمزد، نحوه محاسبه کارمزد در معاملات مختلف در مطرح ترین صرافی و چگونگی کاهش کارمزد در صرافی ها خواهیم پرداخت.

کارمزد صرافی های خارجی (Exchange Fees)

قبل از آن که به توضیح کامل و بررسی نرخ کارمزد در صرافی های دنیا بپردازیم، لازم است به صورت خلاصه به کلیت موضوع اشاره کنیم. همانطور که متوجه شدید، کارمزد صرافی ها لزوما با هم برابر نیست. هر یک از این صرافی ها شرایط متناسب با خودشان را دارند.ممکن است پیشنهادات هر یک با دیگری متفاوت باشد و این به نفع کاربر است. اگر در فضای رقابتی، یک سایت خدمات دهنده بهبود کیفیت نداشته باشد، ناخودآگاه به مرور زمان از چشم مخاطب خواهد افتاد؛ بنابراین، زمانی که رقابت بین صرافی ها بیشتر شود، به مرور زمان خواسته یا ناخواسته، امکانات و آیتم هایی که برای کاربر عرضه می‌شود بهتر و با کیفیت تر خواهد شد.

کارمزد ارز دیجیتال


هر کدام از صرافی ها آیتم های متفاوتی عرضه می‌کنند که در ادامه به تشریح مکانیزم معتبرترین و مطرح ترین آن ها خواهیم پرداخت؛ اما آن چه که به عنوان پایه و اساس کارمزد صرافی ها باید بدانیم بسیار ساده و آسان است. مقدار کارمزد بیشتر آن ها مانند صرافی بایننس، بر اساس روش های سرمایه گذاری، مبلغ معاملات، سابقه فعالیت تریدر در آن ها و دو تعریف تحت عنوان بازارساز یا سفارش گذار (Maker) و همچنین سفارش بردار (Taker) تعریف می‌شود. توضیح این مطالب و تاثیر هر کدام بر روند تغییر کارمزد به همراه روش های کاهش هزینه را در ادامه توضیح خواهیم داد. در این بخش نحوه تاثیر کارمزد صرافی ارز دیجیتال را بر قیمت ارزها توضیح خواهیم داد.

خرید ارز دیجیتال

این دو مثال برای درک بهتر شما از نحوه تاثیر مزد بر قیمت خرید یا فروش آورده شده است. در بیشتر صرافی ها در مورد کارمزد، موضوع خرید یا فروش مطرح نیست، بلکه تغییر تعرفه کارمزد با اصطلاحات میکر و تیکر (اصطلاح انگلیسی، بین تریدر ها کاربرد بیشتری دارد) بیشتر رایج است. تصور کنید که به قصد خرید بیت کوین به ارزش ۱۰۰ دلار وارد یک صرافی ارز دیجیتال می‌شوید و در این صرافی کارمزد تعریف شده برای معامله شما ۱/۲۳ درصد باشد. در این شرایط، مبلغ کارمزد به مبلغ پرداختی شما اضافه خواهد شد؛ بنابراین، مبلغ ۱۰۱/۲۳ دلار پرداخت می‌کنید و در ازای آن به ارزش ۱۰۰ دلار، بیت کوین دریافت می‌کنید.

فروش ارز دیجیتال

برای فروش ارزهای دیجیتال نیز شرایط شبیه به قبل است با این تفاوت که این بار به جای افزوده شدن، کارمزد، از وجه دریافتی کاسته می‌شود. برای مثال اگر کارمزد تعریف شده معامله شما در صرافی مورد نظر ۱/۲۳ درصد باشد و قصد داشته باشید مقداری بیت کوین به ارزش ۱۰۰ دلار بفروشید، مبلغ ۹۸/۷۷ دلار دریافت خواهید کرد؛ در صورتی که ۱۰۰ دلار بیت کوین فروخته اید. دو مثال قبل از خرید و فروش با حقیقت کمی متفاوت است؛ اما به شما در درک بهتر موضوع کمک خواهد کرد.

انواع کارمزد ارز دیجیتال

تقریبا هیچ بستر معاملاتی با کارمزد صفر وجود ندارد. در بازارهای سنتی درصدی از معامله به بنگاه های معاملاتی یا واسطه ها تعلق می‌گیرد. در بازارهای نوین مانند بازار بورس و سهام، مقداری از مبلغ معامله نصیب کارگزاری ها می‌شود و در بازار کریپتو، مقداری از ترید به بستر معاملاتی یا صرافی دیجیتال تعلق می‌گیرد. کارمزد در صرافی ارزهای دیجیتال در شکل های مختلف به صورت متفاوت عرضه می‌شود. در ادامه به معرفی چند حالت از انواع آن می‌پردازیم؛ معاملات رمز ارزها در بستر تکنولوژی بلاک چین صورت می‌گیرد. از کاربران این ارز ها، مبلغی توسط صرافی های غیر متمرکز به عنوان هزینه شبکه بلاک چین دریافت می‌شود.

گاهی اوقات در بعضی از صرافی ها شاهد این هستیم که از کاربران بابت تراکنش های برداشت یا واریز، کارمزد دریافت می‌کنند که به آن، کارمزد واریز و برداشت می‌گویند. در این حالت؛ معمولا هزینه واریز از برداشت کمتر است. دلیل این اتفاق، سیاستی است که صرافی ها به منظور تشویق مردم به تامین اعتبار خود می‌کنند. در معاملات رمز ارز-رمز ارز و فیات-رمز ارز، کارمزدی به عنوان هزینه معاملاتی کسر خواهد شد که این هزینه، درآمد اصلی صرافی ها است.

 

سفارش گذار (Maker) و پذیرنده سفارش (Taker) کیست؟

زمانی که وارد مبحث بررسی نحوه محاسبه کارمزدها می‌شویم، با دو عبارت به نام های میکر و تیکر برخواهیم خورد. چه نیازی به دانستن مفهوم این دو عبارت است؟ اکثر صرافی های معتبر برای تمام معاملات دو تعرفه متفاوت با هم دارند که در آن، یک قیمت خاص برای میکر و یکی برای تیکر است. برای این که بفهمید کدام کارمزد مخصوص شماست، نیاز است بدانید که در آن معامله تیکر هستید یا میکر.

سفارش گذار (Maker)

میکر یا تیکر بودن هیچ ارتباطی با فروشنده و خریدار ندارد. فرض کنید یک صرافی دیجیتال را به یک مغازه فروش کالایی خاص فرضی تشبیه کنیم و کالاهای موجود در آن را به ارزهای دیجیتال. تصور کنید وارد این مغازه خیالی شد‌ه‌اید و به مغازه دار مقداری کالا می‌دهید تا سر فرصت به قیمت بازار برای شما به یک مشتری بفروشد، مغازه دار آن را از شما قبول می‌کند و زمانی که مشتری پیدا شد و معامله انجام شد به شما خبر می‌دهد.

میکر و تیکر چیست؟

اینبار فرض کنید که وارد مغازه شده‌اید و از مغازه دار درخواست یک کالایی خاص با وزنی مشخص و برند مخصوص می‌کنید. فرض را بر این بگذارید که مغازه دار چیزی که دنبالش هستید را در دسترس ندارد و به شما قول می‌دهد که در صورت یافتن آن با شما تماس بگیرد. در این صورت، باید منتظر شخصی باشید که سفارش شما را داشته باشد و از آن مهم تر به قصد فروش آن کالا، به سراغ همان مغازه برود.

زمانی که این اتفاق افتاد و معامله انجام شد، مغازه دار پول شما را دریافت می‌کند و به فروشنده می‌دهد و از شما مبلغی به عنوان کارمزد ثبت کننده سفارش دریافت می‌کند. زمانی که معامله شما انجام شد، اسم شما در صرافی به عنوان میکر یا بازارساز ثبت می‌شود.

پذیرنده سفارش (Taker)

مثال بالا را در نظر بگیرید؛ تصور کنید که در موقعیتی دیگر وارد همان مغازه شوید و از مغازه دار درخواست کنید که به دنبال یک کالای خاص با شرایط دلخواه‌ تان برای شما باشد و در صورت یافتن آن، با شما تماس بگیرد. مغازه دار به شما می‌گوید که شخصی دیگر قبل از شما، کالایی مانند یا شبیه چیزی که به دنبالش هستید را برای فروش به او سپرده است. در نهایت؛ شما بدون معطلی، کالای مورد نظرتان را دریافت خواهید کرد.

تصور کنید در موقعیتی دیگر، به سراغ آن مغازه دار می‌روید و کالایی برای فروش با خود می‌برید؛ مغازه دار به شما می‌گوید شخصی دیگر،‌ قبل از شما، سفارش کالایی داده است که مانند کالای شماست. در این صورت نیز، بدون معطلی، به خواسته خود می رسید. در واقع، شما درخواست فردی را قبول کرده‌اید که قبل از شما درخواست داده است. در پایان معامله،‌ مغازه دار از درخواست کننده که در این مثال خریدار بود، پول را دریافت می‌کند و مبلغی به عنوان کارمزد پذیرنده سفارش از آن کم می‌کند و در نهایت آن را تحویل شما می‌دهد. در پایان معامله، نام شما به عنوان سفارش بردار ثبت می‌شود.

بهترین صرافی های معتبر خارجی ارز دیجیتال

بنابر برخی از دلایل، عده‌ای از معامله گران داخل ایران ترجیح می‌دهند که از صرافی های معتبر دنیا استفاده کنند. بیشتر این تریدرها بر این باور هستند که استفاده از صرافی های خارجی برای ایشان کم هزینه تر می‌شود. صرافی های دیجیتال خارجی از کیفیت بالایی برخوردار هستند. به نظر در برخی از موارد حق با ایشان است؛ اما باید ریسک مسدود شدن و خطرات احتمالی آن را بپذیرید. در ادامه به توضیح و بررسی محبوب ترین و رایج ترین صرافی های دیجیتال در دنیا می‌پردازیم که کمترین میزان کارمزد را «بدون افت کیفیت خدمت رسانی» عرضه می‌کنند.

صرافی هیت بی تی سی (HitBTC)

این صرافی کار خود را در هونگ کنگ در سال ۲۰۱۳ شروع کرد و امروزه جزو بهترین و محبوب ترین صرافی ها در دنیاست. مهم ترین مزیت HitBTC در تنوع بالای آن است. در این صرافی بیش از ۸۴۰ ارز دیجیتال، اعم از کوین ها و توکن ها وجود دارد. در ادامه به سایر ویژگی های آن اشاره می‌کنیم.

 • رابط کاربری ساده که باعث می‌شود کار کردن با آن برای عموم کاربران آسان شود.
 • کارمزد این صرافی بسیار رقابتی است. جالب است بدانید که این کارمزد در اکثر معاملات برای تیکر ها فقط ۰/۱ درصد و برای میکر ها به رایگان است.
 • حجم معاملات در این صرافی بالا است که همین امر باعث افزایش نقدشوندگی شده است.

صرافی کوکوین (Kucoin)

صرافی کوکوین که به People’s Exchange نیز معروف است، در سال ۲۰۱۷ در سنگاپور تاسیس شد. کوکوین، از نظر حجم معاملات جزء ۲۰ صرافی برتر دنیاست. کوکوین یک ارز دیجیتال مخصوص به خود به نام Kucoin دارد. از مزیت های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پشتیبانی از بیش از ۲۰۰ رمز ارز
 • رابط کاربری ساده
 • کارمزد پایین (برای میکر و تیکر ۰/۱ درصد است)
 • ارائه خدمات ویژه به کاربرانی که رمز ارز کوکوین دارند
 • تخفیف برای دارندگان Kucoin، به ازای هر ۱۰۰۰ کوکوین، یک درصد کاهش قیمت کارمزد دارد. این رویه تا حداکثر ۳۰۰۰۰ کوکوین معادل ۳۰ درصد تخفیف ادامه دارد

صرافی بایننس (Binance)

بایننس اکسچنج یا همان صرافی بایننس، بزرگترین بستر معاملاتی ارزهای دیجیتال در دنیاست. این مجموعه بزرگ چینی، کار خود را در سال ۲۰۱۷ آغاز کرد. دفتر مرکزی این مجموعه در کشور مالت (جنوب اروپا در مرکز دریای مدیترانه) قرار دارد.

بایننس

بایننس کوین، رمزارز اختصاصی صرافی بایننس است که در زمان نگارش این مقاله، در بین تمام رمز ارزها، در جایگاه ۴ام قرار دارد و از این حیث از اعتبار خوبی در بازار برخوردار است. از مزایای این صرافی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • بیش از ۴۰۰ رمز ارز را پشتیبانی می‌کند
 • کارمزد کمی دارد
 • به دریافت و نگهداری رمز ارزها در بایننس کارمزد تعلق نمی گیرد
 • بایننس به صورت دوره‌ای برای کاربران خود جایزه در نظر می‌گیرد
 • این صرافی اپلیکیشن قابل نصب بر روی تلفن همراه دارد
 • در صورت استفاده از بایننس کوین تا مرز ۲۵ درصد تخفیف برای کاربران در نظر می‌گیرد

کارمزد صرافی بایننس چگونه محاسبه می‌شود؟

بایننس معروف ترین و محبوب ترین صرافی در تمام دنیاست. به همین دلیل در این بخش به صورت کامل، نحوه محاسبه کارمزد را در صرافی بایننس را توضیح می‌دهیم. مطالعه این بخش، ذهن مخاطب را در مورد نحوه دقیق محاسبات کارمزد باز می کند. محاسبه کارمزد در صرافی بایننس ممکن است در نگاه اول کمی گیج کننده به نظر برسد؛ اما با کمی دقت متوجه می‌شوید که اینطور نیست.

کارمزد رمز ارز


نرخ کارمزد در این صرافی برای میکرها برابر یا کمتر از تیکرها است. دلیل این اتفاق این است که یک سفارش گذار با ثبت سفارش خود در دفتر سفارشات ( که بعدا با پذیرفتن یک تیکر به معامله ختم می‌شود) باعث افزایش نقدینگی می‌شود؛علاوه بر این، نرخ کارمزد در صرافی بایننس، متناسب با نوع معامله لحظه‌ای (spot)، مارجین (Margin) و فیوچرز (Futures) است. چگونه؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.

کارمزد صرافی بایننس در معاملات اسپات

میزان کارمزد معاملات اسپات در بایننس، با توجه به مجموع معاملات در ۳۰ روز گذشته حساب می‌شود. برای درک بهتر این موضوع به عکس زیر توجه کنید. در این مورد، ارز دیجیتال بیت کوین، به عنوان ارز مرجع انتخاب شده است. در این صرافی اگر مجموع معاملات شما در مدت ۳۰ روز، در روش اسپات کمتر از ۵۰ بیت کوین باشد، تعرفه کارمزد برای تیکر و میکر با هم مساوی و برابر با ۰/۱ درصد از کل معاملات خواهد شد.

تخفیف کارمزد معاملات اسپات در صرافی بایننس

تخفیف دادن به مشتری یکی از روش های جذب مشتری است که از مدت ها قبل از پیدایش بازار دیجیتال وجود داشته است. صرافی بایننس به عنوان بزرگترین صرافی دیجیتال از نظر حجم معاملات، از این تکنیک به خوبی استفاده می‌کند. دو روش تخفیف در معاملات این صرافی وجود دارد. روش اول یک راه رایج است که حتما با آن آشنایی دارید. این روش که به کد معرف معروف است، به این صورت است که در ازای وارد کد معرف می‌توانید از تخفیف در کارمزد بهره‌ مند شوید.
روش دوم که این هم در راستای تامین منافع صرافی است، استفاده از ارز رسمی خود بایننس (BNB Coin) در معاملات است. البته که تخفیف گرفتن در معامله به نفع مشتری است؛ اما بایننس با این سیاست، به اصطلاح با یک تیر دو نشان زده است. در ادامه به نحوه اعمال این تخفیف ها اشاره خواهیم کرد.

استفاده از کد معرف (Identifier code)

از این روش در تمامی انواع معاملات در صرافی بایننس استفاده می‌شود؛ اما سوال اینجاست که نحوه عملکرد آن چگونه است؟ زمانی که شما قصد دارید یک حساب در صرافی بایننس باز کنید، می‌توانید از کد معرف استفاده کنید. اگر از آن استفاده کنید، صرافی دو راه پیش پای معرف شما قرار می‌دهد. در روش اول، انتخاب به این صورت است که ۲۰ درصد از میزان کل کارمزد شما، به صورت ماهانه، به معرف شما تعلق می‌گیرد؛ در این حالت، هیچ سودی (تخفیف) عاید شما نخواهد شد.
ساز و کار روش دوم بسیار متفاوت تر است. در این حالت، معرف شما می‌پذیرد که ۱۰ درصد از کارمزد شما به صورت ماهانه نصیب او شود و از طرف دیگر برای خودتان، ۱۰ درصد از کارمزد شما به صورت ماهانه کم شود. نکته بسیار مهم و مثبت این است که این پاداش و تخفیف ها به صورت مادام العمر در حساب شما و معرفتان لحاظ خواهد شد.

استفاده از BNB Coin در معاملات

یکی دیگر از روش های کاهش کارمزد، استفاده از کوین متعلق به صرافی بایننس است. نکته حائز اهمیت این است که میزان تخفیف در این روش، متغیر و وابسته به بعضی معیارها است. اولین معیار، نوع معامله است که در حالت اسپات و فیوچرز با هم متفاوت است. دومین مولفه تعیین کننده، میکر یا تیکر بودن شما است و سومین معیار، مقدار کل معاملات شما در طول یک ماه است.

تخفیف در صرافی بایننس


در حالت اسپات، اگر مقدار کل تراکنش های شما کمتر از ۵۰ بیت کوین باشد، مقدار تخفیف برای استفاده از BNB Coin برای مکیر و تیکر با هم مساوی و برابر با ۰/۰۷۵ درصد است. با همین شرایط، تخفیف استفاده از کد معرف برابر می‌شود با ۰/۰۶ (۰/۰۷۵×۰/۸). با بررسی جدول بالا، می‌توانید از سایر شرایط مطلع شوید. و برای مشاهده جدول اصلی، با لمس این لینک به صفحه اصلی صرافی متصل خواهید شد.

کارمزد معاملات مارجین در صرافی بایننس

برای معامله کردن در مکانیزم مارجین بایننس باید بدانید که نرخ کارمزد متغیر است. توصیه می‌شود که قبل از انجام معامله، حتما از میزان کارمزد آن مطلع شوید. کارمزد در این نوع معامله به صورت ساعتی محاسبه می‌شود. با این حساب؛ حتی اگر در کمتر از یک ساعت معامله را ببندید، باید کارمزد همان یک ساعت را حساب کنید. برای تعیین نرخ مزد، باید مقدار قرض گرفته شده را تقسیم بر صد کنید و سپس عدد بدست آمده را در نرخ مزد ساعتی (متناسب با زمانی که پول را در اختیار داشتید) ضرب کنید.

ترید مارجین

کارمزد معاملات فیوچرز در صرافی بایننس

در این بخش، معاملات به دو زیر دسته USD-M Futures و Coin-M Futures تقسیم می‌شود. روش تعین کارمزد در هر دو حالت یکسان است و تفاوت در مقدار ضرایب است. فرض کنید ۱۰۰ تتر از کیف پولتان را به کیف پول فیوچرز خود در بایننس منتقل کرده و یک حالت معاملاتی کوتاه مدت یا کوتاه مدت با اهرم ×۵ باز می‌کنید. با این حساب؛ مقدار حالت انتخابی شما معادل با ۵۰۰ تتر خواهد شد. برای محاسبه کارمزد باید عدد ۵۰۰ را در مقدار ضریب (متناسب با میکر یا تیکر بودن و حجم پول) ضرب کنید.

ترید فیوچرز

جمع بندی

در این مقاله با بیانی ساده و به دور از اصطلاحات علمی و تخصصی، از صفر تا صد انواع کارمزد و نحوه محاسبه آن در صرافی ارز دیجیتال بررسی شد. در ادامه به معرفی بزرگترین و با کیفیت ترین صرافی های خارجی با کم ترین کارمزد پرداخته شد. بزرگترین حجم معاملات در بستر های معاملاتی، متعلق به صرافی بایننس است که به همین دلیل نحوه محاسبه کارمزد آن را به صورت کامل و دقیق برای شما شرح دادیم.

سوالات متدوال

سوالات متداول

کارمزد صرافی ارز دیجیتال چیست؟

هنگام خرید و فروش یک رمز ارز، مبلغی از کاربر کسر می‌شود که به آن کارمزد می‌گویند.

چگونه می‌توانیم کارمزد کمتری بپردازیم؟

متناسب با صرافی که در آن فعالیت می‌کنید، روش های متنوعی برای کاهش کارمزد وجود دارد؛ از مهم ترین آنها می‌توان به معرفی صرافی به دوستان خود و استفاده از رمز ارز اختصاصی صرافی اشاره کرد.


اگر کلمه خرید بیت کوین را به فارسی سرچ کنید قطعا از نتایج آن شگفت زده خواهید شد! در مهرماه سال ۹۶ با بلاک شدن حساب کاربران ایرانی در سایت بیترکس میلیون‌ها دلار از دارایی ایرانیان بلوکه شد و از آن زمان صرافی های ایرانی به شکل قارچی به وجود آمدند. این باعث شده انتخاب یک صرافی معتبر با معیار های مناسب سخت تر شود.

معرفی صرافی های ارز دیجیتال ایرانی برتر فروردین 1401
معرفی صرافی های ارز دیجیتال ایرانی برتر فروردین 1401

یکی از سوالاتی که کاربران این روز ها از ما زیاد می پرسند این است که در چه صرافی عضو شویم؟ کدام صرافی معتبر ترین صرافی ایران است؟ آیا تاکنون صرافی ایرانی توانسته مجوز خرید و فروش بیت کوین بگیرد؟ آیا صرافی های ایرانی به نسبت صرافی های خارجی امنتر هستند؟ این ها سوالاتی است که قرار است در این صفحه آنها را پاسخ دهیم. قبل از هر چیز ویدئو زیر را ببینید:

https://www.aparat.com/v/U6viS/

اگر مشکلی در پخش این ویدئو داشتید میتوانید از آپارات یا یوتیوب هم این ویدئو را ببینید.


صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال جاییست که در آن میتوانیم ارز های دیجیتالی مثل بیت کوین ، اتریوم و سایر آلت کوین ها را در آن خرید و فروش کنیم.

قانون ایران درباره صرافی های چه میگوید؟

قبل از معرفی صرافی های معتبر باید بدانید  طبق آخرین قوانین ، ایران هنوز خرید و فروش بیت کوین را به رسمیت نشناخته است و برای آن قوانین شفافی وضع نکرده. طبق اظهارات پلیس فتا:

درحال حاضر برای این مبحث جرم انگاری انجام نشده است ولی هنوز هم ورود به حوزه و بازار ارز های دیجیتال برای بانک ها ، موسسات مالی و صرافی ها غیر مجاز است.[منبع: پلیس فتا]

صرافی های ایرانی به سرعت در حال گسترش هستند و شناخت معتبر ترینشان بسیار سخت است.
صرافی های ایرانی به سرعت در حال گسترش هستند و شناخت معتبر ترینشان بسیار سخت است.

همانطور که گفتیم هنوز در این زمینه خلا قانونی وجود دارد و بسیاری از صرافی ها مثل کریپتولند و … اقدام به بلاکه کردن حساب های کاربران کرده‌اند. لذا توصیه میکنیم اگر قصد خرید و فروش در صرافی های ایرانی دارید، قبل از ثبت نام در هر صرافی حتما قوانین آن را به طور کامل ملاحظه نمایید که دچار مشکل نشوید. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟ را بخوانید.

صرافی ایرانی بهتر است یا خارجی؟

پاسخ این سوال کاملاً منحصر به فرد است است، همانطور که مثلاً یک فرد استفاده از خودروی داخلی را مناسب تر از خودروهای خارجی می داند و دیگری برعکس. بنابراین کارشناسان میهن سیگنال با استفاده از چند معیار مهم به بررسی معتبرترین و بهترین صرافی های ایرانی و خارجی پرداخته اند. این معیار ها در پایان این مقاله ذکر شده‌اند.

اگر حرفه ای هستید و یا هیچ وقت به صرافی‌های ایرانی نمی توانید اعتماد کنید بهتر است از صرافی های خارجی استفاده کنید. کوکوین، کوینکس و  بایننس بهترین صرافی های خارجی ارزدیجیتال برای ایرانیان هستند. در غیر این صورت کافیست ادامه این مقاله را بخوانید تا با بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی آشنا شوید.

مقایسه صرافی های ارزدیجیتال ایرانی

در جدول زیر به صورت اجمالی کلیه خدمات صرافی های نوبیتکس ، والکس ، اکسیر ، رابین کش ، بیتستان ، اوکی اکسچنج ، تبدیل ، فینیکس ، جیبتکس ، نیک مارکت ، آبان تتر ، رابکس ، ارزپایا و رمزینکس مقایسه شده اند. این مقاله در 20 / 01 /1401 (فروردین ماه 1401) بروزرسانی شد.

جدول مقایسه صرافی های ارز دیجیتال ایرانی- آپدیت فروردین 1401 - برای مشاهده سایز بزرگ کلیک کنید.
جدول مقایسه صرافی های ارز دیجیتال ایرانی- آپدیت فروردین 1401 – برای مشاهده سایز بزرگ کلیک کنید.


معرفی بهترین صرافی ارزدیجیتال ایرانی

معرفی صرافی نوبیتکس

نوبیتکس خود را اولین بستر دانش‌بنیان تبادل رمز ارزها با تاییدیه معاونت فناوری ریاست جمهوری معرفی می کند. یکی از مزایای این صرافی پشتیبانی از حداقل ۲۵ ارز برتر است که انتخاب شما را برای خرید و فروش آزاد میکند. این صرافی هر هفته مسابقه های متنوعی در شبکه های اجتماعی برگزار میکند. موجودی نقدینگی این صرافی بسیار بالاست و میتواند در صورتی که حسابتان از بانک سپه باشد، مبالغ بالا را هم مبادله کنید.

نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی نوبیتکس
نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی نوبیتکس

کارمزد معاملات در این سایت به صورت درصدی از حجم دارایی درخواستی محاسبه می شود، مثلاً اگر مبتدی باشید کارمزد اولین معاملات شما حدود ۰.۰۳۵% خواهد بود. اگر نوتیفیکیشن تلگرام نوبیتکس را فعلا کنید، میتوانید در جشنواره های نوبیتکس برای مدت محدودی با کارمزد نزدیک صفر معامله کنید. همچنین معاملات به صورت جفت ارز یعنی مثلاً بیت کوین در مقابل تتر با کارمزدی در حدود ۰.۰۱۵% محاسبه خواهد شد. یکی از مزایای این صرافی این است که بدون احراز هویت سفت و سخت می‌توانید به صورت محدود در آن خرید و فروش کنید. همچنین برای شرکت ها حساب ویژه‌ای در نظر می گیرند که کارمزد آن مناسب تر است.

دقت کنید برای احراز هویت صرافی نوبیتکس شما به اسکن رنگی کارت ملی خود نیاز خواهید داشت. حداقل خرید و فروش در این صرافی ۳۰۰ هزار تومان است که مبلغ نسبتا بالایی است.

طبق گزارش میهن سیگنال و طبق لینکدین شرکت نوبیتکس حداقل ۴۳ کارمند به صورت رسمی در این صرافی مشغول به کارند که نشان دهنده جدیت این صرافی نسبت به سایر رقبای خود است.

مهمترین ویژگی های صرافی نوبیتکس
مهمترین ویژگی های صرافی نوبیتکس

مزایای مهم صرافی نوبیتکس :

 • وجود بازار آزمایشی یا تست نت(testnet)
 • اضافه کردن قابلیت حد ضرر و حد سود
 • نگهداری داراییها به شکل کاملا سرد (cold storage) و ایمن بودن داراییها در برابر حملات
 • پشتیبانی آنلاین و سریع
 • احراز هویت سریع
 • مسابقه و جشنواره های با کارمزد صفر
 • درآمد زایی به شیوه رفرالی

معایب مهم صرافی نوبیتکس :

 • رابط کاربری و گرافیک بسیار گیج کننده
 • کندی روند احراز هویت در مواقع شلوغی
 • کد امنیتی ورود بسیار گیج کننده

اگر قصد معامله گری در نوبیتکس را دارید، با ثبت نام از این لینک تا 10 درصد تخفیف در معاملاتتان دریافت خواهید کرد.

معرفی صرافی آبان تتر

آبان تتر یکی از صرافی های ایرانی است که حدود ۳ سال است مشغول به کار است. در برخورد اول احراز هویت زیر ۳۰ دقیقه ای این صرافی هر کاربر تازه واردی را شوکه میکند! همچنین پشتیبانی از صرافی بر خلاف صرافی های دیگر ایرانی ، به صورت ۲۴ ساعته و در تمام روز های کاری است؛ همین الان میتوانید خودتان امتحان کنید!

ویژگی های صرافی آبان تتر
ویژگی های صرافی آبان تتر

وجود تعداد از های بالا و بروز (حدود ۲۷۰ ارز) و مقدار کارمزد بسیار پایین (۰.۳ درصد در خرید با تتر و ۰.۲ درصد در خرید با ریال) باعث میشود آبان تتر از سایر رقبا چند پله پیشی بگیرد.
اما مهمترین دستاورد آبان تتر امکان معامله به صورت حضوری است. شما میتوانید با مراجعه به دفتر تهران به آدرس هروی خ گلستان ۵ ک فرید ک فرود غربی ساختمان سامان ۲ پ ۲۸واحد ۱۱ خرید و فروش خود را به صورت حضوری انجام دهید.

محیط کاربری صرافی آبان تتر
محیط کاربری صرافی آبان تتر

مزایا

 • احراز هویت زیر ۳۰ دقیقه!
 • تعداد ارزهای بسیار بالا و متنوع
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته واقعی
 • امکان خرید و فروش حضوری
 • تعیین ضرر و سود در پورتفولیو

معایب

 • نداشتن اپلیکیشن موبایل
 • سیستم کسب درآمد ندارد

اگر از اینجا در صرافی آبان تتر ثبت نام کنید، در اولین معاملات خود تخفیف کارمزد دریافت میکنید.

معرفی صرافی ارزپایا

صرافی ارزپایا که از سال ۱۳۹۷ مشغول به کار شد یکی از صرافی های جدید و بروز است که قابلیت های متعددی را برای کاربران ایجاد کرده. این صرافی از کیف پول های اختصاصی ترکیبی سرد و گرم استفاده میکند تا امنیت دارایی کاربران خود را تامین کند. این صرافی ارزهای بروزی را مانند مانا ، سند باکس ، اکسی اینفینیتی و متیک را لیست کرده که شما میتوانید از ترند های روز هم استفاده کنید.

ویژگی های صرافی ارزپایا
ویژگی های صرافی ارزپایا

مقدار کارمزد در این صرافی ۰.۲ درصد است که به نسبت سایر صرافی ها مقدار قابل قبولی است.فرایند احراز هویت در این صرافی کمتر از ۱ ساعت در روزهای اداری انجام میشود و وقت شما تلف نخواهد شد. همچنین این صرافی دارای قابلیت خرید و فروش حرفه ای و آسان است که شما میتوانید از ابزار های مختلفش استفاده کنید.

نگاهی به رابط کاربری ارزپایا
نگاهی به رابط کاربری ارزپایا

مزایا

 • پشتیبانی از ارزهای دیجیتال بروز
 • سیستم رفرال گیری دقیق با قابلیت تعیین پاداش
 • احراز هویت کمتر از ۱ ساعت کاری
 • پشتیبانی بیش از 29 ارز پرکاربرد

معایب

 • در اولین برخورد خود با تعداد زیادی کپچا مواجه میشوید.
 • رابط کاربری کمی گیج کننده و پیچیده است

اگر از اینجا در صرافی ارزپایا ثبت نام کنید، در اولین معاملات خود تخفیف کارمزد دریافت میکنید.

معرفی صرافی والکس

صرافی والکس کار تیمی از دانشجویان دانشگاه شریف و تهران است که در سال های اخیر در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت داشته اند. به ادعای این سایت حدود ۸۶ هزار کاربر در آن مشغول به ترید ارز های دیجیتال هستند. والکس هدف سایت خود را ایجاد بستری امن برای انجام معاملات و حفظ دارایی مشتریان می‌داند.این سایت هم از ورود دو مرحله ای استفاده می کند و در حال توسعه اپلیکیشن موبایلش است. تایید هویت در این سایت کمی سختگیرانه است اما نیاز به کلیپ سلفی نیست. فقط یک عکس حاوی مشخصات و تعهد نامه کفایت می کند و حساب کاربری شما تایید می شود. البته باید توجه داشته باشید برای تایید احراز هویت شما نیاز به یک خط ثابت خواهید داشت که با تعیین وقت قبلی به شما تماس بگیرند. خوشبختانه در این جدول زمانی روز های تعطیل و ساعات غیر رسمی هم ویژه شاغلین وجود دارد.

نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی والکس
نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی والکس

در تجربه اولیه کارشناسان میهن سیگنال در استفاده از والکس، مشکل اصلی تعویض پایه های بازار بود. مثلا شما وارد قسمت ترید بیت کوین می شوید و میخواهید کمی بیت کوین بخرید، اما به طور پیشفرض پایه بازار بیت کوین- ریال است. زمانی که پایه بازار را تغییر می دهید نمودار قیمتی به طور کامل عوض می شود و گاهی در این میان تعویض سایت دچار اختلال می شود.

البته نا گفته نماند یکی از بهترین ویژگی های والکس سفارش گذاشتن در قیمت هایی خارج از تعرفه لحظه‌ای است، به این منظور اگر مثلا بیت کوین ۶۵ هزار دلار است، شما می توانید اردر فروش را روی ۷۰هزار دلار بگذارید و اگر خریداری با این قیمت پیدا شد، اردر شما بسته می شود. در حالی که در اکثر صرافی ها شما باید با قیمت لحظه ای آن ارز دیجیتال بر روی تابلو خرید و فروش کنید، که این باعث می شود برای سود کردن زمان زیادی را صرف پیدا کردن قیمت مناسب کنید.

برداشت از حساب های ریالی حدود ۷۲ ساعت به وسیله سامانه ساتنا طول خواهد کشید و نرخ کارمزد معاملات در این در این سامانه با توجه به معاملات شما در ۳ ماه اخیر محاسبه خواهد شد. نرخ کارمزد حداکثر ۰.۴ % خواهد بود و با انجام معاملات و افزایش سرمایه کمتر هم خواهد شد. همچنین کمترین مبلغ سفارش گذاری ۱۰۰ هزار تومان است.

مهمترین ویژگی های صرافی والکس
مهمترین ویژگی های صرافی والکس

مزایای مهم صرافی والکس :

 • رابط کاربری و گرافیک بسیار عالی
 • قابلیت حد ضرر و حد سود
 • پشتیبانی از ارزهای پر طرفدار مثل دوج کوین و کاردانو و …
 • پشتیبانی آنلاین و سریع
 • احراز هویت سریع و استفاده از ربات
 • مسابقه و جشنواره های با کارمزد صفر
 • درآمد زایی به شیوه رفرالی

معایب مهم صرافی والکس :

 • زمان برداشت از حساب با توجه به عملکرد پایا ممکن است تا یک روز کاری طول بکشد
 • نداشتن اپلیکیشن موبایل
 • نبود فضای آزمایشی (تست نت)
 • نداشتن پشتیبانی به صورت تلفنی

اگر قصد معامله گری در والکس را دارید، با ثبت نام از این لینک دو معامله اولتان کارمزد نخواهید داد.

معرفی صرافی اوکی اکسچنج

صرافی اوکی اکسچنج که یک پلتفرم دانش بنیان است از بهترین صرافی های ایرانی به شمار می آید. احتمالا تاکنون محیط کاربری جذاب و پلن های درآمد زایی این پلتفرم را دیده اید. اگر ندیده اید پیشنهاد میکنم فرصت استفاده از این پلتفرم را از دست ندهید.

محیط کاربری اوکی اکسچنج
محیط کاربری اوکی اکسچنج

علی رقم احراز هویت در ساعت 11 شب اپراتور های ایران صرافی در کمتر از ده دقیقه مراحل احرازهویت ما را کامل کردند و ما توانستیم به محیط جذاب اوکی اکسچتج دسترسی پیدا کنیم.

اوکی اکسچنج هم مثل نوبیتکس دارای دو بازار حرفه ای و معمولی است که اگر قصد خرید و فروش زیاد دارید میتوانید از محیط حرفه ای استفاده کنید. همچنین پشتیبانی این صرافی به صورت تلفنی و آنلاین است و اپلیکیشن موبایلی هم دارد.

همترین ویژگی های صرافی اوکی اکسچنج
همترین ویژگی های صرافی اوکی اکسچنج

مزایای اوکی اکسچنج:

محیط کاربری فوق العاده زیبا

تعداد ارز بالا

پشتیبانی 24 ساعته واقعی

احراز هویت با سرعت زیاد

معایب اوکی اکسچنج:

عدم وجود محیط تست نت

کارمزد نسبتا بالا

اگر با این لینک از صرافی اوکی اکسچنج خرید و فروش کنید تا 25 درصد در کارمزد معاملات خود صرفه جویی خواهید کرد.

معرفی صرافی اکسیر

این صرافی ادعا می کند کیف پول های آنلاینش از سرویس های فوق امن شرکت آمازون استفاده می کند که دارای دسترسی چند لایه و محافظت شده است. در این سایت سطوح کاربران به پنج دسته تقسیم شده که برای مبتدیان حدود ۰.۰۲۵% کارمزد می گیرد. صرافی اکسیر دارای پشتیبانی تلفنی و تیکتی است و شرایط استفاده از خدمات و تعهدات کاربران در آن به صورت شفاف موجود است.

نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی اکسیر
نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی اکسیر

متاسفانه این سایت اصلا ظاهر زیبا و ساده ای ندارد و شاید کارکردن با آن برای کاربران مبتدی بسیار گیج کننده باشد. اما در مقابل نرم افزار مخصوص موبایل دارد و شما میتوانید به آسانی با موبایل خرید و فروش کنید. پس اگر ظاهر زیبا برایتان اهمیتی ندارد پیشنهاد میهن سیگنال به شما صرافی اکسیر است.

کمترین مبلغ سفارش گذاشتن در صرافی اکسیر ۱۰۰ هزار تومان است و از ۱۵ ارز دیجیتال برتر پشتیبانی می کند. در حال حاضر اکسیر رتبه ۵۷۸ الکسای ایران را دارد و از سال ۲۰۱۸ مشغول به کار است. در باب امنیت نگه داری رمز ارزها در کیف پول های اکسیر آمده است که :

تمامی سرورها و کیف پول اکسیر در برابر حملات DDOS مقاوم می باشند. همچنین جهت امنیت بیشتر بخش عمده دارایی های کاربران اکسیر به صورت آفلاین نگهداری میگردد و فقط بخش کوچکی از دارایی ها بر روی کیف پول آنلاین قرار دارد که بر روی سرویس های فوق امن AWS متعلق به شرکت آمازون نگهداری می شوند.

که اگر ادعای فوق صحیح باشد، میتوان گفت اکسیر امن ترین صرافی ارز دیجیتال ایران است.

مهمترین ویژگی های صرافی اکسیر
مهمترین ویژگی های صرافی اکسیر

مزایای مهم صرافی اکسیر:

 • پشتیبانی از ارزهای متنوع
 • پشتیبانی از شبکه های بلاک چین مختلف
 • درآمد زایی به شیوه رفرالی
 • اطلاع رسانی درمورد رفع باگ های سایت

معایب مهم صرافی اکسیر :

 • رابط کاربری و گرافیک بسیار ضعیف
 • کندی اپلیکیشن موبایل
 • نبود فضای آزمایشی (تست نت)

معرفی صرافی ‏رابین کش

یکی از جدیدترین صرافی های ارزدیجیتال ایرانی صرافی به نام رابین کش است که ابزار های جدید و منحصر به فردی دارد. مثلا برای اولین بار یک صرافی ایرانی توانسته قابلیت های Limit, Stop-limit و Market را در بازار های خود پیاده سازی کند. به کمک این قابلیت شما میتوانید برای معاملات خود حد ضرر و حد سود ایجاد کنید و بدون نیاز به نظارت بر قیمت، معاملات خود را اتوماتیک کنید.

نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی رابین کش
نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی رابین کش

همچنین این صرافی از شبکه های شبکه TRC 20 و ERC 20 و BEP2 پشتیبانی میکند؛ پس در انتقال ارزهای خود مجبور نیستید تنها کارمزد بالای شبکه اتریوم را بپردازید. همچنین وجود شبکه BEP2 باعث می شود کلیه توکن های بر بستر بایننس مثل بایننس کوین را مستقیما ترید کنید.
این صرافی حتی سخت‌افزارها و اکسسوری‌های مرتبط با کیف‌پول و ارزهای دیجیتال را نیز برای کاربران خود جمع‌آوری کرده‌است تا این نیاز استفاده‌کنندگان از این پلتفرم را هم پوشش دهد.
اما شاید کلیدی ترین قابلیت صرافی رابین کش از نظر وبسایت میهن سیگنال را بتوان وجود بازار های آزمایشی برای شروع معاملگران تازه وارد دانست. همچنین وجود اطلاعات تماس و آدرس دقیق دفتر شرکت باعث اعتماد بیشتر کاربران به این صرافی جوان می شود.

همچنین اگر اهل هیجان و مسابقه هستید پیشنهاد میکنم مسابقه های این صرافی را از شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا برنده جوایز این مسابقات شوید.

مهمترین ویژگی های صرافی رابین کش
مهمترین ویژگی های صرافی رابین کش

مزایای مهم صرافی رابین کش:

 • رابط کاربری و گرافیک عالی
 • داشتن فضای آزمایشی
 • پشتیبانی از ارزهای متنوع
 • درآمد زایی به شیوه رفرالی

معایب مهم صرافی رابین کش:

 • نداشتن اپلیکیشن

معرفی صرافی ‏بیتستان

صرافی آنلاین بیتستان توسط شرکت ویرا ارتباط گستر امین با شماره ثبت ۵۵۴۵۰۷ ایجاد شده و امکان معامله حدود ۶۰ ارز دیجیتال برتر را دارد. این صرافی در معاملات خود کارمزد ۱.۵% میگیرد که می توان گفت بالاترین نرخ کارمزد در بین صرافی های ایرانی است. این صرافی کیف پول ندارد و زمانی که شما خرید میکنید باید مستقیما آدرس کیف پول خود را وارد نمایید.

نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی بیتستان
نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی بیتستان

همچنین این سایت دارای پشتیبانی آنلاین و 24 ساعته است که مشکلات احتمالی شما را رفع میکند. مثلا پاسخ سوالی برای محک صرافی توسط کارشناسان میهن سیگنال پرسیده شد که زیر 2 دقیقه پاسخ دادند. در لینکدین این سایت 29 کارمند رسمی آن معرفی شده که نشان دهنده تیم قدرتمند بیتستان است.  دفتر مرکزی این صرافی در دانشکده‌ی مدیریت دانشگاه تهران قرار دارد و این شاید باعث دلگرمی کاربران جدید شود.

مهمترین ویژگی های صرافی بیتستان
مهمترین ویژگی های صرافی بیتستان

مزایای مهم صرافی بیتستان:

 • رابط کاربری و گرافیک عالی
 • پشتیبانی از ارزهای برتر
 • امکان معامله بیش از 60 ارزدیجیتال

معایب مهم صرافی بیتستان:

 • نداشتن اپلیکیشن
 • نداشتن کیف پول داخل صرافی
 • نبود فضای آزمایشی (تست نت)

معرفی صرافی رمزینکس

در نگاه اول صرافی رمزینکس بسیار بسیار زیباست! رمزینکس امکان مبادله حدود ۲۴ ارز دیجیتال برتر را فراهم میکند که تعداد قابل قبولی است. کارمزد معاملات در این صرافی از ابتدای ثبت نام حدود ۰.۳% است که نسبت به رقبا مبلغ واقعا بالاییست.

نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی رمزینکس
نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی رمزینکس

رمزینکس دارای مقالات آموزشی بسیار با کیفیتی است که ارزش مطالعه دارد. حداقل مبلغ سفارش گذاری در این صرافی ۱۰۰ هزار تومان است که مبلغ قابل قبولی است.

معرفی صرافی اکسکوینو

اکسکوینو یکی از معتبرترین و در عین حال محبوب ترین صرافی های ارزدیجیتال است که فعالیت خود را از سال ۱۳۹۶ آغاز کرده و امروز توانسته تاییدیه معاونت علمی ریاست جمهوری را کسب کند. هرچند صرافی ها مکان امنی برای نگهداری ارزهای دیجیتال نیستند اما این صرافی از کیف پول های پیشرفته ترکیبی سخت افزاری استفاده میکند تا خیال کاربرانش را کاملا آسوده کند.

نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی اکسکوینو
نگاه کلی به محیط معاملات در صرافی اکسکوینو

در این صرافی حدود ۷۰ رمزارز قابل خرید و فروش است و پشتیبانی این سایت به صورت شبانه روزی تلفنی و تیکتی است. همچنین دفتر ثابت این سایت واقع در کامرانیه جنوبی تهران است و حدود ۳۰ نیروی متخصص جوان در آن مشغول فعالیت هستند.

اگر اهل هیجان و رقابت و مسابقه هستید، اکسکوینو با مسابقات متعدد و جوایز ارزنده بهترین گزینه برای شماست!

مهمترین ویژگی های صرافی اکس کوینو
مهمترین ویژگی های صرافی اکس کوینو

مزایای صرافی اکسکوینو:

تاییدیه معاونت علمی ریاست جمهوری

قیمت منصفانه بین تمامی صرافی های ارزدیجیتال ایرانی

دارای اپلیکیشن موبایل با رابط کاربری آسان

معایب صرافی اکس کوینو:

سخت گیری در مراحل احراز هویت و فعال‌سازی حساب کاربری

عدم دریافت پیامک دو عاملی در بعضی از ساعات شبانه روز

نبود فضای آزمایشی (تست نت)

اگر از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام در این صرافی کنید و به اندازه ۱۰ دلار در ماه اول معامله انجام دهید، حسابتان به صورت اتوماتیک و بدون هیچ قرعه کشی ۱۰۰ هزار تومان شارژ خواهد شد! برای ثبت نام و دریافت جایزه اینجا کلیک کنید.


چه معیار هایی برای انتخاب بهترین صرافی ارزدیجیتال ایرانی در نظر گرفتیم؟

 • زبان

یکی از مهم ترین ملاک های انتخاب یک صرافی زبان و کشور های قابل پذیرش است. اگر در زبان انگلیسی ضعف دارید بهتر است از صرافی های ایرانی استفاده کنید. زیرا در موقع خطرات و ریسک مسدود شدن حساب ممکن است زمان کافی برای ترجمه و ارتباط مستقیم پیدا نکنید.

 • تجربه کاربری نویسنده

این معیار کاملا سلیقه ای و شخصی و حاصل تجربه چند ساله کار کردن با صرافی های مختلف توسط سردبیر سایت خبری میهن سیگنال است.

 • میزان کارمزد

شاید به جرئت بشود گفت یکی از مهمترین معیار های انتخاب یک صرافی خوب میزان کارمزد مناسب است. بعضی از صرافی ها این کارمزد را درمعامله ارز های دیجیتال به حداقل و معامله با ریال به حداکثر رسانده اند.

 • اطلاعات تماس و آدرس دفتر مرکزی

شفاف بودن اطلاعات یک صرافی باعث جلب اطمینان بهتر می شود. لذا قبل از ثبت نام در صرافی ایرانی حتما باید آدرس دقیق شرکت را پیدا کنید.

 • قابلیت پیگیری و شکایت

بزرگترین مزیت صرافی های معتبر ایرانی قابل پیگیری بودن آن است، اگر در تراکنش های خود به اختلاف خوردید و پشتیبانی سایت به شما پاسخ مناسبی نداد، شما می توانید طبق قانون از آنها شکایت کنید.

طبق ماده ۲ قانون مجازات عمومی:

«هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تامینی یا تربیتی باشد جرم محسوب است و هیچ امری را نمی توان جرم دانست مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تامینی یا تربیتی تعیین شده باشد.»[منبع]


صرافی کریپتولند به دلیل تعدد بالای گزارش کاربران از این لیست حذف شدند. صرافی کریپتولند وابسته به آقای سینا استوی با گزارش سایت گرداب بسته شد و سینا استوی دستگیر شد.[منبع: گرداب]

در گزارش گرداب نوشته شده است که کلاهبرداری آقای استوی به دلیل توکن BRG بوده و صرافی کریپتولند هیچ مشکل قانونی ندارد. لذا کاربرانی که منتظر تعیین تکلیف اموالشان در صرافی کریپتولند هستند، باید این فرم را پرکرده و منتظر رای دادستان پرونده بمانند.


ما در این مقاله ۶ صرافی برتر ارز دیجیتال ایرانی را معرفی و مقایسه کردیم. همانطور که قبلا هم گفتیم معرفی این سایت ها دلیلی بر بهتر بودن این صرافی ها نسبت به صرافی های خارجی نیست و ما استفاده از آنها را توصیه و یا رد نمی کنیم. قبل از ثبت نام در هر صرافی حتما قوانین آن را به طور کامل ملاحظه نمایید که دچار مشکل نشوید.

ضمنا برای خرید ارزدیجیتال با متاسب ترین قیمت می توانید از سرویس مقایسه قیمت ارز های دیجیتال در صرافی های ایرانی استفاده نمایید تا با کمترین هزینه ارز دیجیتال بخرید. اگر صرافی معتبری از قلم افتاده لطفا نامش را در قسمت نظرات بیاورید تا در اسرع وقت آن را بررسی کنیم.

با توجه به استقبال گرم شما عزیزان، دوره آموزشی رایگانی برای تازه واردها ساختم که میتونه در ابتدای کار یه راهنمای خوب براشون باشه و هزینه ای بابت آموزش نپردازن، برای مشاهده این دوره به صورت رایگان روی شروع یادگیری صرافی های خارجی کلیک کنید.

منبع


دیدگاهتان را بنویسید