تکنولوژی

آشنایی با ترکیب بندی در عکاسی و اصول ترکیب بندی بهینه

یکی از تکنیک های جالب عکاسی، ترکیب لایه های فوکوس یا Focus Stacking نام دارد. در حالت معمول، زمانی که روی سوژه ی نزدیک فوکوس می کنیم، آنچه در دوردست قرار گرفته تار می شود و اگر روی دوردست یا بی نهایت فوکوس کنیم نیز اجسام نزدیک کم و بیش تار می شوند.

برای حل کردن مشکل، می توانید دریچه ی دیافراگم را کوچک تر کنید که مشکلاتی مثل کمبود روشنایی را به دنبال دارد. روش دیگر، ترکیب لایه های فوکوس یا Focus Stacking است.

در این مقاله با تکنیکی به اسم Focus Stacking در عکاسی آشنا می شویم که به کمک نرم افزارهای تخصصی ویرایش عکس مثل فتوشاپ و برخی نرم افزارهای خاص امکان پذیر است. با ما باشید.

مشکلات عکاسی از مناظر با فوکوس کامل

عدد F که نسبت قطر دریچه ی دیافراگم به فاصله ی کانونی است، مشخص می کند که عمق میدان چقدر است. زمانی که دیافراگم را بازتر می کنید، عمق میدان کمتر می شود و محدوده ی کوچک تری از منظره در فوکوس کامل قرار می گیرد. نقاط نزدیک تر و دورتر، تار می شود و در فوکوس نخواهد بود.

با بسته تر کردن دیافراگم، عمق میدان بیشتر می شود و ناحیه ای که در فوکوس قرار می گیرد، بیشتر خواهد شد اما در مقابل پرتوگیری کمتر می شود و عکس تاریک می شود. برای روشن تر کردن، می توانید ISO را افزایش دهید که موجب افزایش نویز می شود و می توانید زمان شاتر که مدت زمان جذب نور است را بیشتر کنید که در این صورت اثر حرکت سوژه ها و لرزش دوربین را نیز بیشتر کرده اید.

بنابراین با توجه به مثلث عکاسی، ممکن است گاهی هیچ راهکاری برای در فوکوس قرار دادن تمام منظره وجود نداشته باشد.

علت تار شدن عکس و راهکارهای عکاسی با فوکوس بهتر

فوکوس خودکار و دستی در عکاسی و آشنایی با تنظیم ناحیه ی فوکوس

لنزهای زاویه باز که برای عکاسی از مناظر مناسب تر هستند هم مشکل را به کلی حل نمی کنند و همیشه شرایطی وجود دارد که با روش های معمولی نمی توانید تمام پیش زمینه و پس زمینه و نواحی میانی را در فوکوس کامل قرار بدهید.

به یک مثال ساده و واقعی توجه کنید. منظره ی زیر حاوی نقاط نزدیک و بسیار دور است:

این عکس در ابعاد کوچک شده، زیبا به نظر می رسد اما همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، زمانی که صدف در فاصله ی نزدیک، مرز واضحی دارد و فوکوس نسبتاً خوب است، دوردست کم و بیش تار می شود:

و حالت برعکس نیز وجود دارد، اگر فوکوس روی بی نهایت تنظیم شود، صدف کمی تار می شود:

اگر تنظیمات دوربین را بهینه انتخاب نکنید، اختلاف کمی که بین عکس های فوق وجود دارد، به مراتب بیشتر می شود و واقعاً حفظ وضوح و زیبایی تمام نواحی، غیرممکن است.

آشنایی با Focus Stacking یا ترکیب نواحی واضح از فریم های مختلف

تکنیک ترکیب لایه های فوکوس یا Focus Stacking به این صورت پیاده سازی می شود که چند فریم عکس با هم ترکیب می شود و در واقع بخش های واضح از هر فریم، با دیگر فریم ها در یک عکس ترکیبی قرار می گیرد. در این صورت تمام نواحی در فوکوس نسبتاً کاملی قرار می گیرد. نتیجه را مشاهده کنید:

و در نمای برش خورده و بزرگ نیز وضوح خوبی دیده می شود:

تکنیک Focus Stacking زمانی مفید است که واقعاً هیچ راهکاری برای حفظ فوکوس در نواحی مختلف تصویر نداشته باشید. در واقع اگر بتوانید با کاهش دیافراگم نسبی و افزایش زمان شاتر یا ISO، مشکل را حل کنید، نیازی به استفاده از روش ترکیب لایه های فوکوس نیست.

یکی از موارد متداول، عکاسی ماکرو است. در عکاسی از اجسام بسیار نزدیک که عکاسی Macro گفته می شود، فاصله ی نسبی تا اجسام نزدیک مثل گل و گیاه، حشرات و غیره و اجسام دوردست بسیار متفاوت است و عملاً حفظ فوکوس غیرممکن می شود.

برای ترکیب کردن بخش هایی از فریم های مختلف، دو فرآیند کلی وجود دارد. گام اول استفاده از دوربین به شکل صحیح است و قدم بعدی پس پردازشی است و به عبارت دیگر می بایست چند فریم عکس را به کمک نرم افزاری مثل فتوشاپ، به صورت لایه لایه روی هم قرار بدهید و بخش های تار از لایه های مختلف را حذف کنید.

توجه کنید اگر حین عکاسی، عکس های مناسبی نگیرید، طبعاً با استفاده از فتوشاپ نمی توانید به نتیجه ی مطلوبی برسید.

عکاسی از یک منظره برای پیاده سازی Focus Stacking

دوربین را برای عکاسی در حالت معمولی تنظیم کنید و انواع ترکیب بندی را امتحان کنید و به حالت نهایی برسید.

آشنایی با ترکیب بندی در عکاسی و اصول ترکیب بندی بهینه

اکنون بررسی کنید که آیا فوکوس روی تمام نواحی در حد مطلوب است یا خیر و ابتدا با کاهش دیافراگم نسبی و در واقع افزایش عدد F، وضعیت فوکوس را بررسی کنید. اگر فوکوس در حد خوبی نیست، برای گرفتن چند عکس از منظره بدون تغییر موقعیت دوربین آماده شوید. تنها موردی که در عکس های مختلف تغییر می کند، فوکوس است. لذا باید میزان اکسپوژر یا پرتوگیری و توازن رنگ سفید و مواردی از این دست را ثابت نگه دارید. برای این کار، حالت عکاسی با تنظیمات دستی یا Manual یا Manual Exposure را فعال کنید و روشنایی عکس را در حد مطلوب تنظیم کنید.

فوکوس را نیز روی حالت دستی یا MF قرار دهید. برای عکس اول که قرار است ناحیه ی نزدیک در فوکوس کامل باشد، می توانید در پیش نمایش عکس روی نواحی نزدیک بزرگ نمایی کنید و بررسی کنید که همه  چیز واضح باشد و در صورت نیاز حلقه ی تنظیم فوکوس یا اسلایدر لمسی را تغییر وضعیت دهید.

فوکوس خودکار و دستی در عکاسی و آشنایی با تنظیم ناحیه ی فوکوس

کاربرد دکمه ی AF-L و AE-L و AF-ON در عکاسی با دوربین های DSLR و بدون آینه چیست؟

پس از گرفتن اولین عکس، نوبت به فوکوس روی دوردست می رسد. دقت کنید که میزان پرتوگیری و سایر تنظیمات یکسان باقی بماند و دوربین نیز تغییر موقعیت نداشته باشد. تنها موردی که تغییر می کند، فوکوس است. می توانید در پیش نمایش عکس روی صفحه نمایش، روی نواحی دور زوم کنید و فوکوس را به دقت تنظیم کنید.

معمولاً دو عکس برای ترکیب لایه های فوکوس کافی است اما می توانید به جای دو عکس، سه عکس یا بیشتر تهیه کنید و حین ویرایش و ترکیب لایه ها در فتوشاپ، از عکس های مختلف استفاده کنید.

ترکیب عکس های با فوکوس متفاوت در فتوشاپ

برای ترکیب کردن عکس ها می توانید از نرم افزارهای خاصی مثل Helicon استفاده کنید که برای شرایط ویژه طراحی شده اند. برای عکس های معمولی تر می توانید از نرم افزارهای ویرایش عکس مختلفی استفاده کنید که یک نمونه ی عالی، Photoshop است. در فتوشاپ می توانید هر یک از فریم ها را به صورت یک لایه قرار بدهید و با استفاده از قابلیت Mask، بخش های ناواضح آن را مخفی کنید و در نهایت خروجی را به عنوان یک عکس واضح ذخیره کنید.

و اما روش کار:

برای باز کردن عکس های مختلف در یک فایل به صورت لایه های مختلف، از منوی File گزینه ی Load Files Into Stack را انتخاب کنید.

در پنجره ی باز شده روی Browse کلیک کنید و آدرس فایل های عکس را بدهید.

تیک گزینه ی Attempt to Automatically Align Source Images را در صورت نیاز بزنید تا فتوشاپ به صورت خودکار عکس های مشابه را دقیقاً روی هم قرار بدهد و به عبارت دیگر اجسام و سوژه ها روی هم بیافتد.

روی OK کلیک کنید.

در صورت نیاز نام لایه ها را در پالت لایه ها تغییر بدهید تا مشخص باشد که کدام عکس فوکوس نزدیک و کدام تصویر فوکوس دور دارد.

نمایش پالت لایه ها را با کلید میانبر F7 فعال کنید و سپس لایه ی فوکوس دور را با درگ و دراپ یا گرفتن و رها کردن، بالای لایه ی فوکوس نزدیک قرار دهید و آن انتخاب کنید.

از منوی Layer گزینه ی Layer Mask و سپس Reveal All را انتخاب کنید.

ابزار Brush یا قلمو را از نوار ابزار کنار صفحه انتخاب کنید. ابعاد قلمو را نسبتاً بزرگ انتخاب کنید تا کار سریع تر پیش برود.

شورت کات ابزار قلمو یا Brush، کلید B کیبورد است.

اکنون با رنگ سیاه مشغول رنگ کردن لایه ی دور شوید و بخش های فاقد فوکوس بهینه را سیاه کنید. برای بررسی بهتر، می توانید روی آیکون چشم کنار لایه ی عکس فوکوس نزدیک کلیک کنید تا مخفی شود. در صورت نیاز می توانید با کلید میانبر Ctrl + Alt و چرخ موس، بزرگ نمایی را تغییر بدهید.

به این ترتیب بخش های واضح از لایه ی عکس با فوکوس دوردست، روی عکسی که با فوکوس نزدیک گرفته شده قرار می گیرد. در نتیجه اغلب نواحی فوکوس بهینه و خوبی خواهند داشت.

دقت کنید که می توانید حالت برعکس را پیاده سازی کنید و در واقع عکسی با فوکوس نزدیک را روی عکس با فوکوس دوردست قرار داده و با فعال کردن ماسک و سیاه کردن نواحی فاقد فوکوس، به نتیجه ی مشابهی برسید.

در مورد استفاده از چند لایه نیز روش کار مشابه است با این تفاوت که باید بخش های فاقد فوکوس را از لایه های بیشتری حذف کنید.