تکنولوژی

تغییر لیستی تصویری پنجره های نرم افزارها حین مکث روی آیکون های تسک بار به لیست ساده

موس جزء اصلی ترین سخت افزارهای ورودی در کامپیوتر است. موس همانند صفحه کلید به عنوان یک رابط کاربری کامپیوتر شناخته می شود. امروزه انواع مختلفی از موس های غلتکی نوری بلوتوثی و موس های مخصوص بازی های رایانه ای (که به موس های گیمینگ معروف هستند) وجود دارد. هر چند که با ظهور لپ تاپ ها تاچ پد سعی کرد جای موس را بگیرد اما هم چنان کاربران لپ تاپ ها به صورت گسترده از موس استفاده می کنند. حال اگر این ابزار ورودی دچار مشکل شود یعنی مشکل کار نکردن کلیک راست در ویندوز را داشته باشیم باید با استفاده از راهکارهای مختلف غیر فعال شدن راست کلیک در ویندوز را حل کرد. حل مشکل کار نکردن کلیک راست در ویندوز از دو حالت خارج نیست. یا خود موس دچار مشکل شده است و به اصطلاح علت کار نکردن کلیک موس مشکل سخت افزاری است. یعنی دکمه های آن به خوبی عمل نمی کنند یا USB دچار مشکل شده است که در آموزش رفع مشکل عدم شناسایی پورت USB در ویندوز روش های بسیار کاربردی برای حل مشکل USB ارائه کردیم در 30 درصد مواقع مشکل کار نکردن کلیک راست لپ تاپ نرم افزای است. به عبارت دیگر به علت وجود فایل های سیستمی خراب این مشکل رخ داده است. در این مقاله از میزبان فا مگ راه کارهایی برای رفع مشکل کلیک راست در ویندوز 10 ارائه می کنیم.

چرا کلیک راست موس کار نمی کند؟

دلایل مختلفی برای کارنکردن کلیک راست وجود دارد. در ادامه روش هایی را برای حل این موضوع پیشنهاد می دهیم.

 • مشکلات سخت افزاری: اگر از لپ تاپ استفاده می کنید در ابتدا بررسی کنید که این مشکل هم در موس و هم در تاچ پد وجود دارد یا نه؟ لپ تاپ خود را با موس دیگری امتحان کنید. شاید علت کار نکردن کلیک موس مشکلی در قطعات آن باشد.
 • اختلال آنتی ویروس: استفاده از برخی آنتی ویروس ها هم می تواند علت کار نکردن کلیک موس باشد. به همین دلیل اگر از آنتی ویروس استفاده می کنید با غیر فعال کردن آن بررسی کنید مشکل کارنکردن کلیک راست در ویندو مرتفع می شود یا نه؟
 • مشکل پورت: در برخی مواقع هم مشکلات مربوط به درگاه USB موجب کار نکردن کلیک موس می شود که می بایست پورت موس را عویض نمود.
 • مشکلات نرم افزاری: ممکن است یکسری تداخل یا مشکلات نرم افزار موجب کار نکدن کلیک موس شده باشد در چنین شرایطی به دستور تعمیر می توانید این چالش را حل کنید.

تنظیمات راست کلیک ویندوز

کار نکردن کلیک راست لپ تاپ یا کامپیوتر عملا باعث مختل شدن استفاده از آنها می شود. در صورت نبود موس استفاده از تاچ پد لپ تاپ می تواند مشکل را حل کند. اما در صورت غیر فعال شدن کلیک راست روی دسکتاپ باید تنظیمات کلیک راست موس در ویندوز 10 مورد بررسی قرار بگیرد. اما چگونه راست کلیک را فعال کنیم؟ برای رفع مشکل از کار افتادن کلیک راست لپ تاپ چه راهکارهایی وجود دارد؟

 1. برای بررسی تنظیمات کلیک راست موس در ابتدا با فشردن کلیدهای پنجره ویندوز + I تنظمات ویندوز را باز کنید.
 2. روی گزینه Device کلیک کنید.
 3. سپس در ستون سمت چپ Mouse را انتخاب کنید. بررسی کنید که گزینه select your primary button حتما روی left تنظیم شده باشد.

در ادامه 5 روش برای حل مشکل کارنکردن کلیک راست در ویندوز ارائه میکنیم. فقط مشکل کارنکردن کلیک راست نیست که با استفاده از راهکارهایی زیر حل می شود بلکه در صوت کند باز شدن منوی راست کلیک ویندوز تنظیمات راست کلیک ویندوز 10 نیز می تواند راهگشا باشد.

1- رفع مشکل کلیک راست در ویندوز 10 با آپدیت درایور

در آموزش های پیشین در مورد اهمیت آپدیت کردن و چگونگی به روزرسانی درایورهای ویندوز صحبت کردیم. آپدیت درایورها به قدری اهمیت دارد که در اغلب موارد برای رفع یکسری مشکلات مثل عدم شناسایی دستگاه نیز صورت می گیرد.

در مورد علت کار نکردن کلیک موس هم آپدیت کردن درایور می تواند یکی از راه حل ها باشد. برای آپدیت کردن درایور موس مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کلیدهای پنجره ویندوز + X را به طور همزمان بزنید.
 2. سپس در پنجره ظاهر شده Device Manager را انتخاب کنید.
 3. سپس در پنجره باز شده Mice and other pointing device را انتخاب کنید تا ماژول HID-compliant mouse ظاهر شود. روی آن کلیک کنید و دکمه زیر را بزنید.
 4. اکنون گزینه Update driver را انتخاب کنید تا فرآیید آپدیت آغاز شود. اگر علت کار نکردن کلیک موس آپدیت باشد با این کار و به احتمال زیاد مشکل غیر فعال شدن راست کلیک در ویندوز حل خواهد شد.

2- مشکل کلیک در ویندوز 10 در حالت تبلت مود

طراحی ویندوز از نسخه 8 به بعد به شکلی شده است که به می تواند به حالت تبلت در آید. از این رو یکی از قابلیت های ویندوز 10 حالت تبلت مود Tablet Mode است. اما وقتی که از حالت تبلت مود استفاده می کنید کلیک راست غیر فعال می شود. به عبارت دیگر می توان گفت علت کار نکردن کلیک موس استفاده از این حالت است. معمولا کسانی از این قابلیت استفاده می کنند که لپ تاپ های لمسی دارند.

 1. برای غیر فعال کردن حالت تبلت مود به منظور حل مشکل غیر فعال شدن راست کلیک در ویندوز کافی است از دکمه های ترکیبی پنجره ویندوز + A استفاده کنید.
 2. در سمت راست صفحه گزینه تبلت مود نمایان می شود. اگر حالت تبلت مود فعال باشد گزینه مربوط به آن آبی رنگ است. با غیر فعال کردن این گزینه یعنی یکبار کلیک کردن روی آن می توانید این قابلیت را غیرفعال کنید. با استفاده از این گزینه به احتمال زیاد مشکل غیر فعال شدن راست کلیک در ویندوزحل خواهد شد.

3- رفع چالش از کار افتادن کلیک راست با task manager

با restart کردن Windows Explorer به احتمال زیاد غیر فعال شدن راست کلیک از کار افتادن کلیک راست لپ تاپ
برطرف خواهد شد و نیازی به تنظیم کلیک راست نیست.

 1. برای غیر فعال شدن راست کلیک در ویندوز می توانید با فشردن همزمان کلید های Ctrl +Shift+Esc پنجره task manager را مشاهده کنید.
 • حالا پنجره task manager نمایش داده می شودد در سربرگ Processes گزینه Windows Explorer پیدا کنید سپس روی آن کلیک کنید و نهایتا در پایین پنحره سمت راست روی گزینه Restart کلیک کنید.

در اغلب موارد این کار موجب رفع مشکل کلیک راست در ویندوز خواهد شد.

4- تعمیر ویندوز با قابلیت Cmd

یکی دیگر از رهکارهای حل مشکل کلیک در ویندوز این است که از CMD کمک بگیرید. سپس دستور دستور اسکن را در این محیط وارد کنید.

 1. در ابتدا با زدن کلید های ترکیبی پنجره ویندوز + R وارد محیط Run شوید.
 2. سپس عبارت cmd را تایپ کرده و روی دکمه OK کلیک کنید.
 3. اکنون دستور sfc /scannow را تایپ کرده و کلید Enter را بزنید.
 4. فرآیند اسکن ممکن است بین 20 تا 30 دقیقه طول بکشد. پس از پایان اسکن کامپیوتر یا لپتاپ خود را ری استارت کنید.

دستور تعمیر ویندوز در برخی موقع می تاند مشکلاتی از قبلی کار نکردن کلیک موس را نیز حل کند. در صورتس که مشکل کار نکردن موس همچنان پابرجا بود راهکار بعدی را هم امتحان کنید.

5- نرم افزار رفع مشکل کلیک در ویندوز

همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم کار نکردن کلیک راست موس در ویندوز می تواند هم دلیل نرم افزاری یا دلیل سخت افزاری داشته باشد.

بعضی از نرم افزارها هستند که پس از نصب به علل مختلف باعث ایجاد اختلال در کارکرد ابزارهای ورودی خواهند شد. یکی از این اختلالات ایجاد شده در مورد عملکرد موس است. از این رو یکی از راهکارهایی که برای حل مشکل کارنکردن کلیک راست پیشنهاد میشود این است که بررسی کنید جدیدا چه نرم افزارهای نصب کردید. آنها را حذف کنید و ببینید آیا مشکل کار نکردن کلیک راست در ویندوز حل می شود یا نه؟ نرم افزار Shell Extension Manager یکی از بهترین نرم افزارها برای رفع مشکل کلیک راست در ویندوز 10 است. این برنامه نیازی به نصب ندارد.

 1. پس از دانلود و اجرای نرم افزار Shell Extension Manager محیط کاربری آن نمایش داده م یشود. برای رفع مشکل کلیک راست در ویندوز 10 توسط نرم افزار shell در ابتدا اجازه دهید نرم افزار چند ثانیه به اسکن نرم افزارهای مختلف بپردازد. حداکثر این فرایند یک دققه طول می کشد. پس از ان در قسمت Option گزینه اول یعنی Filter By Extension Type را انتخاب کنید.
 • سپس در پنجره باز شده گزینه Context Menu را انتخاب و OK را کلیک کنید.
 • لیستی از نرم افزارهای مختلف نمایان می شود. نرم افزارهایی که در کادر صورتی هستند نرم افزارهایی که فایل های سیستمی خراب یا دچار مشکل دارند و شاید علت کار نکردن کلیک موس این نرم افزارها و فایل های درون ان ها باشد روی انها کلیک کنید و دکمه قرمز سمت چپ را کلیک کنید. با استفاده از این روش فایل های سیستمی که در نرم افزار دچار مشکل شده است بهبود می بایند و به احتمال زیاد با این کار رفع مشکل کلیک راست در ویندوز 10 انجام میشود.

کارنکردن کلیک راست موس می تواند یکی از بدترین اتفاقات در حین کار با کامپیوتر باشد. چرا که در صد عظیمی از کارها با استفاده از موس انجام می شود. درست است که با استفاده از ابزارهایی مانند Tab و یا جهت های روی کیبورد و خود کلید Enter می توان کارهای مختلفی را انجام داد اما سهولت کارها با موس به قدری بالا است که خیلی ها ترجیح می دهند از این ابزار استفاده کنند. حتی اگر تاچ پد لپ تاپ هم داشته باشند.در این مقاله سعی کردیم راهکارهای ساده و عملی برای حل مشکل کارنکردن کلیک راست ویندوز را ارائه کنم. اگر شما راه حل دیگری را امتحان کرده اید که می تواند باعث رفع مشکل کلیک راست در ویندوز 10 شود حتما با ما به اشتراک بگذارید.

لوگوی دیجیاتو

دیجیاتو

آخرین کلمات کلیدی جستجو شده

 • اینستاگرام
 • Kpi
 • captcha
 • mid
 • OpenAI
 • تست

بیشترین کلمات کلیدی جستجو شده

 • apple8
 • بلومبرگ
 • اپل
 • آیفون
 • موبایل
 • اینستاگرام
 • ویندوز
 • مین
 • متاورس
 • s
 • هوآوی
 • oneplus
 • ترسناک
 • تست
 • گوگل
 • OpenAI
 • فولد
 • تیم کوک