خودرو

مقایسه تویوتا کمری گرند با سیتروئن زانتیا و ماکسیما

با مزایا و معایب نیسان ماکسیما آشنا شوید
4

لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد!
http://akhr.ir/6818671

2K

19

خودرو بانک/ نیسان ماکسیما سدانی زیبا، پرقدرت و باکیفیت است که در فاصله سال های 1381 تا 1391 توسط پارس خودرو به تولید می رسید. این خودرو در طی ده سال حضور خود با خودروهای مختلفی از جمله تویوتا کمری و هیوندای آزرا به رقابت پرداخت و به واسطه پیشرانه شش سیلندر خود، یکی از حجیم ترین خودروهای مونتاژ داخل بود. محبوبیت نیسان ماکسیما حتی پس از توقف تولید و عرضه نیسان تیانا نیز ادامه یافت.

نیسان ماکسیما در طی دوران تولید خود با دو گیربکس دنده ای و اتوماتیک به دست مصرف کنندگان رسید. نسخه های دنده ای از شتاب بهتر و قیمت کمتری برخوردار هستند و نسخه های اتوماتیک نیز سهولت در رانندگی به همراه بهره مندی از قدرت فوق العاده را نصیب مالکان خود می کنند.

نیسان ماکسیما تولید شده توسط پارس خودرو، نسل پنجم این خودرو است که در فاصله سال های 1999 تا 2003 در بازار استرالیا، اروپا و آمریکای جنوبی عرضه شد. نیسان ماکسیما در برخی بازارها نیز با نام نیسان سفیرو نیز شناخته می شود نسل ششم این خودرو نیز با نام نیسان تیانا در بازار کشورمان عرضه شد که در فاصله سال های 2009 تا 2013 به تولید می رسید و البته نتوانست موفقیت نیسان ماکسیما را در بازار ایران تکرار کند.

نیسان ماکسیما خودرویی موفق در بازار ایران بود که این موفقیت مرهون اصالت، کیفیت و مهندسی دقیق ژاپنی است که در فرآیند ساخت این خودرو به کار گرفته شده است. تا پیش از ورود تویوتا کمری گرند نیز نیسان ماکسیما رقیب چندانی را پیش روی خود نمیدید و به همین دلیل موفق شد تا برای مدت ها یکه تاز بازار باشد. این شهرت به مرور و با ورود خودروهای کره ای که امکانات رفاهی بیشتری را ارائه می دادند، روز به روز کم رنگ تر شد.

با افزایش شدید قیمت خودرو طی دو سال اخیر، بسیاری از خودروهای کارکرده بازار ارزش تازه ای پیدا کرده و مجددا وارد دوره حیات شده اند. یکی از این خودروها، نیسان ماکسیما است که در کنار سیتروئن زانتیا و هیوندای آوانته، یاد روزهای خوش خودروسازی ایران را زنده نگه داشته  است. به همین دلیل بد نیست تا نگاهی به مزایا و معایب ماکسیما داشته باشیم. در ادامه با خودروبانک همراه باشید.

مزیت اول، شتاب قابل قبول
نیسان ماکسیما به موتور شش سیلندر سه لیتری تنفس طبیعی مجهز است که حداکثر 227 اسب بخار قدرت و 288 نیوتن متر گشتاور در اختیار راننده قرار می دهد. این قدرت و گشتاور در ترکیب با سیستم انتقال قدرت دیفرانسیل جلو و وزن 1400 کیلوگرمی خودرو، نویدبخش شتاب عالی خودرو هستند که یکی از مزایا نیسان ماکسیما از ابتدای ورود تا به حال محسوب می شود. شتاب صفر تا صد نیسان ماکسیما در نسخه دنده ای حدود 8.5 ثانیه و در نسخه اتوماتیک حدود 9.5 ثانیه برآورد می شود.

مزیت دوم، کابین بزرگ و جادار
نیسان ماکسیما یک سدان سایز متوسط است و مونتاژ این گونه خودروها اتفاقی نیست که سابقه زیادی در خودروسازی ایران داشته باشد. در حقیقت نیز پس از نیسان ماکسیما تنها لیفان 820 بود که در این سگمنت و در نسخه مونتاژی وارد بازار کشورمان شد و سایر خودروهای این رده وارداتی بوده اند.

نیسان ماکسیما به لطف فاصله بین دو محور 2750 میلیمتری خود، کابینی بی نهایت جادار و راحت را به سرنشینان خود ارزانی می دارد و در قسمت صندوق عقب نیز حجم بزرگی از فضا در اختیار مالک خودرو خواهد بود. این مورد نیز یکی دیگر از مزایا نیسان ماکسیما به شمار می رود.

عیب اول، مصرف سوخت بالا
مورد اول از مزایا نیسان ماکسیما به پیشرانه شش سیلندر و حجیم این خودرو اشاره داشت که شتاب فوق العاده ای را برای این خودرو فراهم می کند. با این حال همین پیشرانه بسیار خوش اشتها بوده و مصرف سوختی برابر با 10.5 لیتر در هر صد کیلومتر به صورت ترکیبی ثبت می کند که در مقایسه با خودروهای کم مصرف امروز، رقم بالایی است.

این رقم در نمونه اتوماتیک به واسطه استفاده از جعبه دنده چهارسرعته اندکی افزایش یافته و به حدود 11 لیتر در هر صد کیلومتر می رسد تا مصرف سوخت بالا به عنوان یکی از معایب نیسان ماکسیما مطرح شود. البته این ارقام رسمی هستند و در دنیای واقعی، مصرف سوخت نیسان ماکسیما بیشتر از این اعداد خواهد بود.

عیب دوم، فرمان پذیری
هندلینگ ضعیف یکی از مواردی است که از ابتدای ورود سدان سایز متوسط ژاپنی به بازار، به عنوان یکی از معایب نیسان ماکسیما مطرح شد. این مشکل به علت تقسیم وزن نامناسب و ساده بودن بیش از حد سیستم تعلیق در محور عقب به وجود آمده و سبب شده تا پیچیدن با نیسان ماکسیما در سرعت های بالا، عمل عاقلانه ای به نظر نرسد.

با این وجود در سرعت های مجاز و شرایط معمولی، نیسان ماکسیما خودرو ناپایداری نیست اما با توجه به نبود سیستم کنترل پایداری و کنترل کشش و وضعیت نه چندان مطلوب جاده های ایران، ماجراجویی با نیسان ماکسیما در سر پیچ ها چندان عقلانی نخواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar