تکنولوژی

آموزش ترجمه صفحات اینترنت به کمک Google Chrome و تنظیمات Translate در آن

مرورگر گوگل کروم قابلیت ترجمه خودکار صفحات وب با استفاده از سرویس Google Translate را دارد و برای استفاده از این ویژگی، نیازی به نصب کردن اکستنشن اضافی نیست. اگر به سایتی مراجعه کنید که زبان آن با زبان تنظیم شده در مرورگر متفاوت باشد، پیشنهاد ترجمه کردن نمایش داده می شود. در صورت عدم نیاز می توانید قابلیت Translate کروم را فعال کنید و در عین حال اگر این قابلیت را قبلاً غیرفعال کرده اید، می توانید ترجمه ی خودکار را فعال کنید.

در ادامه به روش فعال و غیرفعال کردن ترجمه ی خودکار در Chrome به زبان اصلی و زبان های فرعی و همین طور جلوگیری از ترجمه ی صفحات یک سایت خاص می پردازیم.

نحوه فعال یا غیرفعال کردن ترجمه ی خودکار سایت ها در مرورگر کروم

مرورگر کروم را اجرا کنید و مثل همیشه برای باز کردن صفحه ی تنظیمات، از منوی سه نقطه ای و گزینه ی Settings استفاده کنید. روش دیگر تایپ کردن آدرس زیر در نوار آدرس و زدن کلید Enter است:

chrome://settings

در صفحه ی تنظیمات تا انتها اسکرول کنید و روی Advanced کلیک کنید تا تنظیمات کامل تر و پیشرفته نمایان شود.

در بخش Languages روی گزینه ی انتخاب زبان یا Language کلیک کنید.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، قابلیت ترجمه ی خودکار به صورت پیش فرض فعال است. می توانید سوییچ گزینه ی Offer to translate pages that aren’t in a language you read را در وضعیت غیرفعال قرار دهید تا پیشنهاد ترجمه کردن صفحه ی سایت هایی که به زبان اصلی مرورگر نیستند، به کلی نمایش داده نشود.

غیرفعال کردن ترجمه ی خودکار یک زبان یا یک سایت خاص

برای غیرفعال کردن ترجمه ی خودکار، زمانی که به سایتی مراجعه می کنید و پیغام ترجمه ی خودکار نمایان می شود، اگر تمایل به دیدن ترجمه دارید، روی Translate کلیک کنید. در غیر این صورت روی دکمه ی Options کلیک کنید.

در منوی کرکره ای باز شده، چهار گزینه موجود است:

  • Always translate LANGUAGE: که به معنی ترجمه ی همیشگی صفحاتی به زبان فعلی است. به عنوان مثال اگر در سایت انگلیسی روی این گزینه کلیک کنید، از این پس همیشه صفحاتی به زبان انگلیسی، ترجمه می شود.
  • Never translate LANGUAGE: که برعکس حالت فوق است و هیچ گاه صفحاتی که زبان مثل زبان صفحه ی فعلی باشد، ترجمه نخواهد شد.
  • Never translate this site: این گزینه از ترجمه ی خودکار سایت فعلی برای همیشه جلوگیری می کند.
  • Change languages: با کلیک روی این آپشن، کادر انتخاب زبان صفحه و زبان ترجمه نمایان می شود.

تغییر دادن زبان صفحه و زبان ترجمه

اگر در سایتی از ترجمه ی خودکار Google Chrome  استفاده کرده اید اما زبان صفحه اشتباه تشخیص داده شده یا زبان متن ترجمه شده، مطلوب نیست، می توانید زبان را به صورت دلخواه انتخاب کنید.

برای این کار در کادر پیشنهاد ترجمه روی دکمه ی Options کلیک کنید و سپس روی Change languages کلیک کنید. اکنون می توانید تنظیمات زبان و ترجمه را تغییر بدهید:

  • Page language: منوی کرکره ای انتخاب زبان صفحه
  • Translation language: منوی انتخاب زبان متن ترجمه شده
  • گزینه ی Always translate: با تیک زدن در چک باکس این گزینه، از این پس همواره ترجمه انجام می شود.

دیدن صفحه ی اصلی به جای صفحه ی ترجمه شده در کروم

اگر صفحه ای از وب سایتی را باز کرده اید و پس از لحظاتی، صفحه به حالت ترجمه شده تغییر کرده است، می توانید صفحه ی اصلی را مجدداً مشاهده کنید. برای این کار روی آیکون ترجمه ی خودکار به کمک سرویس Google Translate کلیک کنید. در منوی باز شده روی دکمه ی Show Original کلیک کنید.

به این ترتیب متن اصلی در صفحه نمایش داده می شود.

در عین حال اگر نمی خواهید از این پس ترجمه ی خودکار انجام شود، از منوی Options استفاده کنید.

فعال کردن پیشنهاد ترجمه به زبان دوم در کروم

اگر بیش از یک زبان در صفحه ی تنظیمات مرورگر Chrome اضافه کرده باشید و در واقع به چند زبان تسلط کافی داشته باشید، مرورگر گوگل کروم تنها پیشنهاد ترجمه به زبان اصلی را نمایش می دهد که شاید همیشه مطلوب نباشد. می توانید پیشنهاد ترجمه به زبان دوم و غیره را نیز فعال کنید.

برای این کار ابتدا صفحه ی Settings را باز کرده و به بخش مربوط به تنظیمات زبان مراجعه کنید. روی منوی سه نقطه روبروی زبان دوم کلیک کنید و سپس تیک گزینه ی Offer to translate pages in this language را اضافه کنید.