سبک زندگی

انتخاب روش  های درمانی موثر، دومین و اصلی ترین مرحله رهایی از اعتیاد

زمان مطالعه: 4 دقیقه

روش های ترک تریاک

در پروسه ترک اعتیاد، مشکلات زیادی در بدن به وجود می آید، به همین دلیل پیدا کردین راه حل مناسب برای درمان اعتیاد به تریاک، حساسیت های زیادی دارد و این کار باید تا حد ممکن، با مشاوره و تحت نظر پزشک انجام پذیرد تا روند ترک موفقیت آمیز باشد و احتمال بازگشت وجود نداشته باشد. از آنجا که روش های ترک اعتیاد به تریاک به دلیل سیستم های ایمنی مختلف، از فردی به فرد دیگر متفاوت است، برای رهایی یافتن از این ماده، ابتدا باید به مراکز تخصصی ترک اعتیاد رجوع کند و تحت نظر مشاوران و متخصصان درمانگر اعتیاد، روند درمان خود را بگذرانند.

طبق تحقیقات انجام شده، ایرانی ها حدود 13  درصد از مصرف کنندگان تریاک در جهان را تشکیل می دهند و در روز حدود 8 درصد مردم بر اثر استفاده بیش از حد از تریاک، جان خود را از دست می دهند.

یکی از راه های موثر برای شروع پروسه ترک اعتیاد، داشتن اراده و انگیزه قوی است اما باید به این نکته توجه کرد که این اراده به تنهایی برای رهایی کامل از اعتیاد کامل نیست. روند درمان ترک تریاک، راه بسیار سخت و طاقت فرسایی است که به نظارت درست کادر پزشکی که در این زمینه تخصص دارند، نیاز دارد. به علاوه، فردی که می خواهد تریاک را ترک کند، به تجهیزات بیمارستانی نیاز دارد و ترک تریاک در خانه ممکن نیست و می تواند جان فرد را به خطر بیندازد.

نحوه ترک تریاک و مدت زمان به طول انجامیدن آن

فهرست

 • 1 نحوه ترک تریاک و مدت زمان به طول انجامیدن آن
  • 1.1 روش سنتی برای ترک تریاک
  • 1.2 بهترین راه ترک تریاک بدون دارو
  • 1.3 آیا ترک تریاک بدون درد ممکن است؟

اطلاعات بیشترکراک چیست؟ |خانه سپید

قطع مصرف مواد، اولین گام برای ترک اعتیاد است. دومین گام که نقش مهمی در ترک اعتیاد ایفا می کند، انتخاب روش مناسب برای این پروسه است چرا که با استفاده از شیوه ای درست، می توانید روند ترک اعتیاد را با موفقیت پشت سر بگذارید. عمده ترین روش های ترک تریاک، دو نوع است که هر کدام دارای زمان های مختلفی هستند.

 ترک اعتیاد تریاک به بهترین شیوه
 • روش تدریجی برای ترک تریاک

برای رهایی از اعتیاد به تریاک به روش تدریجی، شخص معتاد باید زیر نظر متخصصان و مشاوران ترک اعتیاد و کلینیک های سم زدایی باشد. کاری  که در این روش انجام می شود، این است که شخص با کمک پزشک متخصص، مقدار مواد مصرفی خود را به تدریج کاهش می دهد و علاوه بر آن، از شیوه هایی برای حل مشکلات بیماری های روانی استفاده می کند. روش تدریجی، دارای اصول و  قواعدی است که در این پروسه، گام به گام به فرد معتاد کمک می کند تا باعث شود وابستگی جسمی و روحی  نسبت به مواد مخدر از بین برود.

در این روش، مدت زمانی که طول می کشد بدن فرد سم زدایی شود و تریاک را ترک کند، حداقل ده روز و بسته به شرایط جسمی و روحی بیمار و مدت زمان اعتیاد او، رهایی کامل و اطمینان نسبت به عدم بازگشت وی، ممکن است حدود 5 ماه تا 1 سال به طول بینجامد.

 • روش سنتی برای ترک تریاک

دومین روش برای ترک اعتیاد، روش سنتی است که احتمال استفاده مجدد بیمار از تریاک در این روش زیاد است. بیشتر افرادی که به تریاک اعتیاد دارند، دست کم یک بار این شیوه را امتحان کرده اند و بعد از مدتی دوباره کشیدن تریاک را شروع کرده اند. در ترک تریاک به روش سنتی، سم زدایی بدن از این ماده مدت زیادی طول می کشد.

اطلاعات بیشترزاناکس (آلپرازولام) و عواقب سو مصرف آن | خانه سپید

روی هم رفته، استفاده از این روش یا اصول سازگار نیست و چون در این روش به بدن شوک ناگهانی وارد می شود علاوه بر این که پروسه خماری و پاکسازی بدن از تریاک را سخت تر می کند،  انگیزه و اراده فرد را نیز برای ترک تریاک از بین می برد. به این نکته توجه داشته باشید که طبیعتاً، مدت زمانی که طول می کشد تا تریاک از بدن دفع شود، 12 روز است. بنابراین راه درست این است که این دوران در کلینیک های تخصصی ترک اعتیاد سپری شود.

روش طب سوزنی برای ترک اعتیاد

اکثر کلینیک های ترک اعتیاد، از داروهای مثل متادون یا قرص ب2 به عنوان روش سرپایی برای ترک بیماران استفاده می کنند.  این داروها اگر بدون مشورت پزشک مصرف شوند، می توانند وابستگی بیشتری نسبت به خود تریاک ایجاد کنند و اعتیاد آور باشند. از این داروها طبق توصیه و تشخیص پزشک باید استفاده کرد و مصرف آن به همه افراد معتاد به تریاک پیشنهاد نمی شود چرا که می تواند بی اثر و خطرناک باشد.  پس ممکن است با خود فکر کنید که عدم استفاده از دارو در روند ترک اعتیاد به تریاک بهتر است. اما باید بدانید که پاسخ قطعا منفی است. در علم پزشکی رهایی از تریاک بدون مصرف دارو غیر ممکن است.

ممکن است تعدادی از کلینیک های ترک اعتیاد از روش طب سنتی و داروهای گیاهی با هدف درمان اعتیاد به تریاک به کار گرفته شود. درصورتی که همه این شیوه ها از نظر علم پزشکی مورد تایید نیست و آزمایش های مختلف گواه از وجود مواد مخدر دیگر در این داروهای گیاهی را می دهد.

اطلاعات بیشترترک کوکائین | برترین مرکز ترک کوکائین در ایران | خانه سپید

خوردن غذای سالم و ورزش کردن در دوران ترک اعتیاد مفید هستند اما هرگز یک راه حل درمانی برای ترک تریاک نیستند.

بهترین راه ترک تریاک بدون دارو

بخاطر این که داروهای درمانی مثل متادون می توانند خود نیز وابستگی ایجاد کنند و داروهای گیاهی دارای اصول غیر علمی هستند و ورزش و تغذیه یک از آنجایی که داروهای جایگزین مانند متادون، صرفاً نوع ماده ی اعتیادآور را تغییر می دهند و داروهای گیاهی به هیچ عنوان از نظر پزشکی مورد تأیید نیستند و ورزش و تغذیه یک روش درمانی برای ترک نیست، پس مراجعه به یک مشاور و متخصص در کلینیک های ترک اعتیاد، بهترین راه حل برای ترک تریاک با اطمینان از عدم بازگشت است و می تواند مرحله به مرحله به فرد در این روند کمک کند.

آیا ترک تریاک بدون درد ممکن است؟

بخاطر اینکه تریاک خود نیز دارای دارویی ضد درد بنام مورفین است ترک و قطع استفاده از این ماده، فرد را با دردهای جسمی روبرو می کند. در کلینیک ترک اعتیاد خانه سپید، متخصصان از داروهای مناسب برای کاهش درد استفاده می کنند. این کلینیک با داشتن کادر مجرب و مشاوران متخصص، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:علائم مشابه کروناخون دماغ یا گوش دردمشکل در بلعخون در مدفوعاختلال خوابدرد کمر، پا، دست یا زانوسردردمعده درد یا حالت تهوعزخم مداوم دهانیسرفۀ مزمناضطراب و استرس

هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

تست کرونا در محل

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

حلق و دهان، دروازۀ بدن هستن. وجود مشکل در اونها برای بقیۀ اندام ها هم مشکل ایجاد می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافتِ مشاوره

علت های مشاهدۀ خون در مدفوع می تواند هموروئید، بواسیر، کولیت روده و… باشه. برای تشخیص و درمان درست و به موقع، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

اختلال خواب اگه جدی گرفته نشه، سلامت جسم و روان رو درگیر می کنه. تا دیر نشده علائمت رو به متخصص اعصاب و روان بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

دردهای اسکلتی یکی از شایع ترین علائم ایرانی هاست، تا دیر نشده علائمت رو به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سردرد علت های مختلفی داره؛ از اضافه وزن گرفته تا اختلال در هورمون ها. برای تشخیص درست علت سردردت تا دیر نشده علائمت رو به متخصص مغز و اعصاب بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر​

دریافت مشاوره

سرطان معده سومین سرطان شایع ایران است. همین حالا علائمت رو به متخصص گوارش بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافتِ مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص گوش، حلق و بینی بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مُشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به متخصص ریه بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

تا دیر نشده علائمت رو به کارشناس روانشناس بگو و مشاورۀ آنلاین بگیر

دریافت مشاوره

درمان شناختی رفتاری یا همان CBT یکی از دستاوردهای علم روانشناسی است که عملکرد موثری در بهبود روابط دارد. این روش درمانی که شامل درمان فردی و زوجی می شود، می تواند رابطه ای شادتر بین افراد و شریک زندگی شان ایجاد کند.

امروزه روانشناسان به کمک درمان شناختی رفتاری (CBT) با ارزیابی دوباره اختلافات بین زوج ها و افراد باعث بهبودی ارتباط می شوند. درحالی که زوج درمانی سنتی حدود 50 درصد مواقع با موفقیت همراه بود، زوج درمانی به کمک تکنیک درمانی شناختی رفتاری تا 75 درصد موثر خواهد بود. از همین رو روانشناسان این روش درمانی پربازده را که باعث تغییر رفتار مشکل ساز و یادگیری پذیرش رفتارهایی با منشا تعارض می شود، را یک گام بزرگ در بهبود روابط بین افراد می دانند. در این مقاله از مجله درمانکده همراه ما باشید تا با 8 روش بهبود روابط توسط CBT آشنا شوید.

فهرست محتوا:

 • درمان شناختی رفتاری چگونه روابط را بهبود می بخشد؟
 • 8 روش موثر درمان شناختی رفتاری برای بهبود روابط
  • 1. حضور پررنگ ناشی از CBT
  • 2. تمرین CBT برای حضور موثر
  • 3. پایین آمدن اضطراب
  • 4. روحیه­ ی بهتر با درمان شناختی رفتاری
  • 5. خواب بهتر ناشی از CBT
  • 6. مصرف سالم الکل با درمان شناختی رفتاری
  • 7. داشتن فرزندان شاداب با درمان شناختی رفتاری
  • 8. الگوی فکری سالم با CBT
 • نحوه عملکرد روش درمانی شناختی رفتاری (CBT)
 • درمان شناختی رفتاری (CBT) در یک نگاه
 • سوالات متداول

درمان شناختی رفتاری چگونه روابط را بهبود می بخشد؟

وقتی روابط ما با اطرافیان مان در وضعیت بدی قرار دارد به این معنی است که برخی مسائل اساسی درمان نشده اند. این مسائل معمولا ناشی از الگوهای رفتاری منفی هستند که باعث بروز رفتار ناخوشایند و غیر مفید می شوند. درمان رفتاری-شناختی (CBT) نوعی درمان روان شناختی با ظرفیت درمان مشکلاتی از جمله سلامت روان تا اعتیاد، مشکلات زناشویی و… است.

درواقع هدف این روش درمانی بهبود کیفیت زندگی فرد خواهد بود. روش درمانی شناختی رفتاری به تقویت پیوند و صمیمیت بین زوج ها می پردازد. از طریق CBT می توان ارتباط و عشق بین افراد را بهبود بخشید. همچنین امکان برطرف شدن تمام فرضیاتی که باعث تهدید یک رابطه می شود، وجود دارد.

8 روش موثر درمان شناختی رفتاری برای بهبود روابط

بسیاری از افرادی که برای درمان مراجعه می کنند، در روابط خود با دیگران به مشکل برخورده اند و عذاب می­ کشند. ممکن است مراجع نوجوانی باشد که به دلیل اضطراب اجتماعی شدید با دوستان خود وقت نمی­ گذراند، زنی باشد که افسردگی نمی ­گذارد به شکل همسر و شریک نمونه عمل کند، پدری که نمی­ تواند خشمش را به ­درستی نشان دهد و به همین ­دلیل بین او و فرزندانش فاصله افتاده یا دانشجویی که اعتیاد به الکل باعث شده دوستانش از او فراری شوند. وقتی در رنج و عذاب به سر می­ بریم، روابط ما با دیگران به قهقرا می­ رود.

درواقع هدف اصلی روش موثر درمان CBT کمک به بهتر شدن روابط است. از جمله مهم­ ترین تاثیرات آن می­ توان به موارد زیر اشاره کرد:

مطب پزشک روانشناس مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید
بهترین کارشناسان و متخصصین روانشناسی را در درمانکده بیابید و زمان مراجعه به مطب را آنلاین انتخاب کنید
دریافت نوبت روانشناسی

1. حضور پررنگ ناشی از CBT

یکی از مشکلاتی که مراجعان همیشه از آن گله دارند این است که شریکشان برای آن­ ها وقت نمی ­گذارد. گاهی این حرف به این معنی است که طرف مقابل حضور فیزیکی ندارد، مثلا همیشه در سفر کاری به سر می ­برد. به همین میزان، ممکن است فرد حضور فیزیکی داشته باشد اما ذهنش جای دیگری باشد.

درمان شناختی رفتاری به حل این دو مشکل می ­پردازد. مثلا، شواهد چند تحقیق نشان داده که تمرین مراقبه توانایی فرد برای توجه به شریک خود را بالا می ­برد. با استفاده از این روش می­ توان نیت فرد برای توجه کردن به شریک خود را به عمل واقعی تبدیل کرد.

2. تمرین CBT برای حضور موثر

وقتی شریکتان درمورد موضوعی با شما صحبت می­ کند، تمام حواستان را متوجه حرف­ های او کنید. مثلا انگار طرف مقابل را برای اولین بار می­ بینید، بنابراین کاملا به حرف ­هایش دقت کنید.

3. پایین آمدن اضطراب

طبق شواهد، درمان شناختی رفتاری بیشترین تاثیر را در درمان هر نوع اختلال اضطراب دارد. کاهش قابل توجه اضطراب، هماهنگی بهتری در روابط را به همراه می­ آورد. اگر اختلال اضطراب درمان نشود، تاثیر منفی روی روابط نزدیک ما می­ گذارد. به­ عنوان مثال، نیاز مبرم به «احساس امنیت» در افراد مبتلا به اختلال ترس و آگورافوبیا منجر به بروز مشکل می­ شود. زیرا طرف مقابل باید برنامه ­ی خود را متناسب با سفرهای شریک خود تنظیم کند. نگرانی مزمن در افراد مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر هم به همین شکل است و با تنش و کج ­خلقی که در فرد ایجاد می ­کند باعث بحث و اختلاف میان افراد می­ شود.

4. روحیه­ ی بهتر با درمان شناختی رفتاری

افسردگی، درست مثل اضطراب، در صورت درمان نشدن تاثیر منفی روی زوجین می ­گذارد. اگر بی­ انرژی باشیم، علاقه­ ای به انجام فعالیت ­هایی که قبلا برایمان لذت ­بخش بوده نشان ندهیم و با کاهش میل جنسی مواجه شویم، برای شریک خود همراه مناسبی نخواهیم بود. شما بعد از یک دوره درمان شناختی رفتاری برای افسردگی- معمولا 12 تا 16 هفته- نه­ تنها احساس بهتری دارید، بلکه عملکرد موثرتری نیز از خود نشان می­ دهید.

مشاورۀ آنلاین با دکتر روانشناس مورد نظرتان را رزرو کنید
به صفحه مشاورۀ آنلاین روانشناسی بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاورۀ روانشناسی

5. خواب بهتر ناشی از CBT

اگر خوب نخوابیم، بدخلق و ناشکیبا می­ شویم. بنابراین نمی ­توانیم با عزیزان خود به خوبی ارتباط برقرار کنیم. به­ علاوه، بی­ خوابی باعث می ­شود دچار احساس نگرانی و استرس مداوم شویم از طرفی خواب شبانه کنار شریکمان را مختل می سازد. معمولا درمان شناختی رفتاری برای بی­ خوابی شامل 4 تا 6 جلسه و کاملا اختیاری است. این روش به فرد کمک می­ کند سریع ­تر به خواب فرو رود و خواب آرام ­تری داشته باشد.

6. مصرف سالم الکل با درمان شناختی رفتاری

اعتیاد به الکل قاتل رابطه است. اختلال سوء مصرف الکل منجر به افزایش نرخ طلاق، بالا رفتن میزان خشونت نسبت به شریک و کاهش میزان رضایت از رابطه می­ شود. درمان شناختی رفتاری به­ طور موثر افکار و رفتارهایی را که باعث پناه بردن فرد به الکل می ­شود را مورد هدف قرار می­ دهد و روش ­های مناسب کنار آمدن با شرایط را جایگزین مصرف الکل می­ کند.

7. داشتن فرزندان شاداب با درمان شناختی رفتاری

زمانی ­که کودک با ترس شدید (مانند فوبیا، وسواس فکری-عملی) دست و پنجه نرم می­ کند، استرس زیادی برای اعضای خانواده ایجاد می­ شود. اگر کودک از رفتن به مدرسه سر باز بزند، از نظر اجتماعی تحت فشار باشد یا موقع خواب به مشکل بربخورد، والدین هم به ناچار این فشار را احساس می ­کنند.

به­ علاوه، اکثر زوجین روش تربیتی متفاوتی دارند، یکی سختگیر و دیگری آسان­گیر است. مشکلات و دغدغه­ های فرزند به این تفاوت­ ها دامن می­ زند و منجر به بروز تنش بین والدین می ­شود. آخر شب وقتی کودک بالاخره به خواب می ­رود و والدین به استراحت نیاز دارند، در عوض راجع  به بهترین روش برای کمک به فرزند خود بحث می­ کنند. بنابراین، طرفین احساس می­ کنند کم آورده­ اند و دیگر رمقی برای کمک به فرزند یا حتی خودشان ندارند.

آکادمی روان­پزشکی کودک و بزرگسال آمریکا، اولین روش برای درمان انواع مشکلات کودکان، نظیر اضطراب و OCD را درمان شناختی رفتاری می ­داند.

8. الگوی فکری سالم با CBT

اساس درمان شناختی رفتاری بر درک ارتباط میان افکار، احساسات و رفتار بنا شده است. اگر الگوی فکری ما مطابق با واقعیت باشد، معمولا منجر به احساسات و رفتار مثبت می­ شود، اما اگر افکارمان به­ نحوی به هم بریزد، علیه ما عمل می­ کند؛ مثلا رابطه­ مان را مختل می­ سازد.

برای مثال، شاید متوجه شویم شریکمان لباس­ هایش را روی زمین رها کرده و با خود فکر کنیم:«ازم انتظار داره ریخت و پاش­ هاشو جمع کنم. فکر کرده کلفتشم.» نتیجه­ ی این تفکر چیزی جز بحث و دعوا از سر نفرت نیست. یا ممکن است فکر کنیم شریکمان از ما دور شده و با خود بگوییم:«از من و رابطه ­مان راضی نیست». در نتیجه منزوی می­ شویم.

مطب روانپزشک (اعصاب و روان) مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید
به صفحه روانپزشکان اعصاب و روان درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.
دریافت نوبت اعصاب و روان

نحوه عملکرد روش درمانی شناختی رفتاری (CBT)

بخش شناختی روش درمان شناختی رفتاری اول از همه ما را به دقت در افکارمان تشویق می ­کند. ما اغلب آن­قدر سریع و غیرارادی فکر می­ کنیم که متوجه داستانی که ذهنمان می­ سازد نمی­ شویم. بعد از شناخت افکار، می­ توانیم آن را محک بزنیم تا از صحت آن مطمئن شویم. شاید ریخت و پاش­ های شریکمان روی زمین ربطی به نظر او درمورد شما یا توقع او از این­که باید لباس­ هایش را جمع کنید نداشته باشد. شاید مشغله­ های شریکتان ربطی به رابطه ندارد و صرفا به­ خاطر مادر بیمارش نگران است. ما با تمرین می­ توانیم افکار درست و سازنده را جایگزین فکرهای پریشان و مخرب کنیم.

توجه داشته باشید، روش ­های شناختی به­ منزله ­ی فریب دادن خود یا تظاهر به خوب بودن شرایط نیست. لازم است از صحت افکارمان مطلع شویم و سپس به حل مستقیم شرایط بپردازیم.

از بهترین متخصصین روانپزشکی، مشاوره آنلاین دریافت کنید
به صفحه مشاورۀ آنلاین روان پزشکی (اعصاب و روان) بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
رزرو مشاورۀ روان پزشکی

درمان شناختی رفتاری (CBT) در یک نگاه

صرف نظر از این­که کجای رابطه قرار داریم، درمان شناختی رفتاری ابزارهای لازم برای هماهنگ ساختن افکار و اعمال با دنیای ایده ­­آلمان را در اختیار مل میگذارد. برای امتحان روش CBT بهتر است از متخصصان این حوزه کمک بگیرید. با مراجعه به وب سایت درمانکده، می توانید به صورت آنلاین از مجرب ترین دکتر و فوق متخصص روان شناس و دکتر و فوق متخصص روان پزشک تهران، نوبت بگیرید.

سوالات متداول

درمان شناختی رفتاری چگونه به روابط کمک می کند؟

ارتباطات را بهبود می بخشد، رفتارهای رابطه ای پاداش دهنده را افزایش می دهد و فرضیات مضر را که باعث ایجاد اختلاف می شوند، دوباره ارزیابی می کند.

درمان شناختی رفتاری یا CBT چگونه مشکلات روابط را برطرف می کند؟

این روش یاد می دهد چگونه از طریق اختلاف نظرها و سایر مسائل به رابطه شخصی یا کاری خود ادامه دهند، صمیمیت عاطفی یا فیزیکی خود را بهبود ببخشند و همدیگر را در سطح عمیق تری درک کنند.

بزرگترین نقطه قوت درمان CBT چیست؟

نه تنها به فرد کمک می کند بر مسائل فعلی غلبه کند، بلکه مهارت ها و استراتژی های جدیدی را برای روبه رو شدن با مشکلات آینده یاد می دهد.

منبع:

psychologytoday | marriage

[sibwp_form id=1]

 29,034 بازدید

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز 3.4 / 5. تعداد رای ها 35