خودرو

بهترین ماشین برای مسافرت کدام است؟ + ویژگی های مهم ماشین سفری

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، کشور ما وسعت زیادی دارد و برای سفر کردن به شهرهای مختلف آن، گزینه های متعددی در اختیار داریم. با توجه به فاصله بین مبدا و مقصد سفر، می توانیم سفر با هواپیما، قطار یا حتی اتوبوس را انتخاب کنیم، اما افرادی که به دنبال تجربه شخصی تر و راحت تری هستند، ترجیح می دهند با خودروی خودشان به سفر بروند.

سفر با اتومبیل شخصی به نوعی لذت بخش تر نیز خواهد بود، چون افراد می توانند به همراه خانواده خود در کنار جاده توقف داشته باشند، از مناظر چشم نواز لذت ببرند و سفر متنوع تری را تجربه کنند.

اما وقتی سفر با خودروی شخصی را انتخاب می کنیم، باید یک اتومبیل مناسب برای مسافرت هم داشته باشیم. خودرویی که هم از نظر ایمنی و هم راحتی دارای سطح کیفی مطلوبی باشد. طبیعتا انتخاب اول خانواده ها یک خودروی خارجی باکیفیت است، اما وقتی پای قیمت به میان می آید، خیلی ها ترجیح می دهند یک خودروی داخلی و مقرون به صرفه را انتخاب کنند. اینجاست که لزوم آشنایی با بهترین خودروهای ایرانی برای سفر کردن مشخص می شود. در این مقاله قصد داریم 10 مورد از بهترین اتومبیل های ایرانی برای مسافرت را به شما معرفی کنیم. برخی از این خودروها کاملا ایرانی هستند و تعدادی نیز در داخل کشور مونتاژ می شوند.

قبل از اینکه به سراغ معرفی خودروهای ایرانی برای مسافت طولانی برویم، بیایید با ویژگی هایی مهم یک خودروی مسافرتی بیشتر آشنا شویم. در ادامه به این ویژگی ها نیز اشاره خواهیم داشت. با «پرشین خودرو» همراه باشید.

 

خودروهای ایرانی مناسب سفر باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

مهمترین ویژگی که خودروهای داخلی برای مسافرت باید داشته باشند، ایمنی آنهاست. اگرچه بسیاری از خودروهای تولید داخل در این زمینه کمی مشکل دارند، اما در بین آنها می توان گزینه هایی را پیدا کرد که با کمی اغماض، از نظر کیفی در سطح مطلوبی قرار می گیرند. علاوه بر ایمنی، بهترین اتومبیل های ایرانی برای سفر باید ویژگی های دیگری نیز داشته باشند. در ادامه به چند مورد از همین ویژگی ها اشاره می کنیم.

مصرف سوخت پایین

وقتی صحبت از مسافرت و طی کردن مسیرهای طولانی می شود، یکی از اولین چیزهایی که اهمیت پیدا می کند، مصرف سوخت خودرو است. اگر خودروی شما مصرف بالایی داشته باشد، برای تامین سوخت آن با مشکل مواجه می شوید و این موضوع می تواند لذت سفر کردن را نیز به کلی خراب کند.

سیستم گرمایش و سرمایش قدرتمند

شهرهای مختلف ایران دارای آب و هوای متفاوتی هستند. وقتی به این شهرها مسافرت می کنید باید آمادگی مواجه شدن با هر آب و هوایی را داشته باشید. در این شرایط خیلی مهم است که اتومبیل شما سیستم گرمایش و سرمایش قدرتمند و کارآمدی داشته باشد. بهترین خودروهای ایرانی مناسب سفر باید به چنین ویژگی مهمی مجهز باشند.

صندلی های راحت

نشستن روی صندلی های خودرو برای مدت طولانی می تواند واقعا اذیت کننده باشد. البته وقتی با خودروی شخصی مسافرت می کنیم، امکان استراحت های کوتاه در بین راه وجود خواهد داشت، ولی باز هم اگر صندلی های خودرو استاندارد و راحت نباشند، خیلی زود باعث خستگی سرنشینان می شوند. بنابراین بهترین ماشین های ایرانی برای سفر باید صندلی های راحتی داشته باشند.

فضای داخلی بزرگ برای راحتی سرنشینان

یکی دیگر از ویژگی های مهم خودروهای ساخت ایران برای سفر کردن، آن است که فضای داخلی آنها بزرگ باشد. وقتی قرار است اعضای خانواده به مدت چند ساعت داخل خودرو حضور داشته باشند، باید بتوانند به راحتی بنشینند، لم بدهند و حتی چرت بزنند. اینجاست که طراحی مناسب و جادار فضای داخلی اهمیت پیدا می کند و فرق خودروهای ایرانی برای مسافرت با سایر خودروها را مشخص می سازد.

فضای کافی در صندوق عقب

معمولا خانواده های ایرانی عادت دارند که وسایل زیادی را با خودشان به سفر می برند. برای حمل این وسایل نیاز به یک محفظه بزرگ در صندوق عقب خودرو داریم. به همین دلیل است که فضای بزرگ صندوق عقب هم به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی برای بهترین خودروهای ایرانی مسافرتی در نظر گرفته می شود.

ایمنی و استحکام بدنه

مورد بعدی که بهترین خودروهای ایرانی برای مسافرت باید آن را رعایت کنند، ایمنی است. تمام استانداردهای فنی باید در ساخت خودرو در نظر گرفته شوند و بدنه آن هم باید استحکام زیادی داشته باشد تا در هنگام بروز حادثه، بتواند از جان سرنشینان محافظت کند.

 

10 مورد از بهترین خودروهای ایرانی برای سفر

با توجه به همه مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، می خواهیم 10 مورد از بهترین ماشین های ایرانی برای مسافرت را معرفی کنیم. در ابتدا قصد داشتیم که در بین اتومبیل های ساخت و مونتاژ داخل، فقط به مدل هایی اشاره کنیم که بالاترین کیفیت ممکن و بیشترین ایمنی را دارند. اما به این موضوع فکر کردیم که نمی توان از قیمت چشم پوشی کرد. قصد ما از تهیه این مقاله آن است که برای همه خانواده ها، با هر میزان بودجه، یک خودروی مسافرتی معرفی کنیم؛ به همین خاطر در فهرست زیر برخی اتومبیل های داخلی را مشاهده می کنید که شاید از نظر سطح ایمنی در مقایسه با سایر خودروی های ایرانی تا حدی ضعیف تر باشند، اما به نسبت قیمتی که دارند، کیفیت آنها قابل قبول است. پس اجازه بدهید بیش از این وقت را تلف نکنیم و با 10 تا از بهترین خودروهای ساخت ایران برای مسافرت آشنا شویم.

 

دنا پلاس؛ ایمن  ترین خودروی ایرانی برای سفر

دنا پلاس که در واقع نسخه فیس لیفت شده از خودروی دنا است، در سال 96 وارد بازار شد. این خودرو علی رغم قیمت بیشتر در مقایسه با دنا، خیلی زود توانست جایگاه خود را در بین مشتریان ایرانی پیدا کند. پس از انتشار ویدیوهای تست ایمنی این خودرو در تصادفات، مشخص شد که دنا پلاس یکی از بهترین خودروهای ایرانی برای جاده است. ایران خودرو از جدیدترین استانداردها و تجهیزات روز دنیا برای ارتقای ایمنی دنا پلاس استفاده کرده و سطح کیفی این خودرو را به حد مطلوبی رسانده است. این خودرو به کیسه های هوای جانبی مجهز شده و چهار ایربگ دارد. در ضمن هر چهار چرخ دنا پلاس دارای دیسک ترمز هستند که این مورد هم یکی از ویژگی های خوب این خودرو به شمار می رود. اگر می خواهید یک خودروی سدان خانوادگی بخرید که مناسب برای رانندگی در جاده و مسافرت کردن باشد، یکی از بهترین خودروهای ایرانی برای مسافت طولانی همین دنا پلاس است.

 

سمند سورن ELX؛ محصول جادار و مطمئن ایران خودرو

سمند سورن یکی از بهترین نسخه های این خوروی ملی است که در بین مشتریان نیز محبوبیت خاصی دارد. سورن ELX در سال 92 وارد بازار شد و با اینکه مدت زیادی از عرضه آن می گذرد، اما همچنان به عنوان یکی از امن ترین خودروهای تولید داخل به شمار می رود. سمند سورن دارای ترمز های دیسکی مطمئنی است و کیسه هوای ایمنی برای راننده و سرنشین دارد. علاوه بر این، یکی از ویژگی های بازر سورن ELX بدنه بسیار مستحکم آن است که باعث می شود این خودرو در بین بهترین ماشین های ایرانی برای جاده قرار داشته باشد.

 

تندر 90؛ یک خودروی ایمن با صندوق عقب بزرگ

تندر 90 که در اصل متعلق به کمپانی رنو فرانسه است، در ایران در نسخه های مختلفی تولید و عرضه شده و مشتریان زیادی هم دارد. این خودرو اگرچه از نظر ظاهری جذابیت خاصی ندارد و مشخصات فنی آن هم چشمگیر نیست، اما کیفیت برخی قطعات تندر 90 موجب شده که این اتومبیل به یکی از گزینه های مطمئن برای مسافرت های جاده ای تبدیل شود. ال 90 گیربکس قدرتمندی دارد و تجهیزات ایمنی آن نیز قابل قبول هستند. استحکام بدنه هم یکی دیگر از امتیازات مثبت این خودرو به شمار می رود. افرادی که به رانندگی با خودروهای اتوماتیک علاقه دارند، می توانند نسخه پلاس اتوماتیک تندر 90 را خریداری کنند که تجربه راحت تری از رانندگی را نیز ارائه می کند.

 

پژو 206 اس دی؛ خوش فرمان و جادار

پژو 206 همواره یکی از خودروهای محبوب در بازار ایران بوده است. این خودرو به دلیل عدم وجود فضای کافی در قسمت صندوق، گزینه مناسبی برای مسافرت کردن نبود، اما در نسخه SD که صندوق عقب به آن اضافه شده، این کمبود به کلی برطرف شده است. پژو 206 اس دی عمر زیادی در بازار ایران دارد و مدت طولانی از عرضه آن می گذرد، اما همچنان اگر بخواهیم بهترین اتومبیل های ایرانی مناسب سفر را انتخاب کنیم، باید به این خودرو هم اشاره داشته باشیم. پژو 206 اس دی فضای داخلی بیشتری نسبت به 206 هاچ بک دارد و به خاطر حرکت نرم فرمان و همچنین کمک فنرهای عقب، رانندگی با آن بسیار راحت و روان است. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که بدنه این خودرو در مقایسه با خودروهایی مثل سمند و دنا از استحکام پایین تری برخوردار است.

 

کیا سراتو؛ تجربه رانندگی عالی در جاده های ایران

یکی از پرطرفدارترین خودروهای مونتاژی سایپا، کیا سراتو است. این خودروی سدان، ظاهر نسبتا کوچکی دارد، اما فضا داخلی آن بزرگ و جادار است. سراتو در بخش ایمنی هم نمره قابل قبولی می گیرد و از اکثر آپشن های مهم برخوردار است. ترمزهای سراتو مجهز به سیستم های ABS و EBD هستند. وجود کیسه هوای ایمنی برای راننده و همچنین پدال های استاندارد، رانندگی با سراتو را به امری مطمئن و جذاب تبدیل کرده اند. در بین خودروهای تولید سایپا، سراتو یکی از مدل های ایمن به شمار می رود و به طور کلی می توان آن را یکی از بهترین اتومبیل های ایرانی برای جاده نامید.

 

برلیانس H330؛ سدان زیبای چینی با امنیت قابل قبول

در بین خودروهای سدان چینی مونتاژ داخل، برلیانس H330 یکی از زیباترین هاست. این زیبایی با ایمنی نسبتا بالایی هم همراه شده تا این خودرو در ردیف بهترین خودروهای داخلی برای سفر قرار بگیرد. برلیانس H330 دارای گیربکس اتوماتیک هم هست که راحتی و آسودگی بیشتری را برای راننده رقم می زند. مخصوصا در مسافت های طولانی، گیربکس اتوماتیک یک نعمت محسوب می شود. برلیانس H330 دارای فضای داخلی قابل قبولی است و امکانات امنیتی زیادی دارد. اما مهمترین ویژگی این خودرو که سطح ایمنی آن را ارتقا داده، ترمزهای باکیفیت آن هستند که از اکثر تست های ایمنی سربلند بیرون آمده اند.

 

پژو پارس؛ انتخابی مناسب برای افراد با بودجه پایین

برای افرادی که به دنبال یکی از بهترین ماشین های داخلی برای سفر هستند و از طرفی نمی  خواهند هزینه زیادی برای خرید آن صرف کنند، پژو پارس گزینه بسیار مناسبی است. البته این خودرو در مقایسه با سایر مواردی که در این فهرست معرفی کردیم، از نظر فنی در جایگاه پایین تری قرار می گیرد، اما با توجه به ویژگی های خوبی که دارد، یک اتومبیل قابل اطمینان برای مسافرت است. این خودرو فضای داخلی خوبی برای راحتی سرنشین ها دارد و صندوق عقب آن هم به اندازه کافی جادار هست. پژو پارس مدل LX یکی از بهترین خودروهای داخلی برای جاده است که از نظر مشخصات فنی هم شرایط خوبی دارد.

 

چری تیگو 7؛ ایمن ترین شاسی بلند چینی

در بین تمام شاسی بلندهای چینی که در سال های اخیر وارد بازار ایران شده اند، چری تیگو 7 یکی از باکیفیت ترین ها است. این خودرو طراحی ظاهری بسیار جذابی دارد و یک کراس اور اسپرت و جوان پسند محسوب می شود. اما تیگو 7 از نظر ویژگی های ایمنی هم شرایط مطلوبی دارد و اکثر استانداردهای روز دنیا در این اتومبیل به چشم می خورند. وجود چند کیسه هوا، ترمزهای مطمئن و بدنه مستحکم از مواردی هستند که تیگو 7 را به یکی از بهترین خودروهای داخلی برای مسافرت تبدیل کرده اند. در ضمن فضای داخلی این خودرو هم زیاد است و سواری راحتی را برای راننده و سرنشینان رقم می زند.

 

ام وی ام X55؛ یک کراس اور باکیفیت

یکی از باکیفیت ترین خودروهای ام وی ام که ایمنی خوبی هم دارد،  شاسی بلند X55 است. این خودرو که در دو تیپ به نام های اکسلنت و اکسلنت اسپرت عرضه شده، از موتور قدرتمند و امکانات خوبی بهره می برد. ام وی ام X55 دارای گیربکس دوکلاچه است که امکان تعویض دنده ها با سرعت بیشتر را فراهم می کند و این موضوع باعث می شود که وقتی دنده های X55 را عوض می کنید، دور موتور افت کمتری داشته باشد. این اتومبیل امکانات ایمنی خوبی دارد و فضای زیادی را هم در اختیار سرنشینان خود قرار می دهد. در مجموع می توانیم X55 را نیز یکی از بهترین ماشین های داخلی مسافرتی بنامیم.

 

هایما S5؛ شاسی بلند جادار و زیبا

هایما S5 که نمونه جدیدتر از خودروی S7 است، یکی از شاسی بلندهای خوب تولید ایران خودرو به شمار می رود. این کراس اور طراحی ظاهری زیبایی دارد و این زیبایی در کابین و فضای داخلی خودرو نیز خودنمایی می کند. هایما S5 یک شاسی بلند بزرگ و جادار است که ایمنی بالایی هم دارد. در بین بهترین ماشین های داخلی مناسب سفر، می توانیم از S5 نیز به عنوان یک گزینه جذاب نام ببریم.

در این مقاله با 10 مورد از بهترین خودروهای ایرانی برای سفر آشنا شدیم و ویژگی های برجسته آنها را مطرح کردیم. لطفا شما هم دیدگاه های خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید و بگویید که به جز موارد نام برده شده در فهرست بالا، بهترین خودروهای داخلی مناسب سفر کدام ها هستند؟

خروج آمریکا از برجام و تحریم های مختلف باعث شده که در یک دهه گذشته خودروهای خارجی از ایران بروند. با این  حال پس از روی کار آمدن دولت […]