عمومیکسب و کار ایرانی

نحوه محاسبه قیمت طلا در زمان فروش از طلافروشی

به راحتی قیمت طلای قابل فروش را محاسبه کنید

گاهی بنا به دلایلی مجبور هستیم انگشتر کارتیه طلا که از پیش خریده ایم را بفروشیم. یکی از دغدغه هایی که اغلب در همین زمان به سراغ افراد آمده و ذهن آنها را به خود درگیر می سازد، این است که قیمت طلای قابل فروش آنها چقدر است؟ آیا واقعا ارزش دارد که آنها طلایی که بابت خرید آن هزینه قابل توجهی پرداخت کرده اند را بفروشند؟ این ارزش را می توان با محاسبه قیمت طلا هنگام فروش به دست آورد و از آن مطلع گشت.

اگر شما هم تصمیم به فروش طلا داشته و تمایل به کسب اطلاع از قیمت فروش آن دارید، می توانید این اطلاعات را بدون مراجعه به طلافروشی به دست آورید. حتما می پرسید چطور؟ طلای حقانی برای راحتی هر چه بیشتر شما عزیزان، اقدام به راه اندازی ماشین حساب مخصوص جهت محاسبه قیمت طلا هنگام فروش نموده است. با وجود این ماشین حساب، محاسبه قیمت طلا تبدیل به یکی از آسان ترین کارهای ممکن است برای شما خواهد شد. فقط کافیست فرمول آن را بدانید. در ادامه راجع به خرید آنلاین طلا و این فرمول نیز صحبت خواهیم کرد.

ساده ترین روش محاسبه طلا | ساده ترین روش محاسبه طلا ۱۴۰۱

محاسبه قیمت طلا هنگام فروش با استفاده از دو روش کاربردی

پیش از اینکه به محاسبه قیمت طلا هنگام فروش با استفاده از روش های مخصوص این کار نماییم، می خواهیم شما را از دلایل مهمی آگاه سازیم. همان دلایلی که باعث شده اند تا هر یک از طلافروشی ها قیمت متفاوتی را هنگام فروش طلا اعلام کنند.

علت این اختلاف قیمت این است که هر یک از طلافروشان با استفاده از روش مختص خود، قیمت طلا را محاسبه می کنند. در ادامه به دو روش کاربردی جهت محاسبه قیمت طلا خواهیم پرداخت. روش هایی که قیمت مشخص و شفاف را در اختیارتان قرار داده و در نهایت به شما می گویند آیا با فروش طلای مورد نظرتان به مبلغی که نیاز دارید، خواهید رسید یا خیر:

روش اول

در روش اول باید عیار واقعی طلا را بدانید. عیار زیورآلات مصرفی 750 است یا همان عیار 18 خودمان.

زمانی که شما طلا را میخرید فروشندگان طلا را با قیمت 18 عیار یا 750 حساب میکنند اما هنگام فروش از شما طلای 730 یا 740 میخرند.

در این روش شما می بایست قیمت لحظه ای طلا را در عیار 750 ضرب کنید. سپس عدد بدست آمده را بر 740 یا 730 تقسیم کنید. نتیجه نهایی را در وزن طلای مورد نظر ضرب کنید. عدد آخر، نشان دهنده قیمت طلا هنگام فروش است.

روش دوم

برای محاسبه قیمت طلا هنگام فروش می توانید روش دیگری را نیز به کار ببندید. در این روش، قیمت طلای 18 عیار را در عدد 4.3318 ضرب کنید. عدد بدست آمده، مظنه طلاست. به این شکل: طلای 18 عیار * 4.3318= مظنه طلا.

سپس مظنه را بر عدد 4.39 تقسیم کنید: مظنه تقسیم بر 4.39 = طلای تعویضی.

حالا عدد به دست آمده را از 2 یا 3 درصد کسر و در وزن طلا ضرب کنید: طلای تعویضی – 3 یا 2% * وزن= قیمت فروش طلای دست دوم.

چگونه قیمت طلا را به عیار 740 تبدیل کنیم؟

روش تبدیل بسیار ساده است و از نسبت و تناسب ریاضی به دست می آید.

قیمت تابلو ضربدر 740، تقسیم بر 750

مثال: روی تابلو یا در سایت های ، گرمی 860.000 تومان نوشته اند. این قیمت ضربدر 730، تقسیم بر 750 می شود گرمی 837 هزار تومان؛ یعنی کف قیمتی که می توانید طلایتان را بفروشید. با قیمت متداول، یعنی 740 عیار اگر حساب کنید، می شود گرمی 848.500 تومان.

برای محاسبه قیمت طلا در زمان فروش، به صورت حدودی اگر بخواهید حساب کنید، ده هزار تومان تا بیست هزار تومان زیر قیمت تابلو، طلای شما را می خرند.
آیا گران تر هم می توانید بفروشید؟ بله! اگر برای فروش طلایتان مصمم شدید، حتماً چند جا قیمت کنید. ممکن است یک طلافروش به هر دلیل عجله داشته باشد تا پول نقدش را تبدیل به طلا کند و از شما به قیمتی مناسب تر از همسایه اش بخرد. یا اینکه یک مغازه طلافروشی، ویترینش پر از طلای دست دوم بدون اجرت باشد و طلای شما هم تمیز و قابل استفاده؛ مطمئنا این طلافروش، مبلغ بیشتری به شما پیشنهاد می کند.

همه این محاسبات مربوط به زمانی است که قیمت طلا، نوسان شدید نداشته باشد. در زمان نوسان هیچ قاعده و مبنایی پیدا نمی کنید

در این مقاله، با روش محاسبه قیمت فروش طلای دست دوم آشنا شدید. اگر سوالی دارید، حتماً همین پایین بنویسید.

روش های محاسبه قیمت تمام شده یک اکسسوری طلا مثل انگشتر طلا

برخی از طلا فروش ها قیمت واحد هر گرم طلا را در فاکتور نمی نویسند و فقط به نوشتن وزن کل، عیار و قیمت کل بسنده می کنند. این موضوع باعث می شود که شما در همان لحظه متوجه نشوید که طلافروش بالاخره قیمت را همان گونه که به شما گفته بود حساب کرده  یا خیر.

قیمت نهایی یک قطعه طلا برابر است با وزن طلا ضرب  در قیمت واحد. قیمت واحد به معنای قیمت طلای خام (مثلا 18 عیار) به اضافۀ اجرت ساخت به اضافۀ 7 درصد سود است.

دقت کنید اجرت ساخت قطعات مختلف طلا با هم یکسان نیست. اگر طلا با دستگاه و به راحتی قالب گیری و تولید شود، (مثل النگو و زنجیر)، اجرت ساخت کمتری دارد. اما هرچقدر که ظرافت ساخت یک قطعه طلا بیشتر باشد و به عنوان مثال، طلا دست ساز باشد اجرت آن هم بیشتر خواهد بود.

نحوه محاسبه قیمت یک اکسسوری طلا با عیار 18

رایج ترین عیار طلا در ایران، 18 است؛ یعنی طلایی که بهترین کیفیت را برای ساخت انواع زیورآلات طلا مثل گردنبند طلا دارد. حال، نحوه محاسبه قیمت تمام شده یک اکسسوری طلا با در نظر گرفتن قیمت هر گرم طلا 18 عیار (در همان روز) محاسبه می شود.

نحوۀ محاسبه قیمت طلای 18 عیار یک فرمول مشخص دارد که همۀ طلافروش ها از آن استفاده می کنند. این فرمول به شرح زیر است:

9% مالیات بر ارزش افزوده + 7% سود طلافروش + (وزن طلا × (اجرت ساخت + قیمت یک گرم طلای 18 عیار))

باید بدانید که برخی از طلافروشی ها در زمان محاسبه قیمت طلا به جای محاسبه 7 درصد از سود مغازه و 9 درصد مالیات به صورت جداگانه، آن ها را با یکدیگر جمع می زنند. این روش محاسبه کاملاً به نفع خریدار (شما) است؛ زیرا قیمت حساب شده تا حدودی کمتر محاسبه می شود.

در نظر داشته باشید قیمت روز طلا همان چیزی است که روی تابلوی طلا فروشان نشان داده می شود.

نحوه محاسبه قیمت یک اکسسوری طلا در زمان فروش – خرید طلای دست دوم

حتی اگر فقط یک روز از خرید طلای شما گذشته باشد و بخواهید آن را بفروشید، اجرت پرداخت و سودی که طلا فروش برده است از اکسسوری طلا کسر می شود و طلا به قیمت طلای دست دوم از شما خریداری خواهد شد. این یک قانون است و در همۀ واحدهای طلافروشی اجرا می شود. این کار به این علت انجام می شود بر اساس قانون، طلافروش حق ندارد طلای نویی را که به قیمت طلای کهنه خریداری کرده، دوباره به فرد دیگر بفروشد.

مظنه، قیمت یک مثقال طلای 17 عیار است. طلافروشان زمانی که می خواهند از روی مظنه، قیمت یک گرم طلای 18 عیار (750) را محاسبه کنند آن را تقسیم بر عدد طلایی 4.33 می کنند. به این ترتیب، قیمت یک گرم طلای دست اول 18 عیار را به دست می آورند؛ که با این قیمت به شما طلا می فروشند. حالا برای محاسبۀ قیمت طلای دست دوم مظنه را تقسیم بر عدد طلایی 4.39 می کنند. با این روش، قیمت یک گرم طلای دست دوم (740) محاسبه می شود.

تفاوت های بین نحوه خرید طلا و فروش طلا

در ابتدای مقاله، گفتیم که بین خرید و فروش طلا (خرید طلای نو و فروش طلای دست دوم) تفاوت هایی وجود دارد. در زمان خرید طلا از طلافروشی، مواردی از جمله مالیات بر ارزش افزوده، درصد سود فروشنده و اجرت ساخت به مبلغ نهایی طلا اضافه می شود. در زمان فروختن طلا نیز همه این موارد از قیمت طلا حذف می شوند. به همین دلیل است که قیمت طلای دست دوم نسبت به طلای نو ارزان تر است.

توجه داشته باشید که اگر شما یک طلا با سنگ بدلی داشته باشید، وزن کل آن بر اساس قیمت طلای 18 عیار محاسبه می شود. اما در زمان فروش وزن سنگ های بدلی از وزن کل طلا کم شده و فقط پول طلا به شما پرداخت خواهد شد.