تکنولوژی

آموزش پیدا کردن اعداد پرتکرار با توابع MODE و MODE.MULT در گوگل شیتس

یکی از نیازهای کاربران گوگل شیتس و نرم افزارهای مشابه آن نظیر Excel این است که می خواهند اعدادی که در یک بررسی آماری بیشتر تکرار شده اند را پیدا کنند. در Google Sheets می توانید از تابعی با نام MODE برای یافتن مقدار پرتکرار و از تابع MODE.MULT برای یافتن چند مقدار پرتکرار استفاده کنید.

در این مقاله شیوه ی استفاده از تابع MODE و MODE.MULT برای یافتن داده های پرتکرار را بررسی می کنیم.

پیش بینی وضعیت بورس در روزهای آینده + آموزش ویدیویی دقیق ترین پیش بینی و تحلیل آماری بورس در سایت AmarBourse.ir

آشنایی با تابع MODE و شیوه ی استفاده از آن

تابع MODE یکی از توابع مفید آماری است که مقادیر پرتکرار را پیدا می کند. به عبارت دیگر می توانید داده ای که در تعدادی سلول بیشتر از سایر داده ها تکرار شده را پیدا کنید و یا داده ها را به عنوان آرگومان به این تابع بدهید تا داده ای که بیشتر تکرار شده به عنوان خروجی برگردانده شود.

اما روش استفاده از تابع MODE: طبق معمول ابتدا به وب سایت یا اپلیکیشن Google Sheets مراجعه کنید و فایل موردنظر را باز کنید. روی سلولی که می خواهید پرتکرارترین داده در آن چاپ شود کلیک کنید. علامت = و سپس MODE را تایپ کنید. گام بعدی مشخص کردن سری داده ها است. می توانید داده ها را داخل پرانتز تایپ کنید و بینشان ویرگول بزنید. طبعاً وارد کردن حداقل یک داده ضروری است و می توانید علاوه بر تایپ کردن چند عدد، نام چند سلول و محدوده هایی از سلول ها را نیز به عنوان آرگومان وارد کنید. به عبارت دیگر سینتکس کلی استفاده از تابع MODE به این صورت است:

=MODE(<value1>, [<value2>, …])

به عنوان مثال فرمول زیر:

=MODE(1,2,3,1,1,5,1,6,8)

پرتکرارترین داده در میان اعداد 1,2,3,1,1,5,1,6,8 را گزارش می کند که عدد 1 است. 

با زدن کلید Enter خروجی تابع در سلول درج می شود.

اما ممکن است داده های شما در سلول های مختلف موجود باشند. در این صورت کافی است نام سلول ها را یکی یکی تایپ کنید و بینشان , بزنید.

اگر سلول ها پشت سر هم هستند، کافی است نام اولین و آخرین سلول را وارد کنید و بینشان : بزنید. به عنوان مثال اگر جدولی مثل تصویر زیر داشته باشیم، فرمول زیر پرتکرارترین قیمت را گزارش می کند:

=MODE(F3:I11)

با زدن کلید Enter خروجی تابع MODE مثل دیگر توابع چاپ می شود.

نکته ی مهم این است که اگر در مجموعه داده ها، تعداد تکرار دو یا چند عدد یکسان باشد، اولین مورد به عنوان خروجی چاپ می شود.

برای یافتن داده های پرتکرار در مجموعه ای از اعداد، می توانید از تابع مشابهی به اسم MODE.MULT استفاده کنید. شیوه ی استفاده از این تابع نیز مشابه است. به عنوان مثال برای یافتن داده های پرتکرار در محدوده سلول های F3 الی I11 می بایست فرمول زیر را تایپ کنید:

=MODE.MULT(F3:I11)

این بار با توجه به اینکه تعداد تکرار دو مورد از عددها، برابر و بیشتر از سایر اعداد است، با زدن Enter دو عدد در سلولی که فرمول تایپ شده و سلول پایین تر نمایان می شود. لذا فراموش نکنید که سلول های زیر سلولی که فرمول در آن تایپ می شود، می بایست خالی باشد تا داده ای جایگزین نشود.