عمومیکسب و کار ایرانی

نحوه خرید سنگ از معدن فیروزه

راهنمای خرید سنگ فیروزه اصل + قیمت عالی

یکی از سنگهای قیمتی پر طرفدار در ایران، سنگ فیروزه اصل است، سنگ فیروزه که به سنگ فیروزه نیشابوری هم شناخته معروف است، در رنگهای آبی تیره و سبز موجود است، این سنگ دارای خواص درمانی بسیاری است که درمان بسیاری از بیماریها از آن استفاده می شود.

از کجا بفهمیم سنگ فیروزه زنده است | تشخیص سنگ فیروزه اصل

سنگ فیروزه اصل

در این مطلب قصد داریم به موضوع سنگ فیروزه اصل قیمت آن بپردازیم و درباره آن با شما مفصل صحبت کنیم، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. سنگ فیروزه که به آن سنگ پیروزه هم در زمانهای قدیم گفته می شد و نماد پیروزی بود، در دل صخره ها و کوه ها تشکیل می شود، این سنگ قیمتی گرانبها در قدیم از طریق راه ترکیه به کشورهای اروپایی صادر میشد است.

در حالی که این سنگ تاریخچه ایرانی دارد و در ایران استخراج میشد است اما امروزه معادن بسیاری در سراسر جهان فیروزه را استخراج می کنند. سنگ فیروزه دارای انواع مختلفی است و دسته بندی آن بر اساس رنگها، بر اساس معدنهای موجود در جهان و بر اساس شکل ظاهری سنگ تقسیم بندی می شود.

رنگ سنگ فیروزه: اگر بخواهیم دسته بندی سنگ فیروزه را بر اساس رنگ بیان کنیم، سنگ فیروزه دارای رنگی آبی تیره تا طیف رنگی سبز پر رنگ وجود دارد، اما معمولاً سنگ فیروزه را به رنگ آبی تیره می شناسند، این تفاوت رنگ به دلیل معادنی است که سنگ فیروزه از آن استخراج می شود. معمولاً سنگ فیروزه نیشابور دارای رنگ آبی آسمانی است که رگه هایی از سیاهی را می توانید درون سنگ مشاهده کنید، یکی از نکات خرید سنگ فیروزه اصل این است که آن را در مقابل نور آفتاب قرار دهید و اگر رنگ آن دچار تغییر شد، این تغییر رنگ نشانه ای از تقلبی بودن سنگ مدنظرتان است.

معادن سنگ فیروزه: در قدیم سنگ فیروزه تنها در کشور خودمان ایران استخراج می شد ولی امروزه معادن زیادی در سراسر جهان فیروزه را استخراج می کنند.

از مهمترین معادن سنگ فیروزه ای است که می توانیم به معادن تبت، مصر، آمریکا و معادنی که در کشور خودمان ایران وجود دارد نظیر دامغان، نیشابور، کرمان اشاره کنیم. در حال حاضر از مهمترین معادن استخراج سنگ فیروزه اصل در کشور خودمان ایران است که دارای تاریخچه بسیار قدیمی است، در قدیم سنگ فیروزه در ایران استخراج می شد و از راه کشور ترکیه به کشورهای دیگر صادرات آن انجام میشد، همین موضوع سبب شده بود که بسیاری از کشورها سنگ فیروزه را به سنگ ترکی بشناسند.

شکل ظاهری سنگ فیروزه: سومین دسته بندی سنگ فیروزه اصل بر اساس شکل ظاهری آن است شکل ظاهری سنگ فیروزه معمولا یک شکل است و تفاوت چندانی را در نگاه اول نمی توانید در سنگ فیروزه مشاهده کنید. اما در کشورهای عربی فیروزه دو نوع شجری و عجمی تقسیم بندی می شود، و دلیل آن شکل ظاهری آن است که معمولا سطح کاملاً یکدست دارد، اما در برخی از سنگهای فیروزه رگه ها و شکستهایی ممکن است وجود داشته باشد، در کشورهای عرب زبان به این نوع سنگ فیروزه عجمی می گویند و تفاوت بسیاری با شکل ظاهری شجری آن دارد.

این دسته بندی بیشتر در کشورهای عربی رایج است و معمولاً در کشورهایی مانند ایران یا کشورهای اروپایی دسته بندی سنگ فیروزه بر اساس رنگ و معادن آن تقسیم نمی شود، زیرا کلیت سنگ فیروزه به یک نام و یک شکل است. با این حال افرادی که در این حوزه کارشناس هستند، می توانند تفاوت هایی هر چند اندک را تشخیص دهند، و اگر به دنبال سنگ فیروزه خاصی هستید می توانید در این باره با افراد کارشناس مشورت کنید.

قیمت سنگ فیروزه اصل

متاسفانه نمی توان قیمت ثابتی را برای سنگ فیروزه اصل بیان کرد، اما معمولاً سنگ فیروزه نیشابور به دلیل محبوبیت و معروفیت آن هزینه بالاتری دارد، اما امروزه در بازار سنگهای تقلبی به جای سنگ فیروزه اصل به فروش می رسد. سوالات بسیاری درباره نحوه تشخیص فیروزه اصل از سنگهای تقلبی پرسیده می شود، اگر قصد خرید سنگ فیروزه اصل نیشابور را داشته باشید، بهتر است از فروشنده شناسنامه سنگ و مدارکی که اثبات کند سنگ فیروزه نیشابوری است را بخواهید.

دومین توصیه که می  توانیم به شما بگوییم این است که اگر می خواهید سنگ فیروزه اصل را تهیه کنید، از کارشناسان فروش درباره این موضوع مشورت بخواهید و راهنمایی های لازم برای تشخیص سنگ فیروزه اصل از تقلبی را بگیرید.

اما به طور کلی تشخیص سنگ فیروزه اصل از تقلبی فرایندی سخت است برای کسانی که در این حوزه حرفه ای هستند که تشخیص آن کار ساده ای نیست اما همان طور که در بالا ذکر شد می توانید سنگ را در زیر نور آفتاب قرار داده و در صورتی که رنگ آن تغییری نکرد، می توانید مطمئن باشید که سنگ فیروزه اصل را خریداری کرده اید. البته این نکته درباره رنگ سنگ فیروزه اصل باید بیان کنیم، رنگ طبیعی سنگ فیروزه ممکن است کمی مات باشد و این موضوع می  تواند راهنمای دیگری برای خرید سنگ فیروزه اصل باشد.

اهمیت این موضوع از آن جایی زیاد می شود که بسیاری از افراد تصور می کنند سنگ فیروزه مات، سنگی تقلبی یا سنگ مرده است، در حالی که تفاوت رنگی سنگ مرده یا تقلبی یا سنگ اصل بسیار است، فروشندگان از این تفاوت آگاه هستند و می توانند درباره آن به شما مشورتهای لازم را بدهند.

در بازار سنگهای تقلبی بسیاری برای فروش وجود دارد و این ازدیاد سنگهای نامرغوب سبب نوسان قیمت سنگ فیروزه اصل در بازار شده است، به همین علت نمی توان قیمتی مشخص را برای سنگ فیروزه اصل بیان کرد. برای خرید باید از فروشنده و سنگ مدنظرتان اطمینان حاصل کنید و با توجه به نوع سنگ هزینه و قیمت سنگ در نظر گرفته می شود، اگر نگران هزینه بالا سنگ فیروزه هستید، قبل از خرید به چند فروشنده مراجعه کرده و از آنان درباره قیمت سنگ فیروزه پرس و جو کنید.

مجموعه ما چندین ساله که به صورت تخصصی در رابطه با این محصول فعالیت میکنه، همینطور ریز اطلاعات و سوال هایی که ممکنه داشته باشین و میتونین از طریق مشاورین ما پاسخگو باشین، که تو این زمینه بتونین خرید خیلی خوبی داشته باشین، امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

فیروزه اصل را چگونه بشناسیم؟ به همراه توضیحات کامل قیمت سنگ فیروزه نیشابوری

سنگ فیروزه از پرطرفدارترین نگین ها در بین ایرانیان می باشد که در رنگ های آبی تیره، روشن و یا سبز یافت می گردد و نوع نیشابوری آن با ارزش ترین نوع در دنیا است.  به دلیل این که تنوع بسیار بالایی در کیفیت، رنگ و شکل آن دارد، نمی شود برای قیمت سنگ فیروزه اصل لیست ثابتی تهیه کرد، اما ما در سایت شرف آنلاین سعی کرده ایم اطلاعاتی کلی برای آن به شما عزیزان ارائه دهیم. در این مقاله ابتدا با انواع سنگ فیروزه آشنا خواهیم شد و در ادامه روش اصولی قیمت گذاری روی این نگین آموزش داده خواهد شد و در انتها روش تشخیص سنگ فیروزه اصل بصورت حرفه ای و نگهداری از این گوهر ارزشمند بیان خواهد گردید.

انواع سنگ فیروزه اصل و قیمت آن ها

بر مبنای سه ویژگی زیر که به صورت کلی برای انواع انگشتر فیروزه تعریف شده اند قیمت سنگ فیروزه اصل تعیین می شود:

* براساس رنگ:

این گوهر طیف رنگی بسیار گسترده ای دارا می باشد و در رنگ های آبی تیره، آبی کمرنگ تا سبز پررنگ موجود می باشد. هر چه رنگ آبی تیره در این گوهر به رنگ سبز غالب تر باشد، انگشتر فیروزه اصل ارزش و قیمت بیشتری پیدا می کند.

* براساس معدن:

محل استخراج سنگ و هویت آن عاملی مهم در تعیین قیمت فیروزه اصل و انواع سنگ فیروزه می باشد. در بسیار از نقاط زمین این سنگ استخراج می گردد اما در ایران، تبت، آمریکا، مصر مهم ترین معادن این گوهر در سرتاسر جهان موجود می باشد و مهم ترین معادن آن در ایران در شهرهای نیشابور، دامغان و کرمان موجود هستند اما نوع نیشابوری با ارزش ترین نوع در دنیا از نظر تجاری می باشد.

فیروزه کرمان و دامغان و دیگر انواع سنگ فیروزه نسبت به نوع نیشابور و مصری از کیفیت پایین تر و قیمت  کمتری برخوردار می باشند. بدلیل همین کیفیت قیمت فیروزه نیشابور اصل از انواع دیگر فیروزه بسیار بیشتر است و این سنگ از محبوبیت بیشتری نزد مردم برخوردار می باشد. متاسفانه روش غیراصولی استخراج از معادن نیشابور باعث شده رگه های فیروزه نیشابور اصل تا 5 سال آینده ناپدید شود.

* بر اساس شکل ظاهری:

بر اساس شکل ظاهری، دو نوع عجمی و شجری موجود می باشد. برخی از این سنگ ها دارای رگه هایی می باشند ولی برخی دیگر کاملا صاف و یکدست آبی می باشند که روی سطح آن ها هیچ رگه و شکستگی دیده نمی شود، عرب ها این نوع را عجمی می نامند. در ادامه در مورد تفاوت قیمت سنگ فیروزه اصل عجمی و شجری توضیحاتی ارائه خواهد شد. قیمت نوع عجمی بیشتر از نوه شجری با همان اندازه و رنگ است.

تفاوت قیمت سنگ فیروزه شجری و عجمی

عجمی :

سنگ فیروزه اصل عجمی یا همان نوع پاک و صافی که بدون رگه است تنها در ایران استخراج می شود و در بین عرب ها طرفداران بسیاری دارد اما برای ایرانی ها و دیگر کشورها نوع رگه دار یا صاف نگین انگشتر فیروزه اصل فرقی چندانی ندارد و از فیروزه های رگه دار که در بازار به آن عنکبوتی یا اسپایدر نیز شناخته می شود، مورد استقبال قرار می گیرد. آنچه که برای خریداران انگشتر فیروزه اصل بسیار حائز اهمیت می باشد رنگ این سنگ می باشد. که اگر دارای رگه های طلایی در درون خود باشد قیمت بیشتری پیدا می کند.

شجری :

آنچه در اغلب فیروزه ها وجود دارد وجود رگه یا شجرهای سیاه یا قهوه ای رنگ برجسته می باشد که مربوط به سنگ مادر تشکیل دهنده آن ها می باشد. این رگه ها گاها در طرح های منظم و غیرمنظم تشکیل می شوند، که در به این حالت شبکه عنکبوتی و در اصطلاح بازار آن را شجری می نامند. اگر این طرح منظم ،شفاف و زیبا باشد باعث افزایش قیمت سنگ فیروزه اصل می شود و اگر نامنظم و نا خالصی در آن به صورت نقطه و لکه  ای در آن موجود باشد از قیمت هر گرم فیروزه اصل کاسته خواهد شد.

رگه های موجود بر روی این گوهر و فیروزه اصل نیشابور به شاخ و برگ درختان شباهت زیادی دارد، از این جهت است که به نام شجری معروف شده است. هر چه رگه هایی که بر روی این کانی قرار داشته باشد به شاخ و برگ شباهت بیشتری داشته باشد، قیمت سنگ فیروزه شجری گران تر می شود. اما بایستی توجه داشت که نوع عجمی باتوجه به کمیاب بودن آن، دارای قیمت بسیار بالاتری نسبت به نوع شجری می باشد.

تفاوت قیمت سنگ فیروزه ایرانی و غیر ایرانی

فیروزه های آمریکایی و مصری در ایران نایاب هستند. سنگ فیروزه اصل تبت نیز براق تر و سطح صاف تری نسبت به نوع ایرانی دارا می باشد. به طور کلی رگه های روی نوع تبتی حالت نازک و مویرگی دارند و به صورت تکه های کوچک و ریز استخراج می گردد که در نتیجه جهت استفاده برای انگشتر فیروزه اصل، چندین سنگ را به صورت کوبیده استفاده می کنند. نوع ایرانی بزرگ تر از نوع تبتی می باشد و شجر های روی آن به صورت ترک های درشت و تیره هستند. نمونه سنگ های ایرانی درشت استخراج می گردند و در مینا کاری نیز از فیروزه های ریز ایرانی استفاده می کنند.

فیروزه مصری در ایران به دلیل نایاب تر بودن قیمت بسیار بالایی دارند اما قیمت سنگ فیروزه زنده امریکایی پایین تر می باشد. نگین های نیشابوری نیز به دلیل موجود بودن از قیمت های مناسبی برخوردار هستند و اما بسته به اندازه، رنگ و شکل می تواند قیمت فیروزه نیشابور اصل بسیار بالا باشد و با قیمت بالا خرید و فروش شوند. به طور کلی در شرایط یکسان به ترتیب نیشابوری، مصری، امریکایی و تبت بیشترین قیمت را دارند.

در بین معادن ایران نیز نیشابوری با اختلاف بیشترین قیمت را نسبت به نوع دامغانی و کرمانی دارد. (تا ده برابر گرانتر)