تکنولوژی

ایجاد کادر دور متن در ورد و روش حذف کادر دور متن

کشیدن حاشیه گذاری کادر خط دور صفحه در صفحات ورد باعث می شود که مقالات ما حالت رسمی تر و زیباتری به خود بگیرد. مراحل تنظیم حاشیه بسیار ساده می باشد و تنها کافیست در ادامه با بخش ترفند ماگرتا همراه باشید.

✅ خلاصه آموزش نحوه کادربندی

  1. باز کردن فایل سند یا مقاله ورد موردنظر
  2. رفتن به تب Design
  3. انتخاب گزینه Page Boarder از بخش Page Background
  4. رفتن به تب Page Boarder در صفحه جدید باز شده و انتخاب حاشیه موردنظر

چگونه در ورد کار بکشیم

قبل از شروع آموزش نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که نحوه اضافه کردن کادر به دور صفحه به نسخه وردی که استفاده می کنیم وابسته است.

گام اول :

اگر از برنامه Office 365 یا Office استفاده می کنید ، ابتدا یک سند یا مقاله را باز کرده و سپس بر روی تب “Design” کلیک کنید.

اما اگر از نسخه های قدیمی تر آفیس مانند 2010 یا 2013 و 2016 یا 2021 استفاده می کنید بر روی تب “Layout” یا “Page Layout” کلیک کنید.

💡 تنها مرحله متفاوت نحوه ایجاد حاشیه صفحات در نسخه های مختلف ورد، مربوط به همین بخش می باشد.

گام دوم :

پس از انتخاب تب مورد نظر نسبت به نسخه ورد خود همانند تصاویر بالا بر روی گزینه Page Boarder کلیک کنید.

گام سوم :

پنجره جدیدی مانند زیر برای شما باز خواهد شد.

بر روی تب Page Boarder کلیک کنید تا وارد بخش تنظیمات کادربندی شوید.

گام چهارم : 

برای ساخت یک حاشیه سریع و ساده ابتدا بر روی گزینه Box و سپس بر روی OK کلیک کنید.

برای کشیدن کادر و حاشیه زیبا و متفاوت در ورد باید از بخش هایی که در ادامه گفته می شود استفاده کنید.

نحوه کشیدن کادرهای هنری و زیبا در ورد

برای حذف کادر دور صفحه ، از گزینه None استفاده می کنیم.

جهت ایجاد کادر سایه دار از گزینه shadow استفاده کنید.

گزینه D-3 امکان ایجاد حالت سه بعدی را به کادر مقاله شما می دهد.

Style : تنظیم سبک و استایل خطوط کادر به عنوان مثال نقطه نقطه باشد یا صاف.

Color : این بخش مختص انتخاب رنگ خطوط کادر می باشد.

Width : تنظیم ضخیم بودن و یا نازک بودن خطوط حاشیه ها.

✅ Art : انجام کادر بندی های هنری و استفاده از اشکال زیبا و هنری بجای خطوط ساده.

تنظیمات حاشیه گذاری با قابلیت Apply to

Whole document : ایجاد حاشیه در کل صفحات سند.

This section : حاشیه گذاری تنها برای صفحه های بخش بندی شده و تنها یک صفحه.

This Section-First page only : حاشیه گذاری برای صفحه اول صفحات بخش بندی شده.

This Section-All except first page : اگر صفحات ورد خود را بخش بندی کرده باشید، حاشیه گذاری را برای همان بخش به جز صفحه اول انجام می دهد.

نحوه حذف یک یا چند خط از کادر

اگر قصد دارید یکی از خطوط حاشیه را حذف کنید باید به قسمت Preview مراجعه کنید.

برای حذف روی حاشیه مورد نظر کلیک کنید و برای ظاهر شدن مجدد، روی حاشیه حذف شده کلیک کنید. همچنین با استفاده از گزینه Custom می توانید تعیین کنید کادر شما در کجای صفحه قرار بگیرد.

✅ در این آموزش نحوه کشیدن کادر در ورد را مرور کردیم، اگر در هر بخش سوالی برایتان پیش آمد کافیست آن را از بخش نظرات بپرسید تا کارشناسان ما پاسخگوی شما باشند.

در نرم افزار ورد قابلیت ایجاد کادر دور صفحه وجود دارد که گاهی به آن حاشیه صفحه گفته می شود. اما نوع دیگر قاب دور متن، کادر دور پاراگراف است. برای ایجاد کادر دور متن در ورد می توانید پاراگرافی را انتخاب کنید و سپس در ضلع چپ، راست، بالا یا پایین و یا همه ی ضلع ها، خط رسم کنید. نوع خط و رنگ آن قابلیت سفارشی سازی دارد.

در ادامه به نحوه ایجاد کادر دور متن در ورد و همین طور روش حذف کادر دور متن در ورد می پردازیم.

ایجاد کادر دور متن در ورد

ایجاد کادر دور متن در ورد امکان پذیر است و می توانید برای هر ضلع پاراگراف، نمایش خط را فعال و غیرفعال کنید. به عنوان مثال می توانید فقط سمت چپ متن خط عمودی بکشید. اما روش کار: برای اضافه کردن خط دور یک پاراگراف از متن، ابتدا روی پاراگراف موردنظر کلیک کنید. سپس در تب Home از نوار ابزار بالای صفحه، روی آیکون چهارخانه در بخش Paragraph کلیک کنید. در منوی باز شده چند گزینه برای رسم خط در بالا و پایین و چپ و راست وجود دارد. به عنوان مثال اگر روی Bottom Border کلیک کنید، خطی در پایین پاراگراف فعلی نمایش داده می شود و اگر روی Right Border کلیک کنید، در سمت راست نیز خط نمایش داده می شود.

اگر روی همه ی گزینه های Bottom Border الی Right Border کلیک کنید، ایجاد کادر دور متن در ورد تکمیل می شود.

اما شاید تنظیمات بیشتری لازم دارید و به عنوان مثال می خواهید کادر دور متن در ورد به صورت خط چین یا خط ضخیم یا نقطه چین و سایر استایل ها باشد. در این صورت در منوی کرکره ای موردبحث روی آخرین گزینه یعنی Borders and Shading کلیک کنید.

در پنجره ی باز شده و تب اول که Borders نام دارد، از منوی Style نوع خط را انتخاب کنید. رنگ نیز از منوی Color قابل انتخاب است. سپس در سمت راست یا Preview، روی ضلع های دور پاراگراف کلیک کنید تا خط آن ضلع نمایان شود. اگر یک بار دیگر کلیک کنید، خط مربوط به آن ضلع ناپدید می شود.

دقت کنید که در منوی کرکره ای Apply to، گزینه ی Paragraph انتخاب شده و این یعنی کادری که در حال سفارشی سازی آن هستید، فقط دور پاراگراف فعلی اضافه می شود. در نهایت روی OK کلیک کنید. 

نتیجه را بررسی کنید و در صورت نیاز، تنظیمات را با تکرار کردن مراحل، تغییر دهید. همان طور که می بینید اضافه کردن قاب دور متن در ورد بسیار ساده است اما چطور کادر دور متن را حذف کنیم؟

حذف کادر دور متن در ورد

شاید فایلی به دست شما رسیده یا متنی را از صفحه ای کپی و پیست کرده اید و دور پاراگراف خاصی، کادر دیده می شود. حذف کادر دور متن در ورد امکان پذیر و بسیار ساده است. برای حذف قاب دور متن، ابتدا روی پاراگراف موردنظر کلیک کنید. سپس روی منوی موردبحث در تب Home کلیک کنید و در نهایت روی گزینه ی No Border کلیک کنید. به این ترتیب حذف کادر دور متن در ورد انجام می شود.

دقت کنید که کادر دور صفحه با کادر دور پاراگراف متفاوت است هر چند تنظیمات مربوطه در همین منوی کرکره ای و پنجره ی Borders and Shading موجود است. برای اطلاعات بیشتر به مطلب زیر توجه فرمایید:

آموزش رسم حاشیه در ورد