عمومیکسب و کار ایرانی

علت خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان

دلیل سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو چیست؟

عمر درخت گردو را 200 الی 300 سال برآورد کرده اند همین عمر طولانی و مصارف بسیاری که از محصول این درخت می توان کرد، خود دلیلی است کاملاً قانع  کننده، برای اینکه به پرورش گردو و احداث باغ آن روی بیاوریم. بدون شک پرورش نهال گردو فرانکت سود فراوانی به همراه خواهد داشت. اما مسئله ای در این میان وجود دارد که ما همیشه بر آن تأکید ورزیده ایم، و آن هم این است که:

پرورش هر محصولی و احداث باغ آن، به علم و دانش و تجربه مکفی نیاز دارد. بله… پرورش گردو نیز به همین منوال، نیازمند دانش تخصصی است؛ زیرا که ممکن است به  صورت کاملاً ناگهانی، درختان ما دچار خسارت و آسیب شوند و اگر علم کافی نداشته باشیم، ضرر بسیاری را متحمل خواهیم شد.

از جمله همین آسیب  ها، می  توان سیاه شدن و به اصطلاح سوختگی برگ ها را نام برد، معضلی که اگر به موقع رفع نشود، می توانند ضرر بسیار سنگین تری را بر جای بگذارد. امروز در این نوشتار، قصد داریم تا از علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، برای شما صحبت کنیم. در این گفتار، نه تنها علل شایع برای این آسیب را بررسی خواهیم کرد، بلکه راهکارهایی را نیز برای رفع و جلوگیری از آن، به شما معرفی خواهیم کرد؛ به  علاوه علت خشک شدن برگ درخت گردو در تابستان، را نیز مشخص خواهیم کرد.

چه موادی باعث خشک شدن درخت گردو میشود | درمان خشک شدن درخت گردو

مراقبت های لازم برای درخت گردو:

قبل از آنکه به  عنوان یک باغدار، از خود بپرسید که علت سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو، چیست باید مراقبت  های لازم از این درخت را به خوبی بدانید و البته از درختان باغ خود، به  صورت اصولی و بر روی قاعده مشخص، نگهداری کنید. به  طور مثال، قبل از کاشت و خرید نهال، باید شرایط اقلیمی محل باغ را بررسی کنید، بعد از آن نژادی مناسب و سازگار خریداری کنید. بعد از آن، زمین را آماده کنید، کوددهی کنید، به تغذیه و آبیاری درخت توجه کنید، هرس کنید، سمپاشی کنید و چندین و چند نوع مراقبت ضروری دیگر را به عمل آورید.

بدون انجام این مراقبت  ها که از قضا برای باردهی و کیفیت محصول درخت بسیار ضروری هستند و در اصطلاح تخصصی به مرحله «داشت» شناخته می  شوند، نمی  توان انتظار داشت که درختان بعد از مدتی آسیب نبینند و یا دچار سوختگی برگ درخت گردو، نشوند.

علت سیاه شدن برگهای درخت گردو:

خیلی از کشاورزان و باغداران، بعد از کاشت درخت و رسیدن به مرحله داشت و مراقبت، متوجه سیاه شدن برگ درختان خود می شوند. این سیاه شدن در اصطلاح عام، با نام «سوختگی برگ» نیز شناخته می شود و البته در زمره بیماری  های درخت قرار می گیرد. اینجاست که باغدار از خود می پرسد که علت سیاه شدن برگهای درخت گردو، چیست و چگونه می شود آن را رفع نمود.

علت سیاه و خشک شدن برگ درخت گردو؛ را می توان در موارد متعددی خلاصه نمود؛ در این مواقع، برگ ابتدا اندکی خشک و زرد می شود و در نهایت، می ریزد. در چنین حالتی، متخصصان اعتقاد دارند که درخت، از روند رشد طبیعی خود خارج شده و باید آن را درمان کرد. در ادامه، برخی از مهم ترین دلایل سیاه شدن برگ درختان گردو را مرور خواهیم کرد.

عوامل مؤثر در سیاه شدن برگ درخت گردو| علت سوختن برگ گردو

همان طور که گفته شد علت های فراوانی موجب سوختن برگ درخت گردو می شوند؛ در ادامه با این عوامل آشنا خواهید شد. علت سوختن برگ گردو می تواند به دلیل: شوری، انواع بیماری و آفات، سرما و گرما و بالا بودن عناصری مانند بر باشد.

شوری آب

شور بودن آبی که با آن نهال یا درخت خود را آب می دهید، تأثیر فراوانی در سوختن برگ درخت گردو دارد. پس همیشه از شور نبودن آب مصرفی خود برای آبیاری گیاهان اطمینان حاصل نمایید. همچنین علت سوختن برگ گردو می تواند به خاطر مصرف بیش از حد کود و یا انواع تنش های موجود در آبیاری باشد.

بیماری آنتراکنوز

این بیماری یکی از علت های سوختن برگ گردو است و با نام بیماری لکه سیاه نیز شناخته شده است. بیماری آنتراکنوز از نوعی قارچ به وجود آمده است و بهتر است تا هرچه سریع تر برای نابودی این بیماری گیاهی اقدام کرد تا خسارت های بیشتری را ایجاد نکند. فصل پاییز جهت سوزاندن برگ های ریخته شده و بیمار بسیار فصل مناسبی است. در فصل زمستان نیز شخم زدن جهت نابودی بیماری مؤثر است. همچنین سم پاشی درختان گردو با کلرور مس به صورت چهارده روز مداوم سبب ازبین رفتن بیماری خواهد شد.

بیماری بلایت

علت سوختن برگ گردو می تواند بیماری بلیت باشد، این بیماری باعث سیاه شدن رنگ پوست گردو می شود و همه کناره های برگ و پوست سبز را آلوده می کند. کنترل به موقع این بیماری می تواند در رفع اثرات سو آن مؤثر باشد.

سرمازدگی

سرمازدگی که معمولاً در فصل بهار با آغاز جوانه زنی و رشد برگ های کوچک شروع می شود، از دیگر علت های سوختن برگ گردو است. سرمایی که در ابتدای فصل بهار وجود دارد، آسیب های فراوانی به محصولات و برگ آن ها وارد می کند و به مرور سبب سیاهی رنگ برگ و پوست گردو می شود. یکی از کارهایی که می تواند آسیب های ناشی از سرمازدگی را به حداقل برساند، استفاده از کودهای اسیدآمینه و پتاس و فسفات است.

گرمازدگی

جدا از موضوع سرمازدگی باید به گرمازدگی و افزایش دما در تابستان نیز توجه کرد. زیرا گرما و نور شدید خورشید نیز از عوامل سوختن برگ گردو است.

غلظت عنصر بر| علت سوختن برگ گردو

هنگامی که غلظت عناصری نظیر: بر در خاک درخت گردو افزایش یابد، کنارهای برگ شروع به سوختن و سیاه شدن می کند و لکه های سیاه در روی برگ درخت نیز ایجاد می شود. به منظور کنترل این مشکل، لازم است تا از آبیاری با غلظت کم عنصر بر و یا آبیاری با آب شیرین استفاده کرد. جدا از این موضوع کمبود عناصری نظیر: فسفر و پتاسیم هم در سوختن برگ گردو مؤثر است.

جلوگیری از سوختن برگ درخت گردو

همان طور که گفته شد بیماری و عدم دقت در تغذیه نهال گردو، علت سوختن برگ گردو هستند. پس از کاشت نهال باغدار لازم است تا نهایت دقت خود را در مراقبت نهال جهت بهبود عملکرد آن و کنترل مشکلات و بیماری ها به کار ببرد. او باید هرگونه بیماری و آفتی که به درخت آسیب می رساند و موجب سوختن برگ گردو می شود را بررسی کند و جهت ازبین بردن آن راه حل مناسبی استفاده نماید.

تغذیه باکیفیت و مناسب نیز از فاکتورهای با اهمیتی است که لازم است تا در اولویت کار قرار گیرد، تغذیه درخت گردو شامل تأمین عناصر ضروری برای رشد و مقاومت گیاه، دقت در نوع آب مصرفی و میزان آبیاری و کوددهی طبیعی و شیمیایی گیاه است که در نهایت توجه به این مسائل، موجب بهترشدن میزان محصول و شکل ظاهری آن خواهد شد. هر زمان که مشاهده کردید باردهی درخت گردوی شما کاهش یافته است و میوه آن بی کیفیت و خراب است؛ باید بدانید که این مشکلات به دلیل فقیر بودن خاک و ریشه ی درخت است و نیاز شدید آن به عناصر معدنی سبب بروز چنین مشکلاتی شده است.

کلام آخر

برای اینکه بتوانید خشک شدن برگ درختان گردو را کنترل کنید با توجه به دلایلی که برای آنها ذکر کردم باید در درجه­ی اول بدانید که چرا برگ درختان خشک می­شوند و سپس با توجه به دلیل و با رفع دلیل خشک شدن برگ درختان را کنترل کنید. شاید پیدا کردن دلیل خشک شدن برگ درختان گردو در تابستان برای شما دشوار باشد اما این کار برای متخصصان گیاهپزشک ساده است، این کارشناسان با بررسی شرایط و جمع بندی و البته نمونه برداری و توجه به نوع علائم و نحوه­ی خشک شدن برگ درختان می­توانند به سادگی متوجه شوند دلیل خشک شدن برگ گردو چیست و راهکار اصولی را به شما پیشنهاد می­دهند.